Tftrpiengd wordende in het Militaire Hospitaal, werden in de gemeentelijke barak voor besmettelijke Ziekten, 18 patiënten verpleegd en wel: 3 rood vonk, 8 d phterie, 4 croup, 1 nekkramp en 2 typhus. Betreffende denalgemeenen toestand der Drinkwatervoorziening in deze Gemeente kan worden vermeld, dat bet leidingwater aan alle eiscben van goed drinkwater voldoet. In enkele gevallen moest worden ingegrepen in verband met klachten over ondeugdelijk drinkwater ont trokken aan een welpomp. De perceelen, welke biervoor in aanmerking kwamen, waren: Schim- melpenninckstraat 32, 34, 48, 52, 54, 56, 60, 62 en 64. De heer A. R. Veenstra hield de eerste van zijn 4 cursusavonden over de »Gemeentepolitiek«, hiertoe uitgenoodigd door de afd. Amersfoort van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. De zaal van het Logegebouw was geheel met dames gevuld toen de presidente allen welkom heette en den heer Veenstra het woord gaf. Spr. begon met er op te wijzen, dat het groote publiek betrekkelijk weinig weet van de Gemeente-politiek, wat vooral aan den wetgever te wijten is en de opvolgende re^eeringen het volk niet pasklaar hebben gemaakt voor de taak, welke thans te vervullen is. Als spr. het Gemeenterecht zal be handelen, slaat dat op de Gemeente in het algemeen, en wees met de historie aan de hand den loop der wijzigingen aan, welke successievelijk het Gemeenterecht onderging vanaf 1798 iot 1851. De Grondwet in 1848 bevatte 4 hoofdpunten en welwettige regeling,samenstelling en bevoegdheid der Gemeente; 2. de Raad erkennende als hoofd der Gemeente; 3. regeling, bestuur, buishouding door den Raad 4. verordeningen van hooger hand moeten door de Gemeente worden opgevolgd. De Gemeentewet heeft 4 hoofdbeginselen 1. Autonomie, 2. Het Kiesrecht, 3. Wettelijke afbakening van iedeis bevoegdheid; 4. Openbaarheid. De zelfstandigheid der Gemeente besturen wordt echter in de laatste 25 jaren steeds meer ondermijnd. De pressie der regeering in de laatste jaren op de Gemeenten uitgeoefend, werkt zeer belemmerend. Het woningvraagstuk wordt door de bureaucratie van bovenaf zeer gestoord, zoodat er zoowat niets gebeurd. Bot singen tusscben Den Haag en de Ge meenten zijn op die wijs onvermijdelijk Men onderscheidt een Staats-, Pro vinciale- en Gem jentemacht, maar de overgangen zijn in de practijk niet aan te geven; wel is de laagste macht ondergeschikt aan de hoogere. In de practijk is de Gemeente vrij m alle zaken, zoolang zij zich niet stoort aan een hoogere macht. Getuige de verordeningen op fietsen enz. totdat de Rijwiel- en Motorwet door den Staat werd afgegeven. De Gemeeotewet behelst: a. samen stelling en inrichting; b. bevoegdheid. Diieorganen besturen de Gemeeoie; de Raad, Burgemeester en Wethouders en de Burgemeester alleen. Het hoofdcollege is de Raad. ge kozen door de kiezers, volgens de kiezerslijsten daartoe bevoegd. De Raad heeft alle bevoegdheid, welke niet speciaal aan Burgemeester en Wethouders of Burgemeester is op gedragen. De Raad kan echter veel aan Burge- meester en Wethouders overlaten De verdeeling der Gemeente in wijken en de nummering der huizen moet door den Raad geschieden, maar men weet wel, dat deze regeling gerust aan Burgemeester en Wethouders kan worden gelaten. De taak van Burgemeester en Wet houders, belast met het Dag. Bestuur, is omschreven n.l. uitvoering van wat de Raad wenscbt. Het college van Burgemeester en Wethouders komt uit den Raad voort, ambtshalve is de Buigemeester toegevoegd. Zonder collegeverband heeft een Wethouder geen enkele bevoegdheid, dit geldt ook voor de Raadsleden Burgemeester en Wethoudeis zijn nooit individueel, maar steeds als college verantwoording schuldig aan den Raad. De Burgemeester, voorzitter van den Raad, is leider in de raadsvergaderin gen en tevens hoofd der politie. Nog ziju 2 hoof (ambtenaren te noemen: de SeCietaris en de Out- vangei De O i anger is belast met de ont vangsten en uitgaven uer Gemeente. De Secretaris is Burgemeester en Wet houders, den Burgemeester en den Raad behulpzaam. In de practijk heeft men de plaatse lijke instructies voor beide ambtenaren. Men verzoekt ons de aandacht onzer lezers te vestigen op de aan staande Zelfverloocbeuingsweek van het Leger des Heils, die op Zaterdag 29 Maart begint. Het doel van deze jaarlijkscbe poging is gelden voor de uitbreiding van den Leger des Heils-arbeid, en om hulp te verleeuen aan armen en behoeftigen. Voor dit doel ontzeggen de Officieren en de Leden van bet Leger des Heils zich het een of ander, wat zij anders zouden gebruiken; in vele gevallen zelfs artikelen van dagelijksche levens behoefte. De opbrengst van dit bijzondere fonds heeft tweeërlei doel: de belfi wordt besteed voor den arbeid van het Leger des Heils in Nederland, en de andere helft voor den zendings- arbeid van het Leger, welke thans groote afmetingen heeft verkregen. De volgende cijfers, die betrekking hebben op den hier te lande verrich ten arbeid in 't afgeloopen jaar, zullen door hen, die met 't Leger sympathi- seeren, met belangstelling gelezen worden Evangelisatie-arbeid. Aantal samenkomsten gehouden 29.826 (openluchtmeetings niet meegerekend) Totaal aantal tegenwoordig 1.537 921 Huisbezoek. Aantal gezinnen bezocht 51.752 Maatschappelijk werk. Totaal aantal slaapplaatsen verstrekt 387.538 Totaal aantal maaltijden ver strekt 1.924.522 Aantal mannen opgenomen in Maatschappelijke inrichtingen 4818 Aantal vrouwen opgenomen in de verschillende inrichtingen 317 Aantal kinderen opgenomen in de verschillende inrichtingen 410 Reclasseeringswetk. Aantal gevangenen bezocht 4.895 Hulp verleend bij ontslag aan 256 Aan vast werk geholpen 45 In inrichtingen opgenomen 112 Het Leger des Heils verricht zen- dingsarbeid in de volgende landen en kolouiën: China, Java, Sumatra, Cele bes, Britscb-Indië, Ceylon. Japan Korea, Zuid-Afrika en West Iridië. Giften om het Leger in deze poging te steunen, kunnen worden gezonden aan den Hoofdleider van bet L. d. H. in Nederland Kommandant William H. Howard, Prins Hendrikkade 49-51, Amsterdam of aan een der plaatselijke afdeelingeo, met vermelding: »Voor het Zelfverloocheningsfonds." Zondag werd op 't schietterrein achter de cavallerie-kazerne de eerste ronde van den schietwedstrijd der Burgeiwacht gehouden: Er werd geschoten, staande uit de vrije band. a. karabijn, schijf Loosduinen 50 M. max. 50 punten. b. karabijn, schijf Loosduinen 100 M. max. 50 punten. c. revolver, schijf Loosduinen 20 M. max. 50 punten. Totaal maximum 160 punten. Uitslag: 1. H. W. Stenferi, totaal 132 punten; 2. Wachtmeester Van Tilburg, tot 125 p.; 3 luit. Golen- brander, 120 p.; 6. mr. A. van Traa, 119 punten. Hoogste serie karabiju 50 M., R. van Eimeren 49 p.; hoogste serie karabijn 100 M., H. W. Steufert 41 p.; hoogste sene revolver 20 M., Mr. van Traa 52 p. Zondag 23 Maart zal de tweede ronde worden gehouden. De heer H. H. van der Zoo de Jong, van hier, is met ingang van 16 Maart benoemd tot conservator bij 't pathologisch laboratorium in 't zie kenbuis der Rijks-Universiteit te Groningen. Bij 't alhier gehouden examen in de Stenografie vanwege den Ned. Sten. Bond »I Pitman" werd't diplo ma A behaald door de dames: L. Hiensch A Mak, J. Molenaar, K. Ruys en S. W. Zwart; het diploma B (kantoorstenografie) door de dames A. Alberts en C. G. M. Steenbeek, allen leerlingen der Pitman-school in de Muurhuizen. Te Utrecht slaagden voor 't exa men nuttige handwerken de dames: G. J. Boode en P. J. M Bos, van hier Het Amersf. Dagblad schrijft: Zijn wij wel ingelicht dan is de Vrtjz. Dem. raadsfractie voornemens in de eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad een principieele uit spraak van den Raad uit te lokken over hare reeds eenige maanden ge leden ingediende motie betreffende de spoedige invoering van den 8-urigen werkdag. De beer A van Kalken, de nestor onzer raadsleden, heeft, naar »De Eembode» meldt, officieel bericht, dat hij geen hernieuwing van zijn mandaat wenscht. Voor den nieuwen cursus op de Ambachtsschool zijn 74 leerlingen toegelaten, en wol 31 voor't smeden- bankwerken, 20 voor 't timmeren, 15 voor electrotecbnisch barikwerken, 5 voor meubelen en 3 voor schilderen. Afgewezen moesten worden 23 leerlingen, door onvoldoend toelatings examen of jeugdigen leeftijd. Naar wordt meegedeeld, zullen B. en W. in de eerstvolgende ver gadering (waarschijnlijk 25 Maart a s een voorste) indienen in zake dén toeslag op' 'de' salarissen van 't ge meente-personeel, in overeenstemming met bet voorstel-Nijnatten, indertijd ingediend. In de Maandagavond gehouden vergadering van het Nutsdepartement is besloten 't voorstel van B. en W. om de Fröbelschool aan de gemeente te verkoopen, aan te nemen. Tot commissarissen der Nutsspaar- bank werden herbenoemd de beeren P. A. J. Blom, Baron Van Harden- broek van Ammerstol en C. J. F. Prins. De plannen van den Tramweg Ede—Soest via Amersfoort zijn zoo goed als gereed, wordt uit Ede aan de »Barneveldsche Courant» bericht. Voor Ederveen en Gelderse!) Vee- nendaal zou 't spoedig tot stand komen dezer tramverbinding van groot be lang zijn. Kapitein W. van Ingen Schouten, van 't 8e reg. infanterie, is van deta cheering te: Amersfoort naar Arnhem teruggekeerd. Onder de gemeente Hoogland is in de Eem gevonden 't lijk van den schoorsteenveger A. M., die sedert 3 weken alhier werd vermist. Men brengt dit in verband met de dood zijner.zuster, die door de politie dood in buis werd gevonden en meent dan, dal M., om aan 't gerechtelijk onderzoek te ontkomen, tot de wan hoopsdaad is gekomen zich door ver drinken van 't leven te berooveri. Het uiteinde van broer en zuster M. zal nu wel voor altijd een raadsel blijven. Het lijk van deri schoorsteenveger is naar Hoogland overgebracht en verkeerde reeds in verregaanden staat van ontbinding. Tot leden der commissie, belast met het afnemen van de eindexamens aan leerlingen der hoogere buiger- scholen met vijfjarigen cursus in de provincie Utrecht zijn benoemd de heeren: Dr G. van Rij directeur der rijks hoogere burgerschool alhier, voor zitter; I. M. J. Hoog, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, onder-voorzitter. Tot leden de beeren: A. M. Kerk- kamp, dr. H. M. Plas, dr. P. K. Dros- saart Lulofs, dr. E J Beumer, T. P. de Jongt), B. D Best, H Sparnaay en J. M. Thiel, leeraien aan de rijks hoogere burgerschool alhier, F. de Monnik, A. H. A. van Riel, A. W. Boerman, G. Verschuur, C. L. v. d. Giaaf, J. Gombert, P. H Bokelman, dr. J. A. Vreeswijk, K. W. M. Wirtz dr. E. E Mogendorff en J. de Josselin de Jong, allfeti te Utrecht; J. Kofman en J. H. v. :d. Bosch te Goudadr. G. v. Beek te Oud-Beijerlanddr. J. M Hiebendaal te den Haag; dr. S. Birnie te Rotterdam J. Keuning te Schiedam; J. Cb. Deuss en H. Vos te den Haag; J. H. H. Witte te Katwijk a. d. Rijn en mevr. C. W. Kunst te Bussum. Bij de gehouden aanbesteding van den bouw van een ontsmettings- inricnting op bet terrein van den Gemeentelijken Ontsmettiugsdienst werden 15 biljetten ingeleverd Hoogste inschrijver was J. A Dros ten, te Amsterdam voor f 5I5UÜ, laagste C. J. Kuntz, alhier voor f22755 Het weik werd aan den laagsten in schrijver gegund. Het schilderwerk werd daarna aan besteed: Hoogste was P. van 't Hof, alhier, voor f1300 laagste N W. Timmermans voor f893 In de laatste dagen krijgt de politie talrijke klachten omtrent de baldadigheid der straatjeugd. U.a. is ei geschoten en heeft men met steenen gegooid op een voorbij rijdenden trein, verder heeft men een spiegelruit bij «en bewoner van de Muurhuizen stuk geschoten, terwijl overal vuurtjes worden gestookt op en langs den openbaren weg. Het publiek moest in dezen eens flink optreden en den knapen op doortastende wijze doen gevoelen voor de orde te willen waken. Proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet, wegens verrichting van nachtarbeid en wegéns verontieiniging van den openbaren weg. Aangifte werd gedaan van diefstal van een emmer, en bezem en een partij bout, achter een woning, en door een banketbakker, dat een onbe kendejuffer hem beeft opgelicht voor een bestelling koekjes en chocolade. Uit een tuin zijn 10 a 12 rozen struiken ontvreemd. Vijf jeugdige personen zijn aange houden, die uit verschillende gf stichten waren Ontvlucht. De recheiche hield iemand aan, die hier als koloniaal rondliep. Daar bij zich niet voldoende kon legitimeeren, is hij aan de militaire politie overge geven. Uit een bergplaats van petroleum in de Valkestraat is een hoeveelheid petroleum en een bedrag van f 170. ontvreemd. Het kantongerecht alhier ver oordeelde: J. Sch. en C D. te Leusden, wegens straatschenderij, resp. tot f 10 of 10 d. en f 6 of 6 d. Y. D. W., J. L en F. L. alhier, wegens in dronkenschap de openbare orde verstoren, elk tot f 6 of 6 d. G. K. en J. de H. alhier, H. M. te Baarn, M. D. te Scherpenzeel, elk tot f 5 of 5 d., wegens openb. dronken schap. J. v. d. R. Hoevelaken, M. v, K. aldaar, H. v. 8. Nijkerk, B. v. E. Barneveld, H. v. V. Woudenberg en D. O en W. v. L. te Scherpenzeel, wegens loopen op verboden terrein, resp. tot f 8 of 8 d., f 5 of 5 d., 1 5 of 5 d., f 10 of 10 d., f 15 of 30 d., f 15 of 30 d. M. van 't L. te Hilversum, wegens overtreding der jachtwet tot f 15 ol 15 d., verbeurd verkl. buidels. H. v. d. K. te Nijkerk, wegens mollen vervoeren, tot f 5 of 5 d. verb veikl. mollen. H. H G. alhier, wegens overtr. der drankwet, tot f 50 of 25 d. m. ver beurd verkl. flesscben en glazen. A. v. d. B., C. v d. L., E. M. en J. M. B. allen alhier, wegens leer plichtwet-Overtreding. resp. tot f 5 of 5 d„ f 5 of 5 d f 8 of 8 d. en f 8 of 8 d. H W. te Baarn, en L. v. D. te Hoogland, wegens slachten van een rund, resp. tot f60 of 20 d. en f 100 of 30 d met vei benrd-verklaring van 't vleesch. G. K. alhier, wegens sigaretten ver koopen aan kinderen beneden 16 j., tot f 5 of 5 d. Th. v. L. alhier, wegens rijden ovei brug, waar zulks verboden is, tot f 3 of 3 d. P M. en A. v. D. te Hoogland, en H. L. te Spakenburg, wegens ondeug delijke melk afleveren te Baarn, resp. tot f 4 of 2 d f 3 of 2 d. en f20 of 10 d. Jhr. M. v. A v. W. Baain, le te Baain op daarvoor verboden brug rijden tot f2 of 2 d. 2e wegens Y ruet op bevel der politie stilhouden tot f5 of 5 d Allen, die Donderdagavond naar Armcitia waren opgetrokken, hebben volop kunnen genieten \an ware tooneelkurist. Zooals Eduard Verkade de hoofdrol vertolkte, is alleen le rang artiesten gegeven. Ook de andere speleis hebben wel hun roem gehandhaafd. De Hooge Raad heeft in het proces tusschen de Gemeente Amersfoort en de Utrechtsche Waterleiding-Maatschappij, laatst genoemde in het ongelijk gesteld, haar haren eisch ontzegd en ver oordeeld in de kosten. Agenda van de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort 'op Dinsdag 25 Maart 1919, des namiddags 2'/i uur. I. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de school voor Voortgezet Lager Onderwijs. 3. Benoeming van een lid van hel Bur gerlijk Armbestuur, ter vervulling in de vacature, ontstaan wegens bedanken van den heer C. Tuithof. jncj 4. Benoeming van leden en plaalsvel'sO vangende leden van het Centraal Slemn We bureau en de drie Hoofdstembureaux voel de a.s. periodieke verkiezing van leden val den Raad. jBvai 5. B-moeming van leden der stembureau|«di< voor de verkiezing van leden der Proviifvan ciale Slalen in den kieskring II der prqalbe vincie Utrechl. 6. Advies van Burgemeester en Wethoir var ders op hel adres van Gebr. v. d. HotJjjjeij en Gebr. Cirkel, sleepers alhier, om i- van aanmerking te mogen komen voor wetwfge der gemeente. ,n a 7. Voorstel van Burgemeester en Wefjj houders tot verhooging yan de verleend credielen voor den aanleg van den Ouq Utrechtscheweg, le en 2e gedeelte, m;r c f 1200, ten bate van het Grondbedrijf 8. Voorstel van Burgemeester en Weti houders tot het verleenen van credieltjd Q ten laste van hel Grondbedrijf voor dto]jn aanleg van wegen rondom de nieuï®j[ Hoogere Burgerschool en voor den aanleun 1 van een stratenplan over de Industrijetoii terreinen. j gj s 9. Voorstel van Burgemeester en WtVan I houders lot splitsing van het Bureau voigTii Maatschappelijk Werk en het doen ove:ig|._ brengen van de afdeeling. Maatschappelijk Werk bij de Secretarie. El 10. Voorstel van Burgemeester en We^ houders lot het verleenen van een eerv ontslag aan Dr. A. Smit als leeraar in ci| oude talen aan het Gymnasium. 11. Afwijzend advies van Burgemeesti en Wethouders op hel adres van Mei P. G. H. Beijer, tijdelijk onderwijzeres i: de nuttige handwerken aan school houdende verzoek haar lijdelijke benoeminj door een definitieve te vervangen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wel houders tot toetreding der Gemeente ai lid van het Nationaal Congres voor Val onderwijs. 13. Voorstel van Burgemeester en Wei houders om aan H. M. de Koningin wedei om vrijstelling lot oprichting van een Bui gerdagschool te verzoeken. 14. Voorstel van Burgemeester en Wei houders tot verhooging van het, voor he in artikel 32c der Woningwet omschreve doel, beschikbaar gestelde van f 165000,- tot f215000. 15. Afwijzend advies van Burgemeeste en Wethouders op het verzoek van d stichting „St. Ansfridus" om een voorscho ingevolge de Woningwet van f 842.000. 16. Voorstel van Burgemeester en We houders tot het toekennen van een uilkee ring aan allen, die op 1 April 1919 i dienst van de gemeente zullen zijn 17. Afwijzend advies van Burgemeeste en Wethouders op het adres van het stuur der Geitenfokvereeniging te Amer: foort, houdende verzoek om loekennini van een subsidie. 18. Voorstel van Burgemeester en Wel] houders tot het verleenen van een bijdragl groot f 500, fn de restauratie van den onderj gevel van hel perceel Lieve Vrouwestraa| hoek Lieve Vrouwe Kerkhof. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hen te machtigen met di boekdrukkers in deze gemeente, voor zoo] ver deze zijn georganiseerd in den N. van Boekdrukkerijen, de R.-K. Vereeniginj van Ned. Drukkerspatroons en den Boni van Christelijke Drukkerspatroons een con tract voor de levering van drukwerk af li sluiten. 20. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het adres vai J. C. A. Havinga, leeraar aan de Rijks- Hoogere Burgerschool alhier, om de vooi de leeraren van het Gymnasium ingevoerdi salarisregeling ook toepasselijk teverklare: voor de leeraren die verbonden zijn ge weest aan de voormalige Gemeentelijke] Hoogere Burgerschool, over het tijdvak] van 1 januari 19171 September 1918. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van het perceel Lange gracht no. 21 en 21a in het belang der| Volkshuisvesting. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van de perceeleti| Walikerstraat 10—12—14 en 16 in het be lang der Volkshuisvesting. 23. Voorstel van Burgemeester en Wel-! houders tot aankoop der perceelen Achter] de Kamp 2, 4 en 6, Sectie E, nos. 1476 en 2213, in het belang der Volkshuisvesting^8® 24. Voorstel van Burgemeester en Wet-' houders tot verhuur van. een terrein op] Berg-Zuid aan H. Polak. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet-] houders tot verhuur van een perceeltje grond] aan de Weijerstraal, hoek Asch van Wijck- straat aan W. H. van Amerongen. 26. Voorstel van Burgemeester en Web| houders tot verhuur van het perceel Kamper: binnenpoort no. 2 aan G. S. Groolkt alhier. 27. Voorstel van Burgemeester en Wet-™"- houders om hen te machtigen den Staat der Nederlanden le vrijwaren tegen evern tueele schade, voortvloeiende uit de op het voor de Rijks Hoogere Burgerschool be stemde terrein, rustende servituten. 28. Voorstel van Burgemeester en Wet: houders tot ruiling van grond aan de Batchman Wuijtierslaan met Mevr. de Wed: A. G. RoessinghTen Cate. 29. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het instellen van een rechts geding tot huisontruiming tegen G. Kiers. 30. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het rooien van boomen en ander hout op het voormalige buitengoed .,Berg en Dal", „Ma-Ret,raite" en andere plaatsen. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet-, houders tot overneming van het blijvend onderhoud van het graf op de Algemeene begraafplaats in het plantsoen, Afd. B no. 341, voor rekening der gemeente, tegen e P'jije

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2