I Ontwikkelen en Afdrukken Fotograaf DROST D. BALFOORT Kitiekousen NOUVEAUTÉ waarin opgenomen „De Nieuwe Soeater", „De Soester Poat", „Huis aan Huis" en Soesier Advertentieblad" Uitgave: DRUKKERIJ SMIT N.V., SOESTDIJK, Van Weedestraat 35, Telefoon 2566. Het proefgebod. ACCOUNTANT Derkinderenlaan 6 Laren N.H. - Telefoon 826 Officieele kennisgevingen Dames-, Meisjes- en Jongens- SOEST-VOORUIT Ongevallen in groot sortiment. soEm niamffi ADVERTENTIEPRIJS: van 1—5 regels I 0.75. mm Elke regel meer 15 cent. Advertentie's tusschen de tekst dubbel tarief. Bij contract belangrijke korting. Advertentie'® worden In beide bladen opgenomen. UITGAVE van: „DE SOESTER COURANT". Algemeen Weekblad en „SOESTER NIEUWSBLAD". Algemeen Christelijk Weekblad. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 60 ct„ franco per post 65 ct„ 20 ct. per maanri. 16e JAARGAf« Vrijdag 18 Juni 193V No. 24 in de bekende prima uitvoering. Steenhoffstraat 56 TEL. 2486 't Is mijn voornemen hier een gedachte te ontwikkelen over het onderwerpi: „Het Proefgebod". Ik deel hierbij mede, dat ik In het bijzonder mijn licht hiervoor heb op gestoken bij Dr. A. Kuijper in zijn Ge* meene Gratie iste deel, waar hij dit on derwerp zoo duidelijk behandelt, dat het niet boven ons bevattingsvermogen gaat. Ik heb mijn onderwerp verdeeld in zeven ge deelten maar in verband met de groote uitgebreidheid behandel ik nu slechts de eerste vier gedeelten om e^n volgende keer het tweede gedeelte voor U, naar voren te brengen. Wij krijgen dus nu: 1. De Staat van den mensch bij de Schepping. 2. De omgeving van den geschapen mensch. 3. Het proefgebod. 4 De verkeerde wilskeuze van den Inensch. Om dan in mijn tweede gedeelte voor U te behandelen: 5. De noodwendige vloek Gods. 6. De genade Gods uitkomend in de vij andschap tusschen vrouwenzaad en slangeni- zaad, 7. De eere Gods uitkomend in de uit eindelijke overwinning van het vrouwenzaad ever het slangenzaad en in het herstel van de gansche schepping. 1. DE STAAT VAN DEN MENSCH BIJ DE SCHEPPING. Het majestueuze scheppingsverhaal begint met deze machtig aangrijpende woorden: In den beginne schiep God den hemel en de giarde. -.God,-? de Eeuwige, brengt uit het niet tot feanzijn^a omdat Hij de Almachtige is, die spreektalen het is er, en die gebiedt en het ^.aat-er. /God schept de materie de grondstof, maar de aarde was woest en ledig en duisternis was op den afgrond. Dit was de baaierd, de jchaos, de ordeïooze massa. Maar dan staat er; en de geost Gods zweefde op de wateren; d.w.z. bewoog zich gelijk de vogels de eieren broeden om de jonskens daaruit te doen voortkomen, daarna met hare vleugels over hen zweven om ze te koesteren en op te lcweeken, alzoo bewoog zich de Geest Gods op de wateren, en dan spreekt de allerhoogste: Daar zij licht, en daar werd licht. En ,God zag dat het licht goed was. En nu gaat God in de zes scheppingsdagen tot het aanzijn roepen alles wat Hij in zijn eeuwigen Raad zich had voorgenomen. Er ligt een climax in die schep ping. Eerst het licht, dan scheiding tus schen licht en duisternis, dan het uitspan sel, dat scheiding maakt tusschen wateren boven en wateren beneden, dan het plan tenrijk, dan de ordening van het licht: De zon tot licht des daags en de maan en de sterren tot lichten des nachts, dan de dierenwereld en ten slotte als kroon op het scheppingswerk DE MENSCH. En Cod zeide: Laat ons mensch en ma ken, naar ons beeld, naar onze gelijkenis; en dat zij heerschappij hebben over de vis- Echen der zee, en over het gevogelte des hemels, en over het vee, en over do ge- heele aarde, en over al het kruipend ge dierte dat op de aarde kruipt. En God schiep den mensch naar zijn beeld, naar het beek! Gods schiep I-Jij hem; man en .vrouw schiep Hij hen. De Heere God had den mensch gefor meerd uit het stof der aarde, en in zijne neusgaten geblazen den adem des levens; alzoo werd de mensch tot een levende ziel. En God zag al wat Hij gemaakt had, en zie het was zeer goed. Mozes jubelt er van in Deuteronomium 32:4. Hij is de rotssteen wiens werk volkomen is. En de Heere God had een hof geplant in Eden, tegen het Oosten, en Hij stelde al daar den mensch dien Hij geformeerd had. Dan krijgt de mensch een taak te vervul len: En God zegende hen, en God zeide (tot hen: Weest vruchtbaar en vermenigvul1- fti'£ft. en vcrvn't Hr- aarde, en onderwerpt haar, en hebt heerschappij over de visschen der zee, en over het gevogelte des hemels, en over al het gedierte, dat op de aarde kruipt. Zoo is dan de MENSCH naar ziel en lichaam beide door Hem gewrocht, zoodat Job kon. zingen: de Geest Gods heeft mij gemaakt, de adem des Almachtigen heeft mij levend gemaakt (Job 33:4). Hij was het, die uit het stof der aarde ons lichaam vorm de en het den levensadem inblies. De zien lijke schepping wordt voleindigd in den mensch. Daarom is die mensch op gansch eenige wijze beeld van God ook in rede lijken zin. In den mensch klimt het leven tot den redevorm op, zoodat hij kan ken nen zich zeiven en zijn God. Hij onder* scheidt zich te midden van de schepselen- wereld, is zich bewust van zijn hooge heer schappij, bewust ook van zijn onderschik king onder de majesteit en mogendheid van Hem, die voor het redelicht des menschen als God verschijnt. Als schepsel, dat zich zelf kan wezen, is de mensch instaat als hoofd der schepping krachtens eigen wel bewuste keus en levensaandrift de glorie te vertolken, die den eeuwigen Schepper van het werk zijner handen toekomen zal. Twee gedachten springen aanstonds naar voren. Primo het zich vermenigvuldigen en secundo heerschappij voeren over al het ge schapene. Allereerst onthult Hij voor het mensche- lijk bewustzijn de immanente levenswet der vruchtbaarheid. God zeide tot hen: weest vruchtbaar en vermenigvuldigt en vervult de aarde. In alle levende wezens, werkt de aan drift niet slechts om individueel in stand te blijven, maar tevens tot behoud en tot ver meerdering-des g-eslachts. Het leven onder- scheifit zich door drang tot leven en door1 zucht tot levensexpansie. Maar in den mensch mag niet slechts natuurdrang leven. Omdat hij Gods beeld draagt, moet de creatie van zijn geslacht een zedelijke levensdaad zijn. Vruchtbaar zijn en zich vermenigvuldigen om in vollen uitgroei dei* menschheid haar hoog tepunt te bereiken. En dit om door haar in d? verscheidenheid der gaven den wonderen rijkdom te openbaren, die in Gods beeld verscholen ligt. Eerst in een vermenigvuldigd geslacht komt de menschelijlce natuur in haar volle heerlijkheid in deze schepping uit. Niet een enkel menschenpaar kan Gods scheppende idee genoegzaam vertolken. Dat óéne eerste kan slechts de kiem zijn van den wijd over den ganschen aardbodem zich verbieiclenden stamboom der menschheid. In hare volle ontplooiing zal hij de heerlijkheid uitstralen van het beeld, waarnaar zij werd geschapen. Zoo onthult God aan den mensch den weg tot zijne bestemming, waarin het gansche creatuur Hem verheerlijken zal. De tweede gedachte spreekt van de roe ring van den mensch. De aarde zal hij onderwerpen, d.w-z* hij zal haar. bebouwen en cultiveeren. Hij zal den hof bouwen en bewaren. PIij zal heerschappij hebben over de visschen der zee, over het gevogelte des hemels en over al het gedierte. Ziet God de Heere bracht tot Adam al het gedierte des vekls, en al het gevogelte des hemels en Adam gaf alle levende ziel namen' naar hunnen aard, waaruit blijkt dat hij het wezen der dieren 'doorschouwde en alzoo daarin reeds hun allen tot een meester was. Plet groote vergezicht in de cultuuront wikkeling der menschheid werd hem ont sloten, de levensnorm hem ontdekt. Doch daarom zou hij ook nimmer te verontschul digen zijn, als hij het levensdoel miste. Gods Heilige Geest, die het eeuwige Woord vertolkt in de uitbeelding van alle creatuur, sprak in den staat der rechtheid als Leeraar tot dien mensch, opdat hij zijne levensroe ping wetend, zich zou kennen als den mede arbeider Gods in de verwerkelijking van het einddoel der creatie. Daarin zal hij ver kondigen de deugden Desgenen, die uit het riet-zijn haar geroepen heeft, opdat Hij, wiens Wezen liefde is, genoemd zal worden met den Vader-naam. Lid Ned. Instituut van Accountants GevestigdAmsterdam, Heerengracht 603, Telefoon 330)9 bericht hiermede, dat hij per 15 Juni een bijkanfoor heeft gevestigd VOOR ALLE ACCOUNTANTS- EN BELASTINGZAKEN. 7.30 tot 8-30 uur. Den ouders wordt verzocht bij de ia- schrijving het trouwboekje ter inzage te ver strekken. Soest, 15 Juni 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, De loco Burgemeester, GASILLE. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Soest, brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage liggen: 1. Een lijst, vermeldende den uitslag van de gehouden keuring van de aangeboden stie ren, waarvan de eigenaren wonen in deze ge meente en 2. Een aantal lijsten, vermeldende de keuringsresultaten van de stieren, waarvan de houders wonen in de gemeenten, gren zende aan deze gemeente. Soest, 14 Juni 1937. De loco-burgemeester voornoemd, GASILLE. Van Weedestraat 28 Tel 2804 DIENSTPLICPIT. Wenschen met betrekking tot de inlijving. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden: 1. Zij, die hun wensch omtrent de in- Iijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring of bij een andere gelegenheid hebben opgegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij te voren hebben medegedeeld, kunnen vóór 10 Juli a.s. hun verlangen, liefst schriftelijk, op geven aan den commandant van het indeelings- district Utrecht te Utrecht; 2. Nadere wenschen, als hierboven be doeld, kunnen worden te kennen gegeven zoowel betreffende indeeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps en garnizoen als be- trettende tijd van opkomst, opleiding tot of ficier of onderofficier, enz. 3. Indien voor sommige gevallen bij de keuring bijzondere aanwijzingen mochten zijn verstrekt omtrent de wijze van aanmelding moeten deze aanwijzingen stipt worden op gevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven. Deze aanwij zingen hebben voornamelijk betrekking op ver vroegde inlijving, indeeling bij de schooi- compagnie "van den motordienst en opleiding cot reserve-officier.vlieger of .waarnemer bij de luchtvaartafdeeling. 4. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen zal kunnen worden voldaan. Soest, 14 Juni 1937. Soest ZONNESTRAAL COLLECTE. De sterken voor de zwakken. t Geldgebrek mag geen doodsoorzaak zijn. Zaterdag 26 juni a.s- is weer de alge- meene offerdag voor „Zonnestraal" en na tuurlijk draagt de gemeente Soest haar steen tje bij in het welslagen daarvan. Er zijn echter voor deze uitgebreide genïeente veel collectanten(trices) noodig. De ondervinding- heeft geleerd, dat hoe meer helpers(sters) er zijn, hoe grooter de opbrengst bedraagt. Het welslagen der collecte is voor een groot gedeelte afhankelijk van 't aantal collectan ten. Jonge meisjes en jonge mannen (bo ven 16 jaar) geeft U omgaand op. Draag Uw sympathie en hulpvaardigheid voor „Zonnestraal" onder Uwe medemen- schcn en ge zult, naast de voldoening, al dus mede bouwen aan een werk van zuivere naastenlietde, mede de hulp oogsten, welke Steeds maar voorwaarts, steeds maar groote* Steeds crescendo, Soest vooruitl Want de menschen trekken gaarne, Onze groote steden uit. Midden in de mooie bosschen In een landelijke streek, Wil men dolgraag komen wonen. Stijgt het aantal week na week. Blij verheugd waren de Soesters, Met het Prinselijk Besluit, Om „Soestdijk" te gaan bewonen 't Lokt bewoners, Soest vooruit Aanstonds heeft men hier begrepen, Wat dat voor ons dorp beduidt. Het gevolg was, 't zielen-aantal, Ging weer sterk in Soest vooruit! Op de ranglijst der Provincie, Staat Soest „vierde" in de rij. Streefde zij door de vooruitgang, Zuilen met een vaart voorbij. Soest is een begeerde woonplaats Cijfers geven hiervan blijk. Want het is weer bij vernieuwing). „Residentieplaats „Soestdijk" Vele malen kwam een aanval, Op dien fel-begeerden naam'. Maar gelukkig, alle Soesters, Spanden als één man tezaan Inderdaad, door samenwerking 1 Wordt in 't leven veel bereikt. Kijk <?ens op de Wielerborden, Hoe de naam „Soestdijk" daar prijkt f Samenwerking, dkt is alles, D^ui slechts komt een goed besluit. Door ééndrachtig samenwerken, Gaan Soestdijk én Soest: „Vooruit" E. v. E, iDE* K4V „,0H.US .«ÖJM iet bcrija Stwke 0 STIGE BOTSING TUSSEN AUTO EN VRACHTWAGEN BEKENDMAKING. Inschrijving van leerlingen voor de Open bare Uloschool aan de Middelwijkstraat. Den ouders, die hunne kinderen met ingang van den nieuwe cursus, aanvangende 1 Sep tember a.s. onderwijs wenschen te doen geven aan bovengenoemde Uloschool, wordt ver zocht hiervan opgave te doen bij het hoofd der school den heor J. van der Wal in het «choolgebouw en wel op Donderdag 24 Juni en Maandag 28 Juni a.s. des avonds van Ongevallenongevallen, Leest men daaglijks in de krant En het aantal werd nog grooter Toen de zomer kwam in 't land. Ongevallen, allerhande, Maar van auto's nog het meest, En de oogst is altijd rijkelijk, Als het Zondag is geweest. Wee den wandelaar of fietser, Die hun wegen kruisen moet! Menigeen heeft met dit waagstuk Reeds zijn leven ingeboet. Bliksemsnel te kunnen handelen Geldt ook op verkeersgebied. En de meeste Zondagsrijders li Ziin helaas zoo handie niet. Tal van Zondagsrijders klimmen In een rammelend karkas, Dat in lang vervlogen tijden Een normale auto was. Puffend gaat het langs de wegen En de kans is dikwijls groot, Dat ze nooit hun doel bereiken Maar belanden in een sloot. 't Is een vreemde tegenstelling Tusschen 't zomersche getij En de lijst van ongevallen Als een lange, trieste rij. Doch de zaak wordt zeer bedenkelijk Als het persbericht onthult: Oorzaak: drank of roekeloosheid.w Onsreluk door eigen schuld. dit werk, dat is: Hét Werk voor ieder en van ieder verdient. Zonnestraal heeft geen gesalarieerde b©> stuurders. Alle medewerkers, ook de colleo tantèn, verrichten hun diensten geheel belang* loos H:i is daarom dat het publiek deze col* lecte zoo goed gezind is, ook omdat deze voor tuberculose patiënten van alle richtin* gen wordt gehouden. De geestelijke verzon» gmg op Zonnestraal wordt voorzien dooi eenp redikant, kapelaan en een rabbijn. Hef Bestuur bestaat uit personen van verschillen» de levensbeschouwing. Zonnestraal krijgt geen cent subsidie maar gelukkig heeft ze dfl sympathie van alle ingezetenen zoodat een beroep op de weldadigheidszin verder ach* terwege kan blijven. Het aanbevelend comité: F. M. Albarda, Secr. Wijkverpl. Soester- berg; Ds. B. Alkema, Geref. Predikant Soest; J. G. A. Batenburg, Gemeente-Secretaris Soest; Zr. Truus de Boer, Wijkverpl. Soest; A. O. Dammers, Notaris Soest; W. Frede- riks, Hoofd Chr. School Hees; H. J. Ga- sille, Loco-Burgemeester Soest; J. Nooder, Voorzitter Soesterb. Bloei Soesterberg; Mevr. F. Steenberghe—Engeringh, Soesterberg. Het uitvoerend comité: P. Boon, E. v Eeden, G- Langelaar, W. Quelle en J. Reiman Jr. Correspondentie-adres Torenstraat 13 Soesti Telefoon 2712. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor ,,Jong Holland snakt naaï werk", gehouden Woensdag j.1. heeft in to taal opgebracht f 290.151/g ORANJE GARDE. Op Zaterdag 3 Juli a.s., zal alhier cca Streekdag van de Oranje Garde worden ge houden. Het voorloopig opgestelde programma be vat zeer veel interessants en moois, terwijl het aantal medewerkenden wordt geschat op ruim 400 gardisten. Er zullen sprekers zijn, er zal fiks worde* gemarcheerd enz. enz. Het volledig programma van dezen dag hopen wij in het volerend nummer te kunuea 'jnededeelciu

Soester Courant | 1937 | | pagina 1