NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. j« ROBÏfif LEVY JUMPERS, LOUIS KLEIN so Zaterdag I December 1920. 49e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BEGRENSDHEID. MODEMAGAZIJN LANGESTRAAT 36/ met 20 T korting. BINNENLAND. FEUILLETON. Hellen Petterson. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden 1. Franco per post door het geheele Rijk f 1.15. Afzonderlijke Nnmmers 10 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Vrijdag. Tijdelijk slechts Zaterdags. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephoonn. 09. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.90; iedere regel meer 16 Cent. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Veel wijsheid sleept dikwijls veel verdriet met zich mee; ver meerdering van wetenschap gaat meestal gepaard met vermeerde ring van smart. Dit gezegde, hoe wel eenzijdig en daarom onjuist, bevat toch een bittere ervaring, die niet geheel te miskennen is. Ons menschelijk weten is een kennen ten deele. Zij. die dat niet erkennen en luide hun stem ver heden, alsof zij alles wisten en alles konden verklaren, verdienen het allerminst gehoor. Een ding staat vast, dat is: dat wij immer op raadselen zullen blijven stuiten, dat het diepste wezen aller dingen onverklaarbaar blijft en dat, zoo lang het volmaakte niet gekomen is, onze kennis begrensd zal zijn. Het is ook wijsheid de grenzen te kennen, die ons gesteld zijn en het is een leeken van groot zelf besef te durven belijden en te willen verklarenwij weten liet niet Te gelijkertijd openbaart zich in die goddelijke ordening een wel dadige beschikking voor den zwak ken, den eindigen mensch. Even dankbaar als we 's zomers zijn voor schaduwrijke plaatsen te mid den van de hitte die ons dreigt af te matten, even dankbaar moeten we ons betoonen voor verborgen heden en duisterheden, waar we gevoelen, dat het nog niet geopen baard is, wat we zijn zullen In hoop toch alleen kunnen we hier beneden ons bewegen, in geloof en niet in aanschouwingen daarin ligt onze kracht, omdat we alleen sterk zijn als we schrede voor schrede, geduldig, geleidelijk en langzaam voorwaarts gaan, terwijl niets meer zwakte verraadt dan de overmoed, die het onbereikbare als met tooverslag wil veroveren. Het is niet goed den sluier op te willen lichten die over bet on geziene verspreid ligt; het is niet goed, vaak zonder de kosten te hebben berekend, torens te bouwen, ten einde ten hemel te stijgen, om zijn heerlijkheid te aanschouwen het is niet goed in de diepte neer te dalen om de geheimen van den afgrond te bespieden. Zeker, kennis is prikkelend en bezielend, rnaar als de ootmoed ontbreekt, de zelf beperking gemist wordt, dan kan ze een hartstocht worden, die zoo goed als iedere andere hartstocht, wanneer daaraan zonder maat wordt toegegeven, ten verderve voert. Daar is een onwetendheid, vrucht van domheid en luiheid, die ongetwijfeld noodlottig is, maai er is ook een, die voor ons, eindige, begrensde wezens onvermijdelijk en daarom zegenrijk is. Laten wij oris tevreden, stellen met de ge openbaarde dingen. Is dat reeds niet ontzaglijk veel? Hoeveel in 't rijk bewogen practische leven, waar zooveel onze aandacht vraagt, zooveel schijnbaar gewoon en on belangrijk, maar wat wij noemen onbeduidende dingen maken de som van het leven uit! Onze eerste en voornaamste kennis moet zich bezighouden met wat voor de hand ligt en wat begrijpelijk is voor gewone menschen. Hoevelen, die niets weten van oorsprong en aard der alledaagsche zaken, voorvallen of werkingen om hen heen, en heel wijs en heel geleerd weten te spreken over verborgenheden waar in de ziel zich verwart en het wezen des geloofs, het kalm ver trouwen op Hem, Die alle dingen doet medewerken ten goede, voor bijgaan en zich daardoor een leven voorbereiden van vrees en ont steltenis bij het raadselachtige en onverklaarbare der eeuwigheid, waarin zij zich verdiepen. Het is niet goed alles zoo zorgvuldig te ontleden, niet goed zich buiten zichzelf te begeven en omgang te zoeken met geesten eener voor ons gesloten wereldhier beneden, hier op onze post, te midden van onzen dagelijkschen werkkring is onze plaats en het is reeds de arbeid van een geheel menschen- levon om tot klaarheid te komen van de eenvoudige roeping waartoe men gesteld is en waarin men boven alles getrouw moet zijn. Van onvergankelijke waarde is elk nederig menschenbestaan, waarin naar kennis wordt gezocht van 't bereikbare en voorts met vertrouwen gewacht en gehoopt wordt op een toekomst, die een maal zal doen begrijpen wat nu nog in nevelen gehuld moest blij ven. Aan het prachtige licht van den dag hebben wij te danken, dat ons tal van dingen worden geopenbaard, die de nacht voor ons verborgen houdt; maar wat zouden wij van den machtigen sterrenhemel weten, wanneer wij niet den nacht hadden. Zoo heeft ook de duisternis van den nacht er niet weinig toe bijgedragen onzen blik naar hooger te richten, ons geloof te sterken en ons we relden te doen aanschouwen die de wetenschap in haar begrensd heid niet kent. Woensdagmorgen arriveerden de leden van bet Gortelsche jacht gezelschap uit verschillende richtingen per auto en per trein op Het Loo, waar zij twee dagen de gasten zullen zijn van Z. K. H. Prins Hendrik, met wieu zij terstond na aankomst in bet Koninklijk Park en in bet Achter park ter jacht togen. Des middags werd ten paleize Het Loo gedejeuneerd, waarna een jacht op wilde zwijnen werd gehouden te Gortel en Niersen, en des avonds vereenigden zij zich met den Prins aan een jachtdiner in Hotel Röge. Woensdag bracht H. M. de Koningin-Moeder vergezeld van Hare hofdame freule Van Ittersum een be zoek aao den Koninklijken grafkelder te Delft. H.M. heeft een krans van gedroogde bloemen gelegd op de kist van wijlen Z.M. Willem III. PIANO'S VLEUGELS - ORGELS PIANOLA'S VOORNAME FABRIKATEN' Prachtvolle gebruikte insjröfnenten tegen lage prijs. ^pfieffé garantie UTRECHTSCHESTRAAT 44 De inkomsten van den gewezen Duitschen keizer I Aan het nTageblatt wordt geseind, dat de Nederlandsche fiscale ambte naren, met toestemming van den ge wezen keizer van Duitschland, diens jaarlijksche inkomsten op 11/2 millioen gulden of dertig millioen mark heb ben geschat, wat dus het bestaao van een kapitaal van 600 millioen mark veronderstelt. Het jaarlijksche inkomen van den gewezen kroonprins bedraagt ƒ40.000 of 800.000 mark volgens den huidigen wisselkoers. Petroieumontginning in Ned.-Indiël Bij de Tweede Kamer is het wets ontwerp ingekomen tot ontginning van aardolie velden in Nederl-Indië. Het beoogt de oprichting van een naamlooze vennootschap, de Nederl. Indische Aardolie Maatschappij, welke ten doel beeft om met name de Djambi terreinen te ontginnen in samen werking met een reeds bestaande particuliere onderneming. Tot dit doel beoogt bet een belangengemeenschap met de Bataafsche Petroleum Maat schappij. De desbetreflende voorwaarden ver zekeren, naar in de Memorie van Toelichting wordt verklaard, aan bet land een ruim winstaandeel, terwijl een overwegend medezeggingschap in de leiding der onderneming aan de Regeering deugdelijke waarborgen voor een goede behartiging barer belangen verschaft. Steun aan groote gezinnen. Minister Aalberse heeft op de vragen van den beer Wittert van Hoogland inzake een wettelijke regeling van de steunverleeDing aan groote gezinnen geantwoord, dat hij in beginsel sym pathiek staat tegenover het denkbeeld van een wettelijke regeling van de steunverleening aan groote gezinnen. Indien deze steunverleening van Staats wege zou zijn te geschieden, zou zulks naar zijn meening op de doeltreffendste wijze kunnen geschieden door de in stelling van een Rijkskinderfonds met verplichte verzekering. Dus weer een instelling k la Rijks- verzekeringbank, weer een overvioed van nieuwe ambtenaren, weer een kostbaar Staatsinstituut, te betalen door de toch al niet in geringe mate gebrandschatte belastingbetalers Weer zegels en andere administratieve rompslomp! Een steun als deze ware door par ticulieren, b.v. met Staatssubsidie, te schenken, maar het schijnt, dat deze Regeering voor al wat zij doet, bij voorkeur den meest omslacbtigen en kostbaarsten weg kiest. Drooglegging der Zuiderzee. Van Rijkswege zal aan de visschers een crediet verleend worden voor aanschaffing en onderhoud van be- drijfsmateriaal en vaartuigen om tot aan de drooglegging der Zuiderzee bet bedrijf voort te zetten. Om dat crediet te beoordeclen en bons uit te reiken, wordt uit de vis- scbers in elke visscheisplaats een commissie benoemd van vertrouwens mannen. Bij de te Langbroek gehouden houtverkoopiDg werd zeer veel bout gekocht voor de Zuiderzeewerken, waarvoor enorm booge prijzen besteed werden. Tuberculose-bestrijding. In verband roet de plannen van het Moeder mag ik vanavond laat thuis komen? vroeg Hellen Petters- son, een meisje van negentien jaar, die ondanks baar jeugdigen leeftijd een zelfstandige positie bekleedde als verslaggeefster aan bet dagblad»Het Theaternieuws". Waarom kind? Wel, antwoordde het meisje, meneer Pierson, onze uitgever, heeft me opgedragen sir Hubert Cbetwynde te interviewen, maar dat is een buiten gewoon lastige taak, want die wil nooit geinterviewd wezeD en dat is ook nog nooit iemand gelukt. Sir Hubert Cbetwynde was een adellijk tooneelspeler van geweldig talent. Van avond zou hij voor de eerste maal optreden in »De Vrouw uit het Oosten" met miss Roma Cory, de groote tragedienne. Hijzelf bad de hoofdrol. De journaliste ging vroeg naar het Imperial Theatre, waar het stuk zou worden gegeven. Goed, dat Rom en ik vrien dinnen zijn, dacht ze, anders zou ik trouwens het interview maar vast hebben opgegeven, want het is een verschrikkelijke man. De jonge verslaggeefster stapte de groote marmeren treden op en liet haar kaartje aan miss Cory preseo- teeren. Spoedig daarop werd zij bin nengelaten. Hallo Hellen, riep Cory, toen de eerste de kamer binnenkwam. Hallo Roma, hoe maak je het? De vriendinnen ombelsden elkaar innig. Ik ben erg opgewonden, bracht Roma uil, ten eerste om het stuk en dan om jouw gek idee. He spijt me nu al, dat ik je beloofde, je te helpen. Ha ha, lachte de verslaggeefster, denk je, dat het voor jou erger is, dan voor mij? Ja, Hellen, maar ik ben wat in de war en erg moe, ik moest wat vacantie hebben. O, daarvan komt niets, beweerde Hellen, het stuk zal veel te veel suc ces hebben, om vacantie te nemen. Sir Hubert Cbetwynde stond in één der vleugels van bel theater, gekleed als een rijk Engelschman, die voor zijn plezier in Egypte leisde, want als zoodanig zou bij in de eerste acte optreden, als een vriend van de Egyp tische vrouw Hyasha, gespeeld door Roma. Is miss Cory geroepen? vroeg hij aan een zaalknecht. Ik zal eens voor u zien, meneer, antwoordde deze. Na eenigeoogenblikken kwam Roma. Je ziet er schitterend uit, riep hij, we zullen een enorm succes heb ben, je bent toch niet zenuwachtig. Hyasba wandelde statig naar Sir Hubert en bleef voor hem staan. Niet zenuwachtig he, herhaalde Sir Hubert. Natuurlijk ben ik betant woordde Hyasba zacht, is u het dan niet? Hm, bromde Sir Hubert, maar wat is er met je stem, dat je zoo zacbt spreekt, je krijgt toch zeker geen flauwte? Ja, die zal ik zeker krijgen, als u ten minste niet alles doet, wat ik u vraag, voor het stuk begint. Wat is er dan Roma, vroeg de tooneelspeler. Ik ben Roma niet, antwoordde Hyasha, ik ben Helen Pettersson en heb miss Cory's kleeren aangetrokken, zij zelf zit opgesloten op baar kleed kamer en u kiijgt den sleutel daarvan niet, voor u mij een interview toe gestaan hebt. In een oogwenk stond Sir Hubert voor de kleedkamer van miss Cory en klopte. Roma, Roma, brulde de acteur. O, Sir Hubert, is u het, klonk een melancholieke stem van binnen, ik zit bier opgesloten en nergens|is de sleutel te vinden. Dadelijk moet ik optreden. Daar is zoo'n vervloekte reporter hier die den sleutel beeft Zij wil bem niet geven, voor ik haar een interview beb toegestaan. O, Sir Hubert, doe dat dan in 's hemels naam maar, smeekte Roma achter de deur. Natuurlijk, ik moet toegeven in dit geval, zei Sir Hubert. Zoo kwam het inierview tot stand. Eenige oogenblikken later, toen de groote acteur brommend was been- gegaan, stormde Hellen Pettersson, brullend van bet lachen, de kleed kamer van baar vriendin binnen. Zij bad haar doel bereikt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1