NIEUWE *Êt Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecbt. |n ROBERT LEVY WollenTumpers So. 35. Zaterdag 21 Augustus 1320. 40e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG TOEWIJDING. MODEMAGAZIJN LANCASTRAAT 36 mooie kleuren fl II.75 Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. De gevolgen van het volgen. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 10 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. BureauLongest raat 77. SLOTHOUWER Telephoonn. 09. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het groote beginsel van het maatschappelijk leven is voor ons allen de toewijding aan het welzijn van het geheel. Meer vruchtbaar beginsel is er niet. Wij hebben ieder onzen werkkring in de maat schappij de een is tot handenwerk geroepen, de ander tot een werk met den geest, de een heelt de taak om te regeeren, een ander om te dienen. Ieder vindt zijn plaats in het groot geheel. Hebben wij bij dat werk geen ander doel dan ons te verheffen of het noodige te verdienen, om te kunnen bestaan, waarlijk dan is het leven een treurige zaak en het is te voorzien, dat de samenleving altijd even gebrekkig blijven zal. Hoevelen zijn er, die al den tijd van hun bestaan een ondergeschikte rol moeten blijven vervullen, die op hun ouden dag nog denzelfden strijd voor hun dagelijksch brood zullen te strijden hebben als waar mee zij het leven intraden Hoe zullen zij de afgunst weren uit hun hart Wie zal hun tevreden heid leeren met die ondergeschikte plaats, terwijl anderen, wier ijver of bekwaamheid misschien veel geringer is, zich boven hen ver heffen en het tot een leven, rijk aan weelde brengen Wat zal hun, wien geen broodsgebrek drijft, bewegen om van hun gaven een ander gebruik te maken dan tot versiering slechts van hun eigen bestaan Er is geen reden te bedenken, waarom zij, die de macht hebben zich steeds te laten bedienen, de moeite zullen op zich nemen om anderen behulpzaam te zijn met hun gaven. Stelt ieder zijn eigen voordeel op den voorgrond, dan heerscbt het recht van den sterkste en duizenden loopen kans de slachtoffers van enkelen te worden. Maar hoe verandert de samen leving, waar naar toewijding en liefde wordt geluisterd Daar ge voelt ieder een lid te zijn van het groot geheel en zijn werk moge ongekend blijven, hij kan zich verkwikken aan de gedachte dat ook hij niet kan worden gemist. Daar vindt ieder in de liefde een prikkel om alle krachten in te spannen, opdat hij, door zijn werk, anderen steune. Ieder eerlijk beroep vertoont zich aan hem als een werk, wel waard, dat er zijn leven aan worde gewijd. Zoo kan en moet ons maatschappelijk werk, ons ambacht, onze huiselijke taak, een dienen der menschheid, een werk der liefde wezen. Maar ook buiten die taak hebben wij een werk te doen, als wij willen mede-arbeiden aan het be houd van anderen. Ons doel zal zijn, anderen te vormen, sluime rende krachten op te wekken, het menschelijke in den mensch te doen leven. Dit is een ongelooflijk moeilijk werk, waarbij wij gedurig gevaar loopen te dwalen. Een menschen- hart is een zoo ondoorgrondelijke diepte, een menschenleven e.-n zoo uit duizenden zaken samen gesteld geheel, dat het. de hoogste zorg vereischt, om de geschikte medicijn te geven. Twee zaken moeten wij vooral in het oog houden bij onze zorg voor anderen. Ten eerste, dat een mensch niet be houden wordt, tenzij het geestelijk leven in hem wakker wordj ge maakt en ook zijn hart voor de liefde wordt ontsloten. Als wij kennis maken met hetgeen er omgaat in de wereld, komen wij er zeer licht toe, dat vóór alles stoffelijke middelen de ellende zullen wegnemen. Ontwijfelbaar, die stoffelijke hulp kan in de meeste gevallen niet uitblijven. Wie haar geheel achterwege laat, zal meestal gesloten harten vinden, maar wie niets anders geeft dan geld, zal zeker ook de harten niet ontsluiten. Ons ongeluk zit altijd dieper dan de uiterlijke omstandig heden waaronder wij leven En het tweede dat wij in acht hebben te nemen wij moeten niet voor anderen willen doen, hetgeen slechts door henzelven gedaan kan worden, hun niet met gezag op leggen, wat zijzelf slechts door strijd kunnen verkrijgen. Daarom juist is het leeren liefhebben het ware behouden, omdat het den mensch het middel tot een vrije, hem eigenaardige ontwikkeling geeft. Het legt hem geen enkelen dwang op, maar geeft hem slechts een beginsel, dat hem bewaart om zich in de ijdelheden der wereld te verliezen. Dat beginsel echter kan men niet omschrijven, geen wetlen of bepalingen kunnen er ons toe brengen; alleen de omgang met een waarlijk lief hebbend mensch kan het in ons opwekken. Wie dus wil trachten anderen te behouden, hij kome tot hem met een hart vol van heilige liefde, die niet zichzelven zoekt. De groote reden, waarom zoovelen verloren gaan, ligt hierin, dat zij geleerd hebben zichzelven te beschouwen als hadden zij met anderen zich niet in te laten. V Bij Kon. Besluit van 10 dezer is bevorderd tot eerste luitenant bij zijn tegenwooidig corps de 2e luite nant B. J. Momma van het le regt. veld-ai tillerie, tot reserve le luitenant de 2e luitenants A. J. Smith, C. B. Sibenius Trip, A. Koot, T. C van Soest van bet 5e regt. inf., P. Rozendaal, J. W. J. van Zwol, A. P. J. Alkemade, J. W. Besijn, G. Rouwenhorst, A. W. Kartman, T. F. van Vloten, J. Wie- ringa en P. Saarberg van bet 16e regt. inf, J. G. Sittem van het le regt. huzaren, F. F. de Bruyn, C. W. Insinger, D. H. Wattir de Vries, M. E. H. Warendorff G. van Oostrum, H. G. van Doorn, J. M. C E. le Rüpe, C. van Deth, A. A. C. de Vries Robbó en A. H. Sill6m van bet le regt. veld-artillerie. Ofschoon beter bezocht dan de eerste uitvoering was het publiek bij het wederoptreden der Dietscbe trek vogels toch niet overtalrijk. Zou dat ook niet gedeeltelijk schuilen in den betrekkelijk grooten afstand waarop Birkhoven van de stad ligt. Voor wie niet over een fiets beschikt is bet een beele wandeling. Over de uitvoering zelf kunnen wij ditmaal zwijgen. Zij boeide onseven- zeer als de vorige maal. Jammer dat wij door ongesteldheid van eenige leden slechts één der oud-llolland- scbe dansen te zien kregen. Wat wij daarvan zagen deed naar meer verlangen. Hoogstwaarschijnlijk zal ook bier ter stede eene Samen Werkende Bak kerij worden opgericht. Reeds gaven zich een 20-tal bakkerspatroons als leden voor de daartoe te vormen Naaml. Vennootschap op. De Sociaal Democratische Vrou wenclub en de afd. Amersfoort van de S.D.A.P. houden morgennamiddag 3 uur een openluchtmeeting op het terrein aan den Leusderweg, naast bet Treekerbergje. Als sprekets treden op het lid van de Tweede Kamer F. W. N. Hugenholz en het eenige vrouwelijke raadslid van Baarn, Hen- drien Lodder. Om half drie gaat het in optocht met muziek van de Varkensmarkt naar het terrein. Abonnements-Concerten. De door het Concertbureau Hans Augustin bier ter stede georganiseerde Abonnements-Concerten zullen weder om door kunstenaars van allereersten rang worden gegeven. Op Donderdag 7 October de geniale 14-jarige Erna Bubinstein die niet tegenstaande baar jeugd door haar geniaal vioolspel reeds een wereld reputatie verwierf. Zij werd in Berljjn door niemand minder dan door Artur Nikisch geïntroduceerd, die de schit terende jonge kunstenares zelf aan den vleugel begeleidde eu oogste de bewondering van ProfessorSchneevoigt, Dr. P. van Anrooy en Willem Men gelberg, die haar onmiddelijk voor het Concertgebouw engageerde. Het tweede Concert zal worden gegeven op Zaterdag 20 November door de groote zangeres Ilona Durigo, die op haar programma de liederon van Gustav Mahler heeft gezet, waar mede zij bij het Mahlerfeest te Am sterdam zulk buitengewoon succes behaalde. Het derde Concert op Maandag 3 Januari zal brengen de schitterende pianiste Myra Hess, wier optreden steeds zulk gioot genot verschaft. Op veelvuldig verzoek is op Vrijdag 11 Maart wederom geëngageerd het Quatuor Poulet uit Paiijs, dat ver leden seizoen bij zijn eerste verschij nen in Nederland door zijn subliem samenspel, temperament en klank schoonheid overal de hoogste bewon dering wekte, zoodat de N. Rott. Cou rant vaD 2 Maart dit schitterende Ensemble nog boven het Boheemscbe Strijkkwartet stelde. Op de groentenveiling van jl. Maandag waren o.m. aangevoerd drie reuzenmeloenen die te zamen 31 pond wogen, gekweekt io den proeftuin alhier. Op bet springconcours te De leek (Gr gehouden behaalde luit. J. Daniels met Darlings den len prijs, luit. A. G. v. d. Kroon met »Wavergheins den 5e. Bij de nationale wedstrijden door de zwemclub uNeptunuss te Zut- phen werden door de navolgende leden der A. Z. eD P. C. prijzen behaald. 1000 Meter. Heeren 2e pr. J. H. Kle- ber, 3e pr. S. Knoppers, 1000 Meter. Dames le pr. mej. Marie Vierdag. Deze behaalde ook den len prijs in Mijnheer Octavio zag op slechts eenige passen afstands vöör hem uit op den boulevard een rijzige, sierlijke gestalte, eigendom van een elegante, blonde, eenvoudig, maar met smaak gekleedde jongedame. Mijnheer Octavio was een verstokt celibatair, n eindje in de veertig, doch wat men noemt keurig geconserveerd. Deze verschijning bracht bera echter het hoofd op hol en hij begon de aanvankelijk niets vermoedende wan delaarster te volgen. Het duurde echter niet heel lang, of de dacne bemerkte de belangstelling van den heer Octavio en zij versnelde, zonder verder eeni- gerlei teeken van misnoegen te geven, baar lot nu toe in flaneer-tempo ge houden tred. Maar ook Octavio legde nu een stapje op Het gevolg was, dat zijn aangebe dene van trottoir veranderde, trachtte verloren te geraken in de menschen- massa, ging verschillende winkels biunen, alles in de hoop, haar lastigen achtervolger kwijt te raken. Niets hielp. De heer Octavio was alom aan wezig. Er kwam een oogenblik, dat de blondine zich woedend op de lippen beet en op het puDt stond zich om te keeren en aan Octavio te verzoeken, beleefd maar dringend, haar niet te achtervolgen. Maar zij gevoelde tevens, dat zij dan een eenigszins gek figuur zou slaan. Haar tegenstander zou haar manoeuvre misschien als een regel- rechto toenadering kunnen opvatten. Plotseling verloren baar gelaats trekken hun uitdrukking van onte vredenheid, een ondeugend lachje tintelde in haar mooie oogenzij had zelfs moeite niet in lachen uit te barsten. Voor een huisdeur bleef zij staan, wendde zich met een aller- liefsten blik tot Octavio, die zich daardoor in den zevenden hemel waande, bij gebrek aan een achtsten. O, mejuffrouw, wat zou ik ge lukkig zijn, wanneer u mij zoudt willen veroorloven mijn betuiging van vereering aan uw voeten te leggen I Goed, mijnbeer, antwoordde de jonge vrouw, gij hebt u het recht er toe veroverd door uw volharding. Hier woon ik, volg mij maar Een net gekleed dienstmeisje liet de twee bovengekomeDen binnen in een soort wachtkamer. Laat mijnbeer in den salon I beval de dame, die dus blijkbaar te bevelen had en daarop onmiddellijk verdween. Octavio was eenigszins verbluft door het overweldigende succes zijner stoutmoedige onderneming. Lang be hoefde bij niet te wachten. De dame verscheen in een tegenovergestelde deur-opening, lichtte met een sierlijk gebaar een portière op en sprak met een vriendelgken glimlach Wilt n maar binnenkomen?! Octavio snelde toe eu wilde juist een compliment stamelen, toen hij als met stomheid geslagen werd hij stond daar plotseling in de operatie kamer van een tandarts, een stevigen kerel, die er niet erg gemakkelijk uitzag. Tot dezen sprak Octavio's aangebeden blonde. Dat is nu die mijnheer, met wien ik gelijk ben bovengekomen en die zoo'n hevige kiespijn beeft. Gaat u dan hier maar zitten, noodigde de tandarts met een hand gebaar in de richting van deu operatie- stoel uit. Ik zal u wel van uw pijn en van uw kies afhelpen. Ja maar, stamelde Octavio, wien het angstzweet uitbrak, ik heb absoluut geen pijn meer. Dat is altijd zoo, wanneer men bij den tandarts komtrepliceerde de onverstoorbare echtgenoot van de wreede blondine. Wanneer men dan weder op straat staat, keert de pijn weer terug. Dal zal niet gebeureD. Ga zitten De toon, waarop dit bevel gegeven werd, was niet voor tegenspraak ge schikt. De arme Octavio ging zitten en betaalde vijf guldeu voor het verlies van een van zijn beste kiezen. En terwijl hij vertrok, bijna builend van pijn, stond de blondine le lachen, dat de tranen baar over de wangen liepen. Octavio, vond zij had een ge ducht lesje gehad en zou nu voortaan uit vrees voor vernietiging van den geheelen kostbaren inhoud van zijn kakement, langs den boulevard fla— neerende dames wel met rust laten I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1