NIEUWE yÊt Nieuws- en Advertentieblad yg voor de Provincie Utrecbt. No. 74 Zaterdag 21 December 1918. 47e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Gemeenteraad. Amersfoortsche Courant. m i s ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1. Franco per poet door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 37. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Raad dezer Gemeente kwam op 17 December des namiddags te 2'/, uur bijeen. Voorzitter de Burge meester Graaf Van Randwijck. Afwezig met kennisgeving de heeren De Kempenaer en Nieuwendijk, als mede de heeren Hofland en Kroes. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken Missive dd. 0 December 1918, van den Burgemeester, waarbij eenige mededeelingen worden gedaan met betrekking tot het gesprokene door den heer Hofland in de Raadsver gadering van 13 November 11. naar aanleiding van den oploop van mili tairen in de Langestraat op den avond van 30 October 11. Door 't afwezig zijn van den heer Hofland aangehouden, Missieve dd. 6 December van B. en W., waarbij eenige mededeelingen worden gedaan met betrekking tot het gesprokene door den beer Hofland in de Raadsvergadering van 13 No vember 11. naar aanleiding van een gezegde door den heer Nieuwendijk in een openbare vergadering hier ter stede ten opzichte van den vorigen Directeur van het Levensmiddelen- bedrijf dr. De Boer. Idem. Schrijven dd. 10 December 1918 van Gebr. v. d. Hoek en Cirkel, sleepers alhier, houdende verzoek in aanmerking te mogen komen voor de werkzaamheden, die de Gemeente laat doen, betreffende hun vak. Naar B. en W. gerenvoyeerd ter fine van advies. Schrijven dd. 12 December 1918 van curatoren van het Gymnasium, waarbij de heer C. Wijker, die op 1 Januari a.s. periodiek moet aftreden als curator van het Gymnasium, als zoodanig ter herbenoeming wordt voorgedragen. Te behandelen bij punt 3 der agenda. Schrijven dd. 12 December 1918 van het Burgerlijk Armbestuur, hou dende aanbeveling van twee personen voor de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens de periodieke aftreding op 1 Januari a.s. als zoodanig van den heer L. A. baron van Ittersum. Te behan delen bij punt 3 der agenda. Schrijven dd. 13 December 1918 van het Bestuur van den Amers- foortschen Bestuurdersbond houdende verzoek, het daarheen te leiden, dat de personen, in dienst bij de Spoor wegmaatschappijen, die brandstoften betrekken van de Coöperatieve Ver- eeniging, voor allen te Amsterdam, voor den toeslag in aanmerking mogen komen. In handen van B. en W. ter fine van advies. Missive dd. 13 December 1918, van B. en W., waarbij wordt voor gesteld gunstig te beschikken op de verzoeken van den heer T. Beverloo, mej. E. C. Carpreau en mej. J. F. Buitenhuys om verlenging van hun ziekteverlof. Conform besloten. Missive dd. 14 December 1918 van B. en W., waarbij eenige mededee lingen worden gedaan naar aanleiding van de vraag van den heer Nieuwen dijk inzake de stroopverkoop. Te behandelen in 'n volgende vergade ring wegens afwezigheid des heeren Nieuwendijk. Schrijven dd. 14 December 1918 van het Bestuur der Afd. Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies, houdende verzoek een toeslag uit de Gemeentekas te mogen ont vangen op de kosten van verpleging van ondervoede kinderen in Amers foort. In handen van B. en W. ter fine van advies. Schrijven dd. 2 December 1918 van mej. de wed. W. J. Wiggers, concierge van het Belastingkantoor Koestraat 9, houdende verzoek in aanmerking te mogen komen voor duurtetoeslag en de wachtkamer van het Belastingkantoor voor eigen ge bruik te mogen inrichten. Te stellen in handen van B. en W. ter afdoening. Schrijven dd. 16 December 1918 van J. Chr. A. Havinga, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, houdende verzoek, tegelijk met het te verleenen eervol ontslag, ingaande 1 September 1917 aan de leeraren, die op dien datum verbonden waren aan de Hoogere Burgerschool, alsnog te voldoen aan het adres van de vergadering van leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool, ingekomen 27 November 1916, inzake de regeling van de salarissen der leeraren aan de Hoogere Burgerschool. In handen van B. en W. ter fine van advies. Missive dd. 16 December 1918 van B. en W., houdende het voorstel om gunstig te beschikken op de verzoe ken van mej. Klaassen en mej. de Looze, beiden onderwijzeres aan school A om verlenging van hun ziektever lof. Goedgekeurd. Schrijven dd. 16 November 19l8 van de heeren A. G. van Os en A. M. Kerkkamp, waarbij zij, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. (punt 9 der agenda) verzoe ken, maatregelen te willen nemen, die het mogelijk maken, óf hun de gestorte premies terug te geven, óf een uitgesteld pensioen te verleenen, Óf voor hen de afloopende storting te voldoen, waartoe zij door den overgang naar het Rijk verplicht zijn, berekend naar een pensioensgrond slag, zooals die voor hen gold tot 2 September 1917, óf eenige andere regeling te treffen, die met de billijk heid in overeenstemming is. Te behandelen bij punt 9 der agenda. Tot leden van 't Burgerlijk Arm bestuur werden benoemd de heeren Tuithof en Van Beek. De heer Kroes komt inmiddels ter vergadering. De benoemingen van leden voor de verschillende commissies wegens periodieke aftreding vragen 1uur. De aftredenden werden alle met algem. of bijna algem. stemmen her kozen. Tot gemeente-geneesheeren werden gekozen de heeren Groneman, Morre en Schreuder. Aan mej. J. Valkenburg wordt op haar verzoek met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend als onder wijzeres in de nuttige handwerken aan school C. Het verzoek van G. A. L. Spelberg e.a. om aan het Raadsbesluit van 13 November 11., waarbij alleen een bijslag op het salaris is toegekend aan hen, wier jaarwedde minder be draagt dan f 3000, een zoodanige uitbreiding te geven, dat het gelde voor allen, die in den dienst der Gemeente werkzaam zijn, lokt eenige bespreking uit. De heer Van Nijnatten stelt voor aan adressanten een bijslag te geven van md. salaris, maar niet verder dan tot een toeslag voor f 3i 00 te gaan. Spr. wil den Burgemeester en de Commissaris van Politie uitsluiten, als zijnde geen gemeente-ambtenaren. De Voorzitter wijst er op, dat waar Ged. Staten de salarissen van den Gemeente-secretaris en den Ge meente-ontvanger bepalen, aan dit college dient gevraagd of het die verhooging van wedde goedkeurt. Het voorstel-Nijnatten wordt aan genomen met 12 tegen 3 stemmen. Het voorstel tot overname door de Gemeente met 1 Januari 1919 van de exploitatie van de Handelsdag en Handelsavondschool van de Ver- eeniging «Handelsschool voor Amers foort en Omstrekena, wordt z. d. of hoofd. st. goedgekeurd, na ampele bespreking door de heeren Stadig, Ruitenberg en Van Nijnatten. Wethouder Verhoef zegt, dat ge tracht zal worden, met de omliggende gemeenten overleg te plegen over 't continueeren harer bijdragen. Verder uit hij een woord van lof aan 't be stuur, dat de inrichting tot zulk een bloei heeft gebracht. Op voorstel des Voorzitters wordt 't huidige bestuur bij acclamatie be noemd tot Commissie van Toezicht op de Handelsschool. Op het verzoek der heeren R, Reitsma en A. Pot, onderwijzers aan school C houdende verzoek hun jaar wedde te verhoogen met f 100. stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. De heer Stadig vindt, dat er alle aanleiding is om de betrokkenen deze verhooging toe te kennen, als een recht. De heer Van Nijnatten acht af wijzing een onjuiste toepassing der betrekkelijke verordening. Wethouder Verhoef wijst er op, dat in 1915 op gelijke wijze is ge handeld ten opzichte van den heer Van Hylckema. Ook acht hij bevoor rechting een onbillijkheid tegenover andere onderwijzers. Vooral omdat adressanten geen vakonderwijzers zijn. Op voorstel des Voorzitters wordt de aanvrage gesplitst. Aan den heer Reitsma wordt de verhooging toegestaan met 8 tegen 5 stemmen. Het verzoek des heeren Pot wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Het voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag, ingaande 1 September 1917 aan de leeraren, die op dien datum verbonden waren aan de hoogere burgerschool wil de heer Van Nijnatten aanhouden wegens 't vergevorderde uur. De Voorzitter stelt voor de ver gadering voort te zetten tot half 6. De heer Van Nijnatten vindt het een vreemde quaestie. Wethouder Verhoef licht toe, dat 't ontslag niet direct na overname door 't Rijk der H. B. S. heeft plaats gehad, omdat de leeraren niet genegen waren ontslag te nemen in verband met 't pensioen. Zij meenden, dat de pensioen-aanspraak bleef bestaan. De pensioenraad des gevraagd, draalde lang met antwoord, maar had geen bezwaar. De heer Van Nijnatten meent, dat 't pensioen niet de reden is om niet tot een overeenkomst bereid te zijn, maar dat de leeraren de dupe van 't overnemen zijn geworden, omdat ze evenals de leeraren aan 't Gym nasium recht hadden op een salaris toelage van 1 Jan. tot 1 Sept. 1916. Wethouder Verhoef antwoordt, dat de heeren 1 Sept. 1916 in Rijks dienst zijn overgegaan. Publiekrech telijk hebben ze dus geen recht meer. Bovendien was 't een gemeentebelang de H. B. S. over te doen, omdat 't geen gemeente-school was, maar voor 't meerendeel bevolkt door leerlingen van buiten. De heer Van Nijnatten beweert, dat aan de verhouding tot de gemeente geen einde is gemaakt. De heer Verhoef volhardt bij de meening, dat door 't aannemen der Rijksbetrekking die verhouding tot de gemeente van zelf ophoudt. De Voorzitter zegt nog, dat 't Hoofd bestuur der vereeniging van leeraren de stelling van B. en W. niet on billijk vond. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd met 11 tegen 2 stemmen. Een adres van den Ned. Bond van Makelaars in vaste goederen, hy potheken en assurantiën wordt aan gehouden. Bij de quaestie-ontsmettingsdienst vraagt de heer Stadig, aan welken ambtenaar de leiding daarvan zal worden opgedragen. Wethouder Jorissen antwoordt dat de directeur van de reiniging wordt directeur van den ontsmettingsdienst. Heeft deze advies noodig, dan wende hij zich tot de 3 gemeentegenees- heeren. De Voorzitter zegt, dat de heer Stadig in dezen zich niet ongerust behoeft te maken. Het voorstel wordt z. h. st. aan genomen Het voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel bouwgrond van de Vereeniging tot Werkver schaffing in de Bouwbedrijven, als mede dat tot het deelnemen in het kapitaal van de Vereeniging Fruit en Groentenveiling Amersfoort en Omstreken, wordt z. d. of h.st. goed gekeurd. Het voorstel van B. en W. tot verkoop van 'n stuk bouwgrond aan de vereeniging »Fruit- en Groenten- veiling Amersfoort en Omstrekena vindt eenige bestrijding bij den heer Stadig, die de omgeving van de Eem- straat niet de juiste plaats acht in verband met de ontwikkeling van den tuinbouw. De Voorzitter antwoordt, dat de belanghebbenden 't allen eens waren over de keuze van 't terrein in ver band met het vervoer der producten. De heer Stadig brengt in 't midden, dat men alleen gerekend zal hebben met den oogenblikkelijken toestand. De Voorzitter zegt, dat de quaestie van alle kanten is bekeken en ook met de toekomst is gerekend. Het voorstel wordt daarna z. h. st. aangenomen. De aankoop van eenige perceelen grond in het Soesterkwartier van de familie De Beaufort en van mej. E. H. M. Verkerk acht de heer Ruitenberg wat duur. Wanneer in 't vervolg de gemeente grond in eigendom moet hebben, wilde spr. onteigening toe passen. Op voorstel des heeren Stadig wordt 't voorstel aangehouden Ook dat tot aanwijzing van een terrein voor den Reinigingsdienst wordt aangehouden. De huurtermijn van de landerijen, onder Soest gelegen, aan C. Belt te Amersfoort wordt verlengd z. d. of h. st. tot 1 Jan. 1928. Het voorstel betrekkelijk den bouw van arbeiderswoningen van gemeente wege in 't Soesterkwartier wordt aangehouden. Dat tot toetreding van de gemeente als buitengewoon lid van den A. N. W. B., wordt z. d. of h. st. goedge keurd. Verder passeeren zonder discussie of h. st. des Voorzitters hamer het afwijzend advies van B. en W op het verzoek van M. de Wit, om hem ontheffing te verleenen van art. 1 der Verordening, houdende eischen, waaraan een lokaliteit moet voldoen, om in aanmerking te komen voor een verlof tot den verkoop van alco holhoudenden en anderen dan sterken drank, teneinde verlof te verkrijgen in het perceel Nieuwstraat 7, het voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting, dienst 1918 en de behandeling van reclames tegen de Rioolbelasting, dienst 1918. De motie-Stadig in vorige vergade ring ingesteld, wordt aangehouden. De Voorzitter maakt de opmerking dat terecht in 't A. D. op de onge paste manier van 't publiek is ge wezen ten opzichte der vreemdelingen alhier vertoevende. Spr. wil gaarne meehelpen, om den menschen mensch- lievend te behandelen en zal kracht dadig ingrijpen, wanneer aan die onhebbelijkheden geen einde komt. De heer Stadig verzoekt direkte behandeling zijner motie, daar de toestand noodzakelijk spoedige ver betering eischt en de zaak eenvoudig genoeg is om tot directe stemming over te gaan. De Voorzitter antwoordt, dat het in zijne bedoeling ligt den Raad weer spoedig bijeen te roepen. De heer Overeem klaagt er over, dat aan de verordening op den nacht-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1