Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. elke poging, welke mocht worden aangewend in strijd met de zoo dui delijk uitgesproken wenschen.« Een luchtscheepvaartdienst. Het voornemen bestaat om een maatschappij te stichten tot bet ex- ploiteeren van groote luchtschepen, geschikt om twee a driehonderd pas sagiers te vervoeren. Naar het persbureau Vaz Dias be treffende de bestaande plannen ver neemt, heeft zich hier te lande een kapitaalkrachtig syndicaat gevormd, om te komen tot de stichting van een dergelijke maatschappij, welke een lucbtscbeepvaartdienst zal tot stand brengen. Groote voorbereidingen tot de stich ting zijn getroffen, waartoe o.a. ook behooren het ontwerpen van de bouw plannen. voor bet eerste schip en de inrichting van de landingsplaatsen. Vooral ook voor Indië zal een ge regelde lucbtscheepvaartdienst van buitengewone beteekenis zijn. Geen handelsbedienden naar Parijs. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Parijs ontving een aantal brieven van Hollandscbe jongelui, die een plaats zoeken op een handels kantoor en meenen te Parqs gemakke lijk een betrekking te zullen vinden. Om teleurstelling te voorkomen vestigt de Kamer er de aandacht op dat ook thans in Frankrijk geen gebrek is aan handelsbedienden. Niet alleen doet de demobilisatie dagelijks een aantal tijdens den oorlog gemobiliseerde employe's terugkeeren, maar bovendien zijn juist kantoor- werkzaamheden in vele gevallen aan gewezen voor degenen, die door ver wondingen verminkt geraakt zijn. Tal van verminkten zijn en worden dan ook hiervoor opgeleid, en door de Fransche huizen wordt begrijpelijker wijze aan deze slachtoffers van den oorlog boven anderen en vooral boven degenen, die uit neutraal land af komstig zijn, de voorkeur geschonkeo. Rijkskleeding. Volgens het «Maandblad van den Nederlandschen Bond van Werkgevers in het Heerenkleedingbedrijf» worden pogingen aangewend om de overgeble ven Rijkskleeding te doen overnemen door den handel, door middel van een te vormen garantiesyndicaat, dat voor een bedrag van vele millioenen dezen strop zal hebben over te nemen. Er zou zelfs sprake van zijn, dat slechts export zal woiden toegestaan aan die firma's, die in het garantiesyndicaat deelnemen. Steenkool uit Duitsehland. Behalve per trein 5 kolentreinen per dag worden thans ook steen kolen per scheepsgelegenheid uit Duitsehland verwacht. Reeds zijn eenige Rijnschepen in Ruhrort ladende N. Ct. Er zijn maatregelen getroffen, dat de treinen beter verwarmd zullen worden. Er zullen goedkoope kousen be schikbaar worden gesteld. Opening Derde Nederl. Jaarbeurs De tijdelijke voorzitter van den Ministerraad Z.E. jhr. mr. Cb. J. M. H. Ruijs de Beerenbrouck, Minister van Binnenl. Zaken, zal 24 Februari in het gebouw Tivoh te Utrecht de 3e Nederl. Jaarbeurs openen. De centen der Wijnkoopers De penningmeester van de Com munistische Partij te Delft kwam gisteren tot de ontdekking, dat de partijkas uit zijn woning was ont vreemd «N. Ct.» De Spaansche griep begint zich nu ook te Amsterdam voor de derde maal te vertoonen. De gevallen loopen niet erg in het oog, omdat ze licht zijn en nog veel gelijkenis vertoonen met vei koudheden en rbeumatische ziekten. Onder de aangetasten zijn ditmaal ook veel ouden van dagen en men schen van middelbaren leeftijd. Ge lukkig is bet aantal ernstige gevallen nog zeer gering. Theeaanvoer. De N. O. T. heeft weder een consent verleend voor den aanvoer van een nieuwe partij thee uit Java, groot 30 000 kisten. Vrije Liberalen en Grondwets wijziging. Woensdag jl. heeft in «Pulchri Sturtioa te 's-Gravenhage mr. H. C. Dresseihuys, vooizilter van den Bond van Vrije Liberalen, de commissie geïnstalleerd, welke deze partij zal voorlichten over de wijzigingen, die in de Grondwet behooren te worden aangebracht. Mr. Dresselhuys stelde het ten zeerste op prijs, dat waar ook de afschaffing der Eerste Kamer onderwerp van bespreking zal uit maken het Eerste Kamerlid D. W. Stork zich bereid verklaard beeft het voorzitterschap dier Commissie te aanvaarden. Ondervoorzitter is prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn, secretaresse mej. Johanna Naber. Spoordijkvenakking. Volgens het «Nbl. v. Fr.t is na bet passeeren van een trein over de brug bij Koudum de spoordijk ongeveer 5 dM. in de spoorsloot weggezakt. Gelukkig werd dit dadeljjk ontdekt, zoodat de noodige maatregelen ge nomen konden worden. Teneinde een blijk van belang stelling te geven in den toestand van de door den oorlog verwoeste streken en na te gaan, in hoeverre ook met Nederlandsche medewerking in de behoeften daarvan zou kunnen wor den voorzien, zal zich in den loop der volgende week een commissie naar Parijs begeven, om daar met de door de Fransche regeering aangewezen autoriteiten en lichamen ter zake be sprekingen te voeren. De commissie bestaat uit de heeren Joost van Vollenhoveo, directeur van de Nederl. Bank, als voorzitter; dr. H. J. Lovmk, commissaris-generaal voor de Landbouwproductieiügenieur R. A. v. Sandick, algem. secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs mr. J. L. C. Vlaanderen, voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid en P. C. Vofite, lid van de firma Mirandolle en Voüte, voorzitter van het Centraal Comité voor de verzor ging in Nederland van Fransche kin deren uit het bezette gebied. Huldeblijk generaal Snijders! Namens een 60-tal vooraanstaande mannen in den lande, is een circulaire verspreid, met het doel, gelden bijeen te zamelen voor een huldeblijk aan generaal Snijders De bedoeling is, door een onzer kunstenaars een borstbeeld van den generaal te doen vervaardigen en dit, met een naamlijst van de deelnemers aan de huldiging, Zijner Excellentie aan te bieden. Voor stadgenooten die daaraan willen deelnemen ligt bij den boek handelaar G. J. SLOTHOUWER een lijst ter teekening. Het verslag der Centr. Com missie voor de Werkscholen en steun aan Belg. families in Nederland deelt ■mede, dat alras alle verblijfruimte. tot kelders en stallen is bezet. Het kwam voor, dat 2 gezinnen met 7 tot 9 kinderen in één kamer woonden en met hun allen slechts 2 bedden had den. De prijzen waren zoo hoog, dat menig gezin weldra platzak zat. Ook de voeding liet nog al te wenschen over. Zoo werd 19 Jan. 1916 het «Comité de Soutiena gesticht. Hulp werd vei- leend van Belgische, Amerikaansche, Engelsche en Zweedscbe zijde. In Elisabetbdorp vertoefden 1 Juli 1917: 515 gezinnen met 1823 leden. De stichting der bouten huisjes maakte dat de prijzen voor huisvesting in de stad daalden met 30 a 40 De knip- en naaischool werd be zocht door 525 Belg. huisvrouwen hieraan was verbonden een atelier voor linnen- en borduurwerk en een voor kantwerk met 130 leerlingen en werksters. In Elisabethdorp werden 4283 kleedingstukken vervaardigd. Bij den bouw der huizen werd door de geïnterneerden hulp verleend. Aan loon werd f 46000 uitbetaald. De Soutien heett 47000 kleedingstukken uitgedeeld, dank zij de Engelsche steun-comité's. Een terrein van 1 H.A. bosebter- reiD werd door 43 Belg. families be werkt voor tuinbouw. De omzet der winkels beliep in 1 jaar f 125 000 aan voedingsmidde len. Belgisch brood leverde de bak kerij: 14205 K.G. bruin, 227.486 K.G. wit. Het hospitaal Eleonore had 6 pa vilions voor tuberc. gezinnen en 1 voor besmettelijke ziekte. De tentoonstelling in Den Haag werd gevolgd door die in andere steden, wat den Belgen aanvuurde tot 't produceeren en zich bekwamen in hun vak. Dat de werkzaamheden onzer politie-mannen over een vol jaar nog al wat te beteekenen hebben, blijke uit onderstaand uittreksel over 't jaar 1918. In 't afgeloopen jaar toch werd tegen 1219 personen proces-verbaal opgemaakt en wel wegens: Diefstal 219, wederspannigheid 8, nabootsing van fabrieksmerken I, distributie misdrijven hier of elders gepleegd 75, heling 11, beleediging ambtenaar in functie 6, verduistering 11, mishandeling 24, valschbeid in geschrift 4, oplichting 6, verbergen van een lijk 1, bedrog 3, niet als getuige voorden rechter verschijnen 3. dierenmishandeling 1, spoorwegmis- drijven (diefstal, verduistering e a 88, zedenmisdrijf I, huisvredebreuk 1, openbare dronkenschap 97, wateren buiten urinoir 26, voorbijrijden van een lijkstoet 5, loopen op verboden grond 27, overtreding veldpolitie 1, overtreding verordening van de open bare gezondheid (houden van mest- verzameling enz50, overtreding leerplichtwet 21, overtreding ijkwet31, overtreding trekbondenwet 22, over treding drankwet 6,overtredingslacht verbod 6, overtreding lichtverorde- ning 16, overtreding motor- en rijwiel- wet 52, als rijden zonder licht 27, rijden zonder bel (op rijwiel) 20, niet op vordering der politie stil houden 3, rijwielpad berijden met voertuig 1, rijden op rijwiel met freewheel zon der rem I, vernielingö, strooperij 20, ordeverstoring 3, baldadigheid 21, trekdier op openbaren weg onbeüeerd laten staan 18, per rijwiel paard ge leiden 9, loopen over den spoorweg 5, spoorboomen (overweg) niet gesloten hebben 1, hauler dan stapvoets rijden waar dit verboden is 5, overtreding arbeidswet 8, overtreding rookver- ordening 8, overtreding verordening op de winkelsluiting 4, overtreding marktverordening 30 overtreding ver ordening bakkersnachtarbeid 9, over treding visscherijwet 6, overtreding jachtwet 1, overtreding wapenwet 4, overtreding inkvvartieringswet 4, over treding buurcommissiewet 11, in dron kenschap orde verstoren enz. 13 ver ontreinigen van den openbaren weg 20, rijden op een stoep 11, rijden waar dit door 't gemeentebestuur verboden is 21, 't pijnlijk vervoeren van trek dieren 6, 't opgeven van valschen naam 4, 't waren uitstallen op straat zonder vergunning B. en W. 31, 't kaartspelen op straat 4, 't doen ont staan van brandgevaar 2, 't plaatsen van een woonwagen 15, overtreding loterijwet 1, overtreding peulvruchten- verordening 10, ,diverse overtredin gen 14 Voorts werden nog opgemaakt processen-verbaal van nader onderzoek in verband met hier of elders ge pleegde strafbare feiten 60, in verband met gepleegden zelfmoord, verdrinken of ander onnatuurlijk overlijden 8, totaal 1219, waarvan 506 terzake misdrijf, 422 terzake overtreding van Rijkswetten en 291 wegens overtre ding van gemeentelijke verordeningen. In 't politiebureau werden in dat jaar in bewaring genomen 1073 per sonen en wel 139 verdacht van mis drijf of gesignaleerd in het Alg. Po litieblad, enz.; 97 ter ontnuchtering, 337 passanten en personen aan wie nachtlogios werd verstrekt. 140 minderjarigen werden aange houden of van elders overgenomen en op transport gesteld, ten einde ben onder 't wettig gezag terug te brengen. Gemeentelijke 4-jarige Handelsdagsehool. Het Bestuur van het Nederlandsch Instituut van Accountants de oudste en grootste Accountantsvereeniging in ons land heeft het einddiploma der 4-jarige Middelbare Handelsdagschool alhier gelijk gesteld met dat der 5- jarige H. B. S. Dientengevolge zijn oud-leerlingen der Handelsschool in het bezit van dit diploma bij hun studie voor Accoun tant vrijgesteld van de examens in de Nederlandsche, Fransche, Duitscbe en Engelsche taal, Algebra en Reken kunde, Staatsinrichting,Staathuishoud kunde, Handelsgeschiedenis en Han- delsaardrijkskunde. Ds. E. M. ten Cate, Doopsgezind predikant hoopt dezer dagen zijn 25- jarig ambtsfeest te vieren. Ds. Ten Cate, geboren in 1868 werd proponent in 1898 en piedikant te Noordhorn 21 Januari 1894. Vandaar vertrok hij in 1896 naar Monnikendam en 6 Novem ber 1904 naar Apeldoorn. Ds. Ten Cate bedient naast Apeldoorn den kring te Amersfoort. Het aantal leden van de Open bare Leeszaal bedroeg in de jaren 1915-^1918 resp. 1475, 1578,1754 en 1916. 'In die jaren werd de leeszaal bezocht door resp 31708,30031, 31332 en 30336 personen. Het aantal boeken steeg van 8612 tot 10499 en het aantal uitleeningen van 44379 tot 56819. Alhier is opgericht een plaatse lijke afdeeling van den Algemeenen Bond voor crisispersooeel, welks be doeling is om bij eventueele liquidatie van het distributiebedrijf het personeel eenige maanden in de gelegenheid te stellen zich van een nieuwen werk kring te voorzien. Het bestuurder plaatselijke afdeeling bestaat uit de heeren: E. H. Jans, voorzitter; W. Nanning, secretaris en G. Blom, penningmeester. Er zijn 36 leden toegetreden. De Amersf. Bond van Lichame lijke Opvoeding beeft zich aangesloten bij de Federatie van Bonden van Lichamelijke Opvoeding. DeOosterStoomtrammaatschappij zal met ingang van 9 Februari den Zondagsdienst, welke tijdelijk was ge staakt, weder hervatten. De commies 3e klasse bij de Dir. belastingen F. G. Rieters, te Steen bergen, is naar bier overgeplaatst. De reserve-officier van gezond heid 2e klasse H. H. Nanninga van het 5e regiment infanterie is in het genot van onbepaald verlof gesteld. De officier van gezondheid 2e klasse C. Eggink komt in functie aan bet militair hospitaal alhier. De tijdelijke reserve-officier van ge zondheid 2e klasse J. Koopman van bet militair hospitaal alhier is in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Febr. aan den kapitein D. Rit- man (5e reg. inf.) eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. Het 3e bataillon van het 16e regiment infanterie is Dinsdag in garnizoen alhier teruggekeerd. De heer H. Bakker, opzichter van 't Electr. Bedrijf alhier, is No. 2 geplaatst op de voordracht voor adj.- directeur van 't Electr. Bedrijf te 's-FIertogenboscb. De vaart op de Eem is wegens ijsgang gestaakt. Een der booten van de firma Houtzaager eo Heineman ligt aan den Baarnschen dijk inge vroren. Zondagmiddag had ten huize van den beer L. Klein een droevig ongeluk plaats. Het kindje in de wieg lag te trappelen, waardoor 't wiege- kleed in aanraking kwam met de vlam van het inhalatie-toestel, dat bij de wieg was geplaatst. Het wiegekleed vatte vuur en het kindje, 9 maanden oud, bekwam zware brandwonden en moest op advies van den inmiddels ontboden geneesheer terstond naar 't ziekenhuis worden overgebracht. De kleme overleed aldaar eenige uren daarna aan de bekomen brandwonden. Arme ouders De ijsbaan «De Maat» trok Zon dag veel publiek. De Hooglandscbe weg was soms zoo gevuld met be zoekers, kijkers en scbaatsenrijdsters en rijders, dat men slecbts langzaam aan kon wandelen. Bij 't loket van de ijsbaan werd queue gemaakt, wat nog al eens gedrang veroorzaakte, waar tegenover de politie vrijwel machteloos stond. Bij de bezoekers heerschte echter een vroolijke stem ming, waartoe 't weer niet weinig meewerkte. Er werd veel gereden en 't geheele terrein met omgeving le verde een prachtig wintertooneeltje. Woensdagavood omstreeks 7 uur trokken ongeveer 50 militairen door de Langestraat,luid schreeuwende «bongerd. Een luitenant van 't piket hield hen staande en wist ze tot bedaren te brengen. Al zingende zijn ze naar de kazerne getrokken, zoodat huu geschreeuw van «hongert wel weinig te beteekenen zal hebben gehad. Bij de firma Van Wijngen is de 9-urige werkdag ingevoerd, met be houd van bet bestaande loon voor het personeel. Naar «De Eerobode* verneemt, zal na het vaststellen der beduidend verhoogde gemeentesalarissen, het voorstel volgen de toelage der wet houders met f 500 elk te verhoogen en alzoo te brengen op f 2000. In verband met den kolennood zullen de lessen aan de R. H. B. S. alhier des Zaterdags niet gegeven worden, maar verdeeld worden over de andere schooldagen. De recherche heeft een 4-tal jongens van gegoeden huize aange houden, dat te Hoogland door middel van braak diefstal had gepleegd in een tent van de ijsbaan. De politie van Hoogland heeft de zaak thans in handen ter verdere behandeling. Door de politie zijn alhier Woens dag een 2-tal uit Amsterdam aange houden, die langs de spoorbaan bezig was draad te stelen. Het onderzoek is in vollen gang. Aangifte is gedaan van diefstal van 3 fietsen, terwijl een wachtmeester aangifte deed, dat zijn uniformjas is ontvreemd. Een vrachtrijder heeft aangifte gedaan, dat uit zijn wagen ontvreemd is 1 pak inhoudende 5 K G. suiker en 2 pak ingebonden boeken, en een schoenwinkelier op den Hof, dat uit zijn uitstalling 2 paar dameslaarsjes worden vermist. In verband met de vele kleine dief stallen in de laatste dagen heeft de recherche twee 17-jarige jongens aan gehouden. Het omvangrijke onderzoek is in vollen gang. De aanhouding en arresteering der 17-jarige jongens, die nogal ver schillende diefstallen pleegden, heeft geleid tot de aanhouding van een heler. Het drietal is Dinsdagmorgen ter be schik king der Justitie te Uti echt gesteld. Aangifte is gedaan van diefstal van een bontmantel uit de garderobe van «Amicitiae. Tegen een bewoner van de Lange- straat is procesverbaal opgemaakt wegens bet doen ontstaan van brand gevaar. De man was bezig pakpapier eo doozen voor zijn perceel in vlammen te doen opgaan. De Utrechtsche rechtbank deed Maandag uitspraak in de zaken be treffende de spoorwegdiefstallen te Amersfoort. Zij veroordeelde C. de G. en N. B., wagennoteerders, tot l'/i jaar, W. van B. en S. V., rangeerders, en J. G., arbeider, tot 1 jaar, en C. B., wagenmeester, tot6 maanden gevange nisstraf; voor allen onder aftrek der voorloopige hechtenis. De Spaansche griep. In de «Vossische Zeuunga vertelt dr. P. Schwartz een en ander over een dergelijke ziekte als thans in Duitseh land heerscht, uit 't jaar 1580 en die merkwaardigerwijze ook den naam van «Spaanscha droeg. Hij haalt het verhaal aan van den cbronist van den Matk Angelus, die na een geheimzinnige inleiding over een vurig teeken aan den hemel, dat de ziekte zou hebben aangekondigd, vertelt: «Daarop volgde een verschrik kelijke algemeene ziekte, die de doc toren febris maligna cum catarrho of catarrhosa noemden. Deze ziekte vloog als een vliegende pijl in enkele dagen door geheel Europa, tastte koningen, vorsten, graven, edellieden, burgers en boeren aan. De ziekte trad op met een verschrikkelijke verhitting. De menschen werden schor, zoodat zij bijna niet konden praten, en kregen een beklemd gevoel op bor^t en hart. Tevens klaagden zij over hoofdpijn en hoesten. Gelukkig sterven aan deze ziekte niet veel menschen het groot ste gedeelte genas den vierden dag, op zijn langst duurde de ziekte 13 dagen. Een tijdgenoot van Angelus, de Pommersche cbronist Joachim Von Wedel, schrijft in zijn dagboek, dat deze ziekte de Spaansche pip werd genoemd. In zijn geschiedenis der geneeskunde heeft, krachtens talrijke berichten uit dien tijd, Puscbmann vastgesteld, dat de influenza-epidemie van 1580 niet uit Spanje naar Duitseh land gekomen is, maar uit den baard van alle besmettelijke ziekten, het Oosten. Men vindt in die berichteu niet alleen Spaansche pip, maar ook Hollandsche pip. Misschien is de ziekte uit Nederland ingevoerd, dat in dien tijd levendige betrekkingen onderhield met Spanje. Amerikaansche raadgeving aan dronkaards. De volgende raadgeving aan dronk aards, die vrij origineel is, werd in een lezing in Kentucky gegeven: «Kroeghouders betalen bier door

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2