NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |B| ROBERT LEVI Ataan ea Caracale Gemeenteraad. LOUIS KLEIN Xo. 45 Zaterdag 30 October 1320. 43e jaargang. VERSCHIET WOMAG W ZATERDAG MODEMAGAZIJN LANGESTRAAT 36 FEUILLETON. Een klein verzuim. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 10 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoouo. 09. ADVEH1ENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 15 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de j.l. Dinsdag gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad werden vóór het behande len der agenda door de voorzitter en den heer Oosterveen enkele woor den van heiinnering en dankbare waardeering gewijd aan den ont slapen wethouder Baron van Harden- broek. De navolgende stukken waren in gekomen Schrijven d.d. 10 October 1920 van Mevrouw de Douairière F. J. C Baron van Hardenbroek van Animer- stol, houdende mededeeling van bet overlijden van haar echtgenoot. Besluit van Gedep. Statn van Utrecht, betreffende de regeling der jaarwedden van burgemeesters, ge meente-secretarissen en ontvangers over 1920. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, waarbij wordt goedgekeurd de begrooting van inkomsten en uit gaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1920. (Als voren). Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, waarbij wordt goedgekeurd bet Raadsbesluit van 30 Juli 1920, strekkende o.m. tot deelneming voor een bedrag van f12.000.in de eerste door de met medewerking van die gemeente op te richten Naam- looze Vennootschap «Centrale Am- moniakfabriek" te Weespercarspel uit te geveD 6 °/0 obligatieleening. (Idem). Bericht van Gedep Staten van Utrecht, waarbij wordt verdaagd de beslissing op bet Raadsbesluit van den 1 len September 1920, strekkende tot bet verleenen van vergunning aan de Vereeniging tot bevordering van Pluimveehouderij tot overdracht van het recht van erfpacht. (Idem). Besluit van Gedep. Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit van 21 Juni 1920, no. 414, inzake wijzi ging van de gemeentebegiooting voor 1920. (Idem.) Verzoek d.d, 13 October 1920 van Lucus Pesie, badmeester en eigenaar van de Zweminrichting aan de St. Ansfridussttaat No. 30, om eenjaar- lijkscbe subsidie van f 1800.te ver leenen ten behoeve van genoemde Zweminrichting. Naar B. en W. om advies. Verzoek d.d. 11 October 1920 van de bewoners der Huygenslaan tus- schen de Bilderdijklaan en Van Maer- lantlaan, om voor een behoorlijke verlichting van den weg zorg te dragen. Ter afdoening Daar B. en W. INTELS EN GARNEERING Schrijven ingekomen 5 October 1920 van J. B. Goedknegt, vischaf slager alhier, houdende verzoek, om zijn loon in evenredigheid met de werkzaamheden te brengen. Naar B. eD W, om advies. Schrijven d.d. 11 October 1920 van A. Nijhcff, commissaris van politie dezer gemeente, houdende verzoek, om verhooging van jaarwedde. Als voren. Schrijven d.d. 2 October 1920 van J. Koldenhoven, voorheen tijdelijk klerk van de Centrale Boekhouding voor de gemeentebedrijven alhier, tbans in militairen dienst, om in afwijking van het Raadsbesluit van 16 September 1920 hem in aanmerking te doen komen voor de verhooging van salaris vanaf 1 Januari 1920. Als voren. Brief vao Burgemeester en Wet houders d.d. 25 September 1920 be treffende de vervanging van den Bur gemeester. Voor kennisgeving aangenomen. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger dezer gemeente d.d. 27 September 1920. Als voren. Schrijven ingekomen 17 September 1920 van de bewoners van den Soes- terweg en zijstraten, houdende verzoek om betere verlichting van den Soester- weg. Ter afdoening naar B. en W. Schrijven d.d. 24 September 1920 van de vereeniging R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, houdende verzoek om een subsidie te verleenen van f 2000.per jaar. Naar B. eD W. om advies. Schrijven d.d. 22 October 1920 van de stichting »St. Ansfridus® houdende verzoek om een vooi schot van f 988000.alsmede een jaarlijksche bijdrage in de exploitatiekosten van f19370 23 voor den bouw van 116 arbeiderswoningen en 2 winkelbuizen in deze gemeente. Naar B. en W. om advies. Schrijven d.d. 7 October 1920 van de afd. Amersfoort van den Algem. Bond van Politiepersoneel in Neder land, houdende verzoek om elk der drie nog in dienst zijnde agenten van politie 3e klasse over het jaar 1920 een vergoeding toe te kennen van f200.Naar B. en W. om advies. Schrijven d.d. 18 October 1920, van den min. van onderwijs, kunsten en wetenschappen, waarbij wordt goed gekeurd de verordening tot regeling van de jaarwedden der leeraren van het gymnasium in deze gemeente met de mededeeling echter, dat aan het besluit tot vei hooging van de jaarwedde van den rector de goed keuring wordt ontbouden. Voor kennisgeving aangenomen. Scbrjjven d.d. 24 October 1920 van de afd. Amersfoort van de maat schappij tot bevordering van Toon kunst, houdende verzoek, om de verleende subsidie te verhoogen van f50.op f70.— voor elke klasse van 25 leerlingen, boven de drie klas sen, van gelijk aantal leerlingen en zulks tot een maximum van 7 X f70.Naar B. en W. orn advies. Schrijven d.d. 25 October 1920 van het bestuur van het Amersfoortscb Drankweercomité houdende verzoek om de subsidie over 1920 te verhoo gen met f 100.6d alzoo te brengen op f 300.— Als voren. Schrijven d.d. 7 October 1920 van het Bestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond namens alle organisaties van het Gemeentepersoneel, waarbij de Raad in kennis wordt gesteld met een aan B. en W. 'toegezonden verzoek om de salarissen, vastgesteld bij Raads besluit van 16 September 1920 zoo spoedig mogelijk uiterlijk 1 November, te doen uitbetalen. Aangenomen. PIANO'S VLEUGELS - ORGELS PIANOLA'S VOORNAME FABRIKATEN Prachtvolle gebruikte instrumenten tegen Iaj>e. prijs. Soji^de- garantie UTRECHTSCHÉSTRAAT 44 De beer Voskuilen stelt voor dit adres hedenavond te behandelen. De voorzitter wijst er op, dat dit een brief is, waarbij kennis wordt gegeven, dat het adres aan B. eD W. is gezonden. De bedoeling is morgen een stuk daaromtrent te doen uitgaan en dit te behandelen in een Vrijdag te houden vergadering. Het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. Schrijven d.d. 12 October 1920 van de firma Houtzager en Heineman e.a., houdende verzoek, de baveos te doen verbeteren. Advies B. en W. Schrijven d.d. 29 September 1920, van de Bewoners van de Barcbman Wuytierslaan en Daam Fockemalaan, houdende verzoek om betere ver lichting van de Barcbman Wuytiers laan en Daam Fockemalaan. Ter afdoening aan B. en W. De geloofsbrieven vaD den heer L van Wijngaarden werden door een commissie onderzocht en iD orde be vonden. Tot directeur der gemeente bedrijven werd na een geheime ver gadering benoemd de heer E. E. van Rbijn. Tot hoofdinspecteur van bouw en woningtoezicht werd benoemd de heer H. J. J. Radstake. Voorts werden achtereenvolgens benoemd de heeren J. v. d. Wey tot leeraar in de handelswetenschappen aan de gem. bandelsdagschool, de heer Dr. H. E Becbt tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan bet Gymnasium, de heer J. W. Ber- kelbacb v. d. Sprenkel tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis, de heer V. S. T. BerchmaDS lot tijdelijk leeraar in de scheikunde, de beer Dr. G. van Rjj tot tijdelijk leeraar in de aardrijks kunde allen aan bet Gymnasium. Tot hoofd der openbare meisjes school werd benoemd mej. J. C. R. Klaassen, thans waarnemend hoofd. Tot onderwijzer aan school D de heer J. Bijl. Een voorstel van B. en W. tot verlenging der tijdelijke aanstellingen van peisoneel aan de handelsavond school werd z. d. od z. h. st. aange nomen. Goedgekeurd werd de verlenging der tijdelijke aanstellingen tot leerares en leeraar aan de handelsdagschool van mej. A. C. H. v. d. Werfhorst en de heer P. J. C. Lammens. Aan de heer C. A. Heunks, onder wijzer aan de A-scbool No. 2 werd ziekteverlof verleend, terwijl hetziekte- verlof aan de dames G Hempeneus en E. Sinnige, onderwijzeressen aan de openb. meisjesschool werd verlengd. Goedgekeurd werd dat de heer A. J. Huyskens, onderwijzer aan de C-scbool No. 2 tijdelijk onderricht zal geven in de geschiedenis en aard rijkskunde aan de Handelsdagschool. Op hun desbetreffend verzoek werd eervol ontslag verleend aan den beer B. G. Staal als leeraar aan de handelsschool en aan mej. A.W Stien- stra als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de A-scbool No. 8. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot onderverhuring der door de gemeente van de sociëteit »Ver- eenigiDg» in huur hebbende localitei- ten aan het bestuur der school voor Christelijk Nationaal Onderwijs, en tot het verder gebruiken voor onder wijsdoeleinden van enkele lokalen van het Sint Pieters- en Bloklandsgast- buis. Aan B. en W. werd een crediet verleend van f 7000.tot het doen verwarmen der openb. school in de Lange Beekstraat door prometbeas- gasradiatoren en een ongelemiteerd crediet tot aankoop van schoolbanken Mijn vriend Smits bad moeilijkheid met de betaling. Niet, dat bij mij iets schuldig was, gelukkig niet. Ik zou er eenigen tijd op hebben moeteD wachten, en zelf beb ik ook wel eens moeilijkheden eveneens met de be- taÜDg. In zooverre was bet dus een gunstig toeval, dat hij niet bij mjj, maar bij anderen schulden bad, schul den die gelijk mijn vriend Smits het uitdrukte, »de grenzen der betamelijk heden verre hadden overschreden®. Tweehonderd gulden vormen, wan neer je ze ontvangt, een luttele som, maar als je ze betalen moet, is 't een kapitaal! Vooral als je Dauwelijks tachtig gulden in de maaDd verdient. Nu zou de toestand nog niet zoo hachelijk zijn geweest, had niet één ding alle hope op uitstel of op een accoordje in ijdelen rook doen ver vliegen. Zijn schuldeischer was: zijn kleermaker, in hoogst deszelfs eigen persoon. Kleermakers en schulden zijn onaf scheidelijke begrippen. Wie onzer had ooit een kleermaker, bij wien bij niet in het krijt stond? Laten we de vraag ruimer stellen: »wie onzer had ooit een kleermaker, die 't hem niet lastig maakte?® Zeer lastig zelfs!! Zooals de kleermaker van mijn vriend Smits, die, na een verwoed doch vergeefscb beleg van des schuldenaars woning, meedogenloos dreigde met deurwaar der en faillissement. Gelukkig is m'o vriend Smits een onverstoorbaar mensch en bij ging op de dreigementen niet in. Docb wel begreep bij, dat er zoo langzamerhand «eens iets gedaan moest worden®. Een nauwkeurige berekening had hem geleerd, dat hij voorloopig met dertig gulden per maand zou kunnen afbetaleü. Wilde de mao daarmee geeD genoegen nemen, uitstekend, dan kreeg bij niets. Meer kon hij nu eenmaal niet missen Morgen, heeren! Met deze ge moedelijke begroeting waagde mijn vriend Smits zich onvervaard in het bol van den leeuw. Mag ik den patrooD even spreken. Deze wensch werd vervuld; in bet privékantoor van den kleermaker- schuldeischer werd de zaak afgehan deld. Het afbetalmgsvoorstel was spoedig uiteengezet. Bent u bereid het te aanvaar den, zoo besloot mijn vrieDd, dan zal ik van mijn kant voor geregelde toe zending van het maandelijkse!) bedrag zorgen. Wilt u echter met mijn voor stel geen genoegen nemen, nu, enfin, dan moet u dat zelf weten. De patroon-kleermaker trok eeo bedenkelijk gezicht, daD met een energiek boofdscbudden, antwoordde bij beslist: Onmogelijk, mijnheer, ik kan er niet op ingaan. Ik moet mijn leveran ciers ook op tijd betalen, ik zou lan ger dan een half jaar moeten wachten voor uw rekening was voldaan. Als u eens in 2 termijnen, op z'n hoogst in drie Ik kan er niet over denken, viel mijn vriend in de rede, 'k zou mezelf volkomen ruïneeren. Dertig gulden, meer kan er niet af. U beDt de eenig- ste schuldeischer niet Deze laatste mededeeling scheen niet zonder uitwerking te blijven. Na eenig aarzelen klonk het zenuw achtig Nu, mijnheer Smits, dan moet ik eerst mijn rechtskundigen adviseur raadplegen. Wilt u een oogenbhk ge duld hebben? De patroon nam de telefoon van den baak, wachtte even. Hallo, mijnheer Roelofsen, bent u daar? Een uiteenzetting van den toestand volgde. Het antwoord scheen niet ongunstig uit te vallen, de patroon knikte Smits althans bemoedigend toe. Het gesprek was spoedig afgeloopen. Laten we dan aan uw wenscben te gemoet komen, mijnheer Smits, maar dan mogen we ons ook van gergelde afbetaling verzekerd houden, nietwaar Zeker, zeker, antwoordde mijn vriend geruststellend, daar zal niets aan mankeeren dat is dus afge sproken, dag mijnbeer. Reeds was hij bij de deur, toen hij zich nog even omkeerde. Mag ik u misschien ook even een raad geven, mijnbeer? vroeg Smits. Verwonderd klonk het antwoord: Zeker, mijnbeer, heel graag. Wel, als u weer eens met uw rechtskundigen adviseur wilt spreken, vergeet u dan niet, zooals straks, het nummer aan te vragen. Zelfs een huistelefoon is daar Diet op berekend... Dag mijnheer!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1