NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. No. 10. Zaterdag 8 Maart 1919. 48e jaargang. TBRSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever <3. J. Bureau: Langestraat 77. SLOTHOUWER Telephoonn. 6». A 5» V ER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Belgische eischen omtrent Neder- landsch grondgebied afgewezen. De commissie voor de Belgische zaken ter Vredesconferentie heeft besloten geen steun te verleenen aan den Belgischen eisch betreffende Ne- derlandscb grondgebied. De commissie overwoog dat het buiten haar wettelijke bevoegdheid of macht is om le beschikken over grond gebied van een neutralen staat. Verklaring van Minister van Karnebeek. De Minister van Buitenl. Zaken heeft Donderdag de volgende verklaring af gelegd Naar aanleiding van de berichten in de ochtendbladen, volgens welke ter vredesconferentie besloten is, de Belgische eischen ten opzichte van Nederlandsch grondgebied niet te steu nen, uit de overweging dat het buiten de bevoegdheid dier conferentie ligt, over grondgebied van een neutralen staat te beschikken, heb ik de eer mede te deelen, dat deze berichten in hun strekking geheel overeenkomen met de inlichtingen dienaangaande in den ioop der laatste dagen van onze diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland omvangen. In aansluiting aan mijn openbare verklaring ter zake, heb ik gemeend de Staten-GeDeraal biet van niet on kundig te mogen laten. De Volkenbond! Naar de overtuiging van den Minister van Buitenl. Zaken, ligt bet op den weg van Nederland, dat indertijd ge roepen werd om in den dienst der internationale verstandhouding en rechtsvormig een bijzondere plaats te bekleedeo, de stichting van den vol kenbond in het algemeen met inge nomenheid te begroeten. Oude zilverbons van f 2.50. Wij uiaken er nogmaals attent op, dat oude zilverbons van f2.50 niet meer in betaling behoeven te worden genomen. Ze kunnen tot 15 Maart worden ingewisseld bij betaalmeesters, ontvangers en postkantoren. Er zullen spoedig meer nikkelen stuivers worden aangemaakt. H.bl. België levert steenkool I Naar de »Tel" verneemt, moeten de onderhandelingen met België in zake de levering van steenkolen aan ons land, zoo vergevorderd zijn, dat bet thans zoo goed als zeker is, dat 350.000 ton steenkool bestemd voor huisbrand en industrie, in den loop van de volgende 6 maanden door België aan Nederland geleverd zal worden. Kousen I Een malaise in de kousen-industrie staat, indien niet spoedig verande ringen intreden, te wachten. Wij ver nemen, dat in bet kousenland Nuenen en omgeving de fabrikanten besloten hebben bun fabrieken binnenkort stop te zetten. Hierdoor zal een groot aantal breisters werkeloos worden. •sB. Ct. Algeiueene Nederlandsche V rou wenorganisatie. fn tegenwoordigheid van vele voor aanstaande vrouwen is te Amsterdam definitief opgericht de lAlgem. Neder landsche Vrouwenorganisatie* die zich ten doel stelt candidaten te stellen voor de vertegenwoordigende lichamen, welke caodidaten voornamelijk de be langen der vrouw zullen behartigen. Het program der organisatie is als volgt samengesteld 1. Vrouwenkiesrecht in de grondwet. 2. Herziening Burgerlijk Wetboek, voornamelijk met bet oog op de hu welijkswetgeving. 3. Gelijke arbeidsvoorwaarden voor man en vrouw. 4. Moederschapszorg en verbetering van de zorg voor bet jonge kind. 5. Verbetering van opvoeding en onderwijs. 6. Verbetering van de volkshuis vesting. Behalve de reeds bestaande voor- loopige commissie de dames S. E. Tbieme (Frans v. Mierrisslr.26. A'dam) T. Smerenbergdl Vista (Konings plein 1, A'dam) en Nine Minnema (Bergen N.-H.) werden voor 't ont werpen statuten benoemd: Dr. Catb. van Tusschenbroek, freule E. Boddaert, mej. Nella Gunning, Mevr. Egb. van der Mandele, mej. A. C. L..Broekman, Mej. Van Kooteo, mevr. Willink Altes en mevr. Goudsmit (adv. lid). De drie eerstgenoemde leden, de voorloopige commissie stellen zicb beschikbaar tot het geven van inlichtingen. Cursus der Nederlandsche Heide maatschappij. Geslaagd voor diploma A: Th. J. Alferink, Doesburg; A. Breevaart, Zeist; A. L van Dixhoorn, Houtenisse; M. van Ernst, Vierhouten J. Francks, Grijpskerke (Z); H. Hiusman, Ballum, Ameland; A. van Laar, Scherpenzeel H. W Lenselink, Ambt-Uoetinchem; A. Mager HoogevëenW J. Moor man, Wehl; H. J. Okhuizen. Rotter dam; H. G Poll, Schouwerzijl; H G. Roorda, Weidum; A. Roos, Hoorn: Terschelling; P. Smeets, Nederweert; K. Wortel, West-Terschelling; H. Wijnbergen, Nunspeet. Voor diploma B. A. J. Beumer, Welsum; J. J. Bouman, Zuilen; A. Blink, Heerenveen W. Bioekhuizen, Koekange; P. Broere, Zutphen; Tb. Elzinga, Leeuwarden; E. Enserink, Hellendoorn M. C. van Hall, Amster dam; A. H. Huyskamp, Apeldoorn; W. J. Steen, Oudshoorn J. J. Steen bart Middelburg; G. Versteeg, Velp; J. Visser, SijbekarspelH. A. de Wilde, Leiden; A. van der Woerd, Zoeten. De candidatenlijsten voor den kieskring Utrecht II (Amersfoort) luiden als volgt: Vrij-Liberalen W. H. de Beaufort, Maarn. Mr. A. van Traa, Amersfoort. C. J. Kneppelhout van Sterkenburg, Driebergen. F.F.barond'AulnisdeBourouill,Baarn. J. C. Sandbrink, Veenendaal. C. F. J. Versteegh, Amerongen. Mr. dr. W. A. van Zijst, Utrecht. Mr. W. H. J. Royaards, Utrecht. Jhr. C. F. van Tets, Zeist. A. Doets, Loosdrecht. I C. S. van Beuningen, Maarsbergen. 1J. Plomp, Maarssen. D. van Egmond Jr., Waverveen. Mr. J. A. A. H. de Beaufort, Soest. Jhr. H. v. d. Borch, Leersum. J. P. van Voorst van Beest, Maarssen. Liberale Unie: J. H. Tb. O. Kettlitz, Utrecht. Mr. L. van Lier, Utrecht. J. H. van der Meiden, Amersfoort. Dr. A. J. A. Thomas, Baarn. J. Verweij, Benschop. C. M. Ritmeester, Utrecht. Mevr. C. Sanders-Huidekoper, A'foort. A. A. van Vloten, Maarsseveen. L. A. v. d. Meulen, Mijdrecht. H. C. Kooi, Lopik. E. van Vollenhoven, Amersfoort. R. van Beusekom, Benschop. Vrijzinnig Democratische Bond: Mr. W. H. M. Werker, Utrecht. W. K. D. Lustig, Utrecht. Mevr. M. B. LelimanBosch. A. van Nijnatten, Amersfoort. J. van den Brink, Baarn. Dr. J. M. van 't Hoff, Zeist. Mevr. M. G. MullerLulofs, Utrecht. Dr. C. Schouten, De Bilt. Dr. J. Boer, Hoenkoop. C. P. Beyen, Benschop. A. M. Tromp van Holst, Amersfoort. B. W. Stomps, Loenen. Christelijk Historisch Jhr. G. J. A. Schimmelpenninck. Mr. H. J. H. baron van Boetzelaer. Mr. M. P. Th. a Th. v. d. Hoop van Slochteren, Breukelen. Mr. H. J. Doude van Troostwijk, Nieuwersluis. Mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, Soest. Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, Baarn. Jhr. L. M. Schuurbeque Boeye, Zeist. F. Labouchère, Doorn. Mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye, Doorn. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Utrecht. Jhr. P. P. de Beaufort, Abcoude. Mr. C. C. W. van Romoudt Vis, Zeist. C. P. de Groot, Abcoude. S. Floor, De Bilt. J. C. Oskam, Achttienhoven. J. Oskam, Oudenrijn. J. W. des Tombe, De Bilt. J. van der Louw Gz., Linschoten. T. Los, Linschoten. Jhr. Mr. H. W. L. de Beaufort, Drie bergen. Anti Revolutionairen W. J. van Beeck Calkoen, Bunnik. K. Vink, Lopik. F. A. R. A. baron van Ittersum, Utrecht. H. A. v. d. Westeringh, Veenendaal. J. Timmerman, Loosdrecht. J. C. Wentink, Utrecht. K. van den Burg, Amersfoort. J. F. van Beeck Calkoen, Utrecht. J. van Arkel, Soest. E. Sanders, Breukelen. L. Adriaanse, Zeist. Z. van Twillert, Bunschoten. Jhr. L. A. van Loon, Doorn. Chr. Pleines, Baarn. M. Fernhout, Mijdrecht. H. Klein, Montfoort. Roomsch Katholieken Mr. J. B. L. C. C. baron de Wijker- slooth de Weerdesteijn, Utrecht. Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelis- weerd, Utrecht. W. van Klooster, Eemnes. C. Knigge, Wilnis. H. Kroes, Amersfoort. G. van Hazendonk, Tuil en 't Waal. A. J. de Goey, Willeskop. J. G. Suring, Maarssen. J. H. Grundmeyer, Zeist. W. N. de Vrankrijker, Harmeien. H. J. Kronenburg, IJsselstein. S. Kraan, Amersfoort. J. W. Stokman, Wijk bij Duurstede. W. van den Hengel Jr., Stoutenburg. Christelijke Sociale Partij: Dr. C. D. Cramer. D. Dekker. J. B. Hulsink. Soc. Democratische Arbeiderspartij Dr. J. van Leeuwen, Utrecht. J. Reijnders, Utrecht. Mevr. H. BakhuisWolters, Zeist. B. J. J. Weijkamp, Baarn. P. Moltmaker, Utrecht. R. Boomsma, Utrecht. O. N. Cohen, Maarssen. J. Mebius, Amersfoort. O. de Weerd, Utrecht. Th. A. Dijkman, Utrecht. R. van Gaasbeek, Utrecht. A. H. M. Lousberg, Utrecht. De Amersfoortsche Burgerwacht is er! In eene vergadering van voorloopige deelnemers, gehouden op Donderdag 27 Februari is de officieels opnchling tot sland gekomen, de ontwerp-sta- tulen zijn daar bij acclamatie aan genomen en deze zijn reeds opgezon den ter verkrijgiDg van de Koninklijke goedkeuring. Ieder die voorstander is van de openbare en maatschappelijke orde, ieder die nog niet er in kan gelooven dat eerst dan de beilstaat zal zijn gekomen wanneer volslagen anarchie heerscht, zal de oprichting van onze Burgerwacht met instemming begroe ten Als wij zien tot welke diep- treurige toestanden voor allen de anarchie in Rusland geleid beeft, als wij zien hoe Duitscbland geteisterd wordt door het Bolsjewisme, hoeveel goed en bloed het daar kost om de anarchie den baas te bljjven, dan voelen wij het als een dure plicht om te doen wal wij kunnen om dat Bolsjewisme buiten onze grenzen te houden. En om dit te bereiken dient voortgegaan op den sedert jaren hier te lande gevolgden weg van sociale evolutie. Maar daarnaast dienen z(j gereed te staan tot daadwerkelijke bestrijding van elke poging om, onder bet mom van bet goede te willeo, bet kwade te bedrijven. Organisatie in een hecht verband van allen die van meening zijn dat revolutie de ergste vijand van evolutie is, is daartoe een eerste eiscb. Reeds vele gemeenten gingen ons daarbij voor, ook Amersfoort mag niet achter blijven. Het lijkt ons een gelukkige gedachte dat de bier gestichite organisatie zich niet beperkt heeft tot gewapende dienst, maar dat ook een afdeeling voor uitsluitend burgerlijke diensten daaraan is toegevoegd. Daardoor zal ook hij die gevoelt voor het doel, doch zich niet geroepen acht tot het desnoods gebruiken van wapengeweld, zijn plaats in de organisatie kunnen vinden. Ieder, van eiken stand van elke leeftijd, zal zich dientengevolge beschikbaar kunneo stellen om naar zijn krachten mede te werken tot behoud van de maatschappelijke orde in ons Vaderland Mogen dan velen aan den roepstem van het Comité gehoor geven en vooral laat men daarmee niet talmen. Zoolang bij onze naaste hui en geen volkomen geordende toestanden zijn ingetreden, blijft revolutie ook voor ons een steeds dreigeüd gevaar Daarvoor de oogen te sluiten en zich door de oogenschijnlijke rust in slaap te doen sussen is struisvogel politiek, die zich op bet onverwachts op harde wijze kan wreken. Laat ons waakzaam blijven! Kinderwerktuinen." Den 26 Februari heeft de alge- meene Ledenvergadering der Ver- eeniging tot oprichting en Instand houding voor Kinderwerktuinen plaats gehad. De vereeniging bb-ek 85 ledeo te hebben bijdragende een contributie van f161 Door de Gemeente is als subsidie toegezegd een bodiag van driemaal de inkomsten der Vereeniging zoodat, wil de Vereeniging mei succes werken een veel grooler aantal leden nog moet 'oetreden. immers de begrooiing voor 1919 wijst nog een tekort aan van I 8.16. De Gemeente stond wederom het teirein aan den Kruiskamp af. waarop de werkzaamheden einde Maart zullen aanvangen Ei zullen dit jaar tuintjes beschik baar worden gesteld aan le-rlingen van bet 6e leerjaai van alle lagere scholen, terwijl het aantal van elke school zal woiden bepaald naar even redigheid van het aantal leerlingen van het 6e leeijaar dier scholen. De afgetreden bestuursleden werden hei kozen.'De heer P. van Straalen Jr. bedankte als lid van de conimis-ie van advies, in wiens plaats ti)del(jk benoemd werd de heer A. A Ver- burg, tot een ander diens plaats kan innemen. Als leiders zullen wederom op treden de heeren T. Boer, J. Haggen- burg T. C. Hoek, J. Poller en A. A. Verburg. Het afgeloopen proefjaar heeft ba- wezen dat eeD groote opvoedende en gezonde kracht uitgaat van het werken in de turnen. Bij de leerlingen blijkt ook groote liefhebberij en velen vragen om een tuintje. Zeer gaarne zou 't Bestuur het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1