NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecbt. De Statenverkiezing. Aan onze Lezeressen. Gemeenteraad. No. 13. Zaterdag 29 Maart 1919. 48e jaargang. VBBSCHIJflT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per poat door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonu. 60. AU V EBT ENTlftN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nu het voorjaar aanbreekt en de dames weer moeten gaan zorgen voor aardige nieuwe toiletjes voor zich zelf of de kinderen, vestigen wij er de aandacht op, hoe wij in alles met onze abonné's meelevend, ook die telkens terugkeerende zorg onzer lezeressen voor smaakvolle kleeding, niet maar zoo onopgemerkt aan ons laten voorbij gaan, doch haar gaarne ook daarin onze hulp en voorlichting geven. Wij hebben daartoe bij onze admi nistratie tegen goedkoopen prijs (95 cents per 3 maanden, f 1.05 per post) verkrijgbaar gesteld HET NIEUWE MODEBLAD. Dit modetijdschrift is ongetwijfeld het beste, dat in ons land verschijnt, het bevat het grootste aantal modellen voor Dames- en Kinderkleeding, nuttige en fraaie handwerken, onderkleeding enz., wordt practisch geredigeerd, heeft een gratis knippatronenblad, en stelt van alle modellen geknipte pa tronen ver krijgbaar. Wie zich op Het Nieuwe Modeblad abonneert blijft op de hoogte van de nieuwste mode en kan gemakkelijk zijn kleeding zelf vervaardigen. Wij kunnen dan ook onze dames lezeressen niet genoeg aanraden zich op dit zo.» uitstekende Modetijdschrift, hetwelk tweemaal per maand verschijnt, te abonneeren. Men richte zich tot de administratie van ons blad, alwaar ook op aanvraag gratis proefnummer verkrijgbaar is. DE UITGEVERS. De belangstelling voor de ver kiezing van leden der Provinciale Staten is nog uitermate gering Be halve aan de berichtjes uit de ver schillende plaatsen wie door de diverse partijen candidaat zijn ge steld bemerkt men vrijwel niet dat een verkiezing aanstaande is, geheel in tegenstelling met de Kamerver kiezing in 1918 toen reeds weken en weken tevoren het kiezerskorps werd voorgelicht door redevoeringen en strooibiljetten. Toén een vloed van woorden en papier die over de kiezers werd uitgestort, nü doodsche stilte alom. Zal dit zoo blijven, Of zal als nog in de korte spanne tijds die ons van de verkiezing scheidt de actie loskomen? Naar het zich laat aan zien zal dit laatste ditmaal niet hel geval zijn en zal de komende Staten verkiezing zich zonder veel rumoer voltrekken. Wat daarvan toch de oorzaak mag zijn? Zooals wij het in zien moet daarvoor wel in de eerste plaats als oorzaak worden aange wezen de groote gebeurtenissen die rondom ons in het Buitenland plaats grijpen. De onzekerheid wanneer en op welken grondslag de vrede tus- schen de Centrale- en Entente- mogendheden zal worden gesloten, de vraag welke gevolgen op oecono- misch gebied voor ons land van die vrede te wachten zijn, houdt onze aandacht gespannen en leidt ons af van het oogenschijnlijk minder ge wichtig gebeuren in het Binnenland. Ook de ontwikkeling op politiek ge bied in Rusland, Oostenrijk-Hongarije en Duitschland, in welke landen de maatschappelijke ontwrichting steeds grooter afmeting aanneemt, vraagt onze aandacht en neemt een zoo danig deel van onze belangstelling in beslag, dat te weinig voor het eigen land overblijft. Hoewel het be grijpelijk is dat door deze oorzaken de belangstelling voor de binnen- landsche politiek verflauwd is, is dit toch in hooge mate te betreuren. Juist het tegenovergestelde moest het geval zijn! Wat wij om ons heen zien gebeuren moest ons een waar schuwing zijn, een aansporing tevens om met heel ons kunneD te trachten de krachten die daar de chaos schiepen verre van ons land te houden. Wan neer het huis van onzen buurman brandt, gaan wij dan rustig staan kijken hoever de brand wel om zich heen zal grijpen, of nemen wij maat regelen om het overslaan van den brand naar ons eigen huis te voor komen? Ons dunkt de vraag stellen, is tevens haar beantwoorden. Maar toch, op politiek gebied doen wij wat wij als particulier een dwaas heid zouden vinden Wij zien rustig toe hoe de politieke brand bij onze buren steeds grooter afmeting aan neemt, wij zien dien brand steeds nader tot onze grenzen komen, doch verzuimen om tbans, nu het nog tijd is, het overslaan naar ons eigen land te voorkomenZiet men dat in, dan ligt het vo»r de hand dat geen ver kiezingvoor eenig deel van ons Lands bestuur door ons als van minder belang mag worden beschouwd. Im mers door te zorgen dat in onze Staats-, Provinciale- en Gemeente besturen menschen gekozen worden die een open oog hebben voor de eischen van den nieuweren tijd, men schen die doelbewust aansturen op de behartiging van aller belangen, op een wegnemen van alles wat inderdaad als sociale misstand kan worden gebrandmerkt, kan veel brand stof worden weggenomen. En onder dit licht bezien eischen ook de aan staande verkiezingen der Provinciale Staten onze volle belangstelling. Ver geten mag toch niet worden dat, behalve het besturen der Provincie, de Provinciale Staten tot taak hebben het verkiezen van de leden van de Eerste Kamer, waardoor zij een groo- ten invloed op het Staatsbestuur kun nen oefenen. Nu mag men denken over het al of niet wenschelijke van het doen voortbestaan van de Eerste Kamer zooals men wil, zoolang wij een Eer ste Kamer hebben dient gezorgd dat ook deze is samengesteld uit mannen zooals hoven omschreven. En dat is slechts mogelijk zoolang de samen stelling der Provinciale Staten de verkiezing van geschikte leden van de Eerste Kamer waarborgt. Om nu te weten of men den juisten man zal kiezen, dient in de allereerste plaats de vraag gesteld Hoe staat de partij, vertegenwoordigd door den Candidaat dien men op het oog heeft, tegen het in deze dagen allesbeheerschende vraagstuk der re volutie? Deze vraag is na de gebeur tenissen van November 1918 van zóó overwegend belang, dat een onomwon den antwoord daarop van de verschil lende partijen niet alleen kan worden verwacht, maar moet worden geëischt. Wanneer op deze vraag geen ant woord wordt verkregen dat elke twij- 1 fel uitsluit, dan eischt 's lands belang dat zoodanige partij geen steun vindt bij die kiezers, die vóór alles ver langen het voortbestaan van de maat schappelijke orde zooals die tot nu toe bestond. Hoe is nu het stand punt der verschillende partijen te dien opzichte? Wij hopen in een volgend artikel daarover het een en ander te zeggen. Onder voorzitterschap van Mr. J. C. Oraaf van Randwijck, burgemeester, had Dinsdag 25 Maart een openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort plaats, welke des namiddags te 2'/i ure aanving, en door alle vroede vaderen werd bijgewoond. Nadat de notulen der beide vorige ver gaderingen waren goedgekeurd kwamen aan de orde de ingekomen stukken: Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Utrecht dd. 3 Maart j.l., waarbij de beslissing op hel Raadsbesluit van 28 Jan. tot onderhandsche verhuring van een per ceel bouwland aan het Monnikenpad wordt verdaagd.Voor kennisgevingaangenomen. Idem, idem van denzelfden datum, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Jan., strekkende om van.de Vereeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen, gevestigd alhier, aan te koopen onderafstand- doening van het erfpachtsrecht de perceelen aan de Eemstraat op erfpachtsgrond, Sectie D No. 2646 tot en met 2671 en 2992 voor /21.000.—. Als voren. Idem, idem, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Jan. sjrekkende om van E. de Greef alhier aan te koopen de perceelen aan den Soesterweg Sectie D Nos. 2134, 2133, 1027, 1028, 1029, 1031 en 1032 voor ƒ6500.Als voren. Schrijven dd. 10 Maart van Ged. Staten waarbij wordt toegezonden een uittreksel uit het Kon. Besluit van 22 Februari houdende goedkeuring der Verordening op de heffing van een belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. Als voren. Afschrift van het besluit van Ged. Staten van 10 Maart waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 3 Dec. 1918 tot aankoop van diverse perceelen gelegen aan de Hoog straat, Noordstraat, Eemstraat, Kleine Koppel en op Berg en Dal. Als voren. Idem, idem, dd. 24 Febr., waarbij worden goedgekeurd een drietal Raadsbesluiten van 17 December 1918 tot wijziging van de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1918. Als voren. Idem, idem, dd. 24 Febr., waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Jan. tot aankoop van H. Niezen en Anne Buiten- bos, beiden alhier, van eenige perceelen aan de Teut en Walikersteeg. Als voren. Schrijven ingekomen 4 Maart van het Hoofdbestuur van den Onafhankelijken Bond van Patroons in de Grafische vakken houdende verzoek het voorstel van B. en W. van 17 Febr. inzake levering van druk werk, waardoor de heer Eijmann als lid van den Onafhankelijken Bond van de leveran tie zou worden uitgesloten, niet te aan vaarden, doch dit te willen wijzigen in dien zin, dat de heer Eijmann ook in staal wordt gesteld aan de Gemeente te leveren. Te behandelen bij punt 19 der agenda. Schrijven dd. 21 Febr. met memorie van 1 toelichting van besturen van verschillende organisaties, houdende verzoek maatregelen te neinen, dat bij hel uitvoeren van open bare werken, hetzij in eigen beheer of bij aanbesteding de volgende regelingen zullen gelden lo. dat niet langer wordt gewerkt dan 8 uren per etmaal; 2o. dat des Zaterdags de werkdag ein digt om 12 uur 's middags; 3o. dat voor elke vakgroep een zoodanige loonstandaard worde bepaald, dat bij een 45-urige werkweek geen lager inkomen wordt verkregen dan de betrokken arbei ders in het particuliere bedrijf verdienen, indien daarvoor nog een langere werkweek dan 45 uur bestaat. ln handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Schrijven ingekomen 24 Febr. van D. Juffer, rijwielhandelaar, alhier, houdende verzoek hem tegemoet te willen komen in de schade, welke hij geleden heeft, door dal hij het contract inzake het leveren en onderhouden van rijwielen voor de Ge meente niet heeft kunnen nakomen. Dit stuk wordt, als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. Schrijven dd. 27 Febr. van J. C. van der Lecq, houdende verzoek hem met in gang van 1 Juni a.s. eervol ontslag Ie ver- leenen ais tijdelijk leeraar aan de Middel bare Handelsdagschool en als leeraar aan den Gemeentelijken cursus voor de hoofd- acte. In handen van B. en W. gesteld ter fine van dvies. Schrijven dd. 27 Febr. van hei bestuur der Amersfoorische Muziekvereeniging ^Harmonie" houdende verzoek de gemeen telijke subsidie ad f 100.te willen ver- hoogen lol f 200.— per jaar. Dit stuk wordt, als zijnde ongezegeld, ter zijde ge legd. Schrijven dd. 1 Maart van het bestuur der Afdeeling Amersfoort der Mij. tot Bev. der Toonkunst, waarbij verslag wordt uit gebracht over den toestand der afd. over het jaar 1918. Voor kennisgeving aan genomen. Schrijven dd. 14 Maart van het Bestuur der Kanaalvereeniging „De Geldersche Vallei", houdende dankbetuiging voor de belangrijke bijdrage groot f 3000.— aan de Vereeniging toegekend bij Raadsbesluit van 3 Dec. 1918. Als voren. Schrijven dd. 18 Maart van K.W. Berends, houdende verzoek hem ontslag te willen verleenen als onderwijzer aan de O. L. School D met ingang van 3 Maart 1919. B. en W. stellen voor hel ontslag te verleenen met ingang van genoemden datum. Conform besloten. Schrijven dd. 18 Maart van K. W. Berends houdende bericht, dat hij zijne benoeming als onderwijzer aan school C met ingang van 3 Maart aanvaardt. Voor kennis geving aangenomen. Schrijven dd. 18 Maarl van het bestuur van het Sint Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis, waarbij verslag wordt uitgebracht over het jaar 1918. Als voren. Missive dd. 21 Maart van B. en W., waarbij machtiging wordt gevraagd het bij gevoegde ontwerp-schrijven gericht aan Zijne Excellentie den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen inzake bezoldiging van het onderwijzend personeel te verzenden. De Wethouder van Onderwijs wijst erop dat juist een dag te voren een advies is in gekomen van de afd. van den Bond van Ned. Onderwijzers, houdende verzoek het schrijven aan den Minister van Onder wijs enz. aan te vullen en zoo te wijzigen, dat de classificatie vervalt, en de gemeente raad de bevoegdheid krijgt uit de gemeente kas de wettelijke jaarwedden te verhoogen. B. en W. wenschen aan deze vraag tot aanvulling gevolg te geven, wetende dat de Minister geen bewonderaar is van de huidige regeling. Missive dd. 20 Maarl van B. en W., I waarbij wordt voorgesteld te besluiten tol opheffing van de gas- en eleclricileits- J rantsoeneering met ingang van I April i 1919 en lot vaststelling van hel bijgevoegd ontwerp-besluit tol wijziging der verorde ning op het gas- en electricileitsverbruik. De heer Stadig, getroffen door de groote cijfers in 't stuk genoemd, verbaast zich dat niet tot prijsverlaging is overgegaan. Wethouder Veis Heijn antwoordt, dal er geen verschil bestaat, maar dat alleen weer olie voor de gasfabrieken is beschikbaar gesteld. Hierdoor is men wel in slaat beter gas te leveren, maar het heeft geen invloed op den kostenden prijs van 't gas. Z. h. st. goedgekeurd. Afschrift van het besluit van Ged. St. dd. 17 Maart, waarbij het Raadsbesluit van 25 Febr. tot onderhandsche verhuring van een huis aan de Kamperbinnenpoort No. 2 aan G. J. van Lent wordt goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Idem, idem, idem, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 25 Feb. tot onderhandsche verhuring van een terreintje gelegen achter perceel No. 50 van de Barchman Wuytierslaan aan A. J. D. de Winter. Alsvoreti. Idem, idem, dd. 3 Maarl, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 28 Jan. tot onderhandsche verhuring van een boerenwoning met bouwland. 15 woningen en een perceel tuingrond, gelegen ten Zuiden van de Barchman Wuytierslaan. Als voren. Idem, idem, idem, met goedgekeurd Raadsbesluil van 28 Jan. tot onderhandsche verhuring van grond aan J. de Gooyer, C. Versteeg en H. van Diermen. Als voren. idem, idem, dd. 17 Maarl, waarbij met goedgekeurd Raadsbesluit van 28 Jan. tot aankoop van de Wed. en erven Boudewijn Heilygers alhier van div. perceelen aan het Monnikenpad, benevens een perceel bouw land en bouwterrein aan genoemd pad. Als voren. Idem, idem, idem, mei goedgekeurd Raadsbesluit van 25 Febr. strekkende om met intrekking van zijn besluit van 20 December 1918: I over Ie gaan lot het bouwen van 304 arbeiderswoningen en S winkelhuizen en lot het aanleggen van straten, rioleering en beplanting op de bij het besluit behoorende teekening vermelde terreinen; II voor de uilvoering dezer plannen een crediet te verleenen van f 1.944.196 337» lil Ier bestrijding van de kosten van uitvoering dezer plannen verschillende voor schotten uit 's Rijks kas te vragen en te aanvaarden, alsmede buitengewone bijdragen in de betaling van de voor bedoelde voor schotten verschuldigde annuïteiten. Als voren. Idem, idem, idem, met goedgekeurd Raadsbesluit van 28 Jan. tot aankoop van A. C. van Buuren alhier van diverse per ceelen aan Coninkstraat, benevens het perceel Hellestraat No. 67. Alsvoren.' Idem, idem, idem, met goedgekeurd Raadsbesluit van 25 Febr. tot kostelooze overneming van een sloep, gelegen voor een huis aan de Bloemendalschestraal en van eenige stoppen, gelegen voor perceelen Nos. 50, 56, 52 en 54 aan den Uirechtsche- weg. Alsvoren. Idem, idem, idem, mei goedgekeurd Raadsbesluit van 25 Febr. lot onderhand sche verhuring van een huis, gelegen aan de Kleine Koppel No. 2 uiterlijk tot I Aug. 1919 aan G. Dekker, alhier. Alsvoren. Idem, idem, dd. 17 Maart, waarbij wordt besloten om met handhaving van het Raads besluit van 8 October 1918, waarbij afwij zend werd beschikt op hel verzoek van Mej. de Wed. Chr. Lensing, geb. Boersen, alhier, om ontheffing van de verplichting tot het betalen van rioolbelasting voor de perceelen, gelegen aan den Hooglandschen weg Nos. 14 tot en met 24, het daartegen door appellante ingestelde beroep onge grond te verklaren. Als voren. Idem, idem, idem, waarbij wordl goed-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1