HIEVWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 48. Zaterdag 15 November 1919 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG W ZATERDAG. VERJAARDAGEN. Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.16. Afzonderlgke Nummers 6 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. Al» VER! ENTIÜN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Er zijn menschen, die een over- heerschende neiging hebben zich te verdiepen in hetgeen voorbij gegaan is. Daartegenover zijn er velen, die beweren, dat de over peinzing van liet verledene den moed verslappen, de levensopge wektheid drukken kan en die ons b.v. bedenkelijk aanzien, wanneer wij verklaren nog aan verjaar dagen te hechten. Wat is een verjaardag, zoo zeggen zij. In niets immers verschilt hij van een ande ren dag Is men niet eiken dag jarig, gelijk het eiken avond Oude jaarsavond is? Zij, die zoo spreken, zijn zij, die de waarde van een boom almeten naar de hoeveelheid hout, welke hij vertegenwoordigt; in een ge bouw niets zien dan een samen voeging van materialen, en bij een schilderij slechts oogen hebben voor kleur en lijst. Het zijn in één woord, die het innerlijk leven niet of weinig achten, en wier hoogste roem is zoogenaamd practisch te zijn. Zonder twijfel is een verjaardag gelijk aan eiken dag. De zorg vuldigste waarnemer kan hier geen onderscheid ontdekken. De zon gaat op, bereikt als altijd haar middaghoogte en gaat aan den avond als gewoonlijk onder Toch blijven wij onze verjaar dagen lief hebben. Zeker staat ver boven de oppervlakkige redenee ring van practische menschen de gedachte, dat op zekeren trap van ontwikkeling onze feestdagen hun oude beteekenis verloren hebben. Wanneer wij altijd gedenken, heb ben wij geen herinneringsdagen meer noodig. Doch al hebben wij alle bekrompenheid afgelegd en zijn wij zoo hoog mogelijk opge klommen naar den geest, onze verjaardagen verliezen hun betee kenis niet. Wie is bekend met het huiselijk leven, en weet niet met welk een spanning de verjaring van vader of moeder vaak wordt te gemoet- gezien, met welk een ingenomen heid de dag wordt voorbereidhoe een weldoende geest van geheim zinnigheid toeneemt bij het nade ren, om de vreugde ten top te voeren, wanneer eindelijk de feest dag is aangebroken I Wie herinnert zich niet zijn eerste verjaardagen, hoe gewichtig hij zich toen gevoeld, en hoe rijk hij was met de grootere en kleinere geschenken! En als wij dan onze vrienden mochten noodigen om te deelen in onze vreugde, ontbrak er voor het oogenblik niets aan ons geluk. En toen wij ons een eigen huiselijk leven verworven hadden, wat wa ren die eerste verjaardagen inder daad zonnige dagen, van onvers deeld genieten, waarop winst werd gedaan voor onzen arbeid, en vaste banden zoo mogelijk nog vaster werden gelegd! Ja, op eiken leeftijd behouden onze verjaardagen waarde. Bij het klimmen der jaren wordt deze wel geheel anders, maar niet minder groot. Hoezeer wij het goede waar- deeren, begint dan elke verjaardag tot weemoed te stemmen, om den voortsnellenden tijd. Wij bedenken telkens weer. dat de levensdag aan het dalen is, en onder den indruk daarvan gaan wij met steeds groo tere zorgvuldigheid ons huis be reiden. Met de eeuwigheid in het gezicht is een verjaardag natuurlijk een nietigheid, maar wat ons gemoeds leven verrijken kan, heeft nooit uitgediend, en daarom wel ieder, die niet als een kind zijn verjaardag blijft vieren, doch eiken dag bij het wederkeeren laat zeggen, wat hij te zeggen heeft, en onder het stille danken een bede mengt om bevestiging, in de hoop, welke verder reikt dan het graf. Op verjaardagen gebeurt het menigmaal, dat gebeurtenissen en menschen uit ons vervlogen leven ons voor den geest komen, zoo levendig als werden zij nogmaals door ons beleefd en gezien, zoo wonderbaar, dat zij onze ziel ont roeren. En door de levenden te eeren, zullen wij misschien ook leeren onze dooden beter te herdenken. iHet is dikwijls weemoedig op te merken, hoe kort deze in onze harten blijven leven. Wij trekken wel rouwkleederen aan, wij tooien de graven wel, maar gelijk de plek, waar wij onze dooden aan de moe- deraarde toevertrouwen, een kleine plaats op den aardbodem beslaat, zoo beslaan zij ook niet zelden een kleine plaats in ons hart. Het is wenschelijk trouw te blij ven aan onze verjaardagen, die ons in verbinding stellen met het verleden. In onzen tijd is er meer reden om op te wekken tot ge denken dan tot vergeten. De openbare vergadering van den gemeenteraad op jl. Dinsdag avond ving aan met eeu bijeenkomst in comité-generale die drie kwartier duurde. Na heropening der deuren ten 8.15 boorden wij dat de navolgende stuk ken waren ingekomen Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, dd. 20 October 1919, waarbij verdaagd wordt de beslissing op bet raadsbesluit van 30 September 1919 tot wijziging van de verordening, waarbij ter zake van bepaalde ont vangsten der gemeente wordt afge weken van het bepaalde bij artikel 113 der Gemeentewet. Voor ken nisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staten, dd. 27 October 1919, waarbij ongegrond wordt verklaard het door de N. V. Weverijen van D. van Leyden Zoon te Krommenie ingesteld beroep tegen het Raadsbesluit van 14 Juli 1919 betreffende baar aanslag inde straat- belasting dezer gemeente over 1918. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged Staten van Utrecht dd. 27 October 1919 waarbij onge grond wordt verklaard hei door Mevr. de Wed. Engel van Veenschoteu alhier ingesteld beroep tegen het Raadsbesluit van 14 Juli 1919 be treffende haar aanslag in (ie riool- belasling dezer gemeente over 1918. Voor kennisgeving aangenomn-n. Besluit van Ged. Staten van Utiecht dd. 3 November 1919, waarbij ver daagd wordt de beslissing op bet Raadsbesluit van 30 September 1919 strekkende om uil 's Rijks kas aan te vragen en te aanvaaiden een bedrag van f4609.14 ten einde aan de bouw- vereeniging »St. Bonifacius» een ver hoogd voorschot toe Ie kennen en te brengen op f182 827.84. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 27 October 1919 van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren waarbjj de wenscbelijkbeid wordt betoogd van Gemeentewege over te gaan tot bet bouwen van Ambtenaarswoningen met steun uit »'s Rijks kas«. Voor kennisgeving aangenomen. Schrijven dd. 28 October 1919 van het Bestuur vau het Genootschap van Leeraren aan Nederlandscbe Gymnasia waarbij wordt aangedrongen om in williging van het verzoek van de Vereeniging vau Leeraren aan bet Gymnasium alhier om de aanvullin- geo, welke door de Regeering aan de Leeraren bij de R. H. B. scholen op hun salaris over 1919 werden toe gekend in overeenkomstige verhouding ook aan de Leeraren van het Gym nasium uit te keeren. Te voegen bij de desbetreffende stukken. Schrijven dd. 31 October 1919 van T. Beverloo, onderwijzer aan school C, houdende verzoek om verlenging van verlof wegens ziekte tot 1 Mei 1920. Naar B. en W. om advies. Schrijven van Mej. de Wed. J. J. Heymen dd. 1 November 19i9 hou dende verzoek haar ontheffing te wil len verleenen van de verordening be treffende eischen voor dranklocalitei- ten. zulks in verband met haar gedaan verzoek om verlof voor den verkoop van alcobolboudenden. anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet perceel Lange straat 30. Naar B. enW. om advies. Schrijven dd. 5 November 1919 van S B. Gompers houdende verzoek lo. hem verlof te willen verleenen voor den verkoop van limonades, bier enz. in het perceel Peperstraat 2; 2o. den naam Pepei steeg te doen veranderen in dien van Peperstraat. Te stellen in banden van B. en W. ter afdoening voorzoovei betreft bet gevraagde sub 1 en om advies voor zoover betreft sub 2. Besluit van Ged. Staten dd. 27 October 1919, waarbij wordt goed gekeurd hei Raadsbesluit van 30 Sep tember 1919 tot overname om niet van eenige perceeleu grpnd ter ver breeding van de wegen in betz.g.Sasje Voor kennisgeving aangenomen Besluit van Ged Stalen dd. 27 October )919, waarbij wordt goed gekeurd het Raadsbesluit van 30 Sep tember 1919 tot kostelooze overneming van L. Rtmenberg van een strook grond hoek F "au Blankenhetmstraat Bloklandstraat. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged. Staien dd. 27 Octo ber 19.9 waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 S-ptember 1919 tot verkoop aan J. J Ruitenberg van een perceel bouwterrein aan de Westzijde van de Sluisstraat grnoi plm. 1725 MJ «oor f4— per M'. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Ged Staten dd. 27 Octo ber 1919, waarbij wordt goedgekem d het Raadsbesluit van 30 September 1919 tot verkoop aan A. Buitenbos van een perceel bouwterrein gelegen aan een nieuwe laan ten Zuiden van de Barchman Wuytierslaan gioot plm. 1573 M' voor f3per M'. Voor kennisgeving aangenomen. Missive dd. 27 October 1919 van Ged. Staten houdende mededeebng dat zij het Raadsbesluit van 30 Sep tember 1919 strekkende om van de H. H. S. F. strookeu grond groot plm. 0.60 A. en 0.07 A. albier aan het Smallepad in beheer en onderhoud over te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. Missive dd. 7 November 1919, houdende mededeebng van de be dragen waarop zijn gesteld de salaris sen van de personen die niet onder een loongroep zijn le brengen. Besluit van Ged Staten dd. 3 November 1919 waarbij wordt ver daagd de beslissing op bet Raadsbe sluit van 30 September 19'9 tot op heffing van den avondcursus in Nederlandscbe taal en rekenen ter- voorbereiding van de handelsavond school en avondteekenscbool. Voor kennisgeving aangenomen. Missive dd. 3 November 1919 van Ged. S aten ten geleide van het Ko ninklijk B -luit van 18 October 1919 no. 40. waarbij worden goedgekeurd de plaatselijke verordeoingeu op de heffing eener belasting op de bonden, slraatbelasiing, inkomstenbelasting en vau bijdragen voor het deelnemen aan den Cursus tot opleiding voor hoofdonderwijzer en hoofdonder wijzeres. Voor kennisgeving aan genomen. Schrijven dd 7 November 19 9 "an P. Dekker e.a. houdende verzoek te willen besluiten den Soesterweg af doende te doen verbeteren. Naar B. en W. om advies. Schrijven dd. 6 November 1919 van de Commissie ter bevordering van een spoedige afwikkeling der salarisiegc- ling voor het personeel aan vak scholen zoowel voor jongens als voor meisjes houdende verzoek de aan vragen om subsidieverhooging in wel willende ovei weging te willen riemen. Te voegen bij de betrekkelijke stukken. Schrijven dd. November 1919 van den beer J. F. Schultiuk, tijdelijk leeraar aan de Handelsschool alhier, waarbij bij alsnog aandringt op in williging vari zijn ontslagaanvrage zooals die door liem is gedaan.Te behandelen bij punt 14 der agenda. Tot leden der Commissie lot bet nazien der gemeente-rekening weiden benoemd de beeren van Tiaa, Nieuweu- djjk en Hofland. Besloten werd de aangeboden ge- meentebegrooiing vooral ui de af- deelingen te behandelen. Een voorstel van B. en W tot liet aangaan eener 3 °/o piemieleerung van drie millioen gulden woidi ofschoon door enkele leden s'erk bestreden leu slotte met 17 legen 2 simmen aan genomen. Daarop verkregen B. en W. de gevraagde machtiging tot aanstelling, voor zoover noodig, van lijdelijke tectimsche ambtenaren op de salaiis- sen, zooals ze door hen, in vei band met bet vrije bedrgt. bij elke aan stelling opnieuw zullen woideu vast gesteld. Een voortel >an B. en W. tot in trekking van bel Riad be-lU'l van 30 September 1919 en lol bet op nieuw gewijzigd vaststellen van de bij dal besluit vastgestelde verorde ning, waai bij teizake van bepaalde ontvangsten der gemeente wmdt af geweken van bet bepaalde hij ari. 113 der gemeentewet weid z b st. aan genomen. Voorstellen tot verkoop van grond in het bergkwartier aan de beeren Th. Sieperda en W. G. van Dam werden eveneens z. d. en z h. st. aan genomen Op voorstel van het Dag. best. zal de verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziekten worden gew ijzig d. Besloten werd tot hel am koupen van een automobiel-beeiwagen. De arbenisloonen voor de aanhe- steede restauratiewerken aan de O. L Viouweloren zullen worden veiboogd. Voor de dei de maal woidl <l<ta op ter tafel gebracht een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een vooischot voor den bouw van 60 woningen aan de militaire stichting V. 1.0. S. OLcboon verschillende leden zich legen de uillnane voorkeur vei- klaarden bij bet in buur geven dezer woningen werd bet voor-tel eindelijk z. h. st aangenomen omdat uien alge meen van meening was dat al'es moest worden in bel werk ge leid om in de bestaande woningnood te voorzien Daar de heer J. F. Schultink zich niei kan verenigen met den datum waarop het dooi hem gevraagde eer vol ontslag als leeiaar aan de Han- delsdagscbool zou ingaan, werd op voorstel van B. en W. bel ontslag vervroegd. Ten slotte werd besloten tot ver koop aan bet Rijk van pl. m. 10 H A. grond aan de Daatn Fockt-malami Op dit terrein zal een tweede Rijks opvoedingsgesticht verrijzen, boufd- zakelijk ten doel hebbende daarin werkscholen ten vestigen. Het Rijk zal daarvoor betalen f 1.20 pei M'. Amersfoort telt ihan* 30373 in woners legen 2bOÜU in nel torig jaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1