De nietswe regeeriog. Bestrijding Werkloosheid. Soest otehbc&cMeóU Weekoverzicht. Haar basis co baar werkprogram. Het is niet onze bedoeling om hier ken baar te maken, wie naar ons inzien 'de leider der nieuwe regeering zou moeten zijn, op welke combinatie van partijen de ze zal moeten steunen en hoe het program zal moeten luiden. Over dat alles wordt in de bladen al veel te veel van „voorlichting" gediend De Koningin geniet voorlichting ge noeg en hoe het werkprogram van een re- gecring er dient uit te zien, is niet een kwes* tie van wat „wij"; individueel of ,„en mas- se", denken en wenschen, maar van dat, wat degenen, die een program ter uitvoering aanvaarden, met hun volle verantwoordelijk heid kunnen dekken. We willen het dan ook slechts hebben over wat ons thans reeds als feitelijke moei lijkheden bij de kabinetsvorming is gebleken. Het werd door velen zoo'n beetje als een axioma beschouwd, dat Colijn weer de lei der der nieuwe regeering zou zijn, maar ook blijkt, dat nog meerderen énders hadden ver- v. acht- Dat laatste komt speciaal in de ka tholieke pers tot uiting. In vrijwel de heele reehfsche pers komt als logische consequen tie op den verkiezingsuitslag de gedachte tot uiring, dat de ouie „coalitie" thans weer tot regeeren in staat is en' dus een coalitie kabinet de logische oplossing zou zijn- De katholieken meenen, waar zij de ste kste partij in deze coalitie vormen, dat een hun ner krachtens democratische en parlemen taire traditie, een opdracht tot kabinetsvor- ming had mogen verwachten. Maar onge twijfeld zouden ze Colijn toch hun steun ge ven, wanneer hij op de vorming van een/ coalitieregeering zou aansturen en bereid was mede in ernstige mate rekening te houden met hun verlangens van economische en sociale politiek- Zulk een regeering wordt eveneens door de Chr- Historischen gewenscht en blijkbaar ook door vele Anti-Revolution- nairen Dat mag men tenminste aan uitlatin gen van ,,De Standaard" ontleenen. We zijn overtuigd, dat Colijn, die een op dracht tot kabinetsvorming heeft, tot dit her stel zou meewerken, ware hij zich niet be wust, dat de „groei" der A-R. partij, zooals die uit de verkiezingscijfers is gebleken, niet zoozeer steunt op de A.-R. beginselen dan wel op de econoomische politiek van hem, die in de crisisjaren, welke achter ons lig gen, dezelve naar zijn persoonlijke inzichten, toevallig nauw aansluitende aan de opvat tingen der politiek-vrijzinnigen, heeft gevoerd. Zeer begrijpelijk maken de vrijzinnigen dan ook bezwaar, dat een coalitie-politiek zou worden hersteld op grond van het feit, dat zooveel liberalen en politiek-kleurloozen hun stem aan Colijn als economist gaven. Daarnaast weigert een groote massa van het volk en van de parlementsleden in dep verkiezingsuitslag een uitspraak vóór een voortzetting van Colijn's economische politiek te zien. Deze massa bestaat om nu be paalde extremistische partijtjes maar niet te noemen uit socialisten, katholieken, zeer talrijke Chr-Historischen en zelfs vele Anti- Revolutionnairen- Het staat zelfs vast, dat vele „kleine luiden", die door Abraham Kuyper met trots als de kern van zijn partij werden aange merkt, ditmaal zich naar een andere zijde hebben, gewend- Velen dezer hebben zich ostentatief tot den heer Van Houten gewend; de CD.U. ging van 38.459 tot 85-007 stem men vooruit! Maken de vrijzinnigen bezwaar tegen een herstel van de oude coalitie-politiek; een groot gedeelte van het parlement zal er even eens terecht bezwaar tegen maken, dat, wel ke regeering ook, uit den ve kiezingsuitslag het motief ontleent om de economische po litiek in her algemeen en de speciale crisis- politiek, verder voort te zetten- We vragen ons af, of het in verband met de moeilijkheden ter eene en ter andere zij de, geen aanbeveling zou verdienen, dat de groote partijen het ééns probeerden te wor den over een program van welvaartspolitiek voor de eerstvolgende jaren, zooals men het déarover toch óok eens is kunnen worden in Engeland en in België, tot voldoening- van de groote meerderheid der bevolking. Het is logisch, dit als gevolg van den uit slag der verkiezingen, dat de oude coalitie partijen de kern zouden moeten vormen van zulke nationale concentratie, maar heb ben zij geldende redenen om gesteld, dat overeenstemming over een program moge lijk is daarbij de medewerking van b.v. de sociaal-democraten te blijven afwijzen? Het gaat niet aan om een groote groep der bevolking blijvend van actieve medewerking aan de verzorging van het maatschappelijk bestel uit te sluiten. Men dient den socialis ten toch de kans te geven om den ernst; .van hun veranderde inzichten in de practijk te bewijzen. Men heeft hen vroeger jarenlang verweten, dat ze regeeringsverantwoordelijk- heid weigerden te aanvaarden; thans is er gelegenheid om te bewijzen, dat het ver langen om deze naar de verhouding van haar kracht en bereidheid tot samenwerking in het algemeene volksbelang, toe te bedee. len, ook inderdaad ernst was. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende; Het is wel als vaststaand aan te nemen, dat de geesel der werkloosheid, ook al ver betert de conjunctuur nog zeer veel, niet geheel verdwijnen zal. Wij hebben er rekening mee te houden, dat we blijvend met een leger werkloozen zullen blijven zitten, waar tenslotte niemand weg mee weet. Dat is een benauwende gedachte. En het spreekt vanzelf, dat velen naar een oplossing, althans naar een vermindering van het be- 1 klemmende Van dit vraagstuk zoeken. Nu is er dezer dagen een rapport of advies verschenen, wat een nieuwe weg inslaat. Ir. P. Hijmans van het N ederlandsche In stituut voor Efficiency, heeft dit advies uit gebracht- We willen enkele dingen daaruit hier neerschrijven. De industrie is sterk geconcentreerd in de steden en de groote bedrijven en de levens omstandigheden van de arbeiders in deze groote bevolkingscentra zijn nu niet bepaald zeer gunstig te noemen. Door de moderne techniek is het mogelijk, deelbewerkingen van een productie-proces, als het ware uit te besteden op het platte land. Verder zijn bepaalde productie-processen volstrekt niet aan de stad gebonden en kun nen ook in kleinere bedrijven op het platte land worden verricht. Als men daarbij bedenkt, dat het leven op het platteland voor het individu verre te pre- fereeren is boven het leven in de bevolkings opeenhopingen, dan is er veel voor te zeg gen, om de bedrijven te d e cehtraliseeren. Voor een belangrijk deel is er onder de boeren en tuinders geen menschwaardig be staan te vinden, en door het eigenaardig pe riodiek karakter van land- en tuinbouw, is er nooit geregeld werk voor de landarbeiders. Indien het dus mogelijk is, een oplossing te vinden waardoor industrie-producten, op ge d e centraliseerde wijze ten plattelande wor den vervaardigd, met behoud van alle voor deden van het platteland, is er veel voor dez emethode te zeggen. Daardoor zou wei deze methode te zeggen. Daardoor zou wel licht de mogelijkheid geschapen- worden, om den landarbeider aan de industriëele produc tie te doen deelnemen, en zoo een poging worden aangewend tot oplossing van sociale en economische moeilijkheden. Dat aan deze zaak vele vraagstukken en moeilijkheden verbonden zijn, kan elk zelf wel zien; maar een en ander wordt nu on derzocht. Er moet een product worden uitgezocht, wat daarvoor geschikt is, alsmede een be^ werking, die zich voor dat systeem eigent' Daarbij komen de vragen van transport, van aanvoer der grondstoffen en afvoer der producten. Verder de mogelijkheid van distri- bu'te tier producten. Dat hier straks ook vragen van arbeidsme- thoden en sociale waarborgen aan de orde komen, spreekt wel vanzelf. Want wie her innert zich niet de moordende huisindustrie van voorheen, we denken hierbij aan de si garen en de confectie, om van andere ar tikelen nu maar te zwijgen. Deze laatste moeilijkheden kunnen echter door nauwgezette Overheids-eonti'ole en -be palingen wel ondervangen worden. Er zijn nu met het oog op deze mogelijk heden allerwege technische en Economische Instituten opgericht, welke al deze dingen nauwgezet in onderzoek nemen. Niet onmogelijk is dus, dat straks in deze richting proeven zullen worden genomen. Doel van dit schrijven is nu, om onze plaatselijke Overheid op deze zaken attent te maken, zoodat wij ook hier in Soest, door activiteit van de Overheid, aan onze vele werkloozen vvillicht in de toekomst een loo- nende positie kunnen bieden. ZONNEVELD. N.B. In verband met bovenstaande mer ken wij op, dat een groote maatschapppij, met een eigen distributie apparaat plannen uitwerkt, voor oprichting van een groote schoentabriek op Java, waaraan ook een zeil doekweverij verbonden wordt. (Deze Mij. is niet Baté.) Twaalfhonderd menschen zul len daar werk vinden. En hier wil men het systeem van d e centralisatie toepassen n.L een groot aantal kleine werkplaatsen waar 4 of 5 man een onderdeel van het product vervaardigen. 2. ONGEVAL MET ELECTR1SCI-IE STROOM- Door het niet in orde zijn der electrische geleiding van 'n machine in de ijsfabriek van de firma Van Zuilen aan de Koninginnelaan, waren eenige metalen deelen onder stroom ko men te staan. 1 De 19-jarige V-, die staande op het natte betonnen vloertje, met de onder stroom staan de deelen in aanraking kwam, kreeg 'n dus danige schok, dat hij het bewustzijn verloor- De toegeschoten buren pasten kunstmatige ademhaling toe, waardoor de jongeman spoe dig weer bij bewustzyn was. De ontboden geneesheer stuurde de jonge man eenige uren naar huis om op adem te komen. SACRAMENTSPROCESSIE TE SOESTERBERG. Onder begunstiging van prachtig zomer weer heeft j.1. Zondag te Soesterberg de jaarlijksche Sacramentsprocessie plaats gehad door de fraai versierde tuin om de R. K- kerk. Op het kerkhof werd ditmaal de predicatie gehouden door den WelEerw. Heer Ten Riele, kapelaan van de parochie Soest. Nadat de zegen was gegeven, trokken de vele geloovigen met hun vaandels wederom naar de kerk, waar de plechtigheid werd be sloten met het Te Deum. ROOKWEDSTRIJD. In samenwerking met de gérant van ,,'t Zwaantje", den heer E. Mennicken, heeft de N.V. Tabaksfabriek Th. Niemeijer te Groningen, in de kegelzaal van dit hotel, 'n rookwedstrijd georganiseerd. Onder de 30 belangstellenden bevond zich één dame en was t Soesterberg's garnizoen sterk vertegenwoordigd. Op het startsein „eéh, twee, drie, vuur!" staken allen de brand in de pijpen, die ieder op eigen manier had mogen stoppen. Weldra was de rook in de zaal te snijden! Het ging er om zoo lang mogelijk met een pijp te doen. Na een half uur kwamen de eerste uitval lers. Winnaar van den wedstrijd werd de heer J. v. d. Kamp, die z'n pijp niet minder dan 2 uur en 5 minuten brandende wist te hou den. Door den heer Edelman werden met 'n toe passelijk woord de prijzen uitgedeeld, waarna het gezelschap huis.vaarts ging. POSTDUIVEN VEREEN. „DE ZWALUW". De postduivenvereen. „De Zwaluw" heeft Zondag j.I- 'n wedstrijd-vlucht gehouden vanaf de plaats Noyon in Frankrijk- De af te leg gen afstand bedroeg 330 K.M. De eerstaankomende duif vloog over deze afstand bijna vier en een half uur. De uitslag luidt als volgt: A- Rijksen 1—2—22—44; G. Haks 3—23— 30—41—48; W. Priem 4—21—45—49; A. Dorresteijn 5826364658; B. v. d. Linden 6; H. v. Sitter 7; C- Karstens 9 13—19—27—34; G. Sukkel 10—42; B. Groe- neveld 11125051; J. Post 1416 17—24—43—54—57; J. Rijksen 15; H. Schouten 18; R. Stalenhoef 2047; G. v- d. Deijssel 25; G. Teeken 2833; H. Goris- sen 29; W» Nieuwenhuijs 313960; J. Grift 32; G. Rijksen 35; D. de Zoete 37: W* C. Priem 3859; J. Groen 40; H. On- wezen 5255; R» Floor 53 en J. Gaas beek 56' l GEM. KEURINGSDIENST. Overzicht over de maand April 1937- Geslacht op de N.V. Centrale-Slachtplaats: 43 runderen, 3 paarden, 3 pinken, 13 vette kalveren, 15 nuchtere kalveren, 73 varkens, 1 hit en 1 schaap. Huisslachtingen: 3 runderen, 1 vet kalf, 6 varkens en 1 schaap. Ingevoerd werd: 10715 kilogram vleesch en vet. Tuberculose kwam voor bij: 3 runderen en 4 varkens. Goedgekeurd onder voorwaarde van „Ver koop in 't Klein onder Toezicht": 3 runde ren, 1 graskalf en 1 vet kalf. Uit nood werden gedood: 2 runderen, 1 vet kalf en 1 graskalf. Gestorven: 2 runderen, 1 pink, 1 vet kalf, 9 nuchtere kalveren en 11 veulen. Afgekeurde geheele dieren: 1 rund, 1 vet kalf, 9 nuchtere kalveren, 1 veulen en 1 pink. Aan organen werden afgekeurd: Van Runderen: 8 paar longen, 3 harten, 19 levers, 2 milten, 3 paar nieren, 3 magen, 3 stel darmen, 3 uiers, 3 lymphklieren en 1 tong. Van Varkens: 11 paar longen, 1 lever, 3 paar nieren, 1 maag, 1 stel darmen, 4 lymphklieren en 3 kilogram vet. Van Kalveren: 2 paar nieren, l/2 kilogram vleesch en 1 kilogram vet. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG- ZATERDAG 5 JUNI. Zooals reeds in ons vorige nummer gepu bliceerd, zal a-s. Zaterdag 5 Juni de groote collecte voor de Nationale Recclasseering plaats vinden. Het uitvoerend Comité doet hiermede op onze plaatsgenoolen een laatste beroep om deze collecte, voor alle gezindten, daadwer kelijk te steunen. SOESTER VRIJW. REDDINGSBRIGADE. Aan de oproep om j.I. Maandagavond de ledenvergadering van bovengenoemde vereenï- ging te bezoeken, hadden velen gehoor ge geven. De vergadering was belegd in het restaurant van het Soester Natuurbad, waar te half negen de voorzitter, de heer M. L v. d. Es opende. Hij heette allen welkom in het bijzonder de nieuwe leden, waaronder de Prins, badmeester van het Soester bad, en wekte allen op, de oefeningsavonden, die straks vastgesteld zullen worden, trouw te bezoeken. Spreker memoreerde nog het be haalde succes van het afgeloopen jaar. De vereeniging heeft nu twee leden die diploma C. reddend zwemmen (het instructeurs diploma) hebben, 2 leden diploma B en 11 leden die A hebben, terwijl 10 leden het Oranje Kruis diploma verkregen. Ook heeft een der leden pas h# K.N.Z.B- diploma behaald. De notulen der vorige vergadering werden door den heer J. Reiman, secretaris, voorge lezen en na een kleine opmerking, onge- wijzigd goedgekeurd. Daarna reikte genoemde functionaris het diploma C. uit aan Mej. M. Veenendaal met een toepasselijk woord en sprak tevens de heeren M. L. v. d. Es en Dr. Stroband toe, die Mej. V. voor dit diploma hebben op geleid. Een groot succes voor de instruc teur, den medischen leider en de candidate! Bij de inerekomen stukken werd «en re- glement hehande'd, samengesteld door den dl- recteur van het Soester bad. Een kleine wij ziging werd voorgesteld en den heer Prins opgedragen dit nader met den directeur te bespreken. De voorzitter drong met klem er de leden op aan zich stip naar deze be palingen te gedragen, temeer daar de leden ook na sluitingstijd in de gelegenheid wor den gesteld te oefenen. Na eenige discussie werden de oefeningsavonden bepaald op Woensdag en Vrijdagavond vanaf half acht» 's Woensdags is voor de adspirantleden ge legenheid vanaf zeven uur te oefenen^ De lessen worden voor de heeren gegeven door den heer v. d. Es, terwijl de dames en adspiranten geoefend worden door Mej. Veenendaal, eventueel bijgestaan door de da mes M- Hübner en. B. Oostveen. 9 leden gaven zich op voor diploma A, 2 voor B- en 2 voor C. Het is te hopen, dat deze goede voornemens na moeizame oefe ning, bekroond zullen worden. Ook gaven velen zich op voor een demon- stratieploeg. De badmeester deelde mede, dat er ver scheidene wedstrijden op het programma staan van het Natuurbad, en stelde voor deze de- monstratieploeg als apart nummer uit te laten komen bij elk der wedstrijden. Dat dit voorstel algemeene bijval onder vond spreekt vanzelf. De heer Quelle sprak een woordje over de propaganda-actie. Hij bedankte de pers voor haar medewerking en deelde mede, dat de circulaires een voorloopig resultaat heb ben opgeleverd van 9 nieuwe leden en ver scheidene donateurs, waaronder 3 plaatselijke doktoren. Hij wekt de aanwezigen op ieder een aantal van deze circulaires onder hun fam. of kennissen te verspreiden. Vanzelfsprekend namen alle leden een aan tal mede naar huis. We mogen veronderstel len, dat zij nu hun bestemde plaatsen heb ben bereikt. Tot slot werd nog medegedeeld, dat met toestemming van het stichtingsbestuur een bord op het strand zal wordin geplaatst waar leden, en belangstellenden nota kunnen nemen van het werk der Soester Vrijwillige Red dingsbrigade. 1 Het was al Iaat toen de voorzitter deze nuttige en aangename vergadering met een dankwoord sloot, na de verwachting te heb ben uitgesproken, dat zoowel Woensdag- als Vrijdagavond nog meer nieuwe leden zich zullen aanmelden. Kabinet-Colijn. Zooals velen het hadden verwacht, heeft de heer Colijn weer een opdracht tot kabi netsformatie gekregen. Z. Exc. is thans druk doende om de leidende politieke persoonlijk heden te raadplegen. De opdracht aan Colijn is zeer ruim. practisch kan hij alle kan ten itit. Hij kan een coalitieregeering vormen of eene, welke op breeder grondslag steunt* Zelfs kan hij het stellen buiten de politieke partijen en zich een stel ministers als mede werkers kiezen, uitsluitend om hun geschikt heid. Het schijnt zelfs, dat de heer Colijn een oplossing in dien zin nastreeft; hij heeft althans kenbaar gemaakt, dat hij zijn poging geslaagd zou achten, als hij de personen, die hij zich als medewerkers denkt, bereid vindt om in zijn kabinet zitting te nemen en een program weet op te stellen, dat uitzicht biedt op een meerderheid in de Kamers. Inmiddels is het zeer twijfelachtig, of de. partijen deze practijk van kabinetsvorming zullen aanvaar den. Opening der nieuwe Kamers. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat de heer Colijn reeds een nieuwe regeering zal heb ben gevormd, als Dinsdag a.s. de nieuwe Kamers zullen worden geopend. Deze open ing zal geschieden door een Koninkbijke Commissie, als hoedanig het kabinet zal fun- geeren, namens hetwelk dan de heer Colijn optreedt. De opening zal niet in de Ridder zaal, maar in 't gebouw der Tweede Kamer plaats hebben. Naar zich laat aanzien, zal het parlement het, behoudens onvoorziene dringende en ern stige omstandigheden, in deze zomerzitting niet druk hebben- De regeering zal terstond de acht wetsontwerpen tot herziening van de grondwet indienen en wellicht nog een en kel spoedeischend wetsontwerp, dat niet drie tot vier maanden kan blijven liggen- Niet ge heel uitgesloten is, dat de Tweede Kamer de grondwetsontwerpen dan nog in de afdee- lingen onderzoekt, doch de verdere behande ling wordt zeker aangehouden tot na den derden Dinsdag in September, den dag der opening van de gewone zitting 1937/1938- Dan zal het nieuwe kabinet de wetsont werpen in 2e lezing hebben te verdedigen. Het lot der Grondwetsherziening. Nu de nieuwe Tweede Kamer gekozen is, kan wel zoo wat voorspeld worden, hoe het lot dier ontwerpen zal zijn. Zes zullen geen moeite hebben om de in tweeden termijn grondwettelijke vercischte tweederden-meer derheid te halen, doch voor de twee overigen blijft het er somber uitzien. Het vijfde wetsontwerp immers, de moge lijkheid scheppend tot het nemen van maat regelen tegen revolutionnare vertegenvvoordi- gers, zal het in de tweede lezing wel niet tot een meerderheid van twee-derden brengen- Evenmin het z.g.n, verzamelontwerp, ten anazien waarvan de oppositie zich vooral keerde tegen de beperking van de parlemen taire immuniteit in geval van opruiing of schending van geheimen en tegen de verval lenverklaring van het passieve kiesrecht in geval van veroordeeling tot meer dan een jaar, waar door met name politieke misdadigers getroffen zouden worden. Mussert geen Kamerlid De leider der N.S-B. zal, hoewel twee maal gekozen als Kamerlid, geen zitting ne men. De leider verklaart zijn weigering i4t de overweging, dat de overgroote meerder heid der kiezers nogmaals hun vertrouwen hebben uitgesproken in de politieke partijen en daarom moet het land nog maar wat jaar tjes wachten op de ontwerpen tot saneering van het Nederlandsche imperium, welke ont werpen kant en klaar gereed liggen. a Hij zal zich ten volle aan de „beweging" blijven wijden en daarbij kan hij de assistentie niet missen van de h.h. Geelkerken en Koster, die aus evenmin zitting mogen nemen in do Kamer. De fractie zal thans bestaan uit heeren Graaf de Marchant als leider, Diëten^ Woudenberg en Rost van Tonningen. Verdwijnt de N.S.B.-persl Naar de a.r. „Rotterd." verneemt, is aan al het personeel, dat werkzaam was ten kan tore van „Volk en Vaderland" op de Oude Gracht te Utrecht ontslag aangezegd. Reedt vóór de verkiezingen was geleidelijk aan een vijftal leden van dit personeel ontslag ver leend uit bezuinigins-motieven, doch thans heeft men het heele personeel van de admini stratie en de boekhouding van het week blad ontslag verleend. Daar de N.S.B. nog huur heeft aan het perceel, zal dit thans nog niet ontruimd worden .1 wordt het on bewoond, daar ook aan de conciërge ont slag is gegeven. Drie jnan zijn voorloopig nog in dienst gehouden om de zaken af te wikkelen. Naar het blad verder verneemt, in hel plan een en ander over te brengen naar Lei den, waar het „Nationale Dagblad" wordt gedrukt. De „stroppen", welke op het „Nationale Dagblad" worden geleden zouden zeer aan zienlijk zijn en het is. niet onmogelijk, dat binnenkort de uitgave zal worden gestaakt» N.S.B. Duitsch ambassadrice! De heer Albarda, leider der S.DA.P— Kamerfractie, heeft aan den Minister van BuitenL. Zaken en Justitie gevraagd, of zij kennis genomen hebben van een bericht!, volgens hetwelk aan een Nederland schcn in" gezetene te Utrecht, die gastvrijheid wilde verleenen aan een bloedverwante uit Duitsch* land, een formulier uit Duitschland ter in vulling is toegezonden, van welk ingevuld formulier een tweede exemplaar moest wor den aangeboden ter afteekening of afstem peling op een bureau van de nat—socialisti sche beweging (N.S.B.) te Utrecht, en of zij bereid- zijn te doen onderzoeken of dat bericht juist is? En ook. of leze Nederlander op een bureau der N.S.B. is ondervraagd geworden; over de wijze, waarop hij op 26 Mei zijn stem had uitgebracht. Als een en ander waar zou zijn, verlang^ de heer Albarda „maatregelen". Onze export-belangen« Deze week is onze handelsmissie die oni der leiding van Jhr. Mr. Dr. van Kaïnebeek! vier Zuid-Amerikaansche republieken officieel bezocht, te Den Haag teruggekeerd. Over d« resultaten dezer missie is men in officieel® kringen niet ontevreden. Haar leider heeft in een persgesprek te kennen, gegeven, dat de missie zelve den zeer beslisten indruk) heeft bekomen, dat haar uitzending nuttig en verantwoord is geweest. Zij is in de viec landen, die zij bezocht heeft, met bij zond er ei belangstelling en waardeering ontvangen, waardoor een sfeer geschapen is, die voor, de toekomstige ontwikkeling van de econo* mische betrek ringen vau belang kan zijn* De missie gelooft, dat alles te zamen goi nomen het resultaat niet onbevredigend is, In het algemeen gesproken is de missiej tot de conclusie gekomen, dat de mogelijkH heden, die Zuid-Amerika oplevert, ernstigiö aandacht verdienen, nu het daarvoor nog niet te laat is, in verband met de belangstel ling, welke voor die mogelijkheden door an dere landen aan den dag gelegd wordt ca het streven om door industrialisatie in eigea behoeften te voorzien. Het woord is thans aan de regeering en het bedrijfsleven. Meer uitvoer naar Duitschland. Ook onze handel op Duitschland biedt ineens meer perspectief. Tusschen de Neder landsche en Duitsche regeeringscommissie tg overeenstemming bereikt over een belang* rijke vermeerdering van den uitvoer vaq goederen van Nederland en de Nederland* sche overzeesrhe gewesten naar Duitschland. Deze vermeerdering werd vastgesteld voor het derde kwartaal van dit jaar. Met name onze land- en tuinbouw zullen hiervan, hopelijk langbegeerde vruchten pluk* ken. De vermeerdering geldt zoowel voor in* dustrieele en landbouwnroducten als vooc koloniale artikelen. Meer Duitsche gasten 1 Ook is met Duitschland weer een reis* overeenkomst gesloten. Zij treedt 15 Juni a.s. in werking en wijkt slechts op enkele onder- deelen van de tot dusver geldende regeling at< Toch beteekent zij een gunstiger regeling voor N ederland, Duitsche gasten zullen tot een zeket totaal-bedrag is bereikt - per persoott f 300 uit Duitschland voor hui vacantie naar Nederland mogen meenemen. De heer Pfeifer, lid van het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemd, verkeer stelt zich, blijkens een gepubliceerde verklaring, geen gouden bergen van deze nieuwe regeling voor. „Voor bet a.s. zomerseizoen zullen wij oolc ditmaal met een klein getal Duitsche bad gasten moeten rekening houden. Feitelyk if het slechts een gebaar in de lucht, vervolgd* de heer Pfeifer, „Het is goed, dat er ieta gedaan wordt en misschien dat het 't begin is van een we®r toenemend Duitsch toerisme".

Soester Courant | 1937 | | pagina 5