J. H. VAN BRUSSEL B. RUITENBERG Hz. Fabriek ra A. v. VUUREN is Uitsluitend AAM". Bloemendalschestr. 3 AMSTERDAMSCHE NIANUFACTUREHHANDEL J. A. VAN BARRiEVELD Gemengd Nieuws. DE NIEUWE STOFFEN VOOR HAJAAR EN WINTER l.w. c. co os, Langestraat 98, Amersfoort, Huwelijks- en Lnlermand-Ditzetten. B. SCHOOLEMAN Zeer verfrisschend ICE CREAM SODA Lunchroom „Prinsesse" H.H. WINKELIERS! BORSTELWERK poetsArtikelen enz. ONTVANGEN: „De Mersclie Mei" Gepasteuriseerde melk in flessches met Capsnleslniting. Volie rauwe melk, Room- karnemelk, Roomboter onder rijkscontrole. Advertentiën. De Maatschoenmakerij en Reparatieinrichting 1 tNo.81 GROENTE, AARDAPPELEN en FRUIT groente in bussen Th. J. van der Raadt. RECLAME. door ze meer kwaad dan goed zal stichten, omdat die winkelier, die het met de naleving der verordening niet zoo nauw neemt, daarvan zal proli- teeren ten koste van hem, die ze stipt tracht na te leven. 4e Dat de vrijwel algemeene wensch der Amersfoortsche winkeliers is, dat de verordening zoo spoedig mogelijk wordt ingetrokken. Tenslotte verzoeken wij Uwe Com missie, ingevolge onze afspraak, met dit advies wel rekeniog te willen hou den, terwijl wij U mededeelen dat U ons voor mondelinge toelichting steeds bereid zult vinden. Namens het Bestuur van Handel en Nijverheid L. HOUBAER, Voorzitter. B. KRAMER, Secretaris. Namens het Bestuur R.K. Middenstandsver. De Hanze A. C. BEYER, Voorzitter. L. J. HEMELS, Secretaris. Volgens de bijgevoegde staat ver klaarden van de 392 winkeliers zich 183 vóór en 203 tegen Zondagsluiting; 112 267 j> middagsluiting; 97 a 284 tegen de 7 uur slui ting en 94 vóór en 273 tegen de Zaterdagavond 9!4 uur sluiting ELECTROTECHNISCH BUREAU TELEFOON 269 Aanleg van licht- en krachtinstallaties, Telefoons, Schellen en Bliksem afleiders. In de Donderdagavond gehouden raadsvergadering zijn de voorstellen der R P. S. R. Commissie tot herziening (dat wil zeggen verhooging) der sa larissen van de werklieden en ambte- naien in dienst der gemeente, aan genomen. Dit besluit heeft terugwer kende kracht tot 1 Januari 1920. De kosten dezer voorstellen, inbe grepen premievrij pensioen, bedragen f 184.000. Als onmiddelijk gevolg dier royali teit zal het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke belastingen van 1.4 op 1.7 moeten worden gebracht of wel voor het geval de gemeente geen deel der O.W.-belasiing uitge- keerd krijgt, tot 2 moeten stijgen. Voorts werd aangenomen het door den beer Mr. A. v. Traa geamendeerd voorstel van B. en W. in zake het samenwerken van de Gemeente met het bestuur van het Departement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen tot het exploiteeren eener spaarbank, alsof er na de verdubbeling van het belastingcijfer nog wat zou overblijven om te sparen Donderdagmiddag zijn onder talrijke blijken van belangstelling de nieuwe gebouwen der gemeentereini ging ollicieel in gebruik genomen. De burgemeester in zijn openings woord bracht hulde aan den directeur der reinigingsdienst de beer Been hakker voor de door hem gemaakte plannen en aan den gemeentearchitcct den heer Beltman voor de uitvoering. Het portret van Wethouder Vels- Heyn zal als blijk van buide en dank der gemeentenaren voor hetgeen hij in dezen heeft tot stand gebracht de directeurskamer sieren. Op den 6e en 7e October a.s. alhier te houden jaarvergadering der Vereeniging van Reinigingsdirecteuren zal door den heer H. Beenakker direc teur van dien dienst te dezer stede een referaat worden gehouden over de Amersfoortsche Reinigings en Ontsmettingsdienst. De heer J. Souten- dom directeur der reinigingsdienst te Breda zal spreken over »het Beltbedrijf" en de heer C. de Ruijter directeur te Breda over «Economie". Amersfoort staat wat dit bedrijf betreft boog aangeschreven en kan den directeuren bij bun verblijf alhier o.a. een autobeertank toonen, de eerste in ons land in gebruik en vervaardigd door de Eysink-fabriek. Morgen wordt hier do jaar vergadering gehouden der Maat schappij tot Nut der Israëlieten in Nederland Mr. V. de Benedotty uit Amsterdam zal daar spreken over de weezenverpleging. Morgen worden door de Amersf. Gymn. Ver. «Excelsior" af- stands marscben gehouden onder contróle van het Middengewest van het Kon. Ned. Gymn. Verb, en de Amersf. Bond voor «Lichamelijke Ontwikkeling. De le luit. adjudant L. J. Moggenstorm van bet 16e regiment infanterie is overgeplaatst tiaar den Hoofdcursus te Kampen. De reserve officier van gezond heid 2e kl. B. Koning van het mili tair Hospitaal alhier is in het genot van groot verlof gesteld. Kapt. J. H. van Reede behaalde met Slieve in het door de Gooische Jachtclub uitgeschreven concours voor het schoonsts jachtpaard den le prijs. Luit. J. Portheine met Lies den 2e prijs in het sprinconcours. van Manufacturen, Garen en Band, alle soorten. Dames-, Heeren- en Kinder-Ondergocderen. ZEER LAGE PRIJZEN. Eigen Lingerie fabriek te Amsterdam.. De heer A. R. Veenstra gemeente secretaris is benoemd tot lid der com missie die middelen zal hebben te beramen over de leeningsmoeilijkheden voor gemeenten met meer dan 25000 inwoners op te heffen. Op iniatief van Dr. Jorissen zal bier eene vereeniging van R. K. artsen worden opgericht. Mej. A. G. M. van Valkenhoef slaagde voor bet examen hoofdakte. De agent van politie K. Jolritsma slaagde te Utrecht voor het politie- diploma. In de plaats van den heer J. van Drooge die tot eeielid werd be noemd is tot voorzitter der A. F. C. «Quick" gekozen do heer C. F. A. de Bruyn. In Amersfoort en omliggende gemeenten hebben zich gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Men drinke in geen geval onge kookte of niet gepasteuriseerde melk. Mej. B. W. Grutlerink, laborante aan den Gem. Keuringsdienst heeft met goed gevolg hel door de Nederl. Chemische Vereeniging ingestelde examen voor analyst afgelegd. Van 11 September af loopen dagelijks drie treinen meer op het traject Amsterdam-Ameisfoort Apeldoorn nj. voortreinen op trein 370, 1627 en 169 telkens 8 minuten vóór den hoofdtrein vertrekkende. De hoofdredacteur der Amers foortsche Courant door den heer A. C. R. O. Leinweber aangeklaagd wegens beleediging, is door de Utrecbtsche Rechtbank voor dit feit veroordeeld tot f50.boete subs. 25 dagen hechtenis. Ter kaasmarkt op 13 Sept. j.l. wer den aangevoerd 44 wagens bevattende 8400 KG. kaas. Men besteedde van f 78.— tot f 87.— per 50 KG. SMALLEPAD 12 - Telefoon 423. ELECTRISCH LICHT- EN KRACIITINSTALLATIES. TELEFOONS, SCHELLEN, BLIKSEMAFLEIDERS. Monsterkamer met uitgebreide sorteering kronen, zijden kappen, staaniampen, enz. Holland baas in eigen huis Zij ons aller wensch I Wie «Revolutie® preeken wil Blijv' buiten Hollands grens! Bij voldoende aanvrage zal in hel najaar een gratis uitgifte plaats hebben van hovenbedoelde Spreuken, gedrukt in 12 soorten op stevig wit carton in Nat. kleuren en 12 soorten gegomde Sluitzegels; uitgifte kan ge schieden b.v. aan schoolkinderen, fabrieken, werkplaatsen enz. Verzoeke nu reeds getallen aan te vragen ten eiude de oplaag vast te stellen, waarna t.z.t. toezending franco huis volgt. Aanvragen te richten aan Electrische Drukkerij, Breedstraat 116, Den Haag. Het was j I. Woensdag weer mis met de toevoer van electrischen stroom aan onze gemeente. Bij infor matie naar de oorzaak bleek dat er een defect was aan een schakelkast nabij den Dolder. De gemeente betrekt n.l. sedert 1 September haar electriciteit van de Centrale te Utrecht. Aan de licht sterkte is zulks evenwel niet te be merken. Vroeger heette het dat de electr. centrale te Naarden overbelast was en wij beter licht zouden krijgen na aansluiting op het Utrechtsche net. Thans blijkt hoeveel die belofte waard was. Door de zwakke stroom wordt men genoodzaakt lampen op grooter lichtsterkte te gebruiken waardoor veel stroom wordt verbruikt, die steeds duurder moet worden betaald. En dat laten we ons alles maar kalm welge vallen. Het gesukkel j.l Woensdag duurde lot des avonds negen uur. Onder leiding van den heer E. Kruithof, hoofd der school, zal hier ter stede en te Zeist een tuinbouw wintercursus worden gehouden. 045 per glas. Het beste adres voor alle soorten prima \js EN BLIJFT KAMPSTRAAT 6 TELEF. 193 Fruit De prijzen van het fruit zijn in de aatste dagen in de Betuwe sterk stijgende. Over den exporihandel vernemen wij, dat Duitscbland niets betrokken heeft. Van het vroegere fruit, zooals Beuré de Mérode, is veel naar Scan dinavië gegaan tegen hooge prijzen. Thans wordt voornamelijk door En geland betrokken tegen loongevenden prijs. N. Ct. Een in Drente verdwijnende hout soort! Er is geeD boutsoort zoo lezen we in de Asser Ct.die in de laatste jaien meer afgenomen is dan het berkenhout, dat vroeger zoo welig uit zaadkorrels opgroeide in bet wilde groenland, dat in natuurstaat lag op aarden wallen en tusschen het hak hout iu de eikenbosschen. Voor de landbouwers is het een gemis, naardien zij de twijgen als bezemiijst gebruikten tot het maken van rijsthoutbezems voor de dorsch- vloeren. Het afsnijden ervan was ge heel vrij, ieder nam het weg waar hij het vond. Arbeiders haalden daar van in den winter bij werkloosheid veel weg en bonden bezems, die zij voor 5 cents per stuk verkochten en bij gebrek aan afname in hun eigen dorpje per kruiwagen naar de veen koloniën brachten. De boomen werden gebruikt als brandhout, soms ook als klompenhout, doch de berkenhouten klompen waren zwaarder, dan die van populieren- en wilgenhout en daarom mindei gewild. Langs de uitgestrekte veenstreek Drouwenerveen, Buiner- veen en Exloërveen vond men overal een rij berken ter weerszijden van den grooten veenweg ten oosten van de Hunse, die later verdwenen zijn. Bij den aanleg van Staatsbosschen wordt veel berkenhout aangeplant en dan in rijen langs de wegen als bosch- randen. Deze boutsoort, die zich op alle gronden weet te redden, schiet ook daar welig op, doch het afsnijdeD van bezemrijsttwijg wordt daar niet meer zoo vrij toegelaten als vroeger in het land der boeren. Het door de natuur zelf in stand gehouden berken hout verdwijnt allengs meer in Drente. Jel. 243. Dames- en Heeren-Kleermakerij. Vraagt stalen. Coupeur te ontbieden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 10 tot 16 Sept. 1920. Geboren: Jan, z. v. Johan Sterken- burg en Maria Bos Johanna Maria Elisabeth, d. v. Wilhelmus van Weerhorst en Elisabeth Johanna Kool Johannes Jan, z. v. Lambertus van Brakel en Maria van Nieuwen- huizen Frans, z. v. Frans van Elk en Theodora Maria Oostveen Petrus Geertrudus, z. v. Jan Stapper en Petronella Antonia van Hassel Alfred Adriaan, z. v. Ludovicus Alfred Verhoeven en Theodora Johanna de Keijzer Albertus Gregorius Philip, z. v. Bernardus Johannes Kraanen en Dirkje Smink Francina Hendrika, d. v. Jan Schmidt en Francina Hen- diika Bosman Hendrik, z. v. Frederik Lablans en Grietje Hendrik- sen Franciscus Sibbele, z. v. Jouke Haarsma en Margaretha Maria Gerarda Kaagman Johan Carel Tietes, z. v. Jan van den Berg en Sjoukje Dijkstra Marinus Adrianus, z. v. Albertus Renes en Maria van der Weide Jan Jacob, z. v. Mr. Albertus Marius Bos en J icoba Agatha van den Stok. Ondertrouwd Petrus Jacobus van den Bos en Clasina Maria van Doornik Hendrik van Bronswijk en Maria Hendrika Evers Leonardos Konings en Johanna Cornelia Hendriks Fetze van der Ploeg en Jacoba Be- rendina van Diprmen Peter Dijk huizen en Elisabeth Johanna van Gorp Hendrikus Koelink eri Gerarda van Tweel. Gehuwd: Barnerdus Bakker en Maria Barbara Hendrika Korndewal Ali Pot en Adriana Wilhelmina Maassen Arie v. Betnmel en Janna Lamberta Maria van Loveren Cor nells Ildefonsus Johannes Mussert en Gerarda Maria van der Waals Petrus Mathijs Abels en Levina Veld- meijer. Overleden: Johannes Jan Brakel, oud 1 dag Hendrika Elberdinade Ruiter, 14 jaar Lambertus van der Feer, 53 jaar, echtg. van Christina Lena van 't Liodenhout Jan Kuijpers, oud 39 jr., echtgenoot van Albertha ter Burg Jan Spek, 21 jaar, ongehuwd Ida Nijburg, wed. van Jacobus Haverkamp 91 jaar. Woudenberg. GeborenHendrik, zoon van Jan Morren en Luchresia Kuiper. Ondertrouwd Willem Wolswinkel, 29 j. en Dirkje van de Vliert, 32 j. Willem Frederik George Lodewijk Heuckerotb, 26 j. en Antje van Schaik, 22 jaren. Gehuwd: Hendrikus van Hartenen Helena Maria Jobanna Scbellekens Rijk Jetten en Teunisje van Aallen. Overleden: Catharina Frederika Dijkstra, geh. met Theodor Janssen, 63 j. Errissje Meerbeek gehuwd met Aart Eijkelkamp, 74 j. Evert Hazele-er, 11 m. van Het beste adres voor Maniifacturen, Garen, Band, Modeartikelen. Semaakte Goederen. Ondergeteekende be richt hiermede aan zijn geachte stadgenooten, dat hij iu de heeft gevestigd een zaak in liopeiu|e door een prompte en nette bedü^ting zich veler vertrouwen waarBtg^e ut aken, Aanbevelend,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2