DE OORLOG. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. KENNISGEVINGEN. De arrondissements-rechtbank te Utrecht beeft veroordeeld. Tb. W. L., 40 jaar slager, alhier, tot f 10 boete subsidiair 10 dageo hechtenis, wegens overtreding der distributie-wet. De heer Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de R. H. B. S. alhier in de Nederl. en Engelsche taal, is be noemd tot plaatsvervangend lid der commissie, welke dit jaar de examens in het Eogelsch M. O. zal afnemen. Tot commissaris der N. V. Al- gemeene centrale Bankvereeniging voor den Middenstand is benoemd onze gemeente-secretaris de heer A. R. Veeustra. De beide militairen Dijkstra en Heeres, die wegens ernstige aan wijzingen zijn gearresteerd als ver dacht van de brandstichting in bet kamp aan de Vlasakkers, ontkennen zich aan dat feit te hebben schuldig gemaakt. De heer L. A. baron van Ittersum is door de algemeene ver gadering van de Nederlandsche Gustaaf-Adolfvereeniging benoemd tot bestuurslid der plaatselijke af- deeling alhier, ter voorziening in de vacature wijlen mr. P. J. F. van Voorst Vader. Gisterenavond was onze gemeente gedurende een paar uur zonder elec- trisch licbt. Maar niet Amersfoort alleen, docb ook Naarden, Laren, Hil versum en Soest zaten in duister. Naar ons van betrouwbare zijde werd medegedeeld is de oorzaak te zoeken aan de minderwaardige steenkool door de rijksdistributie aan de electrische centrale te Naarden toebedeeld, waar door bel niet mogelijk was voldoende stoom te houden. Er zullen nu in grijpende maatregelen genomen wor den om de steeds grooter wordende overbelasting te beperken. Bij Kon. Besl. is overgeplaatst in zijn rang en ouderdom van rang bij den prov. staf en benoemd tot prov. adj. in Friesland de luit.-Kolonel G. J. A. baron van Hardenbroek van Ammerstol van bet 3e reg. huzaren. Mej. G. van den Burg is aan de Utrechtsche Hoogeschool geslaagd voor 't candidaats-examen in de Ned. letteren. Naar aanleiding van de behan deling van de verordening tot heffing eeuer ueiasting op ue puuuette ver makelijkheden in den gemeenteraad en de daarbij ingekomen adressen der zwemclubs, schrijft 't Maandblad van de A. Z. en P. C. «Neptunusg «Voor ons blijft maar ééne con clusie. Demonstraties zijn niet genoemd in de verordening en vallen er dien tengevolge buiten. Maar wedstrijden zijn er evenmin in genoemd. Alzoo behooren ook wedstrijden vrij te zijn. Wij kunnen het niet anders zien en hopen het bij 't rechte eind te hebben." Wij willen ons niet wagen aan wets-uiilegging, maar meenen toch te moeten opmerken dat bovenstaand beweren te ver gaat. Burgemeester en Wethouders stellen den gemeenteraad voor een bedrag van f 7000 te voteeren ter verstrekking van brandstoffen tegen verminderden prijs aan ingezetenen wier werkelijk inkomen minder dan f 2000 bedraagt. Naar wij vernemen, is naar aan leiding van bet besluit van B. en W. om met ingang van Maandag 11 dezer de scholen weer te openen door de Gezondheids-Commissie een schrijven aan B. en W. gericht, waarin zij er de aandacht op vestigt, dat een her opening der scholen moet worden beschouwd als een officieele erkenniDg dat thans bet gevaar voor besmetting der Spaansche griep, minder ernstig is, dan op het tijdstip waarop de scholen gesloten werdendat gezien bet aantal en de aard der gevallen, thans nog voorkomend bet juiste tijd stip voor de officieele constateering nog niet gekomen is en mitsdien B. en W. in overweging geven alsnog op hun besluit tot heropening der scholen terug te komen. 2e Abonnemcnts-Concert Concertbureau liane .Vugustin. Het tweede Abonnements concert van het Concertbureau Hans Augustin, in Araicitia te Amersfoort, Vrijdag 15 November, zal een kamermuziek avond zijn, te geven door het Russisch kwintetbestaande uit het beroemde Fiedemann-kwartet en de schitterende pianiste F#r# Prm van bet bekende Rasaiscli Tri*. Het programma bestaat uit de pianokwintetten van César Franck en Dvorak en het strijkkwar tet op 30 es kl. t. van Tschaikowsky. Een minderjarige knaap alhier zwervend aangetroffen, is door de politie overgebracht naar Glindborst, bij Achteveld. Van een bewoner uit de H. van Viandenstraat is een rijwiel ontvreemd. Aangifte is gedaan van de diefstal van een bandwagen, terwijl ook lood werd gestolen van 't dak der school aan de Heerenstraat. Twee Duitsche en 1 Fransche de serteur zijn naar de quarantaine te Enschede overgebracht. De Berlijnsche correspondent van «Berlingske Tidendet hangt een treurig beeld van Berlijn op. Destra- ten zijn bedekt met verminkten. In de winkels zijn geen eetwaren meer. zelfs geen vervangmiddelen. De trams zijn meest alle defect, het asfalt is vernield door de stalen banden der vrachtauto's. Zelfs rijke vrouwen moeten hun brood verdienen als tram- bestuurster. Het meest dramatische jaar in de geschiedenis. De «Daily Expiessi schrijft: «Het jaar 1918 zal wel door alle tijden heen als bet meest dramatische in de geschiedenis worden beschouwd. Het begon met eene somberheid, die grooter werd naarmate de weken voortschreden, tot in Maart en April de hemel duisterder leek dan ooit sedert den eersten slag bij de Marne. De hemelen schenen Europa met ellende te bedreigen en de wereld hield den adem in. En nu! Donk eens aan het einde van bet vorige jaar. Het Bourlon-bosch bij Kamerjjk, was ontruimd. Rusland was ineen gestort. Italië had een nederlaag geleden en Engeland was verplicht eene nieuwe lichting op te roepen om den komenden Dnitschen stoot op te vangen. De natie was terneergeslagen omdat het erkend werd dat bij Kame- rijk een nederlaag was geleden. In het einde van Januari had Londen een van de hevigste luchtaanvallen te doorstaan. Toen kwam tenslotte het bericht dat Rusland zich voor goed uit den strijd terugtrok. De eenige lichtstraal in het duister kwam uit het Oosten, waar Allendy Jerusalem Oil JOIICUU loturur dv, tui rrljl MoroLall langs den Euphraat optrok. Maar deze successen maakten het duister des te somberder. Terwijl wij den adem inhielden, viel de nieuwe slag. De groote Duitsche aanval leidde tot een doorbraak van een groot deel van het Britsche front en dreigde de ineenstorting der ge allieerden ten gevolge te zullen heb ben. Binnen een week had de vijand 70.000 gevangenen gemaakt en 1100 kanonnen veroverd. Péronne, Albert en Montdidier vielen. Amiens was in gevaar. «Dikke Bertba« bombardeerde Parijs. En toch, hoe somber het vooruit zicht ook was, nooit beeft de natie de zaak als verloren beschouwd. En plotseling kwam toen, als een zonne straal door de wolken, te midden der ontroerende oorlogsfeiteD, het bericht van den aanval op Zeebrugge en Ostende. Terzelfder tjjd wasFochook benoemd lot opperbevelhebber van alle geallieerde legers. In het eind van April ging de Kem- melberg verloren maar toch hield bet front stand en werden de Duit- schers bij Meteren verslagen. Ook blonk er een nieuw licht aan den somberen hemel: de Amerikanen waren aan het front bij Amiens ver schenen. De Franschen verloren den Chemin des Dames en in bet begin van Juni stonden de Duitschers aan de Marne en op 65 Kilometer van Parijs. Maar reeds toen keerde de oorlogskans. Hier en daar maakten de Franschen en de Amerikanen vorderingen en toen de derde groote Duitsche aanval plaats greep, nadat zij de Marne waren overgetrokken, bracht Foch hun den slag toe welken zij nooit zijn te boven gekomen. Op 18 Juli begon de gioote tegen aanval. Twee dagen later trokken de Duitschers terug over de Marne en sedert dien hebben de geallieerde legers onophoudelijk en met steeds groeiende kracht hunne slagen laten neerliagelen op de Duitsche legers, die verslagen wankelden. Van toen af kwam bijna dagelijks bericht van nieuwe overwinningen. Het eene Engelsche leger na het andere wierp de Duitsche troepen uit de sterkste stellingen. De verloren steden werden stuk voor stuk herno men. De Hindenburg-linie werd ver pletterd. Het Amerikaansche leger veegde in één dag en nacht het sail lant van St. Michiel schoon en bom bardeerde Metz. Nu viel het gebeele weefsel van Duitsche successen uiteen. Turkije werd met één slag uit Palestina ver dreven. Bulgarije stortte ineen. Oos- tenrijk-Hongarije smeekte om vrede. De Keizer moest om een wapenstil stand vragen! Heeft ooit de wereld zulk een geweldige ommekeer gezien Zelfs de val van Napoleon en de nederlaag der Spaansche Armada hebben de wereld niet zoo ontroerd, noch zoo groote gevolgen gehad Prijsverlaging I De berichten van hel oorlogsterrein en de relazen in de dagbladen be treffende de gedachtenwisseling der oorlogvoerende potentaten hebben onder het publiek ongetwijfeld eenige ontspanning gebracht. Een gevolg daarvan is, dat de toekomst met wat meer gerustheid wordt ingezien, ook op commercieel gebied. Tot dusver was er klimmende vrees voor hoogere prijzen van allerlei ver- bruiksartikelen en wie de middelen bezat, sloeg maar in, vast overtuigd, dat hij nu nog een koopje kon doen en later veel meer zou moeten betalen. Die ongeregelde kooplust bij het publiek is sedert een paar weken heel wat gedempt en dit is merkbaar in tal van zaken. Ook winkeliers hebben hun inslag wat getemperd, omdat zij de prijzen nu op het toppunt gedreveu achten en het op lagere markten laten aan komen. In de dagbladen kan men dagelijks lezen aanbiedingen van allerlei ge heime handelaars, die bun voorraden nu in gevaar zien en ze aanbieden tot heel wat mindere prijzen, dan waarop ze gerekend hadden. Er komt nogal wat uit den hoek, wat men niet meer aanwezig achtte, ook metaal en textielwerk, papieren geneesmiddelenzelfs groote partijen tabak en jenever worden gepresen teerd bij opbod voor gegadigden. Soms is het om medelijden te krijgen met de arme sukkelaars, die in nood xittuil luvt hun Liau Jolo-nraar An H i A hun speculatie nu zien mislukken. Hun kansen worden niet beter, nu het duikbootengevaar waarschijnlijk wordt verminderd en onze rederijen weer aanstalten maken om de zeevaart te herstellen. Waar gevaren wordt is aanvoer mogelijk en zal vlotting moe ten komen in de vastgehouden koop waar. Reeds kon men vernemen, dat in de van vijanden bevrijde streken van België de detailprijzen van een aantal consumptie-artikelen gedaald zijn, zelfs tot beneden die in ons land. Als het koopende publiek zijn zenu wen meester raakt, zal de wind- en woekerhandel ook hier te lande spoedig gefnuikt zijn. Tijd. Het dure schoenwerk. Aan het bestellende personeel der posterijen en telegrafie zal een toelage ter tegemoetkoming in den duren schoeDenaankoop en reparatie worden verstrekt. Broodrantsoen verhoogd. De Regeering heeft besloten het broodrantsoen zeer belangrijk te ver- boogen. Ofschoon men hier te lande voor alsnog aangewezen is op de binnen- landsche korenproductie, zoo noodig tijdelijk te versterken uit de militaire voorraden, is dit besluit genomen, omdat de toeneming van schier alle besmettelijke ziekten en in het bijzon der de voortwoekering der Spaansche griep, volgens bet eenparig gevoelen van geraadpleegde medici er op wijzen, dat de voeding der bevolking bij het huidige rantsoen geheel onvoldoende is. In de verwachting, dat bet mogelijk zal zijn binnen betrekkelijk korten tijd van over zee bi oodkoren aan te voeren, is dan ook besloten den duur van de geldigheid der broodkaarten te brengen van 7 op 5 dagen, zoodat bet rantsoen van 200 gram per dag wordt ver hoogd tot 280 gram. Deze verhooging zal ingaan den 15en November a.s. Geen kousen stoppen! «Klompen dragen is goed, maar boe krijg ik de kousen weer heel", zucht' menige vrouw. Want sajet is schaarsch en onmoge lijk duur. Er is voor deze moeilijkheid een eenvoudige oplossing te vinden, die het gaten stoppen nagenoeg over bodig maakt. Men laat de kinderen namelijk alleen beenen van kousen dragen, de voeten knipt men er af, de rand wordt omgebooid en een bandje, dat, zooals bij een slobkous, onder de holte van den voet doorloopt, houdt de kous op de plaats. Over deD blooten voet gaat dan het wollen, fluweelen of laken oversokje. dat van ouden lappen wordt gemaakt en toch meestal bij klompen dragen gebruikt wordt. Natuurlijk zal men geen nieuwe kousen op die wijze verminken, maar alleen oude voeten afknippen en bij het breien van nieuwe de voeten een voudig achterwege laten. Hbl Papier van dennenaalden. Op dennenaalden moest men eigen lijk even zuinig zijn als op de oogst van gecultiveerde fruitbooinen. Ze bevatten zeer waardevol materiaal. Nadat er de olie uit geperst is, en men een bewijsje suiker er uit ge distilleerd beeft, valt nog de aanwezig heid van eiwit te constateeren Het laatste resumé vormt tenslotte een zeer bruikbare grondstof voor de papierfabricage. Die ontdekking is intusschen niet geheel nieuw. In de 17e oeuw deed men in Engeland reeds de ontdekking, dat van dennennaalden zeer deugdelijk pakpapier te fabriceeren was. Men heeft het toen bij gebrek aan beter materiaal inderdaad vervaardigd. Toen er echter spoedig daarop overvloed van betere grondstoffen kwam, raakten de dennenaalden in de vergetelheid. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 1 tot en met 7 November 1918. Geboren: Karei, z. v. Jan de Goede en Willemijntje v. Veenendaal Teunis, z. v. Jacobus v. de Veen en Rijkje Hootsen Willemiua, d. v. Willem v. Binnendijk (overl.) en Frederika Janssen Alida Wilhel- mina, d. van Casparus Johannes v. Nteuwkerk en Harmanna Cornelia Holema Nicolaas Franciscus, z. van Nicolaas Heilygers en Francina de Graaf Hendrikus, z. van Jan Artrianus Landman en Jannetje Valkenburg Matia Elisabeth Maxi milian, d. van Alfried Alphonsus Joanna de Swert en Melania Carolina Goossens Henricus, z. van Wouter Bakkenes en Teuntje v. Laar Hendrik Jacobus, z. van Hendrik Wouters en Jannetje Hofland Wouteris Gerardus, z. van Aart v. 't Net en Hendrika Hoenderdaal Adriaan, z. van Willem Christiaan Dekker en Elisabeth v. der Vin Anna Maria, d. van Joannes Alpbonsus Geens en Maria Elisabeth Van Avondt Maria Hendrika Johanna d. van Hendrik Houke en Hendrika Petro- nella van den Berg. Ondertrouwd Otto Elias Stark en Wilhelmina Sophia Cornelia Hoorweg Francois Lambert Dieudonné Nivard en Jacoba Barbara van 'i Wel Wouter van Schoonborst en Jo hanna Wijnen Marten Dijkslag en Theodora Catrina Hazelaar Harmen Buitenbuis en Geertje v. de Kamp Gehuwd: Johannes Leonardus Beenen en Gerardina Josephina v. Doorn. Gerardus v. Empelen en Geertruida Maria Barbara Korndewal Petrus, v. 't Klooster en Johanna Francisca Smink Broer Jan Velzen en Hendrika Schuurman Elbert de Ruiter en Aaltje v. de Beek. OverledenCornelia Kiesewetter, 74 jr., wed. van Hendrik Jansen Johannes Louis Kraal, 19 jr., ongeh. Joseph Jean Arthur Mülkens, 12 d. Aime Grard, 31 jr., echtgen. van Rose Raudoux Hendrik Willem Bongers, 19 jr., ongeh. Gerritje v. Essen, 25 jr., ongeh. Johanna Margaretha Toen, 4 jr. Gerrit Pieter v. der Heiden, 16 jr., ongeh. Arie Johannes v. der Schoot, 4jr. Gerard Barbie, 2 jr. Johannes v. der Singe!, 27 jr., ongeh Everarda Gijsberta v. de Brug, 67 jr., wed. v. Richardus v. der Veen Elisabeth Scholten, 82 jr., ongeh. Jan v. den Broek, 23 jr. ongeh. Jannigje Ruitenbeek, 24 jr., ongeb. Dirkje Ruitenbeek 21 j., ongeh. Alijda Maria v. de Geest, 25 jr., ecbtg. v. Antonius Hendrikus v. Bekkum Gerrit v. de Vuurst, 12 jr. Willem Schimmel, 38 jr., echïg. v. Willemina v. Zoeren. Dingeman Heijboer, 19 jr., ongeh. Franciscus Lelivelt, 28 jr., ongeh. Adrianus Jacobus Otto, 18 jr., ongeh. Geihardus Hupkes, 19 jr., ongeh. Victor Adriaenssens, 72 jr., echtgen. van Rosalia Haijlen Richarda Theodora Hartman, 20 jr. ongeh. Aleida Langgras, 7 d. Catrina van Louvezijn, 84 jr., wed. v. Johannes Termalen Louis Eraile Decort, 4 jr. David v. Staats, 19 jr., ongeh Otto Hendriks, 27 jr. geh. Pieler Jan Coenen, 40 jr., echtg. v. Berthilia Rosalia Ramaeckers Baptist Goossens, 38 jr., echtgen. v. Maria AUda Van Campenhorst Romania Maria Buijsse, 40 jr.,eehtg. van Isidoor Leopold Joseph Bielen Michiel Janssen, 46 jr., echtg. van Eva Elisabeth v. der Kolk Jo hannes de Bruijn, 76 j., wed van Aaltje v. der Roest Johanna Hendrika de Wijs, 13 m. Leenden van Diermen, 16 jr., ongehuwd Elisabet Hendrika Verstay, 9 m. Dirk van Essen, 2 j. Cornelia Staal, 3 jr. Aukje Wiersma 5 jr. Johannes v. de Kolk 4 m. Leusdeu. 31 October7 November 1918. Geboren: Wilhelmina Ibelina, d. van Reinier van den Burg en Maailje de Ruiter. OndertrouwdRijk Ederveen en Margaretha Heij. Gerard Timmer man en Johanna Magdalena van Raaij. Aart Beekman en Teunisje de KrujjlT. Overleden: Johanna Horst, 27 j., ongehuwd. Stoutenburg. 31 October7 November 1918. Ondertrouwd Cornelis van Daatse- laar, wed. van A. Jansen en Johanna Cornelia Josephina van der Pouw, weduwe van N. C. van der Post. GehuwdEverardus van den Tweel en Maria Johanna Hartman. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het mannelijk ge slacht. Woudenberg. Geboren: Berend Jan, z. van Willem Toller en Neeltje van Dijk. Evertje, d. van Gerard van Ginkel en Jantje van den Brink. OndertrouwdJohan Top, 21 j. en Hendrika Meerbeek, 24 j. Overleden: Hermanus Valkenburg, 15 maanden. Gerrit de Jong, 27 j. Teunis van de Haar 76 j. Leven loos aangegeven kind van Hermanus Valkenburg en Margaretha Jannetje Smith. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire Lit A. 3de afdeeling d.d. 6 November 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden Met ingang van 7 November 1918 in te trekken zijne beschikking van 24 September 1918. Directie van den Landbouw, No. 10851, 3de afdeeling, waarbij werd vei boden het houden van markten en tentoonstellingen van herkauwende dieren in de provincie Utrecht. Amersfoort, 7 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 50016 afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding d d. 6 November 1918 maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed ge vonden Vqst te stellen in afwijking van de bij beschikkingen van 17 Juli 1918 No. 39111, afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding en van 10 Juli 1918| No. 39500, afdeeling Crisis zaken, Bureau Volksvoeding, vast gestelde maximumprijzen voor levei- worst en alle worstsoorten, zonder uitzooderingjde navolgende maximum voor leverworst en bloedworst: Grootbandelpiijs f0.80perK.G. Tusschenhandelprijs-0.85 Kleinhandelprijs -1.x Amersfoort, 7 November 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 Nov. 1918. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f20.a f25.Peren f 18.a £25. Klei-A&rdapp. f 0.00 a f 0.Zandaardapp. f 0.00

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2