KENNISGEVING. BINNENLAND. In de in hotel Schwemmer ge houden vergadering, onder voorzitter schap van den heer C. J. Gerlings, Voorzitter van de Rijwielpadenvereeni- ging Utrecht en Omstreken, werd be sloten tot oprichting van een onder- afdeeling AmersfoortWoudenberg. De Voorzitter zette 't bevorderen van toerisme uiteen en den aanleg van betere verbindingswegen in de Pro vincie. 't Aantal leden in de Provincie be draagt reeds 409, waarvan 80 te Amersfoort. Hulde werd gebracht aan de heeren Cremer en Sinnige. In Zeist werd op aandrang van het Gemeentebestuur een onderafdeeling opgericht, zoodat er nu weldra5onder- afdeelingen zullen zijn: Amersfoort, Amerongen, Rhenen, Driebergen Doorn, Utrecht en Zeist. De heer Cremer, roemende de schoone omstreken van Amersfoort, wees op de geringe bekendheid daarvan. Naast hoofdwegen voor auto's moeten rijwielpaden voor de fietsers dit natuur schoon bereikbaar maken. Bij acclamatie wordt gekozen tot Voorzitter de heer C. M. Cremer, de heer J. Sinnige tot Secretaris, terwijl de heer Van Wieringen, Woudenberg, tot Commissaris werd aangewezen. In een volgende bijeenkomst zal een reglement worden vastgesteld en zullen verdere plannen worden besproken. Onze Burgemeester, Graaf van Rand- wijck, sprak de verwachting uit, dat het Gemeentebestuur welwillend zou staan tegenover de nieuwe vereeniging; juist 's middags hadden B. en W. besloten den Raad voor te stellen toe te treden tot den A. N. W. B. In maison »de Kloet® vergaderde Maandagavond de Bond van Technici, afd. Amersfoort, waarin de heer J. M. Kleijnenberg van Amsterdam voor een klein gehoor 't woord voerde. Na een kort woord van welkom door den Voor zitter behandelde Spr. het onderwerp: «Waarom en hoe als Middelbare Tech nici georganiseerd?® In den breede werd 't nut der vakorganisatie betoogd, maar ook uiteengezet, welke chaotische en zonderlinge begrippen er nog beer- schen op dit terrein. Wat de organisatie der Technici betreft, wees Spr. er op dat alle bij zondere belangen dienen op zij gezet, en dat een hechte band, alleen voor Technici dan zin heeft als naar ver betering der arbeidsvoorwaarden en der rechtspositie wordt gestreefd. In een vakvereeniging als bet N. V. V. is dan ook voor hen geen plaats De vakvereeniging der Technici moet zijn neutraal, en niets met politiek hebben uit te staan. Zoo lang men buiten de organisatie blijft, kan niets bereikt worden. Zelfbewustheid moet er zijn of komen, waar men, zooals nu, staat voor belangrijke verordeningen op maatschappelijk terrein, is, zegt Spr., organisatie zoo dringend noodig, dan geraakt men van zelf op hooger stand punt. De plaats der Technici is dus in een vakvereeniging, noch modern, noch politiek, noch godsdienstig gekleurd, alleen neutraal, met volstrekte afschei ding van administratie en techniek. Men lette dus alleen op vakbelangen en spanne zich daarvoor met alle kracht in. Op de vragen door enkele leden der afdeeling gesteld, gaf Spr. een afdoend antwoord. Mevrouw Top van RhijnNaeff, van Dordrecht, trad Donderdagavond op voor het Departement tot Nut van 't Algemeen met bet onderwerp: «Over boeken en hoe moet men ze lezen. Na de pauze gaf de begaafde spreek ster eeuige stukken uit eigen werken ten gehoore. Het niet talrijke audi torium bewees door applaus 't gehoorde ten zeerste op prijs te stellen. In het gebouw van den R.-K- Volksbond alhier trad, op verzoek van de Kath. Soc. Actie, op de heer Ch. J. Vinck, ambtenaar van den R.-K. Boeren- en Tuindersbond in 't Aarts bisdom. Spr. begon met te wjjzen op de kracht en denoodzakelijkheidder R.-K. organisatie, getoond in de laatste dagen. De Boerenstand is wel wat nverlibera- liseerd» zegt Spr en dat moet er uit Ook niet-Katholieken kunnen zich aan sluiten bij den Bond, uit geldelijk voordeel. Men derft dan echter stem recht en is dus uitgesloten van be- stuuisfuncties. De heer Van den Berg, uit Hamers- veld, wijst er op, dat in kleine plaatsen de gemengde vereenigingen goed wer ken. In Hamersveld zal men z. i. ook niet zoo maar de oude vereeniging in den steek laten. De inleider is niet bang voor wrijving, want op vele plaatsen heeft men af- deeliDgen met voor 't meerendeel niet-Katbolieke leden. De koekenfabriek te Utrecht bindt, zegt een ander, de boeren aan den Stichtschen Boerenbond. Spreker wijst er op, dat de dwin gende bepalingen van den Stichtschen Bond, in den laatsten tijd wel wat losser zijn gelaten en toch zou de Katholieke Voorzitter voorzeker wel op Katholiek vereenigingsleven aandrin gen. Waar bijna 't geheele gehoor uit Hamersvelders bestond, werd de vor ming van een afdeeling Amersfoort tot nadere orde uitgesteld. Onder leiding van den heer Cremer, voorzitter, vergaderde Maan dag de Vereeniging Handelsschool.voor Amersfoort e. o. De begrooting voor de Handels dagschool werd vastgesteld op f32.100, die voor den handelsavondcursus op f 3500. Het plan van B. en W. tot ver betering van den Leusderweg omvat niet alleen 't gedeelte 't reeds be bouwde stadskwartier, dus tot bij 't Zwarte Bergje doch omvat ook 't gedeelte voorbij 't Zwarte Bergje tot 't hotel »Oud-L»usden«, ook is een verbetering van de bocht om dat hotel hierbij ingelascht om 't verkeer. De minimum-breedte van den weg is aangenomen op 15 M. voorbij 't «Witte Bergje®, terwijl daarvoor de breedte wisselt tusschen 13 en 17 M. De verharding zal bestaan uit puin- slag, terwijl de trottoirs met tegels zullen worden bestraat. Het Ministerie van Oorlog is met deze verbetering in kennis gesteld met mededeeling, dat zoo 't Departement kan besluiten een gedeelte van de meerdere kosten, gevolg van klinker bestrating b.v. voor zijn rekening te nemen, de gemeente bereid is 't resteerende deel voor haar rekening te nemen. De bestaande beplanting blijft in tact en komt in 't trottoir, terwijl 't in de bedoeling ligt, iepenboomen te planten, waar geen beplanting is. Van den overweg tot den Dievenweg is een wegbreedte geproject van 8.50 M. in verband met 't verkeer langs de kazerne. De kosten zjjn geraamd in totaal op f 115.000 voor 't deel van de spoor wegovergang tot 't Zwarte Bergje; voor 't breede gedeelte, van 't Zwarte Bergje tot Laan 1914 op f 92 000 en op f 13 000 voor 't gedeelte van Laan 1914 tot Oud-Leusden. De kosten van aankoop strooken grond enz. wordt geraamd op f 6 200. Afdoende zal de weg naar men hoopt verbeterd worden. De Bergterreinen zullen in waarde stijgen, door de toegangswegen. De kosten der verbetering komen ten laste van het Grondbedrijf. Uit het verslag van den toe stand der gemeente over 191 blijkt, dat de bevolking op 1 Jan. van dat jaar bedroeg 28125, op 31 Dec. van dat jaar 28777 (14317 mannen en 14760 vrouwen). Vermeerdering door geboorte 731, door vestiging 2668; vermindering door overlijden 375, en door vertrek 2668. Het sterftecijfer was 1.53 pCt. tegen 1.40 in 1916 en 1.46 in 1915. Geboren werden 95 Belgen, terwijl er 31 overleden Er werden 246 huwelijken gesloten (19 Belgische) In 1880 bedroeg 't zielental 13565, zoodat dit in 27 jaar meer dan ver dubbeld is. De inrichting van de gronden om en bij «Berg en Dal® maakt 't noodig, dat ook de straten op die terreinen uitloopende worden ver beterd. Dat maakt 't ook wenscbelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over verschillende aan die straten gelegen blokken woningen, om ook de verbetering daarvan ter hand te kunnen nemen. B. en W. stellen daarom voor 38 huizen en erven enz. aan Hoog-, Noord- en Eemstraat en op Berg en Dal aan te koopen voor f 40.776. De Bid- en Dankdag op Donder dag j.l. is alhier geheel volgens den wensch der Regeering gehouden Had men hier als elders het voornemen tevens van dien dag een feestdag te maken, men heeft de Oranjedemon stratie uitgesteld, en 't stichtelijke en ernstige karakter van den biddag hoog gehouden. Amersfoort heeft in al zijn bede huizen gelegenheid gehad de behoefte des harten 1e volgen en gemeenschap pelijk van dankbaarheid aan den Aller hoogste te getuigen. Naar 't voorbeeld der gemeente hebben sommige werkgevers bun per soneel vrijaf gegeven en anderen dat gelegenheid gegeven bun kerkelijke plichten waar te nemen zonder schade in hun loon. Voor enkele onderne mingen was dit uit den aard der zaak volstrekt onmogelijk. Donderdag was't weer bloempjes dag Vredes-takjes werden aangeboden. Overal zag men de jongedames druk in de weer, om door den verkoop te trachten kleine bijdragen bijeen te zamelen voor 't zwakke en niet goed gevoede kind. Velen, zeer velen hebben aan de lieve lokstemmen «Meneer, wil U ook één vredestakje van me koopen®, ge volg gegeven, en 't vriendelijk «Dank U wel® gaf den gever 't besef ook iets te hebben gedaan voor 't ge noemde doel. Wij gelooven dan ook, dat de jonge dames een goeden oogst hebben ge maakt. Zij deden een goed werk en verdienden dus wel succes op dat liefdewerk De verkoop van 't vredes-takje heeft f 739 opgebracht. Voor 't praktijkexamen Boek houden en HandelsrekeneD der Ver eeniging van Leeraren in 't Boek houden te Utrecht gehouden zijn o a. geslaagd de heerenC. Kasteleyn eo W. C. Langelaar, oud-leerlingen der Middelbare Handelsdagschool. De Belgen, die nogal eens van ondankbaarheid worden beschuldigd, toonen toch telkens, dat zij de alhier ondervonden gastvrijheid zeer op prijs stellen. Woensdagmiddag werd den Wethouder van Onderwijs, Dr. Ver boef, als erkentelijkheid voor 't onder wijs den Belgischen kinderen, tijdens hun verblijf hier ter stede op de scholen genoten, een mooie foto over handigd. Bij 't Woensdag te Amsterdam gehouden examen voor apothekers assistente slaagde Mej. C. H. van de Kamp, alhier. De afd. Amersfoort van de Nedei I. Vereen, van Spoor- en Tramwegper soneel herdacht in feestvergadering haar 5-jarig bestaan. De heer Moltmaker, bondsvoorzitter voerde 't woord, terwijl tevens 't vaan del der afdeeling werd onthuld. De algemeene Bestuursverga dering van den bond van Nederlandscbe graan- en zaad importeurs te Rotter dam heeft tot lid van 't dagelijksch bestuur benoemd, de heer H. Gerritsen alhier. Men is alhier nog niet bepaald zuinig met het verbruik van gas en electriciteit, bet is zelfs hooger dan verleden jaar. Dit zal vermoedelijk wel te wijten zijn aan de vele zieken, terwijl ook 't niet voorhanden zijn van gepasteuriseerde melk ook meer gas vraagt voor 't koken der melk. Voor December blijven de rantsoe nen dezelfde. Men zij echter een beetje zuiniger, zoo mogelijk, want de gasfabriek beeft de toegewezen hoe veelheid kolen geheel noodig. De arrondissementsrechtbank te Utrecht veroordeelde de volgende in gezetenen B. J., 27 jaar, koopman, wegens mishandeling van L. M. huisvrouw B. v. d. G. tot 7 d. gevangenisstraf. H. v. E., 35 j. koopman, tot f7 boete subs. 7 d. hecht, wegens diefstal van ijzer en een projectiel, ten nadeele van den Staat. A. v. d. B., 34 j. en J. v. B. 15 j., arbeiders, resp. tot 14 d. gevangenisstraf en f 10 boete subs. 14 d. tuchtschool wegens diefstal van groen hakhout ten nadeele der ge meente. T. v. G., zonder beroep, 16 j. tot 1 md. tuchtschool wegens bedrei ging tegen 't leven van T T. T. C., assistent bij de directe belastingen. A. v. H., 13 j. loopjongen is wegens diefstal van postzegels, ter beschik king der regeering gesteld. J. J. v.d. B., 21 j,, meubelmaker, tot f 10 boete subs. 10 d. hechtenis wegens verboden vervoer van hazen. Agenda van de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 3 December 1918, des namiddags 2.30 uur. 1. Voorstel van Burgemegster en Wethouders tot aankoop van cenige perceelen in de Zog- etraat en bint Annastraat in het belang der Volkshuisvesting. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van eenige huizen en erven, gelegen aan de Hoog- en Noordstraat, de Eemstraat en op Berg en Dal. 3. Installatie van het gekozen raadslid, den Heer C. Ruitenberg. 4. Ingekomen stukken en mededeelingen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan G. Hakvoort als le ambtenaar ten kantore van den Gemeente-ontvanger met ingang van 1 December 1918. 6. Benoeming van een 1ste ambtenaar ten kantore van den Gemeente-ontvanger. 7. Benoeming van een onderwijzer en onderwijzeres aan school B. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van de Flierbeekstraat en Hes- senstraat. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot rioleering en bestrating van de Sluisstraat, de Noordstraat, de Hoogstraat en de Berg en Dalstraat. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering van den Leusderweg 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van de bestaande voorschriften omtrent den geneeskundigen dienst, door vast stelling van: Verordening tot regeling van den gemeente lijken geneeskundigen dienst; Verordening betreffende de genees-, heel- en verloskundige armenzorg; Regeling betreffende de opneming ineen zieken huis of andere verplegingsinrichting van zieken en zwangere vrouwen, waarvan de bevalling nabij is, wier maatschappelijke toestand eene verpleging in een gesticht eischt en die noch uit eigen mid delen, noch door steun van elders in staat zijn de kosten van verpleging geheel of gedeeltelijk te voldoen; Regeling betreffende de voorwaarden van op neming in een Ziekenhuis of andere verplegings inrichting van personen, die de kosten daarvan slechts ten jjeele kunnen dragen; Regeling van de bezoldiging,van geneesheeren, vroedvrouwen en specialiteiten bij net verleenen van genees-, heel- of verloskundige hulp aan armlastigen of minvermogenden. 12. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de bewoners van de nieuwe woningen aan den Woestijgerweg, waarin eenige bezwaren worden genoemd. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk het aanvragen van voorschotten en bijdragen uit 's Rijks kas voor den gemeentelijken woningbouw aan den Woestijgerweg. 14. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van Gebrs. Wassink, houdende verzoek om hen schadevergoeding toe te kennen voor het uitgevoerde werk „aanleg van een ge deelte Tuinstraat". 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hun een crediet toe te staan van f 135 tot het aanbrengen van eenige reparaties aan het door de gemeenta aangekochte perceel Utrecht- scheweg no. 46. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Raadsbesluit van 20 Augustus 1918, waarbij aan G. van den Brink in gebruik wordt gegeven een gedeelte van het gebouw der gemeentereiniging. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van H. J. Smeeing en L. H. C. Alvers van de voor hunne woningen aan de Amhemschestraat no. 13 en 15 gelegen stoepen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een bedrag van f 7000 beschikbaar te stellen voor de verstrekking van brandstoffen tegen ver minderden prijs aan ingezetenen, wier werkelijk inkomen minder dan f 2000 bedraagt 20. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van JPannetoek, onderwijzer aan school C, houdende verzoek aan hem voor den duur der mobilisatio en gerekend vanaf 1 Januari 1918 eene vergoeding van f 300 's jaars uit de gemeentekas te willen toekennen, wegens het gemis der jaartoelage voor reserve-officieren. 21. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van de adressen van J. P. van Bujtenen en A. J. Schneiders namens het ge zamenlijk leekenpersoneel der R. K. Bijzondere scholen en van de hoofden, onderwijzers en onder wijzeressen aan Christelijke scholen om een grati ficatie te mogen ontvangen uit de gemeentekas. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van een subsidie aan het bestuur der Vereeniging „Ambachtsschool Amersfoort en omstreken" ten behoeve van de exploitatie eener avondvak- en vakteekenschool en tot opheffing van de gemeentelijke burger-avondschool. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het oprichten van een cursus voor de hoofdakte. 24. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de Amersfoortsche boekhande laren inzake levering van schoolbehoeften. 25. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het Bestuur der Kanaalvereeni- ging „De Geldersche Vallei", houdende verzoek om een flinke bijdrage te verleenen. 26. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het bestuur der onderafdeeling Amersfoort e. o. van den Ned. Bond van Gemeente- Ambtenaren houdende verzoek op het Raadsbesluit van 10 September 1918 terug te komen en alsnog een bijdrage te willen verleenen voor een door genoemden Bond op te richten rust- en vacantie- oord voor zijne leden. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den eigenaar van het perceel Stations straat 15® de schade, ten bedrage van /"23.85 te vergoeden, ontstaan door het omwaaien van een boom. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen rooien van eenige boomen. 29. Missive van Burgemeester en Wethouders, naar annleiding van eene uitnoodiging van Ge deputeerde Staten tot intrekking der Raadsbe sluiten van 28 Mei en 10 Juli 1918 onder scheidenlijk tot opdracht aan Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot verkoop van die artikelen in den vrijen handel, welke zij noodzakelijk achten en tot instelling van een Commissie van Bijstand, met het doel Burge meester en Wethouders in de uitvoering van deze taak bijstand te geven. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening der Verordening betreffende het Gemeentelijk Grondbedrijf. 31. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het derde kohier der honden belasting, dienst 1918. 32. Afschrijvingen wegens vertrek of overlijden van aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1917 en 1918. Spitten van te scheuren Grasland. In verband met de behoefte aan arbeidsgelegenheid na de thans aan gevangen demobilisatie van het Nederlandscbe leger, vestigt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de aandacht van belanghebbenden op de zeer gunstige gelegenheid voor eene doelmatige werkverschaffing, welke geboden wordt bij de omzetting van grasland in bouwland, als ge volg van de uitvoering der Scbeur- wet 1918. Op de gebruikers der te scheuren graslanden wordt om bovenstaande reden een beroep gedaan niet kracht te tv dien bevorderen, dat de voor scheuren aangewezen gronden zooveel mogelijk worden gespit in plaats van omgeploegd. Voor zooverre zulks noodig is worden de belanghebbenden er op gewezen, dat tegenover de hoogere uitgaven, gevorderd door omspitten der scheurplichtige gronden in stede van bewerking met den ploeg, het belangrijke voordeel staat, dat de grondbewerking met de spade op aanmerkelijk betere wijze kan ge schieden dan zulks door omploegen mogelijk is, wat ten gevolge beeft, dat de kans op een goeden oogst meer verzekerd is. Amersfoort, 27 November 1918. Door den Vredeskring is aan de Nederlandscbe Regeering en Volks vertegenwoordiging de volgende motie gezonden De openbare vergadering van den Vredeskring Rotterdam op Donderdag 21 November 1918 overwegende, dat de tijd rijp is voor ingiijpende her vormingen, onder welke de afschaffing van den oorlogsdienstplicht een eerste plaats inneemt; overtuigd, dat de overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk instemt met dezen eisch van bescha ving en geweten; vaD oordeel, dat ons goede voor beeld in deze een machtigen en gunstigen indruk zou maken op de regeeringen van alle beschaafde staten, nu alom naar ontwapening wordt gestreefd dringt aan op Algebeele demobilisatie. Afschafling van Dienstplicht. Instelling van een vrijwilligerskorps voor gemeenschapsdiensten, als grens bewaking, voedselvoorziening, enz. Vrijlating van alle krijgstuchtelijk veroordeelden. Amnestie voor militaire desetteurs. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 22 t.m. 28 November 1918. Geboren: Gijsberta, d. van Evert Wiegerbof en Frederika Johanna Bouwmeester. Maria en Gerritje, dochters van Hermanus Reems en Johanna Maria Hofland. Herman, z. van Henri Gordeau en Gerritje Pietronella Bloemendal. Maria, d. van Ferdinandus Nicolaas Vanden- berghe en Joanna Loubrij. Willem Jacobus, z. van Martinus Johannes Smeele en Cornelia Johanna te Beek. Adrianus Johannes, z. van Wouter v. den Eshof en Maiia Cornelia Jacoba v. Leeuwen. Emile Maurice Hector Edmond, z. van Xavier Hubert Ghis- lain Darquenne en Marie Frantjoise Joseph Dorotbéa Mathée. Johanna, d. van Herbert Holtman en Jannigjen v. Dijk. Anna Hubertina Henrica, d. van Christianus Ketelaars en Maria Henrica v. den Berg Arthur Julien, z. van Franfois Reraij Speleers en Julia Josephs Ghislame Bourtembourg. Margrietha, d. van Johan v. Putten en Margrietha Collet. Paulus, z. van Henricus Emmerecbts en Isabella Maria Van derWildt.Jan Severijn, z. van Hendrik Jan Herman Brussen en Sjoukje Hemminga. Hendrika Geertruida, d. van Alexander Cornelis v. Oven en Cornelia v. Leeuwenkamp. Anna, d. van Arjen Vrijburg en Aaltje Dikkerboom. Wilhelmina Geertruida, d. van Hendrik Jacob Koflrie en Gijsbertje v. Brummelen. Aleijda Geertruida, d. van Fre- derik v. den Hoven en Elisabeth Joanna Hendrika v. Wandelen. Theodorus, z. van Pieter Gerrit Johan Bredauw en Anna Geertrui v. Zwol. Ondertrouwd. Jacob Schippers en Ehsabetha Kreuzer. Christianus Feiten en Maria Veerman. Johan nes Wijmans en Eli-abeth Jacoba Kok. Charles Joseph Omer Lacourt en Johanna Berdina Stoopendaal. Gehuwd: Hermanus Julianus Maria Jacobs en Alida Maria Theodora v. Oosten Hendrikus de Jager en Fran?osia Frederika Cornelia Johanna Kortleve. OverledenJacob v. der Sluis. 6 mnd. Jacobus Antonius Govers,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2