aantal tuintjes vergrooten, doch het wordt hierin tegengewerkt door den slechten staat van de financien. Amersfooi ters, zendt allen uw bij- dtagen: naast elk kind dat gij een tuintje bezorgt zal de Gemeente er drie in staat stellen mee te werken. Uw opgave als lid van de Vereeniging is spoedig gedaan, zelf kunt ge er de grootsche gevolgen van berekenen en zien. Het secretariaat is gevestigd Prinses Marielaan 14. Bedenkt allen dat: Dès il s'agit de rendre service a quel qu'un, il faut songer que la vie est courte et qu'il n'y a pas de temps a perdre. Veetelling. Alleen inwoners ,van de gemeente Amersfoort, die tuscben 5 en 12 Maart 1919 eigenaar zijn van paarden, koeien, schapen of varkens en dit noa niet hebben opgegeven, wordt dringend de gelegenheid gegeven dit alsnog te doen op Dinsdag 11 Maart 1919 bij H. van Valkenboef Sr., Kampstraat 78, van 9—12 en van 24 uur. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat bet sluitingsuur der winkels op 18 Maart a.s. zal zijn 10'l> uur 's avonds en dat tevens op dien datum totgeuoemd uur, ontheffing wordt verleend van de verbodsbepaling der Veroidening, houdende het verbod van het gebruik van gas uit de ge meentelijke gasfabriek en van electri- citeit door middel van het gemeentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en tijd stippen. Voor den nieuwen Cursus der Ambachtsschool zijn 97 nieuwe leer lingen ingeschreven, te weten 41 voor smid-bankwerker, 21 voor electro- techniscb bankwerker, 23 voor timme ren, 9 voor meubelmaker en 3 voor schilderen. De inschrijving voor de metaal bewerking neemt steeds toe, terwijl die voor de houtbewerking vrijwel gelijk blijft. Dit kan wel eens moeilijkheden op leveren voor de metaalbewerkers, om na het verlaten der Ambachtsschool spoedig plaats te vinden in fabriek of werkplaats; terwijl met de herleving van de bouwvakken (woningbouw) aan goede timmerlieden zeker op een tekort gerekend kan worden. Blijven de timmerlieden zich, na het verlaten der Ambachtsschool zich zoo wel theoretisch als practisch ontwikke len dan kunnen zij goed gevormd, in aanmerking komen voor werkmeesters, opzichters, teekenaars enz. in het par ticulier bedrijf bij architecten, op tech nische bureaux, bij spoor, telegrafie enz. enz. De ouders dienen met bovenstaande opmerkingen rekening te houden en nategaan welke wegen openstaan om bij goeden aanleg, in de maatschappij hun kinderen vooruit te zien komen De bemoeiingen van bet Comité voorde Vluchtelingen, in October 1914 opgericht, zijn beëindigd. De over gebleven leden van het Comité, de H.H. J. A. Rant, A. L. Versluys, B. H. Kuiper en T. C. V. ter Maat werden Woensdag door den Burgemeester ont vangen, die hun nogmaals dank bracht voor hunne langdurige toewijding aan de verzorging op allerlei gebied van de bier ter stede vertoefd hebbende Belgen en andere vluchtelingen. Men zal zich herinneren dat de Burgemeester in zijne rede, den 13 November 1.1. in den Raad geboudeo, zijn hartelijken dank heeft uitgesproken jegens allen, die zich liefdevol gaven aan de verzorging van de vluchtelingen, met bekwaamheid en tact zorgden voor hun onderdak, kleeding, hunne mo reels en geestelijke verheffing, een werk van een zoo langen duur, als men nooit gedacht bad, maar waaraan men trouw blijft tot aan het oogenblik, dat zij weldra naar bun vaderland kunnen terugkeeren. Tengevolge van de in de winter maanden bereikte besparing aan gas kolen voor de gasfabricage kan in deze maand worden beschikbaar gesteld: 65 M\ per gezin van 12 personen; 70 i 3—5 75 b v 68 b en 80 b b b b 9 en meer» De extra-rantsoenen I lijven gehand haafd lie beperking van de nijveiheid tot 80 pCl wordt opgeheven Er mag weer 75 pCt. woiden verbruikt van het verbruik in de overeenkomstige maand in 19i6. Voor het bezit van electrisch licht wordt van bet gasrantsoen in Maart 15 M'. afgetrokken per gezin. Dit hoogere gasrantsoen zal er toe bijdragen aan het gebrek aan brand stoffen in Maart aanmerkelijk ten goede te komen, daar er meer op gas zal worden gekookt. Omtrent het rantsoen voor April en volgende maanden kan nog niets met zekerheid worden vermeld. Best moge lijk, dat het rantsoen voor de volgende maanden weer zal worden verlaagd Het rantsoen electriciteit voor ver lichting in Maart blijft hetzelfde, dus per gezin: van 1—2 personen 25 K.W.U.; 35 b 30 68 35 en 9en meer» 40 Voor bedrijven wordt 25 K.W U. extra beschikbaar gesteld. Verlichting voor de uitstalling kan worden toegestaan. Electromotoren behoeven in de speruren niet meer te worden stop gezet, terwijl op Zondagen de stroom- levering doorgaat. De Industrie krijgt 75 pCt. van bet verbruikte in de overeenkomstige maand in 1916. Abonné's wordt verzocht de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Blijven de klachten over te groot stroomverbruik aanhouden, dan zal tot algemeene verhooging der tarieven moeten worden overgegaan. Dinsdagavond hield het Hoofd bestuur van den Nederlandschen Werk- meestersbond Utrecht, Witte Vrouwensingel 93 in de «Keizers- kroonii een propagandavergaderiog. Door de slechte indeeling van het Amersfoortsch Adresboek had men per circulaire slechts een 30-tal chefs kunnen bereiken, zoodat de vergade ring slechts matig bezocht was. Edoch, ze heeft doel getroffen, een voorloopig bestuur werd samengesteld en zal doen, wat het kan om tot de oprichting van een afdeeling te geraken. Nadat de heer Chr. van Kerkhotl, 2e secretaris van den Bond met een enkel woord van welkom de vergadering geopend had, kreeg de Bondsvoorzitter, de heer Jeronimus, het woord, om het doel der Vereeniging uiteen te zetten. Door voorbeelden lichtte Spr. toe, dat waar door de tijdsomstandigheden ge noodzaakt alles zich organiseert zelfs de schillenophalers in Uiretht om betere levensvoorwaarden te verkrijgen, ook de bazen, chefs en werkmeesters daartoe gekomen zijn, omdat alleen door krachtig samenwerken betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen zijn. De groote organisaties, die derarbeiders eenerzijds en die der patroons ander zijds, sluiten toch de cbefs uit, en om dit onrecbt te herstellen meende men vóór 2 jaar te Utrecht tot het vormen van een Bond van Werkmeesters te moeteD overgaan. Heeft deze Bond het eerste jaar van zijn beslaan om finanti- eele redenen weinig kunnen tot stand brengen, thans heeft hij met kracht de propaganda ter hand genomen en telt nu circa 300 leden over pl m. 20 afdeelingen verdeeld. Wel bestond reeds hier en daar een Bazenbond, maar die kwam sporadisch voor en bad meestal alleen ten doel vriendschap en gezellig verkeer te be vorderen. Een gunstige uitzondering hierop was de Vereeniging van Chefs in de Graphiscbe Vakken in dien zin. dat zij landelijk was. Haar ledental is echter na een 6-jarig bestaan slechts 65 en het behoeft zeker geen betoog dat zulk een gering aantal niet veel kan doen. De Nederlandsche Bond nu wil een organisatie zijn, waarin plaats is voor alle chefs, waarin de gemeen schappelijke belangen door allen be hartigd worden en speciale vak- afdeelingen zoo de betrokkenen dit wenschen gevormd kunnen worden. Eén groote bond dus, waarin de belangen van elkeri chef veilig zijn en welke allen omvat. Toen de Bond van Werkmeesters eenigszins bekend werd, bleek plotse ling, dat er reeds bijzondere bonden waren opgericht, o.a. die van uitvoer ders in de burgerlijke en waterbouw kunde, die van chefs in het sigaren- bedrijf,die van bazen vanscheepswerven enz. Deze speciale bonden gaven slechts verdeeldheid waar eenheid zoo hoog noodig is en missen alle contact met de cbefs in andere bedrijven. Vandaar dat het Hoofdbestuur alles in het werk stelt om tot samenwerking te komen. Op de salarisrneeting op 2 Febr uan j.l, bleek ook heel spoedig dat alleen door meerdere macht-formatie, door een landelijken bond iets te bereiken valt. Spr lichtte een en ander met voor beelden toe. De heer Joh. Lissenberg, 2e secre taris, zette hierna in korte trekken aan de hand der statuten bet doel van den Bond uiteen en de wijze, waarop men dit tracht te bereiken. Waar nu de moderne vakorganisaties de chefs vrijwel buitensluiten, moet de Bond alles in bet werk stellen om dit onrecht te voorkomen. Daarom ook heeft het Hoofdbestuur zich per adres tot den Minister van Arbeid gericht om erkenning en medezeggingschap bij de samenstelling der Arbeidsraden en in het bijzonder in die van den Hoogen Raad van Arbeid. De Bondsvoorzitter zegt nog, dat de Bond, gevormd naar het voorbeeld der groote Duitsche Werkmeestersorgani satie hoopt evenveel als deze tot stand te kunnen brengen. De 1ste Secretaris, jaren lang lid geweest dier buitenlandscbe vereeni ging, kan getuigen wat deze deed en nog doet voor bare leden. In overleg met het Hoofdbestuur wordt een plan tot propaganda in Amersfoort vastgesteld, opdat men spoedig tot de oprichting van eene afdeeling alhier zal kuunen geraken. Tot Secretaris van het voorloopig bestuur werd benoemd de beer K. Appel, Heiligenberger weg 17. Met den weDScb, dat men ook hier moge slagen evenals nog onlangs te Deventer, sluit de voorzitter Kerkhoff bierop de vergadering. In een daartoe gehouden ver gadering door de Afd Amersfoort van den Ned. R -K. Grafischen Bond werd de volgende motie aangenomen »De Afd. Amersfoort van den Ned. R.-K. Graf. Bond in buitengewone vergadering bijeen gehoord de besprekingen omtrent de loonsverhooging, 8-urigen arbeids dag en vrijen Zaterdagmiddag; gezien 't besluit gevallen op de laatstgehouden vergadering van druk kers-patroons in Nederland; van meening, dat het thans geldende 'ooncijfer niet in overeenstemming is met de behoeften; dringt er bij 't hoofdbestuur op aan, om, zoo mogelijk in samenwer king met andere organisaties, te ijve ren voor 'n spoedige loonsvei hooging in overeenstemming met de dure levensvoorwaarden en invoering van den 8-urigen arbeidsdag met den vrijen Zaterdagmiddag; noemt als uitersten datum, waarop de eischen omtrent loonsverhooging ingevoerd moeten zijn 17 Maart 1919 en die der arbeidsverkorting op 5 Mei 1919; betreurt het, dat in deze geen algeheele samenwerking bestaat met de andere werknemers-organisaties; besluit deze motie toe te zenden aan 't hoofdbestuur, te publiceeren in »Het Orgaan* en in de pers en gaat over tot de orde van den dag.a Dezer dagen is, naar men ons meedeelde, alhier een Ameisfoortsche Arbeiders Schaak- en Damclub opge richt met aanvankelijk 10 leden. Eiken Vrijdagavond zal men in »Ons Huis» aan de Korte Gracht saim komen, als waar dan tevens gelegenheid zal be staan zich nog als lid te doen inschrijven. Op uitnoodiging van het bestuur der R.-K. kiesvereeniging »Recbt en Orde» albier zal wethouder Dr. J. W. Jorissen deze maand een voordracht houden over Gemeentepolitiek, ver meldt »de Eembode». Moge dit een stap tot verzoening zijn, want Dr. Jorissen zal niet zoo gemakkelijk door een partijgenoot te vervangen zijn, die. zooals hij, de belangen der Gemeente werkelijk dient. Het hoofdstembureau in den kieskring Utrecht II (Amersfoort) heeft de ingediende candidatenlijsten voor de a.s. Statenverkiezingen alle goed gekeurd en na loting de volgorde aldus vastgesteld 1. Roomsch-Kath., 2. Vrijz.-Dem., 3. Anti-Rev., 4. Christ.-Hist., 5. Chr. Soc., 6. 'S. D. A. P., 7. Lib.-Unie, 8. Vrij-Ltberalen, 9. Comm.-Partij. De heer C. J. F. Prins, met 1 Maart benoemd tot hoofd der school van voortgezet onderwijs, hield daar mee op hoofd te zijn voor school C Bij bet afscheid werd hem een kiekje aangeboden van bet personeel als dank en waardeering voor de vriendschappe lijke samen werking en pret tigen omgang in de jaren, dat de beer Prins hoofd iler school was. De handwei korider- wijzeressen boden een boekwerk ten geschenke aan. In de week van 1623 Februari deed zich alhier 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphteritis voor. De inzending van ons gemoente- lijk grondbedrijf op de Utrecbtscbe Jaarbeurs, zal, naar ons werd mee gedeeld, ook hier ter stede worden tentoongesteld. In deze week is wederom een halve eenheid brandstof gedistribueerd. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het pro ponentsexamen in de Theologie de heer P. N. Kruiswijk van hier. In de algemeene vergadering der Remonstrantsche Gemeente is in de vacatureKrom de heer K. Tomas tot bestuurslid gekozen. Tot Ouderling der Gereformeerde Kerk is gekozen de heer G. G. van Altena. Tot inspecteur van politie albier is benoemd met ingang van 1 April a.s. de heer A. Labouchère, thans in gelijke betrekking te Driebergen. Te Utrecht zijn voor hel examen in de Nuttige Handwerken geslaagd de dames T. G. Schouten, W. B. Sipman, E. Th. W. Thien, M. Vader, H. Voogden en L. J. Wesseiing, allen van hier. Overste Hagen beeft als chef van het Militair Hospitaal afscheid ge nomen aldaar voerde hij als genees heer de directie in de jaren der mobilisatie, na een dienst van 22 jaar bij het leger in Oost-Indië. Namens de Officieren van Gezond heid, aan het Hospitaal verbonden, sprak Majoor Van Meerteo, dirigeereud apotheker, den Overste toe. diens voor treffelijke eigenschappen als genees heer en chef schetsende. Als herinnering werd bem een kiekje aangeboden van het Hospitaal in noten lijst gevat, terwijl een zak-portefeuille den Overste telkens zou doen denken aan de achtergelaten vrienden. Overste Hagen herinnerde in zijn dankwoord er aan, dat in den abnor- malen lijd, welke achter ons ligt, wel iets beeft ontbroken aan het wensche- lijke, maar dat hij steeds getracht heeft de zorg voor de patiënten boven alles te stellen. Overste Coenen, de nieuwe chef, nam hierna het woord, hierbij doende uit komen, dat hij in de enkele weken, dat hij met en naast Overste Hagen had mogen werken, dezen had leeren ken nen als een voortreffelijk en nauwgezet geneeskundige. Hij hoopte het scboone voorbeeld, hem gegeven, te volgen, zoover hem dit mogelijk valt. Overste Hagen zal zich metterwoon in Apeldoorn vestigen en aldaar de burgerpractijk uitoefenen. Door den Inspecteur der Infanterie is bepaald, dat met ingang van 8 Maart de Scboolcompagnieën van de le, 2e 3e en 4e Divisie zullen opgeheven worden. Kapitein Ten Broeke Hoekstra van het 5e Regiment Infanterie is met ingang van 1 Maart overgeplaatst bij het depót Motordienst. Met ingang van 25 dezer is bij Kon. besluit aan ritmeester L. Beynen, van 't le regiment huzaren eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, is 't pensioen vastgesteld op f 1075 's jaars en is ritmeester Beynen voornoemd, benoemd bij de reserve der landmacht tot reserve ritmeester bij 't wapen der cavallerie en wel bij 't le regiment huzaren. Ritmeester L. H. Eberson, van 't 4e regt. huzaren is overgeplaatst naar bet le reg. huzaren, albier in garnizoen. In de laatste dagen had de Politie alweer enkele transporten o. a.één gevangene naar Dongen; één naar Harderwijk; een koopman, verdacht van oplichting, naar Assen, en een minderjarige, verdachte, naar Tiel. In het clubhuis der padvinders is ingebroken. Een honderdtal boeken wordt vermist. In verband hiermede heeft de politie enkele jeugdige ver dachten aangehouden. Aangifte is gedaan van diefstal van een tweetal fietsen. Een 12-jarig jongetje is aangehouden wegens het gappen van kaas uit een winkel. Twee boekhandelaren in de Laogestraat hebben aangifte gedaan, dat zij door een onbekende zijn op gelicht voor vulpenhouders. De politie werd Zaterdagavond door een slager van de Appelmarkt gewaarschuwd, dat zich 2 personen hadden doen insluiten in de schuur. Bij de komst der politie terstond derwaarts getogen, was 't tweetal verdwenen, volgens den slager echter met medeneming vaneen paarbaramen. Twee Langestraterszijn opgelicht door 't aanbieden van valscbe kwitanties. Procesverbaal is opgemaakt tegen een winkelier, wegens deu verkoop van tabak aan een kindeen bakker, wegens bet verrichten van nachtarbeid een verlofhouder, wegens het in voor raad hebben van sterkendrankeen bewoner van een woonwagen, omdat hij op bevel der politie de gemeente niet wilde verlaten. Twee fietsen, albier in December gestolen zijn gedeeltelijk onttakeld teruggevonden in een boscb achter Birkhoven. Een aannemersfirma deed aangifte van diefstal van 20 pak spijkers. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag is bq een horlogemaker op de Kamp ingebroken. Een 40-lal horloges zijn uit de uitstalkast ont vreemd nadat eeD ruit was uitge sneden. Het onderzoek is in vollen gang; moge de politie haar hoop verwezen lijkt zien de daders op te sporen! De verdachte van den diefstal van 20 pak spijkers is door de recherche aangehouden. Een koffiehuisbouder op de Groen markt deed aangifte, dat bij hem eeo ruit is ingedrukt door zekere vrouw H., wier man zijn inrichting bezocht. Aangehouden werd een zekere O. uit Amsterdam, die ten nadeele van 2 kledingmagazijnen alhier een aan tal colbert-costuums heeft opgelicht. De volgende uitspraken deed de arrond. rechtbank te Utrecht: E. B„ 31 jL. J. 21 j., en C. H. 27 j., allen albier die verschillende levensmiddelen e. a. artikelen uit de kazerne hadden gestolen en tegen wie 1 jaar en 6 mnd. was geëischt, wer den veroordeeld, de le en 3e bekl. tot 1 jaar, de 2e tot 9 mod. gevan genisstraf met aftrek van preventief. B. H., 30 j., alhier, opkooper van bovengen, goederen, tevens wegens heling beklaagd, boorde 't requisitoir 7 md. tegen zich eischen; hij werd veroordeeld tol 6 mnd. met aftrek der prev. gevangenisstraf. Nog werden veroordeeld M. J. 42 j., vrouw van H. H. G., alhier, wegens beleediging van den rijksveldwachter C. W. H., tot 7 d. gevangenisstraf. M. R 30 j., rangeerder alhier, we gens heling inzake tahaksdiefstal (idem 27 Jan. en 17 Febr. 1.1 tot 6 mnd. gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Voor den krijgsraad te 's Graven- bage stond terecht Chr. J. A., land- stormplichtige der genie, uit Amers foort. beschuldigd, dat hij op 6 October aldaar een rijwiel bad gestolen ten nadeele van B. L. De auditeur-militair achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 28 Febr. tot en met 6 Mrt. 1919. Geboren: Jacoba, d. van Hendrikus v. Nimwegen en Alijda Batavier Jacoba Johanna, d. van Jacob Gerrit Jan Verkuil en Johanna Schaap Trijntje, d. van Arie Slagt en Coen- rada v. Leeuwen Christina, d. van Christiaan v. Velzen en Margaretha Catharina Gossé Petrus Aloysius Jacobus, z. van Jacobus Johannes Casander en Johanna Helena Bruynen Reyerije, d. van Reyer Pnik en Fytje v. d. Brom Maria Josephine, d. van Johannes Coenraad Guikers en Mechtelina Gijsberta Maria van den Uithoorn Marie Antoinette, d. van Willem van Brussel en Jannetje Roest Hendrika, d. van Hendrik Bitter- ling en Maria v. Oven Pierre, z. van Nikolaas Eerkens en Petronella Henrard Jan Jacobus, z. van Jo hannes Voetee en Gijsbertha Melia v. Ee Hermanas, z. van Pieter Ising en Hendrika Sleking Francina, d. van Thomas v. Meeteren en Ja coba Grielis Hendrik Willem, z. van Gerrit Jan Vreeman en Everdina Heetveld Wichman, z. van Jan Ruitenbeek en Maria v. 't Hazeveld Arthur, z. van Petrus Bernardus v Damme en Maria Nobels Lam- beitus. z. van Hendrikus Marinus Pol- man en Jannetje Koene Johannes Hendrikus Jozef, z. van Hendrikus Johannes Viester en Jorina Helena Verhey Hendrik, z. van Hendrik

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2