Geoeziii Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. La&ptraat Amersfoort. Nijnatten, Hofland en Stadig enkele bezwaren hebben genoemd, welke de Voorzitter weerlegt. Aan de bewoners van den Woestijger- weg en den Everard Meysterweg zal spoedig gas en eleclriciteit worden verstrekt, verzekerde wethouder Vels- Heyn. Voorloopig worden vastgesteld de pensioensgrondslagen van enkele leeraren aan 't gymnasium, terwijl B. en W. gemachtigd worden om met de directie der H. IJ. S. M. een over eenkomst aan te gaan betredende de levering van gas. Voor de bewaking der bosschen in de gemeente wordt f1000.toe gestaan, ten laste van bet grondbe drijf. Voor de restauratie van den O. L. Vrouwe-toren wordt toegestaan 't be drag van f 25000 tot f 95000 te ver- hoogen, terwijl aan Ged. Staten zal verzocht worden te willen bevorderen, dat door de provincie een bijdrage wordt verleend in de kosten, welke voor rekening der gemeente blijven. Voor de ophooging van 't trekpad bg de Eembrug wordt een crediet van f 200 verleend. Wegens 't late uur en de vele punten van behandeling stelt de heer Van Nijnatten voor: 't Advies van B. en W. op de adressen van den Ned. Bond van Werklieden in Open bare Diensten en Bedrijven en ande ren inzake bet georganiseerd overleg aan te houden tot een volgende ver gadering. De volgende voorstellen, behelzende de punten 2129, passeeren zonder discussie of hoofdelijke stemming den hamer des voorzitters. Bij 't voorstel tot 't vaststellen van eenige straatnamen (zie ons vorig nummer) vraagt de heer De Kempe- naer, waarom aan de straten van Tuindorp geen bloemennamen worden gegeven. De Voorzitter antwoordt, dat in vorige bijeenkomst daartegen bezwaar werd ingebracht. Het verzoek van Mevrouw de wed. Chr. Lensing, geb. Boei sen om ont heffing van de verplichting tot beta ling van Rioolbelasting voor de per- ceelen Hooglandscbeweg 14 tot en met 24, of om baar restitutie te ver- leenen van het door haar op 8 Juli 1913 betaalde bedrag van f 300, lokt enkele bespreking uit. Vooral de heer Kroes acht terugbetaling van een zeker bedrag te billijken. De Voorzitter waarschuwt in deze voor bet scheppen van praecedenten. De vaststelling der verschillende kohieren en verdere belastingzaken gaan zonder discussie of hoofdelijke stemming onder 's voorzitters hamer door. Bij de rondvraag bespreekt de heer Overeetn de geruchten van uitsluiting, welke hem ter oore kwamen, van woningen van 't gemeentelijk bouw bedrijf. Wethouder Jorissen licht toe, dat aan enkele industrieelen bij den koop van bouwterrein voor hun fabrieken een zeker percentage huizen is toe gezegd voor hun personeel, maar dat kan nooit meer bedragen dan 10%. In elk geval gaan de inwoners voor. Men vergete echter niet, dat 't getal sollicitanten naar gemeentewoningen reeds over de 800 bedraagt. Te half 6 ongeveer ging men buis toe. V. D. Agenda van de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 15 October 1918, des namiddags 2.30 uur. '1. Ingekomen stukken en mede deelingen. 2. Benoeming van leden van het Stembureau voor de verkiezing van drie leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om bun een crediet te verleenen van f3000.tot herstelling van den cokesbreker aan de gasfabriek 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der ge- meentebegrooting met bijlagen, dienst 1919 met de verslagen der afdeelingen en het antwoord daarop van Burge meester en Wethouders. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van een geldelijke uitkeering aan het personeel der Gemeenteen tot bet doen instellen van een onderzoek naar de vraag, of de salarisregeling voor Burgerlijke Rijksambtenaren en beambten, over- eeaktmslig het rapport van de Staats commissie, voor de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente toe passing kan vinden en zoo ja, welke financieele gevolgen die toepassing zal veroorzaken. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting van inkomsten en uitgaveu, dienst 1918. 7. Advies van Burgemeester en Wet houders op de adressen van den Ned. Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven en anderen in zake het georganiseerd overleg. De nieuwe Posttarieven. Naar de s Telegraaf® verneemt zijn de nieuwe posttarieven als volgt vast gesteld: Brieven 7% ct., briefkaarten 5 ct. Briefport: Voor brieven van niet meer dan 20 gram is verschuldigd 7'/i cent. Van 20 tot 100 gram 10 cent. Van 100 tot 200 gram 15 cent. Van 200 tot 1000 gram 20 cent. Voor elke 1000 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Het port van een brief van niet meer dan 20 gram te bestellen binnen den kring van het post- of hoofd postkantoor, waar de brief ter post is bezorgd, bedraagt 5 cent Briefkaarten Voor briefkaarten zal 5 cent verschuldigd zijn. Gedrukte stukken tot en met 500 gram 1'/» cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Boven 500 gram tot en met 1000 gram 20 cent. Voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte daarvan 5 cent. Nieuwsbladen en bijvoegsels: '/i cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Monsters: 2V» cent per 50 gram of gedeelte daarvan. Voor postwissels zal verschuldigd zijn 5 cent vooreen bedrag van f 12.50 of gedeelte daarvan. Een nieuw model Broodkaarten. Volgens de uTelegraafu zal met ingang van 22 November, den eersten dag der 77e broodweek, de broodkaart niet meer 2800, doch 1400 gram tellen. Ook het formaat zal kleiner zijn. De bons van 100 gram zullen verdwijnen, daar deze in de practijk niet meer noodzakelijk blijken. De bruinbrood- en roggebroodkaarten zullen naast de bons van 400 gram ook bons van 200 gram bevatten. Voorts zulleu maat regelen genomen worden, om het clandestien drukken der kaarten zoo goed als onmogelijk te maken. Ie Abonnements-Concert Concertbureau Hans Augustin. Het eerste der vier abonnements concerten, georganiseerd door bet Concertbureau Hans Augustin (Am sterdam) in Amicitia te Amersfoort, op Woensdag 16 October, zal een Fransch-Russiscbe avond zijn, te geven door de gevierde Belgische zangeres Berthe Seroen en den uitmuntenden pianist Evert Cornelis (Dirigent van het Concertgebouw-Orkest te Amster dam). Uitgevoerd zullen worden lie deren van Debussy, Faure, Chabrier, Guy Ropartz, .Nloessorgsky, Oud-Fran- sche volksliederen en pianoweiken van Debussy, Chabrier en Moessorgsky (eenige deelen uit den grooten cyclus »Op een Tentoonstelling® van den genialen Rus). Het tweede abonnements-concert, Vrijdag 15 November, zal een kamer muziekavond zijn, te geven door het beroemde Russische kwintet (Fiede- mann-kwartét en de pianiste Vora Press) op het derde concert, Woens dag 11 Dec. zal de groote Hongaar- sche violiste Stefi Geyer optreden, en het vierde concert Vrijdag 21 Febr. zal een pianoavond zijn van den schitterenden Zwitserschen pianist Edwin Fischer. Dinsdagavond j.I. gaven de dames Joos Schuyt, Declamatrice en Thérèse van Stratum Danseuse, eeDe kunst avond in de zaal van ïAmicitia." Gezien de treurige opkomst, vraagt men zich af of er bier in Amersfoort niets voor die kunst wordt gevoeld. En tocb heeft 't aanwezige publiek in hooge mate genoten. Met een der gelijke bezieling en gloed de verzen te kunnen zeggen en voordragen als Mej. Joos Schuyt ten gehoore bracht, is een inteos genót. Dan eerst worden ze ons vertolkt, zooals de dichter ze heeft gevoeld en gedacht. Met een pittig, humoristisch stukje van Speen bod, 't welk zeer ver dienstelijk werd weergegeven, besloot de Declamatrice den avond. Mej. Thé èse van Stratum gaf prach tige plastische standen te zien en was een en al gratie. Eene soepele ver schijning, welke als een vlinder over het toonee) zweeft. De vertolking der dansen direct te kunnen volgen is niet altijd even gemakkelijk. Van harte hopen we nog eens in de gelegenheid te worden gesteld eene dergelijke kunstavond te genieten, waarbij 't Amersfoortsch publiek zich dan niet weer zoo onbetuigd moet laten. Protestantenbond. De afdeeling van den Protestanten bond heeft Dr. Miedema bereid gevonden dezen winter een dubbele cursus te houden, waarvan de data gesteld zijn op 18 October, 8 November, 20 Decem ber en 10 Januari. Op die avonden zal eerst een cursus gegeven worden over den Bijbel, sAlgeqpeene Beschouwin gen, zijn ontstaan en ons oordeel over den Bijbel en onze waardeeriog® en het volgend uur over ïdemenschelijkeziek (Algemeene Beschouwingen, de ziel van den volwassen mensch, de ziel van het kind, de zieke ziel en hare genezing). Voorts zal op 10 Februari, 24 Febru ari en 24 Maart Dr. Oort uit Utrecht de gestalten van Petrus, Judas en Paulus behandelen, terwijl op nog niet vast- gestelden datum Dr. Westmijse uit Wildervank over nde Christusfiguur® zal spreken. De schaakwedstrijd tusschen Amersfoort en de Club van Belgische geïnterneerden uit het kamp Harder wijk, welke Woensdagavond in hotel tde Zwaan® plaats had, werd met 6'/i tegen 3'/» punt door Amersfoort ge wonnen. De beer J. Hermes, commies le kl. der H. IJ. S. M. alhier, is be noemd tot stationchef te Workum. De commies 1e kl. J. J. Donath is met ingang van 1 October benoemd tot chef de bureau aan het Districts bureau van Tractie in de plaats van den heer J. J. de Koeijer die den dienst met pensioen gaat verlaten. De heer C. SchefTer is benoemd tot directeur van het Militair Tehuis te Leeuwarden. Door de konijuenfokvereeniging alhier zal op 3 November a.s. in de groote zaal van uAmicitia® eene pro vinciale konijnententoonstelling wor den gehouden. Maandagmiddag ontspoorde nabij Hulshorst een goederentrein der Cen- traal-Spoorweg-Maatscbappij. De ma- terieele schade is zeer groot. Daar de weg geheel versperd was, ondervonden de treinen aanvankelijk veel vertraging en moesten de sneltreinen zelfs over ApeldoornZutphen worden geleid. Door »de Eembode« is een wed strijd uitgeschreven onder de school kinderen in het zoeken van beuken nootjes, waarvoor geldprijzen worden uitgeloofd. De rechtbank te Utrecht eischte j.I. Donderdag tegen J. S. fabrieks arbeider en A. H. S. opperman, beiden alhier woonachtig, beschuldigd van diefstal van lijnolie ten nadeele van de N.V. Zeepfabrieken voorbeen C. Pley- nes, respectievelijk zes en acht maanden gevangenisstraf, onder aftrek van voorarrest. Burg. en Weth. van Amersfoort brengen ter kennis van het publiek, dat een door F. W. Servaas ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tol het oprichten van 'n smederij door het plaatsen van 'n electromotor van 2 P. K. in het perceel alhier gelegen aan de Puntenburgerlaan no. 17, op de secretarie ter visie ligt, en dat op Donderdag 17 October, des voor mid dags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om bezwa ren tegen het oprichten van de in richting in te brengen. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks-Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Oct. en waarop de rente over bet afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Naïveteiten van nlnfans" in bet nVaderl.: Multatuli beeft in zijn Max Havelaar op grond van officieele bescheiden uit gerekend, dat er op Java meer rijst was dan er was. Zoo zou men nu op grond van be trouwbare berichten tot de conclusie komen, dat er in Nederland meer brood is dan er is. Dagelijks lezen we in bladen van diefstal van duizenden broodkaarten en nu is in Haarlem een bende gevat, die tienduizenden broodkaarten ver- valscht en in den handel gebracht had. Op al die gestolen en vervalschte kaarten is natuurlijk brood geleverd En toch is ons rantsoen, nauwgezet berekend naar den aanwezigen voor raad, niet kleiner geworden. Dus is er in Nederland meer brood dan er is en groeit de voorraad naar mate het aantal gestolen en ver valschte broodkaarten toeneemt. Mijns inziens moest men die ver- valschers niet straffen, maar hen laten begaan bij hun vruchtbaren arbeid. Waar de Regeering zelf den geldvoor raad steeds vergroot door telkens nieuwe zilverbons uit te geven, die aanwijzingen zijn op guldens en rijks daalders, waarom vervolgt zij dan degenen die den broodvoorraad ver meerderen door steeds meer aanwij zingen op brood te leveren? Dat schijnt mij een onbillijke en verkeerde politiek. OverledenGerrit Wanner, 12 d. Gijsbertus Willem Boshuis, 21 j.,ongeh. Stoutenburg. Van 26 Sept. tot en met 4 Oct. 1918. Geboren: Jan, z. van Jacob Jansen en Berendina Kamphorst. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 4 t.m. 10 October 1918. Geboren: Watze, z. van Rijndert Hannessen en Anna Nieuwenbuis Maria, d. v. Rijk v. Appeldoorn en Gerardina Hendrika de Kruijf Albert Alphons z. van Achiel Jozef Steijaert en Maria Prudence De Mets Leopold Joseph, z. van Achiel Jozef Steijaert en Marie Prudence De Mets Franfois Anton, z. van Leopoldus Alexius Schandevijl en Maria Philo- mena Jozef Muijlaert Gerard Jan, z. van Jan v. de Hoef en Gerarda Barfus Eliza Johanna, d. van Ludo- vicus Hellemans en Joanna Dingemans Paulina, d. van Arie v. Vonne en Paulina Waterkoort Johannes, z. van Stephanus Spijker en Anna v. de Grift. Adolphina Augustina, d. van Johannes Hooft en Johanna Maria Delforterie Albine Thérèse Louis, z. van Louis Vrebosch en Bertha Josephine Waernier Matheus Abraham, z. van J. v. Gent en Cor nelia Jakoba van Sint Truijen Anny Barbara Dorothea Maria, d. van Willem de Beer en Dorothea Cornelia Anna Catharina v. Nimwegen Coosje Christina Jacoba, d. van Jan Philip Teerhuis en Grietje Schuurman Heintje, d. van Aart Brons en Teunisje v. Zoeren Klaas, z. van Rutger Timmerman en Jannigje Wanner Maria Alberdina, d. van Mauritius Ernestus Antonius Verbauwhede en Maria Louisa Brems Dorothea, d van Wibbe Jonkmans en Janke v. Dijk Simonne Franfoise Augustine, d. van Rodolphe Augustin Vanaudenhove en Flore Augusta Eugeuie Deroy Johannes Theodore, z. van Florimond Dricot en Johanna Clasina Palland Auke, z. van Heelke v. Schoten en Geertruida Hagebeuk. Ondertrouwd Willem Boshuizen en Driesje Flotijn Richardus Adrianus Verbaar en Adriana Sophia v. der Schaft Willem Kreikamp en Ger- ritje Bosch. GehuwdHermanus Arnoldus Dijs en Antonia Buijs Johannes v. Meteren en Geertruida v. Ouwerkerk Johannes Hendrikus Elferink en Hen drika Elisabeth Maria Lensing. Overleden: CoDstantijn Frans Ver linden, 6 jr. Adrianus de Jong, 15 mnd. Barbara v. Seijl, 65 jr., echtgen. v. Jan Rijnders Jacobus Gerardus v. Munster, 54 jr., echtgen. v. Wilhelmina Catrina Piket Wil lem Dijkhoist, 24 jr., echtgen. v. Johanna Petronella Kentin Rosalia Amelia Dubois, 26 jr., echtgen. van Jan Baptist Cauchier. Gerrit Pij pers, 31 jr., echtgen. v. Woutertje Bruinekool Barendina Jacoba v. der Heiden, 74 jr., wed. v. Cornelis Mulder Jean Demets, 38jr.,ecbtgen. v. Mathilda Godau Otto Pieter Broekhuijsen, 25 jr., ongeh. Leusden. Van 26 Sept. tot en met 11 Oct. 1918. GeborenWouter, z. van Wouter van Elst en Geertruida Broekhuizeo. Margaretba, d. van Johannes Hak en Alyda Esveid. Ondertrouwd: Willem Sebastiaan Vermeulen en Gerritje Versteegh. Gerrit Renes en Lamberta de Kruijf. GehuwdWillem Sebastiaan Ver meulen en Gerritje Versteegb. Gemeentelijke Arbeidsbeurs tevens Districtsbeurs voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidsbof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van S1/»12l/l en van 6'/a7'/j uur; Zaterdags van S'/j12'/j uur. Aanvragen van Werkgevers op 10 Oct. 1918. 2 dagmeid. 1 dienstbode. 2 electricien. 2 magaznnjongen. 10 meubelmaker 2 beeldhouwers. 4 borstelmakers. 1 cap8ulemaker. 1 electricien aankomend. 4 kantoorbedienden (mann.) 2 kappersbedienden. 4 kleermaker- uitsnijder. 1 loopknecht. 1 loopjongen. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 10 Oct. 1 retoucheur. 1 schilder (halfwas). 1 nat-kuiper. 1 meubelmaker halfwas. 2 smidsjongen. 3 timmerlieden 1 winkelbedienden. 2 spoorleggers- spijkerlieden. 1 uniformwerker. 1 viltwerker. 1 behanger stoffeerder. 1 breister. 4 broodbakkers. 14 grondwerkers. 1 carosseriebekleeder 2 kantoorbedienden (mann.) 2 kelners. 4 kleermaker. 1 koetsier. 3 kok. 1 letterzetters. 4 loopknecht. 64 losse arbeiders. 2 mach. houtbew. 2 metselaar. 1 opperlieden. Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2. Tel. Int. 374. 3 schoenmaker. 9 sigarenmakers. 11 slagers. 1 metaalslijper. 3 steenhouwers. '2 stoker. 5 straatmaker. 3 stukadoors. 1 teekenaar. 1 timmerman 3 tuinlieden. 2 voeger. 5 werkvrouwen. 1 winkelbedienden. 1 witter. 6 timmerman leerlingen. 2 veldarbeider. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 11 Oct. 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f20.a f25.Peren f20.— a f 30. Klei-Aardapp. f 0.00 a f 0.—. Zandaardapp. f 0.00 a fO.OO Hoendereieren f30.a f32.p. 100 st. Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 st. Boter f 0.00 a f 0.00 per kilo. Eendeneieren f 00.00 a f 00.00. Zoetem. kaas f 0.a f 0. per 50 kilo. Kippen f 0.00 a f 0.00 Kuikens fO.OO a fO.OO Piepkuikens fl.50 óf3.50. Gan zen f0.a f 00.00. Eenden fl.50 a f3.p. st. Jongen f 0.00 a f 0.00. Hazen f 3.00 a f 5.00. Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 3.00 a f 6.00 Duiven f 0 80 a f 1.20 paar. Magere varkens f100.a f100.Zeugen f 000.a f000.Biggen f 15.a f30.Drachtige zeugen f000.a f000.Schrammen f0.a f0.Vette koeien f000.a f0000.Guste koeien f 000.a f 000.Kalfkoeien f 000 a f000.Kalfvaarzen f00.a f00.Os f000.a f000.Pinkstieren f0.a fO.OO. Kalveren f 00.a f 00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge heet. Boekweit. 40 heet. Appelen. 10 heet. Peren. heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen 4000 stuks floen- dereieren 000 stuks Eendeneieren. 00 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Vee 2 magere varkens. Varkens voor exportslagerij 80 biggen, 0 zeugen, 0 kalveren. volkomen en snelle, foor de "verschillende Geneesmiddelen uit planten bestaande, van ziekten der nioren, (suiker, I)i1vitstof), bla^s, (pijn, aandrang, bcdwaterdö) alle water- en onderbuik- organen der beide seksen vülr«lkenTeeftijd, huid, (Eciwna, jeuking, bersten), lever, speen, hardlijvigheid, bloedarmoede, hoest, asthma, zinki^j. zenuwpijn, jicht. Vraagt, met opgave voo^welke ziekte, eene der gratis brochures N*S^13 van Dokter DAMMAN met bewijze^N^nSNABiLEÉ, GROOTE MARKT 7, ROTTÏÏRlhiU, Specialiter

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2