I M'N HARTEWENSCH S&eSkm Jan Welgemoed gaat het niet goed. CARLTON BIOSCOOP POMPADOUR mm DROST-Kwaliteit v Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Olficieele Kennisgeving. Soest luwe tanden Wat zal Hitier zeggen! "t #1 m0* 'A Ym PECH. DE SDE5IER COURANT waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soeste- Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad". ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 1 0,75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE vanj „DE SOESTER COURANT"» Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Chistelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 ct„ franco per post 65 ct., 171/, ct. per maaod. 16e JAARGANG. Vrijdag 29 Januari 1937. No. 4. Wc voeden het buitenland met goedkoope boter en eten zelf dure margarine. We hebben ernstig bezwaar tegen d« dwangmaatregelen, waarmee bepaalde boeren- organisaties de margarine willen weren tot zélfs van de tafels van hen, die de, voor de huidige omstandigheden, dure boerenboter niet kunnen betalen. Er-moet zeker vrijheid wezen ten aanzien van de wijze, waarop men z'n particuliere huishouding wil inrichten en-voe ren. Evenwel geven we volmondig toe, dat op het gebied der boterdistributie de gekste ver houdingen bestaan. Ons land met zijn vette weiden en prachtig vee staat buitenaf be kend als een oord, dat van melk en honing overvloeit. In feitelijken zin is dat juist, maar dóarom alleen zijn we nog niet te benij den. We winnen hier meer melk (en dus ook melkproducten) dan we voor eigen ge. bruik behoeven. We vloeien dus woordelijk over van rijkdom in dat opzicht. Maar niet temin staan de volgende oms'andigheden vol komen vast. ie. In 1935 produceerden we 96 millioen K.G. bo.er, waarvan 46.8 millioen K.G. werd uitgevoerd. In 1936 produceerden we 101.6 millioen K.G., waarvan 60.2 millioen K.G. werd uitgevoerd. Alleen naar Engeland reeds 41 K.G. millioen K.G- 2e. T)e gemiddelde uitvoerprijs over 1936 naar Engeland is nog niet bekend, maar in 1935 leverden we den Engelschen onze bo ter voor 58 cent per K.G., terwijl de markt prijs in Nederland (door heffingen) f 1.45 per K.G. bedroeg, dus twee en een half fciaal zooveel als wij van de Engelschen froor onze boter ontvangen. 3e. Wij eten hier margarine v>:# een prijs, welke dubbel zoo hóóg is als de boterprijs, tégen welke we 40 millioen Ki'o's per jaar haar Engeland sturen 4e. En ondanks de propaganda van de Euivelcentraie Jan Welgemoed voedt ugoed'V ging de boterafname in eigen land van 1935 Dp 1936 achteruit met 8 millioen kilogram! Nu is het gemakkelijk genoeg om te cri- tiseeren en te beweren, dat „de regg^rfng" door haar landbouwpolitiek voor dezen mal len toestand verantwoordelijk is, maar daar mee zijn we niet klaar. We moeten een beter stelsel van bevredigende prijsstijging bij over productie kunnen aangeven en dat is zeer moeilijk. Daarin is nog niemand geslaagd. Als er één boerenorganisatie met bepaalde voorstellen komt, verwerpen de andere be- langenveremi gingen ze verre. Er moet een regeling zijn, welke een kunstmatigen prijs forceert, anders gaan de boeren economisch ten onder. Laat men de markt vrij, dan zet zich een prijs, welke den producten op geen stukken na aan hun kos ten helpt. Om dan over winst maar heelemaal te zwijgen. Omdat we den prijs in het bui tenland nieit kunnen beinvioeden, rest ons helaas niet anders dan dezen in het eigen land door heffingen, accijns of toeslagen 00 te voeren. Als de regeering uitvoer naar het buiten land tegen veeJ te lagen wereldmarktprijs bevordert, dan heeft ze daarbij tweeërlei doel. Ten eerste beoogt ze behoud van de exportmogelijkheden in crisistijd, opdat do. ze mogelijkheden niet verloren zullen zijn, wanneer de wereldhandel en wereldprijzen zich ééns zuken hebben hersteld. En ten tweede moet door export een zekere boter- schaarschte in ons land worden bereikt, op dat de binnenlandsche prijzen langs natuur lijken weg op den duur een loonend prijs peil zullen gaan naderen. légen deze politiek is, gelet op de om standig!. e 'en, maar heel weinig in te bren gen, maar heel moeilijk is het om daarbij op juiste wijze rekening te houden met be. paalde onontbeerlijke evenwichtstoestanden. Het is toch b.v. te gek, dat in arbeidersge^ zinnen en zelfs in duizenden boerengezin nen margarine van 60 cent per pond moet worden gegeten, terwijl we naar Engeland 60 millioen p ond tegen ongeveer een zelf den prijs uitvoeren! Het is niet noodig tot behoud van onze exportmogelijkheden, dat we zóóveel boter tegen zoo lagen wereldmarktprijs naar En geland Nederland's normale boter- productie (van vóór de crisis) was 85 87 miljoen K.G., waarvan 4 1 8 millioen naar Engeland ging. Thans 40 millioen! In honderdduizc Nederlandsche ge winnen „behelpt'* men zich met margarine iran 60 cent per pond terwijl we ze voor ongeveer denzelfden prijs een kilo Holland er' - or^oter lamoen verstrekken. Zonder dat er iets behoeft te iverande. ren in de afname van de (door heffingen) duurdere boter, van welker opbrengst de tekorten op de export-kilogrammen moeten worden weggewerkt. We moeten zorgen, dat de margarine op de tafels der minder wel- gestelden door goedkoope natuurboter kan worden vervangen. Als we daarin slagen, is er een bron van maatschappelijke ontevredenheid gestopt. Maar, zoo eenvoudig als het lijkt is het niet. Er zijn tenslotte ook margarine-belan gen. Ook in de margarine-industrie vinden arbeiders werk en brood. En: de margari- ne-fabrikatie noopt tot een import van grond stoffen, tegenover welke wij weer export mogelijkheden óók van landbouwproduc ten! hebben kunnen bedingen. Aan de margarine-fabrikatie dienen dus mogelijkhe den te worden gelaten. Bovendien, hoe zal men uitmaken, wie yoor het betrekken van goedkoope natuurboter kunnen worden aangewezen en wie niet? En als de minder.weigestelden tegen goed- lcoopen prijs natuurboter kunnen ont- gen, zullen zij dan niet in de verleiding ko men om deze tegen iets minder dan den kunstmatigen Nederlandschen marktprijs te gaan verkoopen om zich dan zelf wederom met margarine tevreden te stellen? Men ziet: een oplossing, althans 'n goe de regeling, is uiterst moeilijk. Er moet ech ter iets tegen worden gedaan, dat bij ons t« lande het boterverbruik per jaar met milIL oenen kilogrammen af blijft nemen, terwijl we voortgaan om als Jan Welgemoed het br."fenlin<T tegen veel minder dan- kostprijs vol te stóppen, mét het vette, dat van ons landje afdruipt. Daartoe lijkt ons het middel: een ver- laging ld er heffing op boter, waardoor de kunstmatige marktprijs zooveel minder wordt, dat de boter door meerderen kan worden ékocht en betaald. We moeten zoeken naar het heffingspunt, dat zooveel meer ver. bruik tengevolge heeft, dat daarmee de di. recte opbrengstvermindering per pond of ki lo, wordt gedekt. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen ter Openbare kennis, dat op 21 Jan. 1937 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van S. van de Kuilen, van beroep hotel houder, wonende te Rotterdam, om een verlof A in de navolgende localiteiten: De twee beneden localiteiten, resp. groot 28 en 140 M. van het perceel, paatselijk ge merkt no. 80 en gelegen aan de Bosstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het ver- 1 een en van dit verlof schriftelijk bezwaren bij den Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, den 22sten Januari 1937. Burgem. ei) VVeth. voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris. GROOT l.s. ONDERSCHEIDING. Aa.i den sergeant P van Wiggen, serge ant-vliegtuigmaker bij de L.V-A. is gisteren de medaille voor 24 jaar trouwen dienst uitgereikt. HET GESCHENK VAN DE LANDMACHT AAN HET PRINSELIJK PAAR. Dezer dagen is bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg de mededeeling ontvangen, dat de vervaardiging van het kamerscherm, dat de Kon. landmacht aan het Prinselijk Paar ter ge. legenheid van zijn huwelijk aanbiedt, zal wor den opgedragen aan het houtbewerkingsbe- drijf van de Luchtvaartafdeeling. Het fraaie kamerscherm bevat een groot aantal afbeel dingen van land- en zeemacht, en zal geheel worden vervaardigd naar het ontwerp van architect D. A. HoLappei te Wassenaar. CARLTON.THEATER. Door middel van wederrom twee hoofd filmen komt Carlton ditmaal met een pro gramma van andere strekking dan in de Informeert eens bij UW KENNISSEN naar 6 „Brlefkaart"-Foto's vanaf f2.— in de bekende prima uitvoering. voorgaande weken. „M'n Hartewensch", is een speciaal voor den vermaarden zanger Diehard Tauber sa mengestelde film. Tauber, uitkomende als Jo- sef Steidler, is zanger in een der Weensche biertuinen, alwaar hij door Frances Wilson, dochter van een bekend ïmpressario wordt ontdekt en aangezocht om op te treden in een opera van den componist Oliver Des- mond. Slechts na heel veel moeite gelukt dit, mede door de allervriendelijkste houding van Frances. Het scheiden van zijn geliefd Wee- nen en zijn... Anna, valt hem zwaar. Toch weet hij beiden te vergeten door zijn toege negenheid voor Frances. Zijn optreden in de opera is een groot succes geworden, maar, hoewel op een ge lukkige wijze komt de ontknooping, toch anders dan men zou denken. Een hoogstaand filmwerk, zoowel wat betreft zang als spöl. Als tweede hoofdfilm loopt „Pampadour". Dit stuk speelt ten tijde van Lodewijk XV en geeft weer hoe het beroemde schilderij ont stond van Markiezin de Pompadour van Francois Boucher, dat heden in het Louvre te Parijs hangt. We zien hoe Boucher, wegens beleedi- ging van den koning wordt gevangen gezet en hoe hij daaruit weer door de Markiezin wordt vrijgelaten. We zien ook hoe hij met haar, als Annette de dochter van den bakker Cascard; aange name momenten doorleeft, tot hij tot de ontdekking komt, dat het niet de dochter van den bakker is, die hij lief heeft. Zijn liefste blijft echter onvindbaar, tot zijn eigen schilderwerk hem later alles ontr sluierd. De opzet der film is grootsch, monumen taal zelfs en de film zelf een der beste pro ducties van den laatsten tijd. Het is eigenlijk overbodig er op te wijzen, dat beeld en toon aesthetisch en technisch volmaakt zijn, maar de buitengewoon fraaie buitenopnamen, welke in Versailles werden gemaakt, verlangen een speciale vermelding. Burgemeester Grothestraat 38. Soestdijk Vanaf Vrijdag 29 tot en met Woensdag 3 Februari, elke avond 8.15 uur. Zondagmiddag 2.15 uur matinee. WEDEROM 2 HOOFDFILMS. ALS EERSTE In de hoofdrol de vermaarde zanger RICHARD TAUBER. ALS TWEEDE HOOFDFILM met Kaethe von Nagy. Willy Elchberger en Leo Slezak in de hoofdrollen. Verder een uitgebreid en schitterend bijprogramma, waaronder Polygoon- en Fox-Journalen. M'n Hartewensch bracht in de steden van ons land wekenlang uitverkochte zalen Plaatsbespreking daarom ten zeerste aanbevolen. GEM. KEURINGSDIENST. Overzicht over de maand December 1936. Geslacht op de N.V- Centrale-Slachtplaats: 42 runderen, 4 pinken, 13 vette kalveren, 1 graskalf, 2 paarden, 2 hitten, 106 varkens en 13 schapen. Huisslachtingen: 2 runderen, 2 geiten en 88 varkens. Ingevoerd werd: 8403 kilogram vlcesch en vet. Tuberculose kwam voor bij: 5 runderen en S varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ver koop in 't klein onder Toezicht": 1 rund. Uit nood werden gedood: 2 runderen. Gestorven: 1 rund en 10 varkens. Afgekeurde geheele dieren: 2 runderen en 10 varkens. Aan organen werden afgekeurd; van run deren: 3 paar langen, 2 harten, 11 levers, 2 milten, 2 paar nieren, 2 magen, 2 stel dar men, 5 lymphkiieren, 1 tong, 1 kop, 3 K.G. ongesmolten vet; van varkens; 17 paar lon gen, 3 harten, 1 paar nieren, 3 magen, 3 stel darmen, 5 lymphkiieren en 10 K.G. onge« smolten vet; van Paarden: 1 paar longen en i lever. Ruwe huid, Schrale lippen «U verzacht en geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. - -■ uwiyi v''A£&,■(-> I„Verder hoeden wi) ons Li wel voor verdehking te werpen :i'j „Indien Duilschlond den y, 1 op de vredelievendheid waar- Ijl'PI weg van samenwerking j van Hiiler bij p/echflge qe/egen-i'i kiest, zal £nqeland van.,, heden heeft getuigd/" l| I qanrcher harte helpen/ f Dat klinkt qoed samen.' Als jij nu op 30 Jan. Op doh7.elfden toon iets (ari beste qeeftzouden jullie 'n Schoon trio kunnen vormen .waarnaar ik met qenoegen zou luisteren/ ÊURQ minister Blura, minister Eden groote red van Hitier. Na de groote rede wachten thans op Het Europecsche schouwtooneel Bezorgde ons sclioone uren, En deze werden ons bereid, Dooi twer det hoofdfiguren. Ilun toon klonk meer vertrouwensvol Dan sedert vele weken. En voor het Europeesch publiek Was dat een hoopvol teeken. Nu wachten wij vol spanning af, Wat Hitier ons zal geven. Totnogtoe is het van dien kant. Bij wangeluid gebeven. Het stelde ons niet erg gerust, Wat Hitier gaf te hooren, We hopen daarom, dat hij niet De stemming zal verstoren. Europa heeft reeds lang genoeg, Van al die dissonanten. Want daverende krijgsmuziek Weerklonk van alle kanten. Ou Hitier richt zich nu de hoop En 't algemeen begceren Dat hij de vredes-samenzang. Eerlang zal cotnplelecreo. (Historisch.) Jansen toog pet spoor met vrouwlief. Naar de Residentiestad. Omdat bij van de geschenken^ Der Prinses gelezen had. Jansen zou zijn vrouw onthalen. Op een reuze fijne dag, 't Zou te gek zijn als die Jansen, Al dat mooie - moois niet zag In de vroegte gingen Jansen, En zijn vrouw naar het station, Want hij wist, dat j'in geen uurtje, Al dat moois bekijken kon. Van 't Staatsspoorstation per taxi, Rechtstreeks naar de kneuterdijk. Anders krijgen we geen beurt meer. Je zult zien, ik heb gelijk! Jansen nam alvast twee kwartjes, Voor d'entreeprijs in zijn hand, Want die Jam-en heeft aan wachten, Allergruwelijkst het land. Op den Kneuterdijk gekomen, Zagen zij een lange rij, Wachten om een beurt te krijgen. Jan-en ging met vrouw daarbij Na een uur geduldig wachten. Werd de vrouw van Jansen moe. Zullen we, vroeg zij aan Jansen, Fr vanmiddag maar naar toe? Afgesproken' Al dat wachten, Dat bezorgt een mr-nsch maar trek, Wij gaan eerst een hapje eten, In het restaurant van ,,Heck". Welgedaan gingen de Jansen's. Na de lurch tet Kneuterdijk, Om de schatten te bekijken, Van hei Vorstelijk hardehlijk. Dich' hu hei Palem gekomen. Vonden zii een lange rij, Een agent stond Ie oreeren Stop' U kun1 et niet meer bij!" „AL de laatste van de wachters," ,,Door de deui naat binnen gaat" „Weet ik zeker dat <le stadsklok," ..Minstens al ou s uur staat!" 't Hielp niet, of door 't echtpaar Jan en» Werd gemokt, geklaagd, gezeurd, De agent zei onverstoorbaar: „Afgeloopen, 't is gebeurd!" Daar stond Jansen, met de kwartjes Allebei nog in de hand. „Zijn we dóór nou voor gekomen," „Heelemaal uit Gelderland Goede raad was duur, doch Jansen, Kreeg ineens een beetje hoop. Zou er ook niets van te zien zijn. Ergens in een bioscoop? Jansen wou zijn geld verteren, Dóórvooi stak hij het op zak. En hij sleet de „warme kwartje»*', In de Haagsche Cineac.

Soester Courant | 1937 | | pagina 5