T5n 'W: - Hoe de Canadeesche vijfling geëxploiteerd wordt In een glazen kooi le kijk gesteld JS ^T7 -'f Als kuikentjes in de broedmachine Curiositeiten op de Parijsche W ereld tentoonstelling 3! Amerika in vijfling=roes f™ .W--T-V*'. L;>_ - ..v "V 7 j - >x>:<'Ifc *jy In de laatste vijfhonderd jaar, zoo heeft 'de statistiek uitgerekend, zijn er 33 vijflin- gen geboren, doch het is nooit gelukt, hier van ook maar één in het leven te houden; geen enkele heeft er langer dan 50 minuten geleefd. Dit groote wonder geschiedde voor het eerst, toen Mevrouw Dionne uit Callander in Ontario (Canada) op 28 Mei 1934 vijf kinderen ter wereld bracht. Ze leven thans nog en hebben zich intusschen als normale kinderen van hun leeftijd ontwikkeld. Hun leven en vooral dat van de kleinste, Maria, heeft langen tijd aan een zijden draad ge hangen. Dat ze niet slechts de eerste uren en weken, maar levensjaren, ondanks alle gevaren, hebben doorstaan, danken zij en de wetenschap aan den eenvoudigen dorpsgeneesheer Dr. Dafoe, die met waren heldenmoed om het leven der wonderkin deren heeft gevochten. „Ik heb ze in het leven te houden, ik ben Verantwoordelijk, dat deze babies niet ster ven", zei hij in de meest kritieke weken. En toen hij zag, dat met de eenvoudige tniddelen, die een dorpsgeneesheer in de Canadeesche binnenlanden ter beschikking Btaan, niets was aan te vangen, toen hij fcnoest erkennen, dat een druppelsgewijze toegediend mengsel van koemelk, maissi- foop en water wel voor enkele dagen als Voeding kon dienen, doch dat de kostbare levens daarmede niet waren te behouden, toen zond hij een hulprsep uit. Een vlieg tuig voerde een couveuse aan. Een ander vliegtuig bracht bestralingslampen en pre- Etaraten, maar het bracht ook een handigen ournalist in het stille, afgelegen dorp. En !eze journalist schreef het eerste bericht Dver het wonder van Callander. Zoo werd het in de wereld bekend. Dat was het be gin van de exploitatie der vijfling. Een plattelandsdokter in een bijna onbe loonde streek van Canada, daar stelt de (Wetenschap weinig vertrouwen in. Het is Jnogelijk, dat de professoren in de groote isteden aan zijn kunde twijfelden en het iwenschelijk achtten, in Callander zelf in het eenvoudige boerenhuis van het echt paar Dionne te zijn, om, toegerust met de hulpmiddelen der moderne wetenschap te yechten voor behoud van het wonder. Maar toch hebben zij, zoo denkende, Dr. Dafoe volkomen onderschat. De vijfling bleef niet slechts de eerste dagen in leven, doch ook de volgende weken en maanden. Nu leven zij reeds in hun derde jaar. Zij onderschei den zich in niets meer van andere kinde ren van gelijken leeftijd, zij het dan, dat zij er bijzonder goed gevoed en verzorgd uitzien. Dat is echter geen wonder, want zij Worden met de meeste zorg omringd. Daar is in de eerste plaats hun „levensredder", Dr. Dafoe, die thans nog steeds een wakend oogje op hen houdt. Hun geboorteplaats [werd tot een medisch-psychologisch ar beidsveld, maar het spreekt vanzelf, dat *iiet alleen de wetenschap zich interesseert voor deze vijf meisjes, Annette, Cecile, Emiiie, Marie en Yvonne. merk" beschermt, want in Canada zoowel als in de Vereenigde Staten komt bijna geen zuigelingenvoedsel, geen geconden seerde melk en geen puddingpoeder meer op de markt, waarvoor niet op de een of andere manier de vijfling als trekpleister dient en de courantenreclame in het uitge strekte land tusschen Ontario-New York- San Francisco bedient zich, waar het maar mogelijk is, van de namen, en de portret ten der vijf meisjes. Een geluk, dat ze zelf nog niet kunnen lezen. Het is niet het eerste wetsartikel, dat de Ca nadeesche regeering in het belang der „Cana deesche Koninklijke Fa milie", zooals men de vijfling noemt, inge diend heeft. Het begon twee jaar geleden, toen vader Dionne voor de verleidelijke aanbiedin gen van een variété manager bezweek en met zijn vijf spruiten door Canada en de Ver eenigde Staten op tour- neé wilde gaan. Toen werden vader en moe der Dionne uit de ou derlijke macht ontzet. Later, toen het geld be gon te stroomen, heeft de vader getracht, zich van de rijke buit mees ter te maken. Voor dien tijd had hij hard moe ten ploeteren om zijn gezin te onderhouden van de opbrengst van het kleine lapje steeni- gen en onvruchtbaren grond, dat hij bezat. Om te verhinderen, dat het vermogen niet goed werd gebruikt, benoem de de Canadeesche re geering zichzelf tot voogd over de vijfling en riep een comité in het leven, dat tot hun meerderjarigheid zou moeten waken over het lichamelijke en geeste lijke welzijn van de kinderen en tevens over de doelmatige belegging van 't vermogen. Niet de vader, maar da voogdijraad, waarin Dr. Dafoe, de Canadeesche minister van gezondheid, een advocaat en vader Dionne zitting hebben, neemt beslissingen, waarbij de vader uiteraard niet veel heeft in te brengen. Al hebben de ouders ook bijna geen me dezeggingschap over de kinderen, toch is ook voor hun bestaan gezorgd. Afgezien van het feit, dat vader en moeder Dionne zich in de Vereenigde Staten voor goede dollars lieten zien en als rijke menschen dat het vermogen van de kinderen reeds tot meer dan èèn millioen was aangegroeid. Dat de ouders hun kinderen zouden ex- ploiteeren is dus voorkomen, doch wat de regeering niet verhinderen kon en wilde, was de reclame-rompslomp om het biolo gische wonder. Callander en later Corbeil, waar men voor de „Dionne-babies" een huis heeft gebouwd, vlak bij dat van Dr. Dafoe, werd een bedevaartplaats van nieuwsgierigen en geslepen zakenmenschen. In den vorigen zomer heeft men iederen dag tot ongeveer 7000 menschen geteld, die uit alle deelen der Vereenigde Staten en Een werkelijk wonder wekt de nieuws gierigheid en de verbazing der menschen en dat niet alleen in Canada, waar boven dien de vijf babies temidden van het Ame rikanisme het levenslicht zagen. Het was geen wondep dat de reclamezin der zake lijke Yankees spoedig ontwaakte. Het le vensgevaar, waarin de vijflingen een tijd lang verkeerden, wist Dr. Dafoe te bezwe ren, de reclame bleek hem echter te mach tig. Thans heeft de Canadeesche regeering een wet aangenomen, die de vijflingen als het ware als een „gedeponeerd handels- naar het stille Callander terugkeerden, waar de vader in de nabijheid van het huis der vijf zusters een bloeiende zaak in sou venirs heeft, keert de regeering uit de rente van het vermogen der vijfling maan delijks 20 pond sterling aan de ouders uit en op iederen verjaardag krijgen zij nog 200 pond. Enkele maanden geleden stelden zij een eisch in tot herstel der ouderlijke macht. Het is niet uitgesloten, dat hierbij de ouder lijke gevoelens hebben meegesproken, maar fesa doorslag gaf toch ongetwijfeld hot feit, Canada naar het kleine huis kwamen. Daar bij mogen alleen bevoorrechte bezoekers de „Quintuplets", door een glazen deur bij hun spel van nabij gadeslaan, terwijl de groote menigte vanaf een houten gaanderij de kin deren op de speelplaats kan zien. (De kin deren zelf kunnen de bezoekers niet zien). Een dergelijke stroom van gasten stelde aan de inwoners van Callander bijzondere eischen. Zoo schoten benzinestations, ho tels, pensions en winkels-voor souvenirs als paddestoelen uit den grond en waar enke le jaren geleden oude Fordjes hijgend en puffend over de slechte zandwegen sukkel den, daar rijden nu luxueuse wagens langs prachtige autowegen. De bezoekers offeren BIJ DE ILLUSTRATIES: Links boven: De Dionne-vijfling is enkele maanden oud. Zij dragen een naamplaatje om hun hals, om verwarring te voorkomen. Rechts boven: Twee jaar geleden zwoegden oude Fordjes over de zandige wegen van het district Corbeii. Thans voeren de mooiste autowe gen naar het bedevaartsoord, dat nieuws gierigen uit alle deelen van Canada en de Vereenigde Staten tot zich trekt. Hierboven: De heele familie Dionne is betrokken bij bet bedrijf, dat rondom de babies ontstaan is. Hun oom bouwde deze garage en heeft tevens een „informatiekantoor" opgericht, waar hij goede zaken doet. Links: De beide vroedvrouwen, die bij de geboorte van de vijfling behulpzaam waren, hebben uit hun populariteit klinkende munt we ten te slaan: ze richtten een verversckings- tent op, waar men ook souvenirs kan koo- pen. Daar alle bezoekers nadere bijzonder heden over de vijfling willen weten, is ook deze zaak een goudmijntje. Recht»! De Dionne-babies in den ouderdom van ft jaar: Emüie, Marie, Yvonne, Cecile en An nette. Honderden malen heeft men de por tretten gezien vroolijke, gezonde kinde ren, die «een opvallende gelijkenis met elkaar vertaoneo. willig hun „entree" om de vijfling maar te zien te krijgen, brengen vervol gens nog een bezoek aan vader Dioxine, die zich te gen een flinke fooi laat uitvragen en aan de ver pleegster Leroux, die nu ook een winkel in souve nirs heeft geopend en ieder, al naar gelang van de waarde van het ge kochte voorwerp, uit het leven van het „klavertje-vijf" vertelt. Daar zij met Dr. Dafoe vanaf het uur der geboorte tot het vorige jaar de vijflingen verzorgd heeft, is zij een bijzonder rijke bron van inlichtin gen. Toch ie het vermogen der Dionne-babies, dat thans reeds op meer dan een millioen wordt geschat, niet alleen door de bezoe kers opgebracht. Handige zakenmenschen, die de namen der „Dionne-vijflingen" op de verpakking van kindermeel of op poe der willen voeren, moeten daarvoor een som, die in de vijf cijfers loopt, betalen. En daar de naam zich niet alleen voor meel, en poeder leent, verschijnt deze ook *op poppen, en muziekstukken, op champignons en jams, doch steeds tegen betaling van een groote som, aan de beheerders van het ver mogen. Foto's brengen hooge sommen op; voor twee korte journaalfilms werd ongeveer 12.000 gulden betaald en de medewerking aan een film de meisjes hebben er zelf niets van gemerkt, vermeerderde het ver mogen met 75.000 gulden; bovendien ont vangen de kleuters 10 pet. van de ont vangsten en zullen zij voor een dikke f 300 duizend nog „optreden" in drie andere films. Nog steeds zijn de kinderen geheel onwe tend van dit alles, maar of zij later, als zy hun eigenaardigen toestand gaan beseffen, met al hun rijkdom en beroemdheid te be nijden zullen zijn. De grootste schilderij ter wereld. De glazen mensch uit Dresden spreekt Fransch! De bezoekers van de wereldtentoonstel ling 1937 zullen binnen de tentoonstellings muren niet slechts een blik kunnen slaan op de kunst van het hedendaagsche Frank rijk, maar op die van de geheele wereld. Om de Fransche kunstenaars te helpen heeft Parijs 10 millioen en de Staat 13 mil lioen francs uitgetrokken en op deze wijze is het gelukt, 348 schilders, 257 beeldhou wers en 118 decorateurs aan het werk te zetten. Onder de schilders vindt men zeer bekende namen, zooals Denis, Vuillard, Friez, Drivier, Guenot en ook Dufy. Dufy is degeen, die uitverkoren was om een technisch schilderwonder tot stand te brengen. Dufy heeft een record gemaakt: hij heeft de grootste schilderij ter wereld vervaardigd. Dit enorme werk zal tentoon gesteld worden in het Paleis der Electrici- teit, dat zich vlak bij de Ecole militaire ver heft. De afmetingen van het stuk zijn tien bij zestig meter! Het gekste van het heele geval is, dat Raoul Dufy nooit een groot werk gemaakt heeft. Hij is impressionist en maakte heel klein werk. Maar thans heeft het gigantis me Dufy te pakken gekregen en de macht en de weldaden van de electriciteit heeft hij willen vastleggen op een enorm doek. In het heilige woud dolen de schimmen van de voorloopers der moderne wetenschap, Thales, Archimedes, Aristoteles en vele an dere groote mannen uit alle tijden. Een buitengewone curiositeit is ook da uit Dresden afkomstige glazen mensch. Het is een doorzichtige mensch, voorzien van alle organen, welke men waarheidsgetrouw ziet functioneeren. Hijzelf geeft daarbij door middel van een onzichtbaar aange bracht gramofoontoestel verklaringen en speciaal voor deze tentoonstelling hebben zijn Duitsche vaders hem Fransch geleerd. Niet minder merkwaardig is de toren van ijs. Hier ziet men, hoe vochtige lucht in sneeuw en ijs wordt omgezet. En de zon zou midden in den zomer machteloos zijn? Neen, maar om de zonne stralen van hun macht te berooven, heeft men aan den toren een bij zonderen vorm gegeven. Hij is als uit groote parasols op gebouwd. Voor het Paleis van de luchtvaart heeft de beeldhouwer Marcel Courbier een enorm werk tot stand gebracht. Het is een soort symbool van vogel en vliegtuig, zoo opvallend en zoo vol kracht, dat men met grooten eerbied voor deze conceptie blijft staan. Toch zijn het niet zoozeer de zoogenaam de wonderen, die op een tentoonstelling als deze de grootste attractie vormen. Het wer kelijk waardevolle is, dat alle landen ter wereld hier laten zien, waartoe zij op het gebied der productie in staat zijn. Men is aan Fransche zijde zeer tevreden over de medewerking, die het buitenland heeft verleend en waarvan men in Parijs beweert, dat zij nog nimmer zoo groot ge weest is. Men verwacht dan ook, dat het geheel een triomf zal worden, welke niet. spoedig overtroffen kan worden.

Soester Courant | 1937 | | pagina 4