KRAKELINGEN. Kerkberichten. Soest SOEST. NED. HERV, KERK. Oudekerk. ZONDAG (1« Pinksterdag). Voorrn* 10 uur Ds E. GroeneVeld. BAANDAG (2c Pinksterdag). Voorm. 10 uur Ds. E. H. Blaauwendraad van Baarn. hmmakerk. ZONDAG (le Pinksterdag). Voorm. io uur Ds J. I. v Schaick MAANDAG (2e Pinksterdag)'. Voorm* io uur Ds E. GroeneVeld. Kerkgebouw Hees. ZONDAG (le Pinksterdag)'* Nam. 6 uur. Ds. E. Groenevald. H. Doop. MAANDAG (2e Pinksterdag)'. Geen dienst. HFRV. (GEREE.) EVA.NG* ZONDAG. Pinksterdag)'. KJ Voor. 1 Ds. A. Meyera van "tffrecht. Nam. 6 lui Ds. R. Bartlema van Zeist. MAANDAG (2e Pinksterdag). i Voorm. 10 tiur Ds. K. J. V. d, Beïg van Amersfoort. GEREFORMEERDE KERK. Julianakerk. ZONDAG (le Pinksterdag)'. Voorm. io uur Ds B. Alkema. Nam. 5.30 uur D». S. Woutenu MAANDAG (2e Pinksterdag)'. Voorm. 10 uur Ds. W. Seinen va» Baarii. WUhelminakerk* ZONDAG (le Pinksterdag). Voorm. 10 uur Ds. S. Wouters* Nam. 5.30 uur Ds B. Alkema* MAANDAG (2e Pinksterdag). Voorm. io uur Ds S. J. Popma v* A'foort CHR. GEREFORMEERDE KERK. ZONDAG (le Pinksterdag). I Voorm. io en nam. 6 uur Ds N. Bijdemast* MAANDAG (2e Pinksterdag). Voorm. io uur Ds. N. Bijdemast. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN ZONDAG (le Pinksterdag). .Voorm. 10.30 uur Ds. J. Dikboom1 van Drachten. R.K. KERK. Kerk Steenhofstraat. ZONDAG (le Pinksterdag). H. Missen 7 en 9 uur. Hoogmis 10.30 uur. MAANDAG (2e Pinksterdag). H. H. Missen als op Zondag. Kerk Burgem. Grothestraat. ZONDAG (le Pinksterdag). H. Mis te 7.30 uur, Hoogmis te 10 uur. MAANDAG (2e Pinksterdag). H. H. Missen als op Zondag. SOESTERBERG NED. HERV. KERK. BONDAG (le Pinksterdag). Nam. 6 uur Ds B. Tuinstra. MAANDAG (2e Pinksterdag). Geen dienst. R.K. KERK» RONDAG (le Pinksterdag). ie H. Mis 7.30 uur. Hoogmis 10.30 uur BAANDAG (2e Pinksterdag). H. H. Missen als op Zondag. HUIS TER HEIDE. NED. HERV. KERK. ÏONDAG (le Pinksterdag). Voorm. io uur Ds. B. Tuinstra. Collecte voor de Zending. Nam. 6 uur Geen dienst. MAANDAG (2e Pinksterdag). Voorin. 10 uur Ds. IJbema van Doorn. BAARN. DOOPSGEZINDE KERK. ZONDAG (le Pinksterdag). Voorm. 10.30 uur Ds. J. W. v. Stuyvenberg van Baarn. Extra collecte. NED. LUTHERSCH GENOOTSCHAP. ZONDAG (le Pinksterdag). Voorm. 10 30 uur Ds. J. Visser, Den Haag- TELEFOON SOEST. Nieuwe aansluitingen: 2257 J. S. W* Alderling, Loodgieter, Eikenlaan 6- 2134 N. V. Bataafsche Aann. Mij., v h. Fa. v. d. Wal en Zn. te 's-Graven. hage, Bouwwerk Koninklijk Paleis Soestdijk. 2239 Bazar de Luxe, A. P. W. Zegelink, Van Weedestraat 31, Soestdijk. 2038 Bouwdirectie Paleis Soestdijk. 2131 E. C. Higler, bouwkundige, Heide weg 78, Soest. 2253 P. den Hollander, Prins Hendrik laan 18, Soestdijk. Vervallen aansluitingen: 2581 C. Hilhorst, Kleermakerij, Konin- ginnelaan 7, Soestdijk. 2535 F. G. Jong, Wilhelminalaan 30- 2978 E. J. Roeien, Kerkpad Z-Z. 128. 2051 P. J. G. Vennik, Beetzlaan 39C,_ Soestcftjk. - 2465 J. Waal, Koninginnelaan 19- i Ij 2509 J. F. Westendorp, Talmalaan 2JJ* 2498 E. Wolthuis, Kapt. der Inf., Vos- cenveldlaan 37, Soest. UITVOERING A. G. A. V. S. De 6oesterbergsche Gymnastiek- en Athlew ëekverecniging A.G-A.V.S. gaf Zaterdagavond *cn geslaagde uitvoering in hotel „Huis ter Meide". Een uitgebreid programma werd afgew'erkt. Er bestond voor deze nitvoering veel be-1 langstelling, hetgeen gezien* de prestaties op dezen avond volledig, zeer zeker verantwoord was. De dames hadden in mej. de Ru een uit- stekende leidster, terwijl de heeren in den heer Schalkwijk een prijzenswaardigen in structeur bezaten. Mej. de Ru heeft de aan haar zorgen toe vertrouwde dames tot een verdienstelijke hoog te weten op te voeeren, hetgeen zeer duidelijk tot uiting kwam in de revue dans „The Ari- zona Limping Six". Dit was overigens wel het eenige nummer dat tot in alle details perfect was afgewerkt en een eereplaats innam in het programma. Nu werkte de omgeving en zeer zeker de achtergrond niet ten volle mede om de nood zakelijke rust te geven aan de uit te voe ren nummers. Aan de toestellen werd zoowel door de da mes als door de heeren goed werk geleverd. Niet alle vereenigingen bezitten dames leden, die aan de brug werken zooals op de zen avond te zien werd gegeven. Van de jongeren waren bijzonder aantrek kelijk en apart de vrije oefeningen of grond- gymnastiek van de adspirant heeren. Het uitgebreide programma werd vlot af gewerkt, betgeen den avond bijzonder ten goede kwam. GEVONDEN VOORWERPEN. Over de volgende gevonden voorwerpen kan men op het politie-bureau inlichtingen verkrijgen. Pad vinders riem, zilveren kruisje, een lot van de Sweep-Stake, groene heerenhoed, een tom- pouce, 2 belastingmerken, witte schilders- overall, buissleutel en een paar glacé hand schoenen. E H.B.O.-AVOND. In tegenwoordigheid van de loco-burge meester wethouder Gazille, wethouder de Bruijn, de gemeente-secretaris J. Batenburg, de heeren doctoren Rupert, Vos, Donker en Stroband, de inspecteur van politie de heer Sclireuder, de heer Essenburg adj. inspecteur, de heer Groart commandant der Soester Vrijwillige Brandweer en vele an dere belangstellenden, heeft de afdeeling Soest der E.H.B-O. Maandagavond een pro paganda feestavond gevierd. Dr. Rupert, voorzitter van de E.H-B.O. opende de avond met een korte welkoms rede. Na de verschillende autoriteiten be groet te hebben wijdde spreker eenige woor- dena an de nagedachtenis van wijlen bur gemeester Dekcth, in leven beschermheer der E.H.B.O. Spreker wees er op, dat de overleden burgemeester steeds de grootste waardeering gehad heeft voor het werk der E-H.B-O. en daaraan ook steeds zijn volle steun en medewerking heeft verleend. Het bestuur heeft dan ook gemeend de feestavond te moeten uitstellen zoodat die pas deze avond en niet zooals oorspronke lijk de opzet was op 26 April j.1. valt- Vervolgens ging spreker over tot het bespreken van de werkzaamheden van de E.H.B.O. in het afgeloopen seizoen. Tenslotte sprak Dr. Rupert woorden van welkom tot den heer van Batenburg, inspec teur van politie te Renkum, die deze avond een lezing zou houden over de luchtbe scherming. Hierna had de uitreiking der diploma's plaats, 't geen door Dr. Rupert met een toepasselijk woord werd gedaan. Het woorcl was hierna aan de loco-bur gemeester wethouder Gazille, die als het hoofd van de gemeente speciaal zijn dank uitspraak voor 't goede werk dat de E.B.H-O. in Soest heeft verricht- Met een felicitatie aan de nieuwe diplo ma bezitters besloot de loco-burgemeestei zij n vr i end el ijk e to espr a ak: Onder luid applaus verscheen nu de heer van Batenburg, commissaris van politie te Renkum op 't podium om z'n causerie te houden over luchtbescherming. Spreker stelde voorop dat Nederland, ge legen op 't z-g. luchtkruis van Europa, een land is waar men eigenlijk ieder oogenblik klaar moet staan om overvliegende vijande lijke eskaders af te kunnen weren. Met de ze afweer moet echter niet gewacht wor den tot 't oogenblik dat de oorlog uitbreekt want dan is het te laat- De geweldig© voortgang der techniek maakt 't mogelijk dat een uur nadat een oorlogsverklaring is gestuurd reeds de vijandelijke vliegtuigen boven de groote steden kunnen opereeren. Op de eerste plaats is natuurlijk in 'f leven geroepen de militaire luchtvaart-af dee ling. De geweldig snelle jager vliegtuigen achtervolgen 'n eventueele aanvaller en om zwermen net zoo lang dat ie ofwel ten gronde gaat of overhaast terug keert- Ook 't afweergeschut, dat een capaciteit van 10 K-M heeft en dus 't geheele be vlogen luchtruim bestrijkt doet goede dien sten. Maar niet altijd staan deze militaire machten ter beschikking. Maar al te dikwijls zullen de groote bom bardementsvliegtuigen van de vijand in staat zijn hun doodende last naar beneden te werpen. Wat moet tegen deze aanvallen gedaan worden? Dit leert U, de luchtbescherming- dienst- De moderne geluidinstallaties maken het mogelijk om 't naderend vliegtuig reeds te signaleeren als het nog 30 K-M. verwij*derd is. Dit geeft een groote voorsprong. Door middel van sirenes wordt de bevolking in kennis gesteld van 't naderende vliegtuig en gaat z'n maatregelen nemen. Op de eerst» plaats moet men dekking zoeker tegen de «ware met springstoffen geladen granaten. Een zwaar versterkte kelder is hier 't beste middel wan bescherming. Ook tegen brandbommen moeten we maa'- regelen nemen Dit kan 't beste geschieden door op zolders een dikke laag zand te strooi en. Ten slotte nog de gasbommen- Op de duur zal 't noodig zijn dat ieder huis z'n gas- vrije kelder krijgt en dat ieder voorzien is van een gasmasker. Spreker zeide zich te moeten bekorten, maar hoopte dat hij nog in de gelegenheid zou zijn om meer uit gebreid een en ander te behandelen. In Scest zal spoedig een vereeniging worden opgericht met 't doel de bevolking op de hoogte te brengen van 't geen er bij een luchtaanval te doen staat- Spreker sprak de hoop uit dat 't weinige wat hij had kunnen zeggen voor velen een aansporing zou zijn om Hd te worden van een eventueel op te richten vereeniging. Luid applaus bedankte de heer van Ba tenburg voor z'n actueele causerie, die ver gezeld ging van een serie fraaie lichtbeel den. De heer Quelle dankte namens 't bestuur cn hoopte spoedig in een te houden pers conferentie de oprichting van een dergelijke vereeniging als spreker had beschreven te kunnen tot stand brengen. De heer Drost sprak hierna enkele woor den tot de leeraren van de cursus de dok ters Rupert, Donker en Vos. Zij ontvingen allen 'n fraai studieboek, waarvoor zij harte lijk dank zegden Tijdens de hierna volgende pauze werden er lootjes te koop aangeboden. Na de pauze genoten we nog van het tooneelspel in één bedrijf van den heer P. Rentmeester n.1. „Dolle Dries"* Er werd zeer goed gespeeld en 't publiek genoot buitengewoon van de dolle situaties die op 't tconeel werden vertoond. De heer Quelle dankte na afloop de speelsters en spelers en gaf allen een stof felijk blijk van waardeering voor hun mooie spel. Een gezellig samenzijn besloot deze zeer geslaagde avond. S.D.A.P. De afdeeljng Soest van de S-D.A-P. hield Vrijdagavond een propagandavergadering. De belangstelling hiervoor was niet zeer groot. De lieer Nooder heette allen welkom en gaf onmiddellijk 't woord aan Dr. v. d- Waerden. In- een enthousiaste rede zette deze de politieke situatie uiteen. Dr. Colijn moet nie: langer de kans krijgen om nog langer aan te passen. Vervolgens besprak spreker het plan van de arbeid dat vooral gericht is op het uit roeien van de werkeloosheid. Spreker riep alle arbeiders die voor een werkend Neder land zijn op om te stemmen <?p de lijst der S D.A-P. Tot slot dankte de heer Nooder den spre ker. R.K. VROUWENBOND Dinsdagmiddag bracht de afdeeling Soes- terberg van de R.K. Vrouwenbond een be zoek aan de Gerofabriek te Zeist. Na een korte rede van de bedrijfsleider werden de dames door hem door de fa briek rondgeleid. In hotel Figi gebruikte men vervolgens de thee. Mevr, Rooda dankte hier de fir manten voor 't gebódene- De dames waren zeer tevreden en had den uitermate genoten. Om zes uur waren allen weer in Soesterberg terug. SOESTERBERG'S MANNENKOOR. Op Hemelvaartsdag is te Amersfoort een nationaal zangconcours gehouden, uitgeschre ven door Soli Deo Gloria- Het Soesterberg's Mannenkoor behaalde in de ze afdeeling een eerste en in de eere-afdeeling 'n derde prijs- Dinsdagavond bracht de harmonie Sint Jozef de prijswinnaars een serenade- Wij feliciteer en dit koor van harte met dit fraaie succes. GROOT NATIONAAL CONCOURS- Op Hemelvaartsdag werd het Groot Na tionaal Concours uitgeschreven door de Ar- beiders-Muziekvcreenigmg „Nieuw Voor waarts", alhier ingezet. Het Oranje-park was feestelijk aangekleed en 't was er al vroeg een gezellige drukte. Het Concours werc] trouwens begunstigd door een weerde zoo als men zich het slechts wenschen kan. 't Was in Baarn te merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Wel is waar waren daarvoor ook andere redenen, maar we mogen gerust zeggen dat het Concours van Nieuw Voorwaarts van deze drukte het leeuwenaandeel had. Niet minder dan 17 Muziek-corpsen zouden elkaar in dezen no- belen strijd bekampen. Velen daarvan had den heel wat publiek van uit hun woonste den meegenomen, zoodat alleen om en voor dit concours ons dorp vele honderden vreem delingen herbergde. Te rond half twaalf betrad de voorzLter van het Eere-comité, de heer B. J. J, Wij kamp de muziektent om de aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen en het con cours officieel voor geopend te verklaren. Hij beschouwde dit als een aangename taak en begroette vooreerst de herren jury leden Het deed spreker leed dat de heer V* Dapperen £r. door ziekte verhinderd was gevolg te geven aan zijn toezegging als jury-lid en voorzitter op, te treden. Spr wenschte hem een spoedig herstel en hoop te dat hij nog vele gelukkige jaren in goe de gezondheid mag beleven. Op advies van den heer v. Dapperen was de heer Ruygrok gevraagd, waardoor de jury dus bestond uit de heeren Ruygrok, H. Kok en O. Drews de laatste directeur van Nieuw Voorwaarts. JJët yefheugt de heer Wijkamp, reeds du. b? de opening te kunnen vaststellen. Bat het concours geslaagd mag heeten Immers een keur van Vereenigingen heeft ingeschre ven, ereenigingen van alle denkbare rich tingen. Baarn staat nu volop in het teekeni van eensgezindheid en verdraagzaamheid. 1 E uiten deze omheining is het de drank bestrijdersactie, binnen is het de eenheid van streven om de kunst te dienen, een cultureele taak. Spr. betreurt dat het Ge meentebestuur geen prijs voor dit concours beschikbaar heeft gesteld. Zulks getuigt van geen breede opvatting. De consequentie hier uit zal wel zijn, dat ook aan christelijke of andere vereenigingen geen steun wordt verleend maar enkel aan neutrale- Spr. hoopt dat dit de eenigste smet moge zijn die dit feest ontsiert. De jury, aldus vervolgt spreker, heeft een zware taak, doch spr. hoopt, dat de beslissingen ieders instemming zullen weg dragen. Spr. brengt hulde aan de initiatiefnemers n.1. bestuur en leden van Nieuw Voorwaarts. Met den wensch, dat de talrijke bezoe kers in Baarn een hartelijke ontvangst moge worden bereidt en dat zij van dit korte bezoek een zoo gunstig mogelijke herinne ring mogen meenemen, verklaart spr. het concours voor geopend. Een luid applaus volgde op deze woor den. En dan gaat het gezelschap gezamelijk naar de Erink waar ten overstaan van de zelfde jury de marschwedstrijd wordt ge houden. Een dichte haag van menschen omzoomt de Brink. Zoo'n marschwedstrijd is een hoor- en kijk-spel. Zal Nieuw Voorwaarts niet nu en dan gedacht hebben: kwamen al die menschen straks maar op ons feestterrein? De marschwedstrijd had een vlot verloop. Wij merkten daarbij op den E". A. Heer Burgemeester die zich zoowel met bestu-ic als Eere-comité eenige oogenblikken op hield. 't Is toch altijd een mooi gezicht, dat marcheeren op de muziek. Er had voor deze wedstrijd een negental vereenigingen inge schreven. Van deze negen behaalde alleen het „Stedelijk Muziek-corps" van Enkhuizen een eerste prijs met 54 punten. Verder be haalden: V-A.M.I. Amsterdam 2de prijs 45 punten. Metaalbewerkers Harmonie „Kunst na Strijd" A'dam 2de pr- 45 p. „Eensgezind heid" Egmond-binnen 2de pr. 45 p. Muziek- ver. „Tuindorp Watergraafsmeer" A'dam 2de pr. 42 p „Concordia" Knapencorps Oost- zaan 2de pr. 42 p. „Eensgezindheid" Zun- derdorp A'dam-Noord 2de pr. 42 p. „Ex celsior" Heemstede 2de pr- 39 p. „Cres cendo" Sloterdijk 2de pr. 39 punten. Vandaar ging het weer naar het Oranje park waar het eigenlijke concours een aan vang nam. Inmiddels was de toeloop van publiek gaandeweg gegroeid. En 't was de moeite van te luisteren ten volle waard. Wat er geboden werd was over 't algemeen van een hoog gehalte en getuigde van virtuo siteit en van gedegen studie. Het mooist en meest gaaf was wel het werk van de Metaalbew. Harm. „Kunst en Strijd" te Amsterdam die dan ook terecht de eerste prijs met lof der jury haalde (377 punten). Vervolgens werd een eerste prijs behaald door; „Prinses Juliana" Huizen 359 punten. „Stedelijk Muziek-corps" Enkhuizen 348 p. „V.A.M.I." Amsterdam 345 p* „Valken- burg's Harmonie" Valkenburg 345 punten. „Apollo" Nieuwe Tonge (Zl.) 321 punten. „Eensgezindheid' Egmond-binnen 320 p. Arb- Muz. Ver. „Kunst na Arbeid" Purme- rend 319 p. „Crescendo" Sloterdijk 305 p. Een tweede prijs behaalden: „Crescen do" Watergang 297 p. „Eensgezindheid" Zunderdorp 293 p. „Excelsior" IJsselstein 292 p. „Concordia" Oostzaan 291 punten. „Excelsior" Heemstede 286 p. „Tuindorp Watergraafsmeer" A'dam 283 p. „Vooruit" Oude Tonge (Zl) 273 p. „Concordia" Ne- derliemert 271 punten- 't Was inmiddels al laat geworden bij na 9 uur toen dit belangrijke concours zoover beëindigd was. Er werd kort ge* pauseerd en daarna begon de Eere-wedstrijd. Hieraan werd door slechts vier vereenigin gen deelgenomen aangezien voor de mees ten het late uur een beletsel was om tot het eind te blijven. Niettemin was het bij deze Eere-wedstrijd een waar kunstgenot om te luisteren. Moederdag Het ontstaan van een specialcn „Moeder dag", welken we dit jaar j.1. Zondag heb ben gevierd, is et het bewijs van, welke mooie ideëele overwegingen kunnen ont spruiten uit een zakengeest. Dót heeft de zakengeest op den ideëelen geest voor; de laatste is n.1. zelden tévens zakelijk. £je Moederdag is in zijn oorsprong een uitvinding van bloemisten en banketbakkers. Ze strekt de gilden dezer vaklieden tot voor deel en eere. Dat ze er een eigen econo misch belang mee trachtten te bevorderen doet aan. hun verdienste niets af. De raeu belmaker, die krukken uitvond voor kreu pelen, heeft óók recht op dezer dankbaarheid en op belooniig. De herinnering aan een overleden moe der vast te houden en zich de plichten van dankbaarheid jegens de levende moe der van tijd tot tijd te binnen te brengen, dat is goed en schoon. En het voordeel daarvan komt niet alleen den moeders, maar vooral ook den kinderen ten goede. 1 Als we op Moederdag bloemen leggen op het graf van haar, die ons zoo moei zaam het leven schonk en ons door haar teedere zorgen tot wasdom voerde of als we, in gelukkiger omstandigheid, onze moede* 00. 'n dag als j.L Zondag met ■b fa art of éea andere verrassing kunnen verblijden, dan eeren we haar aan wie we zooveel danken, en «e maken ons zel ve weer 'n stukje beter. Elke herinnering aan wat moedeT was en is, elke gedachte aan onzen omgang met haar als kind, elkj memoreeren van wat we hóar eens beloofd den en toezegden, ze zuivert onze ziel, stemt harde gevoelens week, drijft booze voornemens tetug. Daarom is Moederdag een goede instel ling- Een ideale concurrent. Een goed zakenman behoort tevens een uitstekend psycholoog te wezen. Als hij b.v, reclame voert, behoort hij vooraf te b»oor- deelen, hoe zijn woorden en manieren daar bij aangewend, zullen „aanslaan" op het publieke gevoelen. Dat de psychologie een; moeilijke kunst is blijkt meermalen uit de teksten van verschillende advertentiën. y Vele winkeliers hebben de gewoont» om te annonceeren, dat zij de „goedkoopste''; prijzen voeren of de „beste" kwaliteiten ver- koopen. Iedereen beseft, dat zulks in z'n' algemeenheid niet juist kan zijn en daaront wordt er van dergelijke mededeeüngen wei-, nig notitie genomen. Als C. en A. verkon-, digen, dat zij in alle opzichten „toch nog voordeeliger" zijn, dan kan men zulke me* dedeeling als slagzin aardig gevonden ach ten, deze heeft ons op zich zelf toch' niets wijzer gemaakt. We constateeren er, alleen uit dat de concurrentie blijkbaar vim dingrijk is Kortgeleden vond ik een advertentie ge steld op een wijze, welke zóó prettig aan doet, dat ze den betrokken winkelier onge twijfeld voordeel zal opleveren. De annonce begint aldus: Bekendmaking. Gaarne aannemende, dat mijn collega'^ óók goede kwaliteit zullen veerkoopen,' j meen ik gerust te mogen bekèndma-t ken, dat ik een pracht-collectie sigaren steeds in voorraad heb, uitsluitend ie klas merken. Enz. Het doet een mensch werkelijk goed, als. hij 'n zakenman eindelijk eens hoort ofi ziet beweren dat zijn artikelen nu eens niet „de beste", maar even goede zijn als de goede artikelen die zijn collega's ver koop en. Dat is een waardige concurrentie; z© wijst op een bescheidenheid, welke de cliënfi gaarne zal willen beloonen. Allicht is het uitzicht op deze belooningj ook wel 'n beetje drijfveer voor het betoon; van bescheidenheid geweest maar dat móg, ddarvoor is de steller tenslotte toch zakenman. Is de reclame-methode van den boven^ bedoelden sigarenhandelaar niet iets voor on«; ze politieke partijen ter gelegenheid van de; a-s. verkiezingen? Thans verkondigt iedere groep, dat zij „het beste" tot regeeren in staat is. Dat kan natuurlijk niet. Als men om één voorbeeld te noemen het' eens bescheiden aldus zeide: Gaarne aannemende, dat Colijn op knap^ pe wijze het Schip van Staat over dei i crisisgolven heen in de richting van een 1 veilige haven laveert, maak ik mijn be reidheid bekend om voor de verdere; reis het stuur over te nemen f 1 Beleefd aanbevelend enz- Goedkoop „dus" vrouwelijk personeel. Als men stelling neemt tegen het exploi* teeren van vrouwelijke arbeidskrachten in cri-, sistijd, omdat, bij een tekort aan werkgele* genheid, omwille van een juiste maatschappe lijke economie, mannelijke arbeidskrachten, voorrang dienen te hebben, dan voelen de vrouwen zulk een geredeneer vaak aan als een onrechtelijke achterstelling. Daarvan behoeft toch echter geen sprake te wezen. Als in dezen tijd normaal werk door vrou* wen wordt vervuld, dan is het gevolg daar van, dat meer gezinnen ten laste van de ge meenschap komen. En bovendien wordt het loonpeil der werkenden er door gedrukt. Want het is om haar goedkoope arbeids kracht, dat men mannelijke arbeidskrachten door vrouwelijke tracht te vervangen. De Noord- en Zuid.Holl. Tramweg Maatschappij heeft op het oogenblik 200 conducteurs in dienst. Thans heeft ze 20 conductrices aan genomen en de bedoeling is om geleidelijk het heele coducteurspersoneel door vrouwen en miesjes te vervangen. De directie, iuziende, dat deze maatregel door een deel van het pu bliek minder guns;ig zal worden ontvangen, rechtvaardigt zich in een uitvoerig perscom muniqué, waarin het heet, dat tram en trein door allerlei andere middelen van vervoer haar monopolie hebben verloren en daarom het kostencijfer, waarvan de loonen 60 pet. vor men, moeten terugbrengen. En, zoo meent ze, er blijft „slechts éen weg over om de totale loon- „uitgaven te kunnen verlagen, n.1. goed- „koopere krachten als nieu.w personeel „aannemen." „Dus vrouwelijk personeel". De vrouwen staan zich wel voor op haai gelijkwaardigheid en volwaardigheiid als werkkracht, maar intusschen laten ze zich als goedkoope arbeidskracht exploiteeren. De gronden welke de directie aanvoert, gelden niet alleen voor haar bedrijf, maar voor heel het vervoerwezen, tot dat van de treinen toe. Ja, ze geldt voor het overgroot© deel van het bedrijfsleven in het algemeen- Wordt haar voorbeeld gevolgd, dan zijn we nog lang niet uit de crisis en zullen we er integendeel dieper in wegzinken. Het is te hopen, dat de overheid bij het verleen en van concessies en het toekennen van de nu regelmatige subsidies, maatregelen ter bescherming van de arbeidsgelegenheid voor manneliik personeel zal weten te nemen*

Soester Courant | 1937 | | pagina 6