VALDA PASTILLES PIANO'S I PRIMA WIJNEN HOEST B. SCHOOLEMAN H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK J. A. VAni BAMËVELD DE BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. LOUIS KLEIN SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECTRISCH LICHT- EN KfWeHTWISTXLLATIES. TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staanlainpen, enz. indien daarin wordt volbard, sen noodlottig precedent scheppen waar door toekomstige vervolgingen, voor een internationaal gerecht tegen hoog geplaatste misdadigers ingesteld, on doeltreffend zou kunnen worden De Regeeiing van Nederland legt nadruk op het feit, dat het verzoek om den ex-keizer uit to leveren, slechts kan worden beschouwd van het standpunt van haar eigen plicht. De Regeering blijkt niet in te zien, dat zij met andere beschaafde naties de plicht deelt van de bestraffing van misdaden tegen de gerechtigheid, en tegen de beginselen van menschelijk- heid, daden, waarvoor Wilhelm Von Hohenzollern ontegenzeglijk een zware verantwoordelijkheid draagt. De nota van 15 Januari was ge zonden in naam van alle geallieerden, 20 in getal, die het vredesverdrag hebben onderteekend en de man datarissen zijn van de meerderheid der beschaafde naties der wereld. Het is onmogelijk de collectieve kracht van dit verzoek over het hoofd te zien en het is niet enkel de uitdrukking van de gevoelens van verontwaardiging der slachtoffers, maar ook een eiscb van gerechtigheid, gesteld door het geweien van de gansche menscbheid. De Nederlandsche Regeering is stellig niet vergeten, dat de politieke en de persoonlijke daden van den man, dien de mogendheden opeischen, het leven hebben gekost van tien millioen mannen, vermoord in den bloei van hun leven, en dat verantwoordelijk is voor de verminking en verwoesting van de gezondheid van bijna driemaal zooveel, en de verwoesting en ver nieling van millioenen vierkante mijlen grond en van een gebeele nijvere, vreedzame, gelukkige landelijke be volking, en de ophooging van oorlogs schuld tot billioenen, terwijl de slacht offers mannen waren die indirect ook de vrijheid van Nederland hebben verdedigd. Het economische en maatschappe lijke bestaan van deze naties is in de grootste verwarring gebracht en aan moord en gebrek prijsgegeven als de verschrikkelijke gevolgen van den oorlog, welke door Wilhelm Von Hohenzollern is aangesticht. De mogendheden kunnen niet den pijnlijken indruk verbergen, die het op hen gemaakt beeft, dat de Neder landsche Regeering de uitlevering ge weigerd heeft zonder ook maar eeoigs- zins de mogelijkheid in overweging te nemen, de gewetensbezwaren van Nederland te doen samengaan met goede voorzorgmaatregeleu, die ge nomen zouden kunnen worden hetzij ter plaatse, hetzij door den gewezen keizer op een afstand te houden: van het tooneel van zijn misdaden, en het hem onmogelijk te maken, zijn ver- derfelijken invloed in de toekomst nog op Duitschland uit te oefenen. Ofschoon een voorstel van dien aard niet ten volle beantwoord zou hebben aan het verzoek van de mogendheden, zou het tenminste een bewijs geleverd hebben van de gevoelens, die Neder land niet nalaten kan te bezitten. De mogendheden vestigen op de meest plechtige en dringende wijze de aandacht der Nederlandsche Re geering op het belang, dat zij hechten Het beste ïjdfes voor allë soorten prima POETteARTIK^LEN ENZ. EN «LIJFT" KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 aan een opnieuw in overweging nemen der kwestie, die voor haar gesteld wordt. Zjj wenscben, dat het duidelijk begrepen moge worden, hoe ernstig de toestand zou worden, indien de Nederl. Regeering niet in staat mocht zijn die verzekeringen te geven die de veiligheid van Europa zoo gebie dend verlangt. Wij vernemen, dat de heer J. W. Niemeyer, lid der Tweede Kamer, behoorende tot de Vrij Liberale Partij, voornemens is als Kamerlid af te treden, in verband met zijn drukke werkzaamheden. In zijn plaats zou dan automatisch het oud-lid der Kamer de heer Nier- strasz treden of, indien deze zich niet bereid verklaart, de heer Driou even eens oud Kamerlid. Dalende landpachten I Bjj een te Tiel gehouden verpach ting van weiland werd gemiddeld 30 pCt. minder betaald dan het vorige jaar. landers hadden plaats genomen, de lampan werden stuk geslagen, waarna ze in 't donker hun Nederlandschen medepassagiers alles afgristen en af rukten wat ze te pakken konden krijgen, om dat door de coupé ramen naar buiten te gooien. Wel is dit niet de manier om de artikelen, die Duitschland zelf zoozeer noodig heeft in het land te doen blijven, maar het heeft toch tot gevolg dal velen in Limburg, als ze weten de kans te loopen om onderweg op zoo'n wijze gemolesteerd te worden en hun spullen kwijt te raken, voor 't vervolg maar liever thuis blijven. Meer effect om de waren die ze zelf noodig hebben in hun land te houden en origewenschte vreemdelingen te weren, zullen echter de Duitsche autoriteiten bereiken met de middelen, die ze met name in Gladbacb, de stad die wel 't drukst door Nederlanders bezocht werd, de laatste dagen zijn gaan toepassen. Aan de ramen van vele winkels zijn daar, door den Oberbürgermeister getee- kende plakkaten bevestigd, waarin er RECLAME. ONVERSCHILLIG ZUN OORZAAK wordt onmiddellijk verlicht door^ het gebruik der antiseptisch werkende Onvergelijkelijk Geneesmiddel TEGEN Verkoudheid, Verkoudheid in het Hoofd, Keelaandoeningen, Nieuwe of verouderde aan doeningen van het Strottenhoofd, Acute -of chronische Bronchitis, Influenza, Griep,. Asthma, Gezwollen Keel, enz. - VERZUIMT niet te VRAGEN en te EISCHEN de ECHTE VALDA PASTILLES Verkrijgbaar bij alle apotheker* en drogisten in Nederland Uitsluitend in doozen ij, 1.per doos met den naam De plundering van Rijnland. Men schrijft uit Limburg aan bet Handelsblad Met eiken trein, die de laatste we ken, sinds de mark zuo héél goed koop geworden Is voor Hollandscbe beurzen, van de Limburgscbe stations naar Duitschland vertrekt, worden honderden Limburgers naar de grens gebracht om vandaar, hetzij per trein, hetzij per rijtuig zich te laten, voeren naar de naaste Duitsche steden, Glad bacb, Rheijdt, Crefeld of Aken en daar hun inkoopen te doen. Weliswaar zijn de meesten niet van een behoorlijken pas voorzien, doch op plaatsen, waar Belgische of Fransche posten de grens bewaken, is 't een klein kunstje om die te passeeren op een simpel bewijs van Nederlanderschap, beplakt met een druk-op-de-knop foto'tje, en is men eenmaal de grenswachten voorbij, 'dan kan men veilig gaan, waarheen men wil. En wie 's avonds aan de Limburg scbe stations de uit Duitschland aan komende treinen afwacht, staat ver steld over de geweldige hoeveelheden goederen, die ons land worden binnen gesjouwd en over de vele soorten van menschen, die aan dat bedrijf deel nemen. Vooral de laatste drie weken, sinds de mark voor ongeveer drie cent te koop was, is 't wel héél erg geworden en niet alleen gebruiks artikelen worden weggehaald, enkelen geneeren zich zelfs niet om de levens middelen, die ook in 't bezette gebied nog zoo heel schaarsch zijn, op te koopen en naar Nederland te voeren. 't Spreekt vanzelf dat er onder de Duitschers in Rijnland door dit alles een bittere stemming gekomen is tegenover de Nederlanders, die bun land totaal leeg komen plunderen en die bitterheid is nu en dan al aan leiding geweest tot het ontstaan van botsiogen eri tot gewelddadig optreden van Duitsche burgers. Zoo is het enkele dagen geleden voorgekomen dat in een vierde-klas wagen, van Gladbacb naar de grens, door enkele Duitschers, die tusscben de zwaar bepakte Neder- bij de winkeliers met klem op aan gedrongen wordt om niet door te gaan met de geringe voorraden, die nog aanwezig zijn, aan buitenlanders te verkoopen, omdat daarvan op den duur het gevolg zou worden dat er ook in Rijnland «Weensche toestan den" zouden ontstaan, zooals het in bedoelde circulaire heet. Deze aandrang van hoogerband schijnt inderdaad het beoogde succes te zullen hebben vele winkeliers wei geren ronduit aan alle buitenlanders om nog één stuk aan Auslander te verkoopen, terwijl anderen voor bui tenlanders de prijzen 50 pCt. hooger stellen, dan voor eigen landgenooten, wat ook de ambitie om te koopen heel erg doet slinken. En nu probeeren enkele Nederlanders wel om de waren, die ze noodig hebben, door Duitsche kennissen te laten koopen, maar 't is al enkele malen voorgekomen, dat de politie, die dat in den Deus kreeg, den Duitschen handlanger zonder vorm van proces oppakte en meenam, zoo dat die praktijken óók wel niet lang meer zullen worden voortgezet en de Nederlanders misschien spoedig geheel zullen wegblijven, wat zoowel ten goede zal kotneD aan de Duitsche bevolking in baar geheel als aan de Nederlandsche winkelieis in de grens streken, die bijna geen zaken meer deden, sinds alles uit Duitschland werd weggehaald. Het meubilair van Scheidemann. De voormalige, eerste socialistische rijkskanselier van Duitschland, die thans tot burgemeester van Kassei is benoemd, doet thans opnieuw van zich spreken door de overbrenging van meubelen uit het slot van Kassei naar zijn particuliere woning. Het Pruisische ministerie vau financiën had hiervoor toestemming gegeven na m het ge beim gevoerde onderhandelingen. Deze geheime briefwisseling is echter ter kennis gekomen van de legeerings- president van Kassei, die op zijn beui t den directeur van het museum te Kassei op bet geval opmerkzaam maakte. Deze heeft vastgesteld, dat uit de ridderzalen en hofdamesver- trekken meubelen zijn weggehaald, die niet, zooals in de memorie wordt beweerd, van geen historische of kunstwaarde waren, maar echter cocomeubelen. Men beschouwt dit optreden als hoogst ongepast en men verwacht dan ook, dat, nu het geval ter kennis van de overheid is gebracht, de meubelen weer uit de privé-woning van Scheidemann naar bet slot te Kassei zullen worden teruggebracht. Agenda voor de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 24 Februari 1920, des avonds 7 uur. 1. Ingekomen stukken en roede- deelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk den bouw van een school aan de Miereveldstraat 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake reorganisatie van het onderwijs. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor aankoop van schoolmeu- belen voor de school in de Wijerstraat 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor inrichting van het gym nastieklokaal van school F. tot klasse lokaal. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordening op de heffing van eene be lasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordening op de heffing van rechten voor gebruik van openbaren weg, openbaar water enz. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordening tot regeling van de beffing tan rechten wegens diensten door de Gemeentereiniging bewezen en tot wijziging van art. 45 der Bouwver ordening. 9. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot aanvaarding van een schenking van een boekweik getiteld: «Bouwstoffen voor een geschiedenis der Latijnscbe schoolt, door den heer Dr. H. J. Reijnders. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot verkoop van een perceel bouwterrein nabij de Rijks lloogere Burgerschool aan W. van Haselen P Hzn. q q. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan het Da Costaplein aan A. J. C. Mooij. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van twee per- ceelen bouwterrein nabij de Prins Frederiklaan aan B. E. van Dorth. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een strook grond aan den Leusderweg van P. van Gent. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van een stoep voor het perceel Laogestraat 78 van Gebr. Kroes. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceel bouwterrein aan de Koninginne- laan aan den heer Hamers, alhier. 16. Voorstel vaü Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een complex gronden aan den Leusderweg van Mevr. de Wed. P. v. Achterbergh. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de gron den, gelegen tusscben den Utrechtscbe- weg en de Leusderweg, van de familie de Beaufort. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel aan de Dorresteinschesteeg van L. den Houdijker. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de per- ceelen gelegen aan de Hoogstraat, de Eemstraat en den Ouden Soester- weg. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van bouw grond aan W. H. van Amerongen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuur van een per ceel land aan den Isseltscheweg aaD G. J. J Nleuborg. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de redactie van bet raadsbesluit waarbij het uitbreidingsplan werd vastgesteld. 23. Advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van het Bestuur van den Nederlandschen Bond van werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven afdeeling Amersfoort, houdende verzoek aan de Gemeente werklieden een uitkeering ineens te LLIaM/I MEUBELFABRIKANT, Hof 46f Amersfoort, Levering vau,.complete taeubileeringen tegen plkjjzen die elke concur- rentirf^tretrlvoofd bieden. Vraagt offerte zonder verbinding. doen ten bedrage van ƒ150.en op een verzoek van hel Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Ge meenteambtenaren inzake de uitkee ring van een maand extra salaris. 24. Advies van Burgemeester en Wethouders op het schrijven van C. J. van Dorth, houdende verzoek om uil betaling van zijn tractement over de maanden Augustus, September en October 1919. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag overeenkomstig verzoek aan Jhr. R. A. P. Sandberg als adjunct archivaris. 26. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van de Besturen der R. K. Werkliedenvereeni- ging »St. Jozephe en van den Chr. Bestuuidersbond houdende verzoek aan leden der levensmiddelen-commissie verzuim te vergoeden voor het bijwonen der vergaderingen. 27 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een bijdrage en verhooging van subsidie aan de Huishoud- en Industrieschool. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbooging van het subsidie voor de Ambachtsschool en avondvak- en vakteekenscbool over 1919. 29. Voorstel vat) Burgemeester en Weihouders tot verhooging van het subsidie voor de Ambachtsschool en avondvak- en vakteekenschool voor 1920. 30. Goedkeuring rekening Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier dienst 1919. 31. Voorstel van Burgemeester en Wetbouderstot aanvulling loongroepen salarisregeling voor betrekkingen Rei nigingsdienst. 32. Advies van Burgemeester en Welbouflersop liet verzoek van Antoon van Beek, om ontheffing van de veror dening waarbij eischen worden gesteld voor draoklocaliteiten. 33. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van J. W. R. Coenen om ontheffing van de veror dening waarbij eischen worden gesteld voor dranklokaliteiten. 34. Vaststelling 2e navorderings kohier inkomsten-belastingdienstl919; 35. Vaststelling 6e primiliefkohier inkomsten-belasting, dienst 1919; 36. Vaststelling 4e primitiefkoliier inkomsten-belasting, dienst 1919; 37. Afschrijvingen inkomsten-be lasting, dienst 1919. 38. Reclames inkomsten-belasting dienst 1919. Naar aanleiding van het om advies in hunne handen gestelde adres VLEUGHELS -O R G E L S mü-ZITK UTRECHTSCHESTRAAT

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2