He>decia*icUdie> mUiUtus op ceis-. oUiei£K?aftdscU we-vzickt. 5llitcftlcuvdsch W&vzichl. -4K .1 4g£feS (jOCp De tijd ligt nog niet zoo heel rer achter ons dat de Neder- andsche ministers, in tegenstel ling met velen hunner collega's, >etrekkelijk „hokvast" waren. Het naken van buitenlandsche rei zen was zoo'n beetje privilege yan den minister van Buiten landsche Zaken, die tweemaal per jaar een uitstapje naar Ge- nève mocht maken. Hoe geheel anders is dit tegenwoordig! On ze ministers reizen en deze rei- reizen beperken zich werkelijk niet tot een tochtje van Wasse naar naar de residentie met de oeroemde Wassenaarsche tram, waarin men eiken morgen mi nister Slotemaker de Bruine op weg naar zijn departement kan aantreffen. Neen, onze ministers Dverstroomen tegenwoordig heei Europa. De heeren Gelissen en Deckers hebben met hun ac- tetasschen onder den arm geheel Scandinavië afgereisd, minister De Graeff verbleef eenige dagen [n Brussel en onze minister-pre sident, Dr. Colijn, die de laatste reizen van zijn kabinetsleden min of meer op het geweten heeft, zoekt te Parijs wat rust en ontspanning na maanden van vermoeienden en verantwoorde lijken arbeid. Voor wien onzen minister-president kent, is het overigens duidelijk, dat Dr. Co- iijn in de lichtstad niet enkel en alleen van zijn vacantie zal ge nieten, maar tevens informato- risch werk zal verrichten. Zooals men ziet, Nederland's belangen worden niet slechts meer van moeders pappot af behandeld. Met groote ondernemingslust trekken de kabinetsleden er op uit, om zaken in geheel Europa te doen en het dient gezegd te worden, zij kwijten zich daarbij opperbest van hun taak. Bekijken wij nu eens eerst het resultaat van den Scandinavi- schen reis, die het directe ge- irolg was van hett plan-Colijn, om met de Scandinavische sta ten en België tot een nauwere sconomische samenwerking te geraken door het over en weer afbreken van tariefmuren, om op deze wijze tevens de groote mogendheden een goed voor meld te geven. Zooals bekend zijn de ministers Gelissen en Deckers niet naar Scandinavië getrokken, om daar reeds offi- riëele onderhandelingen over het plan-Colijn te beginnen. De on- nerneming had veeleer het ka rakter van een studie-reis, die het in ieder geval mogelijk maak te, informeele besprekingen te houden met de gedelegeerden van de landen, die lid zijn van ie zoogenaamde Oslo-conventie. Hoewel het nog wel eenigen tijd zal duren, voordat een officiëele verklaring over het resultaat van iezen reis zal worden afgelegd, Is er reeds thans alle reden om te gelooven, dat er zeer vrucht- oare besprekingen zijn gevoerd. Zoo wordt op het oogenblik de mogelijkheid bestudeerd, om den handel tusschen Nederland en Zweden, voor wat een zeker aan tal goederen betreft, te vergroo- ten. Ook al blijft een direct re sultaat voorloopig nog uit, toch valt niet te ontkennen, dat het bezoek aan Zweden en Noorwe gen een zeer goed effect heeft gehad en dat het terrein thans goed is voorbereid voor construc tieven arbeid Het voornaamste resultaat van den reis is misschien wel, dat men heeft bereikt, dat zoowel de Zweedsche alsook de Noorsche en Deensche regeeringen hun in stemming met het plan-Dr. Co- lijn hebben betuigd en dat men van deze zijden thans alles in het werk zal stellen om binnen kort door middel van onderhan delingen tot succes te geraken. Zooals uit een interview, dat het Deensche blad „Politiken" dezer dagen met minister Munch had, blijkt, meent deze politicus, dat het mogelijk moet zijn, de tegen woordige systemen van quota's en vergunningen buigzamer en rationeeler te maken en dat de handel als gevolg van een con ferentie gestimuleerd kan wor den. En de Noorsche minister president, Koht, had zich reeds eerder in dezen zin uitgelaten. Hoewel men over het algemeen de tijd nog niet rijp acht voor gemeenschappelijke onderhande lingen tusschen de staten over een zoo goed als algeheelen af braak van de handelsbelemme ringen, mag men dus toch aan nemen, dat de collectieve aanval op de hindernissen, die den han del nog in den weg staan, thans in den door Dr. Colijn gewensch- ten zin zal worden georgani seerd. Eenzelfde doel als de reis van de ministers Gelissen en Deckers naar Scandinavië had in zekeren zin ook het bezoek van minister De Graeff aan Brussel. Onze mi nister van Buitenlandsche Zaken heeft de Belgische ministers Van Zeeland en Spaak op de hoogte gebracht van de stappen, welke Dr. Colijn heeft gedaan bij de regeeringen, welke de conventie van Oslo hebben onderteekend, teneinde de grondbeginselen daarvan te doen herleven. Dat men daarbij op de medewerking van België kan rekenen, blijkt wel uit de Belgische perscom mentaren. Wij willen hier nog even wij zen op de steeds grooter worden de vriendschap, die zich tus schen België en ons land ontwik kelt, een vriendschap, die wel het best tot uitdrukking komt in het bezoek, waarmede niemand minder dan de Belgische Koning- den door onzen Brusseischen ge zant, mr. Patijn, georganiseer- den Indischen dansavond ver eerde. Het doet goed in deze tijden van ernstige verwijdering tus schen de landen, dat er tenmin ste eenige naties zijn, welke be grijpen, dat het hun taak is, door hartelijke samen werking- nader tot elkaar te komen. En tot groote tevredenheid stemt het, dat het ons land is, dat on der dezë naties door zijn groote activiteit zoo'n groote rol speelt. Het reglement autovervoer voor personen. In de afgeloopen week ver- tcheen in het Staatsblad het re glement autovervoer voor perso nen, dat op 15 Februari in wer king zal treden. Over het geheel genomen zijn het slechts bepa lingen, zooals reeds in nagenoeg alle groote gemeenten gelden. Men hoopt nu echter een eind te kunnen maken aan de zooge naamde wilde autobussendien- sten. Voor de exploitatie van auto bussen moet men voortaan ver gunning hebben van een nieuw in te stellen, door de Kroon te benoemen commissie; deze rege ling geldt niet voor geregelde diensten. Diensten, welke niet op gezette tijden rijden en dus niet in bo vengenoemde categorie vallen, worden toerbussen genoemd en voor het exploiteeren hiervan is vergunning noodig van den in specteur van het verkeerswezen, indien het een interlocale dienst betreft, of van het gemeentebe stuur, indien het een locale dienst is. Ook voor het exploi teeren van taxi's en huurauto's moet toestemming van het ge meentebestuur worden verkre gen. Roosevelt van Nederland- sche afkomst? In den loop van de vorige week hebben de Amerikanen een speciaal voor hen op touw ge zette uitzending per radio kun nen beluisteren. Er zijn namelijk zeer sterke aanwijzingen gevon den voor het feit, dat de her benoemde Amerikaansche Pre sident Roosevelt van afkomst een Nederlander zou zijn, zooals de naam ook reeds min of meer aanduidt! Deze vermoedens zijn des te sterker geworden, daar men meent te hebben kunnen constateeren, dat de voorouders van President Roosevelt in het Zeeuwsche dorpje Oud-Vosse- meer op Tholen hebben gewoond. De Columbia Broadcasting Sys tem heeft nu gebruik gemaakt van het aanbod der Phohi, om een reportage te geven vanuit de vermoedelijke bakermat van A- merika's president. Inderdaad heeft deze reportage plaats ge had. Vanuit Oud-Vossemeer, waar o.m. de Amerikaansche ge zant hier te lande aanwezig was, sprak de burgemeester der ge meente tot de Amerikaansche luisteraars, en daarna werd een reportage gegeven van een rond gang door het dorp. De uitzen ding werd via Roosendaal en Amsterdam naar den Phohizen- dar te Hilversuju_aeleicL en van- Het monument voor de in Abessynië gevallen Italiaansche soldaten, zooals dat op den Amba Aladschi, waar een der grootste slagen werd geleverd, zal worden opgericht. daar verder naar Eindhoven en Huizen. De Maaswater-kwestie. Uit Brussel wordt gemeld, dat volgens een bericht uit onoffi- cieele bron de Minister van Bui tenlandsche Zaken, Spaak, het Belgische antwoord op het Ne- derlandsche memorandum be treffende de wateraftakking van de Maas voor het Albertkanaal heeft beëindigd. De volgende week zal het antwoord aan het Permanente Hof voor Interna tionale Justitie worden voorge legd. Zooals men weet zal Mr. de Ruelle, juridisch adviseur van het Departement van Buiten- landsch Zaken, belast zijn met de verdediging van het Belgische standpunt in deze kwestie. Naklanken van het Prin selijk Huwelijk. Het Vorstelijk echtpaar bevindt zich nog, voor korten tijd, te Krynica, de Poolsche winter sportplaats, en zal zich dan naar Igis begeven, waar H. M. de Koningin geniet van de rust, die Haar wel toekomt, en dien wij Haar ook allen van harte gunnen. Van tijd tot tijd ver schijnen er foto's van het jonge Paar, alhoewel slechts zeer wei nige, daar er zooveel mogelijk rekening mede wordt gehouden met den wensch van het Prinse lijk Paar, om ongestoord te kun nen genieten van de genoegens welke Krynica biedt. De Indische delegaties bevin den zich nog steeds in ons land en de hooge gasten schijnen zeer veel belang te stellen in Ne derland, want schier alle inte ressante bedrijven, fabrieken, musea, bezienswaardigheden en dergelijke zijn reeds met een be zoek vereerd. Ook de Leidsche Universiteit werd bezocht. In Den Haag zijn reeds alle dingen, welke nog konden herin neren aan de feesten van de af geloopen weken, verdwenen. Met de tribune-misère is het echter nog steeds niet afgeloopen. Het verzoek om uitstel voor de af braak werd geweigerd.. Jam mer, dat dit fiasco een schaduw moest werpen op de groote feest vreugde. Smokkelarij aan de Bel gische grens. Hoewel door de devaluatie in zekeren zin de smokkelarij in verschillende artikelen is afge nomen, is er echter ten aanzien van andere smokkelwaar, met name vee, juist een opleving ontstaan. Het schijnt nog steeds de moeite te Ioonen, vooral nu de veeprijzen een vasten ten- denz vertoonen, om paarden of koeien vanuit België in te voe ren. De grenspolitie staat hier tegenover bijna machteloos, daar men toch onmogelijk de geheele grenslijn, ook op particuliere weilanden, in het oog kan hou den. Ook de smokkelhandel in si garettenpapier heeft zeer groote afmetingen aangenomen. In na genoeg alle sigarenwinkels te Rotterdam heeft men onderzoek gedaan naar de aanwezigheid van gesmokkeld papier, daar be kend was, dat groote hoeveelhe den hiervan naar de Maasstad werden vervoerd. Men kon ech ter geen ongestempelde pakjes papier vinden, en begreep dus in het geheel niet, waar, toch al dat gesmokkelde, ongestempelde papier blijft. Nu is gebleken, dat in schier alle groote bedrijven en zelfs in de stempellokalen „agen ten" zijn, dit het papier verkoo- pen. Hiertegen kan de politie niet veel beginnen, daar een controle hierop natuurlijk uiterst moeilijk is. De eenige oplossing voor dit probleem, afschaffing van de belasting op sigarettenpapier, schijnt echter niet mogelijk te zijn. De drooglegging der Zui derzee, Op den 24sten Februari zal het maken van een groot gedeel te van den Meerdijk van den Noord-Oostelijken Zuiderzeepol der worden aanbesteed .Wij ver nemen, dat het hier een zeer groot werk betreft. Wederom zal dus weer een groot stuk van het IJselmeer worden ingeppölderd en drooggelegd. Onzichtbaar, sluipend, waart hij rond, Kijk maar eens in de kranten Hij loert op menschen, Kerngezond- Hij loert, aan alle kanten! Hij aast op U, hij aast op mij. En móchten w'al ontkomen, 'c Gevaar is heusch nog niet voorbij. Hij kanvandaag nog komen! Hij wandelt met ons mee, op straat, Zit naast ons, in de treinen, Hij loert op ons 't zij vroeg of laat Op hoeken en op pleinen Hij sluipt de voordeur in, en.... oéi! Gij voelt U huiv'rigkil? Denkt niet, het is de wind, die woel, NEEN! 't Is de.griepbacilü O, menschdom, duikt toch stevig in De kragen van Uw jassen, En windt verdraagzaam om Uw hals Uw dikste, wollen dassen. Mijdt op de tram Uw ochtendgroet En spaart ons Uw verhalen, Wijl gij ze straks bezuren moet En dik en dik betalen.,.. Slikt al' wat d'apotheek U biedt Om 't rr- - v,ostrijden, De teleiu haar niét Als U het vermijden Neemt voor geen mensch Uw hoed meer at En blijft bij niémand „plakken" Want zeker heeft dan voor Uw straf De griep U zóó te pakken! Schaf af Uw bridge.. hak door dien knoop, Of durft U het riskeeren, In schouwburg of een ^iosccoop De pot te gaan verteren Welaan, volgt daarom nauwgezet Oók, wat ik mocht vergeten, Enkruipt U dan maar in Uw bed Met.... GRIEP, dat zult u weteni Onmisbare vrienden in het win tergebergte, de trouwe St, Bernardshonden, Laten wij deze week eens be ginnen met het memoreeren van een vreugdevoller feit dan een burgeroorlog, die eigenlijk geen oorlog tusschen de burgers van eenzelfde land meer is. Een man van groote beteeke nis in de economische politiek van Duitschland, Dr. Hjalmar Schacht vierde dezer dagen zijn sten verjaardag. Ook voor wie niet steeds van A tot Z zijn krant leest, is Dr. Schacht geen onbekende. Daar hebben trouwens de caricaturis- ten wel voor gezorgd. Dr. Schacht is President van de Duitsche Rijksbank en, ad in terim, Minisetr van Economische Zaken. Een gemakkelijke taak heeft deze man niet en een dankbare al evenmin: hij toch heeft te zorgen dat het geld, be noodigd voor de bewapening van het Duitsche Rijk er is. Ook de werkverschaffing kost handen vol geld. Maar onvermoeid werkt Schacht verder, steeds bedacht op het heil van Duitschland, voor welk land hij nu weer met vuur pleit voor het bezit van koloniën. Amerika heeft dezer dagen zijn nieuwe „oude" president gekre gen. Voor de tweede maal moest Roosevelt de eed, welke alle'pre sidenten voor hem hebben afge legd, uitspreken. Deze plechtig heid vond temidden van stroo- mende regen plaats. Maar niet tegenstaande de natuur niet me dewerkte, was Roosevelt's rede geenszins pessimistisch. Met ver trouwen ging hij de toekomst te gemoet. Hij zeide: „dat hij zijn best zou doen, niet om te zor gen, dat degenen, die al genoeg hadden, nog meer kregen, maar wel zou hij bevorderen, dat zij, die vaak aan het allernoodigste gebrek hadden, hun levensstan daard zouden kunnen opvoeren. Hij heeft direct al gelegenheid gekregen, om de menschen, die gebrek lijden te helpen, en met alJe middelen, die hem ten dien ste staan, doet hij dat ook. De groote overstroomingsramp in Amerika n.I. heeft duizenden (men spreekt zelfs van 350.000) menschen dakloos gemaakt. Het behoeft niet gezegd te worden, welke vreeselijke gevolgen dit in den winter met zich brengt. Eden In het Lagerhuis heeft de En- gelsche minister Eden weer eens een rede, betreffende de buiten landsche politiek gehouden. In de eerste_Dlaats_ging. deze over Spanje, waarvan de minister ver klaarde, dat dit land onafhanke lijk moet blijven, en in de gele genheid gesteld worden, over zijn eigen lot te beslissen. Aan Duitschland bood hij een soort compromis aan. Indien Duitsch land zijn medewerking verleent aan de plannen van het overige deel van Europa, dan zal Enge land meehelpen aan den opbouw der Duitsche welvaart op econo misch gebied. Ook de Fransche minister Blurn hield een rede, waarin hij de verhouding met Duitschland ter sprake bracht. Het doel van deze rede was dichter bij Duitschland te komen, en niet de toestand te verscherpen. Dat bleek wel uit het feit, dat Blum de Duitsche nationale trotsch ontzag en niet zooals Eden voorstelde, een beet je ging schipperen. Doe jij dat, dan zal ik dat doen". Wel moest natuurlijk de beperking der be wapening uitgebreid worden. Maar indien de andere landen dit doen, zal Duitschland hier ook wel niets op tegen hebben Japan Juist is de belangstelling voor de gebeurtenissen in China wat verflauwd, of nadere berichten uit het Verre Oostten komen on ze aandacht vragen. Ditmaal is het Japan, waar een strijd tus schen het leger en de politieke partijen ontbrand is. Reeds bij de opening van het parlement namen de tegenstan ders van de regeering Hirota een dergelijke houding aan, dat ver der vergaderen vrijwel onmoge lijk was. Dezitting werd dan ook geschorscht. Hirota bood daarop zijn ont slag aan den keizer aan. Een ge neraal, Oegaki, die algemeen als gematigd bekend staat en het vertrouwen van het leger bezit, is nu met de vorming van het nieuwe kabinet belast. Hij zal rekening moeten houden met de eischen van het leger en de vloot bovendien zal hij zich op de een of andere manier van de mede werking der politieke partijen moeten verzekeren. Mocht hij in deze opdracht niet slagen, dan zal naar alle waarschijnlijkheid het parlement ontbonden worden.

Soester Courant | 1937 | | pagina 9