fanfoceef BirtHenlandscU (/veezicht Buite-toiaïtdscU (Jt/evzicbt Vrede in Spcutie? Nabetrachting over de verkiezingen. Een week van spanning en opwinding voor heel Nederland. Toch is in ons rustige land alles nagenoeg rustig verloopen, zonder noemenswaardige onge regeldheden. Groote verrassin gen heeft de uitslag ook niet gebracht. Wel heeft de N.S.B. zich teleurgesteld gezien in zijn verwachtingen, en ook vele an deren is dit resultaat al naar hun gezindheid mee of tegen ge vallen. De winst van de A.R. is niet zuiver te danken aan de beginselen van haar aanhangers. Dr. Colijn zelf heeft verklaard dat lang niet allen, die op de A. R. gestemd hebben, over tuigde A. R. zijn. Als een soort nationale figuur heeft dr. Co- lijn den steun ontvangen van velen buiten den nauwen kring van zijn onmiddellijke geestver wanten. De groote R.K. Staats partij kan zich verheugen in een even groote vooruitgang als de A. R., terwijl de S.D.A.P. een kteinere winst boekt en de L.S.P. en de Chr. H. P. een aanmerkelijk verlies geleden hebben. De klei nere partijen, behalve de C.D.U. hebben allen een zetel verloren, met het gevolg dat 5 eenmans partijen niet in de Tweede Ka mer zullen terugkeeren. Bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer, waarvan de uit slag afhangt van de samenstel ling van de Provinciale Staten, volgens de Statenverkiezingen van 1935, hebben de A.R. en de S.D.A.P. elk 1 zetel en de N.S.B. twee zetels gewonnen, de B. K. zijn gelijk gebleven en de Vrij heidshond heeft 2, de CHU en de V.D.B. hebben 1 zetel verlo ren- Amsterdam in feestkleedf), voor het aanstaand koninklijk bezoek. In de versiering der straten nabij den Dam begint reeds teekening te komen. Anthony Eden tijdens de Volkenbondsvergadering te Genève over de toelating van Egypte. Z.K.H. Prins Bernhard ko ninklijk commissaris van de Jaarbeurs. Door den raad van beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs is deze week Z.K.H. Prins Bernhard geinstal- leerd als koninklijkcommissaris. Na de installatie werd aan Z.K. H. door den voorzitter, dr. F. H. Fentener, het insigne van den raad van beheer overhandigd. De tewaterlating van de Tromp. Onder groote geestdrift van de talrijke aanwezigen heeft in het begin van de afgeloopen week H.M. de Koningin de tewaterla ting van de Tromp verricht. Tot veler verrassing was H. M. ver gezeld van Z.K.H. Prins Bern hard. Na de rede van dén direc teur, den heer Goekoop, had de doopplechtigheid plaats, waarbij H.M. met een ivoren hamer tegen het zilveren bijltje sloeg, zoodat de doopflesch tegen de ijzeren wand uiteenspatte. Een oogenblik later begon het schip heel langzaam te glijden, het kreeg meer snelheid en gleed met een flinke vaart in het wa ter. De Ned. Marine is hiermee een geheel nieuw scheepstype rijker, een product van Neder- landsche industrie. Het Nederlandsche pavil joen te Parijs. In de afgeloopen week is on der groote belangstelling van vele autoriteiten het Nederland sche paviljoen op de tentoon stelling te Parijs geopend. De openingsplechtigheid had plaats in de zaal voor religieuze kunst. O.a. waren aanwezig de Ned. gezant jhr. dr. J. Loudon de Fransche minister van handel, Paul Bastrid, de Ned. ministers Slotemaker de Bruine en Gelis- sen en de directeur van de K.L. M., dhr. Plesman. Als eerste voerde mr. Crena de Jongh, de voorzitter van de commissie het woord en dankte de Fransche regeering voor haar organisatie en bracht hulde aan de leden der Ned. commissies, de Ned. architecten en ingenieurs en de Fransche bouwfirma's. Hierna volgden de redevoeringen van den commissaris-generaal, dhr. Edmold Labbe, en van den Fran- schen minister, waarin de Ned. ministers begroet werden en Nederland welkom werd gehee- ten op de tentoonstelling van Frankrijk. De Ned. ministers Slotemaker de Bruine en Gelissen namen daarna resp. het woord en brachten hulde aan Frankrijk voor zijn initiatief en dank voor het feit, dat ook Nederland ver tegenwoordigd mocht zijn. Mi nister Slotemaker de Bruine prees de Ned. Tegeering, die zich tot taak heeft gesteld het sa mengaan van kunst en techniek in beeld te brengen. Minister Gelissen wees op het belang van internationale uit wisseling van goederen en dien sten, vooral in deze tijden van economische crisis. Aan het eind van den dag hebben de gezant en mevrouw Loudon allen ont vangen, die hun medewerking hadden verleend aan het welsla gen van deze plechtigheid. Het kabinet stelt de porte feuille ter beschikking. Een ander belangrijk feit van deze week is, dat de voorzitter van den raad van minsters aan H.M. de Koningin heeft mede gedeeld, dat de heeren minis ters meenen hun portefeuille ter beschikking te moeten stel len, dit in verband met de om standigheden waaronder het kabinet is opgetreden, afgezien van den uitslag der verkiezingen. In verband hiermee heeft H.M. de Koningin Donderdag de voor zitters der beide Kamers en den vice-president van den Raad van State bij zich op het Huis ten Bosch ontvangen. Overeenkomst der Oslo- staten. Vrijdag 28 Mei is in den Haag de oevreenkomst van de Oslosta- ten geteekend, door de gedele geerden van de landen, die deel uitmaken van de Conventie van Oslo, n.1. België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen, Nederland en Zweden. Hierbij is de opheffing van een aantal contingenteeringen vastgesteld en de handelstarieven zijn ge stabiliseerd. De regeeringen van de deelne mende staten zijn overeengeko men gezamenlijk maatregelen te treffen om een einde te maken aan de praktijken van abnorma le mededinging in den buiten- landschen handel, die hun land betreffen. De overeenkomst zal voorloopig in werking treden op 1 Juli 1937 en een looptijd heb ben van één jaar. De Volkenbondsraad bij een. Het geschil Alexandrette thans geregeld. In een bijeenkomst van den Volkenbondsraad is de kwestie tusschen Frankrijk en Turkije, inzake Alexandrette tot een re geling gekomen. Nu Rüst U Aras ekozen is tot voorzitter van de buitengewone Volkenbondsvergadering, schijnt hij wel eenigszins toeschietelij ker te zijn geworden. Hij heeft toegegeven in de laatste ge schilpunten: de drie gemeenten waar het om ging, zullen buiten blijven en het Arabisch zal, ge lijk aan het Turksch, een offici- eele taal worden. De Spaansche regeering te Valencia beroept zich op den Volkenbond. Het belangrijkste punt van de agenda was wel het beroep van de Spaansche regeering te Va lencia op den Volkenbond. De Spaansche afgevaardigde Del Vayo heeft het debat geopend met een rede waarin hij wees op de Duitsche inmenging bij de vernietiging van Guernica door Duitsche vliegtuigen en bekend maakte, dat de regeering van Valencia niet dacht over een wapenstilstand, zooals door En geland was voorgesteld. Het aan dringen van Del Vayo op een positieve houding van Genève in het Spaansche conflict had niet veel uitwerking. Eden, Delbos en Sandler zijn tegen een Volken bondsactie naast de Londensche niet-inmengingscommissie. Op merkelijk is het streven, noch Italië noch Duitschland te Drik- kelen en de hoop, die schijnt te bestaan, om met Duitschland 'n overeenstemming te vinden. Dr. Schacht heeft bij zijn ope ning van het Duitsche paviljoen op de wereldtentoonstelling in sproken over de Fransch-Duitsche ken over de Fransch-Duitsche betrekkingen. En zonder twijfel zullen gunstiger economische be trekkingen een goede uitwerking op de politieke toestanden kun nen hebben. De kabinetscrisis in Enge land. Tijdens deze zitting van den Volkenbondsraad, waarbij ook de Engelsche minister Eden aanwe zig was, had in Engeland een kabinetswisseling plaats. Wat men reeds lang zag aankomen, is nu gebeurd: Baldwin is afge treden, en met hem is ook Mac Donald uit het kabinet getre den. De functie van Baldwin wordt overgenomen door den niet veel jongeren, maar meer krachtigen staatsman Neville Chamberlain. Voor het Britsche rijk wordt hiermee een periode van het politieke leven afgeslo ten. Wel zal er in de samenstel ling van de nieuwe regeering weinig verschil zijn met de re geering Baldwin, maar met Baldwin en Ramsy Mac Donald treden twee figuren af, die sinds jaren met de Engelsche politiek verbonden waren. De nieuwe samenstelling van het Engelsche kabinet is even als het vorige, bestaande uit 15 conservatieven, 4 nationale liberalen en 2 leden van de na tionale labourparty. Eden is mi nister van buitenlandsche zaken gebleven, hoewel er van bepaalde kant (o:a: de Beaverbrookpers) in een andere richting gedron gen werd. De koning heeft Baldwin be noemd tot ridder in de orde van den Kouseband. De Locarno-kwestie. AU tweede punt is ook de Locarno-kwestie ter sprake ge komen. Eden en Delbos legden daarbij alleen een verklaring af over de laatste onderhandelin gen met België, terwijl de Bel gische minister Spaak, wees op de trouw van België aan het Volkenbondsstatuut: De moge lijkheid tot een nieuw Locarno is zoo groot mogelijk gelaten en men heeft het vertrouwen in het sluiten van een nieuwe overeen komst uite esproken- Er zijn in de laatste dagen en weken in en rondom de Spaan sche kwestie eenige dingen ge beurd, welke zonder eenigen twijfel waard zijn een oogenblik vastgehouden te worden. Op 17 Mei werd te Valencia na dat een anarchistische opstand met verwonderlijke snelheid on derdrukt was, een nieuwe regee ring gevormd, waarin geen en kele anarcho-syndicalist meer zitting heeft. Gematigde socia listen zijn in deze regeering het meest radicale element; het cen trum wordt gevormd door de burgerlijke democraten; en de conservatieve vleugel bestaat hoe paradoxaal het ook klinken mag uit twee communisten. Van den minister-president Ne- grin is bekend, dat hij de zoon is van den na Juan March rijk sten man van Spanje. Nadat de ze verandering zich voltrokken had, viel er in West-Europa een zekere ontspanning op te mer ken. En op 21 Mei kwam er een nieuw lichtpunt. Op dezen dag werd bekend, dat Engeland zou pogen een wapenstilstand te be werkstelligen. Deze data liggen zoo dicht bij elkaar, dat het moeilijk is nog van een toeval te spreken. Be wijzen, dat er eenig verband zou bestaan tusschen de fractiebe sprekingen der Spaansche com munisten en de zittingen van het Britsche kabinet, ontbreken natuurlijk. Maar men mag niet over het hoofd zien, dat er juist in die dagen druk werd geconfe reerd tusschen de vertegenwoor digers van Frankrijk en Engeland eenerzijds en die van Sovjet- Rusland anderzijds. Het is dus geenszins uitgesloten, dat de ruk naar rechts in Spanje het gemeenschappelijk werk is van de „entente cordiale'. Wat men daarmede voor heeft gehad, is zonder meer duidelijk. Het staat vast, dat men in Engeland en tevens in West-Europa al evenmin een rood, als een fas cistisch Spanje wenscht. Men slaat zelfs de plank niet mis met de bewering, dat in het begin van den burgeroorlog de meeste menschen meer sympathie voor Franco dan voor zijn tegenstan ders koesterden. Later, onder den druk van de Italiaansche inmenging werd dit anders. Vooral de Engelschen gingen in zien dat een met Italië verbon den Spanje groote gevaren voor den Britschen zeeweg naar Indië met zich zou medebrengen. Derhalve was de regeering te Londen wel genoodzaakt, een overwinning van Franco zooveel mogelijk te gaan tegenwerken. En hoe minder rood de Spaan sche regeering nu is des te mak kelijker krijgt natuurlijk de En gelsche politiek het, daar zij dan minder rekening behoeft te hou den met anti-roode stroomingen. Het doel van de Engelsche en Fransche politiek staat vast: men wil verhinderen, dat een bepaald territorium tot militair steunpunt tegen de Westersche groote mogendheden wordt ge maakt. Dit wil men bereiken via den omweg „terugtrekking der vrijwilligers", waaraan dan een wapenstilstand vooraf zou moe ten gaan. Over deze terugtrek king is reeds veel gesproken. Zelfs Duitschland heeft dit reeds lang geleden geëischt. Waar schijnlijk daarom klampt men zich aan de terugtrekkings-idee vast en voegt daaraan toe: „Na tuurlijk is een af transport on uitvoerbaar, zoolang er gestre den wordt; daartoe Is een wa penstilstand noodlg". En daar bij zegt men: wanneer de strijd Deze week werd de eerste spade gestoken voor de Wereld-Jamboree, welke In Neder land wordt gehouden. De eerste spade is gestoken, De eerste steen die is gelegd. De eerste woorden zijn gesproken, De eerste vriendschap toegezegd! Het is een kwestie nog van wéken. En 't groote, groote feest is daar, Waar maanden naar yrerd uitgekeken, We wachten onze gastenschaar! Nu kunnen we weer eens bewijzen. Al is ons landje ook maar klein, Hoe Holland wat men steeds mocht prtjsen Een goéde gastvrouw blijkt te zijn! De jeugd van alle landen samen, In 't kleine, fiere Nederland, Met vreemde talen, vreemde namen, Maar één, door één-dezelfden band! De Jamboree staat te gebeuren, Het feest van goede vriendschapszin, En door d ewijd-wij dopen deuren Trekt heel de wereld, Holland in. Weest welkom aanstonds, kameraden, In 't landje aan de grijze zè£, Wij zijn bezield me tgoede daden, Neemt gij naar hier Uw vriendschap mee! We hopen dat ons kamp mag slagen, (We zijn al wéken toegerust) We hopen op gezónde dagen Van vreugdevolle levenslust! We hopen, dat het een succès zij, En dat in dezen, triesten tijd Ons kamp, de wereld tot een les zij, Een voorbeeld van.... verdraagzaamheid! Laat óns de vriendschapsbanden sterken. Helpt allen, allen daaraan mee, Laat iédereen het maar eens merken. Wij werken aan deWereldvree!! Weest welkom aanstonds, kameraden, In 't landje aan de grijze zee, Wij zijn bezield met goéde daden, Neemt gij naar hier uw., vriendschap mee: maar eerst gestaakt ls, zullen de partijen de wapens moeilijk weer kunnen opnemen en zal men vanzelf wel een weg naar vre desonderhandelingen vinden. Dat is intusschen niet geheel waar. Men is het er algemeen over eens, dat Franco zonder zijn Italianen en Duitschers zooiets als een veldheer zonder leger zou zijn, terwijl voor de regeering van Valencia de Internationale Bri gade en de Russische specialis ten nog slechts een relatieve be- teekenis hebben. Terugtrekking der vrijwilligers zou dan ook den nederlaag van Franco beteeke- nen. Maar nu is het niet aan te nemen, dat Rome en Berlijn zul len willen medewerken aan een maatregel, welke de vernietiging van hun beschermeling betee- kent. Waarschijnlijk zullen deze staten dan ook eischen, dat men den omgekeerden weg volgt, n.1. eerst een overeenkomst over dat gene, wat van Spanje worden zal en eerst daarna de regeling van de kwestie der vrijwilligers. Daarmede heeft men -in Londen ongetwijfeld rekening gehouden en dat zal ook wel de reden weest zijn van de dat men geen al te groote ver wachtingen mocht koesteren Maar tevens doet dit vermoe den, dat Engeland nog meer pijlen op zijn boog heeft, om dit doel te bereiken m.a.w. dat men het straks met een andere me thode zal probeeren en dat de huidige wellicht slechts toege past is, om de wereld eerst eens met de ideeën wapenstilstand en einde van den oorlog vertrouwd te maken. Hoe intusschen de definitieve oplossing, waar naar men op het oogenblik ongetwijfeld streeft, er uit zal zien, valt nog onmoge lijk te zeggen. Anderzijds is het wel zeker, dat er op het oogen blik door de deskundigen van bepaalde Europeesche ministeries aan verschillende projecten wordt gewerkt. Dr. Benesj, die nimmer voor barig en bovendien steeds goed ingelicht is, gaf in een interview als zijn meening te kennen, dat het waarschijnlijk tot een ver deeling van het land zou komen. Hij sprak daarbij zelfs de hoop uit, dat zulks nog in den herfst van dit jaar zou plaats vinden. Verder hoort men ook nog al eens spreken over een volksrefe rendum. Onder de huidige om standigheden zouden daartoe echter internationale stembure- aux onder de bescherming van internationale troepen noodig zijn. Indien de groote mogend heden daartoe bereid zijn, zou dit werkelijk de beste oplossing zijn. Dit zijn nog slechts enkele oplossingen, welke een einde zouden kunnen maken aan den oorlog die Spanje in het ongeluk stort en als een vretende ziekte aan Europa knaagt. Maar aan welke theorie men ten slotte ook de voorkeur geeft: slechts, indien men een portie risico op zich wil laden, zal zij te verwezenlijken zijn. Want terwijl meer en meer duidelijk wordt, dat er met Duitschland over deze kwestie valt te praten, begeert Italië nog steeds de Spaansche vrucht voor zich. Het is ook dit land, dat zich zonder verlies aan prestige moeilijk uit Spanje kan terugtrekken. Wil men dus den vrede herstellen, dan zal er naar alle waarschijn lijkheid een oogenblik komen, waarop men zonder risico op zich te nemen niet verder komt. Maar neemt men eenig risico op zich, dan zal dit ongetwijfeld goed werk kunnen verrichten.

Soester Courant | 1937 | | pagina 8