m '1é.m4 Jan Welgemoed gaat het niet goed. DROST Kwaliteit Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 566. Meditatie. Officieele Kennisgeving* Wat zal Hitier zeggen? PECH. Ruwe handen Soest waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS: van 15 tegels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tariet. Bij contract belangrijke korting. Advertentie s worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algem» Chistelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 ct„ franco per post 65 ct„ 17l/a ct. per maand. 16e JAARGANG Vrijdag 29 Januari 1937. No. 4* Wc voeden het buitenland met goedkoope boter en eten zelf dure margarine. We hebben ernstig bezwaar tegen de dwangmaatregelen, waarmee Depaalde boeren, organisaties de margarine willen weren tot rélfs van de tafels van hen, die de, voor de huidige omstandigheden, dure boerenboter niet kunnen betalen. Er moet zeker vrijheid wezen een aanzien van de wijze, waarop men z*n particuliere huishouding wil inrichten en voe ren. Evenwel geven we volmondig toe, dat op tiet gebied der boterdistributie de gekste ver houdingen bestaan. Ons land met zijn vette weiden en prachtig vee staat buitenaf be kend als een oord, dat van melk en honing overvloeit. In feitelijken zin is dat juist, maar daarom alleen zijn we nog niet te benij den. We winnen hier meer melk (en dus Dok me'kproducten) dan we voor eigen ge. bru;1 en. We vloeien dus woordelijk ov< k lom in dat opzicht. Maar niet te. a j de volgende omstandigheden vol komen vus ie. In 1935 produceerden we 96 miliioen K.G. l o er, waarvan 46.8 miliioen K.G. werd uitgevoerd. In 1936 produceerden we 101.6 miliioen K.G., waarvan 60.2 miliioen K.G. werd uitgevoerd. Alleen naar Engeland reeds 41 K.G. miliioen K.G. 2e. De gemiddelde uitvoerprijs over 1936 naar Engeland is nog niet beleend, maar in 1935 leverden we den Engelschen onze bo ter voor 58 cent per K.G., terwijl de markt prijs in Nederland (door heffingen) f 1.45 per K.G. bedroeg, dus twee en een half tnaal zooveel als wij van de Eng-elschtefln voor onze boter ontvangen. 3e. Wij eten hier margarine voor een prijs, welke dubbel zoo hoog is als de boterprijs, tegen welke we 40 miliioen Kilo's per jaar naar Engeland sturen! 4e. En ondanks de propaganda van de Zuivelcentrale „Jan Welgemoed voedt u goecl'', ging de boterafname in eigen land van 1935 op 1936 achteruit met 8 miliioen kilogram! Nu is het gemakkelijk genoeg om te cri- tiseeren en te beweren, dat „de regeering'' door haar landbouwpolitiek voor dezen mal len toestand verantwoordelijk is, maar daar mee zijn we niet klaar. We moeten een beter stelsel van bevredigende prijsstijging bij over productie kunnen aangeven en dat is zeer moeilijk. Daarin is nog niemand geslaagd. Als er één boerenorganisatie met bepaalds voorstellen komt, verwerpen de andere be- langenvereenigingen ze verre. Er moet een regeling zijn, welke een kunstmatigen prijs forceert, anders gaan de boeren economisch ten onder. Laat men de markt vrij, dan zet zich een prijs, welke den producten op geen stukken na aan hun kos ten helpt. Om dan over winst maar heelemaal te zwijgen. Omdat we den prijs in het bui tenland nieit kunnen hein vloed en, rest ons helaas niet anders dan dezen in het eigen land door heffingen, accijns of toeslagen op te voeren. Als de regeering uitvoer naar het buiten land tegen veel te lagen wereldmarktprijs bevordert, dan hoeft ze daarbij tweeërlei doel. Ten eerste beoogt ze behoud van de exportmogelijkheden in crisistijd, opdat de ze mogelijkheden niet verloren zullen zijn, wanneer de wereldhandel en wereldprijzen zich ééns zulten hebben hersteld. En ten tweede moet door export een zekere bot-er- schaarschte in ons land worden bereikt, op- de binnenlandsche prijzen langs natuur lijken weg op den duur een loonend prijs peil zullen gaan naderen. Tegen deze politiek is, gelet op de om- Handigheden, maar heel weinig in te bren gen, maar heel moeilijk is het om daarbij s»p juiste wijze rekening te houden met be. paalde onontbeerlijke evenwichtstoestanden. Het is toch b.v. te gek, dat in arbeidersge* (tinnen en zelfs in duizenden boerengezin nen margarine van 60 cent per pond moet worden gegeten, terwijl we naar Engeland 60 miliioen -p ond tegen ongeveer een zelf- 4en prijs uitvoeren! Het is niet nooclig tot behoud van onze Exportmogelijkheden, dat we zóóveel boter >ftgen zoo lagen wereldmarktprijs naar En geland vrndei. Nederland's normale boter- Jtroductie (van vóór de crisis) was 85 87 SuJJioen K.G., waarvan 4 a 8 miliioen naar ingeland ging. Thans 40 miliioen! In honderdduizo Nederlandsche ge- Manen „behelpt'' men zich met margarine >*.n 60 cent per pond, terwijl we ze voor iWgeveer denzelfdcn prijs een kilo Holland- ?&he roomboter kunnen verstrekken. Zonder dat er iets behoeft te (verande ren in de afname van de (door heffingen) duurdere boter, van welker opbrengst de tekorten op de export-kilogrammen moeten worden weggewerkt. We moeten zorgen, dat de margarine op de tafels der minder wel- gestelden door goedkoope natuurboter kan worden vervangen. Als we daarin slagen, is er een bron van maatschappelijke ontevredenheid gestopt. Méar, zoo eenvoudig als het lijkt is het niet. Er zijn tenslotte ook margarine-belan gen. Ook in de margarine-industrie vinden arbeiders werk en brood. En: de margari- ne-fabrikatie noopt tot een import van grond stoffen, tegenover welke wij weer export mogelijkheden óók van landbouwproduc ten! hebben kunnen bedingen. Aan de margarine.fabrikatie dienen dus mogelijkhe den te worden gelaten. 1 Bovendien, hoe zal men uitmaken, wie voor het betrekken van goedkoope natuurboter kunnen worden aangewezen en wie niet En als de minder.weigestelden tegen goed- koopen prijs natuurboter kunnen ont- gen, zullen zij dan niet in de verleiding ko men om deze tegen iets minder dan den kunstmatigen Nederlandsehen marktprijs te gaan verkoopen om zich dan zelf wederom met margarine tevreden te stellen? Men ziet: een oplossing, althans *n goe de regeling, is uiterst moeilijk. Er moet ech ter iets tegen worden gedaan, dat bij ons te lande het boterverbruik per jaar met milli-, oenen kilogrammen af blijft nemen, terwijl we voortgaan om als Jan Welgemoed het buitenland tegen veel minder dan kostprijs vol te stoppen met het vette, dat van ons landje afdruipt. Daartoe lijkt ons het middeleen ver laging Idt er heffing op boter, waardoor de kunstmatige marktprijs zooveel minder wordt, dat de boter door meerderen kan worden ge koe ht en betaald. We moeten zoeken naar het heffingspunt, dat zooveel meer ver bruik tengevolge heeft, dat daarmee de di recte opbrengstvermindering per pond of ki lo, wordt gedekt. Ik dank mijn God, zoo dikwijls ik Uwer gedenk. Filipp. 1 3. Dat heeft Paulus geschreven aan de ge meente te Filippi. Hij was zelf in heel moei lijke omstandigheden. Hij had den dood voor oogen. Maar hij vreesde niet voor dien ko ning der verrschikking. Hij wist in Wien hij geloofde. Hij had wel lust om ontbonden te worden en bij Christus te zijn. Maar hij dacht aan zijn werk op aarde. Hij was daarbij nog zoo noodig. Als het moest, wilde hij daarom nag wel in leven blijven. Om zijn werk voort te zetten, om wat hij gesticht had te bevestigen, steviger, vaster te maken. Hij dacht ook aan de gemeente te Filippi en als hij dat deed kon hij danken. Wat drong hem er toe om zoo gestemd te zijn? Dat zegt hij in vs. 3: „over uwe gemeenschap aan het Evangelie." Dat is de reden voor zijn dankbaarheid. Gelukkig, als wij, voor zoover wij God in Christus kennen, kunnen danken voor an deren, die gemeenschap aan het Evangelie hebben. Want dat is nog wat anders dan dat Evangelie gelezen hebben. Nog wat an ders dan met bijbelteksten schermen. Nog wat anders dan er over kunnen redeneeron en debateeren. Dat is de kracht, den vrede, de blijdschap van het Evangelie hebben be leefd. Dat is de blijde boodschap der heils een stuk van zijn innerlijk leven hebben? laten worden. Dat is kunnen zeggen, omdat men het waarachtig meent: U kan ik niet missen, U, Jezus, mijn Heer! 'k Mis alles, wanneer ik Uw bijzijn ontbeer. Dat is gemeenschap aan het Evangelie heb ben, Gelukkig, als wij dat weten uit eigen beleving. Heerlijk, als wij dat hooren van anderen, bij wie dat zoo is. Dan zijn wij tot danken gestemd. Wie berichten hoort en leest, die van de Russische Christenen tot ons komen, wordt onwillekeurig aan dit woord herinnerd. Daar zijn menschen, die gemeenschap aan het Evangelie hebben. Die in de praktijk, de droeve praktijk, de echtheid, de gaafheid toonen van hun verbonden zijn aan Hem, Die dc blijde boodschap aan de menschen bracht met Zyn woord, met Zijn leven en. Informeert eens bij UW KENNISSEN naar 6 „Briefkaart' -Foto's vanaf 12.- in de bekende prima uitvoering. sterven. Menschen, die zuchten onder de el lende van de geloofsvervolgingen, die met groote droefheid zien, hoe er zijn, wier geloof niet kan stand houden, die de ver wildering onder het opgroeiend geslacht, dat met goddeloosheid wordt gedrenkt, met be kommering gedeslaan. En die nochtans stand houden, blijven gelooven, blijven vertrouwen dat God, de Almachtige, de Alwijze het be stuur toch in handen houdt. Al moeten zij soms klagen: „Onbegrijpelijk zijn Gods we gen. Wij leven zonder Zondag en zonder kerkdienst. Reeds in twee jaar heb ik geen kerkklok meer gehoord De kinderen heb ben om de vijf dagen een rustdag. Op Zon dag wordt gewerkt en gaan de kinderen ook naar school Doch de TI eer is ons ook in zulke tijden nabij (Uit een brief). Wie dat leest moet God danken, dat hij zulk een geloofsvertrouwen laat opwassen onder hen en laai zien, hoe groot de kracht is van de gemeenschap aan het Evangelie Al mag en durft men soms niet in het open baar de handen tot gebed vouwen, 's avonds bij het ter ruste gaan doet men het onder de dekens. Het gebed blijft de kracht van hen, die weten, dat ze doodongelukkig zou den zijn, als zij de gemeenschap aan het Evangelie zouden gaan missen. Wij danken God, zoo dikwijls wij denken aan onze Russische broeders en zusters. Maar daarnaast rijst de vraag: Zouden zij ook kunnen danken, zoo dikwijls zij aan ons denken Dat is een vraag, die ons tot nadenken, tot ernstig, zelfonderzoek moet dringen. Kan hun geloofsvertrouwen ons niet vaak be schamen? Is er bij ons ook zooveel gemeen schap aan het Evangelie., dat het duidelijk in ons leven uitkomt, hoe de boodschap des heils onze groote vreugde is? Is het bij ons ook alles zoo echt, zoo gasif Kunnen de Russische Christenen ook God daarvoor danken, omdat zij weten, dat wij hen in ons gebed gedenken en onze gaven voor hen niet vergeten? Ervaren zij de kracht ook van onze voor bede? Helpt die hun ook in hun moeiten? Wij gelooven toch in de werkelijke kracht van ons gebed? En zijn onze gaven hun tot verkwikking, ontroeren, die hen, omdat zij onze liefde tot hen, meer nog, onze liefde tot het Evangelie er uit bemerken? Paulus schrijft in Filipp. 1 6. „Dit ver trouwend ej dat Hij, Die in u een goed werk begonnen heeft, dat voleindigen zal tot op den dag van Jezus Christus." De dag van Jezus Christuc is de dag des gerichts, wan neer alles openbaar zal worden, wanneer geen schoone schijn voldoende zal blijken^ maar gezocht zal worden naar wat echt, waarachtig is. God geve, dat wij. denkende aan dien dag, ook tot danken gestemd mogen zijn, om dat wij weten, dat wij dan met vele Russische Christenen zullen staan voor Hem, Wiens oogen zijn als een vuurvlam, en die tot ons zal zeggen; „Gaat in tot de vreugde uws Heer en". Rotterdam. C. C. G. VISSER. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen ter Openbare ketföis, dat op 21 Jan. 1937 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van S. van de Kuilen, van beroep hotel houder, wonende te Rotterdam, om een verlof A in de navolgende localiteiten: De twee beneden localiteiten, resp. groot 28 en 140 M. van het perceel, paatselijk ge merkt no. 80 en gelegen aan dc Bosstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het ver leunen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij den Burgemeester en Wethouders inb:enger. Soest, den 22sten Januari 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, D Burgemeester, G. DEKETH; De Secretaris, GROOT l.s. A. R. KIESVEREEN. „NEDERLAND EN ORANJE". A.s. Vrijdag 5 Febrauri zal de jaarverga dering plaats hebben van onze Kiesver. in het Gvmn. Lokaal der Chr. U.L.O.-School,, Prins Bernhardiaan. Waar o.a- ook Bestuursverkiezing zal plaats hebben en stemming voor de Candi- daten der Tweede Kamer ten einde de A.R.- lijst in orde te maken. Een zeer belangrijke vergadering du.s, waarbij al onze medeleven de leden en gcest\ erwanlen worden verwacht. H- A. S. iili'lllHIIUiïiüilüll k<? >it y V 0) yarder hoeden wij ons wel voor verdenking Ie werpen f op de vredelievendheid wacr van Hitier bij plechtige qelegen-j heden heeft geluiqd1 Slum ZT 0 Indien Dmlschland weq var» Camen war kina kiest, zal Engeland qanrcher harte Dal klinkt qoed samen Als jij nu op 30 jan. op dohiclfden loon iets len beste geeft .zouden jullie n Schoon trio kunnen vormen .waarnaar ik met genoegen zou luisteren Na de groote rede van minister Eden en minister Blum, wachten thans op de groote red- van Hitier. Het Europecsche schouwtooneel Bezorgde ons schoone uren, Eu deze werden ons bereid, Dooi twee der hoofdfiguren. Hun toon klonk meer vertrouwensvol Dan sedert vele weken, En voor het Europeesch publiek Was dat een hoopvol teeken. Nu wachten wij vol spanning af, Wat Hitier ons zat geven. Totnogtoe is het van dien kant, Bij wangeluid geheven. Plet stelde ons niet erg gerust, Wat Hitier gaf te hooren, We hopen daarom, dat hij ni<y- He stemming zal verstoren. Europa heeft reeds lang genoeg, Van al die dissonanten, Want daverende krijgsmuziek Weerklonk van alle kanten. Op Hitier richt zich nu de hoop, En 't algemeen begeeren Dat hij de vredes-samenzang Eerlang zal completeerea. (Historisch.) Jansen toog per spoor met vrouwlief. Naar de Residentiestad. Omdat hij van de geschenken. Der Prinses gelezen had. Jansen zou zijn vrouw onthalen, Op een reuze fijne dag, *t Zou te gek zijn als die Jansen, Al dat mooie - moois niet zag. In de vroegte gingen Jansen, En zijn vrouw naar het station, Want hij wist, dat j'in geen uurtje, A' dat moois bekijken kon. Van 't Staatsspoorstation per taxi, Rechtstreeks naar de kneuterdijk. Anders krijgen -we geen beurt meer. Je zult zien, ik heb gelijk! Jansen nam alvast twee kwartjes, Voor d'entreeprijs in zijn hand. Want die Jansen heeft aan wachten. Allergruwelijkst het land. Op den Kneuterdijk gekomen, Zagen z>j een lange rij, Wachten om een beurt te krijgen, Jansen ging met vrouw daarbij. Na een uur geduldig wachten, Werd de vrouw van Jansen moe. Zullen we, vroeg zij aan Jansen, F.r vanmiddag maar naar toe? Afgesproken! Al dat wachten. Dat bezorgt een mensch maar trekr Wij gaan eerst een hapje eten^ In het restaurant van „Heek". Welgedaan gingen de Jansen's^ NI de lunch ter Kneuterdijk, Om de schatten te bekijken, Van het Vorstelijk hardeblijk. Dicht bij" het Paleis gekomen, Vonden zij een lange rij", Een agent stond te oreeren; ..Stop' U kunf er niet meer bij!" „Ah de laatste van de wachters," „Door de deur naar binnen gaat" „Weet ik zeker dat de stadsklok," ..Minstens al op 5 uur staat!" 't Hielp niet, of door 't echtpaar Jansei^ Werd gemokt, geklaagd, gezeurd, De agent zei onverstoorbaar: „Afgeloopen, 't is gebeurd!" Daar atond Jansen, met de kwartjes,. Allebei nog in de hand. „Zijn we daór nou voor gekomen," „Heelemaal uit Gelderland?" .Goede raad was duur, doch Jansen, Kreeg ineens een beetje hoop. Zou er ook niets van te zien zijn, Ergens in een bioscoop? Jansen wou zijn geld verteren, Ddarvoor stak hij het op zak. En hij sleet de „warme kwartjes", In de Haagsche Cineac. Ruwe huid, Schrale lippen verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten* MMMBEMB—a ONDERSCHEIDING Aa.» den sergeant P van Wiggen, serge* ant-vliegtuigmaker bij de L.V-A. is gistere* de medaille voor 24 jaar trouwen dienst; uitgereikt. HET GESCHENK VAN DE LANDMACHT* AAN HET PRINSELIJK PAAR. Dezer dagen is bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg de mededeeling ontvangen, dat de vervaardiging van het kamerscherm, dat d«i Kon. landmacht aan het Prinselijk Paar ter ge. Iegenheid van zijn huwelijk aanbiedt, zal wor den opgedragen aan het houtbewerkingsn©» drijf van de Luchtvaartafdeeling. Het fraai* kamerscherm bevat een groot aantal afbeel dingen van land- en zeemacht, en zal geheel worden vervaardigd naar het ontwerp van architect D. A. Holtappel te Wassenaar.

Soester Courant | 1937 | | pagina 1