I iému MreoederED Dc brief van den ter dood veroordeelde. NOUVEAUTÉ waarin opgenomen ,.De Nieuwe Soester", „De Soester Post", „Huis aan Huis" en Soester Advertentieuiad" Uitgave j DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35. Telefoon 2566. Ontwikkelen en Afdrukken Fotograaf DROST Soest oVekbcepjdieó^é Het zorgenkind en de gezonde drielingen Wij ontvingen heden K. WIERSEMA Ono ver winnelij k. ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels 1 0.75. Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie's worden in beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT", Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD", Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct.. 20 ct. per maand. 16e JAARGANG. Vrijdag 11 Juni 1937. No. 23. in de bekende prima uitvoering. Steenhoffstraat 56 TEL. 2486 Leven is genieten. En „de dood is de eenige en de laatste waar heid die er bestaat. Elk mensch mijmert bij 't leven over den dood en iedereen hoopt, dat hij, als zijn uur genaderd is, met onderwerping en ver trouwen, moedig 't onvermijdelijke tegemoet zal mogen zien. We vragen niet alleen ons zeiven telkens weer af, hoe we tegenover den dood zullen staan, maar het interes seert ons ook, te weten, hoe anderen zich in zulk uur gedragen of hebben gedragen, 't Is, of we steun zoeken aan elkander voor dien laatsten moeilijken strijd, dien we allen, maar ieder op onzen eigen post, krijgen te «seren. Het interesseert ons, te weten, hoe een •braaf mensch den dood tegemoet trad. En ^evenzeer hebben we belangstelling voor hetgeen een groote boosdoener in zijn ure Jdacht of zei. Hebben zij vrees getoond? Zijn ze op het laatste moment tot inkeer) (gekomen Was er vertrouwen of misschien twijfel, dan wel ongeloof? De „laatste woorden" van stervenden zijn kunnen verschaffen. Dezer dagen hebben verscheidene kran ten den brief van een ter dood veroor deelde aan zijn ouders en zijn zusje afge- drilkt- En om redenen, hiervoren aangegeven, pijn de woorden van dien brief door vele fluizenden gelezen en herlezen; bewust of onbewust hebben talloozen gepeild in de ziel van den desbetreffenden jongeman. Immers, hij moet een bijzonder mensch zijn geweest. Hij stond nog in de lentekracht van het leven, 21 jaar oud. En hij wist, dat straks in volle gezondheid, zijn hoofd zou vallen onder een slag van den scherp rechter. Hij was geen „gewone" misdadiger. Het schijnt, dat de jeugdige Helmut Hirsch, "n jonge jood, zich door vrienden had laten opwarmen om in Duitschland den een of anderen leidenden hater en vervolger van zijn ras het leven te belagen, in zeke ren zin, zij het in den verkeerden zin, was hij dus een idealist. Een, die meende, dat hij de menschheid en in het bijzonder zijn rasgenooten, een dienst zou bewijzen, door geweld met geweld te keeren. We kunnen ons dezen Helmut Hirsch voorstellen als een misleide en verdoolde, hij was dat onge twijfeld méér dan een misdadiger. Zijn vijanden waren slimmer dan hij; hij Fep in een val en werd gevonnist. Toen schreef-ie een afscheidsbrief aan zijn ouders en aan zijn zusje. Een brief, die ve len raadselachtig van inhoud moet hebben geleken eri een beangstigenden kijk geeft op de mentaliteit van talrijke jonge „idealisten den modernen tijd, aan welken kant van het leven ze ook staan. Deze ter dood veroordeelde is tevreden tover het leven, dat hij zoo kort slechts, heeft gekend- „Bedenkt zoo schrijft hij zijn ouders hoe mooi het is geweest. Denkt „eens aan mijn prachtige reizen door „Duitschland, Nederland, Slovakije. Denkt „aan de prachtige vacantie met u, aan „zee en in de bergen- Denkt aan de „vriendschap, the ik in mijn leven heb „ondervonden, „vriendschap tot in den „dood'en zulk een wonderbaarlijke, „zuivere liefde. En aan het heerlijke laat- halfjaar met u te Branilc, en al uw „liefde en goedheid". 'En als troost geeft hij zijn ouders den raad, om het leven ook zelf zoo intens mo gelijk te genieten. Hij vraagt voor zijn thans 10-jarig zusje, dat haar toch niets van 's le vens genoegens zal worden onthouden. „Zij moet drievoudig genieten van al- „les wat ik zal missen en zij moet steeds „bedenken, dat het voor mij is". Waarom zijn genietingen het hoogste, wat „heid die er bestaat". 1 Geniet den schijn, zoo wil deze verdool de blijkbaar zeggen, want de eenige realiteit is de dood. En aan dezen ontkomt niemand), ook mijn vijanden ontkomen hem niet. Het is een luguber ongeloof aan de bo vennatuurlijke roeping van den mensch, wel ke dezen ter dood veroordeelde den euve len moed gaf rustig te kunnen sterven- Een rust, welke we hem nochtans niet misgun nen en welke we anderen geenszins zouden durven toewenschen. Deze jonge jood, die zooveel trouw be wees aan zijn ras, heeft de vreeselijkste on trouw gepleegd aan zijn geloof en zijn God. Zooals in het Derde Rijk ook zoovelen van ander ras deze ontrouw te zien geven. Daar door komen daar menschen tegenover men- schen te staan in al de hartstocht en de verwatenheid welke het kenmerk is van het dierlijke Het leven is genot, d.w-z, plezier, roem, glorie, geweld, meesterschap. Roei de andere levens uit, die het genot in den weg staan- En slagen we daarin niet, welnu, dan is het leven ook niet de moeite waard; dan is dood en ondergang de consequentie, de „waarheid". Aan dezen jongen jood is een moderne Ariër verloren gegaan. Maar het leven, zooals het voor ons ge schapen is, heeft hij nooit gekend, zoomin als zijn ontkerstende vervolgers het kennen. Hoe scherp laat hij van zijn verdoling blijken, als hij in deze woorden over andere menschen oordeelt: „Hoeveel mooier was dat alles (zijn „genietend reizen en trekken in welstand) „dan het leven, dat de meeste menp „schen leiden, gekweld door voorti- „durende smarten, zorg, grauw, van, „het begin tot het einde". Als zoo'n man het doel van het leven; had gekend en de bestemming van den mensch, dan pas zou hij hebben kunnetn de zorgen is van hen, die gèlooven. Deze arme Helmut Hirsch heeft den moed om te sterven gevonden in de overweging, dat zijn genieting „op" was. Veel schooner en sterker echter zal de m'oed zijn van hen, die weten, dat de mensch met den doodJ pas over den drempel van het leven is ge komen. Wat 'n menschelijke waanzin toch van die machthebbers, die geen kracht en gezag béven-, zelfs niet naast zich dulden. Van hun onderdanen maken ze allemaal men schen als Helmut Hirsch er een was, die slechts den dood kennen als „waarheid en dezen dood elkander zullen pogen aap te doen 0111 het schijn-schoone van het eigen leven- vochtig en kerker van den Machaerus, en straks is het bevel uitgegaan hem ook van zijn leven te berooven. En zoo was het einde geweest: „Johannes heb ik onthoofd". Dat was de onverwachte consequentie geworden van zijn zelf-handhaving.Maar, al schenkt die overwinning van den daad misschien een zekere voldoening aan wie zoo handelt met de dragers van het woord, voldoende af weer tegen dat hinderlijk souvereine getuige nis vermag het niet te geven. Herodes on dervindt dat. Want, niet alleen zijn geweten sloeg hem, zóó clat hij, die als Sadduceër niet weten wilde van een opstanding der dooden, nu herhaaldelijk meent, dat Johatv nes uit het graf verrezen is, niet slechts van binnen woelt de vrees, ook van buiten groeit de onrust. Dames - Heeren - Kinderen Van Weedestraat 28 - Tel. 2804 Jmmers, daar zijn geruchten in het land van een nog machtiger Profeet! En nu nu weet Herodes het niet meer. Is dan heö woord toch onoverwinnelijk? Houdt het dan nimmer op, dat getuigenis van den wil des genen met welken wij te doen hebben? Wat zal Herodes nu nog meer daartegen in 't ge weer brengen? „Johannes heb ik onthoofd" maar dat is niet genoeg. Want na hem komt die ster ker is dan hij. Is het dan wonder dat slechts overblijft de vraag van machteloosheid: Wie is nu Deze, van welken ik zulke dingiet\ hoor Die nog geduchter Profeet daar had Herodes niet op gerekend! loozen verbijstering hecrscht (elke is wanneer dat vreeselijke Paaschfeest weer aanbreekt? De Grieksch-orthodoxe Kerk is vernietigd. De Voorgangers gedood of verbannen Öcn heel de godsdienst gelequidecrd, maar wat is dan toch dat Paaschfeest waarop de vele honderdduizenden het elkander toeroepen- Christos Woskresje- Christ ist eis anden- De Heer is waarlijk opgestaan. Dat is die kreet van overwinning over dood en graf die telkens opnieuw weerklinkt in het land der godloozen waar men met alle religie ge broken heeft. Onoverwinnelijk is PI ij, die na- dat hij gedood is weder opstaat uit de doo den. Onoverwinnelijk zijn zij die gedood zijn geworden om de goede belijdenis van Jezus Christus, want de dood en het graf moet ook hen eenmaal weer loslaten, Dood waar is uw verschrikking, Hel waar is uwe overwinning? Zij zijn teniet gedaan door Jezus Christus de onoverwinnelijke, de Vorst des Levens. Ds. H. MUYS en H- A. Sj A.R. KIESVEREENIGING. „NEDERLAND EN ORANJE". Nu de verkiezingen en de meeste werk zaamheden achter den rug zijn, is er ge legenheid om eens na te gaan, waaraan het te danken is, dat de A.R. Partij met zoo'n ongedachte zege uit den stembusstrijd te voorschijn kwam. Het Bestuur van „Nederland en Oranje- heeft dan ook gemeend hiervoor een vergade ring te moeten beleggen, welke zal gehou den worden op Maandag 14 Juni a.s., des nam. te 8 uur in het St. Josephgebouw aan de Steenhofstraat. Ds. B. Alkema heeft zich bereid verklaard een slotwoord te spreken. Alle medewerkers (sters) welke vóór- en tijdens de verkiezing hunne zeer gewaardeerde hulp hebben verleend, mitsgaders alle leden, worden dringend verzocht deze vergadering bij te wonen. SOESTER TURNCLUB. Op Zaterdag 29 Mei j.1. werden turnwèd» strijden gehouden door de Stichtsche Turn kring in de „Olympia-zaal" aan de Zuilen- straat te Utrecht. Deze wedstrijden werden Zondag 30 Mei j.1. voortgezet, doch hieraan heeft de Soes ter Turnclub niet deelgenomen. Voor de S.T.Cdames is het een vol ledig succes geworden, gezien er van de zijn, waarvan zelfs 2 dames het diploma 2de graad behaalden. De andere 3 dames verwierven het 3de graads diploma. Het maximum aantal punten, dat behaald kon worden bedroeg 160, doch 7o»/o, (112) punten was voor het behalen van een di- ploma voldoende. Uitslagen: mej. N. v. Zoest 2de graad 123 p„ mej. M. de .Vries 113 p. Voor jde graad mej. C. de Zoete ii81/2' p, mej, J. Cluwen 119 p., mej. M. de Kruijff 112 p. De dames R. Kok, Fr. Kok J- Kapi- prachtige stoffen voor korte Jasjes, Zomer-japonre". Ccm- plete's Zie de etalage's. Zomercostuums v.f. f 30.00 Bestelt nu! Soesterbergschestraat 9a Teleloon 2408 En Herodes zeide: Johannes heb ik ont hoofd, wie is nu DEZE, van WELKEN ik zulke dingen hoor. (Lucas 9:9a). Ja, dat kon Herodes zelf verzekerd zeg* gen; „Johannes heb ik onthoofd". Want heeft hij door zijn brute machtsdaad, toen hij dien ongewenschten boetgezant ten of fer bracht aan de willekeur van zijn dansend kind, zich niet de meerdere betoond van die profetische verschijning, die had gemeend met zijn vermaanwoord zich ook in zijn privé aangelegenheden te moeten mengen, en on gehoord autoritair was opgetreden Zeker men kan daarbij het verlies van dit leven wel betreuren, per saldo was Jo hannes een man die wat beteekénde, maar wat had hij zich te verheffen boven zijn naaste! Al dat gepreek kon anders niet bezien worden dan voor de samenleving hinderlijke daad. Moest dan hiertegen niet beschermd de zeer persoonlijke vrijheid j En daarom - er was groote ergenis in Herodes opgerezen toen 't woord der Pro fetie ook hem ging raken, onverbiddelijk, en hij had gedaan wat iedereen, die niet zijn eigendunkelijk leven op wil geven, i: te bieden heeft? ftT u p0Si"e e"Qnz°° <?edaa« hebben, hij dW .n de vn l? b b had Zk" Vdli« *estM di«' spreker De. lL verbijsterende woorden: van Gods absolute* eisch. Eerst heeft h,j hem d00d 15 dc en laat-5I= «'aar-1 van min vriihcid beroofd, opgesloten in den IK begrijp niel dal hij zoo blijf! sukkelen. 2ou hij soms verkeerde weding (leiding)krijgen? teijn kwamen 1 punt te kort! Op Zaterdag 5 Juni j.1. waren Atletiek wedstrijden georganiseerd door de Voetbal en Athl. Vereeniging „Soesterberg" ter eer# van haar 3de Lustrum, onder leiding van de IJ.P.A.B. Hieraan namen 8 leden van d« S.TC. deel. Uilslagen (dames) mej. N. v. Zoest 2do prijs verspringen en 3de prijs 100 M. hard loop en. Mej. J. Kapteijn 3de prijs kogelstooten, (Meisjes) J. v. Haage, iste prijs hoog* springen, iste prijs 60 M. hardloopen en 2do prijs verspringen. (Junioren) P. Ekel Jr. 80 M. hardloopen 2de prijs in 9.8 sec. Verder 4x100 M. estafette iste prijs. SOESTER SCHAAKCLUB. Oplossing van de opgave van stelling no. 29: a. wit begint: 1. Ke2 Kc7; 2, Kd3 Kdót '3. Kc4 Kc6; 4. c3 en wit wint- |b. Zwart begint: 1. Kc7; 2- Ke2 Kd6; 3, Kd3 Kd5; 4. Kc3 Kc5; remise. Wit streeft naar het winnen van de oppo sitie; in geval a. heeft wit de oppositie ge wonnen, in geval b. zwart. In liet laatste geval moet zwart er vooi >-o-/lrasren 'dat de Dion de 7e Jiju alleen kan bereiken onder het geven van schaak. Bij een randpion heeft het winnen van de oppositie geen be teekenis; dan is de partij steeds remise. Men plaatst b.v de stukken van stelling 29 allen 2 velden naar links; al begint wit, toch is de partij remise. D<. partijspeler moet dusdanige stellingen volko men beheerschen. Een geval, waarbij een randpion kan win-* nen of niet, geeft de volgende stelling. No. 30 Stelling ZWART, a b c d e f g h Het gaat P.T.T. naar den vleeze. Van Januari tot en met April 1937 was de totale opbrengst f 1.556.265— meer dan in 1936 en f 2.222.500.— meer dan de begrooting. Moeder Holland heeft een drieling, Welbekend als P.T.T-, En ze is over deze spruiten Tegenwoordig zeer tevree. Ze groeien zeer voorspoedig I En blijken flink ter been, Ze zijn de trots van Moeder En allen om hen heen. Ja de zorg voor 't kleine Spoortje Kost haar jaarlijks schatten geld, Daarvoor worden andere kleintjes Wel eens achteruit gesteld. Deze gaan zich dan beklagen En ze schimpen op die Spooy, Maar altijd vindt Moeder Holland Er toch een goed woordje voor. Doch met een ander kleintje Heeft zij altijd gezeur, Trots alle zorg en moeite Geraakt het niet in fleur, Pas is een kwaal bezworen Of 'n andere ontslaat, Hiermee is Moeder Holland Somslijds ten einde raad. WIT. De opgave luidt: Wat is het resultaat ali a. wit begint: b. zwart begint- De zomerwedstrijd is begonnen; de volgen- de speeldagen zijn 22 Juni, 6 en 20 Juli en 3 Augustus. Bij verhindering spelc men zijn partij zoo mogelijk vooruit. Clubavond: lederen Dinsdagavond in ho tel Carlton, Soestdijk, bovenzaal, van 8 lof 12 uur- GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de volgende gevonden voorwerpen kan men op 't politiebureau inlichtingen ver krijgen: Overhemd, sierspeld, stortingsbewijs post wissel, rijwielplaatje, vulpen, ceintuur, ring met sleutels, damesrnanteltje, damestaschj* met inhoud, halsband. Aangevlogen een duif. ARBEIDSBEURS. Heden stonden 276 personen op de ar beidsbeurs ingeschreven. Voor de verschillende ambachten gelden de volgende cijfers. Opperlieden 37, timmerlieden 18, grond arbeiders 39, loodgieters 3, monteurs 4, tuin- lieden 22, losse arbeiders 35, chauffeurs 11 en winkelbediendes 4. HORLOGE VERDUISTERD. Wegens verduistering van 'n horloge maa» te de gemeentepolitie proces-verbaal op t*. gen G. de B. alhier

Soester Courant | 1937 | | pagina 1