NIEUWE ieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Ufrecll. Sir—1 EENVOUD. Plaatselijk Nieuws. So. 24. Zaterdag 31 Mei 1319. 48e jaargang. ÏBSCHUIW WORNSOAt RN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche rain ■otl ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. AOV EK1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer lï> Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Men zegt, dat Socrates, bij het zien van allerlei artikelen van weelde, eens zou hebben uitge roepen: »Wat al zaken, die een mensch niet noodig heeft!" Dit doet denken aan een jong meisje, dat, van het platteland komend, in de stad een betrekking ge kregen had en in haar eersten brief aan haar familie schreef: »Wat hebben die stadsmenschen op tafel een onnut tuig!" Zeker is er in een dergelijk oor deel overdrijving; want wat men menigmaal kortweg onnut noemt, heeft dikwijls degelijke waarde Ook moet men niet. vergeten, dat allerlei luxe-artikelen iets bijdragen tot verhooging van 's menschen levensgenot, zoodat meergegoeden. die zich dat alles verschaffen kunnen, dwaas zouden doen, als zij zich dat genot ontnamen. Maar toch is er in het uitgesproken oordeel ook veel waarheid ziet men, als men bedenkt, dat het hoogste levensgeluk volstrekt niet van die weelde-artikelen afhangt. Dit laatste, helaasschijnen vooral vele jonge menschen van onzen tijd niet te willen gelooven Zeer duidelijk komt dat uit bij de voorbereiding tot en de sluiting van een huwelijk. Ziet, wat een weelde in bloemen, kleeding, rij tuigen bijna onder alle standen der maatschappij Wat een pracht van meubelen zelfs bij hen, die met een betrekkelijk klein inkomen beginnen! Velen hebben een over vloed, als hun ouders en groot ouders samen nog nooit bijeen hebben gehad. Meermalen komt het voor, dat jongelieden, wier huwelijk met een groot weelde- vertoon gepaard ging, zich na enkele maanden, na enkele weken dikwijls, voor de bedeeling moesten aanmelden. Dan hoort men ver tellen van een leverancier, die een jaar geleden een kostbaar ameublement geleverd had en nog altijd op den tweeden termijn van afbetaling zit te wachten. In al deze gevallen wordt de weelde werkelijk te hoog opgevoerd en moet zij, en zij alleen, de oorzaak genoemd worden van heel wat jammer en ellende En dat is treurig, want waarlijk, het leven is tegenwoordig, bij vroeger ver geleken, eer aangenamer dan slechter. In alle standen der maat schappij kan men in onzen tijd veel meer genieten dan weleer. En toch wat een ontevreden menschen meestal tengevolge van dat rusteloos jagen naar weelde en uiterlijke praal Zou het daarom, daar langs den weelde weg het levensgeluk toch niet te verwerven is, geen tijd worden, om te luisteren naar hen, die op een meer eenvoudige levens manier aandringen? Een mensch heeft betrekkelijk weinig noodig. Gezond voedsel, doel matigekleeren, een frissche woning, zuivere lucht, ziedaar de eerste eischen. Laat men dan beginnen met hiervoor ook het eerst te zorgen. Laat men eerst zorgen voor het dagelijksch brood. Als ieder mensch werkelijk tevreden was met het geen hij voor zijn dagelijksch onder houd behoeft, wat zou, als met tooverslag, het aantal gelukkige menschen met duizenden toenemen Nog eens, de weelde maakt fieri mensch, ook hem zelfs, die het ruimschoots betalen kan. meestal niet gelukkiger. Althans, men moet maat kunnen houden. Anders komt spoedig de verveling, en men vraagt telkens naar meer. Dit mag dwaas schijnen, toch is het de zuivere waarheid. Het bewijs leveren zij. die het meest klagen, terwijl zij gewoonlijk redenen te over hebben om voldaan te zijn. Laat ons dus allen, in welken stand ook ge plaatst, de eischen, die wij aan het leven stellen, zooveel mogelijk be perken, zoowel in ons eigen belang als dat der onzen. Laatons trachten naar eenvoud en soberheid, matig heid is de beste waarborg voor de gezondheid, en waar het de manier van voeden, kleeden en wonen geldt, is eenvoud van smaak boven dien een bron van onafhankelijk heid en onbezorgdheid. Hoe een voudiger gij leeft, des te zekei dei zult gij uw toekomst maken en des te minder zult gij blootstaan aan het spel der fortuin. Als gij eenvoudige behoeften hebt, zal het u minder pijnlijk vallen u te schik ken naar de kansen van het lot. Immers onder alle levensomstan digheden zult gij mensch blijven, omdat de grondslag, waarop uw geheele leven rust, nog wat meer en beter is dan uw tafel of uw kelder, uw stal of uw meubelen en geld. Ook ware het wenschelijk, dat het publieke leven eenvoudiger werd. Wij beleven nog altijd moei lijke tijden De heele wereld klaagt de groote en de kleine man, elk heeft het over de smalaisen en intusschen gaat iedereen uit, maakt plezier en viert feest, alsof het geen geld kostte. Zeker, ook feesten hebben recht van bestaan en er ,zijn feesten, kinderfeesten, wel- i dadigheidsfeesten, die voor al het 'geld, dat zij kosten, niet te duur zijn gekocht. Maar zoo ergens, dan doet hierbij overdrijving kwaad. Zou men, vooral in onze dagen, 'de juiste maat hierin niet moeten houden De opmarsch nanr St Petersburg. Een bericht uit HeLtngfors meldt, j dat net thans duidelijk wordt, dat het bolsjewistische leger niet in wanorde terug trekt, doch letterlijk uit elkaar valt. Volgens de laatste tijdingen is P-kof, het hoofdkwartier van het bolsjewistische leger door de Estlan- ders genomen. Ettelijke duizenden bolsjewiki moeten krijgsgevangen zjjn gemaakt, doch bijzonderheden ontbre ken echter. Alle strijdkrachten zetten hun opmarsch tegen Petersburg voort en men verwacht, dat de stad voor het einde van deze maand zal vallen. De »Times« meldt uit Helsingfors hoe Dinsdag aan het Galsjniafront, nog geen 70 K.M. van Petersburg, de be-te roode tioepen geheel of nagenoeg geheel door het Noord-Russische leger in de pan zijn gehakt. Hetzelfde ge schiedde met den bolsjewisiischen rechtervleugel, die teruggedreven werd door de Finsche vrijwilligerskorpsen, welke onder bescheuning derButscbe oorlogsschepen naar het fori Krannayal Gorka, 50 K.M. van Petersburg, op rukten. De bolsjewiki, die daar twee divisies met 45 kanonnen hadden, werden 'bij verrassing overvallen en moesten overhaast terugtrekken. Het spoorwegverkeer is volslagen in de war, hetgeen Lenin hindert in zijn militaire maatregelen en de bevolking van Petersburg in baar vlucht. Uit Novorosinsk, in het zuiden des lands, wordt gemeld, dat de kozakken onder generaal Sjkoero, Mariopol heb ben bezet en bun opmarsch van de Zee van Azof in westelijke richting voortzetten. Te Kopenhagen aangekomen reizi gers uit Rusland maken melding van tiet voorkomen van pest, van hel vluchten van de bevolking uit de steden, van moorden en van de com plete ontieddering van de spoorwegen. De ontruiming van Moskou gaat ge leidelijk voort eo vele bekende bolsje wiki stellen thans zoo goed mogelijk orde op huo zaken en vluchten naar h,et zuiden. Uitvoer van Veel Naar wij vernemen zijn dezer dagen van Groningen 200 koeien naar Nooid Fiankiijk uitgevoerd. Dinsdag zijn weer een 100-tal, die op de veemarkt te Groningen zijn aangekocht, naar die streken gegaan Woensdag gingen weer een 50. Binnenkort zullen 400 koeien naar Duitschland worden uitgevoerd. Deze koeien worden door de Zentrale Em- kauf Vereinigung op de veemarkten hier te lande aangekocht. In verband hiermede voert het hoofdbestuur van den Nèderl. Rund van Veehandelaren een actie urn dezen aankoop te doen geschieden door middel van zijn bondsleden. Op een de vorige week te Rotterdam gehouden vergadering benoemde het hoofdbe stuur uit zijn midden een commissie, die Zaterdag een langdurig onderhoud met den heer Lovink van bet Depar tement van Landbouw beeft gehad. Woensdag zou het hoofdbestuur in Utrecht in buitengewone vergadering bijeenkomen, waar de commissiever slag zou geven van de besprekingen. Vad. Opheffing kolen distributie? Naar de Nieuwe Ct. verneemt, be staat het voornemen in de maand Augustus de Rtjks-kolen-distributie op te helien. Dit zou geschieden, om dat thans de particuliere aanvoer hier te lande voldoende in de behoefte voorziet en vooruitzicht bestaat, dat dit ook in de toekomst bel geval zal wezen. Toelagen vrijwillige landstorm I Ter aanvulling van vroeger ter zake gedane mededeelingen vernemen wij thans, dat, indien van den vrijwilligen landstorm in verband met buiten gewone omstandigheden hetzij geheel of gedeeltelijk een militair gebruik wordt gemaakt door de daarbij dienst doende militairen de volgende toe lagen zullen worden genoten: door officieren f 6 per dag en door onder officieren en militaiien beneden dien rang f 4 per dag. Nederland en Belgis t Volgens de Temps zou de herziening van het tractaat van 1839 onderwor pen kunnen worden aan een tech nische, militaire en economische commissie, waarin de 5 groote mogend heden, België en Holland vertegen woordigd zouden zijn. Deze commissie zou een formule moeten zoeken die voor de verdediging van België waai borgen geeft en de belangen van Nederiand niet raakt. Goederen uit België. Voortaan zullen alle goederen, welke hier te lande uit België worden in gevoerd met uitzondering van die welke voorkomen op de N O.Tvrije lijst, aan de N.O.T. moeten worden geconsigneerd. Crisisuitgaven 1 Een 'wetsontwerp is ingediend tot aanvulling van de Landbouwbegro ting voor 1919 met posten wegens crisisuitgaven. Uitgetrokken wordt een post van flOO.UOO wegens kosten voortvloeien de uit de ooi logs-zee-ongevallenwet (ongeveerevenveel als bet vorige jaai); f2 000.000 voor kosten van onder het Departement van Landbouw enz. re- surteeren de crisisorganisaties (naar de Minister vertrouwt zal in den loop van dit jaar tot geleidelijke opheffing van een aantal bestaande lichamen kunnen worden overgegaan); f37.400.000 voor bijdragen aan het Kon. Nat. Steuncomité 1914. Voorloopig worden hiervoor slechts voor de eerste vier maanden gelden aangevraagd, m- d- in verband met de omstandigheid, "ai het in de bedoeling der Regeeung ligt, de reorganisatie van bet Steun comité ter hand te nemen en dezen gewijzigden toestand zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen. Het verslag van de Handelsschool over 1918 deelt 't volgende mede: De Handelsdagschool bleef zich ge leidelijk ontwikkelen. De vele aan vragen tot toelating maakte dat de eerste klas gesplitst moest worden. Het onderwijs leed door 't verloop van 't personeel, wegens de karige salaiieering. De nieuwe «ooiloopige regeling zal eerlang vervangen worden door een salansiegeling voor alle door het rijk gesubsidieerde inrichtingen van onderwijs, welke, naar men hoopt, door de gemeente zal overgenomen worden. Dank zij het zuinig beheer en ver hoogd subsidie sloot de rekening met een batig slot van f1132. De Haridelsavondcursus bleek in een groote behoefte te voorzien, de finau- tieele uitkomsten waren echter minder gunstig. Er is een tekort vaD f931, uitsluitend het gevolg van den grooten toevloed van leerlingen, welke splitsing der Ie klas noodig maakte. Voor den cursus 19 81919 werden tot de le klas der dagschool toegelaten 41 leerlingen (33 j en 8 m.) tot de 2e kl. 22 (17 en 5), tot de 3e 2 meisjes. De vorige cursus eindigde met 172 leerlingen (le kl. 30. 2de kl 74 in 3 afd., 3e kl. 41 in 2 afd., 4e kl. 27 in 2 afd.). Tot de tweede klasse werden be vorderd 27, tot de derde 67, tot de vieide 27. Van de 27 cand. voor het eind examen slaagden er 24, van wie 12 van hier en 8 uit Baarn. Sedert 1912 is t aantal leerlingen van 36 tot 204 gestegen. De loopende cursus telt 86 leerlingen van bier, 23 uit Baaru, 21 uit Hilversum, 12 uit Veeneridaal, 20 uit Zeist enz Het schoolverzuim was aanzienlijk wegens de gnep. Het schoolgebouw is te klein, zoodat een der lokalen door een schot in tweeën gesplitst moest worden. Een nieuw gebouw is dringend noodig. Aan de Pietei P.othlaan za! een nieuw gebouw voor de Gemoen'elijke Middel bare Handelsdagschuol verrijzen, zoo als men zich misschien herinnert. De avond-chool begon in 19 8 met 74 leeilingen (49 in de le, 25 in de 2e klasse Hoewel de resultaten bevredigend mogen beeten, is de voor-opleiding dikwijls een struikelblok. Vandaar dat 'l gemeentebestuur besloot een voor bereidende cursus te openen, voor hen, die 't handelsonderwijs willen volgen. Jammer, dat deze cursus niet aan de avondschool zelf is verbonden. De afd. Amersfoort van den Ned. Bond van Werklieden in Open bare Diensten nam de volgende motie i aan I De afdeehng Auieisfoort i in de Nejlerl. Bond van W -rkl. tn Opim -uie Diensten en Bedrijven, tu bare ver gadering bijeen; gehoord de uiteenzetting van bare veriegenwoonliger in de com in 1--1 van georganiseerd overleg, wat betruit

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1