MIE UWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 26 Zaterdag 44 Juni 1919. 48e jaargang. VERSCHUW WOENSDAG RN ZATERDAG. AFGUNST. Plaatselijk Nieuws. gniaowpd 10J Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per poit door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummert 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regel. 0.90; iedere reg.l meer 15 Cent. Groote letter* en vignetten naar plaatsruimte. Afgunst is al een heel leelijke ondeugd en die zich al heel vroeg in den mensch openbaart; vraag er ouders en onderwijzers maar eens naar! Ge spreekt zoo eens met dezen of genen vader of moeder over hun kinderen. Ge hebt gehoord hoe een dier kinderen, een veelbelovende jongen, hooglijk geroemd wordt door zijn onderwijzers om zijn ijver en zijn verstand, zijn gezond oor deel. Ge prijst er die ouders ge lukkig om. En toch hoe komt het, dat hun vreugde over uw lof niet on vermengd is, dat hun gelaat u niet die blijdschap toont welke gij ver wacht hadt? Zij zullen u zeggen, wanneer zij eens heel vertrouwelijk met u zijn, dat zij bij hun jongen te worstelen hebben met een leelijke karakter trek. namelijk met afgunst. Die menschen hebben een jon geren zoon, een kind, dat bij lange na niet zooveel verstand heeft, met veel meer moeite en inspanning leert, maar toch veel ijver toont Maar bij 't minste of geringste blijk van aanmoediging, den jongere gegeven, bij het mi> ste betoon van zachtmoedigheid of geduld, betrekt het gelaat van den oudste, wordt zijn taal scherp en onaangenaam, acht hij zich beleedigd en achter uitgezet en de alleronverkwikke- lijkste tooneelen in huis zijn er dagelijks de gevolgen van. Honderdmaal komen de kinde ren u thuis vertellen, dat zij op school onrechtvaardig bejegend zijn, onbillijk bestraft of achteruit gezet en wanneer gij ernstige menschen zijt, wanneer ge uw natuurlijke liefde voor uw kinderen laat leiden door een weinig men- schenkennis, in het leven opgedaan, wanneer gij de dingen eens be daard en onpartijdig onderzoekt, dan zult ge bemerken, dat op zijn minst genomen de helft van die klachten en grieven te wijten is aan afgunst en nijd. Daar zijn tal van menschen. die in een ondergeschikte betrekking zijn geplaatst en zichzelvon het leven vergallen door altijd te be nijden die boven hen staan. Tot hen zouden wij willen zeggen Benijdt die anderen toch niet, maar doet liever wat beters I Leert toch eens vooral af om de waarde van een mensch af te meten naar de betrekking die hij in de maat schappij bekleedt en niet naar de wijze, waarop hij het doet. Zegt toch niet, dat uw werk van geen beteekenis is, want dat is niet waar; gij kunt evenmin in de maatschappij gemist worden als zij, die u laten werken, en van de wijze waarop gij uw werk verricht, hangt voor een groot deel ook de welvaart van die maatschappij af. Zegt toch niet, dat gij door uw stand te gering zijt om eenigen invloed op anderen uit te oefenen, want dat is niet waar; ook van u gaat invloed ten goede of ten kwade uit op anderen en die in vloed is werkelijk niet gering. Menig kind van rijke ouders is ongelukkig geworden, naar het lichaam of naar de ziel, soms wel in beide opzichten, door het plicht verzuim, de traagheid, de godde loosheid der ondergeschikten, en menige man uit den beschaafden stand schaamt zich niet, de hand te drukken van den knecht zijns vaders, die met trouw en eerlijk heid werkte; menige vrouw uit hoogeren stand schaamt zich niet voor haar gevoel van dankbaar heid jegens de dienstbode die haar als kind zoo hartelijk genegen was, die in het ouderlijk huis kind kon wezen met de kinderen, nadat zij eerst met ijver en trouw haar dagelijksch werk had verricht. Al is het honderdmaal gezegd en even dikwijls ook weer ver geten, onomstootelijk en eeuwig waar is het en blijft het het werke lijk geluk, de innerlijke waarde en beteekenis van een mensch hangt niet af van zijn natuurlijke om standigheden, van zijn grooter of geringer vermogen, van zijn hoo- gere of lagere betrekking in de maatschappij, maar van zijn karak ter, van de stemming zijner ziel, van het bewustzijnik heb mijn plicht gedaan, ik besla niet on waardig de plaats, die ik inneem. Zij, die anderen benijden, den ken zij wel aan hetgeen zijzelf wellicht genieten en die anderen ontberen? Is in die woning van die anderen alles dan zoo roos kleurig? Indien eens de keus ons werd gegeven om zoo beslist en zoo onvoorwaardelijk mogelijk te ruilen met het lot van hem of haar, van wien wij jaloersch zijn. Zouden wij de verwisseling werke lijk aanduwen? Wij denken dat wij ons neg wel tweemaal zouden bedenken, indien wij eens alles wisten. Onder hoeveel verborgen leed zucht dikwijls in de eenzaamheid hij, die door velen benijd wordt! Prachtig zomerweder heeft de sport-demonstratie van de Christelijke jongelingsvereemging in de Provincie Dtrecbt en 't Gooi begunstigd. In de Remonstrantscbe kerk sprak de beer J. B. Grootendorst, voorzitter van den Bondrmg »de Geldersche Vallei* over de lichamelijke opvoeding in cbristelijken geest, als brengende behalve 't genot van lichaamsoefening een booger idealisme, dan de neutrale lichamelijke oefening geven kan, om dat 't werk der Christel, jongel.ver. bet contact bracht te behouden tus- schen 't lichamelijke en 't geestelijke. Ds. K. den Hollander sprak bierna over bet Pinksterwonder en de gave. de uitstorting des Heiligen Geestes, die arme zondaarsbarten herschept tot reine tempels, waarin die geest kan wonen. Na deze stille wijding begonnen de wedstrijden. In de Luntersche beek de zwem wedstrijden, besloten met een aardig partijtje polo, waarna 't in snel tempo naar »Birkboven< ging, waar de ver schillende wedstrijden plaats vonden. Acbt commissies vormden bier de jury, waardoor alle wedstrijden tege lijk konden plaats hebben en 't moge lijk was om in enkele uren bet ge heele programma met de honderden deelnemers af te werken. Alles was goed geregeld, liep vlot van stapel en getuigde van een kra nige leiding, zoodat zelfs een balf uur na afloop van de wedstrijden alle uitslagen bekend waren en de diplo ma's voor de prijswinners ingevuld en onderteekend. Een gezellige samenkomst in bet openluchttheater met prijsuitreiking, gymnastiek en voordracht besloot dit welgeslaagde sportfeest. De uitslagen der wedstrijden zijn als volgt Zwemmen (boven 16 jaar). 40 meter schoolslag. 1. G. v. d. Pijpekamp, Amersfoort, 35» sec. 2. J. v. d. Pijpekamp, Amersfoort, 37» sec. 80 meter vrije slag. 1. H. van Eijck, Amersfoort, 1 min. 23» sec. 80 meter vrije slag. 1. H. van Eyck, Amersfoort, 1 mio. 23' sec. 2. G. v. d. Pypekamp, Amersfoort, 1 min. 31' sec. 40 meter rugzwemmen. (Vervallen.) 40 meter Spaanscbe slag. 1. P. v. Veen, Amersfoort, 33'sec. 2. G. v. d. Pijpekamp, 35' sec. 40 meter Engelscbe slag. 1. G. v. d. Pijpekamp, Amersfoort, 38 sec. 2. R. E. H. v. Houdt, Amersfoort, 50* sec. (Beneden IG jaar). 40 meter schoolslag. 1. D. J. Kool, Utrecht, 40 sec. 2. F. van Luijn, Utrecht, 41' sec. 40 meter Vrije slag. 1. C. Kageoaar, Amersfoort. 35 sec. 2. K. Woudenberg, Utrecht, 35'sec. 40 meter Rugzwemmen. 1. C. Kagenaar, Amersfoort, 461 sec. 2'. Geene. Hinderniszwemtnen. 1.C. Kageoaar, Amersfoort, 1294sec 2. D. de Hollander, Amersfoort, 1.351 sec. Atbletiek (Boven 16 jaar). 100 meter Hardloopen. 1. N. Rijnbeek, Utrecht. 134/, sec. 2. H. v.d. Velde, Hilversum, 13'/lö sec. 400 meter Hardloopen. t. A. Biousdijk te Amersfoort, 63s sec. 2. J. P. A. v. Noordt, Amersfoort, 70' sec. Estafette 5 X 100 meter. 1. Ploeg v. «Fraternitas* te Utrecht, 18' sec 2. Ploeg v. d. Jong. Ver. te Amers foort, 20* sec. Driekamp(Speerwerpen,Discnswerpen, Kogelstooten). 1. H. v. Eyck, met 211/, punt. 2. H. J. Papenbuizen, met 175/4 p. 3. H.v. Dijk, Hoogland, met 161/,, p. Vér-Springen. 1. J. W. Stuwe te Zeist, 3.90 meter. F. J. Kraan te Utrecht, 3.60 meter. Hoogspringen. 1. G. P. v. Noordt te Amersfoort, 1.40 meter. 2. H. v. Eijk te Amersfoort, 1.35 meter. Driebeenloopen. 1. D. v. Daal en J. Lobmeijer, Amersfoort. Ringsteken op Rijwielen. 1. F. Hartboorn van Scberpenzeel. 2. G. J. Kamerbeek Tzn. v»n Leusden. (Beneden 16 jaar). 6,0 meter Hardloopen. 1. G. d. Kolk te Hilversum 8*/t seconde. 2. J. Groot te Amersfoort, 8'/10 sec. Estafette 5 X 60 meter. 1. Ploeg v. «Fraternitas» te Utrecht, 50* sec. 2. Ploeg v. »SamueI« te Amersfoort 53' sec. Hinderniswedloop 60 meter. 1. G. Blok te Amersfoort, 28 sec. 2. C. de Boggende te Soesterberg, 30 seconde. Voetbalwedloop 60 meter. 1. L. Damsteek Amersfoort 9 sec. 2. IJ Vogel, Amersfoort, 11 sec. Touwtrekken. 1. C Schalkwijk, Utrecht. 2. E. Vastpnburg te Amersfoort. Vér-Springen. 1. F. Bübrman, Amersfoort, 3,75 meter. 2. H Frijters, Amersfoort, 3.30 meter. Hoog-Springen. 1. F. Bilhrma, Amersfoort, 1.20 meter. 2. H. Boon, Amersfoort, 1.10 meter. Bij bet op 2e Pinksterdag te Bergen op Zoom gehouden Concours bippique op bet terrein «Kijk in den pot* aldaar, stonden ook enkelen onzer stadgenooten ingeschreven, die met de volgende resultaten uit den strijd kwamen: Bij het nummer springpaarden (Hin dernissen) 2e prijs f60.— «Black Mary* van den lnit. der Huz. R. v. Lutterveld. 3e prijs f 40.«Isolde* van den luit. der Huz. P. J de Kruijff. Bij bet nummer Internationaal Con cours bet best gaande rijpaard: 2e prijs, zilveren medaille, benevens f 50.«Wervelwind* van ritmeester C. H Labouchère. Bij bet nummer Intern. Concours Springpaarden Eereprfjs zilveren Wis selbeker, uitgeloofd door de gemeente Bergen op Zoom, benevens den len prijs f 300.«Wervelwind» van rit meester Labouchère. 3e prijs f75.door Potluck, even eens van ritmeester Labouchère. 4e prijs f 50.werd behaald door »Spes« van luitenant Colenbrander. 5e prijs door «Barbara* van den luit. der Huz. H. D. C. van Zijp. Er waren 20 deelnemers. Niet verschenen is de beer Ver- heijen van Amersfoort met «Duke*. V. P. N. De onderafdeelmg Amersfoort van de V. P. N. telt ruim 800 leden en beslaat een oppervlakte van ongeveer een vierde gedeelte van de provincie Utrecht. Voor een krachtige wetk- zaambeid ter bevordering van de pluim veehouderij is zoowel bet aantal leden als de uitgestrektheid te groot. Het komt er nu vooral op aan bet fokken van kippen in de eerstvolgende drie jaren naar een stelsel te doen ge schieden. dat zekerheid biedt otn in die periode de in den iaatsten tijd geslachte dieren door andere van goede hoedanigheid te vervangen. Het be stuur beeft de splitsing van de tegen woordige onderafdeelmg in meerdeie onderafdeelingen overwogen en zal op een algemeeue vergadering in bet najaar een uitgewerkt voorstel aan de leden ter overweging aanbieten. Fi nancieel staat de onderafdeelmg er goed voor omdat het bestuur het vorig jaar eeo som van f5000 ontving van de Handelsinstelling der V. P. N. te Amersfoort voor de bevordering van de pluimveehouderij. Den 6den Juni werd onder leiding van den heer J. Kooiman, voorzitter der onderafdeeling, een vergadering gehouden, waartoe belanghebbenden uit alle deelen van de onderafdeelmg waren uitgenoodigd. Hier werd een inleidende bespreking gehouden aan de hand van de volgende punten le. is bet weoscbelijk tot splitsing over te gaan 2e. zullen ter bevordering van den aanfok van jonge dieren in de toe komstige onderafdeelingen fokstations voor kippen en dekstations voor ko nijnen worden opgericht; 3e. zal, na bet oprichten dezer sta tions, bet van de f5000 overblijvende bedrag naar verhouding vaD de leden onderdenieuweonderafdeelingen wor den verdeeld. Deze drie vragen werden met alge- meene stemmen bevestigend beant woord. Daarop werden de grenzen der nieuw te vormen onderafdeelingen vastgesteld en eenige commissies be noemd, die de vorming der onder afdeelingen zouden voorbereiden en wel voor Amersfoort de beeren: J. Kooiman, E. J Ruitenberg eu H. van der Knoop; voor Soest en Baarnjhr. A. M. A. J Röell en De Lange; tooi' Hoogland C. Hartman en W Brouwer; voor Woudenberg J. Wolfswinkel, J. van Wolfswinkel en Straatman voor HamersveldLeusdan M. W. Geen- sema, E. Kaas en R. J. Visser. In bet laatst van September zullen de commissies andermaal bijeen komen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1