M£tcé!vMCi NOUVEAUTÉ waarin opgenomen „De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huls aan Huis" en Soester Advertentieblad' Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Ontwikkelen en afdrukken f Fotograaf DROST Ia de schaduw van Colijn. De verschillende geestesstroo- mingen op het wereldterrein in deze tijd. Vereenigingsnieuws Badpakken - Badmutsen Strandbroeken Officieele kennisgevingen <rtekbi^aÉeA!j£ Nieuwe glorie voor onze koe. 't Kan verkeeren. Een mooie gezonde huid SOESTEK niHIWSBWD ADVERTENTIEPRIJS: ven 1—5 regels 1 0.73. Elke regel meer 15 cent. Advertentie s tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemee» Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct., 20 ct. per maand. 16e JAARGANG Vrijdag 28 Mei 1937. No. 21. in de bekende prima uitvoering Steenhofstr. 56 Tel. 2486 Een on-Nederlandsch verkiezingsschouwspel. „Eere, wien «ere toekomt: Colijn is een mannetjesputter, dien je om een boodschap kunt sturen. We gaan voorwaarts naar een Nederland, onafhankelijk, welvarend, vrij!" Bovenstaande twee zinnetjes hebben we gelicht uit een krantenverslag van een ver- kiezingsredevoering. En ge raadt het in geen tienen, lezer, door wien deze zinnen zijn gesproken.. We zullen u niet in spanning la ten: het was Louis de Visser, leider der communistische fractie in de Tweede Kamer, die zich in 'n openbare vergadering te Zwol le aldus uitliet over zijn grooten vriend en tegenstander Colijn. Terwijl we deze regelen schrijven is het verkiezingsdag. Het is ons nog niet bekend, hoe de uitslag zal zijn en het is te laat om met een artikel over de hevig gewoed heb bende Colinitus Adorationes nog bepaalden invloed op dien uitslag uit te oefenen. Ons oordeel kan dus volkomen los worden geacht Van welke subjectieve bijgedachten ook. Welnu, laten wij het hier neerschrijven: ook wij vinden Colijn in tal van opzichten een groot man, maar Loutje Visser achten we minder geschikt om zijn profeet te zijn. In den iifgeloopen verkïözingsstrIjd hebben Velen zich in de schaduw van Dr. Colijn gesteld, vergetende, dat deze geen Allah was, tioch ook zelve slechts profeet. In het politieke bestel van ons land is en blijve slechts de Koningin de hoogste Leid ster en Bestuurster. Haar persoon is in de laatste maanden, door velen onbewust sterk op den achtergrond gedrongen. Men heeft gebedeld om de gunst van den grijzen sterke, wiens beteekenis men in de dagen van ver kiezing niet anders had mogen zien dan als de voorman van een politieke partij, zooals er ook andere zijn. In plaats van den ver kiezingsuitslag af te wachten en daarna aan H.M. de Koningin over te laten, aan wien Zij na de gebruikelijke consultaties, de uitvoe rende macht in handen zou stellen, is Dr. Colijn door schrijvers en sprekers van andene politieke partijen bij voorbaat tot den Leider van ons volk geproclameerd en hebben vele partijen, die er naar streven om politieken invloed uit te oefenen, maar krachtens haar getalsterkte daarop geen redelijk uitzicht heb ben, zich beijverd om, met uitschakeling van alle zelfrespect en zelfbewustzijn, krachtig de slippen van ,,Zijn'' kleed vast te houden. Van vele kanten is zeer nadrukkelijk de suggestie gewekt, algof er in ons huidig staats bestel nog slechts één regeeringsoplossing overbleefColijn 1 Als Colijn de eenige toeverlaat is der de mocratie, dat ziet de toekomst er voor deze donker nit, want wat moet het, als deze vitale, maar toch bedaagde politieke leider ons komt te ontvallen Omwille van de glorie van Colijn zijn sommige politici van andere partijen door sprekers en schrijvers dezer partijen zoo ver weggesmeten en hebben an deren zich zelf zoozeer vernederd, dat ze uiterst moeilijk de reputatie zullen kunnen herbekomen, welke een regeeringsleider be hoeft. 't Is alsof sommige partijen haar eigen be staan nog slechts aanvaarden ndast Colijn. Hoewel v e ongaarne namen van partijen noemen, moeten we, tot staving onzer bewe ringen, toch op enkele gevallen wijzen. De Vrijzinnig Democraten adverteerden in de bladen.- Zijt ge rechtzinnig, stemt dan Co lijn; zijt ge vrijzinnig, stemt dan Oud. De liberalen vroegen hun aanhangers om toch zooveel mogelijk liberalen in de Kamer te brengen. Niet om daar zich zelf te asjn, maar om „naast Colijn'" te zetelen! I-Iet is, of elke oplossing van het regeer- ingsvraagstuk buiten Colijn om, absoluut on denkbaar is. In hun ijver hebben velen hun nieuwen Heer bovendien soms op onhandige wijze gediend. De wijze, b.v. waarop een der par tijen in de laatste dagen voor de verkiezingen In hun advertentiën sepculeerden op de anti pathie tegen een andere belangrijke bevol kingsgroep, zal de vertegenwoordigers dezer %roep, die het tóch al zoo slecht verdroegen 4at in de reKeerinfr. aatyr eerstbedoeld*»- een invloed was toebedeeld, welke niet even redig was met hun parlementaire sterkte, weinig gezindheid bijbrengen om jn een nieu we regeeringColijn de samenwerking met bedoelde partij voort te zetten. Om meerdere redenen is het dan ook goed, dat de verkiezingsactie kon worden afgeslo ten. Alle ijveraars kunnen thans weer hun voeten stevig op den bodem der werkelijk heid planten; aureolen kunnen worden afge nomen en opgeborgen en wie zich zelf in dezen strijd verloren, kunnen trachten zich te hervinden. We kennen den uitslag der verkiezing nog niet, terwijl we deze regelen schrijven, maar wel zijn we er van overtuigd, dat hoe ze ook wezen moge niemands overwinning en de overwinning van geen partij zóo groot zal zijn, dat verleiding ontstaat voor de ves tiging van eenig bepaald „regime". Laten we allen ons best doen om zoo spoe dig mogelijk te vergeten, wat we elkaar in de afgeloopen maanden berokkenden en el kander weer zien te vinden in vrije en eer lijke verbondenheid, tesamen werkende voor één cn hetzelfde doel: het geluk en de wel vaart van het volk in al zijn geledingen. Wanneer daarbij een man als Colijn ons voorgaat, dan zullen we dan zullen allen, die van goeden wil zijn hem volgen en steunen, maar hjj legge het volk daarbij de marschroute niet autoritair op. Het Neder- landsche volk heeft veilig gevaren, doordat er op tijd scheepsraad werd gehouden. Wanneer na ampele besprekingen en on derling overleg overeenstemming is bereikt, ddn moet het aan de bekwaamheid van den kapitein kunnen worden overgelaten om koers te houden. Zevende gedeelte. In de socialistische gedachtenwereld staat verder de toekomstverwachting en de belang enstrijd der arbeidersklasse sterk onder de macht van het verlangen naar volle levens bevrediging en levensgenieting. Zij vindt in het lustgevoel het hoogste levensgoed. Heine drukt dit aldus uit: Ein neues lied, eln besseres lied, O Freunde will ich Euch dichten: Wir wollen hier auf Erden schon Das Himmelreich. errichten. Wir wollen auf Erden glücklich sein Und wollen nicht mehr darben; Vhrschlemmen soll nicht der faule Bauch Was fleiszige Hande erwarben. Es wachst hienieden Brot genug Für alle Menschenkinder, Auch Rosen und Myrten, Schönheit und Lust Uns Zuckererbsen nicht minder. Ja Zuckererbsen für Jedermann, Sobald die Schoten platzen' Den Himmel überlassen wir Den Englen und den Spatzen. Maar het Socialisme graat verder. Het grijpt de geloofswaarheden en de toekomst- idealen van den Christen aan om ze op het Socialisme toe te passen. Zoo is het Socia lisme geworden een nieuw geloof dat spreekt van geloof hoop en liefde in de toekom stige heilstaat. Het Pinksternummer van „Het Volk" gaf in 1902 dit lied: Op alle hoofden blonk een vlam; V Er kinkt in alle tale: Hosannah! Onze Heiland kwam! 't Is Pinksterfeest Gods Heilige Geest Kwam op ons nederdalen. Mijn volk dat lag in schande en pijn. Het wil niet langer lijden; Mijn volk zal eigen Heiland zijn; 1 Het zal door mood Van strijd en dood Zich zelf ter redding leiden. Staat op! mijn volk is opgestaan Uit zijnen smaad herrezen, Maar nooit zal mijn verlangen gaan Naar hemelvaart, Het wil op aard' Verlost en zalig wezen. Maar dan is er nog 't -religieus Socialisme. De religieuze socialist zoekt God op, hij irarkt. btv ,God ,te, kom Ml- De religie van het Socialisme wil zelf een gemeenschap van menschen maken, die het aldus aanvoelen en die bereid zijn op deze wijze een wwereld op den bodem dezer Religie op te bouwen. Plun weg loopt van de aarde naar den hemel. De weg van het Christendom loopt van den hemel naar de aarde, en pas omdat hij dat doet, ook van de aarde naar den hemel. Het is Mr. P. S- Gerbrandy, die aldus schrijft. Het Christelijk geloof erkent, be lijdt: God komt tot ons, door Zijn Zoon. Hij behoudt ons. Hij beschut ons en be waart zijn Kerk; Uit Hem en door Hem en tot Hem zijn alle dingen. II. A. S. Chr. Gymnastiekvereen. „FRATERNITAS"» In het Gymnastieklokaal der Chr. U. L- O. School, Prins Bernhardlaan 21. Oefenuren: Zaterdags 10-11: kl. jongens 8-12- Zaterdags 1112: kl. meisjes. Zaterdags 23: adsp. jong. 12-16* Zaterdags 34: adsp. meisjes- Dinsdags 910: Heeren. Woensdags 78: Dames. Donderdags 4.45-5-45 u.: Dames Sr. Van Weedestraat 28 Tel. 2804 Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemeene kennis, dat door hen op Dinsdag 15 Juni a.s. des v.m- 11 uur ten Gemeentehuize in het openbaar zal wor den verpacht het jachtrecht op eenige ge- meenteterreinen, groot ongeveer 430 H.A. in de omgeving van Soestduinen. De voorwaarden met teekening liggen ten gemeentehuize ter inzage en zijn tegen be taling van fl.verkrijgbaar. (Storting giro rekening Gemeente Soest, no. 85198). Soest, 24 Mei 1937. 1 i Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat door hen is bepaald, dat het raadsbesluit d.d. 20 April 193^» Ie no 4237, waarbij de Toren- straat voor het berijden met motorrijtuigen op twee wielen en met motorrijtuigen op meer dan twee wielen in de richting van Amersfoort naar Soest gesloten is verklaard, op 1 Juni a.s. in werking zal treden. Soest, 18 Mei 1937- HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest, maken bettend, dat her verzoek van M. v. d. Broek, Kerkstraat 21a te Soest om op/in perceel, kadastraal bekend in sectie C, No. 2077 gelegen aan de Kerkstraat een benzme- bewaarplaats te mogen uitbreiden door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 21 Mei 1937 Soest. 22 Mei 1937- Burgem. en Weth. voornoemd, De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG. DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat het inschrijvingsregister en het alphabelisch register betreffende de in deze gemeente voor den dienstplicht, lichting 1938, Ingeschreven personen, alsmede het afschrift van het gemeenschappelijk alphabetisch re gister, bedoeld in artikel 113, 6e lid van het Dienstplichtbesluit, op de secretarie dezer ge meente van den 29 Mei a.s. af, gedurende tien dagen voor ieder ter inzage zullen worden gelegd. Vcïn dol bolei-bloernc patroontje heb ik zoo qenoeq.qcaf nu maar^ een paai- meter met sten/ JsA* Waar de afzet van zeer belangrijke hoeveelheden textie'caseïne reeds verzekerd is, zal deze nieuwe industrie de oplossing kunnen zijn voor vele moeilijkheden, waaronder onze zuivel-industrie gebukt gaat, in het bijzonder vanwege het feit, dat er in de laatste jaren zoovele afzetgebieden voor onze zuivel- en melkproducten verloren zijn gegaan Sinds onheugelijke tijden Is een zeer gewichtig beest, Voor de meeste Nederlanders, Van heel groot belang geweest. Zelfs in 't N ederlandsche spreekwoord. Blijkt ten duidelijkste hoe Zij bij ons staat aangeschreven: ,,'t Is een waarheid als een koe!' Ilelaas, heel wat leed en schande Heeft ze ook al reeds geslikt, Werden niet haar slamgenootcn Eens bij massa's ingeblikt Moest het haar geen gruwel wezen, Zulk vreemdsoortig, wreed gedoe? Waar bleef nu nog de waardeering Voor de veel «eorezen koe. 2 ,Wie of wat wordt door de boeren Zoo vertroeteld cn verwend Wie heeft meer hun volle aandach» Van 't begin tot aan het end Niemand wordt de vele zorgen Voor dat trouwe beest ooit moe, Ja, men wil soms wel beweren: Voor de vrouw gaat nogde koe. Doch zie: in een nieuwe vinding Is haar oude roem herleefd, Zonder dat ze nog haar leven Daarvoor als een offer geeft. Met haar trouwe koeienoogea Ziet ze met voldoening toe, Dat de menschen stoffen weven. Van de melk van onze koel Eens zat hij op een Koningstroon, Door pracht en praal omgeven. Hij werd vereerd, hij werd geroemd. Door heel zijn Prinsenleven. Hij was de -lieveling van 't volk, Bemind door heel de Natie. Als Prins van Wales genoot hij toch, Een wereld-reputatie! Hij werd omgeven door" een staf, Van hooge hofdienaren. Zijn populairiteit was groot. Schier niet te evenaren. In Engeland en Indië, Stand hij hoog aangeschreven. Heeft hij niet vijf en twintig jaac De mode aangegeven? Hij speelde cricket, tennis, golf, Is vaak van 't paard gedoken. Heeft hij niet zes of zeven maal. Een sleutelbeen gebroken Hij was een sportman, op en top- De roem der Britsche Zonen, Na George's dood zou Engeland, Hem tot haar Koning kronen! Een vrouw kwam op zijn levenswwcgj Wat moest hij gaan beginnen? Zij was van afkomst geen Prinses, Gravin of Hertoginne. King Edward offerde den troon, Heeft alles prijsgegeven. Hij koos de vrouw, die keuze wa.® Een mijlpaal in zijn leven. Drie Juni zal op Franschen grond, Een Koningszoon gaan hu wem Het lijkt of heel de adelstand, Den Plertog is gaan schuwen. Niet één lid van het Koningshuis» Zal tegenwoordig wezen. Foor veel bezoek behoeft hij dus, Zijn trouwdag niet te vreezen. Een Vice-consul zal er slechts, Bij 't huwelijk getuigen. Omdat de kroon van Engeland, Voor ééne vrouw moest buigen En aangezien Hij boven macht, Een vrouw ging prefereeren, Laat nu zijn volk hem in de steek ZiedaarHet kan Verkeeren! E. v. E De huidzuïverende, huidgenezende en huid- voedende kracht van Purol, maakt de huid niet alleen mooi, gezond en fluweelzacht, maar verwijdert tevens vetwormpjes, pukkels en uitslag. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikl voor gebruik overdag. Doos 30 en 60 cl. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Tegen het inschrijvings- en het alphabo tisch register kan binnen dien lijd bij oen mei redenen omkleed verzoekschrift bezwaar wor den ingebracht. j Het verzoekschrift moet bij ondergetee® kende worden ingediend. Soest, den 25sten Mei 1937. De loco-burgemeester voornoemd, GASILLE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge.iieentc Soest, gelet op het bepaalde bij art. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter algemeene ken nis, dat op de secretarie der gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van B. G. v. d. Broek, Klaarwaterweg 85 ie Soest, om vergunning tot het oprichten van een bakkerij en het daarin plaatsen van een ijzeren oven, in een steenen gebouw achter het perceel Klaarwaterweg no. 85 kad. ge meente Soest sectie G no 3775, dat op den 8sten Juni 1937, des vóormiddags te 11 uren gelegenheid is om ten gemcentehuiza bezwaren tegen het orpichten dier inrichting in te brengen; en dat gedurende DRIE dagen óor dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht van liet publiek wordt cr op gevestigd, dat niet tot eventueel beroep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de voren genoemde ingevolge art. 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, ten era- de hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, den 25sten Mei 1937. Burgem. en Weth. voornoemd. De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATirNRURG-

Soester Courant | 1937 | | pagina 1