VERKIEZINGSGEDULD. ÜSÜ Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Soest Meditatie. Gastvrij Nederland, waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huls" en Soester Advertentieblad" ADVERTENTIEPRIJS: van 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tariel. Bij contract belangrijke korting, Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 50 ct„ Iranco per post 65 ct„ 17V. ct. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 5 Februari 1937. No. 5 De samenstelling van de nieuwe regeering En haar bestaansbasis. De Kamerverkiezingen van dezen zomer beginnen haar schuduwen te werpen. Ver kiezingen hebben door het vele dat ze voor af te raden laten vaak een sportief karak ter. Ze beteekenen in inenig opzicht een politieke jachtpartij, jacht op stemmen en zetels. En de jagers zijn er ook in dit geval weer op uit, om de huid van de beer te verdeelen, vóór.ie geschoten is. De belangstelling voor de candidatenlijs- ten en de politieke programma's staat ver ten achter bij de zucht om het antwoord te vinden op de vraag: hoe zal het nieuwe kabinet- er uit zien? Onverklaarbaar Is deze nieuwsgierigheid niet. Gouverner, eest pré- voir, regeeren is vooruitzien. De poli tieke partijen, die na de verkiezingen te re- zetels, door N.S.B._ers te bezetten, zullen waarschijnlijk geruimd moeten worden door liberalen en vrijz.-democraten. Ondenkbaar is het geenszins afgezien nu van de meerdere of mindere politieke wenschelijkheid dat voor een regeering met een vverkmeerderheid in de Kamers, de samenwerking van kerkelijken en politiek vrijzinnigen met de sociaal democraten on ontbeerlijk zal blijken te zijn. Dr. Colijn heeft deze samenwerking bij de algemeene beschouwingen over de staaf sb egr o otiing ook niet willen verwerpen. Dat heeft verbazing en reactie gewekt in liberalen kring, o.m. in de kolommen van de N.R.C., waar men de S-D:A.P. betitelt als een gevaarlijken bondgenoot en een geeren verlangen, dienen thans inderdaad! in schaapsvacht. Van het socialisme, zoo reeds de regeeringsmogelijkheden te onder, zoeken en te toetsen. Wat stelt men zich ten aanzien der ïnenstelling van een nieuw kabinet voor? Laten we de verschillende gedachten eens aan een korte beschouwing onderwerpen. Van een „linksche*' regeering in den ouden zin des woords kan in de naaste toekomst geen sprake meer wezen. En van „rechtsch'' kabinet? De eigenlijke coalitie ligt uit elkaar sedert de opheffing van 't Ne- derlandsche gezantschap bij het Vaticaan. .Toch blijkt de „gemeenschappelijke wortel Ides geloofs'*, was het niet volgens de iwoorden van Abr. Kuyper? niet zoo ver. fcrvrUiaxd v-fc/»- ole tpap.nctup is ook na het verbreken van de coalitie het (Verlangen levendig gebleven om elkaar in politieken zin zooveel mogelijk te blijven Ibenaderen, om samen te kunnen zijn, .wan neer gemeenschappelijke geestelijke goede ren tot inzet van politieken strijd worden. Aldus is óók het verlangen gegroeid om Ide onderlinge verhouding desnoods zon der herstel van. de oude coalitie, te ver innigen om na de verkiezingen uit de drie groote kerkelijke partijen met behoud .van de zelfstandigheid van elik harer een re roering te vormen van een positief.chris- t ructuur. Deze gedachte is in de 1 a spartij b.v. sterk gepropageerd door Dr. Baron van Wijnbergen. Ze vond oijval onder de Chr. Historischen jen van e Aii.i.Revolutionnairen was het b.v. de .-u .-.ju en, die er zijn adhaesie aan wordt beweerd, kan men alleen des'ruc.iet werk verwachten. Krachtens haar diepste wezen. In de S.D.A.P. verkeeren naast atl.e s: en en de godsdienstig-onverschilligen, meerdere kloeke en eerlijke mannen, die voor z.ch den naam van Christus.belijders met eere dragen en als zoodanig geen slecht figuur zouden maken in een kabinet op den grondslag, zooals Dr. Colijn zich dien denkt. Het zoude niet rechtvaardig zijn om de ze menschen af te stooten, alléén om hun sociale denkbeelden. En het zoude ook niet tictisch zijn, omdat we thans nog niet ver mogen te beoordeelen, of we hun mede- g vartówx - .ci-i-QJcs-_3Tie.taboeyjm, woaji een_ re ging, waarin een sterke oppositie denkbaar is van tal van heterogene extremistische ele menten. nade inzicht Ieeren krijgen in hun eigen hart en ondekt worden aan hun verdoemelijken staat voor God, met wien zij toch allen te doen zullen krijgen. Zij allen Joden en Heidenen en alle men schen moeten worden zondaren voor God in woorden, gedachten en daden en dan val len zij weg voor God en worden gebroken en verslagen. Dan is er niets geheels meer aan hen, dan gaan zij ook slaan op de borst onder den uitroep: O God, wees mij zondaar genadig, maar juist dan komt God tot hen met Zijne genade en heiligen Geest en Vervult hen, die ledig waren in zich' zelf met zijne volheid, hen schenkende genade voor genade en dan worden zij behouden. Dan ook voor hen: Uil genade zijt gij zalig. Het is niet uit u; het is Gods gave, opdat geen vleesch roeme voor God. Gcna, o God. gena, hoor mijn gebed; Verschoon mij toch naar Uw barmhartigheden; Delg uit mijn schuld, vergeef mijn overtreden: U goedheid wordt noch paal noch perk gezet. Ai, wasch mij wel van ongerechtigheid; Mijn schuld is zwaar, ik heb Uw wet [geschonden; Zie mijn berouw, hoor hoe 'n boot'ling pleit, En reinig mij van al mijn vuile zonden. II. A. S. al het met den leider der Anti- Re u.maire Partij, Dr. Colijn. In theorie zal iiij wel vóór een practisch heratel der innige samenwerking van de kerkelijke par tijen zijn en het aanvaarden door deze van de vo ledige regeeringsverantwoordelijkheid, maar Dr. Colijn is te zeer een man van in zicht in de politieke mogelijkheden ein cm. mogelijk heden, dan dat hij zich in de huidige oms.aiu.igr.eden op de oude coalitie.gedach- te zou willen en kunnen vastleggen. Het zal hem wel uitgesloten lijken, zoo als het ook ons uitgesloten voorkomt, dat de drie kerkelijke partijen bij verkiezingen in de naaste toekomst een meerderheid be komen. En samenwerking met de kleinere christelijke partijen, als St. Ger., Herv. Ger. St., C.D.U' en K.D-P., is wel uitgesloten te achten wegens dezer extremistisch karak. ter in kerkelijken., socialen of politieken zin. Vandaar, dat Dr. Colijn het streven naar pen „christelijke'' regeering deelende, op de noodzaak van een breedere basis dan die, welke de drie kerkelijke partijen bieden, heeft gewezen en de mogelijkheid van sa- menwekirng met positieve Chiistus.belijders Uit de twee vrijzinnige burgerlijke partijen niet heeft willen uitsluiten. Dr. Colijn denkt dus practisch aan een voortzetting van de samenwerking, zooals die zich onder het huidige kabinet demonstreert. Afgezien van het feit, dat o.m. de katho lieken tegen deze samenwerking groot© be zwaren hebben wegens den h.i. onevenre dig grooten invloed van de liberale eco nomie, is het voor ons de vraag, of de drie kerkelijke partijen, plus liberalen en vrijz. democraten na do a.s. verkieziingen nog wel over een meerderheid in het parlement zul len beschikken. De schattingen omtrent het aantal zetels, hetwelk de N. S. B. za verwer ven, loopen uiteen van 8 tot 12; verschil lede optimisten in de N. S. B. rekenen zelts wel met de -mogelijkheid van een toe vallen van 15 zetels aan hun beweging. De Chr. groepen zullen ongetwijfeld een paar vas V—u -c'oU verliezen, maar de overige Ik zeg U, neen zij; maar indien gij U niet bekeert, zoo zult gij allen desgelijks vergaan. Lucas 13 3. Bij de Joden heerschtte de meening, dat iemand zwaar gezondigd moest hebben, wan neer hij veel slagen en tegenheden ontmoette in zijn leven. We lezen dat reeds in het boek Job, dat de drie vrienden de overtuiging waren toe gedaan, dat Job zwaar had gezondigd en nu maar moest bekennen en zijn schuld en zonde voor God belijden en God, die toch rechtvaardig is, zou immers wel ophouden met sla,an. En ook bij den blindgeborene vragen de dicipelen aan den Heere Jezus; Wie heeft er gezondigd hij of zijne ouders, dat hij blind geboren is. De theorie van oorzaak en gevolg schrijven zij ook toe aan God met echt menschelijke berekening. Maar het antwoord van den Heiland zou gansch anders uitvallen. Was het bij Job een strijd tusschen God en Satan, waarbij het geloof van Job zwaar op de proef werd gesteld, bij de blindgeborene slaat Christus die men schelijke theoriën den discipelen geheel uit de hand. Noch hij heeft gezondigd noch zijne ouders, maar dit is geschied, opdat de wer ken Gods in hem zouden geopenbaard worden, en nu is er weer een ramp gebeurd. Volgens de overlevering zouden eenige Gaiileërs heb ben willen verhinderen, dat voor den keizer van Rome in den tempel werd geofferd, maar de wreede landvoogd Pilatus liet hen doodèn en mengde hun bloed met het bloed van hunne offeranden en nu zegt Jezus tot hen; Meent gij, dat deze Gaiileërs zondaars waren boven al de Gaiileërs, omdat zij zulks geleden hebben? Ik zeg u neen zij; maar indien gij u niet bekeert, zoo zult gij allen desgelijks vergaan. Of die achttien, op welke de toren Siloam viel en hen doodde, meent gij1, dat dezen schuldenaars zijn geweest boven alle menschen, die te Jeruzalem wonen? Het was alweer Pilatus, welke met betaling van een deel der tempelschatten een toren had laten bouwen bij het badwater Siloah, welke omviel en die achttien doodde. Maar nogmaals zegt Jezus: Ik zeg u, neen zjj, maar indien gij u niet bekeert, zoo zult gij allen insgelijks vergaan. Hier doet de Heiland tot tweemaal toe een scherpe aanval op de zelfgenoegzaamheid en zelfverzekerheid der Joden die meenden aanspraak te kunnen maken op de eeuwige zaligheid als zijnde zonen en dochteren Abra hams, maar deze vleeschelijke afkomst zal hen niets baten. Zij moeten zich allen hoofd voor hoofd een ieder zich bekeeren tot God Almachtig. D w.z- zij moeten door Gods ge- A. R. JEUGDCENTRALE. Dinsdag 2'i Jan. j 1. was er een vergade ring in de Wilhelminakerk te Soest, waar Dr. Mr. Joh. Schaurer van Amersfoort, sprak voor de Jeugdcentrale. over de a.s- verkie- f zingen. Jammer voor dezen begaafden spre- ker was ei zeer weinig belangstelling en wat wel verwonderend is. dat hoofdzakelijk de waren. Zeer terecht haalde Dr. Scheuren aan, dat de jonge A.R.-gade, getrokken uit de jeugdverenigingen, de hulptroepen be- hooren te zijn van de A.R. Kiesvereniging, die midden in den strijd staat en die hulp krachten zeer wel noodig heeft, terwijl juist daardoor zij zelf actief worden om later lid te worden van de Kiesver. en dan zelf krach tig mede te werken. Jammer was het ook voor den spreker, dat er zoo weinig belangstelling vVas, want het onderwerp was actueel genoeg. Ook heb ben we den indruk, da't de maatschappij-orde zooals die door de R.K. wordt voorgestaan, eenigszins boven het begrip der aanwezigen jongeren uitging. De A.R. Kiesver. heeft verscheidene van dergelijke vergaderingen, maar dan zien we niet veel van de jonge menschen der jeugd- verecnigingen. Wij raden hen aan eens ge hoor te willen geven aan de uitnoodiging om die vergaderingen bij te wonen, die zeer leerrijk zijn eu waarbij de noodige vragen kunnen gesteld worden. Het wordt dan veel gemakkelijker om latei lid te worden en met de strijdende broeders en zusters voor al in de verkiezingsdagen mede te strijden. Laten we uiet zoo ver van elkaar afstaan maar samenwerken en we zullen met ver rassend resultaat veel meer kunnen bereiken. Zie eens naar andere plaatsen. PI A. STORK, Secr. A. R. Kiesver., Soest. CHR. JONGEMANNEN VER. „SAMUËL". Deze vereeniging van jonge mannen, zal Woensdag 10 Februari a.s. haar openbare jaarvergadering houden in de zaal van het gebouw „Religie en Kunst". Er zal dien avond eer. Zendir.gstuk worden opgevoerd door dc leden van „Samuël". Dit Zendinstuk is genaamd „Onder Heete Zon". Plet Zendingspel „Onder Heete Zon" laat uitkomen de grooie moeilijkheden in het Zendingsleven. Ook laat dat spel zien, een beeld van het leven van Europeanen in de tropen. Het is .geschreven door P. de Boer. de uitgave is van het Nederlandsch Jonge- lingenverbond Vele Zendingsvrienden worden verwacht. Als spreker van dien avond hoopt op te treden Ds. J. I. van Schaick, die een pro pagandistisch onderwerp zal behandelen, ter wijl het slotwoord zal worden gesproken door Ds. F.. Groeneveld. Men zie de advertentie in dit blad. Vb ijzïnn icT gndsdTë nsti gen Zondagmorgen sprak in „Religie en Kunst" Ds. H Kemp uit Nijmegen. De dienst ving aan met het zingen van lied 203 vers 1 en c. In een zeer vlotte predicatie gaf spreker een overzicht van den Bijbel als levensdraad voor dea waren Christen, Z. E. ging hierbij uit van Gen. 4, Lucas 10 en Matth. 25. Vooral legde Z. E. den nadruk op de de waarde van den Bijbel voor de jeugd van tegenwoordig. Aleen het vasthouden aan de voorbeelden, die God ons in den bijbel geeft; kan 't ergste voorieomen. Spreker riep alle jongeren op, om in een geest van kame raadschap te strijden voor Christus en tegen de wereld. Z. E. wees er op, dat de Ver- eeniging van Vrijzinnig Godsdienstigcn op zoo'n uitstekende wijze in de bestaande te korten op dit gebied voorzag. Spreker verzoekt allen om geestelijke en materieelé steun voor de ver eeniging. Na het zingen van lied 128 vers 2 sloof Z. E. de dienst met het bidden van het Onze Vader. LUCHTVAART-AFD. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van I Febr. benoemd en aangesteld bij de L.V.A-, tot majoor: de kapiteins A. K. Steup, H« G. van Voorthuysen en G. P. van Hecking de L.V.A. Kom jij fnon? tnacn naar Nederland. Al eerder hebben kindertjes uit I nc/erfj verre landen hier qevonae JEU CsO Volgens een persbericht kan over een dag of tien een trein met on geveer 250 Spaansche lande ren hier ten lande verwacht worden, die alle in Nederlandsche gezinnen onderdak en verpleging zullen vinden. Zoo menigmaal er in een land De oorlogsfakkel was ontbrandt En 't alvernielend krijgsgeweld Als een orkaan kwam aangesneld; Gevoed door blinde rassenhaat, Dan was ons land een toeverlaat Voor ieder die in angst en nood,, '.t Rampzalig vaderland ontvlood. Zoo is 't de eeuwen door gegaan Want Nederlands' hislrorieblaan Vermelden daarvan menig feit, Zoowel uit oude als nieuwe tijd. Gastvrijheid was ons hoogste goed- Gastvrijheid zit ons in het bloedi Als Holland helpen kon in nood, Dan was geen offer ooit te groot En thans, nu 't opgejaagde kind Op Spaandsche grond geen schuilplaats INu reikt het gastvrij Nederland [vindt, De arme vluchteling de hand. En in het Hoïlandsche gezin Leidt men de kleinen liefd'rijk in, .En hier wordt voor hun heil gewaakt, l Tot ginds een betere tijd genaakt. LEZING. Vrijdag 29 Januari werd in de Consistorie- Vrijdag 29 Januari werd in de Cansistoric kamer van dc Emmakei-k, door den hcei F. P de Haan, een lezing gehouden. Tot onderwerp had spreker gekozen: „De Zen ding in Egypte. De bijeenkomst, waarvoor de belangstelling maar matig was, werd geleid door Ds. E Groeneveld. In een, met lichtbeelden verduidelijkte, cau serie gaf de heer De Haan een overzich' van het werk der Nederlandsche Zending in Egypte. Groot zijn de moeilijkheden. Voor al de strijd tegen de aanhangers van den Islam v/as zwaar. Ook een groot aantal afgedwaal- den is er in die streken, de z.g. Koptisclu godsdienst. Met waardeering sprak de heer De Haan over het pionierswerk, dat 70 jaar geleden door den heer Movv was verricht. Later was het de zendeling Bijl, die er werkte. Zijn naam zal altijd verbonden blijven aan de Zendingsschool en 't hospitaal die door zijn toedoen tot stand kwameui. Aan het slot van zijn lezing verzoekt spr. de Zending te steunen door gebed en offer. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van Gez, 145 en 147. Bij den uitgang ontvingen allen een Zen- dingsblaadje en was gelegenheid een offerti- voor de zending te brengen. TACHTIG MAN BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Behalve bij de gewone gemeentelijke werk verschaffing, waar de volgende week veertig werkloozen te werk zullen worden gesteld hoofdzakelijk tot het verrichten van werk zaamheden in de gemeentelijke bossclien, zullen bovendien nog veertig man worden geplaatst bij de Centrale Werkverschaffing. Deze laatste werverschaffing, welke ondei leiding der Ned. Heide Mij. staat, zal groote perceelen bosch en heide, gelegen langs dc spoorlijnen en in de omgeving van de luchu vaartafdeeling te Soesterberg, brandvrij makc

Soester Courant | 1937 | | pagina 1