Het teen tan Ileinssffien BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. TEE AMERICAN STOPPAGECt. Filiaal 24 Zaalstraat UTRECHT. Colbertcosham13.— gld- Demi-saison? 9.50 gekleed costBfflSr—Hh— Uniform 16— KENNISGEVINGEN. aan hun overtuiging weigeren het internationaal socialisme vaarwel te zeggen. De socialisten, die de regee ring steunen, zijn de medeplichtigen van het Duitscbe militairisme gewor den. Bovendien helpen zij door hun politiek een reactionnair stelsel hand haven.! De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin in Limburg, opgedragen do vorming van een Kabinet. Jbr. Ruys heeft de opdracht in beraad genomen. Z. K. H. Prins Hendrik is Woensdagochtend aangekomen aan het station te Apeldoorn, waar de Koningin en de Prinses ter ontvangst aanwezig waren. Na wederzijdsche hartelijke begroeting reed het Vorste lijk drietal met gevolg naar Het Loo. De inventarisatie van den aard appeloogst, boewei thans afgeloopeo, staat nog niet vast. Vermoedelijk zal de opbrengst echter niet geheel be antwoorden aan de aanvankelijk ge koesterde verwachtingen, zoodat aan verhooging van bet aardappelrantsoen tot 5 K.G. niet zal kunnen worden, gedacht. Ten aanzien van de vraag, of opslag van aardappelen door particulieren al dan niet zal worden toegestaan, is door de Regeering nog geeu beslissing genomen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co 's Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 24 Aug., in Nederland uitgesproken 20 faillissementen tegen 17 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Aug. 1918 615 faillissementen tegenover 611 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Aan het jaarverslag der Indu strie- en Huishoudschool over 1917 ontleenen wij bet uavolgende: Het aantal leden verminderde van 143 tot 139 Het aantal leerlingen daarentegen steeg van 268 tot 297, waarvan 59 uit andere gemeenten. Van deze waren42 in opleiding voor huishoudkundige; 3 waren di ploma-leerlingen; 50 volgden het voor bereidend onderwijs; 45 volgden de dienstboden-opleiding; 25 leerden bet custuumnaaien10 leerden de nuttige en fraaie handwerken; 26 waren leer lingen van de herhalingsschool; 96 volgden verschillende cursussen n.l. kookcursus voor dames 6; kookcursus voor dienstboden 35; handwerken 4; terwijl de anderen korte cursussen volgden in verstellen, knippen van eenvoudig ondergoed en waschbehan- deling. Voor huishoudkundigeheeftdeschool in 1917 uitgereikt negen diploma's. Van de drie leerlingen, die zich hadden aangemeld voor bet leerares-diploma van den aBond van Leeraresseti bij het Huishoudonderwijs», slaagden er twee. Drie leerlingen deden examen voor nuttige handwerken, allen met gunstig gevolg; van het tweetal, dat voor fraaie handwerken opging, is er eene geslaagd. Veertien leerlingen verwierven bet getuigschrift van den voorbereidenden cursus, terwijl er vijf het schooldiploma voor costuumnaaien behaalden. Voor dienstbode werden zes diplo ma's uitgereikt. Het kostgeld voor interne leerlingen moest tot f850.worden verhoogd. In de plaats van den heer J. Peper, die wegens gebrek aan tijd de lessen in het boekhouden niet meer geven kon, werd als tijdelijk leeraar benoemd de heer H. Wanningen. Ondanks den druk der tijden is bet uadeelig saldo niet groot te noemen en dit is nog voor het grootste ge deelte het gevolg van bet faillissement der firma Lamaison Bouwer Co. Intusscben zal door het steeds stijgen in prijs van alle benoodigdheden naar vermeetdering van inkomsten moeten worden omgezien en acht bet bestuur verhooging der subsidies onvermijdelijk. Uit economische overwegingen werd het gaslicht door electrisch licbt ver vangen, hetgeen in allen deele uit nemend voldoet. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: H. Kolft, Voorzitter. F. Kenninck, Vice-Voorzitter. Mevr. B. de Pool—Roos, Penningms. F. Wes- seling, Secretaris. J. Bolk. Mevr. J. van Beijma thoe KingmaFontein. Mevr. M. J. Heijligers Reinhardt. Mej. M. Knottenbelt. Mevr. L. E J. Meineis Crébas en een vacature voor de onlangs overleden mevrouw J. F. O. H. Tromp van HolstHartogb Heys. Wij ontvingen het jaarverslag over 1917 der Maatschappij tot Op voeding van weezen en andere min derjarigen in het huisgezin »Zand- bergens tn ontleenen daaraan het navolgende: De tijdsomstandigheden gaven niet enkel materieels zorgen. De algemeene demoralisatie oefende ook invloed uit op de vei pleegden. Snoepen, oneerlijkheid en stelen kwa men meer voor dan gewoonlijk. Enkele pleegouders zonden daarom hunne kinderen terug en menigmaal moest voor ernstige gevallen de bulp van gestichten worden ingeroepen, die dikwerf ook niet konden helpen uit plaatsgebrek. Toch was er in dit jaar veel goeds. Dankbaar wordt gewag gemaakt van bet werkeu van mej. C. J. E. Leinweber, die als vertegen woordigster al hare krachten inspande om de maatschappij meer bekend te maken, relaties aan te knoopen en finantieele steun te verwerven. Deze laatste heeft in den vorm van legaten en erfenissen dan ook niet ontbroken. Een terrein groot vier Hectaren nabij »Zandbergen« werd aangekocht als begin van de verwezenlijking der plannen ten opzichte der tijdelijke verpleging. Met het daarop te bouwen tuindorp, dat den naam »Zandwijk« zal dragen, moetwegensdeontzettend hooge bouw prijzen nog wat worden gewacht. Het herstellingsoord sTreeker bergjea raakt meer en meer bekend in den lande. Het aantal aanvragen om op neming, ook van kinderen niet tot »Zandbergen» behoorende is steeds toenemende. Het aantal verpleegden, in dit jaar met 15 vermeerderd, be draagt thans 390. Uit de verzorging gingen 47 verpleegden, waarvan 22 naar bunne familie terug en 25 meerderjarig. In het herstellingsoord werden op genomen 38 patiënten, van wie slechts 3 niet herstelden. Finantieel staat de vereeniging er goed voor. Maar zal dit zoo blijven dan dienen ook de giften te blijven toe vloeien en het aantal leden en be gunstigers, jaarlijks door overlijden verminderd, door nieuwe belangstel-* lenden te worden aangevuld. sZandbergen» verdient zulks in booge mate, daar bet een philan- tropiscbe instelling is met een ruim arbeidsveld en een ruime opvatting. Ouderlooze kinderen van alle gezindten toch worden in de inrichting opge nomen en opgevoed in den geest,zooals hun eigen ouders, die er thans niet toe in staat zijn, zulks zouden wenschen. Zij, die op de een of andere wijze van hun belangstelling willen doen blijken wenden zich daartoe tot de plaatselijke correspondente mejuffrouw M. Knot tenbelt, Utrechtscbeweg 16, alhier. Daartoe uitgenoodigd door Bur gemeester en Wethouders, hebben de besturen van Handel en Nijverheid en De Hanze j.l. Dinsdag een onderhoud gehad met het Dagelijks Bestuur onzer gemeente. Daarin nu werd uitdrukkelijk mede gedeeld dat het voorstel tot oprichting eener gemeentelijke winkel, zooals ook van de zijde van Burg. en Wetb. in den Raad is medegedeeld, slechts de strekking heeft van een preventievee maatregel, om gereed te zijn, wanneer de omstandigheden bet wenschelijk mochten maken, tot verkoop van ver schillende artikelen over te gaan. Voorhands denken B. en W. er niet aan in die richting werkzaam te zijn, en blijft de verkoop bepaald tot slechts één twee of drietal artikelen, welke niet door de winkeliers kunnen worden verkocht. Het instituut van ngemeen- telijke winkelsi vond geen enkele ver dediging in het college, en hot bewuste voorstel aan den Raad heeft nimmer de strekking gehad in die lichting te gaan. Het is integendeel de bedoeling zooveel mogelijk via de winkeliers te distribueeren, en maatregelen om ook de grossiers ia te schakelen, zijn reeds geruimen tijd in voorbereiding. Ook bleek bet gerucht, als zoude de ge meente de door haar aangekochte vrije artikelen zelf verkoopen, totaal ongegrond te zjjn. Ook deze artikelen stellen B. en W. zich voor, via de winkeliers te distribueeren. De Besturen hebben thans,besloten alle verdere actie voorloopig achter wege te laten. Hadden B. en W. deze toelichting wat vroeger gegeven, dan was daar door veel onaangenaam gepraat en geschrijf voorkomen. De heer A. C. J. Hengelbroek, onderwijzer alhier, slaagde te Arnhem voor de hoofdacte. De heer M. Kruithof behaalde in Den Haag het voorloopig diploma voor machinist. De heer O. A. Gohlicke slaagde voor het examen Fransch L. O. De heer G. L. Walpot slaagde te Haarlem voor de acte Gymnastiek M.O. De heer P. J. Ililvers, tijdelijk onderwijzer aan de openbare school D. is benoemd tot onderwijzer te IJmuiden. Het Nederl. Jongelingsverbond uit de Bondsring «Geldersche Vallei» houdt heden ter gelegenheid van Koninginne verjaardag een sportde- monstratie, bestaande uiteen gezament- lijke rijwieltocht gevolgd door een zwemwedstrijd en daarna atletiek wedstrijden op »Birkhoven«. 158 deelnemers hebben zich aan gemeld, waaronder 31 stadgenooten. Hedenmiddag van 3 tot 5 uur zal op bet terras van vAmicitia» door het muziekkorps van depot III, onder leiding van den heer M. de Beer een concert gegeven worden. Programma. 1. Wilhelmus. Wien Neerlandsch Bloed. 2. Marcia Sinfonio. Marsch J. Works. 3. "Vendangeetmoisson.Ouverture A. Tack. 4. Rachel. Grande v^lse L. Langlois. Pauze. 5. Dans la bruyère. Ouverture A. Govaerta. 6. Doui mistcres. Grande valse A. Korn. 7. Le bal-masqué. Souvenir de l'operaVerdi. 8. Deutsche Eichen. Marsch Henri Blatzke. De A. Z. en P. C. houdt heden middag half twee ter sluiting van het seizoen, zwemwedstrijden in de beek nabij de zweminrichting, De Dinsdagavond door notaris Te Leuken geveilde perceelen brach ten op Heerenbuis Langegracht 32, uit de hand verkocht. Burgerwoning Lange gracht 33, C. v. Beek f3000.Bur gerwoning Langegracht 34, opgehou den f2980.Burgerwoning Lange gracht 35, W. H.Scbuileman f3550. Een fitter der gasfabriek raakte Donderdagochtend bij zijne werkzaam heden in een perceel aan de Asch van Wijckstraat bedwelmd door uit stroomend gas. Na door een gasmeester met een zuurstof apparaat behandeld te zijn, werd hij met de politie brancard naar zijne woning vervoerd. J.l. Woensdag werd een fietsen dief, die bij het postkantoor een rijwiel bad gestolen en dit aan het station naar den Haag had bevracht door de politie ingepikt. Naar aanleiding van bet ontslag wegens slapte in het bedrijf van vier werklieden heeft het overig personeel der firma van Kuyk Co het werk gestaakt. In een conferentie met een lid van het hoofdbestuur der Landelijke Federatie van Meubelmakers wilde de heer Van Kuyk van geen bemiddeling weten. Proces verbaal is opgemaakt tegen een koopman wegens het hebben eener lompeubewaarplaats en tegen een zevental personen wegens het hebben eener mestvaalt achter hunne woning. Door de politie werd de hand gelegd op 4 personen wegens diefstal van staaldraad ten nadeeleder H.IJ.S.M. Er blijkt valsch geld in omloop te zijn. Op bet politiebureau is althans een valsch kwartje gedeponeerd. Bij de politie werd aangifte gedaan van den diefstal van 3 rijwielen, 3 bijenkorven, brood uit een bakkers wagen en aardappelen. Door de politie werden aangehouden een vreemdeling die alhier een rijwiel trachtte aan den man te brengen en een inwoner van Zeist, die ten nadeele van zijn patroon aldaar 5'/, K.G. koper had ontvreemd, mits nog een O.-I. militair wegens diefstal van 7 knolten zwarte sajet. De appel behoort tot onze beste vruchten en daar bij ijzer bevat, kan hij mede dienen ter bestrijding van bloedarmoede. Voor zenuwpatiënten en lijders aan hoofdpijn en slapeloosheid roemt men de gelukkige resultaten, voor bet geregeld gebruik van appelen derkregen. Fruit goedkooper. Op alle veilingen in de Betuwe zijn de prijzen van pruimen, appelen en peren deze week sterk teruggeloopen voor sommige soorten jnet zelfs meer dan 100 pCl. De verkoopers hebben dan ook gevoelige verliezen geleden. De teruggang der prijzen moet goed deels liggen in 't geringe vooruitzicht op uitvoer. Een menschelijk skelet van 15.000 jaar. Dr. Hans Reek, te Berlijn heeft te Oldowaai, in Duitsch-Oost-Afrika een menschelijk skelet gevonden, dat vijf tienduizend jaar oud moet zijn! Het geologisch-palaeontologisch museum van de Berlijnsche universiteit had eeri expeditie naar Oost-Afrika gezonden om den bodem te onderzoeken. Talrijke fossielen van allerlei dieren werden opgegraven. Dit was geen gemakkelijk werkgebrek aan water, een bran dende zon en overval van wilde dieren vooral van neushorens. Maar hun werk werd beloond 1 Plotseling werd een menschelijk skelet gevonden, in goede conditie. De grond er omheen was gaaf, dus moet het skelet zoo oud zijn als de grondstof, en dus minstens dateeren uit het Diluvium van Afrika, wat ongeveer in tijd gelijk staat met de ijs-periode in Noord-Europa. Er is reeds veel getwist over de vraag, of de dooden hier begraven zijn of wel verdronken. Beek beweert dit laatste, omdat de houding niet overeenkomt met de houding, waarin men een doode pleegt te begraven. is eenfspecialiteit daarvan wij Jiet rn/nopolie jhebben. Eep twaalfjarige oncBrrvinding, ejfn talrijktpersonm gewend fan dit werttr+mnevens eenig in gewaarborgd materieel Siglt ons in staat vlug en goealw^js^te leveren. Nieuwe broodbereiding in Duitschland. Naar de Duitsche pers meldt, wordt in Duitschland een nieuwe methode bij de broodbereiding toegepast. Het koren gaat niet in den molen, maar wordt gewalst, nadat bet tevoren van de onverteerbare huls ontdaan is. De na het walsen genomen massa wordt ge kneed, bet deeg is, met of zonder bij menging, klaar en kan in den oven gedaan worden. Zoo is van alle tradi- tioneele hulpmiddelen niets anders overgebleven dan begin en einde: koren en oven. In deskundige vakkringen is men over de nieuwe wijze van bereiding zeer voldaan. Aardappelmeel als broodmecl. Naar de »Ned.« uit goede bron verneemt, wordt aan de aardappel drogerijen in ons land 7.000.600 H.L. aardappelen toegewezen om daaruit 90.000 ton broodmeel te fabriceeren. Met behulp van de Regeering worden er nogeenige millioenen gulden besteed voor het bouwen van aardappeldro gerijen. De broodvoorziening blijft bij voort during zorg baren. De aanvoer van graan uit Amerika heeft weliswaar geleidelijk plaats, blijftechter te gering, dan dat aan verbooging van het brood rantsoen zou kunnen worden gedacht. Pogingen, om grootere hoeveelheden naar Holland verscheept te krijgen, hadden tot nog toe geen resultaat. De eigen graanoogst laat zich niet ongunstig aanzien, kan evenwel eerst definitief worden vastgesteld en be oordeeld, als bet graan gedorscht is. Daar bij de van uit Amerika ver scheepte hoeveelheden echter rekening wordt gehouden met de opbrengst van eigen oogst, zal deze, ook wanneer zij zeer gunstig uitvalt, geen verhooging van het broodrantsoen ten gevolge kunnen hebben. Vroolijke smokkelparfy. Een bewoner van Haarlem noodigde de buurt uit tot een speelritje naar het Zandvoortsche strand. Dat vrien delijke idee van buurman had succes; de groote brik met de vlugge bruin ervoor ging volgeladen met zingende jongens en meisjes de Noordzee te gemoet en had overal langs den weg bekijks en toejuiching. Zelfs de stramme politie knikte de uitbundige jeugd toe. Had ze maar kunnen vermoeden, dat in den dubbelen bodem een versch geslachte vette koe lag, die op deze feestelijke wijze haar bestemming vei lig bereikte. Nws. Te Wijk-bij-Duurstede is door groothandelaren in tabak voor geza menlijke rekening kersenblad gekoebt uit 73 boomgaarden voor de som van f23.000. Een meevaller voor de boeren! Knor-knor wordt duur! Op een dorp bij Kleef is dezer dagen een varken wegende 400 pond, ver kocht voor 50Ü0 mark, dat is dus tegen 12'/, mark per pond.' Christendom boven geloofsverdeeld heid. Volgens de Matin heeft de Rus sische Sovjet-regeering een besluit genomen om bet Orthodoxe, het Protestantsche en andere gelooven af te schaffen en een enkelen nieuwen godsdienst in te voeren, het Nieuwe Christendom. Van geen enkelen ande ren godsdienst wil de bolsjewistische staat weten. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 29873(N), afd. Crisiszaken bureau Volksvoeding be treffende vervoer en aflevering van tamme konijnen, d d. 22 Augustus •1918, maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beeft goed gevonden het volgende te bepalen, met intrekking van zijne be schikking van 4 Mei 1918 No. 29072 afdeeling Crisiszaken, bureau Volks voeding 1. de aflevering en het vervoer van tamme konijnen is verboden; 2. de sub. 1 gestelde verbodsbepaling is niet van toepassing voor zoover tot de aflevering en bet vervoer toestem ming is verleend door bet Rijkskantoor voor Pluimvee en Eieren. Amersfoort, 24 Augustus 1918. De Burgemeester voornoemd, N. VELS HEIJN, L.-B. De Directeur van het Levensmidde lenbureau maakt bekend dat de vee- voederdistributieregehng en de distri butieregeling van Huiden en Leder II ter inzage ligt aan loket 10. Amersfoort, 26 Augustus 1918. De Directeur van het Levensmiddelen bureau, K. KAAN Jzn. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 25 t.m. 29 Aug. 1918. GeborenChristina Catharina Gerarda d. v. Jouke Haarsma en Margaretha Maria Gerarda Kaagman Marien Karei August, z. v. Krijn Gast en Maartje Daalwijk Tan netje Louise, d. van Cornelis v. Alst en Wilhelmina Maria de Groot Adrianus Servaas Pieter, z. van Johannes Theodorus Kroese en Adriana Geertruida Jobanna Hooydonk Augustinus, z. van Felix Kamers en Nathalia Piron Georgette Anna Louise, d. van Gustavus Josepbus Joannes De Prins en Maria Hubertioa Van Hellem Wilhelmus, z. van Johannes Reoes en Wilhelmina van Nijkerk Geertje, d. van Gerrit van Dijk en Aaltje de Vroom Gijsbertus, z. van Adolph Meuleman en Hendrika van Grol Agnes Margaretha, d. van Jame Samuel Magnin en Janna Petronella van Zetten Barend Hein, z. van Salomo Aptroot en Betje van Gelder Barend, z. van Barend Johannes Kraal en Louise Frederica Catharina de Haan Willebrordus Anthonius, z. van Anthonius Vonk en Ljjsbert Terpstra Bartele Roe- lofs, z. van Coruelus Abraham Smit en Grietje Anna Catrina ten Hoe Elisabeth Petronella, d. van Antonius Johannes Knuivers en Antonia van Bogerijen Theodorus en Hen- drikus, zoons van Tbeodoros Cornelus Jansen en Hendrica Post Maria Leontina, d. van Petrus Augustinus Maes en Anna Maria Josephina Ver smissen Beruardina Anna Sophia, d. van Geurt van Diejen en Mar garetha Kraanen Elis, z. van Elis Rijn en Willemijntje Drieënbuizen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2