Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. naar den Rrjn en verder door de Betuwe naar de Waal. Alsvoren. Schrijven dd. 2 Sept. 1918 van F. J. C. baron van Hardenbroek van Ammerstol houdende mededeeling, dat bij zijne benoeming tot lid der Com missie van Toezicht bij het Middelbaar Onderwijs aanneemt. Als kennis geving aangenomen. Schrijven dd. 31 Aug. 1918 van het Bestuur der Afd. Amersfoort van den Ned. R.-K. Bond van personeel in Dienst van openbare lichamen en be drijven vSt. Paulus", houdende ver zoek aan het Gemeentewerklieden- personeel een loonsverhooging van fG.per week te willen verleenen, met ingang van 1 Juli 1918. In handen van B. en W. om advies. Missive dd. 24 Aug. 1918, van B. en W., houdende mededeeling, dat de heer H. de Kat Jr. te Emmen, met ingang van 1 October a.s.. op het maximum-salaris, zijnde 12400, is be noemd tot controleur der gemeente belastingen. Als kennisgeving aan genomen. Missive dd. 5 Sept. 1918, van B. en W., waarbij wordt meegedeeld, dat bij onderzoek is gebleken, dat een briefje aan den TextielarbeidersboDd nniet onderteekend en met geen enkel hoofd er boven" niet is uitgegaan van een Gemeentelijk bureau. Als voren. Missive dd. 5 Sept. 1918, van B en W., waarbij nader wordt uiteen gezet, wat de oorzaak is van het feit, dat aan een der werklieden f 0 60 is ingehouden op zijn loon, wegens ver zuim, ingevolge van het waarnemen zijner kerkelijke plichten. Als voien. Missive dd. 7 September 1918 van B. en W., waai bij eenige inlichtingen worden verstrekt omtrent de regeling van het gastarief bjj verlaging van den aanslag in de Inkomstenbelasting. Als voren. Missive dd. 4 Sept. 1918 van B. en W, waarbij wordt aangeboden de begrooting voor den dienst 1919, met de daarbij behoorettde bijlagen. Naar de afdeeliogen ter behandeling in een volgende vergadering. Missive dd. 4 Sept. 1918 van B. en W., waarbij wordt voorgesteld hen te machtigen in den loop van de maand October a.s. aan alle gemeenteambte naren en werklieden een geldelijke uitkeering te doen. Als voren. Schrijven dd. 7 Sept. 1918 van het Bestuur der Afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond houdende verzoek, in afwachting der definitieve salarisherziening, aan alle ambtenaren en beambten een voorloopige salaris- verhooging toe te staan van f 300. In handen van B. en W. om advies. Procesverbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente ontvanger dd. 9 Sept. 1918. Als kennisgeving aangenomen. Missive dd. 4 Sept. 1918 van B. en W., waarbij wordt voorgesteld de daarbij gevoegde ontwerpverordenin gen op de heffing en invordering eener belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden vast te stellen. Naar de afdeelingen ter behandeling in een volgende ver gadering. Schrijven dd. 9 Sept. 1918 van F. de Bree e. a., allen bewoners van den Woestijgerweg, waarbij verzocht wordt ook het laatste gedeelte van den Woestijgerweg voorbij den Everard Meysterweg van gas of electriciteit te voorzien. In handen van B. en W. om advies. Hierna worden de notulen der vorige vergadering, welke voor de leden ter visie lagen, onveranderd goedgekeurd. Tot lid derschattiogscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting, vacature L. A. baron van Ittersum, w'ordtmet alg. stemmen benoemd de heer H. de Kat Jr., nieuw benoemd controleur der gem. belastingen. De afdeelingen van den Raad wor den als volgt samengesteld: le afdeeling, N. Veis Heijn, voorz., Mr. H. T. A. Verboef, plaatsv. voorz.. Hofland, Houbaer, Kroes, Leinweber, Nieuwendrjk, Oosterveen, Overeem en Rant, leden; 2e afdeeling: Dr. J. W. Jorissen, voorz., A. Eysink, plaatsv. voorz., VaD Kalken, De Kempenaer, Koning, Van Nijnatten, Mr. Stadig, Tromp van Holst en Van der Wal. Het afwijzend advies van B. en W.op 't adres der Commissie uit den Ned. bond van gemeente-ambtenaren om bij wijze van feestgave een bedrag ter be schikking van 't hoofdbestuur te stellen, als tot vorming van de stichting «Rust en Vacantie-oord", wordt be sloten, wordt z. d. of b. st. goedge keurd. Het adviee van B. en W. op 't ver- ?gek van B van 't Eindt om ont heffing van zijn aanslag in de riool belasting van zijn perceel Snouckaert- laan 28 vindt bij den heer Hofland bestrijding. Een wondei lijke overeen komst is die mondelinge overeenkomst, zegt Spr. Om die i'/, M. grond, welke door Van 't Eind wordt afgestaan, zou in ruil ontheffing worden verleend van rioolbelasting, dat is een soort privi lege. Meer licht moet in deze zaak ontstoken worden, alzoo de heer H., en daarom stel ik voor tot aanhouding in afwachting van dat licht. Con form besloten. B. en W. stellen opnieuw voor: aanvraging van Vrijstelling van de verplichting om voor meisjes gelegen heid te verschaffen om buiten de avonduren 96 uren in 't jaar herhalings- onderwijs te genieten, alsmede om aan Mevr. J. W. E. Eysink—Daamen, onderwijzeres aan school A, voorden tijd van I jaar, cursus 1918/19, buiten bezwaar der gemeentekas, verlof te verleenen. Beide voorstellen gaan zon der discussie of h. st. onder 's Voor zitters hamer door. Dat tot verbooging van 't crediet ten behoeve der schoolvoeding vindt in Mr. Stadig een bestrijder, doch wordt aangenomen met 13 tegen 2 stemmen. Zonder discussie of h. st. wordt aan de N. V. WeverijenD. van Leijden en Zn. vergunning verleend tot het plaatsen van rioleering en putjes op gemeentegrond. De vaststelling der suppletoire ko hieren der schoolgelden voor de o. 1. scholen B en G, alsmede de afschrij vingen van de plaatselijke belastingen, dieDSt 1918, wegens vertrek of over lijden gaan denzelfden weg. De verantwoording van B. en W. bij de gemeenterekening over 1917 wordt in handen gesteld der commissie belast met 't nazien dier rekeoing. De hernieuwde vaststelling der be grooting 1918 geschiedt z. d. of h. st. De reorganisatie van het L. O. en M. U. L. O. alsmede de voorgestelde bevordering van 't vakonderwijs worden kortelings door Hofland besproken. Het plan is heel mooi, prachtig zelfs, zegt de heer Hofland, maar sluit niet aan bij de praktijk des levens enz. Onderwijl verzoeken de heeren Leinweber, Kroes, Stadig, Van Nij natten en De Kempenaer om verdaging dezer zaak en nadere bespreking in de afdeelingen. Hoewel wethouder Verhoef het nut hiervan niet inziet, wordt conform het verzoek der 5 heeren besloten. De heer Leinweber acht een crediet wenschelijk om met 't gemeentelijk bouwplan op de a.s. Jaarbeurs uit te komen. De Voorzitter zegt, dat deze plannen al in beweiking zijn. De heer Van Kalken, de nestor der vergadering, hierna 't woord ver krijgend, wenscht den Voorzitter geluk met zijn herbenoeming als Burge meester van Amersfoort. Al moet erkend, alzoo sprdat 't ambt van burgemeester thans een ontzaglijk moeilijke taak is, toch vertrouwen wij, uwen werklust en stipte eerlijkheid kennende, dat u de moeilijkbeden zult overwinnen. In normale tijden zou Amersfoort onder uw bestuur met reuzenschreden vooruit gaan, wij zijn U dankbaar voor wat U voor de ge meente hebt gedaan. Moge 't u gegeven wordoD in meer normalen tijden de vruchten van uwen arbeid te zien. (Instemming). De Voorzitter dankt den heer Van Kalken voor deze woorden, welke hem verrassen. Deze vergadering herinnert hem aan den tijd vóór 6 jaar, toen er soms zoo weinig werd gesproken, thans valt men wel eens in 't andere uiterste. Met genoegen neemt spr. zijn ambt waar, al valt 't soms zwaar, omdat het veel, zeer veel vraagt. Uw woord, mijn heer Van Kalken, heeft mij gesterkt, alsmede de instemming daarop door den Raad, ten bewijze dat men zich aan uwe woorden aansluit. (Toejui chingen). De heer Van Nijnatten vraagt hierna of reeds vleesch aan de Regeering is aangevraagd. De Voorzitter antwoordt, dat in overleg met de slagers reeds 35 koeien zijn aangevraagd. Niemand meer 't woord verlangend sluit de voorzitter te ongeveer half 5 de openbare zitting, den leden ver zoekende nog even in geheime zitting bijeen te blijven. Burgemeester en Wethouders stellen, den Gemeenteraad voor hen te machtigen, in den loop van de maand October a.s. aan allen, die ten tijde der uitkeeiing in dienst der Gemeente werkzaam zijn, vóór 1 October 1918 in functie zijn getreden en daarin hun hoofdberoep vinden, een geldelijke uitkeering te doen en wel naar de volgende regelen: a. aan vast aangestelde ambtenaren of die daarmede, voor de uitvoering van dit besluit gelijk mogen worden ge steld, zoo zij gehuwd of kostwinner zijn van hun vaste maandelijksche bezoldiging; zoo zij ongehuwd zijn van hun maandelijksche bezoldiging; b. aan vast aangestelde werklieden, zoo zij gehuwd of kostwinner zijn 3 maal het vaste weekloon; zoo zij ongehuwd zijn 2 maal bet vaste weekloon met dien verstande, dat de uitkeering voor gehuwden en kostwinners in geen geval minder bedraagt dan f50. c. aan tijdelijk aangestelde ambte naren en werklieden, zoo zij op 1 October langer dan een half jaar on afgebroken in dienst der Gemeente werkzaam zijn geweest, dezelfde uit- keeringen als orider a en b bepaald; d. aan tijdelijk aangestelde ambte naren en werklieden, die op 1 October korter dan een half jaar in dienst der Gemeente werkzaam zijn geweest, een in verhouding tot bun diensttijd nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen bedrag; een en ander met dien verstande: 1. dat zoo man en vrouw beiden in dienst der Gemeente werkzaam zijn, slechts één uitkeering wordt verleend en wel naar de hoogste bezoldiging 2. dat onder bezoldiging of weekloon wordt verstaan enkel de bezoldiging ten laste der Gemeente verbonden aan de hoofdbetrekking die de titularis in dienst van de Gemeente bekleedt en dat bijkomstige uitkeeringen niet medetellen. De kosten hiervan worden begroot op f25 000—. Het behoeft wel niet te worden gezegd, dat dit voorstel zijn recht vaardiging vindt in bet feit, dat ten gevolge van de buitengewone duurte van schier alle levensbehoeften de waarde van de salarissen der ambte naren en werklieden niet onbelangrijk is gedaald. Kort gezegd, schijnt het ons toe de plicht van de Gemeente te zijn haar personeel, zooveel de overige door haar te behartigen belangen zulks veroor loven, behulpzaam te zijn deze moei lijke lijden door te komen. Ditons standpunt brengt noodwendig met zich, dat die hulp een tijdelijk karakter moet dragen en zij dus niet kan en mag worden gevonden in een algeheele herziening van de wedden en loonen, wanneer die niet om andere redenen noodzakelijk wordt geacht. En de noodzakelijkheid van zoo een algeheele herziening achten wij niet aanwezig. De regeling, welke thans geldt, is nog geen jaar oud. Ook moet bet practisch ondoenlijk heeten thans een weddenregeling te ontwerpen, welke berekend zal zijn tegen de wijzigingen, welke thans in de prijzen der verschillende levens behoeften valt te constaleeren. Maar boven alles zou dusdanige regeling zich niet verdragen met de algemeene belangen der Gemeente. Het budget zou met een blijvende last worden verzwaard, terwijl de middelen tot dekking daarvan niet aanwezig zijn. Zal dus do regeling een tijdelijk karakier moeten dragen, zij zal tevens uniform moeten wezen. De oorzaken welke haar noodig maken treffen allen, zonder uitzondering. Waar nu in de wedde- en loonregeling een zekere, naar mag worden aangenomen, juiste verhouding tusschen de verschillende loongrenzen is aangenomen, brengt het belang van de Gemeente en haar per soneel mede, dat die verhoudingen bij deze regeling niet worden verbroken. Vandaar dat wij voorstellen, aan allen die in Gemeentedienst zijn en daarin hun hoofdbetrekking hebben de uit keering te verleenen. Bij het bepalen van de boegrootheid der uitkeering hebben wij, bet spreekt van zelf, reke ning moeten houden met de overige aan de Gemeente ter verzorging toe vertrouwde belangen. Waar wij de hoop koesteren, dat de gewone midde len van den loopenden dienst de ge raamde uitgaaf zal kunnen dekken, wanneer geen bijzondere omstandig heden zich voor doen, bet is toch de bedoeling het geheele bedrag ten laste der gemeente te brengen, dus niet ten deele van de bedrijven hebben wij het verantwoord geacht u dit voorstel te doen. In aansluiting met het bovenstaande en mede op grond van onze mede- deelingen gedaan bij de aanbieding van de begrooting voor 1919 hebben wij tevens de eer u mede te deelen, dat het naar onze meening niet verant woord zoude zijn, thans in te gaan op de ingekomen adressen van sommige categorieën van ambtenaren, waarbij om loonsverhooging wordt gevraagd. Toch zouden wij thans niet op deze adressen afwijzend willen beschikken. Ook ons College is van oordeel, dat aan de bestaande regelingen fouten kleven, die te zijner tijd herstelling eischen. Waar wij verwachten, dat binnen kort een aanvang zal kunnen worden gemaakt met het plegen van overleg met de verschillende organisaties, zal allereerst een onderzoek naar de juiste verhoudingen kunnen worden ingesteld, om op grond van de verkregen resul taten een nieuwe regeling op te bouwen, wanneer de omstandigheden dit zullen veroorloven. Wij hebben de eer u voor te stellen in dien zin te besluiten. Vier Abonneinents-Coneerten Amicitia Amersfoort georganiseerd door Concertbureau Hans Augustin. Voorde vier Abonnements-Concerten, die het Concertbureau Hans Augustin jaarlijks in Amicitia te Amersfoort organiseert, en die zich zoo zeer in den bijval der muziekliefhebbers mochten verheugen, zoodat zij een belangrijke plaats in het muziekleven te Amersfoort ingenomen hebben, zjjn ook a.s. seizoen weder een aantal kunstenaars van den eersten rang geëngageerd. Het eerste concert, Woensdag 16 October, zal een Fransch Russische Avond zijn, te geven door de Belgische zangeres Bertbe Seroen die in 't bij zonder als vertolkster van het Fran- sche lied zulke buitengewone successen behaalde, en Evert Cornelis, Dirigent van het Concertgebouw-Orkest te Amsterdam, die in de laatste jaren ook als uitmuntend pianist zeer op den voorgrond trad. Het tweede concert, Vrijdag 15 November, is een kamermuziek-avond, te geven door het Russisch Kwintet, dat in het afgeloopen seizoen voor de eerste maal met enorm succes in ons land concerteerde en gevormd wordt door het beroemde Fiedomann Kwartet en Vera Press de schitterende pianiste van liet bekende Russisch Trio. Uitgevoerd zullen worden de pianokwintetten van Cesar Franck en Dvorak en het strijkkwartet op. 30 es kl. t. van Tschaikowsky. Het derde concert, Woensdag 11 December, zal een Viool-Avond zijn van de wereldberoemde Hongaarscbe violiste Stefi Geyer, die eveneens in Nederland door de voornaamste Or kesten en Muziekvereenigingen gere geld (geëngageerd wordt. Begeleiden zal de voortreffelijke pianist Marcel van Gooi. Voor den vierden avond, Vrijdag 21 Februari, is het gelukt den grooten Zwitserscben pianist Edwin Fischer te engageeren, die de laatste jaren, o.a. als solist der Mengelberg-concerlen buitengewonen bijval oogstte. De kun stenaar zal de Appassionata van Beet hoven ten geboore brengen, alsmede wérken van Mozart, Brahms, Schu mann enz. De heer J. Bonk alhier is ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië, om daar te lande voor den tijd van drie jaar te worden werkzaam gesteld als gouvernements-arts bij den bur gerlijken geneeskundigeu dienst. De heer J. Peper, directeur der Middelbare Handelsdagschool alhier is benoemd tot lid der commissie be last met het afnemen der praktijk- examens van de nVereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen® op '18, 19 en 20 November a.s. deze examens worden ook te Amersfoort gehouden. Dr. J. H. W. Strijd conrector aan het gymnasium alhier is benoemd tot rector aan bet gymnasium te Sneek. Bij het toelatingsexamen voor de Handelsschool zijn 38 candidaien geslaagd. De nieuwe cursus begint met 74 leerlingen. Tot tijdelijk leeraar aan de Handelsschool zijn benoemd, voor de Engelsche taal de heer R. J. Veldhoen, hoofd der openb. lagere school in de Beekstraat en voor de Duitscbe taal de heer J. W. Kiel, onderwijzer aan een openb. lagere school te Utrecht. Naar verluid mogen de twee concerten die de Amersf. Muziekver- eeniging in dit seizoen nog zou geven, niet plaats hebben daar het militair gezag er bezwaar tegen heeft op grond der wanorde gedurrnde de uit voeringen. De goeden moeten dus weder met de kwaden lijden. Onzes inziens waie het beter geweest dat het militair gezag maatregelen had genomen om de oide tijdens de con certen te handhaven, te meer omdat de ordevei stoorders grootendeels onder de militairen te vinden zijn. Andermaal is ingebroken in de chocoladefabriek »Walden<c, waar een 150-tal chocoladereepen benevens een paar schoenen werden gestolen. Een vrouw die Dinsdagnacht in de Snouckaertiaan een beer van zijn horlogo beroofde, is door de politie aangehouden en opgeborgen. Uit den proeftuin werden circa 2 H.L. aardappelen gestolen. In verband daarmee is door de politie tegen een drie tal zwervers proces-verbaal op gemaakt. In verband met opheffen der maximumprijzen voor vleesch, zal de gemeente op het ziekenvleesch geen geld meer toeleggen en zijn de prijzen met ingang van 11 September 1918 bepaald op f 1.25 per pond voor klein vleesch (lappen, gehakt, soepvleesch); f 1.50 per pond voor rosbief, lenden, rollade e.d.f 1.60 per poud voor biefstuk. Een ontzettend spoorwegongeluk heeft gisteren plaats gehad. De och tendsneltrein van Almelo naar Amster dam die te 9.46 van hier vertrekt is bij de brug over het Merwedekanaal, door een verzakking van den spoor dijk uit de rails geloopen. De wagens achter de locomotief, die op de brug bleef staan zijn van den dijk gevallen en totaal versplinterd. Het achterste gedeelte van den trein bleef, ofschoon overhellende, op den dijk staan Het aantal dooden en gewonden is grooter dan ooit bij een spoorwegongeluk in ons land. Onder de slachtoffers zijn helaas ook vele stadgenooten. Het verhoogde reizigerstarief 1 Naar wij vernemen, zal het zomer- tarief voor reizigersvervoer op de spoorwegen voor den aanstaanden winterdienst niet worden verlaagd, zoodat de vervoerprijzen gehandhaafd blijven op 50 pCt. boven de normale. Hbl. Opslag van winteraardappelen. Volgens bet Hbl. bestaat het voor nemen om den opslag van winteraard appelen aan particulieren toe te staan. De wintertijd. De wettelijke invoering van den wintertijd zal plaats hebben in den nacht van 29 op 30 dezer om 3 uur. Te Soesterberg is een groote paitij goederen in beslag genomen, w.o. petroleum, benzine, vaseline enz., ter waarde van f 4000. Het gebruik van karnemelk is thans veelal te verkiezen boven zoe temelk, niet alleen omdat ze goedkoo- per is, doch ook omdat ze bij ver schillende maagkwalen door dedoctoren wordt aanbevolen. Naar de bruiloft. Een Bunschoter boertje had met vrouwlief afgesproken naar een brui loft te gaan. Het paard werd voor het mooiste karretje gespannen en nadat de zweep met een gekleurd strikje versierd was nam het echtpaar plaats. Op het stationsplein te Baarn werd het mooie spannetje aangehouden en het karretje onderzocht. De eieren en boter, die op deze wijze werden vervoerd, wer den in beslag genomen. Nu was de bruiloftsstemming weg. De versierde zweep werd opgeborgen en stilletjes reden ze naar het dorp terug. Al erger. Men meldt aan de vMaasbodea: In Maas en Waal koopt men bla deren van suikerbieten op, om de tabak te vervangen. Er wordt vier cent per K.G. besteed. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GeborenJacobus Roelof, ~z. v. Willem Barten en Maria Jacoba de Groot Franciscus Adrianus, z. v. Petrus Franciscus Broos en Matie

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2