NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecbt. No. 51. Zaterdag 6 December 1919 48e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ZICH SCHIKKEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Couran ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. A fiond er lij k e Nummers 5 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 37. Telephoonu. 69. ADVERT ENTIEN: Van 16 regels f 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De natuurwetenschap heeft op treffende wijze doen opmerken hoe dieren en planten zich ver vormen naar de hun gestelde en niet altijd bestendige levensvoor waarden, zoodat zij daarin allengs gaan passen. Dit uzich schikken" moet ook de mensch kunnen. Telkens doet zich de noodzakelijk heid daarvan gevoelen. Het is een huis, dat wij eerst akelig vinden, een woonplaats, die ons aan vankelijk een zucht doet ont snappen en vragenhoe zal ik het daarin uithouden? Het is een verandering in ons leven, als een kring voor ons wordt gesloten en een nieuwe zich openteen ver hooging in .rang met te zwaardere eischen, of wel een verlaging met al haar verdrietelijkheden. Het is een gemis, een pijnlijke een zaamheid na jaren van gelukkig samenleven met echtgenoot, kind, broeder, zuster of vriendde noodzakelijkheid om zich te gaan inspannen als men het nog nooit behoefde te doen, of wel een on beduidend bestaan voor liéf te nemen, nadat er jaren van ernstigen arbeid zijn voorafgegaan. Of het is nog een omgang met menschen die niet de minste sympathie wekken of een wereld waarin wij ons met onze betere gevoelens vreemdelingen gevoelen. Er zijn menschen die zich op een vrij eenvoudige wijze weten te schikken, zooals de gevangene aan zijn cel of de hond aan zijn hok went. Maar daarin is niets verdienstelijks, niets zedelijksde tijd doet het, de mensch zelf niet. Dat is dan ook niet het schikken, dat men moet aan prijzen. Hoe komt het dat het huis, waarin de nieuwe bewoners zich eerst zoo vreemd gevoelden, zoo dat zij dachten nooit te zullen wennen, het huis, dat er eerst inderdaad zoo ongezellig uitzag, nu niet ongezellig meer is en be woond wordt zonder dat men iets meer van het onaangename bemerkt? Dat is uitsluitend aan het talent van de bewoners toe te schrijven. Zij hebben rond gezien en zij hebben geoordeeld, dat er wat van gemaakt worden moest en worden kon. Hier is er een meubel verzet, daar een sieraad aangebracht en zoo komt alles nu veel beter voor. Hoe komt het, dat de woonplaats, stad of dorp, waar iemand het eerst niets prettig vond, allengs waarde voor hem is gaan krijgen? Is het niet te wijten aan den arbeid, die er door hem is verricht? Men gaat houden van den grond, waarin men zijn spade heeft gestoken. Ook ontbrak het hem niet aan den prijzenswaardigen lust om zich in te laten met allerlei zaken en personen, met dat gevolg, dat deze hem nu niet langer onver schillig zijn. Hoe komt het, dat de eenzame zich heeft leeren troosten en het leven niet meer ondraaglijk vindt? Dien zegen heeft hij te danken aan de warmte van zijn gemoed. Wie hartelijk en deelnemend is, weet zich overal een kring te scheppen, waarin hij zich werkzaam betoonen kan, zich op zijn plaats gevoelt en ook wederliefde vindt. Hoe komt het dat een siverandering, eerst zoo betreurd, dat een verlaging in rang, dat een vermindering door rampspoed noodzakelijk geworden, dat een eersd zoo hart lot, waarbij de getroffene nederzat, alsof alle hoop was begraven, nu veel min der heeft van een kruis? Hij, die dit vroeg begreep, dat het voor hem was te zorgen, dat hij geen slachtoffer bleef. Zijn geestkracht werd opgewekthij wilde van zijn leven maken wat hij kon, hij zag wat hij in staat was te doen en als er wat was, dat hem zeer zwaar, boven zijn krachten leek, dan waagde hij het er op. Hij werkte, wetende dat dit hem alleen verlossen kon. Men zegt ons somtijds»Maakt van den nood een deugd". De bedoeling is meestal niet zeer lofwaardig. Wij zullen in moei lijke gevallen minder nauwgezet zijn. Wat door ons beter gevoel veroordeeld wordt, zullen wij toch maar doen, onszelven gerecht vaardigd achtende door een be roep op de overmacht van het niet anders kunnen. Er is echter een juistere toepassing van ge noemde zegswijze. Van den nood een deugd maken, beteekent zorgen dat de nood ons dient, ons helpt, om beter te zijn en beter te wordendat de betreurde loop der omstandigheden gaven bij ons tot ontwikkeling brenge, die bij een andere lotsbedeeling waren blijven sluimeren. In de planten- en dierenwereld zijn het de beste, voor den strijd om het bestaan de meest ge schikte exemplaren, die zich weten te wijzigen en te vervormen, naar de omgeving, waarin zij zich be vinden. Ook in de menschen- wereld is het niet anders. Zij deugen voor dit zomierlinge leven het best, die, niet door hun goeden aanleg alleen, maar door hun willen en streven, in verschillende kringen onder allerlei omstandig heden zich weten te schikken. Het ligt in het voornemen van den Minister van Oorlog om met ingang van 1 Januari a.s. ook de thans voorgestelde jaarweddeoregeling van de jongere officieren te herzien. Op 3 December zijn de Invali diteitswet en de Oudeidomswet in werking getreden. Deze dag is op het Ministerie van Arbeid niet onopge merkt voorbijgegaan. Minister Aalberse zond navolgend telegram aan mevrouw de Wed Talma Mevrouw de Wed. Talma, Utrecht. Op dezen derden December, nu de Invaliditeitswet in werking treedt, breDg ik eerbiedige hulde aan de na gedachtenis van Minister Talma, wiens levenswerk daardoor zijn voltooiing beeft gevonden. Zijn nagedachtenis moge bij ons volk in zegening blijven. (gei.) AALBERSE. Minister van Arbeid. Des morgens bracht de Minister, vergezeld van den secretaris-generaal mr. Scholtens, een bezoek aan de afdeeling Arbeiders-verzekering van zijn Departement. Hij verklaarde zich gedrongen te gevoelen op dezen dag aan den chef dier afdeeling, mr Groe- neveld, en aan de overige ambtenaren zijn gelukwenschen aan te bieden en hun tevens dank te zeggen voor het ontzaglijke werk. dat door heo in hel afgeloopen jaar was verricht. Ook aan bet bestuur van de Rijks verzekeringsbank werd door den Mi nister telegrafisch dank gebracht voor den bij de voorbereiding tot de in voering dezer wetten ondervonden steun, waarbij met name ook bet werk van den wiskundigen adviseur, den beer Lindner, werd herdacht. Verhooging van telegraaf- en telefoontarieven. Zooals bekend is, moeten om de kosten van den post-, telegraaf- en telefoondienst voor 1920 te dekken, de tarieven voor die diensten worden verhoogd. Wat den telefoondienst betreft, zal dit in de eerste plaats bet geval zijn met bet meerendeel dei abounementen voor aansluiting van de locale Rijks- telefoonnetten. De prijs daarvan zal waarschijnlijk afhankelijk worden gesteld van bet aantal geabonneerden. Vermoedelijk zullen de verhoogingen binnen matige grenzen zich bewegen van 5.tot ƒ20.—. Teneinde de toeneming van hei telefonisch verkeer ten plattelande zooveel mogelijk te bevorderen, zal bier enkel de afstand gelden voor perceelen buiten het minimum tariefs- gebied, welks afstaodsgeld thans ƒ2. per 100 M. bedraagt, wegens de groote stijging van de materiaalprijzen en loonen op ƒ3.worden gebracht. Voorts beslaat het voornemen, de tarieven voor intecJocale gesprekken te verhoogen. Een intei locaal gesprek van 3 minuten of minder zal ƒ0.50, een dringend interlocaal gesprek van den zelfden duur 1.50 kosten. Het jaarlijkscb recht voor telegram adressen, thans 20.zal waarschijn lijk worden gebracht op 60. Alle verhoogingen zullen waarschijn lijk ingaan op 1 Januari 1920. Steenkolen uit Duitschlandt Naar aanleiding van bet ui de peis geuite verwijt, dat het Rijnscb West- faalscbe steenkolensyndicaat door bet sluiten vao een voor Duitschland buitengewoon ongunstig verdrag tot kolenleverantie aan Holland voor zich zelf een reusachtige winst beeft be oogd en met name de stichting van de Steenkolen Handelsvereeniging als dochtermaatschappij bel verschil tus- schen den levei ingsprijs van hei oogenblik van f 31 per ton en den prijs van t 75 per ton als prijs op de wereldmarkt, in Holland tot nadeel van Duitschland in baar eigen zak beeft gestoken, verklaart de Deutsche Allgem. Zeitung officieus, dat de Steenkolen Handelsvereeniging geen dochtermaatschappij van bei Rijnscb Westfaalscbe steenkoieiisyndicaat is en dit laatste slechts voor 9 pCt. bij bet eerste betrokken is De goedkoope prijs is in December vorig jaai over eengekomen om te kunnen bljjven concurreeren tegen de Engelsche steenkolen, waarvan verwacht kon worden, dat zij goedkooper zouden worden door bei dalen van de scbeeps- vracht. Waar de marken heengaan. In Ngmegen en alle omliggende dorpen zitten talrijke speculanteu in marken en kronen leelijk in de im passe. De matk en de kroon door de meesten ingekocht tegen 20 en 10 cent zakt voor de meesten te diep, zoodal velen enorme schade lijden en thans alle moeite doen om van de marken af te komen. Velen zien nu een uit komst door den aankoop van Duitscbe gronden en buizen. Menige Gelder lander wordt nu eigenaar van een Rijnlandsche keuierij en koopt een boerderij vooi 40.000 tot 50 000 mark waarvoor bij in Hollandscb geld bij den huldigen maikkoers, f2400 lol f3000 betaalt. «Vad.ï De nieuwe weg Hoenderlo-Otterlo. Wij vernemen, dat eerstdaags de. oude weg HoenderloOtterlo, die dwars door de bezittingen van den beer A. G. Kröller loopt, zal gesloten worden en de nieuwe weg dau uit sluitend de verbinding tusscben deze buurtschappen zal vormen. Destijds is er veel te doen geweest over de plannen tot sluiten van dien weg, betgeen ten gevolge bad, dat de A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, een onderzoek instelde, waarbij de heer K. zijn volle mede werking verleende. Het tracé van den nieuwen weg werd door twee be stuursleden, de beeren Posen Lugard, ter plaatse nagegaan en bier en daar eenigszins gewijzigd naar bun aan wijzingen. Onlangs hebben wij dien nieuwen weg, die acht kilometer lang is, ge reden en bleek onze verwachung, dat deze veel mooiei zou worden dan de oude, volkomen juist. De weg heeft aan natuurschoon gewonnen en is ook in aanleg beter dan de oude. De heer Kröller heeft zijn belangen en die van bet algemeen op zeer gelukkige wijze vereenigd. Agenda voor do Openbare Ver gadering van den Raad dei gemeente Amersfoort, op Dinsdag 9 Decemter 1919, des avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelmgen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de sctiool voor Vooi tgezet Lager Onderwijs. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan G. A. Jonker eervol ontslag te veileenen oveieen- komsiig verzoek als onder wij/, res in de nuttige handwerken aan de O. L. School F. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan J F Schuliing tijdelijk leeraar aan de HandeKdag- school eervol ontslag te vanleenen. 5. Voorstel van Burgemeestei en Wethouders tot vei lenging van ziekte- veilof aan M. W. van Achter bei gb onderwijzeres in de nuttige hand- wei ken aan school F. 6 Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan T. Beveiloo, onderwijzer aan school C verlenging van ziekteveilof toe te staan. 7. Voorstel van Burgemeester en Weibouders om de vasie aanstelling van ondei wijzeressen in de nuttige tiandweiken ie doen terugwei ken tot den datum waarop zij aari de sctiool zijn verbonden. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het vak cm ikumie in te voeren m de 5e en 6e klasse A van het Gymnasvum. 9. Afwijzend advies op het adres van J Roschar en andeien houdende verzoek tei ug te komen op bet be sluit lot verhooging van het cursus geld van den Hoofdaklecursus. 10. Advies van Burgemeester en Wethoudeis op het vei zoek van de Commissie tot wei mg van School verzuim om de jaai li|kscbe subsidie te brengen op f ÖUO. 11. Voorstel van Burgemeester en Wetnouders om een subsidie van f100.te verle-Mien voor net Eerste Nederiandscbe Wegen-Congres. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het verzoek van de Ameisfoortscbe Ver- eeniging tot besnijding der Tuber culose om een buitengewone subsidie voor den bouw van een lighal. 13. Vaststelling gemeeule-rekening dienst 1918. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goe ikeunng van de rekening 1918 en de begrooling 1920 van het Burger Weeshuis. 15. Vooistel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Huygenslaan aan E. Lindenbovius. 16. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein west lijk van de Koninginnelaan aan dn N.V, «Maat schappij van Giondhezua te Smten. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vei koop van een per ceel bouwterrein aan de Anna Pau- lownalaan aan de Wed. W. van Stockum. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Emmalaan aan W. Droog. 19 Vooistel van Burgemeester en W-'tnOndeis tol verkoop vaneen per ceel bouwterrein aan de Prins Frede- riklaan aan B E van Dim i h. 20. Voorstel van Burgemeester en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1