PRIMA WIJKEN i 'VALDA PASTILLE VALDA Pastilles J. A. VAN BARNEVELD B. SCHOOLEMAN Plaatselijk Nieuws. li. VLEESCH HOUWER HM. WINKELIERS! BORSTELWERK POETSARTIKELEN ENZ. SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECTRISCH LICHT- EN KRACHTINSTALLATIES. TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staanlainpeii, enz. handhaafd te zien, allen, mannen en vrouwen, zonder onderscheid van rang of stand, van politieke kleur of van godsdienstige gezindte. De Bond zal zijn hoofdzetel hebben te 's Gravenhage; overal in Neder land zal hij afdeelingen trachten te stichten. Wij vragen alle personen, vereeni- gingen en organisaties, die hiermede instemmen en de oprichting van den door ons voorgestelden bond willen steunen, aan een der drie eerste onder- geteekenden hun naam met adres te zenden, teneinde gemeenschappelijk overleg en handelen mogelijk te ma ken. Deze oproeping is gelijktijdig ge zonden aan de voornaamste persorga nen in Nederland, met vriendelijk verzoek aan de Redacties die wel in hare kolommen te willen opnemen, waarvoor ondergeteekenden bij voor baat hun oprechten dank betuigen. 's-Gravenhage, 27 Maart 1920. H. Z. Zegers de Beijl, Oud-Ind. amb tenaar, 2e Schuytstraat 189. E. L. Graaf van Limburg Stirum, 2e v. d. Boschstraat 32. A. Mollinger, Oud-Hoofdambtenaar der N.-I. Spoorweg-Mij., van Beuningen- straat 90. Dr. E. J. Beumer, lid Tweede Kamer der Staten-Generaal. J. H. W. van Bommel, voorzitter v. d. Neutralen Middenstandsbond. M. C. E. Bongaerts, lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, Ingenieur v. d. W aterstaat. H. J. Borghols, lid v. d. Prov. Staten en Gemeenteraad, voorzitter v. d. R.-K. Middenstandsbond. Mr. A. A. Crena de Iongh, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. B. Haga, Oud-Agent der N.-I. Han delsbank. J. J. van Heil. A. In gen ooi Jr., Directeur Bureau v. d. Nederl. Middenstandsbond. H. C. Silvius, lid Gemeenteraad, voorz. v. d. R.-K. Volksbond. C. J. Snijders, Generaal b. d., Oud- Opperbevelhebber van Leger enVloot. W. Swagerman, voorzitter v. d. Christ. Middenstandsvereeniging, afdeeling Den Haag. W. H. van Terwisga, Luit.-Generaal b. d., Oud-Commandant v. h. Veld leger. J. Vreedenburgh, Oud-Ind. Ambtenaar. Mr. J. A. de Wilde, Wethouder Fi nanciën, lid Tweede Kamer der Staten-Generaal. Naar de «Telverneemt, is oud-Minister Treub benoemd tot lid van de commissie van den Volkeubond. welke tot taak beeft een enquête in te stellen naar de toestanden in Rus land. Blijkens mededeeling, ter bevoeg- der plaatse ontvangen, is met bet oog op de gebeurtenissen in Duitsch- land nabij onze grenzen, reeds de vorige week overleg gepleegd tusscben den Minister van Oorlog a.i. en de militaire autoriteiten en zijn maat regelen genomen en voorbereid om grensoverschrijding te kunnen tegen gaan. Bij de betrokken autoriteiten is het bekend, dat er een nieuw contact bestaat tusscben de Spartacistische leiders in het Westfaalsche industrie gebied en de Nederlandsche commu nisten ook de wegen langs welke li - t dit contact tot stand komt zijn be kend. Drooglegging der Zuiderzeel In de visschersplaatsen langs de Zuiderzee worden tbaDS, op last der Regeering, door de burgemeesters op gaven verzameld omtrent de waarde der vaartuigen en netten, alsmede de inkomsten der nevenbedrijven. Deze opgaven moeten dienen ter bepaling der schadevergoeding die door de droogmaking der Zuiderzee voor het visschersbedrijf noodig zal zijn. Van de dienstplichtigen der lichting 191S, behoorende tot de cavalerie, die dit jaar aanspraak krij gen op groot verlof, zal een aantal vergunning kunnen bekomen om vrij willig onder de wapenen te blijveu tegen een dagelijksehe toelage van f2.50. De Minister van Oorlog a.i. heeft hierbij bepaald dat met vermelde toe lage geen rekening moet worden ge- houden bij de vaststelling van de kostwinners-vergoeding voor de ver wanten der betrokken dienstplicb tigen. Naar aanleiding hiervan heeft de Minister ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht dat zij nopens die toelage geen opgaaf in verband met kostwinners vergoeding aan de burgemeesters moeten inzenden. deeling zijn voltooiug nadert. Dit pad. voor welks aanleg de gemeente f 1200.bijdraagt loopt van laan 1914 door de bosschen der familie De Beaufort langs den heuvelrug op de Leusderheide naar den straatweg ZeistWoudenberg,nabij de pyramide Het pad, moge aanvankelijk voor den wielrijder nog niet ideaal zijn, wat de natuur en de uitzichten betreft is bet een der mooiste van ons land. Een vriendelijk veizoek bij deze aan H H. ruiters om het niet door paarde- hoeven te bederven. Duurte-Commissie. Behalve van de sub-commissie voor kolooiale waren, zijn thans de rap porten met conclusies van de com missies voor visch, vleesch, melk en brood verschenen. Eerst als alle rap porten binnen zijn zullen deze in een algemeene vergadering der Centrale worden behandeld, om daarna in den gemeenteraad aan de orde te worden gesteld. Tot diep ingrijpende hervormingen concludeeren deze rapporten niet. Men is blijkbaar huiverig geweest uit maatschappelijke verschijnselen de konsekwenties te trekken, die hieraan vastzitten. Ten opzichte van het brood is ge heel verwaarloosd de enorme invloed, die de import van Amerikaansche RECLAME. NEEM IN DEN MOND telkenmale wanneer gij de gevaren van koude, vochtigheid, stol en microben Ie besnijden hebt, onmiddellijk wanneer gij moei nieren of prikkeling in de keel gevoelt, benauwd rijt door hoesten en bij opkomende verkoudheid een waarraji de geurig^Vsmaak en antiseptische werking uw KEEL, LUCHTPIJP en LONGEN rullen versterken, wapenen en behoeden. Kinderen, Volwassenen en Grijsaards, hebt steeds bij de hand, maar gebruikt slechts DE ECHTB Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten In Nederland uitiluitejid in donzen a/. 4per doat mat den naam VALDA Dat lijkt nu toch al te potsierlijk I Het comité van actie tegen de be staande opvattingen omtrent misdaad en straf heeft Zondag te Amsterdam een congres gehouden, onder voor zitterschap van bet Kamerlid Kruyt. Sprekers waren mej. mr M. C. Wichmann, mej. mr. H. Hillesum, dr. J. Resink, dr. Dan. De Lange Jr. en de beei L v. Mierop. De grondslagen hunner uiteenzet tingen kwamen ongeveer hierop neer: dat de huidige maatschappij oorzaak is van misdaad, dat de straffen van de individuen uit den booze is en dat de eene mensch ook het recht mist den ander te straffen. H.bl. De op 22 Maart 1920 vastge stelde Kiezerslijst voor het jaar 1920 1921 bevat 14332 namen van kiezers en wel 6834 mannen en 7498 vrouwen. Het museum Flébite werd in het afgeloopen jaar door 1453 per sonen bezocht. Door geschenken en aankoopen werd de verzameling curiosa weder belangrijk uitgebreid. De agent van politie W. Wiersma is met ingang van 1 April als zoo danig benoemd te Zeist. B. en W. hebbeu de winkelieis- organisaties aangezocht om voortaan des Zaterdagsavonds hunne zaken te sluiten orn half tien in plaats van half elf In de Dinsdagavond in hotel »De Zwaanu gehouden jaarvergadering der rijwielpadvereeniging U.M.O weid de heer J. Sinnige, secretaris der afdeeling, bij acclamatie toi bestuurs lid herkozen. Na voorlezing van het jaarverslag deelde de voorzitter, de heer Cremer, mede dat eindelijk na overwinning van talrijke bezwaren het eerste rijwielpad der plaatselijke af hloern op den vraagprijs der inland- sche meelfabrieken heeft. Men heeft alleen het gegeven der tegenwoordige regeeringsbemoeiing bij de bloem- en meelvoorziening als uitgangspunt ge nomen. Dat bovendien de zeer booge vrachtprijzen bij den impoit van in vloed zijn op den kostprijs spreekt als een boek. Als vanzelf' zou, indien deze factor in aanmerking was ge nomen, de vraag of socialisatie der scheepvaartondernemingen noodig zou zijn aan de oppervlakte zijn gekomen. Was dit het geval geweest, dan zou, waar in andere commissies zij wel is opgeworpen, deze vraag drin gender zijn geworden. Het onderzoek dezer sub-commissie beeft wel geleid tot het inzicht der groofe arbeidsverspilling in onze ge meente. Er zijn veel te veel bakkers, waaronder liliputters, die slechts 100 KG. bloem per week verbakken. Het bezorgen aan buis vordert eveneens veel meer werkkracht als noodig is. Een vergelijking met Utrecht had tot uitkomst, dat het broodetend publiek in Amersfoort jaarlyks f65 050 meer uitgaf als strikt noodig Er wordt aangedrongen op een meer economische broodbereiding ter uitwinning van allerlei kosten, die bevordelijk kunnen zijn aan een lage- ren verkoopprijs. Als het voornaam ste middel biertoe, wordt het geza menlijk bakken in groote inrichtingen aanbevolen. Bij hel ondeizoek der vleeschprijzen beefi men zich onthouden te ondei- zoeken welk vtrband er bestaat tus schen de hooge pachtpi ijzen en den prijs van slachtvee. Men constateert het slechts. Bij dit bij uitstek agrarisch vraagstuk ontbrak het aan deskundige voorlichting Landbouwdeskundigen behooren niet tot deze commissie, maar daarom zou het niet ondienstig zijn geweest de vraag te stellen of de iegeerings-gaiantie-pi ijzen-politiek niet van invloed is geweest bij bet opjagen dor pachtprijzen. Dat in 't algemeen bier de groot grondbezit ters van proftteeren is wel zeker. Dat ten slotte het publiek de dupe wordt blijkt uit een aangehecht staaltje In November betaalde men voor Jvet-, respectievelijk mager spek hier f 1.40 tot f 1.50, mede de hoogste, in Arn hem en Leeuwarden was dit hel laag ste nl. f 1.20 tot f 1.35 per '/i KG. Vóór den oorlog waren deze prijzen f 0 40 a f 0 50. Over visch- en melkvoorziening schtijven wij een volgende keer. Alleen nog een frappant staaltje van Atbeids- verspilling. In de Krommestraal met 46 afnemers kwamen 22, en in de Schimmelpennincksiraat met 54 af nemers kwamen 18 melkslijters. Geen wonder dat de boel duur is! De Toorts. Men verzoekt ons mede te deelen, dat niettegenstaande het telefoon bureau des Zondags van 1012,37 en 810 uur voor het publiek ver keer gesloten zal zijn, het evenwel geopend blijft om in geval van brand van de telefoon gebruik te kunnen makeD. Tournée Sven Scholander. Binnenkort komt Sven Scholander, de geliefde Zweedsche luit-zanger, weder naar Nederland. Nadat men tijdens den oorlog hier helaas niet meer in de gelegenheid was, van zijn vieugdebrengende kunst te genieten, zal men alom met blijde verrassing vernemen, dat deze gaarne geziene gast in de maand April onder leiding van zijn impressatio Felix Auguslin eene tournée komt maken en behalve zijn oude succes-nummers een schat van nieuwe Franscbe, Duitsche en Engelscbe chansons mede zal brengen. Tot beden zijn de volgende con certen vastgesteld: 6 April Amster dam, 8 Deventer, 11 Den Haag, 12 Haarlem, 14 Hilversum, 15 Bussum, 16 Utrecht, 19 Nijmegen, verder Leeuwarden, Apeldoorn, Middelburg euz. Rijkspostspaarbank. Opgave maand Februari 1920. Op spaarbankboekjes, uitgegeven Ie Amersfoort en elders, werd in den loop der maand ingelegd f 71.871.07Vm, en terugbetaald f71 799.76 Dei halve meer ingelegd dan terug betaald f 71.31 Hieronder 7 formulieren ad f 1. in spaarbankzegels van 5 cent, en 30 formulieren ad f 1.in spaarbank boekjes van 1 cent, (Schoolsparen) Het aantal te Amersfoort nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 88 Door tusschenkonist der kantoren werd ter Directie op staatsschuld boekjes ingeschreven een nomiDaal bedrag van f3050. Het aantal, tot aankoop van Natio nale Scbuld ten behoeve van inleg gers, werd uitgevoerd1 order, tot een nominaal bedrag van f 1000. Ter kaasmarkt op 22 Maart i.l. werd aangevoeld 1 wagen bevattende 200 K.G. kaas. Er werd niets omgezet. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 19 t.m. 25 Maart 1920. Geboren: Wouter, z. v. Jacobus van de Veen en Rijkje Hootsen. Ber- nardina, d. v. Jan Staal en Grietje Jansen. Johanna, d. v. Jan Staal en Grietje Jansen. Jannetje, d. v Johan Frederik Abelman en Alijda van Dijkhuizen. Berend, z. v. Willem Termaat en Maria Willemina Jaais- veld. Wilhelmiua Maria, d. v. Jacobus Hendrikus Martinus Corne- lissen en Dorothea Wilbelmina van Gils. Timotbeus, z. v. Cornells van de Vlasakker en Jobanna Spijker. Willem, z. van Willem Mets en Antonia de Jeger. Albertus, z. v. Johannes van den Hoek en Johanna Maas. Johannes Hermanus Josephus, z. v. Bernard Gerard Frans Molle en Johanna Frominé. Geertruida Wil helmiua, d. v. Joban te Winkel en Kaatje Willemsen. Maria Johanna, d v. Christiaan Albert Abram van Woudenbergen Alijda van der Velden. Jacoba Johanna, d. v. Antonie Fredenk Dieters en Frederika Tuit- hof. Gijsberta Jobanna, d. v. Willem Schoonderbeek en Johanna Maria Gersen. Jacob, z. v. Gerrit van Apeldoorn en Catrina van den Hoek. Maria Gerritje, d. v. Hermanus Reems en Jobanna Maria Hofland. Nicolaas Joban Karei Maria, z. v. Petrus van den Berk en Wilbelmina Maria Baars Albert Jacob Adriaan, MEUBELFABRIKANT, Hof 46, Amersfoort, Levering (van complete m e u b i 1 e e rin-g-e-n tegen prüzen die elke concur rentie het hoofd bieden. Vraagt offerte zonder verbinding. z. v. Albert Jacob Adriaan Wimmers en Horiorina Louise Frangois. Aldegonda Cornelia Josepbina, d. v. Johannes Josephus Smit en Aldegonda Cornelia Josephina Verboof. Nico laas, z. v. Nicolaas van de Meent en Barendina Janna van Barneveld. Joseph Hendrik, z. v. Hendrik Helmer- horst en Hendnka Gpertruida Vial. Leendert, z. v. Jan Stomphorst en Annigje van Veen. Heintje, d. v. Hendrik Jan van de Vis en Fenna van Minnen. Jan z. v. Hendrikus Wil helmus de Lang en Margje Schipper. Hendrik Klaas, z. v. Sybren Jutte en Wilbelmina Geertruida Knobbe. Hermanus Johannes Petrus, z. v. Wilhelmus Peters en Maria Buys. Willem, z. v. Antonius Johannes van Appelen en Johanna Maas. Johan nes Tbeodorus, z. v. Johannes Tbeo- dorus Wilkens en Johanna Gerarda van Doorn. Johanna Willemyna Gijsbertje, d. v. Gijsbertus Jacobus van de Biezenbos en Frederika van Egdom. Cornelis, z. v. Peter van Kranen en Elisabeth Liet. Ondertrouwd: Willem Ru iolf Schwemmer en Philomena Joanna Mathilda van Seters Johan August Joustra en Maria Catrina Steemers Adriunus Vennes en Margaretha Gieef- horst Nicolaas Kiijnen en Cathariua Everarda Kool Jacobus Johannes de Groot en Petronella Alijda Scheer der Splinter van de Klasborst en Niesje Peut Jacobus Arnoldus Allers en Evertje van Eeden Cornelis Jan van der Weg en Hendnka Gaasenbeek. Overleden: Cornelia van Koelen, 63 j ong. Albert Seubers, '19 j ong. Agatha Mulder, 13 m. Jacoba Maria Wilhelmir.a Ubink, 77 j wed. van Johannes Hendrikus Josephus Aarts Jacobus Barendinus van den [loeven, 32 j., ong. Jobanna Vis, 46 j., wed. van Andries Koorens Willemien Ingerman, 26 d.Blieme Coben, twaalf mnd. Joseph Kern, 20 j., ong. Louis Gieling, 61 j., w;ed. van Hendrika Broekhuizen Jelle Dijk, 86 j., wed. van Trientje Jellje Ringers Ida Jonker, 26 j., echtg. van Johannes Marinus Buiten rust Hettema Rein Tiemstra, 38 j., echtg. van Everdina Johanna Mielius. Leusden. Van 1825 Maart 1920. Geboren Teuntje. d. van Antonie Veenendaal en Bartba Ederveen. Overleden: Maria.Bouwhuizen. 81 j., weduwe van Rijk Stalenhoef. Cor nelis Engelen, 73 j., weduwnaar van Johanna Borkien. Stoutenburg. Van 18—25 Maart 1920. Geboren: Bartbolomeus, z. van Lambertus Hak en Grietje Petersen. Johannes Gerbrand, z. van Johan nes van Esveld en Catharina Antonia Maria van den Hengel. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 26 Maart 1920. Tarwe f 0Rogge f 0.Boekweit f 0. appelen f 2.a f 5.50. Peren f 0.a f 0.00 Klei-Aardapp. f 0.a f 0.Zandaardapp. f 5.00 a f6 00 Hoendereieren f9 25 a 111.00 p. 100 st Bruine eieren fafper 100 st. Boter f 3 00 a f 3.10 per kilo. Eendeneieren f a f Zoetem. kaas f 0 a f 0. per 50 kilo. Kippen f2.50 a f4.50 Kuikens f4.00 a f6.Piepkuikens fl.50 a f2.50. Gan zen f 0.a f 0.Eenden f 0.00 a f 0.p. st-. Jongen f0.a f0.Hazen f0.a f 0. Wilde konijnen f0.a f0.—Tamme fl.50 a f3.50 Duiven f 1.75 a f 2.50 paar. Magere varkens f 70.a f 100.Zeugen f 150. f200.Biggen f30.a f55.Drachtige zeugen f200.a f300.Schrammen f0.a Het beste adres/voor alle soorten prima IS EN BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2