dl Utoteci wicUUfd BUutihlandsch OitivziM Buiïentandscb OvivziM \JetUU*zMtty$vkcij.cl Na een frtaking van twee maanden Is aan de arbeiders van een van de grootste Ame- fikaansche ondernemingen, het Firestone-concern in Akron (Ohio), de 36-urige werkweek toegestaan. Deze nieuwigheid, resultaat van de nieuwe vakver- eenigingsbeweging van Lewis en zijn „Committee for Industrial Organisation", zal moeilijk tot de firma Firestone en zelfs niet tot de rubberindustrie alleen be perkt kunnen blijven. Nu de 36- urige werkweek eenmaal in een groote onderneming is ingevoerd, bestaat er alle kans, dat zij ook elders haar intrede zal doen, en men kan niet ontkennen, dat daarmede een verdere etappe is bereikt op den weg, welke de technische ontwikkeling geopend heeft. Dat deze technische ont wikkeling de vroegere arbeids- quantiteiten overbodig gemaakt heeft, is zonder meer duidelijk. Maar of nu 36 uren de juiste quantiteit is d.w.z. niet te veel tn niet te weinig is een ge heel andere vraag en zeker is wel, dat het niet onder alle om standigheden de Juiste quanti- téit zal zijn. De ontwikkeling zal ons wel licht een systeem aan de hand hoen, dat het mogelijk maakt, jsoówtl het arbeidsloon, alsook den werktijd van een centraal uit te dirigeeren. Evenals het oogenblik de centrale a, overeenkomstig de alge situatie en bijzondere fi- e-le noodzakelijkheden, de gggpnto nu eens verlagen, dan weer verhoogen, laat het zich wel indenken, dat er zich instelling ontwikkelen zal, naar den graad van be- de werktijden verkort ^verlengt, en al naar de heer- aaiÊv-" schende koopkracht de loonen verlaagt, dan wel verhoogt. Het kan tientallen jaren en nog langer duren, alvorens men de juiste techniek voor deze nieuwe economische politiek ge vonden zal hebben, een techniek welke fijn en gevoelig zal moe ten zijn. Zoolang zij niet gevon den is, zal deze ontwikkeling zich met schokken en zonder elasticiteit voltrekken. Dit valt op te merken bij de invoering van de 40-urige werkweek in Frankrijk en ook in Amerika zal dit zichtbaar worden. De wijze, waarop de kortere werk tijd op het oogenblik wordt in gevoerd, zal toekomstige gene raties zoo plomp, dom en primi tief schijnen, als ons een voor historisch stuk gereedschap, ver geleken met een moderne ma chine. Wijl wij op het gebied van de verdeeling der hoeveelhe den arbeid nog^,geen systema tische kennis vergaard hebben en er nog geen gerijpte techniek bestaat, zal door de huidige on geregelde, generaliseerende en onsamenhangende par-force- stooten ongetwijfeld ook veel verwarring en schade worden aangericht. Maar eens zullen voor de oplossing van dit vraag stuk de juiste methoden ter be schikking staan. Óndertusschen kan men er zich mede troosten, dat de negatieve nevenverschijn selen van het huidige proces aan relatieve beteekeni's verliezen, wanneer zij in verschillende lan den tegelijkertijd, optreden. De verwarring, die door de plompe invoering van de 40-urige werk week in Frankrijk is gesticht, zal zich b.v. minder doen gevoe len, indien zich ook in Amerika dergelijke verwarringen voor doen. Het Prinselijk Paar te Londen. De kroningsfeesten te Londen l&jn weer voorbij. Aan de ver- ^ijhende feesten, die ter eere ïjdèrvan plaats hadden, hebben ook Prinses Juliana en Prins Bernhard deelgenomen. De Pinksterdagen echter wilden zij Wat rustiger doorbrengen en wel een landgoed in Norfolk. Hier woont de vader van een .vriendin van de Prinses, Sir 'John Maffey. Dinsdag keert het Prinselijk paar weer naar Lon den terug, waar zij Donderdag öe vlootrevue te Spithead zullen J)ijwonen. Zooals men weet wordt fle Nederlandsche marine hier Vertegenwoordigd door den krui- jer „Java"» De verkiezingen naderen. De datum der verkiezingen Is niet ver af meer. Maar Ne derland Is een rustig land en behoudens een (heel enkele) uit zondering, weten de verschillen de candidaten voor de Kamer Zich te beheerschen, zoodat er reen al te onvriendelijke woor den vallen, of incidenten voor komen. Ook aan Prins Bernhard is ditmaal een stembiljet verzon- 'den. Als woonplaats van het Prinselijk Paar is den Haag aan gegeven. Nu is aan Prins Bern hard en Prinses Juliana verlof verleend in Baarn hun stem plicht te vervullen. Het Lambach-vlieg tuig. Het Lambach - vliegtuig is eenige weken geleden, direct na sijn proefvlucht al populair in ons land geworden. Immers dhr. Bchmidt Crans had reeds bij den eersten vlucht het vliegtuig zoo In zijn hand, dat men beneden met verbazing de bewegingen van het vliegtuig volgde. Deze machine nu was bestemd, om uit te komen in den wedstrijd om het stuntkampioenschap van Nederland op den 2en Pinkster dag te Eelde. De Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart kon echter niet advi- seeren tot het uitreiken van een luchtwaardigheidsbewijs. Dit was niet, omdat zij niet van de goe de eigenschappen der machine overtuigd was, maar zij vond den tijd na het uitbrengen der machine te kort en wilde de ver antwoordelijkheid niet dragen, om het toestel te doen starten In een openbare, door een groote menigte bijgewoonde demonstra tie. Het verdient allen lof, dat de Rijksluchtvaartdienst in het uitreiken harer luchtwaardig heidspapieren zoo'n groote voor zichtigheid ln acht neemt, maar voor ir. Lambach, evenals voor Schmidt Crans en Asjes is het een groote teleurstelling. Het Lambach-vliegtuig toch zou de eenige machine van Nederl. fabrikaat zijn, welke aan den wedstrijd deelnam, bovendien achtte men de kansen voor dit vliegtuig, om het kampioenschap te halen, niet gering. De werkloosheid daalt. Reeds eenige maanden bewe gen de cijfers, verstrekt door den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, wat betreft 't aantal werkloozen in ons land, zich in dalende lijn. Deze daling gaat langzaam, dat spreekt van zelf, maar toch, in het bedrijfs leven is een opleving te consta- teeren, welke alle teekenen ver toont, niet van korten duur te zullen zijn. Ook de opbrengst der Rijksmiddelen is stijgende. In een rede te Middelburg ver klaarde minister Oud, dat de rijksmiddelen in April 5 tot 6 millioen gulden meer hebben op gebracht dEfei in dezelfde maand van het vorige jaar. De afschaffing van het luchtpostrecht naar Indië zal op 5 Juni a.s. in gaan. Alle brieven en briefkaar ten, welke voor Indië bestemd zijn, zullen nu, indien niet uit drukkelijk vermeld is „landmail" per vliegtuig naar Insulinde ge- ibracht worden. Voor brieven naar Indië zal het port bedragen 12} ct. per 10 gram. Voor briefkaar ten 10 ct. De nieuwe gouverneur van Groningen. Tot commissaris der Koningin in de provincie Groningen is met ingang van 1 Juni benoemd mr. J. Linthorst Homan, burgemees ter van de gemeente Vledder. In het aan Groningen zoo naburige Drenthe is de familie Linthorst Homan geen onbekende. De va der van den nieuw benoemde gouverneur van Groningen was commissaris der Koningin in Drenthe, welke functie eveneens door zijn grootvader werd be kleed. In 1926 vestigde mr. J. Linthorst Homan zich te Assen als advocaat, in 1932 werd hij echter reeds benoemd tot burge meester van Vledder. Als voor zitter van de Provinciale veree- niging voor Vreemdelingen ver keer, heeft hij zeer tn het be lang van Drenthe gewerkt Tydena den kroning van Koning George VI van Engeland werd in Dublin een aanslag gepleegd op het standbeeld van Koning George I, Recordvlucht Merrill en Lambie. Uit den aard der zaak han delt het buitenlandsch overzicht het meest over de politieke ver houdingen in en tusschen de verschillende landen. Een be richt van niet-politieke betee- kenis mag hier echter ook wel eens genoemd worden. Merrill en Lambie, de koene Amerikaansche vliegers zijn erin geslaagd een nieuw record te vestigen. De afstand Engeland New York hebben zij afgelegd in 24 uur en 22 minuten. Onderweg hadden zij met slecht weer te kampen, waardoor zij gedwongen werden te landen te Quincy. Na 20 minuten gewacht te hebben starten zij weer, waarna zij even later te New York begroet werden door een enthousiaste menigte. De Engelsche kronings feesten. behooren weer tot het verleden. Het bleek nu wel, hoezeer Koning George en zijn gemalin de liefde van het volk hebben weten te verwerven. Aan de toejuichingen welke het koninklijke paar op hun rijtoeren dpor Londen ten deel vielen, kwam schier geen einde. Over de plechtigheid zelf kunnen wij zwijgen. De radio en de bladen hebben hier genoeg van verteld. In het woord van dank, dat de koning in den avond van den 12den Mei tot zijn volk richtte, zeide hij o.a., dat dit thans de eerste maal was, dat de Dominions vrij en gelijk waardig met het Vereenigd Ko ninkrijk waren tijdens een kro ningsplechtigheid. Donderdag zal de vlootrevue op Spithead nog Zoo is de strijd dan losgebrand, En broederlijk tezamen, Prijkt Mussert's foto n&ast Colijn, In één straat voor de ramen 1 De zuilen zijn weer volgeplakt, Met tientallen biljetten, Opdat we weten, waar we straks Ons potlood moeten zetten! Wij vlaggen uit ons vensterraam, En alle avondbladen Bejuichen èlken candidaat, En pochen op z'n daden! En als hij bijgeval misschien Geen daden nog verrichtte. Omdat men immers de partij Speciaal voor hem juist stichtte Dan is dat óók al geen bezwaar, Om tóch den man te roemen. Omdat het altijd beter worat, Wanneer wij hém benoemen! We vinden in de brievenbus Weer stapels kies-adviezen, We staan op open meetingen Gezamenlijk te. niezen 1 We vatten kou voor 't goeie doel, In tochtige lokalen, We hèlpen, andersdenkenden Te hoonen en te smalen. En tóch. toch zijn wij allemaal. Hoé of we mogen denken, Hoé of we thans elkander ook Beleedigen en krenken, Tóch zijn we allemaal vervuld, Wanneer het er om gaat, Van dézen wenschde welvaart en Het heil van onzen staat 1 En dreigt er óóit van buitenaf Voor Nederland gevaar, Dan staan we niet meer óver, maar. Weer allen. naast elkaar 11 hebben, waarna de feeste lijkheden ter eere der kroning ten einde zullen zijn. Engeland—Italië. De verhouding tusschen Enge land en Italië is nog steeds ge spannen. Opvallend was het, dat de Italiaansche bladen slechts een enkele regel aan de kroning van Koning George VI wijdden. De „Giornale d'Italia" meent, dat Engeland, iets tegen Italië voorbereidt. Een voorteeken hiervan zou de perscampagne* zijn. Verder zou de Britsche pers pogingen doen om de as Berlijn Rome te breken, en de beide landen tegen elkaar op te hitsen. Spanje is niet geheel vreemd aan de spanning, welke tusschen Italië en Engeland heerscht. Het zenden van vrijwilligers naar 't land van den burgeroorlog wekt in Engeland groote ontstemming, en daar de berichten hierover in den regel sterk overdreven wor den, komen de partijen niet ge makkelijk tot elkaar. Over de controle in de Spaansche watereu hoorde men tot voor kort niet veel spreken, hoewel die con trole nu dan toch eindelijk be stond. Maar nu de Britsche tor pedojager „Hun-ter" op een mijn is geloopen, herinnert men zich opeens, dat er ook nog zoo iets Feestelijke opening: van den nieuw aangeleiden verkeersweg naar hst eiland Itügen, als een controle bestaat. En dat een schip daarvan „het slacht offer van zijn plicht" is gewor den. Acht leden der bemanning verloren het leven, terwijl ver schillende anderen gewond wer den. Aan de sne^e hulp, welke door den Spaanschen torpedoja ger La Zaga werd geboden, is het te danken, dat de „Hunter'' niet geheel Is verloren gegaan. De toestand om Bilbao. Het leger van generaal Mol^ komt steeds dichter bij Bilbao. Zooals altijd melden beide par tijen vorderingen, maar het schijnt wel, dat op het oogen blik de troepen van Franco'meer vooruit komen, dan die der re geering. Goering naar Italië. Nu is het toch bekend, wie die geheimzinnige persoon was, die per extra-trein naar Vene tië zou vertrekken. In sommigs kringen meende men, dat Hitier een onderhoud met Mussólini zou hebben en daartoe naar Italië zou gaan. Het is echter waarschijnlijker, dat indien de beide staatslieden elkaar willen spreken, Mussólini naar £er-?h- tesgaden vertrekt als eeu tegen bezoek op dat van Hitier eenigea tijd geleden. Verleden week Vrijdag begaf Goering zich naar Venetië, „voor een particulier bezoek", zooals men dat van Goering gewend ia, Zaterdag heeft een onderhoud met Mussólini plaats gehad. De Spaansche kwestie is hier o.a, ter sprake gekomen. 28 Mei zal een andere vooraan staande Duitscher een bezoek aan Rome brengen: veldmaar schalk von Blomberg. In een conferentie met maarschrik 3a- doglio, chef van den Italiaan- sch staf, zal over de nauwere samenwerking der Duitsche en Italiaansche generale staven ge sproken worden. Roosevelt en de „New Deal* Aan vertegenwoordigers van de pers, heeft president Roosevelt verklaard, dat hij van plan is voor de doorvoering van de New deal te strijden. Hiertoe zullen ook de stabiliseering der prijzen, hulp aan de boeren en ondersteu ning aan de werkloozen behoo ren. Wat de begrooting aangaat, zeide de president, dat voor het Congres met vacantie gaat, nog drie tot vier honderd millioen dollar aan publieke uitgaven zal moeten worden geschrapt. Doet men dit niet dan zal het tekort ruim 800 millioen dollar bedra gen.

Soester Courant | 1937 | | pagina 10