Valda Pastilles J. A. VAN BARNEVELD RAADSSTUK. B. SCHOOLEMAN Dit UITSTEKENDE GENEESMIDDEL VADDA PASTILLES Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. H.H. WINKELIERS! ORSTELWERK band daarmede het opnieuw aanleg gen der tuinen rondom de pastorie opgedragen aan den heerTh. Adriaanse, bloemist te Helder. Arbeidsbemiddeling. In de vorige raadszitting is door de heeren Noordewier c.s voorgesteld, dat in de bestekken van door de Gemeente aanbestede of nog aan te besteden werken wederom de bepaling zou worden opgenomen, dat de aan nemers bunne werkkrachten zullen moeten betrekken door tusscbenkomst van de Arbeidsbeurs. Raadplegen wij de toelichting van den voorsteller, dan wordt niet alleen gevvenscht hetgeen in de motie staat, nl. lusschenkornst van de beurs, maar ook, dat de aannemers inwoneis van Amersfoort in de eerste plaats moe ten te werk stellen. De bedoelde bepaling is door ons in de bestekken opgenomen, toen gioote werkloosheid in Amersfoort heerschte. Wij meenden toen, ter bestrijding van bet genoemde kwaad ook dit middel te mogen en kunnen hanteeren. Buitengewone tijden vragen en wettigen ook buitengewone maat regelen. De praktijk heeft ons evenwel heel duidelijk gemaakt, dat de bepaling niet mag blijven gehandhaafd. De heer Noordewier sprak van een overvloed van ongeschoolde krachten, maar dat niettemin losse werklieden van het platteland naar hier worden getrokken, omdat zij tegen lager loon ai beiden. Zulks is aan de Beurs toch niet te keeren. Dat er een tekort aan geschoolde krachten is, staat wel vast. Zulks is evenmin aan do Beurs tegen te gaan, maar mag men dit verergeren door verplichte, hinderlijke tusscbenkomst van de Beurs? Moet de Beurs nu een ongelijke houding aannemen ten aanzien van de bemiddeling? Dat dit in strijd zonde zijn met baar karakter is on betwistbaar. Zelf erkende de beer Noordewier, dat er een looukweslie mede in bet spel is. Alweder: mag de Beurs met baar weik het loon- vraagsluk beïnvloeden? Wij houden er oris van overtuigd dal de voor stellers dit niet wenschen. De Beurs moet neutraal blijven en kan dat niet zoodra bepalingen als door de voorstellers bedoeld, als regel zouden gelden. Maar mout de Gemeente als werk geefster dan niet zorgen dat in de eerste plaats inwoners aan arbeid worden geholpen? SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. KLKCTIH^C-H LICHT- KRACHTTOS FTLLATIËS. TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staan lampen, enz. Wanneer de Gemeente door be palingen als deze wordt gedwongen, dan wordt haar vrjjwel de mogelijk heid ontnomen als werkgeefster op te treden En zij, die meenen, dat eigen beheer voor do Gemeente de meest gewenschte vorm van uitvoering is, mogen zich wel bedenken, alvorens RECLAME. GEEN HUISGEZIN zonder iMÉ Zij beschermen tegen de gevaren van koude, vochtigheid, stof en microben en zijn een krachtig voorbehoedmiddel tegen aandoe ningen van de keel, luchtwegen en lengen, zoowel voor KINDEREN, VOLWASSENEN als voor GRIJSAARDS behoort irTèlk gezin thuis. Ve^chaft U nog heden EEN DOOS maar EISCHTt-J^OORAL, slechts de echte, verkrijgbaar bij alle apoTftMentrr llrv'tflTlen in Nederland, nitsliiltcnd in donzen a .1, per doos met den naam VALDA hun stem aan het voorstel te geven. Twee zaken vragen hier de volle aan dacht: wel bestaat in de bouwvakken een collectief contract, maar dit houdt slechts in bepalingen omtrent het minimum-loon. Bij liet sluiten van overeenkomsten tusscben de patroons en werklieden heeft dit contract, altbans ten aanzien van de loonrege ling, weinig waarde. En bet is een algemeen bekend feit, dat in strijd met dit contract werk in allerlei vorm wordt uitgegeven, waarbij de loon- bepaling geheel afhankelijk is van vraag en aanbod. Reeds vroeger is gebleken, welk een moeilijke positie de Gemeente als werkgeefster heeft en dat de omstandigheden waaronder de Gemeente moet werken steeds in haar nadeel zijn. Een tweede bekende foit is, dat slechts een deel van de arbeiders geplaatst worden door middel van de Beurs. En wij tneenen te mogen zeg gen, dat als regel, de beste arbeids krachten bij verandering van patroon, niet eerst de tusschenkomst van de Beurs vragen. Wat bleek nu in de practijk? Dat de aannemer, in zijn strijd met de werklieden over bet ioon, zich vast houdt aan de besteksbepaling, die hem verplicht alleen door middel van de Beurs arbeidskrachten aan te nemen. De Beurs kan die niet leve ren en do Gemeente mist alle macht, de aannemer aan zijn verplichtingen te houden. Terwijl dus andere pa troons, door bet geven van booger loon, wel krachten krijgen, kan de aannemer van gemeentewerk zich beroepen op de Beurs. Hieruit blijkt wel duidelijk, in welk een verkeerde positie de Beurs komt te staan, maar ook, dat de gemeente als werkgeefster eenerzijds ten achter staat hij andere werkgevers, anderzijds onbewust en ongewild als rem wordt gebruikt voor loonsverhooging. Het tweede punt, dat aandacht verdient is, dat de arbeidsbemiddeling niet verplichtend is. Of dit wenschelijk zoude zijn of niet, laten wij thans onbesproken. Maar nu die verplichting niet be staat en bel een feit is, dat de beste arbeidskrachten niet door middel van de Beurs worden betrokken, gaat bet niet aan, die verplichtingen op de Gemeente te leggen. Doet men dat, dan wordt het nog onmogelijker voor de Gemeente werk te laten uitvoeren. Bovendien rijst de vraag, of de Beurs mag optreden als regelaar van de beschikbare arbeidskrachten in de Gemeente. Wij zeggen neen, want dan betreedt de Gemeente het terrein van de vakorganisaties en daarvan moet zij zich onthouden. Wij meenen hiermede te hebben aangetoond, dat de gewenschte bepa ling niet zoo onschuldig is, als wel wordt vermoed, en dat zij dient be streden te worden, zoowel in bet belang van de Beurs en van de Ge meente als werkgeefster, als voor een gezonde ontwikkeling van de vak organisaties. Daarom ook, heeft het argument van den heer Noordewier, dat thans onnoodig geld uit de gemeentekas wordt gegeven, weinig indruk op ons gemaakt, hoezeer wij ook besellen, dat zuinigheid te betrachten een eeiste plicht is. Maar wij vei trouwen dat de voorstellers met ons van meening zullon zijn, dat de Gemeente als over heid de vrije maatschappelijke ont wikkeling niet mag beletten ook niet, dan, wanneer daarvan eenige oogen- blikkelijke schade wordt ondervonden. A.s. Dinsdag 13 April 7 uur 's avonds hoopt in de St. Joriskerk alhier op te treden Dr de Lind van Wijngaarden, Ned. Herv. Pred. te de Bilt, na ingeleid te zijn door Ds. Batelaan alhier, ter herdenking van bet 25-jarig beslaan der Orth. Kiesvereeniging «Evangelie en Belij denis». Tot kantoorbediende 2e kl.aan het postkantoor alhier zijn aangesteld de dames W. van Eist, C. Kuyters en M. M. J. Otto. Mej. I Bennink Bolt, werkzaam bij de keuringsdienst alhier, slaagde voor het examen van analyste, inge steld door de Ned. Chemische Ver- eeniging. In het begin der maand Mei zal door de Kon. Milit. Sportvereeni- ging op »Birkhoven« een concouis bippique gehouden wordeTE Naar aanleiding eener voordracht van den heer Hylkema, rijks-zuivel- consulent te Utrecht, wordt door den Bond van Melkveehouders de oprichting overwogen eener coöperatieve melk fabriek In de jaarvergadering der werk- liedenvereeniging «Onderlinge Hulpt werden de bestuursleden jhr. v. Rei gersberg Versluys, Dr. B. J. van Enst, H. van Surksum, B. van de Water en J. J. van Beek bij acclamatie her kozen. Tot gecommitteerden werden ge kozen de heeren M. v. Groenestein, Antb. de Kruif en C. J. F. Prins. De vet eeniging heeft in de 25 jaar van haar bestaan veel leed kunnen voorkomen. De heor Peper, directeur der Handelsschool, is benoemd tot lid der commissie belast met bet afnemen der examens in Handelswetenschappen M. O. en in de Beginselen der Han delskennis M. O. in den a.s. zomer te houden. Onze stadgenooten de dames M. Beck, C. Bremer, G. Kuntz, J. de Looze, J. Stienstra, E. Veldmeijer, en de heeren Esmeyer en Huygen be haalden te Amsterdam bet diploma der Vereeniging tot Bevordering van Handenarbeid in Nederland Men meldt ons van de zijde der Cbr. Organisaties: Sinds eenige weken viel hier ter plaatse een gespannen verhouding te constateeren tusschen patroons en werklieden-organisatie. De oorzaak hiervaD was te vinden in bet feit, dat niettegenstaande de collectieve overeenkomst per 31 Maart ten einde liep, men van patoonszijde deze overeenkomst ongewijzigd wilde doen voortduren tot het eventueel komende landelijk collectief contract. Begiijpelijk is, dat de gezellen-or ganisatie een zoodanig voorstel niet konden aanvaarden, en aandrongen op inwilliging van de gestelde eischen. Na veel geschrijf en vergeefs te hebben aangedrongen op het toestaan eener conferentie, kwam ten slotte van pa troonszijde het voorstel om per '1 Aprd het uurloon te stellen op 65 cent voor geschoolde en 63 cent voor de ongeschoolde groepen. Dat een zoodanig voorstel niet met volledige instemming werd begroet valt niet te verwonderen, temeer als men bedenkt, dat Ie Arnhem en Nij megen reeds 70 en 73 cent voor soortgelijke arbeid wordt betaald. Toch mocht het den leiders na veel moeite gelukken, deze voorstellen in de ledenvergaderingen aangenomen te krijgen, en leeft men thans in rustige afwachting wat per 1 Mei hel Lan delijk Collbctief Contract zal brengen Gedurende het eerste kwaitaal dezes jaars werd bij de Nutsspaar- bank ingelegd f56 570.93 en terug betaald f 23.620.09. 42 nieuwe boekjes werden uitge geven en 9 iDgenomen wegens albe taling. Bij de jl. Dinsdag gehouden aanbesteding der lood- en zinkwerken ten behoeve van de in aanbouw zijnde 112 woningen der stichting St. Anfn- dus waren ingekomen 17 biljetten Hoogste inschrijver was Wagenvoort te Deventer met f 48300.laagste inschrijver L. A. van Rijs Co. te Dordrecht met f33900. Voor de electrische installatie waren 13 inschrijvers. De hoogste was Elecr. technisch-bureau Elmen te Rijswijk f22327.laagste deHondt, Amster dam f8690.—. Voor bet glas- en schilderwerk waren 10 biljetten ingekomen. Hoog ste inschrijver S. Goldsheer, Haatlem f 40200.— laagste v. d. Dop, den Haag f 29500.—. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand Maart 1920. Afdeeling voor mannenAanvragen van werkgevers '164, aanbiedingen van werkzoekenden 610, aantal plaat singen 66. (Over de maand Maait van het vorige iaar waren deze cijfers resp. 298, 864 en 184.) Afdeeling voor vrouwen Aanvragen van werkgevers 123, aanbiedingen van werkzoekenden 23, aantal plaatsingen 4. (Over de maand Maart van hel vorige jaar waren deze cijfers resp 29, 36 en 9 VRAAGT Ter kaasmarkt van Dinsdag 6 April jl. werd aangevoerd één wagen, bevattende 258 KG. kaas, die bij Hauwen handel verkocht werd a f 60 per 50 KG. Op de jl. Donderdag gehouden paardenmai kt werden aangevoerd 305 paarden, waaronder ongeveer 60 hit ten en 10 veulens. Voor luxe paarden werd besteed f 600f 900. Voor werkpaarden f 350f 600. Voor veulens f 150f 275. Voor bitten f 100—f 350. Voor slacbt- paarden f200—f300. De handel was flauw. Op den Tweeden Paascbdag heeft het Nederlandsch elftal in hel Amster damsche stadion voor een uitverkocht huis van 30 000 menschen volkomen verdiend van Denemarken toet 20 gewonnen. Valsche munters gearresteerd. f38.000 aan valsch bankpapier inbeslaggenomen. Door den Commissaris van Politie te Maastricht zijn, met behulp der Belgische politie te Visé aangehouden twee Belgen, beiden wonende te Brussel. Zij waren in het bezit van 950 valsche bankbiljetten van 140. Hiermede zijn de beide vervaardigers en uitgevers pepakt. Door de Belgische politie werd, mede op verzoek van bedoelden politie commissaris, in de woning der ge arresteerden en nog twee van hun handlangers een huiszoeking gehouden. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Tengevolve van het vroege voor jaar steken op sommige plaatsen de aardappelen hun kopjes al uit den grond. Wanneer hel weder medewerkt denkt men in Juni reeds vroege aavd- appelen ie rooien. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 1 tot en met 8 April. Geboren: Adrianus, z. v. Adrianus van Nus en Stijntje Byvank Her manns Tbeodorus, z v. Jan Tboodorus Kroes en Albarla Johanna Maters Jannetje Hendrika, d. v. Jan van Veluw en Heintje van DiieGeezard, z. v. Wybo Veldman en Gijsbertje van Steenbeek Gerrit Jan Jacob, z. v. Leendert Nieuborg en Willemina Ariër Johannes Wilhelmus, z. v. Christiaan Johannes Duyf en Hen- riëlte Louisa Evetsen Jan Cornelis, z. v. Jan Cornelis Kamphorst en Sietske Boonstra Willem, z. v. Jan van Binnendijk en Martha Septer Bernardina Petronella, d. v. Adrianus Peters en Siet'je Hamwijk Maria Anthonia Johanna, d. v. Johannes Marinus Hastrich en Maria Elisabeth Bos Josepbus Gerardus Bernardus, z. v. Jacobus Hermanus Wielaert en Helena Petronella Hagen. Ondertrouwd: Harm Kattenberg en Cornelia van den Brink Willem van Daal en Gerritje Koene Leo- nardus Timotheus Krijnen en Cornelia Wilbelmina Priem Herman van Beek en Johanna Petronella Pot Eveiardus Josepbus van Bekkum en Maria Johanna van Gils Joannes Franciscus Scbatorjeen Maria Johanna van Eyk. Overleden Johannes Eliza Renaud, 66 jr., ongeh. Hendrikus Gijsbertus IJzerman, 81 jr., wedn. van Jannetje van de Pol Christiaan Gerard Maria Giesen, 4 jr. Gijsbertha Schimmel, 2 jr. Maria Johanna Steyn, 2 jr. Hendrikus Theodorus Josepbus Mostertman, 4 jr., Woudenberg. Geboren Jan Cornelis, z. van Jan Kramer en Maria van Lunteren Geertruida, d. van Hendrik van Lun teren en Geertruida DoDselaar. Gemeentelijke Arbeidsbeurs t.Tons Diatrictsboors voor Intercomm. Arbeids bemiddeling. Achter Davidshof No. 2. Telephoon Int. No. 374. Geopend: alle werkdagen van 84/s12"/. en van 23 uur; Zaterdags van 8'/i12'/, uur; bovendien 's Maandags en 's Vrijdags van 6'/i Tl, uur. Aanvragen van Werkgevers op 8 April 1920. 1 barbiersbediende 4 dagmeisje 1 dienstboden 1 electricien- instrumentmaker 10 fabrieksmeisjes 1 handelsreiziger 50 metselaars 1 stoffeerders-leerl. 7 8tnkadoors 35 timmerlieden 1 verstelnaaister Aanbiedingen van Werkzoekenden op 8 Apri! 1920 1 koekbakker 1 bankwerker 1 bierbottelaar 3 broodbakker 2 chocoladewerkers 2 electriciens-ieerl. 1 gas- en waterfilter 91 grondwerkers 1 hoefsmid 1 broodbezorger 1 boscbjesmaker 1 handelsreiziger 5 kantoorbedienden (mann.) (v 1 id. (vrouw) 1 kellners-leerl. 1 koffermaker 3 loopknecht 98 losse arbeiders 1 mach.-bontbew. 1 keilner i magazijnknechts 1 meubelmaker (witwerker) 29 opperlieden 2 schilder (huis) 3 schoenmaker 70 sigarenmakers 11 sigarensorteerders 1 smid 5 slagers 1 steenbouwer 1 apoeljongen 1 plakker 2 stoker 5 straatmaker 1 suikerwerker 5 tabakwerkers 3 tuinman 3 veldarbeiders 5 voerlieden *1 werkster 1 winkeljuffrouw 2 stripjongens Voor aanvragen van werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaateen. Alia aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 1. Tal. Int, 37*. Het>éste adres voor alle soorten prima p6ejsartiKelen enz. BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 9 April 1920. Tarwe f 0Rogge f 0.Boekweit f 0. ipelen f 0.a f 0.Peren f0.a fO.OO lei-Aardapp. f 0.a f 0.Zandaardapp. f 4. a f6.00 Hoendereieren f9.50 a 110.75 p. 100 st. Bruine eieren f a f per 100 st.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2