De cewfyOHisatie v.oh <hv& teg.ee UoUa*td-lndië> DuiteUatvdsch Oi/x&ziM ButftentandscU (fve&zUUt Zoals bekend werken onze hoogste militaire instanties op het oogenblik druk aan de voor bereiding van de komende leger- reorganisatie. Het staat wel vast dat deze reorganisatie van een dergelijk ingrijpend karakter zal zijn, dat er zooals de N.R. Ct. het uitdrukt zonder over drijving van de vorming van een nieuw leger zou kunnen worden gesproken. En 'n nieuw leger heeft ons land werkelijk noodig dat is een meening, welke men juist op het oogenblik van vele zijden kan hooren verkondigen. Vele bezwaren richten zich te gen de huidige dienstplichtwet. Het is in de eerste plaats het stelsel van de loting, dat inder daad een onrechtvaardigheid in zich bergt en daarom ook aan vele Nederlanders onsympathiek Is. Steeds meer wordt er in den laatsten tijd dan ook op aan gedrongen de loting af te schaf fen en voor hen, die om de een of andere reden niet dienstplich tig zijn een soort weerbelasting In te stellen. Een dergelijke maatiegel zou vanzelf met zich mede brengen, dat de verschil lende lichtingen de noodige uit breiding ondergaan. Hoewel de reorganisatie-voor stellen nog niet openbaar zijn gemaakt het zal wellicht nog eenige maanden duren, eer men Eoover is zal daarin zeer ze ker voorzien worden in een ver lenging van den eersten oefen tijd. Gezien de algemeen-poli tieke situatie in de wereld en het feit, dat door de nieuwe technische uitrusting van het leger de opleiding onzer solda ten veel ingewikkelder is gewor den, zou een dergelijke maatre gel niet anders dan toegejuicht kunnen worden. Wij zouden dus moeten krij gen een algemeenen dienstplicht met een langeren eersten oefe ningstij d, zoodat iedere jonge Nederlander, die tot het ver vullen van zijn dienstplicht lichamelijk in staat is, van te voren weet, dat hij onder de wa penen zal moeten komen. De loting met zijn vele bezwaren is dan verdwenen en aan het rechtvaardigheidsgevoel is vol daan. Reeds dit zou er toe kun nen bijdragen, het leger in Ne derland meer populair te ma ken, dan het tot nog toe is. En niemand zal willen ontkennen, dat een hechte band tusschen volk en leger een noodzakelijk heid is. En deze hechte band zal nimmer kunnen bestaan, indien men om een of andere rede het leger een minder goed hart toe draagt. Maar er is nog meer noodig, om de menschen te nopen het leger in ons land een waardige plaats te geven. Zooals bekend moet bijv. de groot-verlofganger zijn wapens afgeven en ongewa pend naar huis terugkeeren. Hierin is een zeker blijk van wantrouwen tegenover den ge wezen soldaat gelegen, dat er geenszins toe medewerkt hem aangenaam over het leger te doen denken. Men kijke in dit verband eens naar een ander klein land, naar Zwitserland. Daar blijft de dienstplichtige van zijn 20ste tot zijn 48ste jaar in het bezit van al zijn militaire uitrustingsstukken met inbegrip van de wapens en dit feit heeft er niet weinig toe medegewerkt van ieder Zwitser een man te maken, die -respect voor liet le ger heeft en met genoegen zijn dienstplichtvervult. Zou men ook in Nederland blijk gaan ge ven 't volste vertrouwen, in den gewezen soldaat te stellen, dan zou dit van een niet te onder schatten psychologischen invloed kunnen zijn. Men bedenke hier bij, dat de langere diensttijd ook gelegenheid geeft, meer zorg aan de algemeene opvoeding van den soldaat te besteden. Zoo zal men tucht, gehoorzaam heid, vaderlandsliefde, saamhoo- righeidsgevoel, enz. kunnen aan- kweeken. Ook zal er op moeten worden gelet, dat de verhouding tus schen officieren, onder-officie ren en soldaten uitmuntend is. In de laatste jaren is er op dit gebied al zeer veel ten goede veranderd, maar verbetering blijft nog altijd mogelijk. De jonge Nederlander zal steeds met genoegen aan zijn eersten oefe ningstij d moeten kunnen terug denken. Dit zijn slechts eenige dingen, waarmede men hopelijk bij de leger-reorganisatie rekening zal houden. Het gaat er tenslotte om, het leger zoo te reorganisee- ren, dat het geheel ten zegen zal zijn voor volk en individu. Het doet er minder toe, welke wegen men daarbij bewandeld. Deze week is van Schiphol het eer ste vliegtuig vertrokken, waarbij het extra luchtpostrecht was afgeschaft, voor NetL Indië. Alweer is er de band vernauwd, Met hen, daar in de Oost, Alweer is er een brug gebouwd, Die velen is tot troost. Het luchtpostrecht is afgeschaft, 't Is alles één tarief. En voortaan zenden u en ik Per vliegtuig onzen brief. Geen wéken kijken we meer uit Naar 't antwoord, lang verwacht, We krijgen 't met een dag of wat Nu voortaan thuis gebracht. En ginder is de tijd voorbij Van ééns per maand een mail.... We zijn van 't extra luchtrecht vrij. Een meer nog: één geheel. Wéér nauwer is de hechte band Met hen, daar vèr van hier, Die deeien met het Moederland In leed en in plezier Het huwelijk van den hertog van Windsor met mevr. Warfield is op het slot Candré voltrokken. van handel, nijverheid en scheepvaart, minister Gelissen, een receptie gegeven. Behalve minister Gelissen, waren ook aanwezig de ministers de Graeff en Slingenberg, de secretarissen- generaal mr. dr. Schotens en mr. dr. van Rijn en de diploma tieke vertegenwoordigers van de regeeringen der staten, die de missie heeft bezocht. Minister Gelissen hield een rede over de groote beteekenis van het werk, dat door de handelsmissie is verricht. Daarna richtte hij zich in het bijzonder tot het hoofd van de missie, jhr. mr. dr. van Karnebeek om hem mede te dee ien, dat het de Koningin had be haagd hem te bevorderen tot commandeur in de orde van den NederJandschen Leeuw. Hierna nam jhr. van Karne beek het woord en bedankte voor de eer en de sympathie aan de missie bewezen en sprak woorden van waardeering tot de vertegenwoordigers van Argenti nië, Chili en Brazilië over de hartelijke ontvangst in hun land. Ten slotte bracht jhr. van Karnebeek zijn eerbiedigen dank aan de Koningin en de regee ring voor de hem verleende on derscheiding. Om het wereldkampioen schap dammen. Uit de damwereld kwam het bericht binnen dat de zesde par tij tusschen Springer en Rai- chenbach die Vrijdagavond in het gebouw voor K. en W. te Utrecht werd gespeeld remise is geworden. De uitslag van de volgende partij in Deventer is nog niet bekend. Bravo, Gij tweetal 'k hef m'n stem, Al is die zwak ook maar, Voor P.T.T. en K.L.M., Gij bracht dit voor elkaar! Gij hebt gevoeld, dat is de weg Die Holland heeft te gaan, Ge hebt daarmee, wat ik u zeg. Een goede daad gedaan! Direct niet zakelijk, misschien, Al schrijven we nu méér, Maar 't is zoo mènschelijk bezien, Dat is het nog veeleer! Want lichter voelen wij 't gemis Van 't verre, verre kroost, Omdat het.... dichter bij nu is, Ed dat is.... heel veel troost! Nauwelijks was deze nieuwe week begonnen, of heel Europa, ja, heel de wereld werd opge schrikt door het bericht, dat een Duitsch schip bij de haven van Ibiza geheel onverwacht gebom bardeerd was door twee vlieg tuigen van de roode Spaansche regeering. Terwijl het eerste be richt meldde, dat het schip de „Admiraal Scheer" was, werd later vertonen dat dit niet het geval was, maar dat het de „Deutschland" was, een van de schepen, die bestemd zijn voor de internationale controle op zee. Het aantal dooden, dat eerst 23 bedroeg is nu reeds gestegen tot 28. Het bericht werd in alle landen met verontrusting ont vangen. Generaal Franco zond een te legram aan de Duitsche legee- ring waarin hij deelneming en spijt betuigde over deze daad van zijn landgenooten. Represaille maatregel van Duitschland. Als represaille heeft Duitsch land den volgenden dag de ha venstad Almeria laten oombar- deeren door oorlogsschepen. Hierdoor werd de stad voor een groot deel vewoest, het aantal dooden en gewonden liep tus schen de 20 en 30. Officieel werd uit Berlijn gemeld, dat de ver geldingsmaatregelen afgebroken en beëindigd zouden zijn, nadat de havenwerken vernield en de rode batterijen tot zwijgen ge bracht waren. Duitschland trekt zich te rug uit de non-interventie- commissie. Onmiddellijk na het incident heeft Duitschland verklaard, dat het zich terugtrok uit de non interventie-commissie, in elk geval voor zoolang het geen vol doende waarborgen heeft tegen een herhaling van een dergelijke aanval. Von Blomberg's aan Rome. bezoek In verband met de samenwer king tusschen Duitschland en De traditioneels jaariyksche zeilwedstrijd op de Theems bö Londen is dezer dagen wederom gehouden. Italië brengt maarschalk von Blomberg dezer dagen een be zoek aan Rome. Deze samen werking blijft echtei bij een goede verstandhouding in het algemeen maar bevat geen enkel aggressief element naar vermeld wordt. Niet-inmengingsarbeid wordt voortgezet. De gedelegeerden van de an dere landen waren van meening, dat de niet-inmengingsarbeid tot eiken prijs moet worden voortgezet. Pkrijs en Londen hebben verschillende mogelijkhe den overwogen om de controle te behouden en ook om de terug keer van Duitschland en Italië in het internationale controle systeem mogelijk te maken. Om aan de voorwaarde van Duitsch land, garantie tegen herhaling van een dergelijke aanval, te kunnen voldoen, hebben de ver tegenwoordigers van Engeland te Parijs, Berlijn en Rome het oordeel van de regeeringen ge vraagd over twee punten: het instellen van neutrale zones en het vormen van een consulta tieve commissie voor het bera men van gezamenlijke maatre gelen. Ook Italië trekt zich terug. Naar aanleiding van de aan slag, die eenigen tijd geleden op een Italiaansch schip is gepleegd en de herhaling hiervan, die nu plaats heeft gehad met een Duitsch schip, wenschte ook Ita lië zich te onttrekken aan de non- interventie-arbeid. De houding van Duitsch land. Tot veler geruststelling is in een persconferentie te Rome verklaard dat er geen sprake is van een directe DuitschItali- aansche interventie in Spanje. Niet waarschijnlijk is het echter dat er spoedig een aceoord ge troffen zal worden waardoor Duitschland weer deel neemt aan de niet-inmengingsecmmis- sie daar dit land weinig waarde hecht aan de Britsche voorstel len. Nota van de regeering van Valencia. Na het bombardement van de Duitsche oorlogsschepen op Al meria heeft de vertegenwoordi ger van Spanje in den Volken - bondsraad, minister Del Vayo, verzocht om een buitengewone vergadering van den Volken bondsraad, teneinde uiteenzet ting van de feiten te kunnen ge ven. Aan dit verzoek is niet vol daan. Thans heeft Del Vayo voorgesteld het incident voor te leggen aan het Permanente Hof van Justitie te 's-Gravenhage, omdat Duitschland geen lid van den Volkenbond is. Intusschen heeft de regeering vmx Valencia vergaderd over de nota waarin geprotesteerd wordt tegen het bombadement van Al meria, welke nota Donderdag wereldkundig is gemaakt. Generaal Mola omgekomen Het nationale leger van Span je heeft deze week een groot verlies geleden: bij een vliegon geluk bij Brisviesca is generaal Mola, bevelhebber ,yan her noor delijke leger van Franco om het leven gekomen. Het toestel, waarmee generaal Mola op weg was naar Valladjud is door tot nog toe onbekende ooizaak neer gestort; behalve Mola, vonden ook zijn adjudant twee officie ren v. d. generale staf en de beide vliegtuigbe huurders den dood. Het beteek-vv. een zwaai verlies voor de zaak van franco; nog enkele dagen geleden werd vermeld dat Amorebieta door generaal Mo'a beze* was. Het huwelijk van den Her tog van Windsor. Onder groote belangstelling van journalisten uit alle landen in de nabijheid en van de heele wereld op een afstand, is te Monts het huwelijk voltrokken tusschen Z.K.H. den Hertog van Windsor en mevrouw Wallis Warfield. Om half twaalf had de plechtigheid van het buigeriijk huwelijk plaats, waarbij als ge tuigen optraden majoor Mel- calfe en de heer Rogers. De our- gemeesUr van vt 'i.ts heeft een korte toespraak gehouden. Even na 12 geschiedde de ker kelijke inzegening, door rtv. Jardine in de muzieksalon van het kasteel Candé, die ais kapel was ingericht. Tegen deze ker kelijke inzegening heeft de Ang- licaansche kerk zich verzet. De bisschop van Fulham, onder wiens gezag de Anghcaanscne kerk in Frankrijk staat, heeft reeds voor de inzegening een protest gezonden aan rev. Jar dine, Een hooggeplaatst geeste lijke van de Anglicaansche Kerk verklaarde, dat deze kerk er be zwaar tegen had, het sacrament van het huwelijk te voltrekken aan een paar, wanneer de ge wezen echtgenoot (e) van een van beiden noE in leven is. De kabinetscrisis. Na de ontbinding van het ka binet, die de vorige week heeft plaats gehad, heeft dr. Colijn in het begin van deze week op dracht gekregen van H.M. de Koningin tot vorming van een nieuw kabinet. De formule, waarin de op dracht vervat is, was aldus sa mengesteld, dat aan den forma teur vrijheid wordt gelaten om in verschillende richtingen naar een oplossing te zoeken. In verband met deze kabinets formatie heeft dr. Colijn achter eenvolgens besprekingen gehad met mr. Goseling, voorzitter van de R.K. fractie in de Tweede Kamer, den heer J. Schouten, voorz. van de A.R. fractie en jhr. mr. de Geer, voorzitter der n. h. fractie. De bemanning van de Andra vrij. Eindelijk is deze week de be manning van het Nederlandsche stoomschip Andra dat in het begin van April door een kruiser van generaal Franco tot zinken was gebracht en waarvan de bemanning op dit schip, de Al- mirante Cervantes, werd opge nomen, vrijgelaten. Langen tijd heerschte er ongerustheid over het lot van deze mannen en na dat de Nederlandsche consul verschillende pogingen heeft jecfaan om hun invrijheidstel- ing ;,e bewerken, zijn ze dan nu over de SpaanschFransche grens geleid. Een dezer dagen wordt de bemanning te Rotter dam terugverwacht. Helaas is volgens de laatste berichten de kapitein van de Andra, de heer van Dragten, nog niet in vrijheid gesteld. Dit zal pas gebeuren, als de noodige formalïtehen zijn vervuld. Nog 3 Douglas DC 3 toe stellen voor de K.L.M. De Nederlandsche vliegtuigen- fabriek Fokker, heeft een^ nieuwe opdracht van de K.L.M. gekre gen voor het leveren van drie vliegtuigen van het type Douglas DC 3. In Augustus van dit jaar moet de aflevering geschieden. Met deze drie mee, zal de K.L.M. in het geheel 14 van dit type vliegtuigen hebben; ze zijn inge richt voor het vervoer van 21 passagiers en zullen worden uit gerust met twee Wright Cyclone G-2 motoren van 1000 P.K. ieder. Ook andere Europeesche maat schappijen hebben bij de Fokker fabrieken orders op dit type ge plaatst, n.1. de Zweedsche lucht- verkeersmaatschappij A.B.A., de Swissair en de C.L.S. (Tsjecho- Slowakije). Jaarlijksche vergadering van de Schippersvereni ging Schuttevaêr. In verband met het ziveren ju bileum der afdeeling Kilstroom werd dit jaar de 74ste algemeene vergadering van Schuttevaêr te s-Gravendeel gehouden. De ver gadering werd geopend door den voorzitter, mr. W. A. C. van Dam die alle aanwezigen en in -- het bijzonder de autoriteiten welkom heette, en vervolgens mededeelde dat er niet minder dan 200 vraagstukken op de, agenda stonden waarvan hij in het kort de voornaamste noemde De sec retaris de heer T. P. Keyzer bracht het jaarverslag uit. Hier na werden verschillende belang rijke voorstellen gedaan, betref fende het onderwijs aan schip perskinderen, het hoofdbestuur en de afdeelingsbesturen en tal rijke voorstellen van nautischen aard van de verschillende afdee- lingen. De behandeling van de overige voorstellen werd aange houden en de vergadering ver daagd. De handelsmissie naar Zuid-Amerika. Ter eere van de leden der Ne derlandsche handelsmissie naar de. minister

Soester Courant | 1937 | | pagina 8