NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Gemeenteraad. No. 36. Zaterdag 23 Augustus 1913. 48e jaargang. VERSCHIJNT WftRNSf)A6 EN ZATERDAfi. IDEAAL EN WERKELIJKHEID. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per poit door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmeri 5 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 09. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten aaar plaatsruimte. Het is een weemoedige onder vinding van alle menschen, dat een groote afstand ideaal en wer kelijkheid gescheiden houdt. Hoe- verrees, om ons daartoe te bepalen, de huidige toestand van ons zede lijk leven verwijderd van het doel onzer bestemming. Somwijlen zijn wij vervuld van een hoog gestemd godsdienstig gevoel. Het komt over ons, wanneer wij in verrukking over de schoonheid van een land schap ons aan de aarde onttogen gevoelen en den hemel tegemoet gevoerd, of wanneer de aanblik van den sterrenhemel ons tot aan bidding dringt. Het komt over ons in de ure der belijdenis, wanneer alle gedachte aan ontrouw verre van ons is. Het komt over ons op onze godsdienstige feestdagen en in de feestelijke uren der huis kamer, maar eveneens aan een ziekbed kan het zich van ons meester maken en bij een graf, waar heilige aandoeningen de ziel vervullen en de beste voornemens rijpen. Dan hebben wij een duidelijk inzicht in onze plichten, en wij meenen reeds een goed eind ge vorderd te zijn op den weg der zedelijke ontwikkeling. Straks dalen wij van die hoogten naar de vlakten van het alledaag- sche leven af. Geen zonneschijn omringt ons, niets dan een een tonig grijs. Alles gaat weer zijn gang als tevoren, 't Is alsof er niets is gebeurd. Maar wat erger is, ook dezelfde fouten en gebreken zijn ons nog eigen. Weer wordt in drift ge sproken, weer zijn wij onwillig en onvriendelijk. Zijn wij dan niets gevorderd? Was geheel die op gewekte stemming een schijn- vertooning? Hebben wij vruchte loos geleden, gebeden, gestreden Dat feit in den gang onzer, zede lijke ontwikkeling dreigt ons moede loos te maken. En zoo ergens, dan is hier met den moed alles verloren. Dat verschijnsel is wel te ver klaren. Hoe klein zijn wij en zwak, niet alleen tegenover de ontzet tende machten der natuur, maar eveneens ,ten opzichte van de eischen des zedelijken levens! Hoe grootsch is onze bestemming, hoe verheven het levensdoel volmaakt te worden, geheel vry van zonde en zelfzucht, volkomen rein. Wie, die eeniger- mate zich in den aard dezer roeping tracht in te denken, vindt daarin niet een verklaring van dat geringe vorderen, zóó gering, dat het op stilstaan gelijkt? Die moedelooze stemming, die ons bij wijlen overvalt, is onge twijfeld te billijken. Wij willen zoo gaarne goed zijn. Wij hebben de ondervinding, dat de oogenblikken, waarin wij onze zedelijke zwakheid hadden afgelegd of overwonnen, de zaligste zijn van ons bestaan En nu gaat die vooruitgang zoo uiterst langzaamI Dat deze volkomen ont vouwing van alle heerlijke krachten, in de menschenziel gelegd, zóó ver heven is, dat zij 'waarlijk niet als met tooverslag kan geschieden, wij willen het gaarne aannemen, maar wordt daardoor onze gedrukte stemming niet eveneens begrijpe lijk? Toch, haar voedsel geven is geenszins geoorloofd Onze eigenlijke opvoeding begint eerst, wanneer wij, volwassen ge worden, onze plaats innemen in de maatschappij. Alles, wat daaraan voorafging en hetgeen wij dank baar herdenken, was slechts voor bereiding. Wij moesten toen nog leeren te lezen in het levensboek en onze geestelijke zintuigen te gebruiken. Daar bevonden wij ons op de bewaarschool. Nu zijn wij op de eigenlijke leerschool, waar het karakter moet worden gevormd, de wil gestaald, de bron gevonden om den dorst naar volkomenheid te lesschen. Zij, die klagen: wij vorderen niet, wij blijven steeds dezelfden, ten opzichte van ons zedelijk leven verkeeren wij immer in kinder staat, hoeveel hooger staan zij dan die menschen, die, voldaan over |hun zedelijken toestand, zich te- pvreden stellen met als het ware I blindelings voort te loopen op de platgetreden padenZij verstaan 'den ernst des levens en maken er zelf ernst mede.j; Op die wijze moeten zij wel vorderen. Zij zijn met de jaren ook inderdaad verder gekomen, hoewel zij 't zelf mis schien niet of ternauwernood be speuren. Lang moge het hun durenwanhopend mogen zij mis schien den blik opslaan en voor een oogenblik moedeloos zijn, maar zij gaan voort te luisteren naar de stemmen van omhoog. Werkzaam, waakzaam wachten zij, die ge- looven, de ontknooping ook van dit raadsel des zedelijken levens af. Io de jl. Dinsdag onder presi dium van den wethouder Veis Heijn, als loco-burgemeester, gehouden open bare vergadering van den gemeente raad waren afwezig de heeren Rant, Houbaer, Tromp van Holst. Van Kal ken, Van Njjnatten, Kroes en de burgemeester. Ingekomen Waren de volgende stuk ken: Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Utrecht dd. 28 Juli 1919, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet raadsbesluit van 18 Juni 1919, strekkende om aan de stichting >St. Ansfridus* eenige perceelen bouw terrein te verkoopen aan den Leus- derweg alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van het besluit van Ged Staten, dd. 28 Juli 1919, waarbjj woidt goedgekeurd het raadsbesluit van 14 Juli 1919, strekkende om bet laatstelijk bij raadsbesluit beschikbaar gesteld bedrag van f215.000 te ver- hoogen tot f300,000 en in vei band daarmede uit 's Rijks kas aan te vra gen een voorschot van f 85000. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van het besluit van Ged. Staten, dd. 4 Augustus 1919, waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit tot verkoop aan A. C. Beijer en F. A. Tb van Ditzbuizen, belden alhier, van bet fabrieksgebouw, waarin vrob- ger gevestigd was de schoenfabriek »de Eenhoorn*. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van bet besluit van Ged. Staten dd. 4 Augustus 1919, waarbjj wordt goedgekeurd het bij raadsbe sluit vastgestelde 2e ged. prim, kobier tot heffing van de inkomstenbelasting in deze gemeente over 1919. Voor kennisgeving aangenomen. Afschrift van het besluit van Ged. Staten, waarbij worden goedgekeurd bet prim, kohier der riool- en straat belasting en rioolbelasting in deze gemeente over 1919, zooals deze zijn vastgesteld bij raadsbesluit vao 29 Juli 1919. Voor kennisgeving aan genomen. Schrijven van B. en W., houdende mededeeling, dat de beer J. G. van Busschbach te Zaandijk heeft bericht zijne benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere school F in deze gemeente niet te kunnen aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven met memorie van toe lichting van het bestuur der Vereeni- ging van oud-beroepsofficieren, werk zaam bij bet middelbaar onderwijs, houdende verzoek bet daarheen te willen leiden, dat in de regeling der jaarwedden van de leeraren van het I middelbaar onderwijs in deze gemeente de bepaling worde opgenomen, dat bij de vaststelling der jaarwedden van die leeraren, die beroepsofficieren van land- of zeemacht zijn geweest, de jaren, in militairen dienst doorge bracht, voor de belft medetellen tot een maximum van 6 jaren en de jaren, als officier- leeraar doorgebracht aan een inrichting tot opleiding voor offi cier bij laod- of zeemacht, volledig medetellen. Naar B. en W. om advies. Schrijven van B. en W. waarbij wordt voorgesteld te bepalen, dat de bezoldiging van tijdelijk personeel, dat naar het oordeel van B. en W. niet valt onder een der vastgestelde loongroepen, wordt geregeld door B. en W., waarbij zooveel mogelijk met de loongroepen rekening wordt ge houden. Voorts wordt bij dit schrijven mede deeling gedaan van door B. en W., in verband met de nieuwe loonrege ling, gedane benoemingen van per soneel en van de toekenning van hooger salaris aan den adj.-commies 2e klasse P. Bergsma. Voor ken nisgeving aangenomen. Brief van B. en W. dd. 12 Augustus 1919, waarbij mededeeling wordt ge daan in antwoord op de door het raadslid den heer Hofland gestelde vragen met betrekking tot het ver- leenen van steun aan gedemobiliseerden. De heer Hofland is niet bevredigd door bet antwoord, omdat bij nergens vermeld vindt, wat de resultaten zijn van bet te werk stellen der werkloozen en gedemobiliseerden. Verder ver trouwt spr., dat B. en W. in elk geval den Raad in kennis zullen stellen met de plannen, welke men heeft. Afschrift van bet besluit van Gedep. Staten van Utrecbt, dd. 11 Augustus 1919, waarbij goedkeuring wordt ont houden aan bet raadsbesluit dd.3 Juni 1919, tot wijziging der gemeentebe- grooting dienst 1918. Naar B. en W. om advies. Afschrift van hettesluit van Gedep. Staten van Utrecht, dd. 11 Augustus 1919, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit, dd. 3 Juni/29 Juli 1919, tot bet verleeneo van voorschotten aan de Stichting St. Ansfridus voor den bouw van arbeiderswoningen. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van Ged. Staten van Utrecht, dd. 4 Augustus 1919, waarbij wordt medegedeeld dat het raadsbesloit van 14 Juli 1919, no. 498, tot bet huren van schoollokalen van bet St. Pieter en Bloklands Gasthuis voor kennis- geviug is aangenomen. Voor ken nisgeving aangenomen. Adres dd. 4 Augustus 1919 van T. Beverloo, onderwijzer aan school C, houdende verzoek verlenging van ziekteverlof tot 1 November 1919. Naar B. en W. om advies. Adres van J. Jansma, dd. 14 Augustus 1919, houdeDde verzoek bemmet ingang van 1 September 1919 eervol ontslag te verleeneo als onderwijzer aan school G. Wordt verleend. Adres van W. P. M. B. van der Poel, dd. Augustus 1919, houdende verzoek haar als gemeente verloskun dige een jaarlijkscbe toelage toe te kennen. Naar B. en W. om advies. Adres van bet bestuur der afdeeling Amersfoort van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, houdende verzoek wettelijke Zondags sluiting in te voeren. In handen gesteld van de Commissie van Wet geving om advies. In banden gesteld van de Com missie van Wetgeving om advies. Adres van het bestuur der Amers- foortsche Konijnenfokkers Vereeniging, houdende verzoek om verbooging van subsidie en aanwijzing van gemeente grond, teneinde de leden in staat te stellen daarop bet benoodigde gras te doen halen. Naar B. en W. om advies. Adres van I. J. Kreupeling, houdende verzoek een commissie van onder zoek te benoemen, zulks naar aan leiding van de afwijzing van zijn verzoek om schadevergoeding, be handeld in de raadsvergadering van 14 Juli 1919. Naar B. en W. om advies. Besluit van Gedep. Staten, waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit inzake aankoop van grond van B en G. van 't Eind. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit inzake verkoop van een perceel bouw terrein aan de Pieier Bothlaan aan Alida Broeksmit. Voor kennis geving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten, waarbij wordt goedgekeord bet raadsbesluit' inzake verkoop van een perceel bouw terrein aan de Huygenslaan aan W. van der Leek. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten, waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit inzake verkoop van een perceel bouw terrein aan de Prins Frederiklaan aan H. A. Pothoven. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep.Staten van Utrecht, dd. 11 Augustus 1919, waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit inzake verkoop van een perceel bouwieriein aan de Huygenslaan aan A. Hofkamp. Voor kennisgeving aangenomen. Koninklijk besluit dd. 30 Juli 1919, waarbij het aan de gemeente Amers foort te verleeneo voorschot uit 's Rijks kas voor den aankoop van gronden en perceelen in bel belang der volks huisvesting nader wordt bepaald op ƒ150 000. Voor kennisgeving aange nomen. Besluit van Gedep. Staten, waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit inzake verkoop van een perceel bouw terrein aan de laan ten westen van de Koningmnelaan aan W. van Haselen P.Hzo. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit inzake verkoop van een perceel bouw- t.-rreiq aan de Prins Frederiklaan aan J. Peper. Voor kenisgeving aan genomen. Besluit van Ged. Siaten waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit inzake verkoop van een perceel bouw terrein aan de Prins Frederiklaan aan J. B. van der Haar Jr. voor kennis geving aangenomen. Besluit van Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit inzake verkoop van eenige perceelen bouwterrein aan de Stichting »St. Ansfridus." Voor kennisgeving aan genomen. Besluit van Ged. Staten waarbij wordt goedgekeurd bet raadsbesluit inzake aankoop van een schoolgebouw en erf van het Departement Amers foort der Maatschappij, tot Nut van bet Algemeen. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van L. Eikelenburg en L. Koene, doodgravers, waarbij dank wordt betuigd voor de toegekende loonsverbooging. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van B. en W. waarbij wordt medegedeeld, dat de kosten van een 4-stands urinoir aan den Leusderweg een uitgaaf zou vorderen van 1000. terwijl een crediet is toegestaan van 250.voor vernieuwing der be staande ommanteling en dat besloten is geen nadere voorstallen te doen. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van den Minister van Onder wijs, kunsten en Wetenschappen waar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1