HIEUW Nieuws- en Advertentieblad TÉT toor de Provincie Utrecht. |g| ROBERT LEVY Moderne telafitels OVERLEVERING. No. 44 Zaterdag 23 October 1320. 43e jaargang. VËBSCHIJiVT WOENSDAG M ZATERDAG MODEMAGAZIJN LA RiC ESTIVA AT 36 BINNENLAND. LOUIS KLEIN FEUILLETON. Een onverbeterlijke babbelaar. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nummers 10 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechte Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. 1DVER1 ENTlEN: Van 16 regels 0.90; iedere reg9l meer 16 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De invloed dien de ouders op hun kinderen kunnen uitoefenen, is een macht, van welke men zich nauwelijks te groote voorstelling maken kan Wie de school bezit, zegt tnen dikwijls, heeft ook de toekomst in handen Maar hierbij vergeet men dat de invloed der school niet zoo groot zou zijn, zoo het huisgezin niet zooveel van de hem allereerst toevertrouwde macht uit handen gaf. De eerste en grootste invloed op het op komend geslacht berust nog altijd bij vader en moeder en van hen hangt het groov-n deels af, welke waarde het leven voor hun kin deren verkrijgen en behouden zal, of het hun een spel of heilige ernst zal zijn, of /*et hun slechts zingenot en daarop volgende te leurstelling of wel geestelijke vreugde en eeuwige winst zal schenken. De macht der overlevering kan in sommige gevallen een vreeselijke uitwerking uitoefenen. Gelijk et- familiekwalen zijn die onverbid delijk van geslacht op geslacht overgaan, tot eindelijk allen er door worden aangetast en weg gerukt, zoo zijn ook de zedelijke kwalen der ouders overerfelijk Wie van zijn jeugd af aan ver kwisting en overdaad gewend is, hij zal bijna nooit ten volle leeren beseften, wat zuinigheid en over leg vermogen. Wie van zijn jeugd af zijn ouders hoorde liegen, hem zal maar zelden het volstrekt hei lig karakter der waarheid ooit ten volle worden onthuld. Leeraars ontdekken dadelijk aan hun leer lingen, in welke huizen een licht zinnige geest waait en erkennen dat zij aan zulke kinderen, met den besten wil der wereld, in de weinige uren waarin zij hun zijn toevertrouwd, geen behoefte aan, geen eerbied voor den ernst van 't leven kunnen inprenten. WEDEROM ONTVANGEN EENE PRACHTKEUZE. Zoo vreeselijk is de macht van opvoeding en overlevering, maar dus ook, zoo gezegend kan zij zijn, waar zij ten goede wordt gebruikt. Dit geldt ook voor onze geloofs begrippen. Op geestelijk, zoowel als op elk ander gebi< d zijn wij allen begonnen met gelooven op gezag. Terecht zijn wij bevreesd voor dat gelooven op gezag, waar het volwassenen betreft, die uit eigen oogen moeten leeren zien en niet verantwoord zijn, wanneet- zij altijd door die van anderen blijven kijken. Maar voor de kin derjaren is dit gelooven op gezag het eenig en door alle eeuwen aangewezen middel om het geeste lijk bewustzijn bij hen te wekken, om ook hun geestesoog te oefenen en te scherpen. Nooit had de ge schiedenis der menschheid de ge schiedenis van den vooruitgang kunnen heeten, zoo niet elk nieuw geslacht stond op de schouders van het vorige, zoo het niet be gon met over te nemen de geeste lijke schatten, door de voorgeslach ten vergaderd. In de kindsheid is het onderscheiden tusschen geloof en geloofsbegrip nog niet mogelijk en kan men dus het eerste alleen erven in den bepaalden vorm van het laatste. Al kunnen de kinderen het nog niet scherp onderscheiden, de tijd komt, waarin hun openbaar zal worden, wat zij geërfd hebben, of het slechts een uitwendige, tijde lijke vorm was zonder meer, dan wel in dien vorm een eeuwig goed Dit laatste zullen zij dan alleen verkrijgen, wanneer ons geloofs begrip waarlijk uiting is van ons geloofsleven. Wie van het eerste alleen heil verwacht, wie zijn kin deren meent te behouden door hun de oude, onbegrepen leer stukken in te prenten, hij juist kweekt bij hen de twijfelzucht, waarvoor hij hen, als voor het grootste kwaad, had willen be hoeden. Zoodra hun de oogen opengaan voor het onredelijke, voor het gebrekkig menschelijke in die leerstukken, zullen zij, zoo ze niets rneer van hun ouders erfden dan deze, daarmee geheel hun geloof over boord werpen Dan alleen kunnen wij hen be houden ook door de macht der overlevering, wanneer het ons allereerst om geloofsleven te doen is. Op ons geloofsleven komt het dus aan. Mogen de kinderen in ons zien: een voortdurend zich uitstrekken naar het hoogere en betere, een diepen indruk voor de onverbiddelijke eischen der waarheid, voor de uitspraak des gewetens, een hartelijke liefde voor het schoone en vooral voor het reine als het hoogste schoon, een warme geestdrift voor de groote, geestelijke belangen der mensch heid. Zoo ons leven alzoo tot onze kinderen spreekt, zullen zij een indruk ontvangen, die nooit ver loren zal gaan, al zullen zij dien later weer op hun wijze vertolken. H. M. de Koningin-Moeder is Dinsdagmiddag met den tiein van 5 uur 2 m. van Het Loo, waar Zij sedert Haar vertrek uit Soestdijk nog enkele dagen vertoefde, te 's-Gravenhage teruggekeerd. Zij werd in het station van de Staatsspoor verwelkomd door den Commissaris .der Koningin en den burgemeester der Residentie. Verruiming van werkgelegenheid I Minister Aalberse vraagt f2.000.000 subsidie aan voor gemeenten en pro vinciën ter aanmoediging en onder steuning bij pogingen om beoefenaren van een in moeilijkheden verkeerende industrie (sigarenindustrie) in staat te stellen een ander vak te kiezen. PIANO'S VLEUGELS - ORGELS I PIANOLA'S VOORNAME FABRIKATEN PrachlvollA gebruikte instrumenten tegen lage [k|s. Soliede garantie UTRECHTSCH€6Ï»AA-T- 44 Verhooging der posttarieven Rlijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wets ontwerp tot wijziging van de post- wet, was men nagenoeg algemeen van oordeel, dat een verbooging van de tarieven der posterijen onver mijdelijk is, daar roet de thans gel dende tarieven het bedrijf zijn eigen kosten niet kan dekken. Enkele leden konden zich met tariefsverhooging niet veieenigen, andere leden hadden daartegen be zwaar wegens den socialen druk, welke daardoor in het bijzonder aan den kleinen handel wordt opgelegd Enkele leden vroegen of het even wicht niet zou kunnen worden her steld door een meer oordeelkundige inrichting van den dienst. Andere leden, die eveneens op bezuiniging aandrongen, verwachtten echter niets van speciale bezuiniging- of enquête commissies. Zeer vele leden, die tariefsver hooging onvermijdelijk oordeelden, konden er zich niet mee vereenigen, dat ook de tarieven voor dagbladen en tijdschriften zullen worden ver hoogd. Andere leden waren van meening, dat, nu eenmaal tot tariefs- verboogiDg wordt overgegaan, ook drukwerken daaraan moeten worden onderworpen. Prijs van de melkt De nadere voorwaarde, waaraan melkproducteufahrieken—ook mar- garinefabrieken wier inkoopgebied samenvalt met dat van melkslijters en inrichtingen, welke de groote steden van melk voorzien zullen moeten voldoen om toestemming te verkrijgen tot verwerking van melk, heeft de Minister van Landbouw be paald, dat de ondernemingen voor de melk geen hoogeren inkoopprijs mogen besteden dan 19 cent per Liter, franco aan de ontvangende fabriek. Naar verwacht wordt, zal deze maatregel bijdragen tot een geregelde melkvoorzienirig in den a.s. winter, doordat de fabrieken thans geen hoogeren inkoopprijs meer kunnen besteden dan de consumptie melk handel, die door den sedert 1 October geidenden kleinhandelprijs van 23 cent per liter, met het oog op een redelijke winstmarge, eveneens aan een zekeren inkoopprijs gebonden is. De Rijksmiddelen hebben over September ƒ81,2 millioeD meer op gebracht dan over Sept. '19; over de eerste 9 maanden van '20 was dit voordeelig verschil f 92 1/2 millioen. Ouderdomsverzekering De voorzitter van den Raad van Arbeid te 'sGravenbage heeft de medewerking in geroepen van de gemeentebesturen, de burgerlijke en Bij zeer mooi weer was de »Requin« van Marseille vertrokken, maar tijdens den avond werd zij door een hevigen storm beloopen en het schip verhief zich nu eens op den top der golven, om dan weer diep te worden neer- geplonst in een afgrond van water. Den passagiers was voorzichtigheids halve de toegang tot het dek ontzegd en zij kortten zich in de kajuit den tijd met rooken, kaartspelen en praten, zonder zich veel om den storm te bekommereQ. In de kajuit le klasse zaten 7 passagiers. Daar was sir Archibald Murray, uit Southampton, Léonce Louis Laguilette, een operette-tenor van naam, die gastvoorstellingen zou geven in Algeiië, Jérome Paturon, kapitein van bet Vreemdenlegioen, die naar zijn post te Mustapba terug keerde, Gaston Prévost, een ParijzeDaai en nog 3 anderen, wier namen er minder toe doen. Tusschen 2 partijen whist begon Léonce Louis Laguillette voor afwis seling anecdoten te vertellen, waarbij bij verzekerde, dat bij de meest vol hardende prater was van Frankrijk en Gascogne. Zooveel is zeker, dat de woorden van zijn lippen vloeiden zoo gemakkelijk als water uit een vat, waar de bodem uit geslagen is. Wat 'n babbelaar! Ik geloof, dat die man nog zou praten als hij in zijn kist lag en naar het kerkhof van Pantin gebracht werd, fluisterde Gaston Prévost den kapitein toe. Den heelen nacht vertelde hij ver halen, waarvan de waarheid soms nog minder dan twijfelachtig was, maar dat hinderde bem niet, bij praatte maar door, met weergalooze radheid, zoodat niemand anders een woord kon zeggen. Zoo'n rammelslag! Tegen middernacht nvan acht uur af beeft zijn mond niet stilge- staana, mompelde sir Archibald men was ter hoogte van de Balearen, vertelde bij de lotgevallen van 2 Es kimo's, die, afgedreven op een blok ijs, zoolang gevaren hadden op bun drijvende, frissche gevangenis, dat zij tegen de brug des Saint-Pères te Parijs dreven, waar een politie-agent hun warme kleeren bracht en een auditeur van den Staatsraad een flesch rum, die zij naar binnen lieten loopen, alsof het water was. Toen hij zoover was deed zich van het dek een groot gekraak hooren en tegelijkertijd wierp een hevige schok de passagiers door elkaar. Wij vergaan I riepen eonigen hunner. De onverstoorbare Léonce Louis Languillette ging voort: Onze Eskimo's besloten in Parijs te blijven en daar hun fortuin te zoeken. De een werd opraper van eindjes sigaar, waarvoor bij het mono- poli verkreeg in bet 13a arrondisse ment de ander. Een stroom water drong over de trap de kajuit binnen en overgoot alle passagiers. ....de ander, ging de operette- zanger voort, werd controleur der plaatskaartjes van het station van Vincennes Daar klonk van boven bet bevel van den kapitein: Allen in de booten! De passagiers snelden naar het dek en namen plaats in de sloepen, doch nauwelijks zaten zij daar of de verteller ging voort: Een oude jongejuffrouw, die dikwijls van dat station reisde, zond haar huishofmeester naar de Eskimo's, die te zamen woonden, om hen ten huwelijk te vragen en dat was Daar sloeg een groote golf over het lichte vaartuig en maakten allen die er in zaten doornat, maar de zanger hernam dadelijk daarop: .en dat was voor hen geen kwade zaak, want de oude jongejuf frouw bezat verscheidene millioenen... Een tweede golf, nog geweldiger dan de eerste, wierp de sloep om. Allen geraakten te water, maar La guillette en Prévost klommen op de kiel en hielden zich daaraan vast en zoodra eerstgenoemde zijn lotgenoot zag, giDg bij voort Maar zij waren met hun beiden en wisten niet, wien het huwelijks aanzoek gold. Elk wilde gaarne de rijke bruid hebben, zoodat zij de woeste zee keerde de boot weer om, nogmaals werden de beide man nen ondergedompeld, maar zij hielden zich stevig vast en klommen nu weer in de boot, waarna de zanger ver volgde zoodat zij handgemeen werden. Zij vochten op leven en dood Weer sloeg de boot om en dit maal wist Prévost alleen de kiel te grijpen en zich op te trekken, maar weldra zag hij in zijn onmiddellijke nabijheid een hoofd boven water ko men. Het was dat van zijn ongeluk- klgen reisgenoot. Hij greep hom bij de haren, trok hem op en nauw was de mond van Laguillette boven het natte element of deze hervatte Zij sloegen elkaar dood en dien tengevolge is de oude-jongejuffrouw 14 dagen later getiouwd met een bewaarder der hypotheken, die baar zeer ongelukkig heeft gemaak, want hij dronk. Maar nu zal ik u nog eens wat anders vertellen De haren bleven in de hand van Gaston Prévost en het hoofd verdween. Zijn medeschipbreukeling droeg een pruik. Ditmaal verdween hij in de diepte.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1