NIEUW I Nieuws- ei Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BOBEBT LEVY DE KRACHT DES LEVENS. Crepe de Chine Costumes Gemeenteraad. Ho. 33. Zaterdag 7 Augustus 1920. 49e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG MODEMAGAZIJN LANCESTRAAT 36l FEUILLETON. Wie niet sterk is moet slim zijn. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 10 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever O. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In onze dagen klaagt men maar zelden over gebrek aan kracht op stoffelijk gebied. De meesten onzer tijdgenooten hebben den blik vast en kloek gericht op het gebied der stof; ja, velen spannen al hun krachten in, ten einde zooveel van de wereld te veroveren als maar mogelijk is. De aanzienlijken jagen zóó naar de schatten der wereld en spreiden die dikwijls op zoo kwistige wijze ten toon, dat het waarlijk niet te verwonderen is, dat ook de minderbedeelden al meer en meer de hand uitstrekken naar de stoffelijke hulpbronnen des levens en, verlokt door het aan stekelijk voorbeeld van hooger geplaatsten, door uitspanning en kleedij er naar streven, de genie tingen des levens zooveel mogelijk te smaken. «Het leven genieten dit is bij velen de leus van onzen tijd. Gods dienst, kunst en wetenschap zijn niet te verachten, doch zich een voordeelige positie in de wereld te veroveren, dat is hoofdzaak. En die leus: «het leven genietemr wordt op zeer verschillende wijze in practijk gebracht. Terwijl som migen haar zóó toepassen, dat men het hun kan aanzien, dat ze er geen vrede mee hebben, zijn er velen, die de lusten des levens als onzinnigen najagen, niet vra gende of hun zedelijk leven er door kwijnt, niet vragende ook, of de eischen, welke ze stellen ter voldoening hunner lusten, ook bestaanbaar zijn voor de rechtbank der zedelijkheid. Dit streven en leven op stoffelyk gebied heeft voor velen een treurig gevolg. Wie een oog heeft om te zien, ervaart op menige wijze, hoe dat jagen naar de goederen en de genietingen der wereld bij aan zienlijken en geringen de treurig ste lotwisselingen ten gevolge heeft. Somtijds zijn die lotwisse lingen zóó aangrijpend, dat ze ons als toeroepen: «Ziet gij niet, dat bet bezit der stof niet voldoende is Ziet gij niet, dat rijkdom of welvaart geenszins de factoren zijn, die het leven een kracht schenken om staande te blijven in den strijd tegenover de verlokkingen des levens Zóó is het. 't Is waar, een krachtdadig streven naar stoffelijk voordeel is geenszins te verwerpen, neen, maar plicht. Het vaak moei lijk leven door gepaste uitspanning afwisseling en kracht te schenken, is geoorloofd, maar dwaas is het, het leven zoo op te vatten, alsof ons heil alleen in de stofte zoeken ware. De kracht des levens ligt niet in het bezit der stof. Zij ligt hierin, dat de mensch, die bij brood alleen niet kan leven, en een beginsel des hoogeren levens in zich om draagt, er in de eerste plaats naar Streeft, zooveel mogelijk dit hoo- gere beginsel tot ontwikkeling te brengen. De kracht des levens is de kracht, die uit godsdienst en zedelijkheid voortspruit. Waar deze ontbreken, daar ontbreekt het schoonste en edelste. En gelijk er, zooals de geschiedenis ons leert, voorheen machtige en bloeiende staten tot verval geraakten trots macht, wel vaart, kunst en wetenschap, door dien godsdienst en zedelijkheid op den achtergrond geschoven waren, evenzoo zal ook nu nog een volk, een familie, een huisgezin waar schijnlijk zedelijk en allicht ook stoffelijk te gronde gaan, indien dit volk, deze familie of dit huis gezin vergeet, dat er hoogere be hoeften bestaan dan die van het zinnelijk leven, hoogere behoeften Moderne kleuren fl 32.75 ook dan bevrediging van kunstzin en wetenschap schenken kan. Waar integendeel het hoogere beginsel des levens krachtdadig werkt, daar zal de kracht verhoogd worden en het leven een richting verkrijgen, die, in plaats van te verlammen en uit te putten, tel kens nieuwe bronnen schept ter vermeerdering van waarachtig geluk. Welvaart is begeerlijk en werpt niet zelden een bevallig licht over het huiselijke leven, gelijk tegen spoed maar al te vaak een som bere tint werpt op alles wat met dit leven in betrekking staat. En toch is het huisgezin, waar wel vaart geen wijk genomen heeft, maar godsdienst en zedelijkheid een altaar gevonden heeft, veel hooger te schatten, dan dat, waar de welvaart is gezeteld, doch waarachtige humaniteit te vergeefs wordt gezocht. Zoolang de mensch- heid niet door een hooger begin sel gedreven wordt, zoolang zal er geen sprake zijn van werke- lijken vooruitgang. In de voortgezette raadsvergade ring werd een voorstel van B. en W. lot deelname aan de oprichting van een centrale Ammoniakfabriek te VVeesperkarspel, geamendeerd door den heer Hofland, na uitvoerige dis cussie aangenomen. Voorts besloot de raad ondanks het verzet der roode fractie tot het hefïen eener garantie voor een minimum afname van muntgas per jaar. B. en W. werden gemachtigd om bij den reinigingsdienst werklieden boven den vastgestelden leeftijd aan te stellen. Vastgesteld werden de jaar wedden van de Directeur van Onder wijs en den Armverzorger. Aan de Wed. J. C. de Jager werd op verzoek dispensatie verleend ten aanzien der bepalingen voor drank- localiteiteo. Vastgesteld werd een regeling van de opname en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in de daar voor bestaande inrichting. Een voorstel van B. en W. tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst, werd na eenige bestrijding door den heer Ruitenberg z. h. st. aangenomen. Een voorstel tot nadere regeling der salarissen der gemeente vroed vrouwen, werd door B. en W. terug genomen tot nader onderzoek. Met 8 tegen 5 stemmen werd be sloten het schilderwerk aan de buizen in het Soesterkwartier aan een Amers- foortschen schilderspatroon op te dragen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Noordewier in de vorige vergadering deelt de voorzitter mede, dat er 80 M' balkhout verkocht is voor f 5700.en 5000 M* plankhout voor ongeveer f5000. De beer Noordewier constateert dat deze bedragen verre zijn beneden den marktprijs en dat dat hout, dat zoo genaamd voor den woningbouw niet i) Als men al een leverancier, die nog iets te vorderen beeft, de deur wijst, dan is men nog niet zoo maar van hem afwant bij zal stellig terugkomen. Jacques denkt met weemoed terug aan den tijd, dat men zijn schoen maker, die kwam manen met bebulp van zijn eigen nog niet betaalde laarzen de deur uit smeet. Helaas, Jacques' laarzenmaker komt geregeld bjj zijn schuldenaar en spreekt dan op een toon, waaruit maar al te duidelijk blijkt, dat bij zich een dergelijke behandeling vast niet laat welgevallen. Het klinkt gek, maar toch is het waar, die kerel was zoo vervelend, dat Jacques in staat zou zijn hem te betalen, alleen om maar van hem af te zijn. Hij zou bet waarachtig gedaan hebben. Het was jammer genoeg voor den laarzenmaker, dat Jacques geen geld bad, op dal moment, want slechts zelden is Jacques in een stemming, om zijn schulden te willen betalen. Maar, Jacques heeft geen geld, of liever gezegd, hii heeft slechts zoo weinig, dat bet niet de moeite waard is om er over te spreken. En zoo weinig geld te hebben is minstens even erg als zijn laarzenmaker niet te betalen. «Ja, ja, bet leven is beelemaal geen lolletje. Wat te doen? Terloops moet ik even opmerken, dat Jacques beele maal geen type was om eens flink aan te pakken en wat geld bij elkaar te krijgen. Wat te doen? Wacht dacht Jacques en hij keek de lijst van zijn relaties eens na. Ik gebruikte het woord lijst en het betrof ook inderdaad een lijst: een groot vel wit papier, waarop de namen zijner relaties keurig netjes onder elkander stonden, op drie rijen. Boven de eerste kolom stond het woord «Mogelijk", boven de tweede «Lastig" en boven de derde «On mogelijk". De laatste kolom bevatte, zooals de vriendelijke lezeres wel reeds be grepen zal hebben, de namen van hen, die niet zoo maar bereid waren geld uit te leenen. Deze lijst houdt Jacques nauwge zet bjj. Achter eiken naam staat een cijfer, het bedrag reeds eerder ge leend voorstellende. Daarachter de vervaldag. Jacques, die zelf graag voor eei lijk mensch doorgaat, beweert steeds, dat deze boekhouding uitsluitend dient om den stand zijner schulden aan te geven, ik voor mij, ik geloof, dat de lijst eer dient om na te kunnen gaan in boever nog verder crediet mogelijk is. Vandaag bekeek Jacques vast en zeker met laatstgenoemd doe! zijn lijst. Drommels nog en toe! Alle sMogelijken" zijn vandaag «Onmogelijken" geworden en Jacques is genoodzaakt de namen der «Las- tigen" door te zieD. Misschien school er hier wel een onder, die dienstig zijn kon voor Jacques' doel. Maar helaas Toen werd er gebeld Zou het die vervloekte laarzenmaker zijn, die het hem weer lastig komt maken Neen, Goddank, het is Joost Franken. Een vriend? Niet direct, maar enfin Kan men iemand als een vriend beschouwen, die op de lijst der «Lastigen" staat? En Joost is mis schien wel de «Lastigste" der «Lastigen". Zoo Jacques, dat treft, ik kom je vragen of je me een reuzen dienst zoudt willen bewijzen. Jij kunt me het leven redden Wat zeg je me nou? Ja, het leven redden of om in wat meer alledaagsche taal te spreken, bet hangt van jou af of ik zeer ge lukkig dan wel belachelijk zijn zal. Zeer gelukkig nogal? Zoo zoo, de vrouw in het spel Wat ben jij een oolijkerdJa, er is een vrouw in het spel. Laat me je in twee woorden den stand van zaken vertellen. Niet zonder veel moeite heb ik kennis gemaakt met een schat van een vrouw, uit de betere standen Nee, lach nu maar niet zoo, halve idioot, ik zeg nog eens: uit de betere standen, mooi, gracieus, erg rijk, maar een beetje verwaand. Ik heb haar reus achtig bet hof gemaakt, zoo zelfs, dat ze verkikkerd op me geworden is, meer zelfs dan me lief is eigenlijk. Kom nu eens met het doel van je komst op de proppen zeg! Een beetje korter is ook goed. Goed dan. Ik woon bij mijn zuster thuis, ik kan dus daar geen vreemde vrouw heenbrengen. Ik moet dus een kamer hebben om haar te ontvangen. Ik ben dus op zoek naar een kamer. Maar begin daar tegen woordig maar eens aan! Nergens wat te huur. Ik weet wel een kamer, maar, die komt pas de volgende maand vrij. Daar heb ik das niets aan. Nu loop ik al drie dagen als een razende Roland te zoeken, maar jawel hoor, nul op bet rekesien nu kom ik je vriendelijk verzoeken me jou kamer voor eenige dagen te willen afstaan, enkele uren per dag natuurlijk maar, dat jij er niet be hoeft te zijn. Ik wil nu tot een resultaat komen. Jacques dacht even na! Goed, antwoordde bij daarop, wanneer heb je mijn kast noodig? Jij bent pas eens een brave kerel, Jacques. Morgen kan dat. Het beste is geen tijd te vei liezen. Goed dau, morgen na drie uur. Ik zal den sleutel aan de juffrouw geven, dan kan je hem daar wel halen. Je geeft baar maar een goeie fooi, daar is ze zeer vatbaar voorl Joost ging gelukkig glimlachend weer weg, Jacques blijft eveneens glimlachende achter. Een vriend een dienst te bewijzen, kan nooit kwaad en hij streept Joost's naam door op de lijst en plaatst bem onder het hoofd «Mogelijken". Den volgenden dag verschijnt Joost precies om drie uur. Hij beeft aan de juffrouw een paar zilverbons ge geven en is in verband daarmede met haar overeengekomen, dat zn zal zeggen «Trap op, deur rechts" tegen een dame, die baar zal vragen naar de kamer van mijnbeer Joost Franken. Joost Franken neemt zijn tijdelijke kamers eens goed op. Hij moet straks, als zij komt. toonen dat bjj bier thuis is. Hij probeert hot electrisch liebt eens, verzet een paar stoelen, stopt de portretten van Jacques, die aller- wege ophangen, in een kast, haalt van tusschen de lijst van den spiegel een paar portretten van charmes van Jacques en bergt deze eveneens weg. Daarna baalt bij uit een tascb, die hij bij zich beeft, een aantal portretten van zichzalf, waarmede bij de wanden versiert Joost is een voorzichtig mensch, hetgeen wel uit zijn daden blijkt. Daarna installeerde bij zich op zijn gemak in een grooten fauteuil en stak een sigarette op. Zoo zou bij maar op baar, zij« aangebedene wachten. Wordt vervolgd]

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1