I PRIMA WIJHEN I PIANO'S VALDA Pastilles. 3 Sj Ebb onvergelijkelijk middel Plaatselijk Nieuws. „BAT0" rijwielen agent voor Amersfoort J. V. KOMMER BlnememtaJMestraat 34 Reparatie-Inrichting RAADSSTUKKEN. LOUIS KLEIN UTRECHTSGffiSfRAAT Gemengd Nieuws. H.H. WINKELIERS! BpRSTEbWERK J. TksJfAN BARNEVELD B. SCHOOLEMAN tering dier wetten onmogelijk is, zoo lang die, z.i. geheel willekeurige splitsing wordt gehandhaafd. Het verzocht zoo spoedig mogelijk tot wijziging van de bedoelde wetten steun te verleenen en in het bijzonder te besluiten dat alle burgers en bur geressen, die na 3 December 1919 den 65-jarigen leeftijd bereiken, zoo wel in loondienst als zelfstandig blij vend gewaaiborgd zullen zijn van het minimum-inkomen. Sluiting van Hotels, Restaurants, enz. Het Dagelijksch Bestuur van den A.N. W. B., Toeristenbond voor Ne derland, heeft aan den Raad der ge meente Rheden een adres verzonden naar aanleiding van het verzoek van bet DrankweerrConiité »Rbeden«, om alle inricbiingen, waarin verkoop van sterken drank in het klein is toege staan, van des Zaterdagsmiddags 12 uur tot des Maandagsvoormiddags 8 uur te willen sluiten. Wanneer op dit verzoek mocht worden ingegaan, zullen de meeste gelegenheden in deze zeer uitgestrekte gemeente, waar toeristen en vreem delingen zouden kunnen verpoozen, hun tweede ontbijt of middagmaal gebruiken, juist gedurende de dagen, dat het bezoek aan de gemeente het diukst is, gesloten zijn, hetgeen ten hoogste ongewenscht is te achten. Een dergelijke maatregel zou niet alleen het vreemdelingen- en toeris tenbezoek ten zeerste beïnvloeden, doch zelfs er toe kunnen leiden, dat men de gemeente Rheden in het ge heel niet meer als lijdelijke verblijf plaats zou gaan kiezen en zeker zijn tochten te voet, per i ij wiel, molor- tijwie), automobiel, motorboot of wherry zooveel mogelijk buiten de gemeente om zal leiden. Do plaatsen Velp, Eilekom, DeSteeg en Dieren en baar omgeving hebben steeds en vooral in de zomermaanden een zeer druk vreemdelingen- en toe ristenbezoek en hebben haar welvaart dan ook voor een zeer groot deel aan dat bezoek te danken, zoodat een op de voorgestelde wijze tegenwerken van dat bezoek ontegenzeggelijk een be- denkelijken invloed zou bebben op de welvaart van de gemeenteen van baar inwoners. Naar de meening van het Dage lijksch B- stuur is er geeri enkele reden om, alleen ter bestiijding van het drankmisbruik, alle hotels, restaurants en café's te sluiten, en nog juist op de dagen, dat de meeste rnenschen in de fraaie streek, waarin de gemeente gelegen is, ontspanning gaan zoeken na volbrachten arbeid terwijl hel meerendeel hunner met gewoon is mondvoorraad en drinkwaren mede te nemen. Om deze redenen verzoekt het Da gelijksch Bestuur, niet te willen in gaan op het verzofk van het Drank- weer-Comité Rheden, en dus de meer genoemde gelegenheden in de ge meente van Zaterdag tot Maandag niet te sluiten. mr VANAF ■w i» 1.35 PER FLESCH V. HAMERSVELD Jr, k S V» VRAAGT PRIJSCOURANT Kinderrechter. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsorilwerp houdende invoering van een kinderrechter en van de ondertoezichtstelling van minder jarigen. De drooglegging der Zuiderzeel In opdracht van het Rijk heeft de Nederl. Heide-Maatscbappij onder Vriezenveen 50 H.A. grond aange kocht, welk terrein bestemd is voor de teelt van twijghout, dat moet dienst doen bij uit te voeren werkeu tei drooglegging van de Zuiderzee. Terug naar Weeneul Dinsdag a.s. gaan ruim 600 Israë litische Oostenrijksche kinderen uit verschillende plaalsen van Nederland over Emmerik naar hun vadeiland terug. Er komen o.a. 125 van Am sterdam, 50 uit Rotterdam, 40 uit Leeuwarden, 60 uit Enschede, enz. Tuchteloosheid Het algemeen bestuur van de Tucht Unie, heeft een request verzonden aan 35 groote gemeenten, waarin het, wijzend op de tuchteloosheid eu hel schoolverzuim der jeogd onder ver wijzing naar een bijgaande Memorie van Toelichting den colleges verzoekt 1. zoo noodig een onderzoek iu te stellen naar den omvang, dien het aangewezen kwaad in hun gemeente vei kregen heeft; 2e. in vetbarid met de uilkomsten van dal onderzoek tot het opncliten van een of meer speciale scholen of klassen over te gaan. en 3e. vooitsdie maatregelen te treffen waardoor het bezoek dezer speciale scholen of klassen zooveel mogelijk bevorderd wordt. daar te hebben doorgebracht. Bij het bericht zijner verkiezing wezen wij er reeds op hoeveel onze gemeente in dezen hoogstaanden mensch, dio zich ook veel op maatschappelijk gebied bewoog, verhezen zou De Oud-Katho lieke Kerk zij echter gelukgeweoscht met haar nieuw hoofd, die zich hier in breede kringen heeft doen kennen als man van hoog karakter en ware vrijzinnigheid. Abonnements-Concerten. Nadat de Abonnements Concei ten van hel Concertbureau Hans Augustin wederom schitterend besloten zijn door het Quatuor Poulet uit Parijs zullen deze ook weder in het a s. seizoen woiden voortgezet. Zij zullen wederom worden gegeven door kunste naars van allereersten rang en zal op een dezer Concerten ook weder het zoo buitengewoon gevierde Quatuor Poulet optreden, dat bij zijn eerste verschijnen in Nederland door de geheele pers werd gehuldigd als het volmaakste wat op hel gebied van Kwartetspel ooit werd gepresteerd. Uitreiking Suikertaarten. Levensmiddelenbureau Groenmarkt. Van 8 2 uur. Legt. No. 11200 op Maandag 22 Mrl. 1920 1201—2100 Dinsdag 23 2101—3600 „Woensdag21 36011800 „Donderdag25 1801—6000 Vrijdag 26 Van 8'/,12 uor. Legt. No. 6001 en hooger Zaterdag 27 Maart 1920. RECLAME. ter VOORKOMING of GENEZING van alle verkoudheden, keelaandoeningen, ontstekingen van het strottenhoofd, acute of chronische brojvcfiitis, verkoudheid in het hoofd, griep, influpti'za, asthma, gezw.ollen keel, enz. Jr x|jn da antiseptisch werkende £«n proef met een doos van deze pastilles zal U overtuigen '^van hunne buitengewone uitwerking. Maar men lette goed op slechts de echte VALDA Pastilles te vragen en teeiachu. IferkrijgW Jij alls apothekers en drogisten in Nederland, •ksluitend ioTHWvlfièta^UL-T- per doas, met den naam VALDA Afschaffing der broodkaarten! Eenigen tijd geleden bebben Burg. en Weth. van Amsterdam den Minis ter van Landbouw verzocht, het brood kaartenstelsel, dat de gemeente grooie sommen gelds kost, af te schaffen, daar bet huns inziens mei meer noo dig was, en de algemeene voedings toestand toeliet, dat de Regeering de gemeente rantsoeneerde en de ge meentebesturen den bakkers ver schaffen de boeveelheid bloem, die zij volgens hun verbruik konden aan- toonen noodig te hebben. Naar wij vernemen, heeft de Minister op dit verzoek afwijzend beschikt, doch Burg. en Weth., meer dan ooit door drongen van de overbodigheid van het broodkaaitenslelsel, moeten van plan zijn, nog een nader betoog tot den Minister van Landbouw te richten. Ned. Als buitengewoon lid van den A N. W. BToeristenbond voor Nederland, zijn toegetreden de ge meenten Alkmaar, Almeloen Deventer. Door de onderolïicieren-vereeni- ging V. I. O. S. zullen a.s. week 18 woningen aan de Bernulfusstr aat worden aanbesteed. Ds. Batelaan heeft voor het beroep naar de Ned. Heiv. Gem. te Eemnes-Buiten bedankt. Professor F. Kenninck, president van het Oud-Kath. Seminarie, heeft na een week beraad zjjne verkiezing tot Aartsbisschop van Uirecbt aan genomen. Zijne HoogEerwaarde zal derhalve eerlang onze gemeente metterwoon verlaten na van 1872 af onafgebroken Uitreiking Broodkaarten. Levensmiddelenbureau Groenmarkt. Van 8'/, tot 2uur. Legt. No. 1600 op Dinsdag 6 April 1920 6011200 Woensd. 7 1201—1500 Donderd. 8 1801—.2400 Vrijdag 9 Van 8'/j tot 12 uur. 24013000 op Zaterdag 10 Van 8'/i tot 2'/, uur. 30013500 op Maandag 12 Arbeidsbeurs Davidshof. Van 8'/i2unr. 35014100 op Dinsdag 6 April 1920 41014700 Woensd. 7 4701ra00 Donderd. 8 5301—6000 Vrijdag 9 Van 8'/i12 uur. 60016800 op Zaterdag 10 Van 8'/, tot 21/, uur. 6801 en hooger Maandag 12 Nu kort geleden door Uwe Ver gadering van gedachte is gewisseld over de tarieven van de gasfabriek en deze opnieuw zijn vastgesteld, hebben wij het laadzaarn geoordeeld U het volgende mede te deelen De kolen, benoodigd voor de gas- fabneage, worden toegewezen door het Rijks-kolendislributiekantoor en geiaugscbikt onder de groep: kolen voor de industrie. De prijs nu van deze kolen is met ingang van 1 Maart jl. verhoogd met 10 pCt., tengevolge waarvan de kost prijs van het gas met bijna 2 cent per M'. is verhoogd geworden. De totaal hierdoor veroorzaakte hoogere exploitatiekosten worden ge schat op f40.000. Wanneer dus bij de vaststelling van de nieuwe tarieven de hoop beeft bestaan, dat door de ingetreden hoogere gaspi ijzen de fabriek zonder verlies zou kunnen werken, dan is ook die hoop weder ijdel gebleken intusscheri overweegt ons college nog wat kan worden gedaan om deze prijsverhooging met 10 pCt. met in gang van 1 Maart ongedaan te maken. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, De Secretaris, v. RANDWIJOK. A. R. VEENSTRA. VI|EUVGELS OFHoS k S MUZIEK De staking in het transportbedrijf. Door de staking geen kolen. Omdat er geen kolen meer per schip naar Nederland worden gezonden, wegens de daar heerschende trans- portstaking en de opbrengst der mijnen met den dag grooter wordtl kwam er een ophooping van kolen te Essen. Men weet er geen raad mee. Wat de Franschen gauw benutten om geheele treinen met ledige wagons dag en nacht door te zenden om kolen te halen. Ook per schip wordt er veel verladen naar Straatsburg. Nederland dat hunkert naar de Duitsche kolen, mag ze niet hebben, omdat de transportarbeiders ze niet willen lossen Anthraciet is buiten de distributie oin te krijgen! Buiten het rantsoen, zooals het heet in officieele publicatie van de Biand- stoffencommissie in de gemeente Bedum (Groningen;. Mits men er maar eenzelfde hoe veelheid eierkolen oi gietcokes bij neemt. In de publicatie, welke we in een Bedumsch blad vonden, wordt nog extra opgemerkt, dat a.s. jaar de kolen nog onder distiibutie en nog duurder zullen zijn en wordt derhalve speciaal aari bewoners van grooie woningen aangeraden om van dit aanbod te profiteeren. Nu vragen we toch, hoe dit mogeljjk is. Elders kan men geen anthraciet krijgen buiten zijn rantsoen of men moet het «smokkelen*:, wat, naar booze tongen beweren, wel gebeurt, maar bij ontdekking toch blootstelt aan straf. Wordt nu door het Bedumsche distributiekantoor onwettig gehandeld of hoe zit dat? In Beduoi is aan de gasfabriek ook cokes buiten rantsoen verkrijgbaar, staat er in dezelfde publicatie. Wie moet op zulke dingen toezien? Of is dat verstrekkende-buiten- rantsoen geheel in orde? Maar waarom kan dat dan elders ook niet? Een flinke jongen! Een Weenscbe jongen van 15 jaar oud, gymnasiast, maakte de reis naar ons land en vond hier zijn tijdelijke pleegouders Dezer dagen werd hem echter be richt, dat zijn tijd verstreken was en hij Daar Weenen terug moest. Zonder iemand iets te zeggen, ging de jongeling op pad, ten einde een werkgever te vinden, 't Lukte hem, een aanstelling als flesschenspoeler te krijgen tegen 13.50 per week. Ver der wist hij een kosthuis te vinden voor f 30 per maand. Deze dingen voor elkaar zijnde wendde hij zich tot zijn pleegouders, dankte dezen hartgrondig voor alles wat ze voor hem gedaan hadden en ontwikkelde vervolgens zijn plan. Als ik naar Weenen terugga, zei hij. eet ik bij moeder thuis mee den boei op, terwijl ik van mijn weekloon, als ik Het bestaadres voor alle soorten prima PéETSARTIKELEN ENZ. IS EN UPLIFT KAMPSTRAST*^- -TELEF. 193 hier blqf, moeder nog maandelijks een 1000 kronen kan zenden. Er was weinig in te brengen tegen dit kordaat plan en het wordt der halve uitgevoerd. Vad. Hengelen. Men verzoekt ons mede le deelen, dat het visschen zoowel mot hen gel als net in de binnenwateren verboden is van 16 Maart tot 1 Juni en op de rivieren van 23 April tol 1 Juni. Melkprijs Te Culemborg is de melkprijs van 15 op li cent per liter gesteld. Bin nen afzien baren rijd verwacht men de vroegere noteering van 7 a 8 cent. Bruine eieren Voor den oorlog gingen de bruine eieren, speciaal gelegd door de be kende «Barne.veldsche kip, geregeld naar het buitenland, waar men ze steeds duurder betaalde dan het witte ei. Gedurende de mobilisatie heeft echter ook het binnenland hetbiuine ei leeren kennen en waardeeren. En thans zijn de bewoneis onzer grooie steden er zelfs zóó op gesteld, dat zij voor de bruine graag 1 a, IV, per stuk meer besteden dan voor de witte eieren. Geen wonder dat de kippenhouders te Barneveld zich steeds meer gaan toeleggen op het fokken van echte «Barnevelders». Hbl. Een der meest vooruitstrevende industrieelen in de Veieenigde Staten, de groote manufactorenhandelaar en confectioneur Wahmakers, die er van hield om zijn ervaringen door de pers publiek te maken, schreef in «The Connecticut Journal* «Het is beslist noodig om elk jaar een flink gedeelte van de winst aan adverteeten iu dagbladen te besteden. Wat mij betreft, ik aarzel nooit om een heel grool gedeelte van mijn winst aan advertentiën uit le geveri, omdat de ondervinding mij geleerd heeft, dat het daaraan bestede altoos meer dan vertiendubbeld in mijn kas terug keert. Heï succes in mijn zaken heb ik aan courantenreclame te danken*. SIKIALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELEfTRISCII LICHT- EN KRACHTINSTALLATIES. TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer rtfcWuitgebreide orteeriug kronen, zijden kappen, staanlampen, enz. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 12 tot en met 18 Maart 1920. Geboren: Willem Herman, z. v. Hendrik Jan Eggink en Herraina Aleida Kabbes Johannes Antonie, z. v. Antonie Veldhuizen en Johanna Berdina Boomhouwer Petronella Paulina, d. v. Hendrikus Paul Chris- tiaan Friedrichs en Petronella Schoon oord Marinus Eeltje, z. v. Christiaan Gerrit Lang en Aaltje Busser Willemina, d. v. Albertus van der Flie'r en Wilbelmina vao Empelen Bertus, z. v Jan Hendrik Booms en Elisabeth Mol Alijda Mathilda, d. r. Everardus van Brakel en Johanna Daatzelaar Arie, z. v. Christiaan Johannes Mark en Cornelia Koops Albert Hendrik, z. v. Wilhelm Sietse Bruinenberg en Suanna Maria Dragt Arent, z. v. Wilhelm Sietse Bruinen berg en Suanna Maria Dragt Arnold Jan, z. v. Arie Louis Koenen en Aaltje Pijl Heintje, d. v. Evert Puijk en Neeltje de Gooijer Willem, z. v. Hendrik Pampus en Johanna

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2