NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. i\To. 73. Zaterdag 14 December 1318. 47e jaargang. VRBSMT WOENSDAG EN ZATERDAG. HAAT. Een instelling van algemeen nat. DE OORLOG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco^ per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelyk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Dat is de schepper van het meeste onheil, de verstoorder van alle geluk, de verwoester van al het schoone in den bloemhof des levens. Waar hij zijn valsche geluid doet hooren, overstemt hij de verma ningen van het zedelijkheidsgevoel. Hij maakt zich meester van de menschelijke ziel, en vergiftigt haar, hij doet twijfel ontstaan aan den adel van ons geslacht, hij richt onze gedachten, onze woorden en daden op een' doel dat uit den Booze is. Als vertegenwoordiger van al het slechte, dat op allerlei wijze de menschen ten verderve voert, als gids naar de duistere plekken, waar noodlottige plannen worden beraamd en tot uitvoering gebracht, houdt hij duizenden en millioenen van hun bestemming terug, doet hij den weg betreden naar onherstelbaar leed. Als het spookbeeld eener over prikkelde fantasie neemt de haat onderscheidene gestalten aan, hult hij zich in verschillend kleed. Nu eens treedt hij op in het harnas van een geweldenaar en spoort hij zijn slaaf aan tot plotseling en krachtig handelen, tot een niets ontziend moedsbetoon, tot een heldhaftige doodsverachtinghij wapent den arm, die den tegen stander moet neerslaan, doet moordzuchtige benden zich storten op wie zij hun vijanden noemen Dan weder vertoont hij zich in de gedaante des voorzichtigen raad gevers; hij neemt alle krachten van het denken in beslag, leidt de overpeinzingen van een ge scherpt verstand op het eenig ge- wenschte doel, wijst den weg langs de meest verborgen kronkelwegen, langs welke zijn dienaar komt ter plaatse, waar de slag moest worden gebracht. Wie onder zijn heerschappij ge raakt, is er slecht aan toe, want haat is de wreedste aller meesters. De folteringen, die hij de ziel van zijn slaaf doet ondergaan, zijn niet te noemen met welbehagen brengt hij pijnlijke wonden toe, voor welke geen balsem wordt geboden, geen genezing is te vinden. Hij brengt het gemoed in zoodanigen toestand van verwarring, dat de aanblik van vreugde en van geluk verbitte ring brengtde machtigste neigin gen neemt hij in zijn hand, en vervormt of misvormt zede zelf zucht treedt in zijn dienst, gehoor zaamt aan de wenken, dejalouzie richt zich naar zijn inblazingen. Waar hij binnensluipt, drijft hij de liefde uit zonder hoop op terug keer, hij is als een immer bran dende dorst, die niet verdwijnt, al wordt hij voor een oogenblik ge- lescht, als een telkens oplaaiend vuur, dat spot met alle pogingen tot blussing. Van tallooze slechte handelingen der menschen is haat de aanstich ter. De zucht om leed te veroor zaken opgewekt door een gevoel van afkeer, dat vaak gelijksoortige aandoening bij anderen ten grond slag heeft, grijpt toe en laat niet meer losgroeit aan tot een be hoefte, die voldoening eischt. En al moge soms die zedelijke krank heid tot staan worden gebracht onder de tijdige inwerking van een beter gevoel, of door tusschen- komst eener reddende hand, toch laat het diepe sporen na, waarvan zeker wel het meest merkbare is het leedgevoel over veel verloren levensgeluk. Want de haat moge machtig zijn, onoverwinnelijk is hij niet. Een macht is er, die met hem de wor steling aandurft, en waar zij (zich ten strijde heeft aangegord de zegepraal behaalt. En nu zegge men niet dat de mensch willoos uitvoerder van de bevelen zijner hartstochten, den haat, die zijn ziel vervult moet botvieren, al zou hij ook weten, dat hij, zulks doende, zichzelf ten ondergang voerter is altijd nog keus, altijd blijft de terugkeer mogelijk, staat de hulp gereed om toe te snellen als men haar inroept. Geschiedt dat intijds, dan is de uitweg open. De liefde, en zij alleen, is bij machte haar beschermend schild te verheffen, om de slagen van den belager op te vangen, zij stort op de door haat ver schroeide ziel de stralen van een verkwikkend vocht. Zij brengt het leven terug op dorre plekken, ont steekt licht in duistere schuilhoe ken. Haar hand maakt de banden los, waaraan de verdrukte tracht zich te ontworstelen. ii. Voor hetgeen de A. N. W. B. in den loop der jaren voor de verbetering der wegen beeft verricht, komt dit lichaam de dank toe van alle weg gebruikers. Dit deel van den Bondsarbeid is toevertrouwd aan de Wegencommissie, die in 1898 werd opgericht en dus reeds op eeD dienststaat van 20 jaar kan wijzen. Deze Commissie, waarvan de dageiijkscbe leiding staat onder een lid van bet Dag. Bestuur van den A. N. W. B. en een secretaris-ingenieur, heeft tot taak adviezen te geven in zake wegenaanleg, wegenverbetering, wegenonderboud, bet aanleggen van rijwielpaden, stofbestrijding en bet uitgeven van brochures en boekwerken op wegengebied, terwijl zij menigmaal technische artikelen gaf in het weekblad >De Kampioen® en andere tijdschriften. Het geven van adviezen, betgeen zoo noodig gepaard gaat met het uitbrengen van meer of minder uitgebreide rap porten, geschiedde tot nu toe steeds kosteloos. Het toezicht op de uitvoering der werken neemt de Commissie slecbts in enkele gevallen op zich, wanneer daartoe bijzondere aanleidiDg bestaat. Alle nieuwe vraagstukken, welke zich op wegengebied voordoen, neemt de commissie in studie; de daarvoor ge geven oplossingen worden door baat onderzocht. Theoretische inzichten hebben ten deze natuurlijk veel waarde, maar vooral vestigt de commissie baar oordeel op de gegevens, uit de practijk vergaard. Om ten deze op stevigen grond te _staan, schroomt zij niet, het doen van groote uitgaven aan bet Bondsbestuur voor te stellen. Zoo werd op kosten van den Bond in 1909 een stel proef- wegen op de Landbouwtentoonstelling te Deventer aangelegd, die aan ver- nielingsproeven werden onderworpen onder leiding van professor Nelemans van de Technische Hoogeschool te Delft. Deze proeven werden zoo in gericht, dat men teveos een inzicht kreeg omtrent het trekvermogen, noodig voor elk soort van weg. Ten einde de toenemende beteekenis van de Wegencommissie te begrijpen, volge bier een lijstje van uitgaven over verschillende jaren 1898 f 45 1905 f 3025 1912 f 8326 1899 120 1906 6101 1913 9460 1900 961 1907 6761 1914 9165 1901 1275 190S 7888 1915 5277 1902 2271 1909 6578 1916 7366 1903 1018 1910 5338 1917 11154 1904 5205 1911 6686 Totaal /102030 tiet wegenvraagstuk is op bet oogenblik zoo uitgebreid, dat zeer groote bedragen ter bescbïking van de Wegencommissie zouden moeten wor den gesteld, wil zij ten volle hare vleugelen kunnen ontplooien. Een der eerste werkzaamheden der Commissie was bet aanleggen van een soort «geboorteregister® van de voor naamste verharde wegen in ons land. In dat register staan vermeld de ver harding van den weg, de wijze, waarop de weg wordt onderhouden (goed, middelmatig, slecht), benevens bet bestuur, dat met het onderhoud en het toezicht is belast. Ten einde het register niet te doen verworden tot een historisch beeld, brengen de Bondsconsuls jaarlijks een rapport uit over den toestand van de wegen in hun ressort. Menigmaal geeft het op die rapporten medegedeelde er aanleiding toe, dat de Wegencommissie zich rechtstreeks wendt tot de weg- besturen of persoonlijk de klachten gaat onderzoeken. Van eiken weg, die bij de Commissie in behandeling komt, wordt een af zonderlijk dossier aangelegd. Op bet oogenblik zijn opgelegd en in behande ling: voor N -Holland 95, Utrecht 58, Z.-Holland 126, Zeeland 53, N.-Brabant 108, Limburg 25, Gelderland 133, Overijsel 70, Drente 46, Friesland 53 en Groningen 49 dossiers, bovendien voor algemeene zaken nog 69 dossiers. Om ten allen tijde op de hoogte te zijn van het nieuwste op wegengebied, heeft de Wegencommissie een uit voerige technische bibliotheek en nam zij geregeld een werkzaam aandeel aan de internationale wegencommissie. En om over de noodige gegevens te be schikken voor een nieuw studiewerk over wegenbouw, heeft zij bijv. alle Bulletins en Papers besteld, welke zijn uitgegeven door de United States Department of Agriculture. In een volgend artikel een kort woord over de bemoeiingen van de Wegen commissie op 't gebied van den aanleg van rijwielpaden en over de door baar samengestelde Bondsuitgaven, welke zoo vaak ter voorlichting van bestuurs colleges dienen. AfschafOng van den dienstplicht. De Daily Telegraph, schrijvende over de bekend gemaakie politiek van de regeering, om afschaffing van den dienstplicht in Europa doorgevoerd te krijgen en zegt, dat dat blijkbaar een van de voornaamste resultaten zal worden van den vrede. De ontzaglijke last van de legers, uit den dienstplicht ontstaan, is do wereld door Duitsch- land opgedrongen. Er moet een einde aan komen door bet einde van het Duitsche militarisme. Een vrede, die de naties niet bevrijdt van den last der monsterachtige bewapeningen, zal geen vrede zijn, als waarnaar de ge allieerden hebben gestreefd. Gevolgen van revolutie! »De scherpste pen is niet instaat, zelfs maar bij benadering te schetsen, wat er hier (in Rusland) geleden wordt,'' schrijft een Petersburgsche buisvrouw in een brief d.d. 28 Sep tember, aan de «Haagsche Vrouwen kroniek." (Dood en verwoesting vieren hoogtij; een gezond mensch is een uitzondering, een ongeschonden huis ook al baast. Bij honderden en nogmaals bonder den vallen de menschen op straat dood van honger en uitputting en bij duizenden en nogmaals duizenden maait de cholera ze weg." 't Is haast ongeloofelijk, wat ze van de toestanden daar vertelt. Op een dag ziet ze een koopvrouw op straat, die met (roggekoekjes" van 2 a 3 roebel per stuk veut. Ze ruiken erg onfiiscb, maar de menscben koopen ze en dus schijnen ze eet baar te zijn. Zij koopt er drie, maar beeft nauwelijks betaald of de Roode Garde legt beslag op de koekjes, om dat de vrouw le niet mag verkoopen en 2e omdat ze bleken te bestaan uit koemest met wat meel als biod- raiddel en wat specerijen voor deD smaak. Nu ze bij de koopvrouw niet ge slaagd is, tracht ze op de markt wat te koopen. Ze koopt wat gerookte baring met een luchtje er aan voor 5 roebel per stuk. Ze koopt een paar pond ge zouten kalfsdarmen voor 3 roebel per pond, om er soep van te kooken. En als ze tenslotte huiswaarts keert, beeft ze 98 roebel (een roebel was in vredestijd f 1.25) betaald voor twee haringen, vijf pond kool, wat aar dappelen, wat peentjes voor de soep, een beetje visch, de daimen en wat appelen. Zout is niet te krijgen. Men kan zich dus levendig voorstellen hoe smakelijk dit dure diner zal geweest zijn. Geen wonder, dat de menscben die niet schat en schatrijk zijn sterven van honger en uitputting. Eu dat de overlevenden voorloopig wel hun bekomst zullen hebben van revolutie en bolsjewistiscb barbarisme! De ex-keizer. Naar wij vernemen, zou het land goed Belmonte op den Wageningschen Berg, eigendom van en bewoond door gravin Von Pueckelen Constant Rebeoque, io de naaste toekomst be stemd zijn als woning voor de Duit- scbe ex-keizerlijke familie. Reeds zijn werklieden bezig ver schillende vertrekken, die gewoonlijk niet bewoond werden, te restaureeren. Voorts worden onderhandelingen gevoerd met de directie van bet hotel »De Wageningsche Berg" en met den eigenaar van het hotel (Belvédère", beide onmiddellijk bij Belmonte ge legen, om deze gebouwen voor enkele maanden te buren. Papieren kleeding! Deskundigen hebben bet (Hbl." verzekerd, dat de tusschenstof, die bij de vervaardiging der Rijkskleeding wordt gebruikt, een weefsel is, half uit linnen, half uit papier bestaande. Na de eerste regenbui de beste zal die tusschenstof zoodanig aange tast blijken, dat bet kleedingstuk zijn vorm, en daarmee een deel van zijn bruikbaarheid verliest. Meel met aardappelpoeder! Teneinde bet huidige broodrantsoen te kunnen handhaven, is het dringend noodig, dat in bet Regeeringsmeel ook gedroogde aardappelen worden verwerkt. Bekend is trouwens, dat dit, blijkens de in Duitschland opgedane ervaring, zeer wel kan en dat het aardappelpoednr voedzamer is dan aardappelmeel, omdat het de eiwit stoffen behoudt, die bij de fabricage van aardappelmeel verloren gaan. Intusschen is het voorgekomen, dat onder de aan de meelfabrieken afge leverde gedroogde aardappelen zich partijen bevonden, dié minder zorg vuldig waren bewerkt. Daartegen wer den de noodige maatregelen getroffen, terwijl tevens besloten is in bet Regeeringsmeel inplaats van 30 per cent slechts 10 percent aardappel poeder te verwerken, waardoor dan 20 percent builenlandscbe tarwe wordt toegevoegd. Voorts worden de noodige stappen gedaan om, indien dit mogelijk blijkt, ook in de Regeeringsbloem 10 percent aardappelpoeder op te nemen. In ver band met de aanwezige voorraden bloem zal het echter nog wel eenige weken duren, voordat dit kaD ge beuren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1