Plaatselijk Nieuws. BUITENLAND. arbeid van bakkers zoo slecht de hand wordt gehouden. De Voorzitter zegt toe, dat 't toe zicht zal worden verscherpt. De vergadering wordt, daar nie mand meer 't woord verlangd, te half 6 gesloten. Vrijdagmiddag zetten onze vroede vaderen de zitting voort, welke Dins dag om 't late uur was opgeheven. Afwezig waren de heerenHoubaer, Hofland en Nieuwendijk. Na lezing der ingekomen stukken, welke een volgende maal zullen be handeld worden, ging men in comité- général. Na heropening kwam aan de orde 't afwijzend advies van B. en W. op 't adres van den Nederlandschen Bond van Makelaars in vaste Goederen, Hypotheken en Assurantiën, houdende verzoek 1. de betrekking van Gemeente makelaar op te heffen of bij hand having er van dien ambtenaar niet toe te staan de gewone makelaarspraktijk uit te oefenen; 2. ook andere makelaars in vaste goederen te Amersfoort gelegenheid te geven gemeenteterrein te verkoopen en hen bekend te maken met de voor waarden, waarop die terreinen ver krijgbaar zijn; 3. voor den aankoop van vaste goederen ten behoeve van de gemeente gebruik te maken van de door den Gemeenteraad benoemde makelaars in vaste goederen. Nadat de heer Ruitenberg op de onjuistheden in 't adres had gewezen, werd conform 't advies van B. en W. besloten. Hoewel de heeren Ruitenberg, Kroes en Stadig eenige bedenkingen hadden in zake den aankoop van eenige per- ceelen grond in het Soesterkwartier van de familie De Beaufort en Mej. E. H. M. Verkerk werd conform 't voorstel van B. en W. besloten. Het terrein voor den reinigingsdienst was in aller oog verdienstelijk. De gemeentelijke arbeiderswonin gen in 't Soesterkwartier te bouwen werden nogal besproken. Enkele wijzi gingen zullen worden aangebracht, zei wethouder Eysink. Of publieke aanbesteding of bouwen onder eigen beheer zal plaats hebben maakt nog een punt van bespreking uit, merkte Dr. Joriasen op. De heer M. de Wit wenschte ont heffing van enkele bepalingen omtrent zijn lokaal, om in aanmerking te komen voor verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan ster ken drank. Het werd geweigerd, omdat derge lijke zaken nogal eens broeinesten zijn van clandestienen verkoop. De motie-Stadig, bedoelende be scherming van hen, die wonen in de buurt van 't Vilderskerkhof, omdat dezen nogal last ondervinden van de woonwagens werd na breede bespre king door den voorzitter omgezet in de principieele vraag: wil de Raad uitbreiding van het politiecorps. Dit denkbeeld werd verworpen met 10 tegen 5 stemmen. Wethouder Eysink deelde rnede dat Oorlog niet wil meebetalen in de klinkerbestrating Leusderweg tot aan 't Zwarte Bergje. Toch was dit wen- schelijk. De ƒ13.000 meerdere kosten worden toegestaan. Een wijziging in de belasting be treffende de taxatie der woningen werd goedgekeurd. De heer Ruitenberg vroeg of de gerooide boompjes in de Schimmel- penninckstraat niet door flinkere konden worden vervangen met betere omrastering. Wethouder Eysink zegt bespreking van 't plan toe in de commissie van de plantsoenen. Te 5.15 ging de Raad uiteen. Maandagavond had in «De Kei zerskroon* een openbare vergadering plaats van de Afd. Amersfoort der S. D. A. P. en den Amersf. Bestuurders- bond. Sprekers waren de heeren O. A. Weerd en Jan Timmer. In 2 zalen werd 't woord gevoerd, tjjdens de pauze wisselden de sprekers. Boven had de heer J. W. Polder de leiding, beneden was de heer Mebius voorzitter. De heer De Weerd (boven) herin nert aan 't ge-piokene op 't Rotter- damsch congres, en de Oranje-lolletjes, ten slotte drinkpartijen. Verder wijst bij er op hoe de oorlog spoediger dan ooit de arbeiders op den weg der voeiale kei veraiagea keeft gevoerd. Een groot program van eischen1 werd dan ook te Rotterdam opgesteld. Bij de voornaamste punten stond spr. even stilonmiddellijke demobi lisatie en uitkeering aan de werklooze gedemobiliseerden, invoering vrouwen kiesrecht, afschaffing der Eerste Kamer, intrekking siakingswetten 1903, in voering wettelijke 8-uren werkdag. Met een opwekking zich aan te gorden voor den strijd om betere levensomstandigheden te verkrijgen sloot spreker. De heer Timmer bespreekt onder aanhoudend gelach der vergaderden de rede van minister Ruysch over|de roode burgemeesters en gelooft niet dat Ter Laan zal beloven een zoete jongen te zijn om herbenoemd te worden. Troelstra's woorden hebben de be zittende klasse bang gemaakt, want ze zijn nu in eens zoo erg democra tisch. Of de revolutie nu zoo erg is? vraagt spr. Laten we paraat blijven, zegt spr. opdat de oorlogslasten niet ons drukken. De beer Timmer eindigt met een warme opwekking tot 't veikrijgen van een meer menschwaardig bestaan, en de winsten niet komen in de zak ken van enkelen, maar genoten wor den door de gemeenschap. De heer Hammer trad in debat. De Russische revolutie buiten be schouwing latend, zegt spr. dat de vredesklank in Rusland het eerst is vernomen. Het militarisme wegnemen is volgens spr. in strijd met 't stem men voor de oorlogsbegrooting. De heer Timmer noemt dit laatste ook een stommiteit. Met de bolsjewiki of wijnkoopianen meegaan is dwaas heid. Na enkele woorden van den voor zitter wordt hierna de vergadering gesloten. Dinsdagavond 8 uur vergaderde in de Keizerskroon het Comité tot oprichting van eene afdeeling van bet Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond. Nadat de heer Van Nijnatten met een enkel woord gewezen had op 't gevaarlijk spel door de S. D. A P. gespeeld, als wanneer ook gebleken was, dat de arbeiders aangesloten aan de N. V. V. hulptroepen van de S. D. A. P. vormden, gaf hij 't woord aan den heer F. Perdok, lid van het hoofdbestuur. Deze tot zijn spijt een niet groot auditorium ziende, begon met te zeggen dat de arbeiders in Nederland zijn bedrogen. Een andere stem zal hij dan ook doen hooren als Maandagavond. In korte wooiden de operette-revolutie van Troelstra schetsende, wees spr. erop, dat de regeeringsvorm in Neder land democratisch is, al wordt niet altijd in dien zin gehandeld De klassenstrijd, met den greep naar de regeeringsmacht was en is't niets ontziend plan der leiders van de S. D. A. P. en van de N. V. V., den bijwagen dier partij. De N. V. V. heeft thans, na 't masker afgeworpen te hebben haar macht verloren want de confessioneele arbeiders en de neutralen hebben de gelederen verlaten. Men heeft te veel naar 't Oosten gestaard en Ersatz-middelen gebruikt. De arbeiders moeten handelen in den geest van Gomperts en de Trade- Unions. De ontwikkeling der Ned arbeiders moet beter worden. Nu 't kanon zwijgt is de tijd daar om ver beteringen te krijgen als daar zijn 8-urige werkdag, 45-urige werkweek, vrije Zaterdagmiddag enz. Reeds heeft 't A. N. W. V. over deze zaken gehandeld met den minister president en op 3 Jan. 1919 zal over de brandende quaesties, behandeld io 't wetsontwerp der ministers, op een conferentie van ministèren A. N. W. V. beslist worden. Reeds is eenheid verkregen inzake 't pensioen. Dat de verzekeringswetten nog niet in werking zijn getreden is de schuld der arbeiders zelf, die zicb maar wat laten wijsmaken door de leiders der S. D. A. P. Daarom lid van 't A. N. W. V. en steun gezocht bij de Vrijz.-Democraten, omdat deze de ware vrijheid geven. Straks komt deschoolwetberziening, dan aangestuurd op betere vakoplei ding. Maar dit niet verkregen door een politieken strijd. Het gemeenteprogram dient bespro ken. De gemeente als werkgeefster moet voorgaan, regele den rechtstoe stand van haar personeel zorge voor gezonde woningen, bevordere de wel vaart, voere progessief schoolgeld in, make dat 't Burgerlijk armbestuur goed zij en treffe maatregelen tegen werkloosheid. Verder diene 't pensioen voor de ouden van dagen verbeterd, daarop in massa op voor 't Staatspensioen. Geen klassenstrijd of confessioneele regelingen maar 't volk één Allen op voor het Alg. Ned. Werklieden Ver bond. Van de gelegenheid tot vragen werd gebruik gemaakt door den heer Schoof die de rede des inleiders eenzijdig vond, als bedoelende slechts een aan val op de S. D. A. P. Spreker wees er op dat de Regeering bang geworden, nu hervormingen wil invoeren en dat de S. D. A. P. sommige dingen al lang op haar program had staan. De heer Perdok weerlegde de be weringen des heeren Schoof en wees hem op de dwaasheid der operette revolutie, waarvan zelfs 't Friesch Dagblad 't ouzinnige aantoonde. Ook herinnerde spr. eraan, dat de neu tralen en confessioneelen met duizen den de N. V. V. bebben verlaten. De heer Van Nijnatten dankte den heer Perdok voor zijn duidelijke uit eenzetting en den beer Schoof voor de nette wijze van debatteeren. Apothekers Zondag en Nacht dienst voor de week van 22—28 De cember a.s. Zondag 22 Dec. is de apotheek van den heer v. Wisselingh geopend zoo ook voor den nachtdienst in de daar opvolgende week. Echter is van 't laatste hierop uitgezonderd de lijd van af Woensdagavond acht uur tot Don derdagmorgen acht uur, wanneer de apotheek van den Heer v. d. Boven- kamp en van Donderdagmorgen acht uur tot Vrijdagmorgen acht uur, wan neer de apotheek van den Heer Ver molen open is. De le winter-collecte, welke voor de Diaconie der Ned. Hervormde gemeente is gehouden, beeft opge bracht f949.47. Bij raadsbesluit van 22 Sept. 1914 werd een regeling getroffen met de vereeniging tot werkver schaffing in de bouwbedrijven, ten einde door den bouw van enkele villa's de werkloosheid te bestrijden. Voor dat doel werden toen bouw- perceelen aan de vereeniging ver kocht voor fl per M>. Op 5 perceelen is een dubbele villa gesticht, welke alle reeds zijn ver kocht. De duurte der materialen maakt echter doorgaan onmogelijk, daarom wenscht de vereeniging tot ontbinding over te gaan. Met 't oog op de liquidatie wenscht 't bestuur 't overgebleven perceel weer aan de gemeente over te doen voor fl. per M2. B. en W. bebben hiertegen geen bezwaar. Volgens de statuten der vereeniging moet, zoo mogelijk aan de gemeente worden uitgekeerd f6000.zijnde fl.per M'. omdat de gemeente den grond in 1914 tegen halve waarde heeft verkocht. De stand der kas laat toe om alle verplichtingen te voldoen, terwijl nog een overschot te verdeelen blijft tus- schen de gemeente en de leden der Vereeniging. B. en W. vragen goedkeuring het bedrag van f 6000.terug te brengen op f5000, nu de gemeente een der bouwperceelen terugneemt. De ontsmettingsdienst in onze gemeente bleek vóór 2 jaren reeds onvoldoende, op welken toestand dr. J. Hamburger, inspecteur van de volks gezondheid dan ook wees. Afdoende verbetering is niet te bereiken, tenzij dan door de oprichting van een behoorlijken ontsmettings dienst. De wet van 14 Juli 1910 be paalt, dat door den Staat daarvoor een bijdrage kan worden verleend van 50 pCt. Daarom leggen B. eu W. den Raad voor: a. een uitgewerkt plan voor den dienst met terreinen, op te richten gebouwen en begrooting; b. uit uitgewerkte opgave met om schrijving der aan te schaffen toe stellen en hulpmiddelen, met be grooting; c. en opgave van 't aan te stellen personeel en toe te kennen salarissen d. een raming van de bedrijfskosten voor 't volgend jaar. De totale kosten der oprichting worden geraamd op f35.415. de jaarlijksche bedrijfskosten (waar onder begrepen de salarissen voor 't personeel) op 5556. In verband met de uitbreidings plannen der gemeente en de nieuwe terreinen voor de gemeentelijke- reinigiog wenschen B. en W. aan te koopen 4.5103 H.A. weiland aan de Eem van de erven van Mr. W. H. de Beaufort tegen fl.25 per M2. en van enkele perceelen ter grootte van 1.1120 H. A. van Mej. E. H. M. Verkerk voor fl.per M'. De totale aankoop kost 67.500. De Centrale keuken is Woensdag j.l. weer in werking getreden. De tarieven zijn nog dezelfde als vroeger n.l. 7 ct. per portie bij in komens beneden f500.10 cent voor die van f500.tot f800.—, 13 cent voor die van f800.— tot 3400.en 20 ct. voor hoogste in komens. Voor de Centrale keuken bestaat weinig liefhebberij, slechts voor ruim 200 porties werden voor den eersten dag bonnen gekocht. Geen wonder, men moet te veel missen en de bedoeling is toch voor velen dat de centrale keuken in het te weinige zal voorzien. Het comité van actie heeft volgens 't verlangen der medewerkende vereenigingen een adres aan H.M. de Koningin gericht om ook een be zoek aan onze stad te brengen, opdat de burgerij gelegenheid zou hebben aan H.M. haar trouw en hulde te betuigen. Door 't bekende uitstel van verdere reizen door ons land was dit niet mogelijk. Echter bleek er wel vooruit zicht te bestaan, dat H.M. bij 't her vatten Harer reizen, aan een dan herhaald verzoek zal voldoen. Het comité voornoemd blijft in deze zaak volharden. In de eerste helft dezer maand werd te veel gas verbruikt, daarom dringt de directeur aan op de grootst mogelijke zuinigheid, vooral in verband met den zorgwekkenden toestand der kolenvoorziening. Mocht de gasaflevering in deze maand meer bedragen dan kan worden toe gestaan, zal hel rantsoen noodgedwon gen moeten worden verminderd. Aan de universiteit te Utrecht is de heer J. M. M. Hamers gepro moveerd tot Doctor in de Rechts wetenschap op stellingen. Op de voordracht voor leeraar in de Wiskunde aan de H. B. S. te Almelo staat o.m. onze stadgenoot de heer J. C. Oly, en de heer J. van Rossum Jz. voor leeraar in de ge schiedenis. Kapitein G. G. Zonnevylle van het 16e regiment infanterie is belast met het bevel over de schoolcom- pagnie der 4e divisie alhier. Bij Koninkl. Besluit van 17 Dec. jl. is de heer J. van Rossem, leeraar in de aardrijkskunde en geschiedenis aan de Middelbare Handelsdagscbool alhier, benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zwolle. De Belgen zijn nu weg. Weldra zullen we gekleurde uniformen niet meer zien. Donderdagmorgen vertrok een lange trein van Belgische wagens met de vrouwen en kinderen, allen even blij, dat ze weer naar 't Vaderland gingen. Met de Belgische kleuren getooid wuifde men en riep een laatst vaar wel toe aan mevr. Van den Bergh of den heer Rant. Bij 't Elisabeth-dorp gekomen barstte men los in gejuich, hoewel met ge mengde gedachten Vervolgens kwamen de geïnterneer den, die na het vertrek der vrouwen op 't perron gelaten onder leiding van den stationscommandant werden ingpladen. Thans gold 't vaarwel den ritmees ter Beynen. Te 9 52 ging de trein in de lang verbeide richting, maar toch Walen en Vlamingen waren eenigszins geroerd, toen zij ons stedeken ver lieten, dat zij, naar zij verzekerden, nooit zullen vergeten door 't geen hier voor hen gedaan is. Het ga hun allen wel, thuis 1 In 't kamp van Zeist verblijven o.m. op 't oogenblik 900 Portugeezen. Waarschijnlijk zal 't nog we| eenigen tijd aanloopeo, voor deze lieden naar bun land trekken. Het drankverbod voor de koffie huizen is eenigszins gewijzigd, en wel zoo, dat aan vreemde militairen beneden den rang van officier geen alcoholische dranken mogen worden verstrekt of verkocht. Te Utrecht slaagde voor 't examen als huisbezoekster der Ned. Centrale Vereen, tot bestrijding der tuberculose Mevr. Oliemans, van bier. De 19-jarige zwerver, die ver leden week terecht stond wegens diefstal met inklimming in de inrich ting «Zandbergen*, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Aangifte werd gedaan van dief stal van 8 plankenvan diefstal van een emmer; een door een Engelsch- man dat hij zijn portemonnaie met f 13.vermist. Voor een horloge en goederen zijn 2 winkeliers alhier bij den neus ge nomen. Alweer zijn eenige rijwielen gegapt. Diefstal werd gepleegd door een 9-jarige kwajongen, van sigaretten door 2 minderjarige knapen van brood uit een bakkerswagen en door 3 straatbengels van brood en natuur boter. Aangehouden: iemand, die te Leus den diefstal had gepleegd2 personen, die in het Alg Politieblad stonden gesignaleerd en 9 ontsnapte Russi sche krijgsgevangenen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen 3 personen, die zich aan diefstal van jutezakken schuldig maakten. De recherche heeft beslag gelegd op een aantal jutezakken, van diefstal afkomstig. Aan 't politie-bureau is als gevon den gedeponeerd een kist met glas werk en een pak ledige sigarenkistjes. Door de arrondissements recht bank werden veroordeeld de volgende Amersfoorters: A. H. 33 j. werkman en W. M. 37 j. timmerman, wegens diefstal van sigaren ten nadeele van J. v. R., ieder tot 8 md. gevangenisstraf met aftrek voor M. van de preventieve hechtenis. M. S. 23 j, koopman, wegens heling, tot 4 md., J. L. 28 j., wegens idem tot 5 md. gevangenisstraf. E S. 34 j„ reizend koopman, wegens diefstal van zakken rogge en rogge meel en roggebrooden en appelen resp. ten nadeele van E. F M. en F., v. W. tot 1 jaar en 3 md. gevange nisstraf met aftrek. H. B. G. 37 j., gegageerd O-I. militair, G. G. 19 j., J. L. V., 33 j. wever, L. de M. 19 j. koopman, wegens diefstal van aardappelen ieder tot 1 md. gevangenisstraf'. G. G. 19 jsigarenmaker, wegens diefstal ten nadeele van M. G. tot 14 d. gevangenisstraf. L. V. 16 j., arbeider, diefstal van een doos met sigaretten tot 1 md. tuchtbuisschool. C. R. 41 j., koopman, wegens ver boden vervoer van zaaduien, tot f 10 boete subs. 10 d. hechtenis. J. v. d. B. 18 j., vrachtrijder, wegens verboden vervoer van aardappelen tot f 10 boete subs. 10 d. hecht. Amerika's eischen op het vredescongres. De «Daily News* zegt, dat de Ame- rikaaosche delegatie in Parijs op de vredesconferentie met de volgende eischen zal komen le. De volkerenboud moet deel uit maken van het vredesverdrag. 2e. De vrijheid der zeeën moet een der voornaamste beginselen zijn, die door den bond worden vastgesteld, teneinde het voor Amerika onnoodig te maken, een vloot te bouwen, groot genoeg om zekerheid te verschaffen tegen elke willekeurige actie door een of andere natie. 3e. De rechtvaardige aanspraken tegen Duitscbland moeten worden vast gesteld. Vervolgens moet bepaald wor den in hoeverre en op welke wijze Duitscbland betalen kan en moet. 4e. Terwijl de preliminairen ver trouwelijk mogen zijn, moeten de eind besluiten der conferentie in het open baar worden genomen. 5e. Alle vredesgedelegeerden moeten bijeenkomen als vertegenwoordigers van een nieuwe wereld, Diet als meesters. Elke andere houding zou beteekenen een vrede, welke haat achterlaat, waaruit nieuwe oorlogen zouden ontstaao. De Amerikaansche gedelegeerden zijn, naar verluidt, er voor, Duitscbland in den voorgestelden volkerenbond op te nemeD, zij het dan voor een proef tijd. De voedselvoorziening der wereld. Volgens de «Times* zijn de ge allieerden bet er in beginsel over eens, dat ook in de toekomst de levens middelenvoorziening van Europa een intergeallieerd vraagstuk zal blijven en onder controle der geallieerden zal

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2