NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 71. Zaterdag 30 November 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. WEES OBJECTIEF. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Kijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Glroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het is geen zeldzaamheid, in een volksveigadering luide te hooren klagen over den druk, waaronder de arbeidende klassen gebukt gaan, en dat deze grief niet denkbeeldig is, moeten wij met veel leedwezen erkennen, hoewel het naar onze meeninjg niet eerlijk is, te beweren dat zij overal en onder alle om standigheden geldt. Er ^zijn, ook onder onze werklieden groote ver schillen van toestanden. Doch wanneer het geschiedt, dat eenige van die personen, die de klacht mede doen hooren, zelf in de klasse der werkgevers worden opgenomen, dan, zou men zeg gen, zullen zij zich allereerst ge roepen achten om misstanden onder welke zijzelven te lijden hebben g^had weg te ruimen. Och neen, gewoonlijk gebeurt daar niets van. Zij krijgen nu op eenmaal een paar andere oogen. Hadden zij vroeger gemeend en den volke luide verkondigd, dat de patroons zich verrijken ten koste der werk lieden, nu komen zij plotseling tot de erkenning, dat aan dien kant ook alles niet rooskleurig is; dat de concessiën, die zij voorheen met nadruk eischen, eenvoudig een onmogelijkheid zou zijn en dat de werklieden wel anders zouden spreken indien dezen gelijk zij nu alles van de zaak konden weten. Vanwaar die ommekeer, is hij inderdaad het gevolg van heter inzicht? Somtijds misschien wel, maar in het algemeen kan dat niet gezegd worden. Doch het belang heeft zich verplaatst: wat men voorheen zelf eischte, zou men nu niet geven. De hartstochtelijke republikein zou monarchaal-gezind worden, indien men hem een troon aanbood. Maar dat is toch wel iets heel treurigs. Indien het zoo blijft, zul len wij wel ten eeuwigen dage op de vraag: wat is waarheid? het antwoord schuldig moeten blijven. Zeker zouden wij dat, doch het mag niet. Objectiviteit alleen voert tot juiste kennis, tot eerlijke waar deering, tot erkenning van recht tot wegneming van onbillijkheid. Wij moeten er ons meer op laten toeleggen, de dingen te zien en voor te stellen in hun werkelijke ge daante. Dat kan alleen, wanneer onze oogen beter worden. Al wat den blik verduistert, moet worden te niet gedaan. En dat is niet weinig. Het is zelfs meer dan waarschijnlijk, dat wij in deze nooit het ideaal zullen bereiken. Maar dat doet er niet toehet meer en meer te naderen is ook heel mooi. Laten wij ons daartoe dan ten minste beijveren. Wat te dien einde te doen valt. is meest van negatieven aard. Wij moeten beginnen met het een en ander af te leggen, dat ons in het zuiver zien hindert. In de eerste plaats moeten wij, bij het uitspreken van een oordeel, vooral wanneer het een daad ten gevolge kan hebben, afstand doen van hetgeen zoo juist den naam draagt van vooroordeel. Als wij reeds, voordat de keus ons is voorgelegd, partij hebben gekozen, dan wordt het een bloot toeval als ons besluit met de werkelijke recht vaardigheid overeen komt. Tweedens hebben wij aan onze persoonlijke belangen het zwijgen op te leggen. Naar deze het oor deel in te richten is zoo onzuiver mogelijk en omdat het zooveel gedaan wordt, blijven we nog zoo ver van te voldoen aan de eischen der billijkheid. Ten derde mogen wij geen zaken met elkander in verband brengen, die gescheiden behooren te blijven. Wanneer een kwestie van bloot administratieven aard wordt ge steund of bestreden naarmate men tot een bepaald kerkgenootschap of politieke groep behoort, is het reeds mis. Dan wordt aan de sub jectiviteit de vrije teugel gelaten. Maar, ook positieve eigenschap pen hebben wij aan te kweeken. Er wordt weieens tot verontschul diging van zwakke geesten gezegd, dat hun gevoel heerschappij voert over hun verstand, en dat zij zich daarom meer laten leiden door per soonlijke sympathieën dan door een kalme beschouwing. Dat ge voel is in zeer velegevallen een voor wendsel, een schamel kleed om geestelijke naaktheid te bedekken. Wij schatten een gevoelige ziel hoog, het is de schoonste hemel gave, maar er mag geen misbruik van gemaakt worden om er de eerlijkheid mee te verschalken. Scherp waarnemen met juistheid combineeren en de zaakkwestie zorgvuldig afgescheiden houden van hetgeen er niet bij behoort, dat zijn de middelen om te komen tot de objectiviteit, die een eerlijk man sterk zal maken in den strijd voor waarheid en voor recht. Het Bestuur van de Internatio nale Stichting Pallas Athene heeft besloten tot de oprichting van een onderafdeeling voor Hooger Onderwijs. Als eerste leden vbd deze afdeeling zijD toegetredenDr. J. D. Bierens de Haan, Aerdenhout; dr. A. H. Haentjens, Haarlem; Dr. G. A. van den Bergb van Eysinga, Santpoort; Dr. C. H. Ariens Kappers, AmsterdamProf. Dr. H. J. Jordan, Utrecht; Dr. J.,Prin sen, Nijmegen; Jhr. Felix L. Ortt, civiel Ing., Soest; Mej. Mr. Clara Wichmann, den HaagMr. P. Tideman, Bloemendaal Ds H C. Cannegieter, Uitgeest; Dr. G. H. van Senden, Eiliergen; J. A. Blok, civiel Ing., Deventer; Mr. J. C. Graaf van Raod- wijck, Burgemeester van Amersfoort; Dr. J. W. Boissevain, Bloemendaal; Dr. M. C. van Mourik Broekman, Breda; C. Wolterbeek, Ing. Rijks waterstaat, IJmuiden; W. F. E van Hasselt, Ing., Delft; Prof. dr. J. A. Schouten, Delft; J. D. Reiman Jr., Voorzitter Internationale school voor Wijsbegeerte, AmersfoortDr. R. Mie- dema, Amersfoort; Piof. Dr. H. S. Hallo, Den Haag; B. de Ligt, Utrecht Dr. J. Clay, Delft; Dr. C. Bonebak- ker, Utrecht; Just Havelaar. Amers foort Prof. Dr. W. Vogelsang,Utrecht Prof. Dr. M. C. Dekhuizen, Utrecht. 't Bestuur heeft de bedoeling de oprichting van een Internationale Uni versiteit voor te bereiden, waar zoo wel in- als buitenlandsche hoog leeraren leiding zullen geven bij de studie. Hierdoor kan Amersfoort wor den een studiecentrum voor studee renden uit binnen- en buitenland, waarin naar zelfbezinning en levens verdieping zal worden gestreefd, om alzoo te komen tot de waarachtige beleving van de universeele broeder schap der menschen. In een adres aan B. en W. zetten de bewoners aan den Woestijgerweg hunne bezwaren uiteen, zijnde o.a. 1. dat zij boven de huur iets moeten bétalen voor de waterleiding 2. dat de prijs voor het electrisch licht te duur is en in de zomermaan den veel minder zal worden verbruikt dan waarvoor wordt betaald, waarom ook gewensebt wordt, dat elke woniug een meter krijgt 3. dat bij de woning te weinig bergruimte is. Het advies van B. en W. luidt Dat de woningen met steun van 't Rijk, krachtens de Wouingwet, zijn gebouwd en dus de regeling der huur prijzen aao de goedkeuring van den Minister moest onderworpen worden dat de huurprijzen door 2 deskun digen zijn geschat, volgens welke basis de woningen zijn verhuurd en dat aan belanghebbenden duidelijk is meegedeeld, dat de verhuring een tijdelijk karakter draagt. Daarom is ook nog geen huurcon tract opgemaakt. 1. Het is volstrekt geen regel, dat bij de huur steeds de waterleiding- kosten zijn inbegrepen. Bovendien is schriftelijk medegedeeld, dat bij den huurprijs de leveriog van gas, water en electriciteit niet is begrepen. 2. Voor het electrisch licht is een abonnements-tarief ingevoerd. Ten einde de betaling te vergemakkelijken is dit voor de zomer- en wintermaan den even hoog gesteld. De tarieven, respectievelijk f 1.25 en f 1.50 per maand, zijn gebaseerd op een verondersteld stroomgebruik van 50 en 60 K.W.U. per jaar waarbij dus per K.W.U. 30 cent is aangeno men overeenkomende met het volgens de verordening voor klasse I vast gestelde laagste tarief. Het plaatsen van meters is voor het oogenblik uitgesloten en zou in elk geval zeer duur zijn. 3. De klacht omtrent de bergruimte schijnt niet geheel ongegrond. Het is evenwel niet mogelijk daarin dadelijk te voorzien. Dit punt zal dan ook nader worden onderzocht. In de Vlasakkers zijn 2588 Engelschen aangekomen, 540 in Zeist. Op hun eersten vrijen dag, Zaterdag, hebben ze echter wat veel de blom metjes buitengezet. Eigen superieuren zullen echter voorkomen, dat dit weer gebeurt, zonder te veel de vrijheid vast te leggen. Hoofdleiding in 't kamp heeft kapt. Van Vloten, bijgestaan door 1 luitenant Antink. Beide officieren, verzekeren de Belg. officieren, die 4 jaar lang bij den interneeringdienst werkten, zijn ge knipt voor dit werk: Kapt. Van Vloten, een rechtvaardig en wel willend man, steeds voor ieder te spreken; luit Antink weet op leuke manier met z'n jongens om te gaan. Maar 3000 man is voor noeste werkers zelfs te veel. Uit dbn Haag kwam bulp: majoor Davies, 4 kapiteins, l luitenant en 10 onderofficieren. Zeist kreeg 1 luitenant en enkele sergeants. Ook 60 Engelscbe Roode-Kruis- zusters worden verwacht. De Yong Maiden Christian Society zal voor versnaperingen zorgen voor de oude krijgsgevangenen. Verfonfaaid zien de jongens er soms uit, doch de nieuwe kleeding zal spoedig aankomen. De Amers- foorters keken bun oogen uit eD hadden 't druk over »die Engel schen." Sommigen flaneerden met de nationale kleuren getooid of met 't portret der Koningin. Een beleefd heid, welke aangenaam aandeed. Het geheele kamp staat den Eogelscben ten dienste. In de hospitaal-barak zijn 20 Engelschen opgenomen, bijna allen met zwaarvoeteuvel, 't gevolg van wonden in de mijnen opgeloopen, welke niet goed zijn verzorgd. 'Vermoedelijk komt er een wissel kantoor, waar de mark tegen officieele koers in wisselbaar is. Deze was Zaterdag 1.1. 32 cent. Heeft de winkelstand in Amers foort steeds gedurende 4 jaar ge profiteerd van de geïnterneerde Belgen en vluchtelingen, thans heeft men op minder nette manier gehaald, wat te halen is van de Engelschen, in de Vlasakkers gehuisvest. Dergelijke praktijken hebben veel weg van afzetterij. En hoe rijmt zich dat met een bid- of dankdag? Door 't Kies-college der Neder- landsche Hervormde gemeente alhier is een grostal van 40 predikanten opgemaakt. Te zijner tijd zal hieruit een zestal en een drietal worden ge vormd tot het beroepen van den vierden predikant. Bij den huidigen toestand is te verwachten, dat dan door den Gereformeerden Bond zal getracht worden een predikant vaD die richting beroepen te krijgeü. De gymnasiast O. Bui'gbardt alhier zijn voor de daarvoor te Amster dam aangewezen commissie met goed gevolg proeven van bekwaamheid in 't boksen afgelegd. Het hiervoor uit te reiken diploma is 't laatste van een serie reeds door den heer B. behaald, waardoor bij 't recht heeft verkregen de door 't Olympisch comité ingestelde medaille te dragen en nog wel met de rosette, 't Is toch wel eeu kranig stukje, dat een jongeling vau Dauw 18 jaar de medaille met rosette mag dragen, waarnaar door zoovele cavalerie-offi- cieren met begeerte wordt uitgezien. Het algemeen Militair Tehuis, dat van de school in de Beekstraat (gymnastiek-lokaal) is overgebracht naar Ons Huis aan de Korte Gracht, is daar in ééne zaal gehuisvest. Het Toyn bee-werk gaat daarbij gewoon door, zoodat dit werk er niets onder te lijden heeft. In 't belang der Volksbuis- vesting achten B. en W. het wen- schelijk aan te koopen de perceeleti Zogstraat 41 en 43 en St.-Annastraat 8 voor f 3426 van F. van Daal en de perceelen Zogstraat 7, 9, 11, 15, 17, 33, 35 en 6 ongenummerde voor f16.566 van C. Ruitenberg. Op 53-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer A. C. Couvée, oud kapitein der infanterie, algemeen secretaris van 't Nederlandsch Jonge lingsverbond. De overledene, die ook kerkvoogd der Ned. Hervormde gemeente was, zal in de kerkelijke krmgen zeker lijk zeer gemist worden. De 19-Jarige Amersfoortsche zwerver G. v. K. stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht wegens diefstal van 3 rijwielen: één op 30 Augustus, uit de bergplaats van de Christ, school aan de Blankenheim- straat; ééo den volgenden dag uit een tuin, en één op 9 September voor een perceel in de Krommestraat staande. Op beeterdaad betrapt en nageloopen wist hij te ontsnappen, doch werd later opgespoord. De 3 karretjes verkocht de szwijntjes- jager" te Hoevelaken voor een koopje. Wegens dienstweigering en ook al eens wegens rijwieldiefstal veroordeeld, werd thans 2 jaar gevangenisstraf tegen den beklaagde geëischt onder aftrek der preventieve hechtenis. Beklaagde beweerde tot diefstal gedwongen te zijn, omdat hij uit den dienst verwijderd was zonder dak en brood, ja zelfs had hij geen kleeren. Met het oog op de demobilisatie heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier de eer de werkgeveis in haar ressort met Dadruk te ver zoeken om al hunne aanvragen om arbeidskrachten die zij behoeven zoo spoedig mogelijk in te dienen bij de aibeidsbeurs. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, J. G. KLEBER, Voorzitter. H. P. VAN HASELEN, Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1