AMERSFOORT. Plaatselijk Nieuws. BOEKENTAFEL. Advertentiën. Brandsloffencummissie iëlpspa zijn wéder overal verkrijgl B. SCHOOLEMAN ,DE BIJENKORF" datum met een gelijk percentage te verminderen. Daar het de bedoeling is een uit- keering voor levensonderhoud in be. ginsel slechts te verleenen aan ben, die daaraan behoefte bebben, schijnt bet gewenscbt, elk geval op zichzelf te beoordeelen en wordt het bezwaar lijk geacht een omschrijving te geven van de gevallen, waarin, tot toeken ning eener zoodanige uitkeering kan worden overgegaan. De juistheid der meening, dat de commissie van voorlichting bij de behandeling van bezwaarschriften niet alle den noodigen spoed betrachten, wordt vooralsnog betwijfeld. De ach terstand, die bij de commissies van Zuid-Holland en Groningen een tijd lang bestaan heeft, doch thans weer veidwenen is, vond zijn oorzaak in ziekte van leden en personen dier commissies. Tramverbindingen. Zaterdag vergaderde te Amersfoort bet comité voor de tramverbinding (electrisch) Ede—AmersfoortSoest. Algemeen was bet gevoelen, dat nu de tijdsomstandigheden bezig zijn zich te wijzigen, de voorbereidende werk zaamheden verder met kracht ter hand moeten worden genomen. Ge tracht zal worden allereerst overeen stemming te kiijgen met de Spoor wegdirecties, omtrent bet tracé van de baan, om daarna zich de steun te verzekeren van de gemeenten, het Rijk en de provincies. Eerlang zullen circulaires aan ge noemde lichamen worden verzonden, maar het comité rekent er op, dat nu reeds in de gemeenten propaganda voor het doel zal worden gemaakt. De streek, die bij de totstandkoming van de lijn het allereerst en het allermeest belang beeft, zal moeten toonen dit ook te beseffen, wil met succes steun van anderen worden gevraagd. De bedoeling is electrische tractie te krijgen, om daardoor ook in de gelegenheid te komen, de belangheb bende streek van stroom voor ver lichting en kracbtdoeleinden te kun nen voorzien. Door de vereenigde Vrij-Liberalen en Unie-Liberalen zijn tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heeren: H. J. de Kemperiaer, L. van Wijngaarden, F. J. C. baron van Har- denbroek van Ammerstol, F. M. van Veen, W. J. C. Bruining, M. D. J. Gerritsen, Mr. A. van Traa, C. San dersHuidekoper, E. Kleijo, E. van Vollenboven, S. B. Boas. De oudheidkundige vereeniging «Fléhite* houdt hare jaarlijksche alge- meene vergadering op 15 April a s. Behalve de rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 1918 en het verslag van den secretaris over dat jaar zal de vergadering een bestuurslid bebben te benoemen in de plaats van jbr. Sandberg die aan de beurt van aftreden is. Door ongesteldheid van den voorzitter werd de algem. vergade ring van «Onderlinge Hulp" door den 2de Voorzitter, den beer J. van Wessum geopend en geleid. Na een woord van welkom aan de leden en een woord van dank aan 't bestuur voor de door bem ver richte zaken, werd meegedeeld, dat de keuring voor nieuwe leden blijft gehandhaafd, maar dat de z.g. zieken- briefjes vervallen. Elk lid zal in 't vervolg zelf een bewijs van ziekten moeten invullen. Twee controleurs zullen dit nagaan. Bij fraude zal de betrokkene in geen zusier vereeniging meer kunnen worden hoogen door vriendelijken omgang door verruiming zijner inzichten, verbetering zijner stoffelijke om standigheden; wie den moed in hem levendig weet te houden door hem niet te laten staren op het somber schouwspel van den hul- peloozen ouden dag of van een in armoede wegkwijnend gezin, als hij ontijdig mocht worden wegge nomen hem zijn veerkracht weet te doen bewaren door hem te bevrijden van het gevoel, zich te bevinden in het voor zijn gezond heid en zijn leven gevaarlijke om geving. wie tot alles iets kan bijdragen en het werkelijk doet ook, die helpt in niet geringe mate het groote doel bereiken. opgenomen. De secretaris de beer Achterbergh, hierop 't woord verkrijgend, zei o.ru., dat de Vereen, haar 25-jarig bestaan Dinsdag herdacht. Het nut der Ver eeniging blijkt vooral als men na gaat de groote sommen, bij ziekte of ongeval uitgekeerd, 't Ledental, bij de oprichting grooter dan thans, is nog 250. Uit de mooie stichting O. H. zag men nu een paar jaar de nationale christelijke en R.-K. ziekenvereeniging geboren worden, terwijl vele fabrieks arbeiders door de patroons bij de fabrieksziekenfondsen werden inge lijfd. De heer Van Wessum sprak in zijn herdenkingsrede over 't nut der ver eeniging. De voorm. voorzitter, de beer J. C. J. Pels Rijken, thans eere voorzitter, heeft alles netjes in elkaar gezet, met den penningmeester, Jhr. mr. B W., Th Sandberg, eerelid. Wij bouwen met gerustheid op 't door hen uitgewerkte program voort. Met trots zien wij op onze kas, beheerd door Jbr. Van Reigersberg Versluys. Dankend hen, die onze Vereeniging een goed hart toedragen en heeren doktoren voor verleende bulp. Naast de ziekenkas is door een schenking een Davidsfonds gesticht voor extra-uitgaven 't verenigings leven betreffend en extra-uitkeeringen aan zieken. Herdacht werd dat 't meeleven van den voormaligen voorzitter D.Gerritsen die bet 10 en 20-jarig bestaan der vereeniging mee vierde. De secretaris liet eens zien, wat zijn baantje hem voor werk geeft; enkele staaltjes wekten wel de lach lust op. Hij dankte voor de hem aange boden wandelstok als blijk van waar deering voor bet belanglooze werk, door bem verricht. De aftredende beeren H Gerritsen, M. van Groenestein en A. de Kruyfi werden bij acclamatie als gecommit teerden herkozen evenals de aftredende bestuursleden de beerem J. van Wessum, Dr. Schreuder, J. Nefkens en C. Hol. Wie kent niet of heeft als kind 't beroemde werk van Hector Malot, «Alleen op de Wereld" niet gelezen Dinsdagavond werd 't voor een volle zaal opgevoerd in «Amicitia" door 't Hollandsch Tooneelgezelschap. De hoofdrollen werden niet onverdien stelijk vertolkt, 't Publiek keerde vol daan huiswaans. Het chocoladebosch. Vrijdagavond laat werd een zware boom per zoogenaamde mallejan, door bet dorp Barneveld vervoerd. Eensklaps echter sprong er iets los, en rolden hieruit een ontelbaar aantal kwatta- reepen over de siraatsteenen. Al spoe dig volgde natuurlijk een algemeen geraap en sommigen waren zoo ge lukkig meerdere bonderden stuks te verzamelen. Nog nooit is daar zoo algemeen gesnoept als dien avond. Naar men meent, was deze boom afkomstig uit een daar algemeen bekend «chocoladebosch", dat echter in gewone omstandigheden niet voor bet publiek toegankelijk is. Een kort woord tot aanbeveling. Al te lang hebben de verkiezingen voor de Provinciale Staten bij liet Publiek geen genoegzame belangstel ling gevonden. Zeer ten onrechte. Niet alleen omdat door de Provinciale Staten de 1ste Kamerleden gekozen worden, maar ook omdat zij in zoo menig opzicht belangiijke diensten aan een Gemeente kunnen bewijzen of ont houden. Allereerst denken wij hiertoe aan de totstandkoming van een Kanaal door de Gelderscbe Vallei, waardoor Amersfoort een waterweg kan krijgen: Rijn—Amsterdam en omgekeerd. Om te bevorderen, dat ook uit onze Ge meente krachtig stemming gemaakt zal worden in de Provinciale Staten, ter bekoming van zoo'n vei keersmiddel bij uitnemendheid, bevelen wij ten zeerste aan Uwe stem uit te brengen op: No. 1 van lijst 7, den Heer J H. Th. O. Ketllitz. Stemmen op bem uitgebracht, komen opvolgend ten goede aan onze stad- genootenJ. H. van der Meiden, (No. 3 van lijst 7); het volijveiige besluurs- id van de Commissie lot het tot -tandkomen van een kanaal door de Geldersche Vallei. Ais Si-cretaii- van <le Reclame-Commissie beefi genoemde mede zorg gedragen, dat Amersfoort uit zijn isolement is getreden, thans een algemeene bekendheid beeft ver worven als voortreffelijke woonplaats in het hart des lands. Ook als Voor zitter van het Departement Amersfoort der Maatschappij van Nijverheid, geeft deze bovendien onverpoosd zijn krach ten aan de verheffing van onze ge meente; Mevrouw C. Sanders-Huidekoper, (No. 7 van lijst 7), Algemeen Secre taresse van de Nederlandscbe Vrouwen vereeniging «Tesselschade", Lid van bet Hoofdbestuur van den Nationalen Vrouwenraad. Een zeer waardig, werk zaam vertegenwoordigster voor ons District E. van Vollenhoven, (No. 11 van lijst 7), firmant der alombekende Firma J. van Vollenhoven, alhier Van bovengenoemd Dep. van Nijvei beid de energieke Secretaris. Tevens lid van tal van andere vereenigingen tot bloei van ons gewest. Gij moogt slechts één hokje zwart maken De Unie Liberale Kiesvereeniging „Amersfoort." De redactioneel Het Amersfoortsch Dagblad van Maandag l.l. meldt, dat democratisch en conservatieve leden van de Uni- Liberale Kiesvereeniging, alhier, zich ter linker en rechter af zullen schei den, enz. De redacteur heeft, zeker bij ge brek aan betere bezigheid, wat naar zijn duim zitten kijken en, als zoo iemand dat wat lang doet, dan wordt de verleiding meestal te sterk, om er ook niet heel eventjes op te zuigen. Het Amersfoortsche Dagblad ver heugt zich niet bij voorbaat over mogelijk resultaat van zoo'n werk zaamheid. De leden van de Unie-Libe rale Kiesvereeniging, alhier zijn zeer homogeen ten opzichte van den te volgen weg bij de gemeenteraadver kiezingen. Enge partijpolitiek, welke een godje maakt van eigeo kringetje, is ben ten eenenraale vreemd, zal ben door «vliegertjes" niet bijgebracht worden. Daarvoor zijn hun inzichten te zelfstandig. Het Bestuur der Unie Liberale Kiesvereeniging Amersfoort Ditmaal zal bet niet een bepaald boekwerk zijn, waarop ik de aandacht van ons lezend publiek wil vestigen, doch stel ik mij voor, enkele opmer kingen te geven in verband met ver schillende in den laatsten tijd ver schijnende Duitsche brochures, over politiek en oorlogstactiek. Hoe geheel anders dan wij hadden verwacht is het na bet eindigen der vijandelijkheden geloopen. De oorlog bracht groote vrees en verschrikking, ellende en diepgevoelde smart, en het menscbdom snakte naar uitkomst, redding en rust. Van de zijde der Entente werd her haaldelijk betoogd, dat hun oorlogsdoel eenig en alleen was: aan de wereld de verzekering te geven, dat een men- scbenslachling als deze, in de toekomst ten eenemale onmogelijk zou zijn! Te dien einde moest bet Duitsche mtli- tairisme geknakt en was dat eenmaal verdwenen, dan zou de wereld kunnen herademen, en van een vreeselijk monster verlost zijn. Ofschoon wij ons steeds de persoon lijke vrijheid hebben veroorloofd, in dit opzicht er een meeningsverscbil op na te houden, kon niemand het ons kwa lijk duiden, dat wij na de laatste oorlogs dagen in October en November, reeds begeerig begonnen uit te zien, naar wat aan de menschheid was beloofd. Wij geven toe: in een enkele stonde kon een geheel ontwrichtte maat schappij niet in het lid worden gezet, maar nu, na zooveel maanden hadde men toch de bewijzen kunnen leveren er alle krachten toe in te spannen om het gewone leven weer terug te brengen. Hoe zou, nu toch de v al van dat Duitsche militairisme zeker was, er de hei- ademing bij gezegende rust kunnen komenHelaas de economische toe standen zijn eer erger dan beter ge worden. Ik verlies niet uit het oog de levensmiddelenvoorziening, maar er is weemoed in mijn hart als ik het oog richt op het arme Duitsche volk, dal na ruim vier jaar van schier boven- menschelijke inspanning, in stee van rust. innerlijk zoo fel werd bewogen, niet het minsi dooi de maatregelen der vioegere vijanden. Nog steeds duuri de hongermai teling voort en met een pijnlijke langzaamheid van beweging strekt de Entente van de laatste dagen de hand uit om eenige leniging te geven in den bitteren nood. Van het uur der teekening van bet wapenstilstands verdrag tol op beden was het de open lijke toeleg der Entente om Duitschland in steeds nijpender positie te brengen, en nu de «toezegging» van levens middelen is gegeven, eiscbt men daar tegenover de uitlevering der handels vloot, en beneemt aan Duitschland daardoor het eenige middel tot een snellere proviandeering in later dagen En als we daarbij denken aan bet hooge woord van recht en gerechtig heid, een woord dat nu weer bleek in ffagranten strijd met de werkelijke daad, dan blijven we, niettegenstaande den naderenden vrede zeer bezwaard, docb gevoelen ons ook met afkeer vervuld voor staatslieden en volken, die dit alles durven bedrijven in naam van het recht. Het mag dan ook niemand ver wonderen, dat we herhaaldelijk van weldenkende menschen (ze zijri er gelukkig nog in de geallieerde landen) protesten lezen over zooveel ellende een weerloos volk aangedaan. Waar men steeds over de schanddaden der Duitschers, die «Barbaren» en «Hun nen* waren, de Ententepers vol schreef, daar blijkt nu, dat een nog meer laak bare tactiek wordt gevolgd, zij het dan onder den naam van «straf* of «vergelding*. Docb ook op een ander punt hebben wij ons in den loop der dingen teleur gesteld gezien. Wij hadden verwacht, dal de voornaamste aantijgingen van links en rechts nu in 't openbaar zouden kunnen worden overwogen, en dat men nu zou berz.en wat men in oogenblikken van oorlogsroès schreef, dat nu toch zou blijken wat waarheid was en wat leugen? We hadden ver wacht, dat toch zeker het woord van verdediging zou worden gelalen aan het volk, dat nu op do bank der be schuldigden gezeten, alleen mag aan- hooren, wat van de zjjde der aan klagers. die tevens de rechters zijn, tegen hen wordt ingebracht, en dat alles, zonder iets tot verweer te kun nen aanvoeren. Of is nu de overwinning het «amen" op alle woord en daad der Entente? Is aan haar zijde nu alleen het recht? Is nu alles wat tegen baar als protest uitging, zonder verder onderzoek of eibaal vergeten? Het zijn slechts ragen, docb indien in deze vragen al te schei pe critiek ligt, was bet dan niet om datzelfde «recht", waarmede zoolang reeds is geschermd? Staa men hier weer niet op het punt om de kiem te leggen voor een eeuwigen haat, nu men elk woord van protest zonder eenig onderzoek ter zijde legt? Wij vragen ons af. wanneer de Entente zoo van haar recht en eer bewust is, waarom dan nu de ridder lijkheid in schier alle opzicht geheel afgelegd? Waarom nu de fiolen van toorn en wraak uitgegoten over het weerlooze hoofd, waarom nu niet openlijk gehoord naar de cri de cons cience van zoovelen die zich bezwaard gevoelden? Waarom doodgezwegen alle woord van verweer alle beschul digingen en alle verwijt We hebben ze weer voor ons liggen, de verschillende geschriften, waar publicaties worden gegeven van onder zoekingen naar oorlogsaanleidingen waarin naar Engelsche beoordeelingen de Duitsche-koloniale politiek wordt besproken, waarin men bet zoeklicht laat schijnen over de aSozialpolitiek" in de vredesverdragen en in den Vol kerenbond. Bij de lezing van deze geschriften vroegen we ons af: «zal het geloof vinden", izal men zijn aantijgingen herzien", «zal men zich verdedigen?" En we moeten het droevig antwoord gevenMen viert immers bet recht van den'sterkste men is immers over winnaar, men zwjjgt alles immers dood!!! En toch zullen er nu ook weer stemmen opgaan die naar aan leiding van deze geschriften zullen vragen en getuigen. Is het woord van al die mannen en vrouwen, die spraken tot de wereld, opdat recht zou wedervaren aan het Duitsche volk dat te zwaar is geslagen, is dat woord, zoo vragen wij, niet de overdenking of beoordeeling waard? Met een blik op Duifchlands vijanden kan ons antwooid weinig hoopvol zijn, maar voor wat ons denken betreft, dat niet is beneveld door den over winningsroes wij wachten de weer legging dezer feiten ons te zien vuor gelegd en wij oordeelen zelf, naar de gegevens die ons ten dienste slaan. Wij vragen de waarborgen voor wat ons ten aanzien van den vrede en welvaart der volkeren is beloofd. Het Duitsche militarisme is gebroken, maar de bewapening van schier ge heel Europa en Amerika is over weldigend geworden en zal in de tijden die komen steeds het bart met bange vrees vullen. Dat zijn de steenen voor brood die aan de wereld zijn gegeven. De toekomst zal moeten lesren of met den ruil van de groote bewape ning der geassocieerden die blijven zal, voor het Duitsche militairisme dat verdween, veel zullen winnen. Ons dunkt het tegendeel. We schreven dit naar aanleiding van drie brochures, die we hieronder noemen Pi of. Dr Manes. Sozialpolitik in den Friedensverliagen und im Vólken bund. Theod. Schiemann. Wie die Presze unserer Feinde den Krieg voorbereiht und erzwungen bat. Ds. Mansfeld. Engelische Urteile über die D.-utscbe Kolonisationsarbeit. Met ingang v5h Vrijdag 11 April verklaren wij geldigbon A 10 (minimum rantsoenkaarten) voor 1: eenneid brandstoffen, zoomele supplementbon K 3 (groep? kamerbewoners) eti sup- plemejtbon 1 (groep atudeer- en leskamera>vroore#h halve eenheil .steenkoten""De laatste twee (pnnen tegen den prijs van f 3.i|0 per eenheid. De handelaren zullen de brandstoffeV deze maand ge leidelijk aflevSj^n, daar alle toe wijzingen nog nleC- zijn aange komen. De Commissie voornoemd, N. VELS HEIJN, Voorzitter. J. DE WILDE, 2e Secretaris. N V GABA-BAZEL (FILIAAL HILVERSUM) soeof. SMALLE PAD 12 TELEFOON 423. ELECTRISCH LICHT- EN KHACRTINSTALLATIES. TELEFOONS-SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitge breide sorteering kronen, zijden kappen, staanlampen, enz. MAGAZIJN CHOORSTRAAT 15—17 R1LTSTRAAT 50 TBECHT. Ltoipekapzijde' 'gebloemd cd amjtoranden geheel klaar. ampewMlen glas en hout. ENORME KEtJTfcoüi GOEDKOOP. Verzending boven f 10.franco.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2