NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 31. Zaterdag 13 Juli 1319. 48e jaargang. #i Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Kijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Vrijdag. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 89. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Gepresideerd door den Burgemeester hield de Gemeenteraad j.l. Maandag een openbare vergadering, die zoowel een avond als middagzitting in be slag nam. Ingekomen bleken te zijn de na volgende stukken: Een schrijven d.d. '26 Juni 1919 van bet bestuur van den Algem. Nederl. Straatmakersbond, houdende verzoek meerdere straatmakers in dienst te nemen, of althans straatwerk te laten terrichten. Naar B. en W. om advies. Schrijven d.d. 27 Juni 1919 van de afdeeling Amersfoort van de Ver- eeniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland, houdende verzoek een jaarlijksch subsidie van 100 uil de gemeentekas te mogen ontvangen. Naar B. en W. om advies. Schrijven d.d. 30 Juni 1919 van het bestuur van den Nederl. Federatieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst, houdende verzoek de door de Staatscommissie als noodmaatregel noodzakelijk geachte loonsverboogirig aan bet gemeentepersoneel toe testaan i en tevens daarboven de loonen zoo-1 danig te verboogen, dat daardoor bet levensniveau minstens in overeenstem ming wordt gebracht met de gelijk matige stijging, die voordien door den Raad als juist werd erkend. Te behandelen bij punt 26 der agenda. Schrijven d.d. 30 Juni 1919 van betzelfde bestuur, houdende verzoek aan bet gemeentepersoneel een vacantie te verleeoen van minstens 14 dagen per jaar en boven bet loon een toeslag te verleenen van ste deel van bet jaarsalaris met een minimum van ƒ30. Naar B. en W. om advies. Schrijven d.d. 4 Juli 1919 van bet Comité ter behartiging van de alge- meene belangen van Overheidsperso neel (A. C. C. P.), gevestigd te Amster dam, houdende verzoek a. aan bet gebeele personeel dezer gemeente pver bet jaar 1919 een verlof te verleenen van ten minste 14 dagen b. aan ieder lid van dit personeel bij den aanvang van zijn verlof een bedrag uit te keeren ten minste ge lijkstaande met l/50ste van zijn be zoldiging in geld met een minimum van ten hoogste f 30. Om advies te stellen in banden van B. en W. Schrijven dd. 28 Juni 1919 van B. en W., houdende raededeeling, dat zjj den directeur van het Levensmid- delenbedrijf met ingang van 1 Juli 1919 eervol hebben ontheven van het directeurschap, tengevolge vao bet verminderen van werkzaamheden aan het bedrijf. Voor kennisgeving aangenomen. De beer Hofland brengt buide aan den afgetreden directeur. (Applaus.) Schrijven dd. 30 Juni 1919 van B. Smit, melksalonbouder alhier, hou dende verzoek om onthefling van de verordening van 29 Juni 1916 be treflende verlofslocaliteiten, in verband met een door hem gedaan verzoek om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterken drank voor gebruik ter'plaatse van verkoop in bet perceel Lange straat 139. Om advies naar B. etiYV. Schrijven ingekomen 1 Juli 1919 van den secretaris van de »Club van Jonge Partijgenootenv, onderafdeeling van de federatie Deo Haag van de Soc. Dem. Arbeiders-Partij te Den Haag, houdende verzoek van af 26 tot en met 29 Juli a.s. gebruik te mogen maken van een gedeelte ge meentegrond op Birkboven. B. en W. stellen voor het open terreintje achter het Openlucht-theater op Birk boven beschikbaar te stellen, onder, zoo noodig, door B. en W. te stellen voorwaarden. Schrijven dd. 7 Juli 1919 van mevr. A. v. d. Veen Mante, onderwijzeres aan school B. houdende verzoek baar een verlof te verleenen van vier maanden, ingaande 1 September 1919. Vooistel van B. en W., dd. 10 Juli 1919, tot bet verleenen van eer vol ontslag, op verzoek, van den beer Y. Dosbosq, als leeraar aan de Ge meentelijke Handelsdag- en Avond school, met ingang van 1 October a.s. Schrijveo dd. 12 Juli 1919 van J. Polder en J. de Mots, die namens het bestuur van den Amersfoortschen Bestuurdersbood, dat der afd. Amers foort van de Soc. Dem. Arbeiders partij en den ledenraad der Arbeiders Coöp. »Ons Belang", verzoeken even als vorige jaren weder een toeslag op de brandstoffen gedurende het komende winter-halfjaar te willen verstrekken. Naar B. en W. om advies. Schrijven dd. 13 Juli 1919 van den Amersf. Bestuurdersbond, waarbij in stemming wordt betuigd met bet verzoek van bet Comité ter beharti ging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.) be trekkelijk het verleenen van verlof en toeslag daarvoor aan bet ge meentepersoneel. Voor kennis geving aangenomen. Schrijven dd. 26 Juni 1919 van de afd. Amersfoort van den Alg Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden, houdende verzoek tot een wetteljjke Zondagsluiting te willen overgaan. Dit adres wordt, als zijnde ongezegeld, terzijde gelegd. Schrijven dd. 13 Juli 1919 van den Amersf. Bestuurdersbond, waarbij in stemming wordt betuigd met laatst bedoeld adres. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 12 Juli 1919 van het bestuur der Amersf. Burgerwacht, houdende verzoek een subsidie te willen toekennen ten behoeve van de werkzaamheden die bet bestuur moet verrichten in bet algemeen belang dezer gemeente. Naar B. eD W. om advies. Missive dd. 12 Juli 1919 van B. en W. houdende mededeelingen naar aanleiding van het gesprokene door den heer Nieuwendijk in de vorige raadsvergadering omtrent bet niet uitbetalen van duurtetoeslag aan de onderwijzers. Tot onderwijzers aan school F, G, eD H werden respectievelijk benoemd de beeren Busbacb te Zaandijk, Roossen albier en Van der Linden te Wouden berg. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F werd be noemd mej. Schaap met 9 st. tegeo 5 op mevr. Beverloo en 3 op mevr. Roosjen. Na een zeer geanimeerd debat wer den B. en W. gemachtigd tot het aanstellen van een directeur van bet onderwijs op een salaris van f 4000. De jaarwedde van den bediende bij het onderwijs in de kennis der Datuur aan den cursus voor de Hoofdacte werd overeeokomstig een voorstel van B. en W. vastgesteld. Besloten werd bet personeel aan de gemeentelijke burgeravondschool eer vol ontslag te verleeneu en tot in trekking der salaris- en schoolgeld- regeling. Een adres der Vereeniging Schil der skwartier betreflende de inrichting der woningen aan den Woestijgerweg werd aangehouden. Teneinde in bet gebrek aan plaats ruimte te voorzien werd besloten een 3-tal lokalen te buren van het Sint Pieters- en Bloklands Gasthuis voor het geven van onderwijs. Besloten werd tot overname der Fröbelschool van bet plaatselijk depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor een bedrag van f 18200.(de waarde der leermiddelen nog nader te taxeeren). Acht voorstellen van B. en W. tol verkoop van bouwterrein aan ver schillende lanen in bet Bergkwartier en in de fabriekswijk werden z. b. st. goedgekeurd. Besloten werd tot overname van een stuk grond aan de Snouckaertlaan van den beer B. van 't Eind. Conform bet advies van B. en W. werd besloten afwijzend te beschikken op bet verzoek om schadevergoeding van I. J. Kreupeling, die zich ver ongelijkt acht daar bij niet in de ge legenheid werd gesteld deel te nemen aan de inschrijving van bet herstellings werk aan de O. L. VrouwetoreD. Twee adressen van genoemde heer Kreupe ling in zake de levering vaD zandsteen voor de torenbouw en bet bepalen dat onderaannemers geen borg mogen zijn voor den aannemer en steenbouwers- werk boven ƒ100 moet worden aan besteed, werden eveneens van de hand gewezen. Op een verzoek van F. Wesseling c.s. om over te gaan tot bestrating der Weijersstraat en Van Asch van Wijck- straat werd volgens advies van B. en W. besloten. Aangenomen werdeD voorstellen tot vernieuwing van een urinoir aan den Leusderweg en tot verboogiDg van bet bedrag bestemd voor den aankoop van krotwoningen. Het voorstel van B. en W. tot nadere regeliDg der jaarwedden en loonen van personeel in dienst der gemeente nam verder de geheele middagziiting in beslag, terwijl de discussies er over in de avondzitting werden voortgezet. Het eiDd vao het lied was dat B. en W. van aanneming van een voorstel van den heer Nijnatten en de loonen der werklieden te verboogen tot ƒ26.50, het beter achtten bet voorstel alsnog aan te bouden om eerst de meening der commissie voor georganiseerd overleg te kunnen booren. Besloten werd bet loon der dood gravers te verboogen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van bet personeel van bet Levensmiddelenbureau om nog enkele maanden salaris of wachtgeld uit te keeren. Overeenkomstig voorstellen van de commissie van wetgeving werd be sloten tot intrekking van de veror dening tot wijziging der verordening houdende bepalingen ter voorkoming van drankmisbruik en tot aanvulling en wijziging van de verordening be treflende de straatpolitie. Aan een op te richten vrijwillige Reddingsdienst werd op voorstel van B. en W. een subsidie verleend. Aan L. A. baron van Ittersum werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van bet Burgerlijk Armbestuur. Op reclames iu zake belastingen werd conform advies van B. eq W. beschikt. Het le primitief kohier der inkomstenbelasting dienst 1919 werd vastgesteld en bet vermenigvuldigings- cijfer daarvoor evenals vorig jaar be paald op 1,4. De tijdelijke aanstelling als leeraren aan bet Gymnasium van mej. Vao Halteren en de beeren J. Veen en Van Weezei Errens werd voor het volgend leerjaar gecontinueerd. Na eenige discussie over het leveren vao onzuivere melk door lAmers- fortiac sloot de voorzitter de verga- deriDg. De Burgemeester der gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de tweede zitting van den Militieraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1920 dezer gemeente zal plaats bebben te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenscbappen aan de Mariaplaats op Donderdag den zeven den Augustus 1919, des voormiddags te 9'/, uur. In de tweede zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: lo. geschiktheid voor den dienst van ben, te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den keurings- raad niet van gelijke strekking was; 2o. de geschiktheid voor deo dienst van hen, van wie een Dieuw genees kundig onderzoek is aangevraagd; 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van ben, wie zij geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen aanspraak kon worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aanzien sedert de eerste zitting van den Militieraad eene reden tot uit sluiting bekend geworden is, voor zoo ver zij niet reeds bij onherroepelijk geworden uitspraak vrijgesteld of ongeschikt bevonden zijn. De Commissaris van Politie te Amersfoort wijst allen en voornamelijk goud- en zilversmeden, kashouders, horlogemakers, rijwielhandelaars, uit dragers, opkoopers of tagrijns en hen die van opkoopen een beroep of eene gewooDte maken, boe gering die op- koopingen ook mogen zijn of boe zelden ze ook mogen voorkomen en degenen die voor alie bovengenoemde personen handelend optreden, op de wet van deo 7en Juni 1919. Staatsblad 311, houdende nadere voorzieningen ter bestrijding van beling en op de wijzi- gingeo en aanvullingen die door het in werking treden van deze wet op 7 Juli 1919, het Weiboek van Straf recht en wel in hei bijzondei de arti kelen 416,417 en 437 van dai Welhoek, bebben ondergaan. Bedoelde wijzigin gen en aanvullingen zijn bieromler in zijn gebeel opgenomen. Ook bebben dientengevolge de artikelen 637 Burger lijk Wetboek, 219 Wetboek van Stiaf- vordering, 198 Rechtspleging bij de Landmacht en 190 Rechtspleging bjj de Zeemacht eenige wijzigingen onder gaan. Tengevolge van de hierboven bedoelde wijzigingen en aanvullingen zijn alle thans bestaande registers genoemd in artikel 437 punt 1 van bet Wetboek vaD Strafrecht vervallen en zullen alle goud- en zilversmeden, kashouders, horlogemakers, rijwiel handelaars, uitdragers, opkoopers en tagrijns geboudeo zijn zich zoo spordig mogelijk en in ieder geval voor 1 Augustus 1919 een nieuw register aan te schaffen. Alvorens dat register in gebruik te nemen, vervoege men zich daarmee aan bet commissariaat van politie alhier, bjj den inspecteur der recherche, voor inschrijving en num mering der bladen, waarvoor gelegen heid bestaat iedere werk dag van 10 12 van 2—4 en van 7—9 ffeze registers zijn o.a. verkrijgbaar bij Y O. de Jong, Valkbofï's Boekhandel, Utrechtsche- straat albier Onmiddellijk Da 1 Augustus I9l9 zal worden gecontroleerd of alle hier boven genoemde personen zicb van een dergelijk nieuw register hebben voorzien. Nader zullen nog bekend worden gemaakt voorschriften door den raad dezer gemeente met be trekking tot deze wet uit te vaardigen. Men zij er nogmaals uitdrukkelijk aan herinnerd dat deze wet reeds 7 Juli 1919 in werking is getreden. Amersfoort, 15 Juli 1919. De Commissaris van Politie, A. NIJHOFF. Morgeo wordt bet betrouwbaar heids-kampioenschap van Nederland op den weg over bet jaar 1919 ver reden. De deelnemers vertrekken des ochtends 10 uur van het hotel »Huis ten Halve" te Soesterberg om over Amersfoort, Kater veer, Apeldoorn, Arnhem, Ede en Amersfoort weder naar Soesterberg terug te rijden. De afstand bedraagt 190 K.M. Het aantal deelnemers bedraagt 38, waarvan 1G professionals, 21 amateurs en 1 on afhankelijke. Tevens zullen betromv- baarbeidsritten worden gehouden voor nieuwelingen en veteranen over een afstand van 120 K M. Deze volden den weg Soesterberg langs Arner -fooi i naar Apeldoorn vanwaar over Arnhem. Ede en Amersfoort naar Soesterberg wordt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1