NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. So. U Zaterdag 18 October 1019. 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. VERGETEN. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 5 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Grroote letters en vignetten aaar plaatsrnimte. Vergeten 16 een zedelijke kwaal, die men heden meer dan ooit aan treft. De herinnering gaat verloren in het «ewoel van ons koortsachtig maatschappelijk leven. De geest der eeuw drijft ons voort, wij hebben haast en doordat wij on ophoudelijk versche indrukken ont vangen, die de vroegere verdringen, beleven wij zooveel, dat ons ge heugen en vooral ons hart te klein blijken te zijn om onze lotgevallen en ondervindingen te bewaren. Wij leven niet kalm genoeg om rustig neer te zitten en de bladen op te slaan van het boek onzer herinne ringen. Do mensch heeft, in zijn eerste levensjaren, eigenlijk noch een ver leden noch een toekomst. De kin deren leven geheel in het nnu« en evenmin als zij vragen, wat in den schoot der toekomst verborgen ligt. of zich van die toekomst voor stellingen maken, bekommeren zij zich over hetgeen voorbijgegaan is. Een kind vergeet zijn leed, zijn belofte, zijn blijdschap, zijn vrien den. Van hem zegt men terecht: ïUit het oog, uit het hart«. Later, als het kind jongeling ge worden is, dan erlangt de toekomst een plaats in zijn ziel, niet zelden boven het tegenwoordige. In zijn jongelingsjaren is de mensch ver vuld van de liefelijke illusies, die de verbeelding hem voor de oogen toovert; hij leeft behalve van het nu, van de hoop, die krachtig is en rijk; maar de herinnering is zwak en arm. Is de mensch echter tot volle ontwikkeling gekomen, dan moeten zijn hart en zijn gedachten èn het nu èn het morgen èn h^t gisteren omvatten. Dan is hij niet te ver ontschuldigen, als hij in kinder achtige speelschheid om hetgeen voor oogen is, de toekomst en het verleden vergeet. Als hij gelijk de jeugdige van jaren alleen het oog slaat op wat vandaag geschiedt en wat de toekomst brengen zal kan er geen sprake zijn van voltooiing van zijn zedelijke opvoeding. Dan is het een plicht hem te doen weten, dat ook in een zedelijk opzicht het tegenwoordige en het toekomende de vruchten zijn van het verledene. Zoo natuurlijk wij het vinden, dat de jongeling bezieling put uit de verwachtingen, die hij zich voor spiegelt. zoo droevig doet het ons aan, als wij een mensch zien, die zich evenzoo door zijn illusies laat begoochelenhij toont door de ervaring niet wijzer geworden te zijn Het verleden is de leermeester van de toekomst. Zou deze ons wijzer, edeler, krachtiger zien, indien wij niet door onze ervaringen en lotgevallen, door onze misslagen en afdwalingen hadden geleerd? Is de school des levens niet hard genoeg, dat wij de ingescherpte lessen vergeten en er ons voordeel niet mee doen zouden? Tusschen het onthouden van de lessen en de herinnering aan den leermeester is slechts één schrede. Wie aan het verleden nimmer of weinig denkt, hij zal ook weinig van de lessen van het verleden verstaan en in zijn hart bewaard hebben Hoe vergeetachtig wij ook zijn, er komen oogenblikken, dat de geest der herinnering ons aangrijpt en ons dwingt neer te zitten aan de zijde van onzen weg en te overpeinzen, wat er over ons hoofd en door ons hart ging. Hoe ge heimzinnig kunnen soms in een uur van eenzaamheid gebeurte nissen en menschen uit ons ver vlogen leven ons voor den gepst komen! In zulke uren hebben wij spijt, dat wij zooveel vergaten, dat wij te weinig de lessen der ervaring onthielden, omdat wij ons te veel lieten innemen door de vragen en eischen van het nu, van het snel- vervliegende oogenblik van het heden. Onweersprekelijk is het, dat de dingen van de toekomst en van het tegenwoordige een eerste plaats in ons hart behooren in te nemen. Het heden heeft aanspraak op onze kracht, de toekomst op onze zorg. Wij moeten dikwijls kunnen ver geten. Maar wee ons, zoo er van de herinnering geen kracht uitgaat, die meewerkt om ons tot onze taak bekwaam te maken. Zoo wij het leven ernstig opvatten, moeten wij ons herinneren, wat geschied, wat beleefd, wat gedaan is. Ieder zal op zijn tijd ondervinden, dat de overpeinzing van het verledene zijn moed niet behoeft te ver slappen. Met het oog op de karakter trekken van ons geslacht is er meer reden om op te wekken tot gedenken dan tot vergeten. De Koningin naar Indiè? Men seint uit Weltevreden, dd. 10 October Het aantal adhaesiebetuigingen aan bet adres inzake een bezoek van de Koningin aan Indië, heeft reeds het raillioen overschreden. I Roggebrood zonder bon. De Minister van Landbouw beeft j bepaald dat ook roggebrood mits ge merkt V. van andere dan Regeerings- grondstoffen gebakken en zonder inneming van bons verkocht kan worden. Kolen uit Duitecbland I Er zullen opnieuw twee tiemen met steenkool per dag méér uit Duiiscb- land komende maandelijkscbe aan voer stijgt daardoor tot nagenoeg 170 000 ton. De verkeersverwarring in Duitscbland is ook nu weer oor zaak, dat er meer kolen komen. »Hbl.c Onze suikerproductiet De opbrengst der suikerbieten valt in den Haarleromermeerpolder nogal tegen, er wordt gerooid van 20.000 tot 30.000 kilo per hectare gemiddeld alzoo 25.000 kilo, wat beneden een middelmatig gewas is. Echter maakt de prijs veel goed 1 De landbouwers krijgen dit jaar voor hun beetwortelen een prijs als nimmer tevoren. Hiertegenover staat echter, dat ook de bedrijfs-onkosten ongekend hoog zijn. De verzending van bieten per groot schip ligt in oostelijk Groningen zoo goed als stil. De schippers willen niet vervoeren voor de vrachtprijzen, die suikerfabrikauten bieden. Het vervoer zal nu geschieden per spoor. Aan de Friesch-Groningsche suiker- fakriek zijn reeds 100 spoorwaggons toegezegd. #N. v. d. D." Boter en kaas naar Belgié! Naar aanleiding van de loopeode geruchten over de levering van groote boeveelheid kaas en boter aan België, heeft de «Goudsche Cl.® zicb om inlichtingen tot de N. V. Kaashandel- Maatschappij »Gouda« gewend. De directie der maatschappij ver klaarde dat zij met de Belgische re geering heeft gecontracteerd voor de levering van ander balf raillioen KG. kaas en een groote partij boter. Het kwantum kaas wordt geleverd uil de voor export vrijgegeven 60 'It van den aanwezigen voorraad. De Nederl. Regeering slaat geheel buiten deze overeenkomst. Een zorgwekkende toestand De Nationale Woningraad beeft in een adres aan de Tweede Kamer zijn bezorgdheid over den woningtoestand bier te lande kenbaar gemaakt! Nog steeds neemt het woningte kort, niet tegenstaande den onder nomen bouw, toe; de prijzen der materialen toonen geen neiging tot dalen. Hoe nijpend de nood is, blijkt wel licht bet sprekendst uit het feit, dat te Amsterdam meer, te Rotterdam iets minder dan de helft der jong gehuwden bun intrek bij anderen nemen. Volgens de huidige begrippen meent men, dat de welvaartsgoederen ver meerderen om bet verboogen der geld- inkomens. Bij een slechten oogst had men voor inkomsten-vermeerdering gepleit want als men maar geld beeft, dan kan, zoo denkt men, ieder zóó veel koopen als bij maar wil, alsof de vruchtboomen ziob storen aan tractements- of loorisverhoogiog Maar, helaas, schoenen, locomotieven en huizen groeien niet aan de boomen deze komen alleen te voorscbijn door medewerking van een nieuwe, boven de natuur uitgaande orde, die van den arbeid. En aan het begin van den oudeD wijzen Bijbel staat het gebod van den arbeid als een vloek voor den natuui lijken mensch, die traag is. Maar elke vloek, door God gesteld, bergt den zegen in zich. De ijzeren noodzakelijkheid, dat de menscbheid niet zonder meer van het naakte na tuurproduct1 kan leven is de zweep slag, waardoor zij voortgedreven wordt naar hooger bestaan." Waarom alles zoo duur is. Men leest onder den titel «Periculum in Mora" in »St. Cbristoffel" Dat de hooge loonen den levens standaard eenigszins verhoogeD, is vrij zeker, vast staat echter, dat de hooge loonen niet alleen, doch slechts voor een gering deel de oorzaak zijn der duurte. Veel meer dragen daartoe bij de ongehoorde winsten, die er in menige onderneming gemaakt of ge nomen worden. Als men ziet, dat b.v, in de bruin koolindustrie iemand in enkele jaren van eenvoudig burger multi-millionair kan worden, dan vraagt men zicb af, waarvoor is betfioodig, dat de kolen- prijzen nog steeds zoo boog blijven. Als men ziet, dat verschillende groote scheepvaartmaatschappijen in een paar jaren tijds naast een volledige afscbrijviog van bet gebeele bedrijfs kapitaal nog vrij beteekenende win sten uitkeeren, dan vraagt men zicb terecht af waarvoor moeten die vracht prijzen nog zoo boog blijven. Als men ziet, dat enkele suiker ondernemingen een dividend verwach ten van 100 pCt. en bet volgende jaar nog meer voorspellen, dan vraagt men niet weinig ontstemd, waarom dien prijs nu Dog weer booger toe te laten. Als men ziet, dat onderscheidene tabaks- en sigarenfabrieken van 30 tot 50 pCt. dividend uitkeerden, dan rijst alweer de vraag, waartoe die dure sigaren- en tabaksprijzen. Als men weet dat de Bataafscbe Petroleummaatscbappij nog maar een kleintje onder de zusters, één winstje maakte van ruim 90 millioen gulden, dan zal 't menigeen zeker bevreemden, dat de petroleum weer met een cent per liter of wel 5 pCt. wordt ver hoogd, vanwege de duurte van alles, ziet u. Als men ziet dat de ijzer en staal- prijzen weer »ueiging" bebben om te stijgen, vanwege de groote vraag dan zal men zeker groote oogen op zetten, als men verneemt, dat een der grootste huizen in dat artikel, de firma Stokvis Co. Lmt. in 1918 op een bedrijfskapitaal van 9.300.000 een dividend konden uitkeeren van 116 pCt. Als men verneemt, dat de katoen- prijzen weer omhoog zijn gegaan, ook vanwege de booge loonen en vrachten en dat van goedkooper woiden voorals nog geen sprake kan zijn, dan zal het evenzeer bevreemden, als men ver- neemi, dat de winsten van diverse katoenmagnaten in Twente in vier jareD tijds van 125.000 tot 725.000 en van 185.000 tot 093.000 gulden zijn opgeklommen, alles dank zij de booge loonen en de dure vrachtprijzen. Zoo zouden we door kunnen gaan, maar waartoe meer? Dit bet biei aangehaalde blijkt ondubbelzinnig, dat de duurte van den huldigen tijd niet tot oorzaak beeft de hooge loonen, maar dat de oorzaak is de schromelijke winsthonger der grootindustrieelen en des groothandels. Wordt aan dien gouddorst geen paal en perk gesteld of wordt het niet ingeperkt en belemmerd, dooi op even grootsche wijze de onredelijke kapuaal- winsten te belasten, dan zullen op den duur zelfs de beste burgerwachten bezwijken voor de tragische werkelijk heid. In verschillende landen, o.a. in Amerika, Engeland en Frankrijk, be gint men van regeeringswege in te grijpen door paal en perk te stellen aan den demoraliseerenden invloed der uitbuiters. Het is te bopen, dat men ook in ons land niet wacbt tot het te laat is. Het duurteprobleem aLuystervinck" van de »Haagsche Post boorde aao de Beurs zeggen, dat de HollandAmeiika-Lijn in 1919 minstens 200 pCt. netto op haar kapitaal zal verdieneodat ook de winsten der Indische Lijnen een on gelooflijke hoogte zullen bereiken, vooral nu deze bet hebben aange durfd de passage-prijzen weder te verhoogen; dat ondertusschen onze scheepvaart maatschappijen O W.-ers in den allereigsteü zin van h«t woord blijven, omdat niet alleen de tien tallen millioeneo te hooge vrachten rechtstreeks uit den zak van bet publiek komen, maar ook en vooral omdat deze woekerwinsten, met de cumultatieve opcenten, diedetusschen- bandel en de industrie er op leggen het publiek op een cijfer komen te staan omtrent welks hoogte bet moeielijk is zicb eeu idee te vormen. Hij concludeert, dat in deze richting tot op aanmerkelijke hoogte de ver klaring is te zoeken van het duurte- problnem. De nieuwe posttarieven die 1 Novem ber worden ingevoerd zijn in hoofd zaak als volgt Het port der brieven wordt bij vooruitbetaling voor elke brietkaarl 5 cent; voor eiken anderen brief: van een gewicht van niet meer dan 20 gram 71/, cent; boven 20 tot en met 100 gram, 10 cent; boven 100 tot en met 200 gram, 18 cent boven 200 tot en met 1000 gram 20 cent. en voorts voor elk meerder ge wicht van 1000 gram, of gedeelte van 1000 gram 5 cent daarboven; voor de z.g stadsbrieven wordt bet port 5 cent Voor drukwerk wordt het port tot en met 500 gram l1/, cent per 50 gr. of gedeelte daarvanboven 500 gram tot en met 1000 gram 20 cent en voorts voor elk meeider gewicht van 1000 giam of gedeelte daarvan 5 ci. daaiboven. Vermelden we nog, dal fi ankeermg hij abonnement vooi andere gedrukte stukken dan nieuwsbladen mogelijk werd gemaakt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1