B. RUITENBERG Hzn. Electro-TecïÉÉ Bureau S. SMIT Math. V^itiroosstr. 9. AMSTEL-BIEREN MINERALE WATEREN ^IMONADES J. v. HAMERSVELD Jr. Utrechtschestraat 49 Probeer eens 't schoeisel GEHfRS: KROES Plaatselijk Nieuws. de STOFFEN Gemengd Nieuws. VEREENVOUDIGINGEN IN DE HUISHOUDING. Begrootingen kasteloos. Advertentiën. L. HOUBAER LANGSTRAAT 64 _d£ro.erefooxt VRAAGT PRIJSCOURANT Verhandelingen van de Com missie ad boe terzake het onderzoek van de verhouding van bet Raadslid Mr. A. van Traa lot zijn lastgeefster de Geldersche Credietvereeniging, waai mede het Gemeentebestuur een contract afsloot. Vergadering van Vrijdag 5 Sep tember 1919 ten 4'/» uur. Tot voorzitter wordt bet lid Hof land aangewezen. Op verzoek houdt Mr. Stadig aanteekeningen. Mr. Van Traa verklaart op een desbetreflende vraag, dat hij wel aan deelhouder is der Geldersche Crediet vereeniging, eebter niet in zijn kwa liteit vau directeur der bijbank Amers foort, maar gewoon als particulier- Hij kan zicb elk oogenblik van zijn aandeeleo ontdoen. Verder dat bij als directeur tantième geniet van de winst in zijn kwaliteit van directeur. Dit bedraagt echter enkele tientallen guldens Hij bespreekt de vraag, of de iransactie met de gemeente wel leveringen in den zin der wet zijn. De Voorzitter merkt op, dat dit een kwestie Is, die in deo boezem der commissie tot een oplossing moei worden gebracht. De Voorzitter beroept zich op de redevoering ran Tborbecke ten tijde der totstandkoming der Wet, waaruit bleek, dat een directe de*lname aan het gemeentebestuur door lieden, die dadelijk vooideel konden hebben bij den gang van eemg bediijf, met wien het gemeentebestuur in coutractueele verbinding slaat, moet woiden ge wraakt. Mr. Stadig vraagt, of op het tijd stip, dat de peisoon in kwestie deel nam, ot na zijn beeediging als lid van den Riail de transacties gewoon zijn doorgegaan, dit mei oog op de juri dische zijde der zaak Mr. van Traa antwoordt bevestigend. De voorzitter antwoordt op een vraag van Mr. van Traa, dat de door hem gestelde vra gen door hem zijn beantwoord. Van Hardenbroek zou nog gaarne willen vragen of geld wel «goed» of «waren» is in den zin der wet. Ook doet hij mededeeling zelf aandeel houder der Geldersche Credietver eeniging te zijn en dus ook belang te hebben bij den gang van zaken. Nadat Mr. van Traa is vertrokken, bespreekt Mr. Stadig of het een leve ring betreft van roerend of onroerend goed en baalt daartoe Oppenbeim aan. De Vooizitter merkt op, dat het hier over deze onderscheiding niet gaat. Van Hardenbroek twijfelt, of het wel goederen zijn. De Voorzitter zegt, dat rekeDing- couranthouders direct over geld moe ten kunnen beschikken, dit is juist het bijzondere van bet bebben eener rekening courant. Bovendien is niet het feit, dat de gemeente al of niet over baar contractueel vastgelegde som wil beschikken, beslissend, maar wel het feit, dat de mogelijkheid contractueel is vastgelegd. Het feit, dat Mr. Van Traa als lid van den Raad op de consumtie der gemeente ten deze invloed en controle kan bebben. is duidelijk, waarbij de vraag van bet oogenblikkelijk risico uit bet contract voortvloeiend, buiten beschouwing blijven kan. Van Hardenbroek oppert de mee ning, dat ook bij, bezitter van aan- deelen zou moeten worden uitgesloten, indien in dezen zin over Mr. Van Traa zou worden besloten. Er is slechts een gradueel verschil. Hiertegen werd opgemerkt, dal bij geen directen in vloed kan oefenen op bet bedrijf der Geldersche Credietvereeniging. Het bezit van aandeelen met bet Direc teurschap, waaraan bijzondere voor- deelen zijn verbonden, vormt niet een gradueel maar een principieel ver schil. Op de herhaalde vraag van Van Hardenbroek merkt Mr. Stadig op, dat op de wijze, zooals bier de trans acties woidau geregeld, wel sprake is van levering van goed of waren, ter wijl hierom nog niet de wet mag worden geïnterproteerd naar bet Wet boek van Koophandel. Hij wil het betrokken artikel wel voorlezen, maar meent, dat hiermede niets wordt vast gesteld. De Voorzitter leest hierop Boek 1, artikel 4 sub 3 van deze wet: «Onder daden van Koophandel zijn te begrijpen o.m. de handelingen van bankiers, kassiers, makelaars en bouders van administratiekantoren, enz.» Vervolgens leest de Voorzitter een advies uit de Gemeenteslem. d. d. 9 Augustus waarin wordt geadviseerd een raadslid, directeur eener Water leiding, welke aan de gemeente water levert, te schorsen op grond, dat dit ltd tantieme geniet en dus: «wegens belang, dat bij bij den gang van de zaken der Maatschappij beeft». Nota, behoorend bij het overzicht van de werkzaamheden der Commissie ad hoe. Mr. Dr. M. Spaander, Staathuis houdkunde: blad II. Onder goederen verstaat men in de Staathuishoudkunde alle zaken, die in de behoefte van den mensch kun nen voorzien, onverschillig of we die behoefte goed of slecht vinden. Geld, ofschoon het geld, dat onder de goederen behoort, stelt men bet dikwijls, om zijn zeer bijzondere functie, naast de goederen, en spreekt van geld en goederen. Blad 248. Ook de Pbysiociaten en A. Smith, schatten bet ruilmiddel niet gering, maar stelden het toch boven andere goederen. Schaarschte veroorzaakt ongerief; docb overvloed in betrekking tot de overige goederen was evenmin wen- schelijk. Uit het Sctioenmagazijn van LANGEfTRA/yT 78 TELEPH. 351 Kwaliteit en vakkiytdlge bediening doet u nimmer' tot eed ander adres be sluiten. V Aan 't zelfde adres uitvoering van solied reparatiewerk. Aanbevelend, ALS BOVEN. De ZeerEerw. beer J. L M. Hoorneman mocht j.l. Zondag den dag berdenken waarop bij 12'/» jaar ge leden tot pastoor der parochie van St. Franciskus Xaverius alhier werd benoemd. VerscbillendegemeenteDaren vereerden bun booggeaebten pastoor bij deze gelegenheid een zilveren ciborie, een kunstwerk uit bet atelier van Roosmalen te Utrecht. Het kerkelijk zangkoor voerde de prachtige mis St. Sidonei van Mitterer uit. Zondagmiddag gaf de R. K. ge mengde zangvereeniging «Arti et Cbaritati» een zeer geslaagd tuin- concert op het terras van «Bokhoven». Ofschoon klein in aantal wisten de zangers toch genoeg kracht te ont wikkelen om onder het booge ge boomte de verschillende stemmen tot hun recht te doen komen en daarbij een fraai geheel te vormen. Er bestaan plannen om op bet sportterrein «Birkboven'" vlieg demon straties te organiseereu waarbij ge legenheid zal worden gegeven als passagier mede bet luchtruim in te gaan. Dinsdag 16 September a.s. zal bet 25 jaar geleden zijn, dat de Heer P. F. H Ermers, thans onderwijzer aan de Openbare Lagere School B aan den Leusderweg, albier in funiftie trad aan de toenmalige Openbare Jongensschool in de Heerenstraat. In aansluiting aan bovenstaande kunnen wij nog meedeelen, dat er voor ouders van schoolgaande kinde ren, voor oud-leerlingen en verdere belangstellenden gelegenheid zal be staan den Jubilaris te complimenlee- ren op Dinsdag 16September, tusschen 2 en 4 uur 's namiddags, in de Gym nastiekzaal van bovengenoemde school. Ritmeester C. H. Laboucbère won j I. Zondag op bet coocouis Hippique te 's Hertogenbosch met Wervelwind den 2e prijs in bet con cours «ooi bet best gaand rijpaard en een eervolle vermelding in bet spring concours voor jachtpaarden. Luit. A. Colenbrander won met Spes in bet groot springconcours voorjaebtpaarden den 2e prjjs en luit. C. P. de Kruyiï met Isolde een eervolle vermelding. De heer H. A. Cadee heeft met goed gevolg examen afgelegd voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. De heer C. H Laboucbèie, rit meester-instructeur aan de rijschool albier, wordt op 1 November voor den tijd van een jaar gedetacheerd aan de lijscbool te Sumar. Naar aanleiding van een des betreffend verzoek van de Kamer van Koophandel zullen voortaan des Vrij dags de treinen 8.04 en 8 05, respec tievelijk aankomende te 8 uur en vertrekkende van hier te 10.05, stoppen aan de halte «Kleine Koppel». Het lijk van zekeren W., die bij zijn leven nog al misbruik maakte van sterken drank isuitde Woudenbergscbe beek, bij de Kattekampen opgehaald. De heer Mr. A. van Traa, die door den Raad als raadslid werd ge schorst, gaat van dit besluit bij Ged. Staten in booger beroep. De verbouwing van hel kasteel Door n aangekocht door den ex-keizei Wilhelm, is opgedragen aan den archi tect H. A. Pothoven. De plaatselijke korfbal vereeniging «Amersfoort» verloor j.l. Zondag haai eersten competitiewedstrijd tegen D T. V. II uit Amsterdam met 29. H. V. C. speelde een vriend schappelijke match tegen de westelijke 2e klasser «Hilversum» en verloor met 0—2 De A Z. P C. verloor Zondag te Utrecht den beshssenden wedstriju tegen de Goudsche Zwemclub en is daardoor tot de 2e klasse gedegradeerd. Donderdagavond speelde de A Z. P. C. tegen Neptunes voor de competitie le klasse der U. P. Z. B. De strijd weid door eerstgenoemde club gemakkelijk gewonnen met 3—0 Ter kaasmaikt op 8 Septembei werd aangevoerd 54 wagens, bevat tende 11250 K.G. kaas. Er werd van f67.tot f 73.50 per 50 KG. be steed. Alles ging vlot van de band. DAMES- wdlEERENKLEÈRMAKERIJ 01ST T?E TS- UTRECHRAAT 26 TELEPHOON 243 T. G. B., vaste medewerker van het «Hbl.» schrijft: Men zet zich allerwegen tot het bepeinzen van de vereenvoudiging van het huishouden. De een doet het, omdat ,zij aan huishoudelijk werk een grenzenloozen hekel heeft, de ander wil meer vrijen tijd voorstudie, maatschappelijk werk, opvoeding rustkuur of vermaak, een derde om economische redenen, een vierde omdat zij gebrek heeft aan hulp en zoo voorts. Als er zoovelen zich met een vraag stuk bezig houden, moeten er wel resultaten komen. En nu is het eigen aardig met dit vraagstuk, dat het zoo vaak kleinigheden zijn, die de meeste bespariDg van huishoudelijk werk geven. Een groote oplossing is natuurlijk gelegen in practischer woningbouw; in coöperatie in koken, verstellen en zoo voort, maar er zullen tot in vele lengten van dagen menschen in de bestaandeouderwetsche huizen moeten wonen en ook coöperatie is iets van langzamen groei. Terstond zijn we echter geholpen met kleinigheden, kleine uitvindingen van verschillende huisvrouwen, die, bijeengevoegd, en kele kwartieren werk per dag of per week kunnen besparen. Ik hoorde van een huisvrouw, die in haar huis met een kwast verf rondging om alle koperen kranen en knoppen te verven. Dat koper behoefde tenminste niet elke week meer te worden gepoetst. Een ander, met vele kinderen ge zegend gezin, voerde het gebruik van een 'tafelzeil in plaats van een tafel laken in. Dat spaarde waschgeld en was handig schoon te maken bij morsen en knoeien. Nog een ander ging verder en voerde de Betuwsche methode in door het gebruik van boterhammebordjes af te schaffen en de gesmeerde en belegde boterhammen van het zeiltje te laten eten, dat na eiken maaltijd afgesponsd wordt. Zoo kan men ook theekommetjes zonder schotels gebruiken en het afwasschen van die schotels besparen. In de «Hollandsche Lelie» bepleit een huisvrouw 't gebruik van 'n aardappetschilmachine, waarin zij ook de worteltjes krabt en tegen den winter ook de peren en appelen hoopt te schillen. Maar ik zou liever iets anders willen raden. In plaats dat elke huisvrouw zoo'n machine koopt, moest de groen- tenboer zoo'n instrument bezitten en ons geschilde aardappelen, gekrabde peentjes en geschilde peren en appelen verkoopen in plaats van zooals nu. We wachten in den kruideniers winkel toch ook wel tot de kruidenier onze koffie heeft gemalen, welnu, laat de groentenboer dan onze aardappelen, wortelen, appelen en peren schillen. Als 't noodig is, willen we er wel iets voor betalen. Zoo zou men ook gedopte doperwten en groote boonen kunnen koopen. Slager, vischverkooper, wildhande- laar, kruidenier, leveren hun waren om zoo te zeggen panklaar, waarom dan de groentenboer nog niet? Een groote besparing van omwasch- boel zou het geven, wanneer we pannen bezaten, waarin het eten, als het er in gekookt is, ook tevens kan worden opgediend. De aardige vuurvaste schotels, die in den handel bestaan en tevens als dekschotel dienst doen, bewijzen dat het mogelijk is. Ook in emailwerk is wat goeds van vorm, kleur en uiterlijk te bereiken, als onze kunstenaars maar eens naar dit nederige werk zouden willen af dalen. Wie een oplossing vindt voor de kopjes- en bordjeswasscherij, vele malen per dag, kan een gouden troon in der vrouwenhart winnen. Ook kunnen we ons heerlijk laten helpen door onze kinderen en door onzen echtgenoot. Jongens, meisjes en mannen worden de hulptroepen bij het huishoudelijk werk. Het werd door vele vooraanstaande mannelijke en vrouwelijke paedagogen op de tentoonstelling Opvoeding boven den leerplichtigen leeftijd» gezegd: laat de kinderen thuis helpen in het huishouden. De meisjes niet alleen, oh, vooral niet alleen de meisjesde jongens moeten óók mee doen. En de echtgenooten. Helpen bij bedden afhalen, zelf opruimen, boodschappen doen, stof afnemen, aardappelen schil len, schoenen poetsen, helpen aan de duizend en één kleinigheden, die nu alleen op het hoofd van vrouw en dienstboden komen. Terloops wil ik er op wijzen, ter voorkoming van misverstand, dat niet allen dit helpen aanbevelen ten bate van de huisvrouw. Men zei alleen, dat het noodig was voor de jeugd zelf; dat het om allerlei redenen zeer wenscbelijk was, dat jongens en meisjes beiden thuis de handen (weer) uit de mouw gingen steken. En waarom zou de huisvrouw dan niet van die veranderde inzichten profiteeren en haar kinderen op een voor henzelf en voor haar nuttige wijze exploiteeren? De winst is groot ze krijgt haar jongens als hulp er bij en als haar echtgenoot baanbreker wil wezen (de jongen van heden wordt de helpende rechterhand van zijn vrouw later), dan steekt hij ook nu reeds zijn handen uit de mouw en begint vast met zijn eigen zaakjes thuis te regelen en op te ruimen. Er zal er dan hier of daar wel een zijn, die dat handig genoeg doet, zoodat het zijn vrouw niet de zuchtende opmerking ontlokt«Och, laat maar, ik zal 't wel doen,» waarbij ze in stilte denkt: «Zulk opruimen geeft maar rommel te meer.» BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 5 tot 11 September 1919. Geboren: Anthonia Johanna Paulina, d. v. Petrus de Vrtes en Paulina Brokx. Henrietta Jacoba, d. v. Hendrik Fremouw en Jacoba Gerarda van Nimwegen Gerritje, d. v. Cornells Anthonius Hagedoorn en Petionella Geertruida Mulder Jannetje, d. v. Arian de Graal en Maria Muys Margaretha Maria Jobanna, d. v. Lamberius Wilhelmus Rave-loot en Anna Maria Scbeffers Jan, z. v. Antonie v. Colmjon en Lutje v. Nieuweiihuizeu Maria Jacoba, d. v. Evert Gerritsen en Jacoba Krteger Gerritje, d. v. Arie Jan v. IJzendoom en Everdina Willemina Sterk Anton, z. v. Willem Anton Tbeodoor Groenhuizen en Hendrika Paulina BroeseTheo- dorus, z. v Hendnkus E»erardus v. Zuilen en Dirkje Waarlé Catbalina Maria Suzanna, d. v. Ernst Sigmond Reeders en Jobanna Augusta de Hondt Johan, z. v. Gerard Wiggermau en Gerntdina Hendrika Denekamp Dirk, v. Dirk Slrybos en Cor nelia Diepeveen. Ondertrouwd: Louwerens van Eijkelenburg en Catrina Staal Hendrik Lablans en Neeltje v. den Hazel Jan v de Weyer en Magda- lena Maria Jacoba Gemen Teunis Meulemati en Trijntje Vreekamp An toon Wilhelmus Nieuborg en Cor nelia Rijper Hendrik Peter ter Beest en Wilhelmina Catuna Maria v. der Wart Tom Spencer Elce en Laurence Josephine Therese Sinnige Adrianus Antonius v. de Nobelen en Johanna Gerarda Pijpstra. Gehuwd Johannes Anlornus Peper kamp en Ida Adrians Flos Christiaan Johannes Alexander de Könnigb en Heintje Vaneveld Wouter Arentzen en Anna Suzanna Schoonhoven Antonius Snijders en Cornelia BuddingBernardus Anto nius v. Goor en Johanna Heere Wijnand Hengeveld en Louisa Johanna Engles Jan Schreuder en Heintje Bos Gerrit v. Njeuwenhuizen en Catharina v. IJken. Overleden: Johannes de Goede, 1 dag Jan Hoenderdaal, 44 jr., echlg. van Aljjda Aotonia de KruijlT Hendrika de Bree, 70 jr., eebtg. v. Gerrit v. den Brink Theodorus v. Zwol, 40 jr., eebtg. van Helena v. Kolfschooteo. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 Sept. 1919. Tarwe f0Rogge f0.Boekweit f0. appelen f 3.a f 7.Peren f 3.— a f 6. Klei-Aardapp. f 0.00 a f 0.—. Zandaardapp. f 4.50 a f5.00 Hoendereieren f 14a 115.p. 100 st Bruine eieren f 00.00 a f 00.00 per 100 at. Boter f3.00 a f3.20 per kilo. Eendeneieren f00.00 a f00.00 Zoetem. kaaafO—a f0.— per 50 kilo. Kippen f 2.00 a f 4.50 Kuikens f4.00 a f6.50 Piepkuikens f0 40 af 1.20. Gan zen f 0.a fO.OO. Eenden fO.OO a f 0.00 p. at. Jongen fl.40 a f 1.70. Hazen fO.OO a fO.OO. Wilde konijnen fO.OO a fO.OO. Tamme fl.50 a f 3.00 Duiven f 0 80 a f 1.50 paar. Mager* varkens f 150.a f 200.Zeugen f 200.a f 300.— Biggen f 30.— a f 50.—. Drachtig* zeugen f250.a f450.Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f000.a f000.Guste koeien f000.a f000.Kalf koeien f000. a f 000.Kalfraarzen f 00.a f 00.—. Os f000.a f000.Pinkatieren f0.a f 0.00. Kalveren f 00.a f 00 Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarw* heet. Rogge heet. Boekweit. 200 heet. Appelen. 100 heet. Peren. 100 heet. Zandaardappe- len. heet. Kleiaardappelen 7000 stuks Hoen- dereieren 00 stuks Eendeneieren. kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas stuks Ve* 20 magere varkens. Varkens voor exportalag*rij 200 biggen, 10 zeugen, 0 kalveren. HEEREN- en KINDERKLEEDINÜ MAANDAG 15 SEPTEMBER zullen XnzeNaagaztjnen den geheelen\ag GESLOTEN zijn Herdenking 25-iarig bestaan onzer zaken Reciptl* van 2 tot 4 uur

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2