Het Oi/e&zicUt Buiïenfa*icUch Oueccsichi Juist in dezen verkiezingstijd wordt er weer meer dan vroeger gewezen op het gevaar, dat het individu door het streven naar totaliteit dreigt. Hoewel nu deze waarschuwingen lang niet altijd onbaatzuchtig zijn, laat het kaf zich vrij gemakkelijk van het koren onderscheiden. Ware cul tuur, daarover zijn vele groote mannen het eens, kan slechts door achting voor de persoon lijkheid van den nevenmensch, door geestelijke vrijheid en tole- rantié gegarandeerd worden. De totalitertsgedachte echter, die iedere oppositie uitschakelt, zou het individu van alle mogelijk heden berooven. Welke plaats neemt nu het individu in het universum in en hoe kan men het leiderschap rechtvaardigen? Om deze vraag te kunnen be antwoorden, moet men zich eerst rekenschap geven van het verband en ook van de tegen stelling tusschen de beide be grippen. De beide politieke po len: individualiteit en totaliteit democratie en dictatuur zijn geen nieuwe verschijnselen, maar waarschijnlijk reeds een 2500 jaar oud. De kern van dit probleem echter, van zijn poli tiek manteltje ontdaan, is nog veel en veel ouder en zal wel be staan hebben, sinds er menschen op de wereld zijn. Hij berust ten slotte op het verband en de te genstelling tusschen de krachti ge, zelf scheppende persoonlijk heid, het „individu" en het tot eigen denken, scheppen en wer ken minder in staat zijnde, ver reweg grootere deel der mensch- heid, dat zich van zijn zwakte bewust, in de gemeenschap een toevlucht zoekt en daarmede de „massa'' vormt. Maar ook de massa op zichzelf is niet krach tig en heeft daarom een leider noodig, een man, die haar weet te inspireeren. In zooverre is het leiderschap moreel gerechtvaardigd, want het beperkt zich hier tot de menschen, die zich vrijwillig om den leider scharen. Maar gaat de wil tot heerschen van den leider zich ook tot het individu uitstrekken, dat hem niet noodig heeft, dan heeft zulks tot ge volg, dat de vrije persoonlijk heid onderdrukt wordt. Despo tisme. Het is vanzelfsprekend, dat geen staatsvorm ter wereld het individu voor de volle honderd procent kan erkennen daarte gen pleit reeds het begrip van den staat, maar daar, waar het tot ontplooiing komt, moet het kunnen rekenen op vrijheid, indien men tenminste niet wil, dat 'het meest waardevolle goed van een volk: zijn cultuur en zijn geestesleven, vernietigd wordt. Want het is bijna steeds het individu en niet de massa, dat nieuwe cultureele goederen voortbrengt, terwijl aan de mas sa de taak toevalt de reeds be staande cultuur te bewaren en te beschermen. Daarmede is de plaats van het individu in het universum bepaald. Stelt nu de leider zijn individu aliteit, daarbij steunend op de hem ter beschikking staande massa, als alleen richtinggevend voor millioenen menschen voor en onderdrukt hij iedere ander geaarde geestesrichting, dan doet hij daarmede niet slechts zijn volk, maar de geheele menschheid een groot onrecht aan. Want geen mensch bezit zulke machtige geestelijke krachten, dat hij in staat zou zijn, het denken en scheppen van millioenen te vervangen. De strijd van het individu te gen de massa is ten slotte een strijd van den geest tegen de vuist en wie zoowel aan de eeuwigheidswaarde van den een als ook aan de vergankelijkheid van de andere gelooft, kan over den afloop van dezen strijd niet in twijfel verkeeren. De verdeeling van het Maaswater. Vrijdag 21 Mei is de slotzitting geweest van het Permanente Hof van Justitie. Nadat de Bel gische vertegenwoordige de heer Marcq, in zijn dupliek uit eengezet had, dat België noch het verdrag geschonden, noch de Nederlandsche scheepvaartbelan- gen benadeeld zou hebben, heeft de Nederlandsche vertegenwoor diger, prof. Telders, verklaard, dat in de Belgische dupliek wei nig nieuwe elementen zijn voor gekomen, die hij in zijn repliek niet behandeld had. Hij wilde daarom geen gebruik maken van de gelegenheid om in derde in stantie het woord te voeren. Hierna deelde de president mee, dat het Hof zich voor even- tueele nadere inlichtingen zal wenden tot de vertegenwoordi gers der beide landen, waarop de zitting werd gesloten. De Reorganisatie van de A.N.V.V. De plannen tot reorganisatie van het bestuur der Alg. Ned. Vereeniging Voor Vreemdelingen verkeer, waarbij deze zal worden gesplits in een afdeeling binnen land en een afdeeling buiten land, beide onder een directeur •n een onder-directeur, zijn door de regeering goedgekeurd. Tevens is het goedgevonden dat een vertegenwoordiger van het ministerie van Waterstaat in 't bestuur wordt opgenomen. Verder is thans definitief de belangrijke toezegging verkregen dat de regeering de subsidie van de A.N.V.V. zal verhoogen tot f 50.000 a f 60.000 per jaar. Nu verschillende omstandighden in binnen- en buitenland, zooals de Jamboree te Vogelenzang, het congres van de Rotaryclub in Nice en de Parijsche tentoonstel ling, het waarschijnlijk maken, dat veel buitenlanders dit jaar naar ons land zullen komen, zijn deze besluiten wel van het hoog ste belang. Het ongeluk met de sloep van Hr. Ms. de Ruyter. Uit Indië bereikte ons deze week een treurige tijding, dat bij de schietoefeningen op zee een sloep van de de Ruyter is omgeslagen, waarbij vier van de inzittenden vermist zijn. Een nader bericht deelt mee, dat slechts twee personen gered kon den worden, n.1. de luit. ter zee M. J. A. C. Swellengrebel en de matroos van der Mees. De vier slachtoffers zijn: De luit. ter zee Claus, de matroos Cappeteyn, de matroos van Gelder en de kwar tiermeester Supit. De lijken zijn van de eowmlssle van onderzoek naar de oorzaak van de ram£ van de Hindenburg, nog niet gevonden, het onder zoek wordt met vliegtuigen voort geaet. De Ned. delegatie naar de Volkenbondsvergadering. Alt vertegenwoordigen van Nederland op de buitengewone Volkenbondsvergdertng, die op 26 Mei a.s. gehouden aal worden, zijn aangewezen Jhr. mr. A. O. D. de Graeff, minister van bul- tenlandsche zaken, dr, A. Loudon buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Bern, per manent vertegenwoordiger van Nederland bij den Volkenbonden prof. mr. dr. J. P. A. Franoois, chef van de afdeeling Volken bondszaken van het departe ment van buitenlandsche zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschooi te Rotter dam. Een Jan Steen terug gevonden. Geheel toevallig is kortgeleden een schilderstuk van Jan Steen, voorstellend „Het bezoek van den dokter", teruggevonden. Het stuk was in het eind der vorige eeuw geveild, moet daarna lan gen tijd rondgezworven hebben en is onlangs in handen geko men van den kunstliefhebber J. Timmers te Sittard. Deze zag 't eenige maanden geleden bij een antiquair hangen als een onoog lijk schilderstukje en herkende er de Hollandsche oorsprong van. Hij kocht het voor een ge ring bedrag, en liet het zien aan een deskundige, die er een Jan Steen in zag. Door middel van een röntgenfoto, waarbij bleek, dat de schilderij bij het vervaar digen van compositie veranderde werd de authenticiteit vastge steld. Het stuk Is gereinigd en van oude vernislagen ontdaan, waardoor de oude kleuren prach tig voor den dag kwamen. Het stelt voor een dokter, die den pols van een Jonge vrouw voelt, terwijl een oude vrouw nieuws gierig het resultaat van het on derzoek afwacht. Vondel en Verwejr her dacht. Te Woudschoten, het confe rentleoord der N. O. 8. V., heeft het Verbond van Christelijke Letterkundige kringen zyn Pink sterconferentie gehouden. Dr. W. A. P. Smit hield een rede over Vondel, zijn geloof en zijn werk. Hij noemde Vondel een mensch met menschenllefde, ge boren om ln verzen te schrijven, voor wien het geloof de allasbe- heerschende factor in zijn leven was. Als kenmerkende trekken van Vondels werk wees hij op de liefde van den dichter voor de klassieke wereld van wijsheid en schoonheid. Op den tweeden Pinksterdag heeft dr. J. van Ham zijn lezing over Verwey gehouden. Hij be handelde uitvoerig Verwey's ge dachten over het dichterschap, over zijn volk, over leven en dood, over God. De spreker ver klaarde hoe Verwey in de na bijheid van Vondel en Dante vertoefde en hoe de kern van zijn geloof begrepen is in de hoofdsom der wet. Tot slot be sprak hij Verwey's beteekenis voor het Christelijk dichterschap en ons leven. De vernietiging van de goudclausules. In de afgeloopen week heeft de Eerste Kamer het wetsont werp tot nietigverklaring der goudclausules behandeld. Het voorstel is verdedigd door minis ter van Schalk. Met 23 tegen 6 stemmen is het wetsontwerp aangenomen. Algemeen is men het er wel over eens, dat de spanning in Europa niet meer zoo groot is als eenigen tijd geleden. Zouden al die reizen en conferenties der diplomaten dan toch niet zoo nutteloos zijn als men veelal denkt? Nu is het waar, dat over al in Europa de wensch leeft, de onderlinge geschillen uit den weg te ruimen en zich zoo mo- ijk op politiek en econo misch gebied nader bij elkaar aan te sluiten. Zooals men weet, is de Fran- sche minister Delbos te Londen geweest, waar hij de kronings feesten heeft bijgewoond. Deze feesten mogen schitterend ge weest zijn, maar vermoedelijk hebben de besprekingen, welke hij hier met verschillende staatslieden kon voeren, nog meer zijn aandacht gehad. Daarna is Minister Delbos naar Parijs vertrokken, waar hij nog eenige besprekingen heeft gevoerd, o.a. met Litwinof. Hieruit blijkt, dat het Fr ansch-Russische vriend schapsverdrag nog steeds van kracht is. Ook met Schmidt, den Oostenrijkscheh minister werd gesproken. Delbos verklaardre dat de vriendschap van Frankrijk voor Oostenrijk nog onveranderd is. Oostenrijk zou op de Fransch- Engelsche hulp kunnen rekenen, indien het om de handhaving van de Oostenrijksche onafhan kelijkheid zou gaan. Verder meent men te weten, dat Delbos Schmidt den raad heeft gege ven, naar een nauwere samen werking tusschen Oostenrijk en Tsjecho Slowakije te streven. Aan het einde der vorige week, zette de Fransche diplomaat zijn reis voort en wel naar Brussel, waar hij confereerde met van Zeeland. Nog steeds bestaat er eenige onzekerheid omtrent de Belgische verplichtingen, welke uit het Volkenbondspact voort vloeien. Het spreekt van zelf, dat Frankrijk hierover wel wat meer wil weten en Delbos zal dan ook wel getracht hebben 'n duidelijker verklaring ten aan zien yan deze kwestie te verkrij gen. Ook het Westelijk pact kwam ter sprake, hierbij ging men na, hoe het nieuwe inter nationale statuut' Vaii België vervat kan worden in een ver drag, dat het verdrag van Lo- carno zou kunnen vervangen. Een andere minister, welke in de afgeloopen week de aandacht op zich vestigde, was de Tsjeche Slowaaksche minister, van bui tenlandsche zaken, Krofta: In de commissies van buitenland se he zaken van de kamer, en den senaat heeft hij een poli tieke uiteenzetting gegeven, waarbij hij vrijwel alle landen van midden-Europa en ook nog wel eenige daar buiten, de revue liet passeeren. In de eerste plaats gaf hij zijn meening te kennen omtrent de spil Rome-Berlijn. Hij wees erop, dat hier en daar de idee van een offensieve allure heeft post gevat door deze sa menwerking. Ten rechte of ten onrechte wordt hieruit de vor ming van een nieuw blok rond deze staten afgeleid. Over de houding tot Sovjet Rusland verklaarde Krofta, dat hij een groot verschil maakte tusschen de Russischen Staat en het com munisme. Hij meende, dat bij het gebrek aan zekere grond stoffen, de wereld weer eens herinnerd werd aan de groote Russische rijkdommen. Daarna wijdde de minister eenige woorden aan de Kleine Entente. In de eerste plaats zou door de overeenkomst tusschen Italië en Zuid Slavië dë moge lijkheid bestaan voor een verbe tering dot betrekkingen tusschen de twee andere landen der Klei ne Entente en Italië. Van Tsje- cho-Slowakijë kan echter niet geëischt worden, dat het zijn zuiver defensieve overeenkomst met Rusland nietig verklaard. Maar Tsjecho-Slowakijë zal evenmin verlangen, dat Roeme nië het bondgenootschap met Polen verbreekt. Wat de verhouding tot Duitschland Daar zit lk dan weer, diep gebogen, Daar zit ik uren weer aaneen. De wanhoop, achter in m'n oogen, En doodsche stilte om mij heen Daar rijzen weer m'n paperassen Tot bergen op m'n schrijfbureau. Met op den grond twee actetasschen Vol boeken en papier en zoo M'n boord heb ik allang verloren. Die zwemt daar ergens tusschenin, En watjes pluizen in m'n ooren, Een stoppelbaardje siert m'n kin Ik heb geen tijd om wat te eten, M'n koffie staat daar. koud als steen, Ik heb twéé dagen niet ontbeten, Ik zit daar maar, en zwoeg alleen.... 't Is Mei, en stralend is de hemel, Eén lichtvlak is m n vensterruit, De lucht die gonst van zoet gewemel, M'n tuin die ademt geuren uit. De bloemen zijn een féést van kleuren. De wereld blaakt van levenslust, Maar potdicht zitten al m'n deuren. En in mijn huls heerseht diepe rust De jeugd trekt joelend langs m'n ruiten, (En plagend daarbij aan m'n bel) 't Is alles licht en leven buiten, Eén kleurig, fleurig aquarel 't Is Mei de vogels in de boomen Die tsjilpen er hun hóógste lied, M'n vrouw laat m'n demie weer stoomen, Maar ikik zie het alles niet! Ik zit daar met m'n paperassen, En cijfer uren achtereen, Ik zit daar met m'n actetasschen En met m'n boeken om me heen.... Want achniet iedereen geniet nu, (Al ben 'k de eenige niet, hier), 't Is Mei, ende belasting ziet u? Wacht opm'n invulformulier! betreft, beweerde Krofta, dat deze van Duitsche zijde niet anti-Tsjechisch is, evenmin als van Tsjechische zijde anti- Duitsch. De minister verzekerde, dat de regeeringspartijen in zijn land, alle, zonder uitzondering, in een vriendschappelijke verstandhou ding met Duitschland wenscnen te leven, ook al, omdat zij hier een van de belangrijkste voor waarden ln zien voor de vrede in Midden-Europa. Nog eenige andere landen kwamen ter sprake, waarbij na tuurlijk niet werd nagelaten, nog eens te wijzen op de goede verstandhouding met Frankrijk. De reis van den Italiaanschen koning naar Boedapest in gezelschap van Ciano, wordt door de Hongaren zeer op prijs gesteld. Minister de Kanya voer- besprekingen met graaf Cia no. Ook met den minister-presi dent Daranyi heeft Ciano een onderhoud gehad. Roosevelt's nederlaag. Het plan van Roosevelt tot hervorming van het Hooger Ge rechtshof heeft krachtigen te genstand ondervonden, hetgeen trouwens te voorzien was. Roo sevelt wilde de president de be voegdheid geven, ln iedere recht bank een extra-rechter te be noemen, indien de rechter 70 jaar zou zijn geworden en ge durende 10 jaar zijn functie uit geoefend zou hebben. Bovendien wilde Roosevelt zich het recht toegekend zien, het aantal rech ters van het Hooger Gerechtshol met ten hoogste 6 te vermeer deren. De juridische Senaats commissie heeft dit voorstel nu verworpen. Een nederlaag dua voor Roosevelt. De oudste rechter van het Hof echter, Willis van De van ter, lieert zijn ontslag genomen. Het conservatieve blok telt nu nog drie leden, terwijl de liberale groep er evenveel telt. De nieuwe rechter kan dus liberaal of con servatief zijn, net zooals Roose velt wenscht. EEN OPLOSSING VAN HET CONFLICT IN SPANJE? Onvermoeid heeft Engeland ge werkt voor een nader brengen tot elka. nder van de partijen in Spanje. Steeds bleven deze po gingen zonder succes. Nu schijnt het echter, dat het doorzetten van Engeland resultaat zal op leveren. De stap van de Britschen am bassadeur bij Von Neurath om tot een opheldering van Spaansche kwestie te ge^ften, heeft, naar men in betrouwbare kringen meent te weten, vien po sitief resultaat gehad. Engeland wil komen tot een wapenstil stand in Spanje en Duitschland zou hier niet afwijzend tegen overstaan. In den tijd van dezen wapenstilstand wil men dait al le vrijwilligers uit Spanje terug trekken. Of de strijdende partijei zelf wel van een dergelijke in menging gediend zijn, is zeer dl vraag. >»jf Meef dan 300 schepen, vertegenwoordigende 17 naties, namen deel aan de kronlngspar&de la Engeland, De Konlnklüke familie aan boord van het_kPJi4fi£:8iBObt.

Soester Courant | 1937 | | pagina 7