NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 64 Zaterdag 12 October 1018. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rpk 1.15. Afzonder lg k e Nummers 5 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. De raad onzer gemeente vergaderde Dinsdagmiddag te half 3. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig waren de heeren Houbaer, Van Kalken en Koning. De notulen der vorige bijeenkomst, welke voor de leden ter visie hebben gelegen, worden onveranderd vast gesteld. Hierna herdenkt in enkele welgeko zen woorden de Voorzitter het droevig spoorwegongluk, onder welks slacht offers ook was de heer Vao der Wal, lid van den gemeenteraad. Wij zullen den heer Van der Wal missen, alzoo de Voorzitter. De raadsleden hoorden staande des Voorzitters woorden aan. Hierna leest de Secretaris de vol gende ingekomen stukken: Schrijven dd. 9 September 1918 van Z.Ex. den Minister van Binnenl. Zaken, houdende mededeeling, dat Z.Ex. in de tijdelijke benoeming van H. Mooijeu Jr. tot leeraar aan de bur geravondschool gedurende het tijdvak van 1 October31 December 1918 zal berusten. Voor kennisgeving aangenomen. Idem idem houdende mededeeling dat Z.Ex. in de tijdelijke benoeming van F. Faber tot leeraar aan de bur geravondschool gedurende bet tijdvak van 1 October—30 September 1919 zal berusten. Als voren. Idem idem dd. 10 September 1918, houdende bericht, der goedkeuring van de Raadsbesluiten van 20 Augustus j I. tot tijdelijke benoeming van Mej. P. J. Wind en van den heer Dr. H M. Plas tot leeraren onderscbeidelijk in de oude talen en in de wiskunde aan het Gymnasium, alhier. Als voren. Afschrift van bet besluit van Ged. Staten dd. 2 September 1918, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 20 Augustus 1918 tot aankoop van een strook groot 90 M2 aan het St. Janskerkhof van den heer B. H. Lensing voor de som van f 400. Als voren. Idem idem waarbij wordt goedge keurd het Raadsbesluit van 20 Augustus 1918 tot aankoop van eenige perceelen aan den Utrecbtscbenweg No. 44 en 46 van den heer G. J. Sasbacb alhier. Als voren. Idem idem dd. 9 September 1918, waarbij hunne beslissing op bet Raads besluit van 20 Augustus 1918 tot het uitgeven in bruikleen van 2 vertrekken in het posthuis der Gemeentereiniging aan de Muurbuizen aan den concierge G. v. d. Brink wordt verdaagd. Als voren. Idem idem dd. 2 September 1918, waarbij wordt goedgekeurd het Raads besluit van 20 Augustus j.l. tot het verhuren van een huis met schuur en bouwland aan den Isseltscbenweg voor den tijd van 3 jaren aan den heer B. van den Hazel. Als voren. Idem idem dd. 9 September 1918, waarbij wordt goedgekeurd bet Raads besluit van 20 Augustus 1918 tot aan koop van de perceelen Hellestraat 98 en 100 van de heeren H. Martens alhier en A. Martens te Amsterdam; tot aankoop van diverse perceelen aan de Hellestraat en de St. Jorisstraat van den heer A. van den Berg; tot aankoop van bet perceel aan de Eemstraat, sectie D No. 1935 van den heer W. J. Gerritsen. Alle aan genomen voor kennisgeving. Idem idem dd. 23 September 1918, waarbij hunne beslissing op het Raads besluit van 20 Augustus 1918 tot aan wijzing der plaats, alwaar een der klassen van de openbare school C in de Heerenstraat zal worden gevestigd, wordt verdaagd. Wethouder Verhoef hierna 't woord verkrijgend, stelt voor 't raadsbesluit in te trekken in vorige vergadering genomen, omdat aan 't gebrek aan schoolruimte is voorzien,doordekamer van 't hoofd van school C tot school lokaal in te richten. Conform besloteo. (De heer Koning komt inmiddels ter vergadering). Afschrift van het besluit van Ged. Staten dd. 16 September 1918, waarbij de ontvangsten en uitgaven der Ge meenterekening over bet dienstjaar 1916 worden vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Idem idem dd. 23 September 1918, waarbij het 3e gedeelte van het primi tief kohier der inkomstenbelasting over 1918 wordt goedgekeurd; alsmede van het le en 2e gedeelte van het primitief kohier der Straat belasting, le en 2e gedeelte van bet primitief kohier der Rioolbelasting en het 2e gedeelte der Hondenbelasting over 1918. Alsvoren. Idem Idem dd. 30 September 1918, 3e Afd. No. 1836/1457, waarbij wordt goedgekeurd de Raadsbesluiten van 10 September 1918 tot inge- bruikgeving van gemeeutegrond aan den Isseltscheweg aan de N.V. Weve rijen van D. van Leyden en Zoon, en tot verkoop van een gedeelte bouw terrein, gelegen op den hoek der AnDa Paulovvnalaan en Nassaulaan. Als voren. Schrijven dd. 15 September 1918 van W'. G. van Dam, houdende mede deeling van het overlijden van den heer J. v. d. Wal Kzn. en diens echtgenoote, tengevolge van het spoor wegongeluk te Weesp. De Voorzitter deelt mede, dat dit schrijven met een brief van rouw beklag is beantwoord. Adres dd. September 1918 van het Bestuur der Afd. Amersfoort van den Nederl. Kappersbond, waai bij verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat er voor deze Gemeente worde voorgesteld een verordening betrekkelijk bet sluiten van de kap pers- en barbiersbedrijven op Zondag. In handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Adres dd. September 1918 der Afd. Amersfoort van den Bond van Technici, waarbij verzocht wordt het voorstel van B. en W. van lOSeptember l.l. tot bet doen eener geldelijke uit- keering aan bet Gemeente-personeel in i de maand October, niet aan te nemeo, doch de uitkeering te ver dubbelen en te doen gelden voor het tijdvak van 1 October—31 December 1918 en deze uitkeering om de 3 maanden te doen, totdat de nieuwe salarisregeling is tot stand gekomen. Wordt bij de betrekkelijke stukken gevoegd om bij de begrooting te bebandelen. Adres dd. 28 September 1918 van het Bestuur der onderafdeeling Amers foort van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren, waarbij verzocht wordt terug te komen op bet Raadsbesluit van 10 September l.l. en alsnog een bijdrage ie verleeneD voor een door den Ned. Bond van Gem. Ambte naren op te richten rust- en vacantie- oord voor zijne leden. In handen gesteld van B. en W. om advies. Adres ingekomen 27 September 1918 van den secretaris der Afd. Amersfoort van den Jongelingeo-ge- heelonthoudersbond, houdende ver zoek om van gemeentewege een ge legenheid te willen verschaffen om wekelijks te kunnen vergaderen. Wordt ter afdoening gesteld in banden van B. en W. Adres dd. 24 September 1918 van bet Hoofdbestuur van den Ned. Boud van Vakscboolliederen en -leeraressen, houdende het verzoek om, indien de Besturen van Industrie-, Huishoud- e. a. Vakscholen voor Meisjes de medewerking der gemeente inroepen inzake een nieuwe salarisregeling met ingang van 1 Januari 1919, deze ver- .zoeken in ernstige overweging te nemen en zoo mogelijk in te willigen. Te behandelen bij de subsidie aanvrage der Huisboudschool. Adres dd. 23 September 1918 der Afd. Amersfoort der S. D. A. P. van den Amersfoortscben Bestuurdersbond en de vereeniging tot oprichting eener arbeiders-coöperatie «De Dageraadi, houdende verzoek een zoodanig bedrag beschikbaar te stellen, dat aan de breede lagen der bevolking brandstof tegen verminderden prijs kan worden verstrekt. In handen van B. en W. om advies. Adres dd. 23 September 1918 van J. de Groes e. a., allen bewoners van de nieuw gebouwde buizen aan den Woestijgerweg, waarbij zij bunne grieven mededeelen over de wijze, waarop zij die buizen moeten bewo nen en waarbij verzocht wordt hierin wijziging ten goede aan te breogen. Als voren. Het adres dd. dd. 18 September 1918 van het bestuur van den Nederl. Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, Afd. Amers foort, houdende verzoek aan alle werk lieden en daarmee gelijkgestelden in dienst dezer gemeente een loonsver- hoogiog te geven, waardoor het mini mumloon op f 21.per week wordt gebracht, en 't adres dd. 1 October 1918 van de leeraren (leeraressen) van het Gymnasium houdende verzoek een nieuwe salaris-regeling tot stand te willen brengen, zullen bij de begroo ting worden behandeld. Schrijven dd. 27 September 1918 van den beer Loman te Breda, hou dende bericht, dat hij aaD Ged. Staten mededeeling beeft gedaan van het niet ontvangen van een stembiljet voor de verkiezingen voor de Staten-Generaal, alsmede dat hij de beslissing over afschrijving inzake plaatselijke inkom stenbelasting in handen heeft gesteld van genoemd college.Voor kennis geving aangenomen. Schrijven dd. 5 September 1918 van N. Veger e. a., allen bewoners van den Vlasakkerweg, houdende verzoek aan hen ontheffing te willen verleenen van het verbod tot bet bewaren van vuilnis anders dan in gemetselde putten. Ter afdoening gesteld in handen van B. en W. Schrijven dd. 3 October 1918 van J. J. Berends e. a., allen boekhandelaren alhier, houdende verzoek te wilieü be sluiten, dat voortaan de levering van schoolbehoeften, tegen vooraf in over leg met B. en W. vast te stellen prijzen aan de plaatselijke boekhandelaren zal worden opgedragen. In banden van B. en W. om advies. Adres dd. 2 October 1918 van J. Pannekoek, onderwijzer aan school C, Reserve le luitenant der Inf., met onbepaald (klein) verlof, houdende verzoek hem voor den duur der mobi lisatie en gerekend vanaf 1 Januari 1918, een vergoeding te willen ver leenen, berekend naar f300 'sjaars, op gronden welke nader in een toe lichting worden geformuleerd. Als voren. Missive dd. 20 September 1918 van B. en W., waarbij wordt voorgesteld aan Mej. R. Simons, onderwijzeres aan school D, wegens ongesteldheid verlof te verleenen tot 1 November e.k. Verleend. Adres dd. 7 October 1918 van R. Reitsma en A. Pot, onderwijzers aan school C, houdende verzoek hun jaar wedde met f 100 te verboogen, wegens het behalen eener Middelbare akte, resp. akte Fransqh M. O. en Eogelsch M. O. A. In banden van B. en W. om advies. Schrijven, ongedateerd, van B. Kra mer e. a. in hunne qualiteit van dage- lijksch Bestuur der Ned. Vereeniging van Kantoorboekhandelaren, waarbij zij hunne instemming betuigen met het verzoek dd. 3 October 1918 van de te Amersfoort gevestigde kantoorboek- bandelaren om voortaan de levering van schoolbehoeften, in overleg met B. en W. aan de plaatselijke boek handelaren op te dragen. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 7 October 1918 van het Bestuur der Amersf. Zwem- en Poloclub »Neptunus«, houdende ver zoek in de vast te stellen verordening op de beffing en invordering eener belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden, alsnog een artikel op te nemen, waarbij voor wed strijden of demonstraties van zwem- clubs, vrijstelling van belasting wordt verleend. Te behandelen bij punt 13 der agenda. Schrijven, ongedateerd, van het Be stuur der Amersf. Zwem- en Poloclub »A. Z. P. C.« van gelijke strekking als bet onmiddellijk voorafgaande. Als voren. Tot lid der commissie van onder zoek inzake den gemeentelijken woning bouw, vacature Van der Wal, wordt benoemd de heer Van Nijnatten. Tot leden van 't stembureau voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, vacature-Van der Wal, worden benoemd de heeren Veis Heijn (voorzitter), Dr. Jorissen, plaatsver vangend voorzitter, Houbaer en Tromp van Holst. Aan Dr. J. H. W. Strijd wordt eervol ontslag verleend als conrector aan 't gymnasium alhier. De voorstellen tot verkoop van een perceeljbouwterrein aan A. G. Parser Mz. te Amsterdam en M. Klijnstra alhier resp. 1185 en 1127 M'. groot, worden z. d. of h. st. goedgekeurd, alsmede dat tot onderbandsche verbuur van de boerderij »De GlashuU aan J. van Dijk, te Soest. Op de opmerking van den heer Hofland of onderbandsche verhuur noo- dig was, antwoordde de Voorzitter, dal de buur voldoende is, vergeleken bij de openbare inschrijvingen, en de 70-jarige huurder't land goed verzorgt. Het denkbeeld van B. en W. tot oprichting eener stichting voor de exploitatie dergemeentewoningen vindt bestrijding bij den beer Stadig, die 't voorstel meent te moeten ontraden als zijnde in strijd met de Gemeentewet. Het nieuwe instituut zou z.i. geen verantwoording schuldig zijn aan den Raad. Wethouder Jorissen en Hofland ver dedigen 't voorstel, dat ten slotte wordt aangenomen met 1 stem tegen (Stadig). De voorgestelde reorganisatie van het Lager en M. U. L. Onderwijs, vooral bedoelende uniformiteit in de eerste 4 leerjaren en meerdere aan sluiting aan 't M. U. L. O., de H. B. S. en 't Gymnasium, benevens splitsing der scholen in 6-klassige, werd na bestrijding der beeren Stadig, Hofland en Nijnatten met algemeene stemmen goedgekeurd. Den heer Stadig kon de splitsing niet bevredigen, terwijl hij meende, dat de bedoelde uniformiteit remmend moest werken op de ontwikkeling. De beer Hofland hield een pleidooi voor 't 7e leerjaar, terwijl de heer Van Nijnatten de uniformiteit niet te eng wilde opvatten. De wethouder Verhoef wees er op, dat 't zwaartepunt thans verlegd woidt naar 't 5e en 6e schooljaar, in ver band met de bewering der school- autoriteiten, die den 10-jarigen leef tijd den juisten leeftijd noemen. Verder verwees de wethouder van onderwijs naar de rapporten over 't onderwijs van Amsterdam, waaruit blijkt, dat de groote scholen beter werken dan de kleine. Wat 't vakonderwijs aangaat, dit is een Rijkszaak, welke het nieuwe ministerie zeker spoedig ter band zal nemen, waarbij dan ook het leerlingwezen wel geregeld zal worden. De beer Kroes wijst er op, dat in 't algemeen de boerenjongens de stadsjongens vooruit zijn met bun ontwikkeling, wat op de Ambachts school bijzonder uitkomt. Aan den beer F. Beverloo, onder wijzer aan school C. wordt hierna tot 1 November verlof verleend, we gens ziekte. De verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op tooneel vertooningen en openbare vermakelijk heden worden met alg. stemmen aan genomen, nadat de heeren Van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1