m Baron von Trautenegg rt S&e&km Tandheelkundig Instituut Dentoform Het nieuwe Duitsche Godsbesef, CARLTON BIOSCOOP Voor Pinkster ktaar? Uitgave t DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. oVekffceftaHea: Soest WIERSEMA Spreeuwencongres te Zuidhorn Schoonmaak. DE 5DE5ÏED CBURAMT waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieblad ADVERTENTIEPRIJS; -tl 1—5 tegels I 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertenties tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: ,DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD'*, Algemeea Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRI]S per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct.. 20 ct. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 9 April 1937. No. 14. Het is de idee van den totalen, op de rassentheorie gebaseerde staat. Gelijkstelling van het heidendom met het christendom. Wat zich in Duitschland afspeelt, ver-* vult heel de christenheid buiten de grenzen van dit land en gelukkig ook nog mil- lioenen Duitschers zelve met angst en ontzetting. De leiders van een der krach tigste volkeren ter wereld zijn bezig de zie- jen der millioenen, die zich aan hen hebben onderworpen, te ontkerstenen en de christe lijke beschaving te bannen uit het door hen bestuurde rijk. Aanvankelijk met kleine, maar geniepige middelen. Met de vervolging van de mannen n I., die voorgingen in het chris telijke maatschappelijke werk, vervolgens door de jeugd te onttrekken aan de gods dienstige invloeden van de confessioneele school en de jeugdactie, eindelijk door ook het woord van predikanten en priesters dat zij vanaf den kansel tot de lidmaten en ge- loovigen pleegden te richten, onder censuur te stellen. I Tegelijkertijd werden door officieele na- tionaal-socialistische instanties nieuwe denk beelden inzake geloof en levensopvattingen gepropageerd, o.m. door Von Rosenberg, welke lijnrecht legen het christendom in- 'druischen. Aan de vrijheid van propaganda voor deze nieuwe leerstellingen werd niets in den weg gelegd, maar aan de predikanten en priesters werd systematisch het recht ont zegd om op hun beurt stelling te nemen tegen de nieuwe denkbeelden; om hun cri- tiek op de theoriën van Von Rosenberg werden zelfs meerdere christelijke voorgan gers in concentratie kamp of gevangenis op gesloten. Thans schijnt het 'Duitsche nauonaai-so- cialisme zich sterk genoeg te achten om zich ook van den allerlaatsten schijn van ver draagzaamheid jegens het christendom te ont doen en openlijk stelling te nemen vóór een terugkeer tot het oud-Germaansche heiden dom. Dót is de practische betekenis van de ver- loening van Hitier met den ouden vechtjas en christenhater, generaal Von Ludendorff, aan wien voor de verkondiging van zijn jtieuwe Duitsche Geloofsbeweging daarbij volledige vrijheid is toegezegd niet alleen, fliaar tevens de bescherming van den Natio- haal Socialistischen Staat, die de leerstellin gen van dezen ijzer- en zielenvreter als een 'eeredienst erkende, welke als een der pij lers van het Derde Rijk wordt beschouwd. We zeiden het reeds: ddarvoor is heel 'de christenwereld ontzet. Deze ontzetting heeft de Duitsche regeering zoodanig ver rast, dat zij het noodig vond om het D.N.B. een sussende verklaring te laten uitzenden, waarin wordt te kennen gegeven, dat de ver zoening tusschen Hitier en Von Ludendorff slechts een persoonlijken achtergrond had. Maar toch wordt tegelijkertijd in die ver klaring kenbaar gemaakt, dat de regeering niet voornemens is om aan de geloofsbewo- ging van Ludendorff beperkingen op te leg gen, „zooals trouwens voor andere dergelijke richtingen evenmin bestaan". Dat duidt toch al minstens op de gelijkstelling van het nieu we heidendom in £>uitschland met het chris tendom. Het eerste artikel, dat Ludendorff in zijn berucht tijdschrift „Heilige Quelle deutscher Kraft" na zijn verzoening met Hitier heeft gepubliceerd, is een aankondiging van den meest onverbiddelijken strijd tegen het chris tendom. „De Führer en rijkskanselier heeft", Schrijft hij triomfantelijk, „de beperkingen op geheven, welke mijn wijsgeerige actie tot dusverre heeft ondervonden". En dan be schrijft hij zelf zijn „filosofische" opvatting welke hij „het Duitsche Godsbesef" noemt, een sa menvattend woord, waaronder hij verstaat, gelijk hij zelf nader verklaart: de idee van den totalen oorlog en van den totalen, op rassentheorie gebaseerden staat. Hij' legt het verband als volgt; „De totale oorlog is meedoogenloos. Hij ei6cht de uiter ste krachtsinspanning. Wij moeten een volk hebben, dat in staat is zijn krachten, gedu rende maanden en jaren tot het uiterste te genover den vijand in te spannen". En hij spreekt de meening uit, dat de ondervin ding van den laatsten oorlog het bewijs heeft geleverd, dat Duitschland, om in een toekomstig en totalen oorlog te zegevieren, het Christendom moet vernietigen. „Dit Chris tendom is een buitenlandsche godsdienst wel ke in strijd ia met de overgeërfde Duitsche eigengeaardheid.". In enkele practische pun ten voert Ludendorff dan nog strijd tegen ..de knechting, door het uitheemschc Chris tendom" en tegen „den doop der zuigelin gen". Om te besluiten: „De verovering der zielen, de knechting van het geweten, de opvoeding door suggestie en religieuse han delingen moeten strenger worden gestraft dan slagen, verwondingen en zelfs moord". Ziedaar de entourage van de verzoening tusschen Hitier en Ludendorff. Het volsla gen heidendom is met het christendom ge lijkgesteld niet zoozeer, maar het is geroe pen geworden door het Derde Rijk om het christendom te vernietigen. Duitschland maakt zich in politiek en eco nomisch opzicht los van de overige wereld. De machthebbers zijn bovendien zóó ge voelig van het wezen van hun macht, dat ze hun volk nu ook nog pogen los te maken van hun en aller menschen God. Moge datgene, wat in Duitschland ge beurt, ons een waarschuwing zijn. R. K. STAATSPARTIJ. Zondag j.1. had de stemming plaats voor de groslijst van de candidaten voor de Twee de Kamer. De stemming werd gehouden in de pa rochie-huizen van de parochies Soest en Soestdijk. In totaal ^werden uitgebracht 301 stemmen, waarvaan 14 van onwaarde. De stemmen werden over het algemeen uitgebracht in overeenstemming met 't Po litiek Advies. Voor de ledenlijst gelden de volgende ge tallen. Suring 261 stemmen Brabander 17 stemmen Kooien 1 stem Van Dijk 8 stemmen Voor de plaatsvervangende leden is de stem- verdeeling als volgt: Baron v. Weerdesteyn 227 stemmen Suring 8 stemmen Kooien 5 stemmen Van Dijk 2 stemmen De Goeij 33 stemmen Brabander 7 stemmen SOESTER SCHAAKCLUB. De voorbereidingen voor het internationaal toumooi op 5 en 6 Mei a-s., maken goede vorderingen. Reeds komen inschrijvingen bin nen voor deelname, niet alleen van leden, maar ook reeds van schakers buiten Soest en Baarn. Tijdig opgeven is bevordelijk voor een ordelijk verloop der wedstrijden. Storting van het inleggeld op giro no- 191949 ten name van den heer H- JJ. Heuf, Soestdijk, is reeds voldoende» Schakers, welke geen lid zijn van de Soesiter Schaakclub of een andere bij den bond aan gesloten club, kunnen mededoen, mits zij zich tijdig opgeven onder storting van fl»50 op bovengenoemd gironummer, waarna nog toestemming van den St. G. S. Bond moet worden aangevraagd. Eenvoudiger is het zich zoo spoedig mo gelijk op te geven als lid van de Soester Schaakclub. Voorts worden de leden ver zacht de ingevulde strook voor het garan tie-fonds zoo spoedig mogelijk in te leveren» Oplossing probleem nr. 26: d2d4. Goede oplossingen ontvangen van de heeren C. G. v, Bavel, J- Brandenburg, A. v. Dijk, J. M. Heesbeen, J. Kromhout, K. Post, Th. de Ruig, J> v. 't Riet, A. Slagter en J» Tim- mier Sr» De loting om aan te wijzen wie de prijs winnaars zullen zijn van den probleem-oplos- sbigswedstrijd, heeft Dinsdagavond j*l. plaats gevonden- De prijswinnaars blijken te zijn, ,de heeren K. Post. A. Slaster. J. Huurdcuxau- Vredehofstr. 9 Soest SPREEKUUR MAANDAG-S van 9—12 UUR. VULLINGEN vanaf f 2.— GEHEELE GEBITTEN f 30— ALLES INBEGREPEN. FILM-VOORSTELLING. Vrijdagavond werd in hotel Eemland een filmvoorstelling gehouden, georganiseerd door de photohandel Voskuilen. Er werd een smalfilm vertoond van de plechtigheden en festiviteiten gedurende de bruidsdagen van 't Prinselijk Paar. Zoowel 's middags als 's avonds was er groote belangstelling voor dit filmwerk. Degenen, die de film gezien hebben kun nen niet anders dan ten hoogste voldaan zijn Het waren zeer bijzondere opnamen van de plechtigheden. Herhaaldelijk waren er zeer nabij close ups genomen van de verschillende vorstelij- personen. Zoo zagen we oa- de zwager van Hare Majesteit Prins Adolf na de plechtig heid, rustig genieten van een sigaret. De opnamen van de verlichting waren uniek Bestelt dan NU Uw maatwerk- Nieuwe Stalen Nieuwe Kousen Nieuwe Handschoenen Nieuwe Ceintuurs Nieuwe Kraagjes Nieuwe Overhemden Nieuwe Dassen Soesterbergschestraat 9a Telefoon 408 o.a. zagen we ook de zuilen die ook in Soest zullen schitteren bij de ontvangst van het Prinselijk Paar Alles was met groote scherpte opgenomen. Aangezien 't een stomme film was werd er op een gramophoon een serie vaderland- sche liederen gespeeld. Een aardig voorprogramma, bestaande uit een teekenfilm en een paar prachiige natuur opnamen van een kudde schapen, maakten deze voorstelling tot een avond van zeer groote gezelligheid. Voor de firma Voskuilen was het een aar dige reclame. E S V.A C. Na eenige weken rust komt deze week het competitie-rad weder in beweging. Het le elftal krijgt a.s- Zondag bezoek van de Stichtsche Boys; deze Utrechtenaren hebben nog een zeer kleine kans op het kampioenschap van den U.P.V.B. Burgemeester Grothestraat 38. Soestdijk Telefoon 425 Vanaf Vrijdag 9 April tot en met Donderdag 15 April, elke avond 8.15 uur. Zondagmiddag 2.15 uur matinee. HET KOMISCHE WEENSCHE FILMWERK. Naar het tooneelstuk „DIE FARHT IN DIE JUGEND" van Eduard Künnecke. In de hoofdrol Herman Thimig in een kostelijke en vermakelijke dubbelrol Verdere medespelendenLiane Haid, Leo Slezak, Hans Moser e.a. In deze in Weenen vervaardige film speelt Liane Haid de charmantester van een Weensche girltroep. Een film vol spanning, humor en grappige verwisseling. Verder uitgebreid schitterend voorprogramma, waaronder Fox- en Poly goon-Journalen. Maakt gebruik van Uw reductiekaarten Dames loopen met parapluies onder de boomen. Zouoler» wij dcrarmua ookal rekan moalen houdan 5<r--f - „Naar Zuidhorn!" zoo klinkt de oproep Van het machtig spreeuwendom. Naar Zuidhom, daar in de boomen, Klinke 't spreeuwenlied alom. In Zuidhorn daar wordt vergaderd Oftewel gecongresseerd. En het oordeel van de menschen Wordt gewoonweg genegeerd. Veeleer is daar in de hoogte Een reusachtig huwelijksfeest, En voor ernstige conflicten Is men niet zoo zeer bevreesd. Straks gaan alle spreeuwelingen Daar vandaan als man en vrouw. En ze zweren dan elkander. Op. z'n sp-reeuwach, voor eeuwig trouw. Wat wordt in die hooge boomen Toch zooal beredeneerd Gaat het in de spreeuwenwereld Misschien ook al glad verkeerd? Naar het oordeel van de menschen Is de toon vrij opgewekt, En van een of andere crisi9 Is nog weinig uitgelekt. In Zuidhorn draagt men, gewapend Met de paraplui z'n lot, Want de heele spreeuwen wereld Overtreedt het kalkverbod, Doch wat wil men meer verlangen Van een simpel spreeuwenbrein. Wanneer, in de verkiezingsdagen, Menschen zelfs niet wijzer zijn i! De schoonmaak, de schoonmaak is weer [in het land^ En komt onze rust weer belagen. De boel op z'n kop, alles ligt overhoop, Veel narigheid komt ons weer plagen. Voor mannen een kwelling, dat schoonmaak- [gedoei Je bent niet meer thuis in je woning. De stoffer, de bezem, de zwabber, de dweii. Zijn overal heerscher en koning. De schilders, de witters, die spelen de baas, Ze smeren met verven en kwasten, Op muren, plafonds, op de deur en het raam. Vergeten geen planken in kasten. Met luiwagen, bezem, met emmer en teil. Gaat men u de deuren blokkeeren. De schoonmaak is oorzaak, bederft toch [zoo vaa,k^,J Het goede humeur van de „heeren". Ik zoek al een uur naar de pen en de iakl^ Ik moet een gedichtje „forceeren". Mijn schrijfmap is zoek, dus zal ik het nu [maar. Op de rand van de krant probeeren. De schoonmaak, de schoonmaak wie heeft [die ontdekt. Wie heeft toch dat „schoons" uitgevonden! Als 'k wist wie het was, dan had ik hem vast^ Met „huid en met haar" al verslonden! De schoonmaak, de schoonmaak is weer [uit het land, De kamers die kregen een beurtje. De meubelen zitten weer dik in de was, 't Ruikt lekker, ik houd van dat geurtje^ De stoelen, de spiegels, ze glimmen je toet Het is alles proper geworden. Ik zoek nu niet meer, alles ligt op z'n plaat% De boel is weer volop in orde. Ik voel me weer thuis in mijn liefelijk homey Ik ben niet van honk meer te krijgen. De schoonmaak, de schoonmaak, die is [weer voorbij Ik zal er dus verder van zwijgen. De schoonmaak bracht propere ordelijkheid^ De schoonmaak zal niemand berouwen. De oorzaak der schoonmaak, die ligt in dit [schoons? De „schoonheid der [Hollandsche Vrouwen! E. v. E« E.S-V.A.C. speelt zijn laatste thuiswedstrijd voor deze competitie en daar de ^Esvaccers deze laatste wedstrijd op eigen terrein niet ecu overwinning wenschen te besluiten, zoo be looft deze ontmoeting zeer spannend te wor< den. De St- Boys is een van de zwaarste ploe< gen van den bond, zoodat Esvac met snel open spel zeer zeker succes kan behalen. Deze wedstrijd wordt vooraf gegaan doot een wedstrijd om den Wisselprijs tusschen do reserve's van Esvac en Victoriac Het programma is als volgt» Zaterdag 10 April: 2.30 uur H.V.C. adsp. E-S.V.A.C. adsp* Zondag 11 April: 12 uur E.-S.VA.C. II Victoria II, 2 uur E..S.V.A.C. I St. Boys I CARLTON THEATER. Vanaf heden draait in Carlton het bekend* Weensche komische filmwerk: „Baron von Trautenegg", waarin de hoofdrollen worden vervuld door Herman Thimig, Leo Slezak, Hans Moser en Liane Haid» Alzoo een groep sterren, die veel beloven- De dubbele rol van Van Trautenegg wordt door Herman Thimig gespeeld met al d« routine en de kundigheid die deze knappo acteur bezit- Ook Hans Moser, als de sec* retaris van den ouden Daron en Leo Slezak^ als de dokter, zijn goed opdreef. De oude Trautenegg (Hcrmann Thimig) is nobel tot in zijn dwaasheid toe, en beseft ook^ tusschen do vlagen van zijn verliefdheid in, dat jong bij jong hoort en dat hij Cilly's jeugd niet door een verbintenis met hem mag latei verflensen. Zijn mimiek op 't oogenblik, dat hij Cilly de vrijheid terug schenkt en dan over zijn troosteloos bestaan nadenkt is hooge kunst» De dokter (Leo Slezak) heeft -ook weeg een bijzonder aantrekkelijk type gemaakt^ menschelijk, gemoedelijk en toch waar. Hans Moser is als steeds, eenig. Het geheel wordt samengehouden door dt hoofdgedachte „jong bij jong". Daar is eenheid, daar is spanning, daar U climaxeen zeer goed en een atterven» makelijkst stuk- Ook het bijprogramma is deze week w«> derom uitmuntend verzorgd*

Soester Courant | 1937 | | pagina 1