BONTGARNEERINGEN BEWAREN VAN NOTEN VOOR KERSTMIS ONMISBARE DETAILS MODEPRAATJE Moderne Handtasschen GESCHENKJES VOOR KINDEREN De practische huisvrouw ONS PATRONEN HOEKJE. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. MEDISCHE WENKEN. De mooie noten, die we thans kunnen krijgen zijn met Kersmis vaak al grooten- deels uitverkocht of aanmerkelijk duurder in prijs. Bewaren we noten, die niet vol komen droog zyn, dan beloopen we vaak de kans, dat ze gaan schimmelen; daarom zijn eenige wenken wellicht niet overbodig. Het beste is om ze in een kist laag om laag met hooi of stroo te doen, waardoor ze tevens toevoer van licht kriigen». Wil men ze geruimen tijd bewaren, dan doet men een bepaalde hoeveelheid in een zinken emmer en bedekt de bovenste laag met op den kachel warm gemaakt zand, dat vooral droog moet zijn. Den volgenden dag haalt men de noten uit den emmer en maakt het zand opnieuw heet, strooit het weer over de noten. Deze behandeling wordt vijf of zes dagen herhaald, waardoor de noten droog genoeg zijn om geruimen tijd bewaard te worden. De noten zelf moe ten nimmer verwarmd worden, aangezien ze dan uitdrogen of wellicht hun aroma verliezen. Hetgeen hierboven aangegeven is geldt zoowel voor hazel als okkernoten. STRAAT; ...t, PLAATS: BON cirkel is. Men kan langs boven- en onder kant met een speciaal voor dit doel ge schikt tangetje, gaatjes maken op gelijken afstand, waardoor vele deelen gemakke lijk met elkander en met het ijzerdraad ver- iiondon. worden door middel van smalln Patroon NoMaat..,. Hierbij Ingesloten aan postzegels.^ Indien u tevens het laatste nummer vafl „Het Practisch Modeblad" wenscht te onfc vangen, gelieve u 10 cent extra in te alul* ten (Postzegels liefst van 11/2, S of «entaff reepjes leer, dikke wol of raffia. Perkamentpapier en de betreffende tan getjes kan men in winkels, waar nijver heids- en huisvlijtartikelen verkocht wor den, verkrijgen. VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Modét blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203201* NAAM: Patronen van fat deee rubriek voorko mende genummerde modellen eijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, Indien niet anders staat aangegeven ƒ0,58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Wellicht geen enkel seizoen heeft bont zoo'n grooten rol gespeeld als thans het geval is. De mogelijkheid om deze mode te volgen is voor ieder uitvoerbaar, want het is volstrekt niet noodig om de keus op de duurste soorten te laten vallen. Noemen wij b.v. het mooie glanzende aeehondenbont, Seal, dan blijft dit altijd een prachtgarneering. Toch de vindingrijke industrie heeft ettelijke geprepareerde ko nijnen velletjes zoodanig geverfd en elec- trisch weten té scheren, dat de z.g. goed- Jkoope soorten Seal eigenlijk niet verder gezocht behoeven te worden dan in de groote konijnenfokkerijen. Wat doet het er eigenlijk toe, nietwaar, want immers de Uiterste zorgen worden aan de behande ling besteed en de resultaten zijn schitte rend. Bontstoffen worden trouwens ook steeds volmaakter in uitvoering en kunnen bont heel goed vervangen. De eerste mantel (links) b.v. heeft een garneeriug van smalle randen bont langs de buitenomtrek van Astrakan of Breit- fichwanz op laken of een andere mantel- Stof, die zonder bezwaar door een imitatie tervangen kan worden door een mooie jhontstof. Noodig of beter gezegd, aan te |>evelen is, om vooral een goede kwaliteit Ie nemen. De eerste uitgaaf is wel is waar hooger, doch daartegenover staat, dat de garneering veel mooier is en langer mee gaat. Inplaats zwart kan men voor de mantel met even veel succes een kleur kie zen, die goed met deze imitatie samen gaat b.v. diep donkerrood of groen. Het com plet er naast is van wollen stof of flu weel en heeft een vos ter vervanging van de kraag. Ongetwijfeld staat een vos steeds zeer chique en alhoewel de prijzen enorm gedaald zijn, blijft de uitgaaf voor velen een bezwaar. Opmerkelijk is, dat de meeste mantels aangesloten zijn in de taille en de lijn naar beneden toe in klokken overgaat. Het vlotte mantelcostume met bont re vers en smalle opstaande kraag kan opgen en gesloten gedragen worden, terwijl het sportieve model er naast een bontgarnee- ring en mof heeft van een soort bont, dat aan tijgervel doet denken, Ocelot genaamd, doch eveneens van geverfd konijnenvel ge maakt is. Bever of Biberette worden op bruin en beige toegepast, het is eveneens zacht en warm, daarbij soepel om te ver werken en evenals de meeste andere bont soorten in mitaties aanwezig.. De met eenvoudig bont gevoerde mantels spelen een groote rol en zullen, als de voorspellingen van een strengen winter bewaarheid worden, inderdaad practisch zal zijn. Sjaals en ceintuurs komen steeds goed van pas en hiervan heeft een vrouw, die *ich gaarne goed kleedt, eigenlijk nooit ge noeg in haar bezit. Een heel eenvoudig, stemmig japonnetje kan omgetooverd wor den in een alleraardigst fleurig geheel, in dien men er een bontgekleurde sjaal of selfs ietwat opvallende ceintuur op draagt. Een roode japon met knalroode sjaal en ceintuur (mits ongeveer zelfde nuance!) doen wonderen. Paars in vele nuances ziet imen dragen, doch hierbij moeten de wei- Indien men een or ander lichaamsdeel verrekt, of verzwikt heeft zal men medisch advies inwinnen, en het euvel deskundig laten behandelen. Hiermede is men echter nog niet klaar, want veel komt het op een goede nabehandeling aan, nadat de art# reeds afscheid hegft genomen. Deze bestaat hierin, dat men geruimen tijd moet blijven masseeren en gymnastiek doen, terwijl warm waterbehandeling even zeer noodig is. Het betreffende lichaams deel moet nog geruimen tijd ontzien wor den, doet men dit niet, dan beloopt men steeds de kans, dat men weer zwikt, waar door een chronische gevoeligheid kan ont staan. De fantasie der modeontwerpers neemt menigmaal een hooge vlucht, hetgeen niet te ontkennen valt. De fantasie gaat echte* menigmaal zelfs zóó ver, dat wij min of meer onthutst vragen, waar het naar toa moet met de vele opvallende details, „reu zen" klokken, strooken enz. Sommige mo dellen zijn zóó overladen, dat ze ons doen denken aan de overladen, druk bewerkte meubels, die een veertig, vijftig jaar gele den zeer veel gezien werden. Meubels met gebogen lijnen, gebeeldhouwde bovenstuk ken enz., waarna de rechte, eenvoudige vormen tenslotte de bovenhand verkregen de moderne lijn. Hoeveel tijdsbesparing werd verkregen, nadat veel onnoodige ballast in den vorm van alle mogelijke en onmogelijke pulle tjes eveneens weg was gedaan!! De goede smaak zegeviert ten slotte en de meest vooraanstaande modehuizen hoe den zich voor overlading, terwijl de vrouw met practischen zin de voorkeur zal geven aan de eenvoudige lijn. Bijzonder goed komt den slanke en recht* silhouet tot zijn recht bij de wollen japon nen, waarbij in het bijzonder nadruk op een mooie coupe gelegd wordt en waarop zoo weinig mogelijk garneering op aan gebracht wordt. De rok omsluit de heupen en wordt naar onderen toe wijder, waar-» door een even golvende lijn wordt verkre gen. Het bovendeel ds geheel in overeen stemming met de snit van de rok, terwijl- de hals een uiterst bescheiden uitsnijding te zien geeft. De eenige garneering, die wordt toegepast bestaat u.it opgestikte bie zen of mooie knoopen, soms een zeer small® bies van goud of lakzilverleer. Inplaats vaij dit laatste worden echter vooral vaak kleu rige shawls in de even vierkant of puntig geknipte halsopening gedragen, die er ge-' heel door gevuld wordt. Uiteinden komen steeds onder de japon. Men kan deze shawlgj geknoopt of gestrikt, onder de kin drageDuj Op de rok gestikte zakken ziet men even-] eens weer opduiken, heerlijk groot van for maat, zoodat we er zonder gewetenswroe ging zakdoek op poederdoosje in op kun nen bergen. Inplaats van shawls of andere garne^. ringen ziet men op deze eenvoudige model len eveneens ceintuur van goud- of zilver- leer of soms van een sprekende kleur, docN hier blijft het dan ook bij, tenzij er knoo pen van hetzelfde materiaal op verwerkt zijn, zoodat de combinatie niet tezeer op valt. Over het algemeen biedt de mode eea groote verscheidenheid van details, goud en zilverleer, shassknoopen, kragen, maiiv chetten,transparant fluweel, kant, crêpff weefsels voor garnituren, clips, sierspelde^ en nog allerlei andere min of meer staag ons ten dienste. nig zeggende, koude nuances verbannen worden en diepe, warme kleuren gekozen worden. Geperforeerd leeren ceintuurs zelfs schoenen en tasschen worden met kleine gaatjes versierd zijn modern. Garnituren blijven op de meer gekleede japonnen zeer en vogue. Geen wonder, want ze blijven steeds flatteus. De halslijn is overeenkomstig de voorschriften van Mevrouw Mode, hoog, hetgeen niet weg neemt, dat kragen zelfs vrij gecompliceerd worden samengesteld. Steeds weer ziet men, dat ook handtasschen aan mode onderhevig zijn, niet alleen wat uitvoering en materiaal betreft, doch in de eerste plaats is het model steeds weer anders. Men heeft zoo'n menigte kleuren, dat een pas sende keus inderdaad moeilijk is. Alhoewel vroeger niet hij iedere mantel of complet een tasch in overeenkomstige tint werd vereischt, is dit thans niet het geval. Niemand zal er aan denken om b.v. bij een zwarte mantel een bruine of blauwe tasch te dragen. Ge lukkig dan ook, dat de prijzen aanmerkelijk lager zijn dan vroeger. Varkens- en rundieer spelen een groote rol, terwijl men niet zelden tasschen en hand schoenen als één geheel heeft o.a. van pigskin (varkens leer). Aangezien de prijzen hiervan tamelijk hoog blij ven, zijn er vele imitaties. Het echte pigskin is echter huiten- gewoon duurzaam. De nieuw ste moddelen van tasschen en handschoenen geven wij op bijgaande afbeeldingen aan. Het maken van lampekappen. je en servet van wit zeildoek worden met gekleurd katoen bewerkt. Het speelkleed is voor baby een waar do rado en hij denkt er niet aan zijn eigen hoekje te verlaten, zoo genoegelijk vihdt hij het. Waar het van gemaakt is? Van dik molton, eenvoudiger kan baby's tapijt al niet zijn, met een bies van geleurd katoen of cretonne afgezet. Allerlei diereifiguren worden van ge kleurd katoen geknipt en op het molton gefestonneerd. De modellen van hang- en schemerlam pen zijn tegenwoordig zeer eenvoudig en kunnen door handige huisvrouwen, die te vens wat smaak hebben, heel goed zelf ge maakt worden. Men heeft een ijzerdraad- orotrek noodig, die in verschillende lam penwinkels gekocht kan worden. Het model boven van de staande lamp heeft twee ronde draad-cirkels, die met dwarssteunen verbonden zijn; in het midden van de bovenste, kleinere cirkel heeft men nog een rondje, waardoor het koord geleid wordt. Het z.g. lampekappen-perkament kan men per meter koopen en kan met behulp van schabionen met willekeurige motie ven beschilderd worden. De beide deelen van de lamp worden geknipt zooals de tee- kening aan geeft, terwijl het bovendeel een EENVOUDIGE DAMES JAPONNEN. Succespatronen WK 2048 en VVK 2057. .Prjjs per patroon ƒ0.25 plus ƒ0.05 voor adm.- en verzendkosten. Effen wollen stof, ook fluweel kan voor het eerste model verwerkt worden, terwijl een combinatie van beiden eveneens een aardig geheel kan geven. Indien b.v. pas, mouwen en ceintuur van f.'uwee] gemaakt worden, verkrijgt men een bijzonder goed* combinatie -Av, Het reohteervoorpand is met een uiterlf bescheiden punt aan geknipt en sluit mei twee knoopen. Rechte mouwen, die al daé niet met kapjes gedragen worden. Patrol nen in de matei 44, 46, 48, 50. Het model er naast WK 2057 is vaii cloqué of van met een moesje of ander motief bedrukte stof gemaakt. In het eer-1 ste geval wordt er een effen garneering op gedragen bestaande uit shawlkraag ei| vlotte lus met twee einden. Op elk dezef is een groote moes in de kleur der japojjt geborduurd, terwijl men er ook beginlet ters der naam op kan borduren. Dit model heeft aardige mouwen, die een iets wijdef zijn dan de aansluitende manchet, die me# knoopjes en lusjes sluit. Middenbaan voor en achter zijn opge knipt tot het middel, terwijl de zijbaneÉ verkort zijn. Patronen in de maten 42, 44, 46, 48. Wanneer men iets maakt voor kinderen, hetzij zij kleiner of reeds grooter zijn, dan kan men het nuttige en het aangename samen doen gaan. Men kan b.v. aardige speelschortjes maken met een groote zak. waarop dierenfiguren gewerkt zijn. De om trek wordt nu eens met inkt of verf, dan weer met steelsteken aangegeven. Op het sponsenzakje links ziet men een klein fi guurtje, dat zich heel vergenoegd met een spons staat te wasschen. Een frotte waschhandje wordt in den vorm van een haasje gemaakt en krijgt enkele steken -als versiering. Servet-tasch-

Soester Courant | 1937 | | pagina 2